BEAVER ADOPTION CONNECTION 5K
Overall Finish List
April 12, 2014
Results By Miles of Smiles Timing Services
Place Name City Bib No Age Age Group Time Pace
1 Matt Montellanico 128 25 ***** M 20-30 16:45.20 5:24/M
2 Daniel Rabe 133 31 1 M 31-40 16:58.90 5:28/M
3 Joseph Pershina 131 20 1 M 20-30 17:16.60 5:34/M
4 Emmett Santillo Beaver Falls PA 88 52 1 M 51-60 18:17.50 5:54/M
5 Chris Gilson 150 42 1 M 41-50 19:19.70 6:14/M
6 Brenda Keim Beaver PA 64 39 ***** F 31-40 19:46.70 6:23/M
7 Mike Johnston Beaver Falls PA 63 30 2 M 20-30 19:58.00 6:26/M
8 Armando Valdez 162 41 2 M 41-50 20:13.50 6:31/M
9 Ashley Rabe 132 29 1 F 20-30 20:38.30 6:39/M
10 Terry McGaffic 160 55 2 M 51-60 20:42.10 6:41/M
11 Evan Schleicher 158 15 1 M 15-19 21:11.90 6:50/M
12 Kyler Chute Zelienople PA 29 14 1 M 1-14 21:25.00 6:55/M
13 Steve Lodovico Ellwood City PA 69 26 3 M 20-30 21:58.20 7:05/M
14 Mark Lamison 159 46 3 M 41-50 22:06.20 7:08/M
15 David Walker Beaver PA 100 35 2 M 31-40 22:10.70 7:09/M
16 Jacob Wolfrum Butler PA 107 14 2 M 1-14 22:33.80 7:16/M
17 Jay Williams 161 44 4 M 41-50 22:42.30 7:19/M
18 Shawn Zentko 110 0 1 M 0- 0 22:54.80 7:23/M
19 John Finkbeiner Beaver Falls PA 48 37 3 M 31-40 22:57.10 7:24/M
20 Nolan Finkbeiner Beaver Falls PA 49 11 3 M 1-14 22:57.90 7:24/M
21 Robert Briczinski Midland PA 12 27 4 M 20-30 23:26.30 7:34/M
22 Deni Vasilatos Beaver PA 97 44 5 M 41-50 23:27.10 7:34/M
23 Gary Hall Midland PA 54 52 3 M 51-60 23:27.20 7:34/M
24 Eric Venezie 152 31 4 M 31-40 23:33.20 7:36/M
25 Jen Kamzelski 127 39 1 F 31-40 23:45.40 7:40/M
26 Christy Dioguardi 126 37 2 F 31-40 23:45.50 7:40/M
27 Mark Bibby 134 49 6 M 41-50 23:49.80 7:41/M
28 Allison Mouser Beaver PA 79 29 2 F 20-30 23:50.80 7:41/M
29 David Neeley 118 48 7 M 41-50 24:20.50 7:51/M
30 Keara Durkin Cumberland 45 21 3 F 20-30 24:22.50 7:52/M
31 Diane Durkin 122 24 4 F 20-30 24:22.60 7:52/M
32 Marc Grandinetti Aliquippa PA 52 0 2 M 0- 0 24:26.20 7:53/M
33 Tim Goetze 163 35 5 M 31-40 24:36.50 7:56/M
34 Gino Mavero 113 13 4 M 1-14 24:38.20 7:57/M
35 Charlie Zorich 114 13 5 M 1-14 24:41.90 7:58/M
36 Daniel Lucente Aliquippa PR 70 37 6 M 31-40 24:54.90 8:02/M
37 Beth Carson Beaver Falls PA 26 23 5 F 20-30 24:58.80 8:03/M
38 Sarah Drane Butler PA 42 25 6 F 20-30 25:13.10 8:08/M
39 Rick Buffalini Pittsburgh PA 15 54 4 M 51-60 25:13.60 8:08/M
40 David Drane Jr. Butler PA 41 28 5 M 20-30 25:14.00 8:08/M
41 David Drane Sr. Sarver PA 40 53 5 M 51-60 25:20.60 8:10/M
42 Vanessa Botti 153 27 7 F 20-30 25:34.40 8:15/M
43 Mark Eschenfolder Beaver PA 46 58 6 M 51-60 25:39.70 8:16/M
44 Melissa Wagner New Brighton PA 99 44 1 F 41-50 25:44.90 8:18/M
45 Danielle Williams Sandy Lake PA 105 13 1 F 1-14 26:15.10 8:28/M
46 Kate Campbell Sewickley PA 17 33 3 F 31-40 26:15.50 8:28/M
47 Luke Weldon 155 12 6 M 1-14 26:24.60 8:31/M
48 Julie Hines 58 36 4 F 31-40 26:31.50 8:33/M
49 Bill Hines 57 40 7 M 31-40 26:31.70 8:33/M
50 Jill Schmidt Hermitage PA 89 35 5 F 31-40 26:32.80 8:34/M
51 Eugene Mcclain Monaca PA 71 62 1 M 61-70 26:34.90 8:34/M
52 Maura Mendicino 75 23 8 F 20-30 26:41.60 8:36/M
53 Becki Williams Sandy Lake PA 104 40 6 F 31-40 26:50.80 8:39/M
54 Jamie Baird 116 30 9 F 20-30 26:54.90 8:41/M
55 Alison Mcnary North Huntington P 72 28 10 F 20-30 27:00.90 8:43/M
56 Kendall Block 164 16 1 F 15-19 27:01.50 8:43/M
57 Dan Mcnary Hookstown PA 73 62 2 M 61-70 27:04.90 8:44/M
58 CJ Mavero 111 45 8 M 41-50 27:20.70 8:49/M
59 Lacey Belonzi Ellwood City PA 3 25 11 F 20-30 27:33.70 8:53/M
60 Charlie Jones 123 44 9 M 41-50 27:44.60 8:57/M
61 Brian Wagner New Brighton PA 98 44 10 M 41-50 28:04.40 9:03/M
62 Dirk Carney Monaca PA 23 40 8 M 31-40 28:07.00 9:04/M
63 Jenna Roberts Bethel Park PA 84 29 12 F 20-30 28:13.90 9:06/M
64 Everett Riffle Beaver PA 83 15 2 M 15-19 28:51.60 9:18/M
65 Susan Sobona Ambridge PA 95 48 2 F 41-50 29:11.10 9:25/M
66 Sonya Mavero 112 44 3 F 41-50 29:12.20 9:25/M
67 Kimberly Johns Beaver PA 62 48 4 F 41-50 29:14.10 9:26/M
68 Rebella Durfee 44 26 13 F 20-30 29:34.60 9:32/M
69 Jonathan Durfee Mars PA 43 26 6 M 20-30 29:34.70 9:32/M
70 Meghan Kiefer Freedom PA 67 15 2 F 15-19 29:56.80 9:39/M
71 Madeline Kiefer Freedom PA 66 15 3 F 15-19 29:57.10 9:40/M
72 Danielle Cummings 154 30 14 F 20-30 30:11.20 9:44/M
73 Stacey Chafee Midland PA 27 34 7 F 31-40 30:16.00 9:46/M
74 Erica Record 121 36 8 F 31-40 30:22.20 9:48/M
75 Max Carney Monaca PA 24 10 7 M 1-14 30:29.00 9:50/M
76 Collene Carney Monaca PA 22 38 9 F 31-40 30:31.50 9:51/M
77 Alexa Carney Monaca PA 21 12 2 F 1-14 30:32.60 9:51/M
78 Laurie Fillinger New Brighton PA 47 51 1 F 51-60 30:38.40 9:53/M
79 Tylor Block Clinton PA 10 18 3 M 15-19 30:39.40 9:53/M
80 Vincent Del Signore 39 44 11 M 41-50 30:42.60 9:54/M
81 Christina Buffalini Pittsburgh PA 13 16 4 F 15-19 30:50.50 9:57/M
82 Alexander Andres 115 49 12 M 41-50 31:00.10 10:00/M
83 Jennie Nolan 130 41 5 F 41-50 31:03.80 10:01/M
84 Valerie Porter Bradfordwoods PA 80 47 6 F 41-50 31:04.00 10:01/M
85 Elizabeth Del Signore Beaver PA 37 13 3 F 1-14 31:13.10 10:04/M
86 Jessica Shoemaker Beaver PA 93 30 15 F 20-30 31:17.00 10:05/M
87 Susan George 151 47 7 F 41-50 31:38.50 10:12/M
88 Robert Wolfrum Butler PA 109 43 13 M 41-50 31:44.70 10:14/M
89 Shari Masters 117 34 10 F 31-40 31:49.00 10:16/M
90 Terri Mitko Beaver PA 77 56 2 F 51-60 31:51.80 10:16/M
91 Douglas Rabe Aliquippa PA 82 61 3 M 61-70 31:58.90 10:19/M
92 Victor Cardamone Natrona Heights PA 20 21 7 M 20-30 32:17.60 10:25/M
93 Denise Gregoire-Lucent Aliquippa PA 53 33 11 F 31-40 32:27.20 10:28/M
94 Crista Bush 157 26 16 F 20-30 32:27.50 10:28/M
95 Jackie Gardner Beaver Falls PA 50 30 17 F 20-30 32:27.70 10:28/M
96 Jim Wilharm Pittsburgh PA 103 58 7 M 51-60 32:37.70 10:31/M
97 Abigail Wolfrum Butler PA 106 14 4 F 1-14 33:02.40 10:39/M
98 Lorraine Wolfrum Butler PA 108 43 8 F 41-50 33:08.00 10:41/M
99 Kathy Hemenway Beaver PA 55 70 1 F 61-70 33:12.10 10:43/M
100 Debbie Bender Beaver PA 4 58 3 F 51-60 33:12.90 10:43/M
Place Name City Bib No Age Age Group Time Pace
101 Greg Ivers Beaver Falls PA 61 48 14 M 41-50 33:21.80 10:45/M
102 Mary Cooper Cabot PA 33 47 9 F 41-50 33:43.20 10:53/M
103 Lauren Walker Beaver PA 101 31 12 F 31-40 34:07.50 11:00/M
104 Mara Prichard Beaver PA 81 50 10 F 41-50 34:20.50 11:05/M
105 Tony Buffalini Pittsburgh PA 16 22 8 M 20-30 34:52.80 11:15/M
106 Ben Whiting Beaver PA 102 13 8 M 1-14 35:25.70 11:25/M
107 Bonnie Smith Beaver Falls PA 94 24 18 F 20-30 35:26.40 11:26/M
108 Jennifer Ivanisin 60 42 11 F 41-50 35:48.60 11:33/M
109 Sam Mcwilliams Beaver PA 74 55 8 M 51-60 35:50.30 11:34/M
110 Rose Cardamone Natrona Heights PA 19 31 13 F 31-40 36:21.60 11:44/M
111 Dominic Cardamone Natrona Heights PA 18 27 9 M 20-30 36:23.10 11:44/M
112 Heather Cooper Cabot PA 32 21 19 F 20-30 36:29.70 11:46/M
113 Emily Rodenbeck 86 12 5 F 1-14 36:32.40 11:47/M
114 Scott Rodenbeck 87 49 15 M 41-50 36:33.10 11:47/M
115 Kelly Macbeth 137 22 20 F 20-30 36:43.10 11:51/M
116 Debbie Teter 135 49 12 F 41-50 36:43.10 11:51/M
117 Jennifer Kendall Beaver PA 65 23 21 F 20-30 36:44.20 11:51/M
118 Beth Anders Beaver PA 1 33 14 F 31-40 37:30.20 12:06/M
119 Ashley McGowan 125 28 22 F 20-30 38:33.60 12:26/M
120 Valerie Cichoski 31 44 13 F 41-50 42:40.40 13:46/M
121 Jessica Moffatt 78 38 15 F 31-40 44:00.10 14:12/M
122 Tammy Tuccinard 129 40 16 F 31-40 47:05.60 15:11/M
123 Jennifer Del Signore Beaver PA 38 13 6 F 1-14 48:06.30 15:31/M
124 Tanya Hillard Aliquippa PA 56 39 17 F 31-40 48:09.80 15:32/M
125 Lexi Gunzburg 136 13 7 F 1-14 48:25.50 15:37/M
126 Tim Block Clinton PA 9 50 16 M 41-50 49:14.60 15:53/M
127 Samantha Blattner Clinton PA 6 23 23 F 20-30 49:14.60 15:53/M
128 Rachel Selzer 90 18 5 F 15-19 50:06.40 16:10/M
129 Renee Selzer 91 18 6 F 15-19 50:06.80 16:10/M
130 Megan Koziar Beaver Falls PA 68 27 24 F 20-30 50:06.90 16:10/M
131 Nettie Chaffee Darlington PA 28 64 2 F 61-70 50:52.40 16:25/M
132 Kelly Bayde 156 40 18 F 31-40 50:54.10 16:25/M