ANGIE GIOIOSA 4TH OF JULY MEMORIAL RACE
Age Group Results
July 04, 2019
Results By Miles of Smiles Timing Services smileymiles.com
15K
Female OVERALL 15K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Regina Ruggery 457 45 18 1:05:10.91 6:59/M
2 Karlee Noel Altoona 481 19 20 1:07:33.84 7:14/M
3 Sara Clauto Gallitzin 480 23 25 1:08:37.80 7:21/M
Female 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Madeline Shanafelt 462 14 156 1:46:55.56 11:28/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jenna Bartlett 279 18 43 1:15:39.12 8:06/M
2 Morgan Hess 395 15 48 1:16:50.52 8:14/M
3 Avril Moyer 434 16 88 1:26:21.65 9:15/M
4 Maggie Kwisnek 412 17 138 1:39:51.24 10:42/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Kachik Sykesville 490 23 36 1:12:09.13 7:44/M
2 Rebecca Kwisnek 413 21 94 1:27:51.82 9:25/M
3 Therese Geishauser 509 19 99 1:28:30.36 9:29/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Klawinski Cresson 486 27 37 1:12:22.84 7:45/M
2 Julie Hallinan 386 28 60 1:19:58.56 8:34/M
3 Amanda Kopriva 408 29 72 1:22:31.93 8:51/M
4 Amanda Beckstead 316 26 74 1:22:42.93 8:52/M
5 Hope Thompson 471 29 104 1:30:00.26 9:39/M
6 Jane Hallinan 385 28 127 1:36:37.82 10:21/M
7 Chelsea Coho Bellwood 497 28 149 1:44:36.48 11:13/M
8 Elsa Dively 373 27 160 1:52:19.48 12:02/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elizabeth Isenberg 404 33 33 1:11:46.72 7:42/M
2 Jennifer Long 418 30 98 1:28:26.13 9:29/M
3 Erika Greene Tyrone 484 31 101 1:29:23.95 9:35/M
4 Aubrey Saccol 458 31 126 1:35:56.64 10:17/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jayme Rhodes 511 36 31 1:11:25.13 7:39/M
2 Jessica Holsinger 397 37 40 1:14:13.11 7:57/M
3 Jennifer Bonin 322 39 42 1:14:45.10 8:01/M
4 Tanya Rouzer Altoona 494 35 67 1:21:57.34 8:47/M
5 Katie Fiore Altoona 396 36 77 1:23:10.38 8:55/M
6 Dodie Mercer 425 36 111 1:31:58.11 9:51/M
7 Sarah Kantoski 406 36 112 1:32:25.42 9:54/M
8 Bethany Miller 427 39 115 1:33:07.99 9:59/M
9 Danielle Delpriore 371 37 139 1:39:51.61 10:42/M
10 Laura Romaine 453 38 151 1:45:02.66 11:15/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tina Kunstbeck 411 44 57 1:19:25.55 8:31/M
2 Trina Collins Hollidaysburg 493 42 82 1:24:16.23 9:02/M
3 Nancy Sirivanakarn 465 42 91 1:27:09.35 9:20/M
4 Tracy Orner 437 40 93 1:27:37.47 9:23/M
5 Nikki Orsborne 438 43 100 1:28:58.22 9:32/M
6 Melissa Bosten 512 44 102 1:29:32.48 9:36/M
7 Lisa Fellabaum 377 41 113 1:32:25.63 9:54/M
8 Annie Clay 368 44 124 1:35:55.81 10:17/M
9 Kosie Shepherd-Poraela 464 40 145 1:42:45.51 11:01/M
10 Marsha Dietrich-McLean 372 40 165 2:04:23.05 13:20/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Prokop 513 49 55 1:18:39.35 8:26/M
2 April Wheland 477 47 79 1:23:13.68 8:55/M
3 Amy Greene Altoona 489 45 120 1:34:15.70 10:06/M
4 Kelly Munly Altoona 495 45 157 1:48:58.20 11:41/M
5 Belinda Filer 379 49 159 1:51:09.56 11:55/M
6 Kelly Bottenfield 326 46 162 1:53:56.58 12:13/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christine Borst 323 52 54 1:18:38.75 8:26/M
2 Kim Beyer 318 53 84 1:25:27.50 9:10/M
3 Terri Rhone 447 50 116 1:33:08.24 9:59/M
4 Patti Caswell 335 52 121 1:34:15.71 10:06/M
5 Anita Bowers 328 52 130 1:36:55.95 10:23/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Brisbin 330 59 86 1:25:50.64 9:12/M
2 Lisa Fleming 381 57 109 1:31:38.00 9:49/M
3 Gail Good 383 55 117 1:33:38.85 10:02/M
4 Christy Huber 399 55 154 1:46:27.71 11:25/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Angeline Leeper 415 64 153 1:46:08.97 11:23/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jolene Kopriva 409 65 152 1:45:03.97 11:16/M
2 Christine Wagner 473 69 166 2:04:58.05 13:24/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen Hazenstab 394 71 146 1:42:47.86 11:01/M
Male OVERALL 15K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 AJ Kelly Altoona PA 407 37 1 54:59.66 5:54/M
2 Rich Love 423 54 2 58:58.20 6:19/M
3 Rob Crossman 370 38 3 59:07.90 6:20/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emmanuel Geishauser 508 14 87 1:26:18.37 9:15/M
Male 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Love 421 15 4 1:00:37.34 6:30/M
2 Christopher Love 422 15 7 1:01:53.38 6:38/M
3 Jeremy Jones Duncansville 491 16 8 1:01:55.63 6:38/M
4 Luke Ruggery 456 18 22 1:07:51.30 7:16/M
5 August Anderson 277 16 28 1:10:34.14 7:34/M
6 Kyle Ruggery 455 17 34 1:11:51.28 7:42/M
7 Michael Montecalvo 431 17 49 1:16:54.33 8:15/M
8 Noah Fagnano 376 18 122 1:35:01.73 10:11/M
Male 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jerrod Sunderland 470 21 9 1:01:59.19 6:39/M
2 Haden Boutiller 327 19 14 1:04:18.98 6:54/M
3 Samuel Mills 429 23 26 1:09:28.11 7:27/M
4 Ian Weyer 476 20 29 1:10:49.65 7:35/M
5 Avery McGinnis 424 19 44 1:16:20.38 8:11/M
6 Jordan Rouzer Altoona 488 24 80 1:23:39.51 8:58/M
7 Alex Tullman 510 19 123 1:35:47.46 10:16/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Clayton Blose 321 27 5 1:01:10.53 6:33/M
2 Will Hymes 401 28 12 1:03:14.39 6:47/M
3 Chase Wallace 502 25 15 1:04:54.19 6:57/M
4 Eric Horell 398 28 41 1:14:13.17 7:57/M
5 Anthony Iraca 403 28 90 1:26:47.89 9:18/M
6 Tyler Hayes 392 29 108 1:31:03.58 9:46/M
7 Jorden Luther Altoona 483 27 140 1:40:12.30 10:44/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daniel Rider 448 33 38 1:12:31.78 7:46/M
2 Tom Hallinan 388 34 39 1:12:35.85 7:47/M
3 David Imler 402 33 50 1:16:57.83 8:15/M
4 Andrew Robley 450 30 53 1:17:19.36 8:17/M
5 Bill Rabold 443 33 61 1:20:12.28 8:36/M
6 Zach Winkler 478 33 62 1:20:12.94 8:36/M
7 David Reinhardt 444 30 106 1:30:32.21 9:42/M
8 Michael Renz 445 33 114 1:32:56.37 9:58/M
9 Raphael Voltz IV 472 31 132 1:36:58.39 10:24/M
10 Robert Bosken 325 32 133 1:37:46.12 10:29/M
11 Chad Coho Bellwood 496 30 148 1:44:36.25 11:13/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Travis Kagarise 405 39 11 1:03:03.39 6:45/M
2 Doug Schunk 461 37 23 1:07:55.40 7:17/M
3 Charlie Brenneman Middletown 499 38 52 1:17:12.50 8:16/M
4 Brent Walgrove 474 35 63 1:20:23.70 8:37/M
5 Donald Leeper 417 38 71 1:22:30.79 8:51/M
6 Michael Fiore Altoona 428 37 78 1:23:12.53 8:55/M
7 Ricky Kruise 410 36 81 1:24:00.45 9:00/M
8 Eric Bridenbaugh 329 35 89 1:26:34.47 9:17/M
9 Ryan Skomra 466 38 97 1:28:24.00 9:28/M
10 Matt Drumm 374 39 141 1:40:12.95 10:44/M
11 Justin Roland 452 37 147 1:42:54.70 11:02/M
12 Chris Coho 369 39 150 1:45:01.95 11:15/M
13 Matt Leaper 414 36 163 1:57:04.58 12:33/M
14 Corey Buckner 332 36 164 2:02:50.58 13:10/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Myers 435 43 21 1:07:45.24 7:16/M
2 Justin Merry 426 41 32 1:11:38.68 7:41/M
3 Chris Hardie 500 41 35 1:11:53.57 7:42/M
4 Aaron Ritchey 449 41 103 1:29:57.17 9:38/M
5 Kent Long 419 41 107 1:31:01.72 9:45/M
6 Joseph Roland 451 40 142 1:40:49.82 10:48/M
7 Eric Black 320 40 143 1:42:01.54 10:56/M
8 Tom Worthington II 479 43 161 1:53:05.48 12:07/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Wedel 475 48 6 1:01:41.97 6:37/M
2 Rakesh Chopra 336 45 19 1:07:14.43 7:12/M
3 Ben Harader 390 45 45 1:16:23.78 8:11/M
4 Scott Brenneman Hollidaysburg 498 45 51 1:17:12.30 8:16/M
5 Don Longstreth 420 47 58 1:19:34.99 8:32/M
6 Frederick Ferguson 378 45 66 1:21:42.78 8:45/M
7 Tyler Pepper 440 48 92 1:27:23.20 9:22/M
8 Clair Geishauser 506 45 95 1:27:56.52 9:25/M
9 Kurt Geishauser 507 49 96 1:28:09.59 9:27/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Edward Morrissey Syracuse 487 54 13 1:03:57.66 6:51/M
2 Matt Smith 467 53 17 1:05:08.94 6:59/M
3 Jeff Bartlett 278 54 24 1:08:02.73 7:18/M
4 Brian Pellmann 439 52 30 1:11:19.25 7:39/M
5 Cam Carson 501 54 47 1:16:50.32 8:14/M
6 David Borst 324 53 70 1:22:23.53 8:50/M
7 Michael Dunmyer Cresson 459 54 73 1:22:32.26 8:51/M
8 Derin Moore 432 53 105 1:30:02.67 9:39/M
9 Mike Rhone 446 51 110 1:31:49.69 9:50/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Craig Hymes 400 56 10 1:02:16.83 6:40/M
2 Geordie Edmiston Hollidaysburg 492 56 16 1:05:03.00 6:58/M
3 Mark Salyards 460 57 59 1:19:55.29 8:34/M
4 Duane Brumbaugh 331 58 64 1:21:08.54 8:42/M
5 Ziad Khoury Hollidaysburg 482 55 68 1:22:10.44 8:48/M
6 Cris Wesner 505 55 69 1:22:14.88 8:49/M
7 Jerry Carney 334 56 75 1:22:53.87 8:53/M
8 Joe Franco Altoona PA 382 56 83 1:25:22.66 9:09/M
9 Tim Sheehan 463 59 129 1:36:48.90 10:23/M
10 Steve Morrissey Altoona PA 433 55 134 1:38:05.13 10:31/M
11 Mitch Steele 468 56 137 1:39:41.50 10:41/M
12 T.R. Hardic Altoona 485 58 158 1:49:32.94 11:44/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Molnar 430 60 27 1:10:03.30 7:30/M
2 Joe Guilyard 384 62 46 1:16:29.74 8:12/M
3 Jim Adams 276 63 56 1:19:13.79 8:29/M
4 Barry Jacobs 503 61 65 1:21:13.54 8:42/M
5 John Becker 281 61 119 1:33:49.92 10:03/M
6 Rick Eichelberger 375 64 125 1:35:56.15 10:17/M
7 Tim Hallinan 387 63 128 1:36:38.82 10:21/M
8 Don Beckstead 317 61 135 1:38:19.97 10:32/M
9 Jerry Rose 454 63 144 1:42:08.44 10:57/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Fred Petrunak 441 66 76 1:23:04.50 8:54/M
2 Bill Kibler Altoona 442 66 118 1:33:43.42 10:03/M
3 David Leeper 416 66 136 1:39:05.37 10:37/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Stump 469 77 85 1:25:43.50 9:11/M
2 Jack Hazenstab 393 72 131 1:36:56.23 10:23/M
3 Bill Harshman 391 72 155 1:46:28.65 11:25/M
5K
Female OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ella McCrum Alexandria 2055 13 22 20:44.76 6:41/M
2 Quinn McElhenny Hastings 2071 18 23 21:00.94 6:46/M
3 Mackenzie Kelley 3292 15 32 22:13.51 7:10/M
Female 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gwen Gibrey 2117 3 95 25:20.62 8:10/M
Female 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emma Etters 3227 8 243 30:32.17 9:51/M
2 Kiera Pennington 3365 8 244 30:32.91 9:51/M
3 Annabelle Roberts 3391 7 429 51:19.88 16:33/M
Female 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Blake Pennington 3363 10 174 28:27.84 9:11/M
2 Katie Etters 3228 10 203 29:25.19 9:29/M
3 Saphira Williams 3462 10 214 29:43.51 9:35/M
4 Olivia Rishel 2136 10 294 32:58.53 10:38/M
5 Olivia Ritchey 3390 9 324 34:33.15 11:09/M
6 Maurie Querry 3376 10 341 35:39.49 11:30/M
7 Lily Sapp 2138 10 342 35:39.62 11:30/M
8 Tegan Sunderland 3433 10 402 39:40.74 12:48/M
9 Abbigate Ritchey Altoona 2058 10 420 43:55.54 14:10/M
Female 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lainey Farabaugh Altoona 2042 14 34 22:21.50 7:13/M
2 Gwyneth Fox 3245 14 111 26:01.93 8:24/M
3 Sydney Imler Duncansville 2022 14 138 27:05.87 8:44/M
4 Emilee Sherlock 3409 14 180 28:35.44 9:13/M
5 Tammy Cohenour 2122 13 191 29:04.58 9:23/M
6 Keeley Webster 3453 12 280 32:01.23 10:20/M
7 Alana Rinehart 3385 12 286 32:30.66 10:29/M
8 Madison Cowfer 3196 14 318 34:18.89 11:04/M
9 Ashley Carini 3187 13 322 34:26.89 11:06/M
10 Katie Klingner 3296 12 396 39:02.47 12:35/M
11 Madeline Ritchey 3389 12 411 41:17.25 13:19/M
12 Ava Steinbugle 3422 12 415 42:37.91 13:45/M
13 Davan Webster 3451 14 416 42:47.92 13:48/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gianna Marasco 3327 17 62 23:49.41 7:41/M
2 Hailey Bollman 2126 15 137 27:02.47 8:43/M
3 Rylie Whitaker 3460 16 167 28:00.35 9:02/M
4 Celina McIntire Hollidaysburg 2015 15 175 28:30.82 9:12/M
5 Abby Batzel 3165 15 179 28:34.64 9:13/M
6 Megan Kwisnek 3303 18 181 28:35.94 9:13/M
7 Karenna Kauffman Altoona 2061 15 189 28:53.64 9:19/M
8 Emily Rentz 3382 17 190 29:02.26 9:22/M
9 Lily Evans 3231 17 193 29:06.52 9:23/M
10 Jenahvi Nedimyer 3354 16 201 29:21.98 9:28/M
11 Kylee Wisor 3468 17 215 29:46.68 9:36/M
12 Rachel Meintel 2418 18 383 37:46.48 12:11/M
13 Jocelyn Sunderland 3431 16 404 39:41.74 12:48/M
14 Colleen Christopher 3190 17 414 42:08.88 13:35/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Summer Feathers 3234 24 63 24:04.79 7:46/M
2 Alexis Palfey 3359 23 87 24:59.82 8:04/M
3 Maddy Martinsen Hollidaysburg 2085 23 131 26:45.86 8:38/M
4 Rachel Kwisnek 3304 23 141 27:06.89 8:45/M
5 Juliana Piacentini 3371 24 145 27:12.25 8:46/M
6 Amanda Chamberlain 2139 19 157 27:46.89 8:57/M
7 Jaylyn Luciano Altoona 2035 23 178 28:31.70 9:12/M
8 Samantha Reinhardt 2124 23 218 29:55.92 9:39/M
9 Andrea Luciano 3318 23 225 30:09.17 9:44/M
10 Kiki Davis Hollidaysburg 2082 23 239 30:30.85 9:50/M
11 Courtney Storm Hollidaysburg 2083 23 240 30:31.17 9:51/M
12 Adrian Finochio 3239 19 301 33:09.54 10:42/M
13 Alexa Overdorff Hollidaysburg 2017 24 354 36:10.72 11:40/M
14 Hannah Crawford 3201 21 382 37:35.45 12:07/M
15 Julia Sunderland 3432 19 425 45:54.50 14:48/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amber Reffner 3380 27 46 23:25.24 7:33/M
2 Sarah Gunnett 3257 28 101 25:36.94 8:15/M
3 Janey Schwind 3401 29 123 26:25.84 8:31/M
4 Allison Derr 3208 27 134 26:53.66 8:40/M
5 Vanessa Estrada 3226 26 173 28:27.44 9:11/M
6 Kylie Murray 3347 28 182 28:35.94 9:13/M
7 Sarah Gray 3254 27 184 28:40.56 9:15/M
8 Caitlin Szczupak Altoona 2111 28 202 29:24.18 9:29/M
9 Erin Fogle 3242 28 237 30:29.83 9:50/M
10 Brianna Davis Hollidaysburg 2079 27 241 30:31.66 9:51/M
11 Megan Borlie Ebensburg 2023 29 246 30:35.92 9:52/M
12 Laura Timmerman Boston 2045 29 265 31:28.37 10:09/M
13 Cassie Sweeney 2132 29 300 33:07.85 10:41/M
14 Lizzy Martinsen 3329 27 332 35:03.58 11:18/M
15 Kellie Koshute 3301 28 348 35:52.12 11:34/M
16 Kat D'Silva St. College 2069 29 358 36:19.90 11:43/M
17 Kayla Miller Altoona 2080 28 366 36:40.61 11:50/M
18 Julie Smith 3413 28 378 37:27.53 12:05/M
19 Danielle Raichle 3378 28 379 37:28.86 12:05/M
20 Marie Scherden 3399 27 391 38:44.81 12:30/M
21 Catherine McNally 3337 25 394 38:55.31 12:33/M
22 Maren Jubas 3289 27 399 39:39.76 12:47/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Bedsworth 3167 33 60 23:47.39 7:40/M
2 Margo Petre 3368 33 112 26:04.36 8:25/M
3 Kristin Moschella 3343 34 154 27:43.24 8:56/M
4 Cristy Colledge 3195 33 156 27:46.49 8:57/M
5 Holly Dick 3211 34 159 27:47.91 8:58/M
6 Amanda Myers 3352 34 169 28:05.29 9:04/M
7 Bindie Polites 3375 33 196 29:12.40 9:25/M
8 Jessica McKinney 3335 33 208 29:29.14 9:31/M
9 Danielle Lockard Pittsburgh 2066 33 230 30:20.63 9:47/M
10 Ashley Davidson 3205 31 234 30:23.90 9:48/M
11 Kelsey Renz 3383 32 285 32:26.90 10:28/M
12 Christina Light 3311 34 293 32:48.55 10:35/M
13 Ashley Dodson 3214 34 298 33:06.82 10:41/M
14 Lennae Trotter 3442 31 312 34:08.31 11:01/M
15 Pamela Kenawell 2118 31 313 34:13.24 11:02/M
16 Kristin Pincherri 3373 33 323 34:32.87 11:08/M
17 Kelly Soyka 3418 32 337 35:22.70 11:25/M
18 Emily Eamigh 3221 30 339 35:35.39 11:29/M
19 Stacey Matthews 3330 34 364 36:34.30 11:48/M
20 Julie Crum 3203 30 365 36:35.52 11:48/M
21 Britta Boytim 3180 32 386 38:24.21 12:23/M
22 Jackie Lee 3310 32 401 39:40.57 12:48/M
23 Katlyn Moore 2060 32 423 44:02.55 14:12/M
24 Alicia Sunderland 3428 31 426 45:55.96 14:49/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Angela Servello Duncansville 2005 39 86 24:58.58 8:03/M
2 Ashley Benton 2119 36 103 25:40.63 8:17/M
3 Stephanie Hanlon 3263 35 108 25:48.87 8:19/M
4 Stephanie McAleer 3331 37 120 26:18.10 8:29/M
5 Sarah Dean 3206 35 135 26:55.64 8:41/M
6 Kristen McGough Carlisle 2036 35 149 27:23.64 8:50/M
7 Kate Kilcoyne 3295 35 155 27:45.46 8:57/M
8 Mackensie Ryan Patton 2075 38 195 29:08.18 9:24/M
9 Brandy Locke 3316 36 211 29:32.21 9:32/M
10 Amanda Hicks 3271 37 216 29:50.79 9:37/M
11 Jessica Oswald 3358 38 217 29:53.57 9:38/M
12 Emily Mandel 3325 38 247 30:43.68 9:55/M
13 Katie McCabe Altoona 2014 35 257 31:09.78 10:03/M
14 Morgan Hoover 3281 37 264 31:26.74 10:08/M
15 Meghan Hooper 3279 35 275 31:53.91 10:17/M
16 Tricia Kerr 3294 35 276 31:53.91 10:17/M
17 Fawne Ballos 3162 35 283 32:18.19 10:25/M
18 Jessica Ferguson 3235 37 292 32:42.91 10:33/M
19 Julie Rishel 3386 37 295 32:58.65 10:38/M
20 Megan Shirk 3411 39 303 33:10.95 10:42/M
21 Amanda Brenneman Middletown 2105 37 308 33:36.80 10:50/M
22 Stacey Mytrysak 3353 35 315 34:14.63 11:03/M
23 Breanne Venios 3443 35 317 34:17.68 11:04/M
24 Katie Dopierala 3220 38 328 34:39.14 11:11/M
25 Heather Sjolund 3412 35 349 35:54.52 11:35/M
26 Rachel Pincherri 3374 35 351 35:59.71 11:36/M
27 Amanda Seelye 3402 38 377 37:26.30 12:05/M
28 Jessica Cassarly 3189 39 398 39:26.95 12:43/M
29 Brianna Filer 3237 35 405 40:18.33 13:00/M
30 Mandy Cunningham 3204 36 406 40:23.26 13:02/M
31 Crystal Christopher 3191 38 418 43:21.71 13:59/M
32 Jaemie Gyurik 3259 36 422 44:02.19 14:12/M
33 Veronica Roberts 3392 37 431 51:22.78 16:34/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erin Fouse 3243 41 94 25:19.38 8:10/M
2 Jodi Himelright 3273 43 125 26:27.46 8:32/M
3 Amber Gamber 3249 40 177 28:31.38 9:12/M
4 Ann Wedel 3457 44 183 28:37.29 9:14/M
5 Julie Evans 3230 44 192 29:05.19 9:23/M
6 Naomi Pennington 3366 40 205 29:27.28 9:30/M
7 Krista Etters 3229 44 210 29:31.84 9:31/M
8 Julie Hanlon 3262 44 223 30:08.83 9:43/M
9 Joy Bell 3169 42 224 30:08.83 9:43/M
10 Kimberly Merritts 3338 43 250 30:48.57 9:56/M
11 Rachael Webster 3455 43 289 32:32.65 10:30/M
12 Kim Steward 3424 43 327 34:38.76 11:10/M
13 Niccole Stultz 3426 42 355 36:18.96 11:43/M
14 Shannon Klingner 3300 41 356 36:19.37 11:43/M
15 Jodie Albarano Hollidaysburg 2037 41 360 36:20.27 11:43/M
16 Erin Eckhard 3223 41 380 37:31.51 12:06/M
17 Jo Sunderland 3430 40 403 39:41.17 12:48/M
18 Julia Sheets 3408 42 410 41:10.33 13:17/M
19 Deanna Ritchey 3388 41 412 41:22.89 13:21/M
20 Alexis Henry Hollidaysburg 2012 40 413 41:39.94 13:26/M
21 Rebecca Eng 3225 43 421 43:59.95 14:11/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patricia Behm 3168 47 166 27:58.70 9:01/M
2 Merrilee Anderson 3158 46 186 28:43.21 9:16/M
3 Tricia Maceno 2131 47 198 29:16.89 9:26/M
4 Mary Jo Farabaugh 3232 48 213 29:42.64 9:35/M
5 Ruthie Hess 3269 47 219 30:02.52 9:41/M
6 Megan Reilly Altoona 2050 45 226 30:09.58 9:44/M
7 Josalynn Whysong 3461 45 262 31:21.41 10:07/M
8 Kristin Musselman 3351 47 282 32:05.31 10:21/M
9 Sarah Tracy 3441 47 288 32:31.89 10:29/M
10 Jennifer Crawford 3202 46 309 33:37.89 10:51/M
11 Tonya Wilson 3464 47 311 33:58.89 10:57/M
12 Tina Shaffer 3406 48 320 34:21.78 11:05/M
13 Renee Smith 3414 46 325 34:33.78 11:09/M
14 Rebecca Solarczyk 3416 46 350 35:55.37 11:35/M
15 Julie Overdorff Hollidaysburg 2018 49 353 36:08.72 11:39/M
16 Becky Murphy 3345 45 408 40:34.84 13:05/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paige Aungst Hollidaysburg 2021 51 140 27:06.78 8:45/M
2 Ann Larrimore Altoona 2054 53 164 27:56.19 9:01/M
3 Sue Sherburne Bellefont 2107 51 204 29:26.19 9:30/M
4 Shannon Wright Martinsburg 2070 51 227 30:11.67 9:44/M
5 Jami Hall 3261 50 236 30:23.97 9:48/M
6 Joanne Nedwreski 3355 52 254 30:59.18 10:00/M
7 Stephanie Galanick 3248 52 269 31:39.85 10:13/M
8 Christine Hess 3267 54 296 33:02.80 10:39/M
9 Kitty Zelnosky 3473 53 302 33:09.90 10:42/M
10 Kim Irwin 3287 50 304 33:11.16 10:42/M
11 Cheryl Feathers 3233 52 310 33:53.60 10:56/M
12 Jennifer Melbinger Hollidaysburg 2016 50 319 34:21.16 11:05/M
13 Jacquelyn McLean 3336 53 345 35:46.18 11:32/M
14 Karen DeLuca 3207 53 346 35:46.18 11:32/M
15 Clarissa George 3252 51 372 37:13.23 12:00/M
16 Shari Hinish 3274 50 390 38:43.21 12:29/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Marge Tangeman 3435 55 260 31:15.91 10:05/M
2 Kim Salyards 2102 55 297 33:03.63 10:40/M
3 Jeannette Shannon Altoona PA 2009 58 331 34:57.77 11:16/M
4 Chrissey Wagner 3445 58 333 35:04.13 11:19/M
5 Annette Pellmann 3362 55 352 36:02.78 11:37/M
6 Christine Wolf 3469 58 370 37:08.62 11:59/M
7 Kathy Hymes 3285 59 417 43:05.72 13:54/M
8 Vonette Niemi 3357 57 428 49:37.64 16:00/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cindi Stanton 3419 60 119 26:17.46 8:29/M
2 Alane Adams 3157 63 279 32:00.15 10:19/M
3 Sherry Phillips 3370 61 373 37:16.49 12:01/M
4 Tina Hyduke Port Matilda 2076 62 374 37:21.36 12:03/M
5 Christine Myers 2114 62 381 37:33.26 12:07/M
6 Tina Honkus 3278 62 393 38:53.96 12:33/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patti Emigh 3224 66 347 35:48.25 11:33/M
2 Cathy Ferrero 3236 67 362 36:26.23 11:45/M
Male OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ian Zimmerman 3474 17 1 16:34.20 5:21/M
2 Dominic Stroh Altoona 2033 22 2 16:50.80 5:26/M
3 Ian Sherlock 3410 17 3 17:14.91 5:34/M
Male 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sullivan Gibney 2116 1 96 25:20.97 8:10/M
Male 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mason Kephart Duncansville 2029 7 37 22:43.11 7:20/M
2 Jack Stewart Altoona 2047 7 335 35:13.78 11:22/M
3 Jake Cokrlic Altoona 2056 8 357 36:19.70 11:43/M
4 Austin Ritchey Altoona 2059 8 384 38:18.49 12:21/M
5 Cooper Henry Hollidaysburg 2013 8 389 38:42.35 12:29/M
Male 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christopher Wagner 3446 11 36 22:41.88 7:19/M
2 Troy Ruggery 3398 10 54 23:37.97 7:37/M
3 Ben Musselman 3349 11 206 29:28.18 9:30/M
4 Luke Mallory 3323 11 253 30:55.70 9:58/M
5 Jay Stultz 3425 10 255 31:01.83 10:00/M
6 Wesley Hicks 3272 9 263 31:26.54 10:08/M
7 Vince Albarano Hollidaysburg 2039 10 266 31:33.59 10:11/M
8 Cormac Tracy 3438 11 290 32:35.76 10:31/M
9 Dean Sunderland 3429 11 343 35:40.62 11:30/M
10 Tristan Sunderland 3434 11 361 36:21.52 11:44/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gabe Ebersole 3222 14 5 18:06.78 5:50/M
2 Trent Querry 3377 14 27 21:45.59 7:01/M
3 Patryck Webster 3454 14 33 22:17.65 7:11/M
4 Justin Bossler 3178 12 47 23:26.76 7:34/M
5 Paul Wedel 3458 12 55 23:40.24 7:38/M
6 Braden Reilly Altoona 2052 13 61 23:48.73 7:41/M
7 Dominick Walt 3448 13 70 24:24.69 7:52/M
8 Eli Wisor 3467 14 74 24:34.60 7:55/M
9 Zach Kagarise Williamsburg 2104 14 84 24:57.62 8:03/M
10 Ryen Webster 3456 13 88 25:00.47 8:04/M
11 Kurt Ruggery 3397 13 90 25:06.85 8:06/M
12 Christopher Fox 3244 13 105 25:43.37 8:18/M
13 Sam Kessinger Altoona 2032 13 110 25:58.65 8:23/M
14 Mason Replogle 3384 14 117 26:15.88 8:28/M
15 Joe Tracy 3440 13 172 28:17.81 9:07/M
16 Jake Baker 3161 12 209 29:29.16 9:31/M
17 Markus Klingner 3298 13 256 31:02.14 10:01/M
18 JJ Steinbugl 3421 14 259 31:13.56 10:04/M
19 Hayden Robison 3395 12 268 31:38.87 10:12/M
20 Jay Albarano Hollidaysburg 2038 12 330 34:53.96 11:15/M
21 Kolby Long 2134 12 340 35:36.28 11:29/M
22 Alex Servello Duncansville 2004 12 424 45:24.69 14:39/M
Male 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brayden Henninger 3266 17 6 18:16.38 5:54/M
2 Aidan Kelley 3291 15 7 18:47.26 6:04/M
3 Aidan Rispoli 3387 17 8 18:49.18 6:04/M
4 Walt Wedel 3459 17 9 18:51.79 6:05/M
5 Jonathan Russell Sebring 2049 15 10 19:08.96 6:10/M
6 Aydan Summers 3427 15 13 19:55.55 6:25/M
7 Liam Clyma 3193 16 15 20:16.26 6:32/M
8 Adam Diflaviano 3213 16 17 20:27.94 6:36/M
9 Andrew Donlan 3217 16 19 20:37.90 6:39/M
10 Jack Hatch 3265 16 20 20:39.85 6:40/M
11 Alex Musselman 3348 15 24 21:10.95 6:50/M
12 Josh Krise 3302 18 25 21:21.96 6:53/M
13 Braeden Ferguson Altoona 2010 15 26 21:35.20 6:58/M
14 Connor Gibbons Altoona 2026 15 28 22:00.65 7:06/M
15 George Boutiller 3179 15 30 22:06.38 7:08/M
16 Logan Marko 3328 18 31 22:09.65 7:09/M
17 Andrew Carini 3186 16 49 23:29.62 7:35/M
18 Damion Finnegan 3238 16 51 23:32.70 7:35/M
19 Patrick Reilly Altoona 2053 15 53 23:35.95 7:36/M
20 Jack Donoughe 3218 17 57 23:44.89 7:39/M
21 Brady Flynn 3240 15 59 23:46.96 7:40/M
Male 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Walwro Colver 2077 20 4 17:23.66 5:36/M
2 Joey Stevens 3423 19 11 19:12.11 6:12/M
3 Trevor Palfey 3360 19 18 20:33.32 6:38/M
4 Caleb Crawford 3200 19 48 23:28.61 7:34/M
5 Nicholas Beckel 3166 24 129 26:44.71 8:37/M
6 Jimmy Luciano 3319 20 130 26:44.96 8:37/M
7 Braden Burchfield 2140 19 158 27:47.45 8:58/M
8 Scott Harding Jr 3264 19 161 27:48.71 8:58/M
9 Chase Campbell Duncansville 2109 20 397 39:11.38 12:38/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charles Walters Martinsburg 2081 29 16 20:25.91 6:35/M
2 Shawn Weger 2127 29 29 22:05.75 7:07/M
3 Aaron McDonald 3332 29 39 22:44.12 7:20/M
4 Jordan Nerosel 2129 27 58 23:45.98 7:40/M
5 Michael Pacifico Altoona 2043 27 65 24:07.23 7:47/M
6 Ben Russell Sebring 2065 25 83 24:57.21 8:03/M
7 Shane Reffner 3381 26 89 25:05.62 8:05/M
8 Samuel Hess 3270 25 99 25:26.47 8:12/M
9 Chad Hunter 3284 28 102 25:39.82 8:16/M
10 Joseph Sumereau St College 2068 29 115 26:14.10 8:28/M
11 Jacob Reed 3379 26 116 26:15.87 8:28/M
12 Alex Schwind 3400 29 124 26:26.61 8:32/M
13 John Friday 3246 25 128 26:41.93 8:36/M
14 Phillip Uys 2112 27 142 27:07.10 8:45/M
15 Cameron Scott 2130 29 147 27:22.20 8:50/M
16 Mitchell McGinty 3334 27 151 27:40.70 8:55/M
17 Brandon Zitsch 3475 26 176 28:30.94 9:12/M
18 Jeff Lingafelt 3312 28 185 28:40.56 9:15/M
19 Benjamin Fogle 3241 29 238 30:30.23 9:50/M
20 Jared Tiesenga 3437 25 281 32:02.66 10:20/M
21 Michael Reinhardt Duncansville 2044 28 291 32:42.53 10:33/M
22 Omar Bukhari 3182 27 299 33:07.68 10:41/M
23 Brian Caldwell 3185 29 375 37:24.26 12:04/M
24 Matthew McDonald 3333 26 388 38:35.60 12:27/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wayne Hooper 3280 33 12 19:35.48 6:19/M
2 Corey Pincherri 3372 34 14 19:59.16 6:27/M
3 Aaron Bell Port Matilida 2040 32 35 22:33.73 7:16/M
4 Adam Smearman 2007 34 43 23:04.74 7:26/M
5 Joseph Pucciarella Los Angeles 2072 33 45 23:21.86 7:32/M
6 Dave Claar Hollidaysburg 2025 33 50 23:29.83 7:35/M
7 Kyle Stuckey Mechanicsburg 2019 33 64 24:05.60 7:46/M
8 Brett Dodson 3215 34 100 25:32.26 8:14/M
9 Brett Dongell 2123 34 118 26:17.21 8:29/M
10 Patrick Craig 3198 34 121 26:23.61 8:31/M
11 Graham Lockard 3315 31 136 26:59.11 8:42/M
12 Jay Pettey 2008 32 146 27:15.50 8:47/M
13 Ryan Craig 3199 31 165 27:56.72 9:01/M
14 Timothy Peuckert 3369 33 200 29:21.57 9:28/M
15 Luke Kantoski 3290 31 207 29:29.14 9:31/M
16 Jonathan Smith Altoona 2084 33 220 30:05.67 9:42/M
17 Keith Leader Altoona 2046 31 235 30:23.95 9:48/M
18 Dan Holzer 3276 33 314 34:13.41 11:02/M
19 Kevin Bell 3170 32 338 35:29.86 11:27/M
20 Jake Burnosky 3183 31 430 51:19.97 16:33/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Settle 3404 39 21 20:42.11 6:41/M
2 Zac Kephart Hollidaysburg 2030 35 38 22:43.50 7:20/M
3 David Servello Duncansville 2006 38 41 22:48.21 7:21/M
4 Jonathan Holtz Patton 2073 38 44 23:20.59 7:32/M
5 Michael Kensinger 3293 35 78 24:43.46 7:58/M
6 Tom Gibney 2365 36 98 25:22.63 8:11/M
7 Zach Roberts 3393 37 109 25:50.67 8:20/M
8 Jeffrey Runk Duncansville 2002 36 113 26:10.99 8:26/M
9 David Malligan 3322 35 126 26:28.92 8:32/M
10 Ryan Geishauser 3250 36 133 26:50.60 8:39/M
11 Jason Fouse Altoona 2011 39 143 27:08.36 8:45/M
12 CD Gunnett 3256 37 162 27:54.45 9:00/M
13 Justin Genovese 3251 38 168 28:01.69 9:02/M
14 Adam Bergstein 3172 35 194 29:08.00 9:24/M
15 Seth Gombet 3253 39 197 29:14.63 9:26/M
16 Matthew Gibbons Altoona 2028 36 242 30:32.11 9:51/M
17 Jonathon Carpenter 3188 38 249 30:47.86 9:56/M
18 Matt Ballos 3163 39 258 31:11.57 10:04/M
19 Jeremy Laird 3305 39 271 31:45.83 10:15/M
20 Jason Barten 2125 39 272 31:46.42 10:15/M
21 Brandon Stewart Altoona 2048 36 334 35:13.37 11:22/M
22 Jed Soyka 3417 37 336 35:21.52 11:24/M
23 Leonard Sapp 2137 39 344 35:43.76 11:31/M
24 Joel Seelye 3403 38 376 37:25.61 12:04/M
25 Nicholas Barnhart 3164 36 392 38:47.75 12:31/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christopher Johnson 3288 43 40 22:45.96 7:20/M
2 Daniel Molliver 3342 41 42 22:54.96 7:23/M
3 Jim Tracy 3439 43 71 24:30.80 7:54/M
4 Donnie Rhodes 2135 42 72 24:31.77 7:55/M
5 Shawn Kent Altoona 2101 44 73 24:33.11 7:55/M
6 David Willnecker Altoona 2024 44 75 24:37.13 7:56/M
7 David Stein 3420 44 79 24:48.72 8:00/M
8 Matt Stuckey Hollidaysburg 2020 40 80 24:49.35 8:00/M
9 Jeremy Boore 3175 41 93 25:19.18 8:10/M
10 Tim Little 3313 40 106 25:46.19 8:19/M
11 Matthew Miller 2064 42 152 27:41.43 8:56/M
12 Jason Kessinger Altoona 2031 43 163 27:54.45 9:00/M
13 Jose Cosme 2452 41 199 29:16.90 9:26/M
14 Mark Moschella 3344 40 222 30:08.15 9:43/M
15 Travis Cohenour 2121 41 229 30:20.50 9:47/M
16 Justin Mandel 3326 41 231 30:22.28 9:48/M
17 Chuck Pennington 3364 41 245 30:34.58 9:52/M
18 Scott Auker 3160 44 261 31:20.82 10:06/M
19 Tim Park 3361 44 274 31:52.81 10:17/M
20 William Cokrlic Altoona 2057 44 359 36:20.25 11:43/M
21 Brad Walters 3449 41 368 36:53.11 11:54/M
22 Kevin Klingner 3297 44 395 39:02.26 12:35/M
23 Adam Anneski 3159 44 409 41:10.15 13:17/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dennis Wisor Altoona PA 3466 46 76 24:38.38 7:57/M
2 Anthony Mikesic 3340 47 77 24:40.49 7:57/M
3 Shawn Jones Duncansville 2062 47 160 27:48.12 8:58/M
4 Rick Dickenson 2115 48 171 28:14.26 9:06/M
5 Michael DelGrosso Altoona 2078 49 188 28:48.12 9:17/M
6 Shawn Benton 3171 46 228 30:19.67 9:47/M
7 Jay Bossler 3177 48 252 30:55.62 9:58/M
8 David Robison 3394 49 267 31:38.27 10:12/M
9 Dave Webster 3452 48 284 32:21.15 10:26/M
10 Charles Musselman 3339 48 369 36:57.49 11:55/M
11 Doug Murphy 3346 49 407 40:28.96 13:03/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Randy Tarpey 3436 53 67 24:09.88 7:47/M
2 Jay Ruggery 3396 51 91 25:08.69 8:06/M
3 Paul Hinkle, Jr. 3275 54 92 25:17.96 8:09/M
4 Scott Shearman 3407 50 97 25:21.60 8:11/M
5 Carl Musselman 2133 51 114 26:12.36 8:27/M
6 Scott Replogle 2141 52 122 26:25.27 8:31/M
7 Doug Fisher Altoona 2074 53 139 27:06.20 8:45/M
8 Tim Caldana 3184 50 187 28:45.66 9:16/M
9 Rich Morris Duncansville 2113 54 212 29:32.58 9:32/M
10 Daniel Dongell 3216 53 221 30:06.34 9:43/M
11 Michael Luciano 3320 53 251 30:49.76 9:56/M
12 Doug Lockard 3314 54 277 31:54.28 10:17/M
13 Mark Sherburne Altoona 2108 51 278 31:58.47 10:19/M
14 Dave Fusco 3247 50 287 32:31.67 10:29/M
15 David Larson 3309 51 305 33:12.59 10:43/M
16 Troy Campbell Duncansville 2110 50 316 34:16.46 11:03/M
17 Ron Smith 3415 50 367 36:47.35 11:52/M
18 Edward Niemi 3356 52 427 49:37.39 16:00/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeffrey Perry 3367 56 68 24:20.62 7:51/M
2 John Donoughe 3219 55 69 24:22.37 7:52/M
3 Ken Vescovi 3444 57 81 24:49.72 8:00/M
4 Val Mignogna Altoona 2086 55 82 24:56.96 8:03/M
5 Steve Horell 3282 55 104 25:42.76 8:17/M
6 Jim Logue 3317 59 107 25:47.20 8:19/M
7 David S. Hess 3268 57 150 27:25.45 8:51/M
8 Chuck Bossler 3176 55 153 27:42.23 8:56/M
9 Bill Hessert 2067 55 170 28:10.78 9:05/M
10 Barry Weakland 3450 58 233 30:23.67 9:48/M
11 Brad Zearfoss 3472 56 270 31:41.43 10:13/M
12 Kevin Winkler 3465 56 326 34:35.98 11:09/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Bollinger 3174 63 52 23:35.54 7:36/M
2 Randy Mallory 3324 61 56 23:42.72 7:39/M
3 Marty Klanchar State College 2034 61 66 24:09.38 7:47/M
4 Glenn Kagarise Williamsburg 2103 63 85 24:58.34 8:03/M
5 Bill Buck 3181 60 144 27:10.45 8:46/M
6 Patrick Bollinger 2451 60 248 30:45.27 9:55/M
7 Dick Appleman 2128 64 273 31:47.41 10:15/M
8 Dave Despot 3209 63 307 33:24.14 10:46/M
9 Mike Wagner 3447 64 400 39:39.96 12:47/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dan Detrich 3210 66 127 26:38.89 8:35/M
2 Jim Grazier 3255 66 132 26:46.83 8:38/M
3 Eric Clapper 3192 65 232 30:22.74 9:48/M
4 Bob Lykens 3321 69 306 33:21.41 10:45/M
5 Galen Bickel 319 65 321 34:22.14 11:05/M
6 Jay Bistline 3173 67 363 36:32.42 11:47/M
7 Terry Householder 3283 68 385 38:19.35 12:22/M
8 Henry Wolf 2106 67 387 38:34.41 12:26/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gene Hall 3260 71 148 27:23.43 8:50/M
2 Steve Gilmour Ebensburg 2041 72 329 34:50.43 11:14/M
3 Rusty Klingner 3299 72 371 37:11.54 12:00/M
4 James Woomer 3470 75 419 43:34.43 14:03/M
2 MILE WALK
Female OVERALL WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Stoltz 6080 59 1 21:26.25 10:43/M
Female 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Giannn Caracciolo Tyrone 5032 5 34 27:23.56 13:42/M
2 Gracie Brennaman Hollidaysburg 5062 5 43 28:59.17 14:30/M
3 Francesca Servello Duncansville 5017 5 139 39:20.15 19:40/M
4 Lauren Robinson 5021 5 155 40:02.69 20:01/M
5 Scarlett Dobson 5945 3 162 44:31.28 22:16/M
Female 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chloe Wilson 6094 7 46 29:06.75 14:33/M
2 Madeline Johnson 5969 6 90 34:56.82 17:28/M
3 Leili Robinson 5024 7 93 35:17.15 17:39/M
4 Samara Piotti Ashville 5056 7 98 36:29.79 18:15/M
5 Mya Piotti Ashville 5055 6 100 36:31.45 18:16/M
6 Gracie Huszoo 5081 7 116 37:25.57 18:43/M
Female 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Grace Muriceak Hollidaysburg 5028 10 5 23:39.37 11:50/M
2 Hayden Settle 6075 10 6 23:52.22 11:56/M
3 Brooklyn Lambert 5978 10 47 29:08.56 14:34/M
4 Ella Heverly 5962 9 87 34:17.37 17:09/M
5 Bailey Henry Hollidaysburg 5030 11 131 38:45.33 19:23/M
6 Amelia Servello Duncansville 5016 9 140 39:24.26 19:42/M
Female 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carsyn Gilbert 5955 13 24 26:28.41 13:14/M
2 Oni Campbell Duncansville 5064 14 89 34:52.55 17:26/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Adisyn Gilbert 5953 16 2 23:23.35 11:42/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Adrianna Whysong Schellsburg 5049 19 37 27:56.83 13:58/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Abbie Runk Duncansville 5043 27 9 24:05.79 12:03/M
2 Jessica Roland 6073 27 66 31:58.19 15:59/M
3 Gina Roland 6071 28 67 31:58.82 15:59/M
4 Sydney Vogel 6088 29 102 36:40.21 18:20/M
5 Meghan Cox 5014 28 107 37:03.57 18:32/M
6 Nicole Villa 6087 27 119 37:56.58 18:58/M
7 Teresa Fusco 5951 28 143 39:26.58 19:43/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Caracciolo Tyrone 5031 34 31 27:21.26 13:41/M
2 Ashley Trexler 6084 31 72 32:15.55 16:08/M
3 Cari Glass 5956 30 82 32:52.23 16:26/M
4 Nicole Bridenbaugh 5009 32 84 33:30.38 16:45/M
5 Bridget Hammel 5958 32 133 39:04.95 19:32/M
6 Megan Claar Hollidaysburg 5046 34 152 39:47.48 19:54/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christy Nau 6056 36 26 26:57.19 13:29/M
2 Elizabeth Heverly 5961 38 42 28:52.50 14:26/M
3 Jill Madden 5986 39 105 37:00.10 18:30/M
4 Michelle Dunio Altoona 5038 38 108 37:03.77 18:32/M
5 Nicole Shoenberger Erie 5058 38 130 38:43.92 19:22/M
6 Shelby Hott 5965 38 138 39:19.98 19:40/M
7 Ashley Racchini Duncansvilee 5051 36 151 39:46.65 19:53/M
8 Rebecca Dobson 5944 36 163 44:32.43 22:16/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jill Little 5983 42 15 25:34.34 12:47/M
2 Holly Wilson 6095 43 45 29:06.55 14:33/M
3 Lisa Brenneman Hollidaysburg 5061 42 49 29:45.32 14:53/M
4 Amy Webster 6092 40 52 30:17.47 15:09/M
5 Kim Adams Duncansville 5065 42 64 31:35.14 15:48/M
6 Lori Arnold 5002 41 80 32:43.59 16:22/M
7 Lynda Shingler-Piotti Ashville 5057 44 101 36:39.82 18:20/M
8 Amy Mearkle Hollidaysburg 5041 43 145 39:32.71 19:46/M
9 Ann Robinson Altoona 5023 44 156 40:02.78 20:01/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Camala Gilbert 5954 46 14 24:50.46 12:25/M
2 Barbra Niemi 6057 45 55 30:32.81 15:16/M
3 Gina Meintel 5077 49 62 31:18.40 15:39/M
4 Jennifer Larson 5980 49 75 32:21.39 16:11/M
5 Lori Shields 5040 46 109 37:05.36 18:33/M
6 Susan Mikesic 6053 45 111 37:07.59 18:34/M
7 Tracy Carothers 5011 49 112 37:08.36 18:34/M
8 Kimerly McCabe 5987 49 113 37:08.37 18:34/M
9 Kerrie Plazek 6066 46 120 37:58.84 18:59/M
10 Lisa Smith 5067 48 121 38:02.31 19:01/M
11 Alicia Lombardo- Jordan 5985 48 124 38:27.58 19:14/M
12 Jen Cacciotti Altoona 5063 45 134 39:06.17 19:33/M
13 Mary Alice Kauffman 5974 45 148 39:35.75 19:48/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Pam Runk Broad Top 5042 53 10 24:05.99 12:03/M
2 Brenda Piacentini 6063 51 20 26:00.68 13:00/M
3 Brenda O'Leary 6060 50 28 27:02.32 13:31/M
4 Michelle Wilt Altoona 5045 52 51 30:09.93 15:05/M
5 Tory Schwarze 6074 50 58 30:35.60 15:18/M
6 Jodie Campbell Duncansville 5066 50 65 31:35.54 15:48/M
7 Sue Wertz 5079 53 83 32:52.38 16:26/M
8 Janet Estep 5946 54 85 33:30.38 16:45/M
9 Sandy McCeory 5069 54 123 38:03.53 19:02/M
10 Diane Stewart 6079 54 146 39:34.94 19:47/M
11 Juls Bratton 5008 51 147 39:34.94 19:47/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Appleby 5001 59 7 23:55.47 11:58/M
2 Jolinda Trude 5076 55 13 24:33.89 12:17/M
3 Cathy King 5976 57 21 26:06.19 13:03/M
4 Karen Claar 5012 58 25 26:31.28 13:16/M
5 Marianne Kennedy 5975 59 27 26:59.26 13:30/M
6 Susan Hunyady 5966 56 29 27:04.34 13:32/M
7 Lisa Hardic Altoona 5050 58 48 29:08.92 14:34/M
8 Gina Barefoot 5003 58 54 30:26.48 15:13/M
9 Jeigh Ore 5078 58 61 31:02.48 15:31/M
10 Becky Lardieri Altoona PA 5037 58 63 31:27.62 15:44/M
11 Beth Shortsleeve 6077 59 71 32:14.11 16:07/M
12 Laure Boore 5006 59 79 32:36.62 16:18/M
13 Jeanne Thompson 6083 59 88 34:17.62 17:09/M
14 Janet Oswald 6061 56 96 36:16.28 18:08/M
15 Theresa Vogel 6089 56 97 36:29.35 18:15/M
16 Vicki Sullivan 6082 58 150 39:37.82 19:49/M
17 Brenda Quarry 6067 58 159 41:24.54 20:42/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherry Obert Bedford 6058 63 11 24:07.39 12:04/M
2 Lashavio Hopkins 5084 60 38 28:23.92 14:12/M
3 LaShalamar Hogans 5083 60 39 28:25.30 14:13/M
4 Bobbi Bollinger 5004 60 68 32:06.41 16:03/M
5 Vallarie Iapalucci 5967 61 78 32:35.80 16:18/M
6 Jane Becker Hollidaysburg 5053 60 106 37:02.31 18:31/M
7 Loretta Smearman Altoona 5018 64 136 39:17.95 19:39/M
8 Lynn Fusco 5949 62 144 39:26.74 19:43/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sue Brower 5010 69 12 24:32.21 12:16/M
2 Kathy Woods 6100 65 18 25:44.35 12:52/M
3 Cheryl Tyler Altoona 5020 68 59 30:44.11 15:22/M
4 Judy Hiergeist 5964 67 81 32:47.12 16:24/M
5 Cindy Pincherri 6064 66 86 34:09.38 17:05/M
6 Adella Melotti 5991 68 95 35:23.54 17:42/M
7 Beverly Lafferty 5977 65 135 39:14.76 19:37/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eleanor Nash 6055 80 50 30:04.25 15:02/M
2 Andrea Larson 5979 72 76 32:21.89 16:11/M
3 Barbara Johnson 5968 70 91 35:02.10 17:31/M
4 Renee Figart 5948 70 94 35:23.54 17:42/M
5 Barbara Mikesic 6052 72 114 37:11.29 18:36/M
6 Donna Quarry 6068 80 129 38:43.83 19:22/M
Male OVERALL WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lou Pincherri 6065 59 3 23:28.39 11:44/M
Male 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Butch McGeory 5070 0 122 38:02.72 19:01/M
Male 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chase Piotti Ashville 5054 5 99 36:30.19 18:15/M
2 Lawson Renz 6069 5 128 38:37.79 19:19/M
3 Fin Gunnett 5957 5 137 39:19.77 19:40/M
Male 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ty Rishel Tyrone 5025 7 115 37:17.83 18:39/M
2 Carter Jordan 5970 6 125 38:28.22 19:14/M
Male 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zachary Adams Altoona 5035 10 19 25:45.45 12:53/M
2 Cayden Brenneman Hollidaysburg 5059 11 36 27:54.43 13:57/M
3 Kody Webster 6093 11 53 30:17.47 15:09/M
4 Tyler Adams Altoona 5036 9 57 30:34.86 15:17/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carson Brenneman Hollidaysburg 5060 12 44 29:00.96 14:30/M
Male 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trevor Crusciel 5015 18 23 26:28.10 13:14/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eric Shuke Duncansville 5044 26 8 24:05.78 12:03/M
2 Rudy Fusco 5950 27 141 39:25.28 19:43/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Roland 6072 31 69 32:12.00 16:06/M
2 Matt Trexler 6086 30 73 32:15.56 16:08/M
3 Jeremy Vogel 5082 32 103 36:42.88 18:21/M
4 Corey Huszoo 5080 34 117 37:43.83 18:52/M
5 Cody Racchini Duncansville 5052 33 153 39:49.82 19:55/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Boytim 5007 36 22 26:09.39 13:05/M
2 C.J. Caracciolo Tyrone 5033 38 32 27:21.44 13:41/M
3 Neil Heverly 5963 38 74 32:16.38 16:08/M
4 Mike Rishel Altoona 5027 37 118 37:45.15 18:53/M
5 Chris Hammel 5959 37 157 40:19.70 20:10/M
6 John Kantoski 5086 36 160 43:55.22 21:58/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Derek Robinson Altoona 5022 44 92 35:14.57 17:37/M
2 Gary Shields 5039 41 110 37:05.38 18:33/M
3 Terry Jordan 5971 43 126 38:28.83 19:14/M
4 Ben Henry Hollidaysburg 5029 44 132 38:45.55 19:23/M
5 Matt Cacciotti Altoona 6099 44 158 40:21.31 20:11/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Johnny Wilson 6096 49 33 27:22.83 13:41/M
2 Scott Harding 5960 46 60 30:44.31 15:22/M
3 Nino Lombardo 5984 47 127 38:31.91 19:16/M
4 Scott Gardner 5085 45 161 44:30.92 22:15/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jonathan Muss 6054 53 16 25:39.86 12:50/M
2 Jimmy Walter 6091 51 56 30:33.40 15:17/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephen Shortsleeve 6078 57 70 32:12.88 16:06/M
2 Tom Vogel 6090 59 104 36:44.10 18:22/M
3 Rudy Fusco Altoona 5019 55 142 39:25.91 19:43/M
4 Tim Sullivan 6081 59 149 39:37.81 19:49/M
5 Terry Baker Altoona 5034 56 154 40:01.69 20:01/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stewart McClelland 5988 63 4 23:31.12 11:46/M
2 Thomas Oswald 6062 63 40 28:25.85 14:13/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Conte Sr 5013 69 17 25:41.10 12:51/M
2 Jim Winsor 6098 67 77 32:22.88 16:11/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Figart 5947 70 30 27:14.80 13:37/M
2 Gary Rhodes 6070 79 35 27:49.54 13:55/M
3 William Obert Bedford 6059 72 41 28:29.92 14:15/M