ROARING RUN RUMBLE MT. BIKE RACE
Overall Finish List
May 14, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services
EXPERT
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 JAMES MAYURIC 260 32 M 1 Top Fin 1:39:58.29 5:33/M
2 Justin Pokrivka Faking And Making E 252 45 M 2 Top Fin 1:43:16.59 5:44/M
3 SHANE GOULDTHREAD 256 28 M 3 Top Fin 1:44:09.81 5:47/M
4 JOE FOTIA 261 46 M 1 0-99 1:44:29.31 5:48/M
5 RYAN JOHNSON 262 16 M 2 0-99 1:46:19.71 5:54/M
6 GARETT NOLAN 258 18 M 3 0-99 1:47:25.25 5:58/M
7 Andrew Orischak Flat Tire Co. PA 250 26 M 4 0-99 1:48:24.33 6:01/M
8 BOBBY IRWIN 254 21 M 5 0-99 1:54:00.73 6:20/M
9 STEVE ROMAN 255 28 M 6 0-99 2:07:34.59 7:05/M
10 BEN CORCETTI 253 43 M 7 0-99 2:07:48.33 7:06/M
11 MATT REININGER 257 36 M 8 0-99 2:16:00.30 7:33/M
12 RUTH CUNNINGHAM 259 48 F 1 Top Fin 2:32:24.95 8:28/M
SPORT
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 REECE JAKSEC 163 17 M 1 Top Fin 1:11:10.56 5:05/M
2 JOSH ANTAL 159 22 M 2 Top Fin 1:11:18.00 5:06/M
3 Brandon Maywood Flat Tire Company 20 20 M 3 Top Fin 1:13:41.67 5:16/M
4 Bob Weihaus Pittsburgh PA 25 34 M 1 30-39 1:13:59.76 5:17/M
5 Douglas Orischak Flat Tire Company 22 47 M 1 40-49 1:14:22.55 5:19/M
6 Nick Curzi Fenelton PA 13 36 M 2 30-39 1:16:52.11 5:29/M
7 Kyle Bowman Apollo PA 29 14 M 1 13-17 1:16:58.27 5:30/M
8 WYATT RODGERS 142 13 M 2 13-17 1:17:32.49 5:32/M
9 Dave Lipscomb Fenelton PA 19 42 M 2 40-49 1:17:39.82 5:33/M
10 Joseph Fraas Dirty Harrys PA 16 57 M 1 50-59 1:18:38.33 5:37/M
11 JUSTIN MARCHIORI 139 26 M 1 18-29 1:19:13.33 5:40/M
12 JAMES RODGERS 141 41 M 3 40-49 1:20:08.81 5:43/M
13 Randall Gaertner Kittanning PA 17 27 M 2 18-29 1:20:10.22 5:44/M
14 Matthew Cable Apollo PA 10 29 M 3 18-29 1:21:52.98 5:51/M
15 DENNIS PATTON 148 32 M 3 30-39 1:22:36.34 5:54/M
16 Ryan Craig Pittsburgh PA 12 27 M 4 18-29 1:22:44.74 5:55/M
17 NATHAN OLCZAK 155 38 M 4 30-39 1:24:58.48 6:04/M
18 VEDA GERASIMEK 123 16 M 3 13-17 1:27:05.69 6:13/M
19 JOHN MCGOUGH 147 29 M 5 18-29 1:27:13.87 6:14/M
20 Jeff Simcoe Big Bear Lake Trail 24 44 M 4 40-49 1:28:26.11 6:19/M
21 RODNEY OBERTANDER 160 29 M 6 18-29 1:28:29.39 6:19/M
22 Eric Bergdoll Sewickley PA 8 20 M 7 18-29 1:28:50.44 6:21/M
23 ERIC WEILAND 156 50 M 2 50-59 1:29:28.87 6:23/M
24 Chuck Flinn Indiana PA 36 67 M 1 60-99 1:29:41.40 6:24/M
25 Brian Olearchick Esi PA 21 36 M 5 30-39 1:30:22.78 6:27/M
26 BEN SMITH 138 29 M 8 18-29 1:30:39.30 6:29/M
27 KIRK BROWN 151 24 M 9 18-29 1:32:24.33 6:36/M
28 Hank Kaczynski Midland PA 34 55 M 3 50-59 1:32:38.52 6:37/M
29 RYAN WILLIAMS 146 36 M 6 30-39 1:35:25.63 6:49/M
30 DEAN REED 137 43 M 5 40-49 1:35:36.32 6:50/M
31 CHARLIE GRECO 150 48 M 6 40-49 1:37:42.64 6:59/M
32 Forrest Cook Trek Of Pittsburgh 11 33 M 7 30-39 1:39:04.39 7:05/M
33 Austin Zimmerman New Kensington PA 33 16 M 4 13-17 1:40:25.19 7:10/M
34 JOSH HILL 140 34 M 8 30-39 1:40:29.49 7:11/M
35 JOSH PEARCE 117 28 M 10 18-29 1:41:02.90 7:13/M
36 JOHN RUSOR 136 54 M 4 50-59 1:43:30.99 7:24/M
37 NICK HETRICK 143 22 M 11 18-29 1:43:32.24 7:24/M
38 STEVE LESOFSKY 119 41 M 7 40-49 1:44:10.91 7:26/M
39 Dale Halsey Cochranton PA 18 59 M 5 50-59 1:44:46.50 7:29/M
40 Tj Brady The Dude Abides PA 9 37 M 9 30-39 1:46:49.41 7:38/M
41 Annie Simcoe Big Bear Lake Trail 6 37 F 1 Top Fin 1:49:28.88 7:49/M
42 Matt Deakins Latrobe PA 15 22 M 12 18-29 1:50:21.93 7:53/M
43 BRIAN SPROAT 154 15 M 5 13-17 1:55:53.94 8:17/M
44 JOHN SEMANCO 162 41 M 8 40-49 1:56:39.26 8:20/M
45 BOB AMMON 157 47 M 9 40-49 1:58:21.95 8:27/M
46 Elizabeth Kirstein Pittsburgh PA 28 34 F 2 Top Fin 1:58:37.86 8:28/M
47 JEFF LUKE 161 46 M 10 40-49 2:01:43.11 8:42/M
48 Elise Moore Flat Tire Co. PA 5 27 F 3 Top Fin 2:02:15.68 8:44/M
49 Dean Demko Lock Haven PA 35 44 M 11 40-49 2:03:30.59 8:49/M
50 JAMES POLATAS 144 40 M 12 40-49 2:11:08.99 9:22/M
51 SHAWN MARTINA 152 37 M 10 30-39 2:21:00.54 10:04/M
52 Kyla Mazurkewiz Polk PA 4 34 F 1 0-99 2:23:59.91 10:17/M
SINGLE SPEED
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Aaron Kochick Zelienople PA 26 26 M 1 Top Fin 1:30:44.81 6:29/M
2 Mark Mazurkewiz Polk PA 27 43 M 2 Top Fin 1:37:05.89 6:56/M
3 DEAN RYGELSKI 153 47 M 3 Top Fin 2:05:14.79 8:57/M
FAT BIKE
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Adam Patrick Irwin PA 30 36 M 1 Top Fin 1:22:14.98 5:52/M
2 JARED BOYER 158 20 M 2 Top Fin 1:27:03.36 6:13/M
BEGINNER CLASS
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 ANTHONY BOWMAN 118 13 M 1 0-99 17:21.65 2:54/M
2 Larkin Mccloskey Hunker PA 2 8 F 1 0-99 26:38.84 4:26/M
3 Scott Mccloskey Hunker PA 3 46 M 2 0-99 26:39.93 4:27/M
4 Jenn Mccloskey Hunker PA 1 46 F 2 0-99 27:21.69 4:34/M