MILL CREEK DISTANCE CLASSIC 5K
Age Group Results
March 04, 2012
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Overall Female 5K OVERALLS Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Amanda Fire Girard OH 557 29 8 21:52.80 21:52.80 7:03/M
2 Julie Karash Lake Milton OH 585 26 20 24:10.00 24:10.00 7:48/M
3 Christy Patriarca Painesville OH 529 31 24 24:31.50 24:31.50 7:55/M
Female 1 to 14
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Mary Ritter New Middletown OH 567 14 52 26:50.30 26:50.30 8:39/M
2 TIFFANY VEGA Cortland OH 730 13 56 27:17.20 27:17.20 8:48/M
3 Sierra Messina Valencia PA 556 14 115 33:18.50 33:18.50 10:45/M
4 Madison Meeker Cortland OH 674 13 133 34:19.00 34:19.00 11:04/M
5 GRACE JOHNSTON Mercer PA 697 6 136 34:33.40 34:33.40 11:09/M
Female 15 to 19
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Danielle Buzzacco Canfield OH 640 16 44 25:44.80 25:44.80 8:18/M
2 Maranda Helmick Fowler OH 655 16 76 29:22.10 29:22.10 9:28/M
3 Elizabeth Gank Cortland OH 632 19 89 30:13.90 30:13.90 9:45/M
4 Kathryn Shields Vienna OH 654 18 99 31:09.20 31:09.20 10:03/M
5 ALYSSA MOORE Cortland OH 717 19 110 32:35.50 32:35.50 10:31/M
6 Nicole Simeonsson Poland OH 678 17 125 33:48.40 33:48.40 10:54/M
Female 20 to 24
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Katie Jerek Cincinnati OH 685 20 45 25:47.60 25:47.60 8:19/M
2 GERALYN TONDO -STACK Mc Donald OH 725 23 74 29:12.70 29:12.70 9:25/M
3 Jacklyn Evans Youngstown OH 606 20 78 29:30.80 29:30.80 9:31/M
4 Morgan Piacquadio Warren OH 605 20 79 29:31.10 29:31.10 9:31/M
5 Laine Vicarel Boardman OH 667 22 130 34:10.30 34:10.30 11:01/M
6 Jenn Leinger Ypsilanti MI 563 22 173 40:12.90 40:12.90 12:58/M
Female 25 to 29
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ashley Montagnese Boardman OH 634 25 34 25:05.10 25:05.10 8:05/M
2 Laura McElrath Tallmadge OH 633 26 49 26:07.20 26:07.20 8:25/M
3 Joanna Bosnjak Poland OH 537 29 64 28:05.40 28:05.40 9:04/M
4 Emily Huston Youngstown OH 558 26 66 28:08.50 28:08.50 9:05/M
5 Heather Rainwater Coshocton OH 502 29 70 28:40.30 28:40.30 9:15/M
6 ASHLEY SMITH East Rochester OH 720 29 85 30:00.50 30:00.50 9:41/M
7 Nikki Bacon East Rochester OH 629 26 105 31:46.10 31:46.10 10:15/M
8 Jennie Post Cleveland Heights 631 26 106 31:58.10 31:58.10 10:19/M
9 Christina Rivera Canfield OH 687 26 127 33:56.70 33:56.70 10:57/M
10 Shannon Starr Poland OH 672 27 135 34:30.10 34:30.10 11:08/M
11 Skyeler O'Neill Youngstown OH 671 29 153 36:36.00 36:36.00 11:48/M
12 Mimi Vass Youngstown OH 684 27 157 36:58.50 36:58.50 11:55/M
13 Andrea Perri Warren OH 535 29 161 37:42.50 37:42.50 12:10/M
14 Jessica Florea Stow OH 541 25 162 38:08.60 38:08.60 12:18/M
Female 30 to 34
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Jen Latell Boardman OH 548 34 42 25:41.30 25:41.30 8:17/M
2 Kristin Jaskiewicz Warren OH 592 31 63 27:54.60 27:54.60 9:00/M
3 Rachelle Schneiter McDonald OH 142 34 67 28:19.70 28:19.70 9:08/M
4 LAURA CUPP Youngstown OH 716 34 80 29:38.10 29:38.10 9:34/M
5 Natalie Lariccia Canfield OH 680 34 84 29:59.00 29:59.00 9:40/M
6 Jennifer DeBrosse Struthers OH 545 33 90 30:15.60 30:15.60 9:45/M
7 Alexis Santangelo Canfield OH 643 31 93 30:39.30 30:39.30 9:53/M
8 Lindsay Dollison Ravenna OH 590 33 96 30:54.90 30:54.90 9:58/M
9 Mary Jones Boardman OH 583 30 102 31:29.90 31:29.90 10:09/M
10 Lindsay Sinkovich Kent OH 540 33 116 33:21.60 33:21.60 10:45/M
11 Amy Demarco Austintown OH 580 32 122 33:39.20 33:39.20 10:51/M
12 Danielle Behnke Hubbard OH 617 33 123 33:41.00 33:41.00 10:52/M
13 Melissa Padgett Youngstown OH 523 34 124 33:44.10 33:44.10 10:53/M
14 Jane Buckingham Columbiana OH 528 34 128 34:00.20 34:00.20 10:58/M
15 Lisa Koniowsky Mineral Ridge OH 608 33 141 35:08.00 35:08.00 11:20/M
16 Lisa Saxon Girard OH 596 32 164 38:37.80 38:37.80 12:27/M
17 Jennifer Gavalier Campbell OH 595 33 169 39:37.50 39:37.50 12:47/M
18 Heidi Janis Canfield OH 686 30 172 40:01.30 40:01.30 12:55/M
19 Sara Siron Canfield OH 663 34 176 41:16.40 41:16.40 13:19/M
20 Jani Newton Boardman OH 588 32 177 42:07.60 42:07.60 13:35/M
21 Yokohana Dionisio Girard OH 601 34 184 46:02.20 46:02.20 14:51/M
Female 35 to 39
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Courtnie Higgins Youngstown OH 568 37 117 33:26.30 33:26.30 10:47/M
2 Jean Blair Boardman OH 652 35 119 33:31.80 33:31.80 10:49/M
3 Stacey Ladisa Girard OH 597 35 120 33:32.40 33:32.40 10:49/M
4 Kathy Hodgkinson Austintown OH 589 36 134 34:23.90 34:23.90 11:05/M
5 AMBER HAST SHARPSVILLE PA 707 35 147 35:54.80 35:54.80 11:35/M
6 SARAH BENSON Hubbard OH 723 37 160 37:42.10 37:42.10 12:10/M
7 KASEY CLARK Youngstown OH 718 38 163 38:18.10 38:18.10 12:21/M
8 Jennifer Vanough New Springfield OH 564 38 183 45:39.50 45:39.50 14:44/M
9 Erica Speer Youngstown OH 591 37 193 50:11.20 50:11.20 16:11/M
Female 40 to 44
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 PAMELA BYERS WARREN OH 722 44 37 25:17.20 25:17.20 8:09/M
2 MEG KEATING NEW WILMINGTON PA 706 41 51 26:33.20 26:33.20 8:34/M
3 Cheri Goldner North Jackson OH 602 41 88 30:12.90 30:12.90 9:45/M
4 Dini Ricchiuti Poland OH 547 41 92 30:36.60 30:36.60 9:52/M
5 wendy Marrotti Sharpsville PA 661 42 97 30:56.00 30:56.00 9:59/M
6 TIFFANY CHILL BOARDMAN OH 728 43 112 32:49.20 32:49.20 10:35/M
7 Paula Ritter New Middletown OH 614 42 151 36:23.90 36:23.90 11:44/M
8 Leanne Ricciardi Hubbard OH 505 40 152 36:32.70 36:32.70 11:47/M
9 Kathleen Campbell Hubbard OH 504 40 171 39:44.00 39:44.00 12:49/M
10 RENAE JAMES Youngstown OH 729 44 174 40:24.10 40:24.10 13:02/M
11 HILLARY WISNUNNSKI Akron OH 709 43 175 41:12.60 41:12.60 13:17/M
12 Abbie Morrow Poland OH 560 42 182 45:00.30 45:00.30 14:31/M
13 Cherie O'Neill Youngstown OH 670 43 192 49:32.50 49:32.50 15:59/M
Female 45 to 49
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Donna Danko Austintown OH 549 45 50 26:23.70 26:23.70 8:31/M
2 Andrea Trgovcich Boardman OH 679 45 139 35:02.90 35:02.90 11:18/M
3 Jane Gramlich Akron OH 555 45 140 35:07.90 35:07.90 11:20/M
4 Sally Jones Canfield OH 618 45 142 35:14.30 35:14.30 11:22/M
5 Anne Dillon Newton Falls OH 530 46 145 35:21.70 35:21.70 11:24/M
6 Heidi Hoffman Chardon OH 574 45 149 36:15.90 36:15.90 11:42/M
7 Sarah Greer Middlefield OH 621 47 150 36:16.80 36:16.80 11:42/M
8 Tina Turnbull North Lima OH 658 48 167 39:26.00 39:26.00 12:43/M
9 Kimberly Ruble Farmdale OH 611 49 170 39:42.10 39:42.10 12:48/M
10 Tracy Liptak-Cantelmo Niles OH 572 47 186 46:13.70 46:13.70 14:55/M
11 Sue Filipovich Boardman OH 625 48 189 48:15.90 48:15.90 15:34/M
Female 50 to 54
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Kate Brown Sewickley PA 603 50 71 28:41.60 28:41.60 9:15/M
2 Sherree May Ellwood City PA 578 54 91 30:22.10 30:22.10 9:48/M
3 Pamela Saganich McDonald OH 613 53 108 32:20.80 32:20.80 10:26/M
4 Marilyn Caldwell-Spencer Warren OH 593 53 118 33:29.30 33:29.30 10:48/M
5 Laure Flowers Youngstown OH 701 52 158 37:37.90 37:37.90 12:08/M
6 Nancy Layko Boardman OH 624 51 159 37:40.20 37:40.20 12:09/M
7 Brenda Hernan Canfield OH 636 53 168 39:34.10 39:34.10 12:46/M
8 Angie Laboy Youngstown OH 552 54 180 43:55.90 43:55.90 14:10/M
Female 55 to 59
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Mimi Kim Boardman OH 683 55 179 42:47.10 42:47.10 13:48/M
Female 60 and over
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Janet Pumphrey Canfield OH 630 61 181 44:32.20 44:32.20 14:22/M
2 Joanie White Boardman OH 688 61 187 47:19.00 47:19.00 15:16/M
Overall Male 5K OVERALLS Winners
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Curt Bachus Akron OH 620 46 1 18:19.80 18:19.80 5:55/M
2 TODD PERREN Youngstown OH 700 36 2 19:55.00 19:55.00 6:25/M
3 ROBERT YOUNGER WARREN OH 719 47 3 21:04.70 21:04.70 6:48/M
Male 0 and under
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Who Are You Partic. 899 899 0 121 33:38.50 33:38.50 10:51/M
Male 1 to 14
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Keyton Graff Poland OH 551 13 41 25:31.70 25:31.70 8:14/M
2 ETHAN LEWIS Cortland OH 710 10 60 27:49.60 27:49.60 8:58/M
3 Benjamin Trgovcich Boardman OH 665 12 83 29:54.90 29:54.90 9:39/M
4 Anthony Snyder Canfield OH 669 10 132 34:17.30 34:17.30 11:04/M
Male 15 to 19
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 CHAZ CHAVARA SHARON PA 715 19 7 21:49.50 21:49.50 7:02/M
2 ERIC JOHNSTON Clarks Mills PA 699 15 15 23:16.50 23:16.50 7:30/M
3 ADAM WINTER WEST PITTSBURGH PA 714 18 27 24:36.40 24:36.40 7:56/M
4 P J Winkler Franklin PA 521 16 148 35:58.10 35:58.10 11:36/M
Male 20 to 24
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Kevin Sellers Canton OH 594 20 6 21:45.50 21:45.50 7:01/M
2 Matt Marlowe Warren OH 645 20 10 22:03.50 22:03.50 7:07/M
3 Vincent Deem Wellsville OH 546 22 17 23:32.10 23:32.10 7:35/M
4 TAYLOR PAKELNIS Struthers OH 689 22 26 24:33.90 24:33.90 7:55/M
5 Max Doyle Youngstown OH 656 22 28 24:36.80 24:36.80 7:56/M
6 MICHAEL HUTCH Youngstown OH 724 24 54 26:53.90 26:53.90 8:40/M
7 Jeremy Starr Poland OH 673 23 69 28:24.80 28:24.80 9:10/M
8 Joseph Garwig Boardman OH 657 22 82 29:48.60 29:48.60 9:37/M
Male 25 to 29
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Justin Blumetti Canfield OH 659 29 22 24:22.10 24:22.10 7:52/M
2 Corey Dyer Berlin Center OH 682 29 61 27:49.70 27:49.70 8:58/M
3 DREW RIGGS Minerva OH 721 26 87 30:12.60 30:12.60 9:45/M
4 Adam Kohn Boardman OH 653 28 113 32:54.90 32:54.90 10:37/M
Male 30 to 34
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Sal Wood Struthers OH 646 30 11 22:22.10 22:22.10 7:13/M
2 Micheal Fiscus North Jackson OH 627 31 16 23:17.10 23:17.10 7:31/M
3 Jason Dyer Berlin Center OH 681 32 30 24:54.20 24:54.20 8:02/M
4 John Novicky Youngstown OH 565 31 36 25:15.60 25:15.60 8:09/M
5 Mickey Curd Youngstown OH 626 34 38 25:22.00 25:22.00 8:11/M
6 Matthew Guarnieri Boardman OH 649 34 58 27:47.30 27:47.30 8:58/M
7 Vince Dionisio Girard OH 599 34 185 46:02.30 46:02.30 14:51/M
Male 35 to 39
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Ed Brainard Campbell OH 571 36 9 21:54.30 21:54.30 7:04/M
2 Everett Briggs Rocky River OH 503 35 19 23:50.80 23:50.80 7:41/M
3 BRIAN McKENNA Youngstown OH 696 39 23 24:28.80 24:28.80 7:54/M
4 Jeff Kester Niles OH 553 36 39 25:26.30 25:26.30 8:12/M
5 John Allen North Jackson OH 598 39 53 26:51.50 26:51.50 8:40/M
6 GREG LENGYEL SHARPSVILLE PA 704 37 62 27:49.90 27:49.90 8:58/M
7 Hans Behnke Boardman OH 538 36 109 32:27.60 32:27.60 10:28/M
8 Thomas Christy Austintown OH 616 37 129 34:01.10 34:01.10 10:58/M
9 Ivan Bosnjak Poland OH 532 37 188 48:13.80 48:13.80 15:33/M
Male 40 to 44
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Joel McBurney Mineral Ridge OH 676 41 12 22:32.30 22:32.30 7:16/M
2 DONALD PEACE Struthers OH 726 41 14 23:13.70 23:13.70 7:29/M
3 Brad Kinkade Canfield OH 579 42 35 25:08.20 25:08.20 8:06/M
4 Glen Poisson Boardman OH 644 41 46 25:50.20 25:50.20 8:20/M
5 Kevin Channell Columbiana OH 513 43 48 25:55.70 25:55.70 8:22/M
6 ERIK TABOR North Lima OH 703 41 65 28:07.60 28:07.60 9:04/M
7 DALE JOHNSTON Mercer PA 698 40 137 34:34.30 34:34.30 11:09/M
Male 45 to 49
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Tim Green McDonald OH 570 49 4 21:24.00 21:24.00 6:54/M
2 Tom Watkins New Waterford OH 543 45 29 24:41.40 24:41.40 7:58/M
3 George Macinga Struthers OH 581 47 40 25:29.20 25:29.20 8:13/M
4 Jeff Baco Youngstown OH 609 49 43 25:43.00 25:43.00 8:18/M
5 Joe Simeonsson Poland OH 677 47 47 25:53.40 25:53.40 8:21/M
6 Bryan Marrotti Sharpsville PA 660 45 73 29:12.40 29:12.40 9:25/M
7 David Padgett Youngstown OH 522 45 75 29:14.70 29:14.70 9:26/M
8 Lenny Yensull Ellwood City PA 577 49 77 29:29.80 29:29.80 9:31/M
9 Mark Kenney Warren OH 635 46 94 30:52.50 30:52.50 9:57/M
10 Eric Martin Vienna OH 559 47 95 30:54.30 30:54.30 9:58/M
11 David Getway Sharpsville PA 526 45 114 32:55.40 32:55.40 10:37/M
12 Timothy Powers Boardman OH 615 47 138 34:51.60 34:51.60 11:15/M
13 Don Dobrindt Canfield OH 607 49 143 35:14.80 35:14.80 11:22/M
14 Mark Dickey Boardman OH 637 49 156 36:56.10 36:56.10 11:55/M
15 Vince Turnbull North Lima OH 647 48 166 39:25.80 39:25.80 12:43/M
16 Gregory Smith Poland OH 533 45 190 48:16.00 48:16.00 15:34/M
Male 50 to 54
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 STEVE LENGEL HERMITAGE PA 690 54 5 21:33.70 21:33.70 6:57/M
2 Mark Scheel Canfield OH 586 52 25 24:32.60 24:32.60 7:55/M
3 Robert Clark Boardman OH 622 52 31 24:57.00 24:57.00 8:03/M
4 Robert Steele McDonald OH 650 53 100 31:13.10 31:13.10 10:04/M
5 John Saganich McDonald OH 612 54 146 35:26.30 35:26.30 11:26/M
Male 55 to 59
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 David Donahue Conneaut Lake PA 516 59 13 23:03.60 23:03.60 7:26/M
2 JAMES LUCEUTE Columbus OH 711 57 18 23:48.50 23:48.50 7:41/M
3 Joe Molnar Warren OH 544 55 33 25:00.60 25:00.60 8:04/M
4 Ray Klingensmith Boardman OH 550 56 59 27:47.50 27:47.50 8:58/M
5 John Adams New Castle PA 639 57 72 29:00.50 29:00.50 9:21/M
6 Gary Channell New Waterford OH 511 59 86 30:02.30 30:02.30 9:41/M
7 Tony Ball Hubbard OH 573 57 98 31:06.50 31:06.50 10:02/M
8 David Standley Farmdale OH 610 57 101 31:22.40 31:22.40 10:07/M
9 Donald Hyde Warren OH 514 58 104 31:44.90 31:44.90 10:14/M
10 John Vicarel Boardman OH 666 56 131 34:10.60 34:10.60 11:01/M
11 Mark Kobelt Canton OH 517 59 144 35:15.80 35:15.80 11:22/M
12 Peter Winkler Franklin PA 520 59 155 36:53.30 36:53.30 11:54/M
13 Marcus DiVito Hubbard OH 506 59 165 39:19.20 39:19.20 12:41/M
14 Kurt Gramlich Akron OH 554 55 191 48:19.30 48:19.30 15:35/M
Male 60 to 64
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Larry Koval Warren OH 508 64 32 24:59.20 24:59.20 8:04/M
2 Rich Morgan Youngstown OH 675 60 55 26:59.70 26:59.70 8:42/M
3 JAMES BUTTS Girard OH 694 62 68 28:23.80 28:23.80 9:09/M
4 Gale Mussey Ellwood City PA 576 61 81 29:47.50 29:47.50 9:36/M
5 Gordon Sr. Hazlette Warren OH 518 64 103 31:44.10 31:44.10 10:14/M
Male 65 to 69
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Dennis Daloisio Canfield OH 569 66 57 27:29.70 27:29.70 8:52/M
Male 70 and over
Chip Gun
Place Name City Bib No Age Overall Time Time Pace
1 Peter Fickert Akron OH 619 70 21 24:12.90 24:12.90 7:48/M
2 BILL SOL Alliance OH 712 74 107 32:15.50 32:15.50 10:24/M
3 Lou Lodovico Ellwood City PA 539 88 111 32:43.00 32:43.00 10:33/M
4 John Petersal Southington OH 582 74 126 33:50.80 33:50.80 10:55/M
5 Richard Srolovitz Youngstown OH 600 72 154 36:39.30 36:39.30 11:49/M
6 Thomas Fagan Lyndhurst OH 575 72 178 42:18.00 42:18.00 13:39/M