ALTOONA CURVE RACES
2 MILE WALK
Age Group Results
May 17, 2014
Results By Miles of Smiles Timing Services
Female OVERALL 2 MILE WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sam Freet 542 52 1 21:41.87 10:51/M
Female 1 to 12
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lexi Woodring 752 10 28 27:47.62 13:54/M
2 Olivia Adoline 519 12 41 30:20.39 15:10/M
3 Carrisa Fedesco 540 12 53 33:34.40 16:47/M
4 Ecmaan Ahmer 520 8 85 42:16.62 21:08/M
Female 13 to 17
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Megan Pepple 726 15 42 30:44.42 15:22/M
Female 18 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elizabeth Yacobucci 754 18 21 26:14.71 13:07/M
2 Emylee Brandau Johnstown PA 766 24 49 32:04.37 16:02/M
3 Brittany Lewis 704 24 60 34:25.32 17:13/M
4 Jaymi Ward 757 22 74 36:50.18 18:25/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vida Szabat 747 28 70 36:13.24 18:07/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephanie Strittmatter 758 32 8 24:28.56 12:14/M
2 Kim Young 756 34 11 24:46.84 12:23/M
3 Jennifer Ward 755 33 75 36:50.90 18:25/M
4 Amanda Seelye 765 33 77 37:38.29 18:49/M
5 Diana Longenecker 705 30 82 38:39.68 19:20/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brandi Baughman 523 37 5 23:15.15 11:38/M
2 Kristie Williams 751 35 19 26:08.59 13:04/M
3 Melody Pepple 727 39 43 30:44.62 15:22/M
4 Jacky Rossman 733 36 59 34:19.18 17:10/M
5 Marcia Barnes 522 36 67 35:33.44 17:47/M
6 Rae-Anne Keith 702 36 81 38:05.56 19:03/M
7 Kokab Khan 703 36 84 42:15.94 21:08/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Connie Gibson 545 44 30 27:49.72 13:55/M
2 Becky Ross 732 42 35 28:52.29 14:26/M
3 Christy Richers-Bejmovicz 731 42 44 31:39.33 15:50/M
4 Melisa Bradley 530 43 47 31:49.68 15:55/M
5 Susan Mikesic 717 40 72 36:36.41 18:18/M
6 Jill Long 760 43 80 37:51.33 18:56/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joan Muriceak 718 45 17 26:04.69 13:02/M
2 Joy Schimminger 739 48 48 31:52.92 15:56/M
3 Amy Brandau Johnstown PA 767 48 50 32:04.38 16:02/M
4 Lisa Smith 743 49 64 35:06.68 17:33/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Stoltz 745 54 3 23:14.40 11:37/M
2 Brenda Cowger 537 50 4 23:14.62 11:37/M
3 Megan Hess 700 52 6 23:47.16 11:54/M
4 Wendy Diehl 539 51 10 24:46.39 12:23/M
5 Lisa Appleby 521 53 12 24:52.15 12:26/M
6 Brenda Quirin 728 51 13 24:56.64 12:28/M
7 Julie Greathouse 548 52 24 27:08.55 13:34/M
8 Vicki Woodring 753 50 27 27:47.62 13:54/M
9 Ruth Shank 741 51 29 27:48.91 13:54/M
10 Mariann McCormally 712 54 38 29:49.81 14:55/M
11 Susan Henry 550 50 45 31:47.65 15:54/M
12 Kay Gardner 544 52 58 34:19.17 17:10/M
13 Lynnette Hamm 549 51 65 35:06.68 17:33/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherry Obert 724 58 7 23:56.96 11:58/M
2 Bobbi Bollinger 528 55 22 26:38.59 13:19/M
3 Barbara Huff 762 59 33 28:18.74 14:09/M
4 Mary Coho 535 58 36 29:25.32 14:43/M
5 Becky Rettig 729 56 37 29:40.30 14:50/M
6 Sandy McGough 716 59 51 32:42.92 16:21/M
7 Kathy Feroz 541 58 61 34:25.67 17:13/M
8 Jane Becker 525 55 66 35:33.29 17:47/M
9 Debbie Martin 709 58 69 36:08.12 18:04/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deb Schultz 740 62 9 24:46.38 12:23/M
2 Theodosia Spewock 744 62 15 25:14.20 12:37/M
3 Cathy Rougeux 735 60 16 25:21.52 12:41/M
4 Darlene Dalby 538 61 23 26:38.92 13:19/M
5 Jeannie Todd 749 63 26 27:25.99 13:43/M
6 Sue Chew 534 63 31 27:55.36 13:58/M
7 Susan Oswald 725 63 32 28:06.41 14:03/M
8 Linda Berkheimer 526 64 46 31:48.88 15:54/M
Female 65 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Virginia Harrington 761 68 54 34:11.43 17:06/M
Male OVERALL 2 MILE WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stewart McClelland 711 58 2 23:01.15 11:31/M
Male 1 to 12
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Adam McCoy 715 12 52 33:33.98 16:47/M
2 Jacob Gardner 543 8 56 34:14.43 17:07/M
3 Tanner Rossman 734 6 57 34:14.52 17:07/M
4 Jefferson McCoy 714 7 63 34:35.93 17:18/M
5 Henry Seelye 763 3 76 37:37.18 18:49/M
6 Muhammad-Safwaa Bin Ahmer 527 10 83 42:15.20 21:08/M
7 Austin Longenecker 706 7 86 42:55.98 21:28/M
Male 18 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 DJ Gibson 547 22 34 28:20.36 14:10/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christopher Szabat 748 28 71 36:13.81 18:07/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joel Seelye 764 33 78 37:39.10 18:50/M
2 Adam Longenecker 707 34 87 43:10.13 21:35/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julian Baughman 524 36 25 27:08.96 13:34/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Doug Gibson 546 46 18 26:08.16 13:04/M
2 Owen Kagarise, Jr. 701 48 20 26:08.80 13:04/M
3 Eric McCoy 713 47 62 34:35.55 17:18/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marc Masucci 710 53 40 29:55.94 14:58/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ray Rettig 730 55 55 34:11.87 17:06/M
2 Couduvalli Shashikant 742 57 68 36:07.51 18:04/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Conte 536 64 39 29:55.93 14:58/M
Male 65 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Obert 723 67 14 25:10.75 12:35/M
2 Bill Stonebraker 746 74 73 36:36.81 18:18/M
3 Jack Long 759 83 79 37:51.13 18:56/M