FRYBURG MAYFEST 5K
5K
Overall Finish List
May 26, 2017
Results By Miles of Smiles Timing Services
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Ean King Chicora PA 234 39 M 1 Top Fin 17:59.20 5:48/M
2 C J Singleton Butler PA 226 13 M 1 1-14 18:53.90 6:05/M
3 Matthew Slagle 177 23 M 1 20-29 19:06.30 6:10/M
4 Roxanne McFarland Tylersburg PA 224 40 F 1 Top Fin 20:03.30 6:28/M
5 Jeff Lynn Slippery Rock PA 219 49 M 1 40-49 20:17.20 6:33/M
6 Tony Ruth Seneca PA 217 56 M 1 50-59 20:26.80 6:35/M
7 Logan Johnson Venus PA 142 15 M 1 15-19 20:41.60 6:40/M
8 Jeremy Shutters Kittanning PA 227 14 M 2 1-14 20:56.80 6:45/M
9 Olivia Mumford Oil City PA 245 14 F 1 1-14 21:06.00 6:48/M
10 Gary McFarland Oil City PA 249 50 M 2 50-59 21:06.30 6:48/M
11 Michael Braun Worthington PA 223 11 M 3 1-14 21:15.50 6:51/M
12 Seth Perry Oil City PA 216 27 M 2 20-29 22:07.50 7:08/M
13 Bryce Gart Oil City PA 135 15 M 2 15-19 22:29.70 7:15/M
14 Chris Call Clarion PA 114 26 M 3 20-29 22:37.80 7:18/M
15 Orie Hepler Emlenton PA 237 11 M 4 1-14 22:39.30 7:18/M
16 Rebekah Deal Oil City PA 121 38 F 1 30-39 22:42.70 7:19/M
17 Dan Clark Clarion PA 228 41 M 2 40-49 22:53.80 7:23/M
18 Zach Shekell Clarion PA 243 32 M 1 30-39 23:00.30 7:25/M
19 Eric Schmaden Fryburg PA 250 43 M 3 40-49 23:04.10 7:26/M
20 Patrick Irwin Cranberry PA 141 33 M 2 30-39 23:06.40 7:27/M
21 Kalynne Ziegler Seneca PA 207 14 F 2 1-14 23:09.00 7:28/M
22 Sara Lander Fryburg PA 149 23 F 1 20-29 23:13.50 7:29/M
23 Mike Ames Shippenville PA 101 40 M 4 40-49 23:18.80 7:31/M
24 Ryland Lutz Saegertown PA 154 13 M 5 1-14 23:28.20 7:34/M
25 Andi Barrett Franklin PA 104 33 F 2 30-39 23:31.30 7:35/M
26 Dan Huillier Oil City PA 229 60 M 1 60-99 23:31.60 7:35/M
27 Chad Kauffman Punxsutawney PA 252 29 M 4 20-29 23:34.70 7:36/M
28 Rich Lane Clarion PA 244 56 M 3 50-59 23:58.60 7:44/M
29 Haley Bauer Lucinda PA 105 15 F 1 15-19 23:59.80 7:44/M
30 Cameron Whisner Marienville PA 222 15 M 3 15-19 24:00.20 7:45/M
31 Jay Williams Sandy Lake PA 230 47 M 5 40-49 24:16.80 7:50/M
32 Louis Day New Derry PA 240 56 M 4 50-59 24:54.30 8:02/M
33 Scot Walkowski Franklin PA 136 41 M 6 40-49 25:25.30 8:12/M
34 Wyatt Troup Marble PA 189 15 M 4 15-19 25:26.10 8:12/M
35 Daniel Specter Hamilton OH 233 25 M 5 20-29 25:32.00 8:14/M
36 Mike Walentosky Oil City PA 196 57 M 5 50-59 25:34.30 8:15/M
37 Zoey Rogan Saegertown PA 171 24 F 2 20-29 25:36.20 8:15/M
38 Heather Walkowski Franklin PA 197 40 F 1 40-49 25:37.20 8:16/M
39 Kaine McFarland Tylersburg PA 225 12 M 6 1-14 25:43.80 8:18/M
40 Patrick Young Lucinda PA 206 11 M 7 1-14 25:45.00 8:18/M
41 Becki Williams Sandy Lake PA 198 43 F 2 40-49 25:52.70 8:21/M
42 Jim Baumcratz Lucinda PA 108 46 M 7 40-49 26:03.50 8:24/M
43 Craig Cyphert Oil City PA 220 28 M 6 20-29 26:23.40 8:31/M
44 Mackenzie Bauer Fryburg PA 211 15 F 2 15-19 26:34.00 8:34/M
45 Brett Gearhart Marble PA 253 52 M 6 50-59 27:03.25 8:44/M
46 Lauren Johnson Venus PA 143 13 F 3 1-14 27:06.40 8:45/M
47 Maria Bauer Fryburg PA 210 12 F 4 1-14 27:06.90 8:45/M
48 Erik Dehner Knox PA 122 33 M 3 30-39 27:08.00 8:45/M
49 Claire Kriebel Lucinda PA 148 13 F 5 1-14 27:11.80 8:46/M
50 Renee Knight Grove City PA 146 27 F 3 20-29 27:12.90 8:46/M
51 Michael Koyack Fryburg PA 147 25 M 7 20-29 27:19.70 8:49/M
52 Olivia Siegel Leeper PA 176 12 F 6 1-14 27:31.30 8:53/M
53 Jessica Troup Marble PA 187 37 F 3 30-39 27:33.20 8:53/M
54 J.Gary Sutton Pittsburgh PA 185 61 M 2 60-99 27:41.80 8:56/M
55 Patrick McMillen Summerville PA 158 54 M 7 50-59 28:05.17 9:04/M
56 Kelly Sires Kennerdell PA 239 42 F 3 40-49 28:17.10 9:07/M
57 Jacob Eisenman Venus PA 124 12 M 8 1-14 28:46.80 9:17/M
58 Katelyn Bauer Lucinda PA 107 12 F 7 1-14 28:57.60 9:20/M
59 Chad Sires Kennerdell PA 238 43 M 8 40-49 28:57.60 9:20/M
60 Jody Shawley Fryburg PA 175 53 F 1 50-59 29:05.60 9:23/M
61 Aaron Rogers Knox PA 172 33 M 4 30-39 29:11.50 9:25/M
62 Julie Eisenman Venus PA 125 12 F 8 1-14 29:16.60 9:26/M
63 Bobbie Mays Lucinda PA 155 48 F 4 40-49 29:19.60 9:27/M
64 Chad Troup Marble PA 186 38 M 5 30-39 29:39.30 9:34/M
65 Adam Neely Oil City PA 164 39 M 6 30-39 29:47.50 9:36/M
66 Noah Morrison Venus PA 248 13 M 9 1-14 30:06.10 9:43/M
67 Mary McFarland Venus PA 156 55 F 2 50-59 30:39.20 9:53/M
68 Unknown Partic. 254 254 M 1 0- 0 31:03.40 10:01/M
69 Christina Eisenman Venus PA 123 40 F 5 40-49 31:17.50 10:05/M
70 Rowan Siegel Venus PA 212 9 F 9 1-14 31:39.30 10:13/M
71 Chris Ensminger Knox PA 126 36 M 7 30-39 31:42.60 10:14/M
72 Stephanie Siegel Venus PA 218 39 F 4 30-39 32:03.20 10:20/M
73 Diane Griebel Shippenville PA 137 57 F 3 50-59 32:15.00 10:24/M
74 Gwen Siegel Venus PA 213 12 F 10 1-14 32:36.10 10:31/M
75 Marshall Bauer Fryburg PA 209 7 M 10 1-14 32:38.20 10:32/M
76 Michael Bauer Fryburg PA 208 42 M 9 40-49 32:39.00 10:32/M
77 Jeremy Hallberg Shippenville PA 139 34 M 8 30-39 32:52.20 10:36/M
78 Leah Chambers Cranberry PA 241 35 F 5 30-39 33:24.50 10:46/M
79 Joseph Spence Shippenville PA 183 8 M 11 1-14 34:04.20 10:59/M
80 Tytus Troup Marble PA 188 9 M 12 1-14 34:22.80 11:05/M
81 Kaylee Baumcratz Venus PA 242 13 F 11 1-14 34:32.30 11:08/M
82 Connie Rogan Saegertown PA 170 50 F 4 50-59 34:41.10 11:11/M
83 Larissa Lutz Saegertown PA 153 37 F 6 30-39 34:41.10 11:11/M
84 Peter M. Winkler Franklin PA 199 64 M 3 60-99 36:12.70 11:41/M
85 Robert Specter Hamilton OH 181 59 M 8 50-59 36:17.10 11:42/M
86 Dawson Rhoads Fryburg PA 166 5 M 13 1-14 36:41.90 11:50/M
87 Mark Rhoads Fryburg PA 168 34 M 9 30-39 36:42.20 11:50/M
88 Leesa Knight Shippenville PA 145 59 F 5 50-59 36:46.50 11:52/M
89 Staci Lee Jamestown NY 150 46 F 6 40-49 37:03.90 11:57/M
90 Kathy Vanish Fryburg PA 190 39 F 7 30-39 37:12.10 12:00/M
91 Anna Smerkar Venus PA 178 63 F 1 60-99 37:58.60 12:15/M
92 Lanie Myers Marble PA 163 60 F 2 60-99 38:09.10 12:18/M
93 Carrie Specter Hamilton OH 180 59 F 6 50-59 38:58.40 12:34/M
94 Ruth Taylor Venus PA 232 48 F 7 40-49 38:58.70 12:34/M
95 Sarah Specter Hamilton OH 182 22 F 4 20-29 39:41.80 12:48/M
96 Carol Schettler Shippenville PA 173 49 F 8 40-49 39:50.40 12:51/M
97 Chuck Schettler Shippenville PA 174 55 M 9 50-59 39:51.10 12:51/M
98 Nancy Blauser Seneca PA 110 60 F 3 60-99 41:03.70 13:15/M
99 Brynn Siegel Venus PA 215 10 F 12 1-14 41:21.30 13:20/M
100 Maddy Gilara Fryburg PA 214 11 F 13 1-14 41:21.50 13:20/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Donna Campbell Sligo PA 116 52 F 7 50-59 41:41.80 13:27/M
102 Sophia Rhoads Fryburg PA 169 7 F 14 1-14 42:31.70 13:43/M
103 Emma McClung Venus PA 246 7 F 15 1-14 42:32.00 13:43/M
104 Wallace McClung Venus PA 247 44 M 10 40-49 42:32.70 13:43/M
105 Larry Guerrero Marble PA 138 51 M 10 50-59 42:54.20 13:50/M
106 Monica Hepler Emlenton PA 235 43 F 9 40-49 43:41.50 14:05/M
107 Matt Hepler Emlenton PA 236 43 M 11 40-49 43:41.60 14:05/M
108 Shelby Faller Fryburg PA 132 10 F 16 1-14 44:28.00 14:21/M
109 Jeff Campbell Sligo PA 117 52 M 11 50-59 46:28.20 14:59/M
110 Karen Faller Fryburg PA 130 37 F 8 30-39 48:46.50 15:44/M
111 Avery Faller 231 10 F 17 1-14 48:46.70 15:44/M
112 Marie Fink 134 0 F 1 0- 0 51:09.60 16:30/M
113 Jaime Baker Franklin PA 102 36 F 9 30-39 51:09.70 16:30/M
114 Sheila Miller Fairmount City PA 159 54 F 8 50-59 51:43.80 16:41/M
115 Michelle Benko Butler PA 109 30 F 10 30-39 51:44.20 16:41/M
116 Amber Wagner 192 30 F 11 30-39 52:29.00 16:56/M
117 Amanda Hartzell Clarion PA 251 14 F 18 1-14 53:57.30 17:24/M
118 Audessa Woolam Clarion PA 201 14 F 19 1-14 53:59.40 17:25/M
119 Jennifer Woolam Clarion PA 203 41 F 10 40-49 54:46.60 17:40/M
120 Adam Faller Fryburg PA 127 36 M 10 30-39 56:48.80 18:19/M
121 Mark Bunch Clarion PA 112 60 M 4 60-99 57:02.70 18:24/M
122 Ruthie Niederriter Shippenville PA 165 67 F 4 60-99 57:38.70 18:35/M
123 Jeff Wagner 193 32 M 11 30-39 57:57.10 18:42/M
124 Slugger Wagner Venus PA 195 70 M 5 60-99 59:19.90 19:08/M
125 John Wagner 194 72 M 6 60-99 59:25.90 19:10/M
126 Cathy Keefer Clarion PA 144 52 F 9 50-59 1:01:26.80 19:49/M
127 Brenda Bunch Clarion PA 111 58 F 10 50-59 1:01:31.40 19:51/M
128 Diana Rhoads Fryburg PA 167 33 F 12 30-39 1:04:56.50 20:57/M