SUNDAY RUNDAY 5K / 10K
Overall Finish List
August 11, 2019
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
5K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Leah Anne Wirfel Fredonia PA 136 26 F 1 Top Fin 18:26.90 5:57/M
2 Jeremy Matthews Brookfield OH 192 35 M 1 Top Fin 22:13.30 7:10/M
3 Todd Prelerson Sharon PA 777 35 M 1 35-39 22:36.40 7:17/M
4 Cooper Johnson Girard PA 196 6 M 1 1-14 25:12.81 8:08/M
5 Jason Johnson Girard PA 195 34 M 1 30-34 25:13.10 8:08/M
6 Tricia Dye Hermitage PA 96 44 F 1 40-44 25:27.31 8:13/M
7 Nicole Dinsmore Sharpsville PA 199 28 F 1 25-29 25:34.40 8:15/M
8 Jason Agnew 79 28 M 1 25-29 26:10.91 8:26/M
9 Heather Schell Sharpsville PA 125 51 F 1 50-54 26:37.31 8:35/M
10 Christina Bunevich Hubbard OH 188 43 F 2 40-44 26:38.33 8:35/M
11 Larry Koval Warren OH 108 71 M 1 70-99 26:58.37 8:42/M
12 Mitzy Myers Hermitage PA 191 46 F 1 45-49 27:01.20 8:43/M
13 Carrie Weaver Hermitage PA 134 29 F 2 25-29 27:14.65 8:47/M
14 Jason Smith Wexford PA 127 36 M 2 35-39 27:32.34 8:53/M
15 Amie Royds Hermitage PA 200 39 F 1 35-39 27:39.40 8:55/M
16 Kim Gadola Masury OH 103 53 F 2 50-54 27:46.23 8:57/M
17 Donnie Styers Greenville PA 132 35 M 3 35-39 28:19.84 9:08/M
18 Brittany Benedetto Hermitage PA 787 26 F 3 25-29 28:37.15 9:14/M
19 Bob Gavala West Middlesex PA 187 71 M 2 70-99 28:41.16 9:15/M
20 Louis Colquhoun 93 31 M 2 30-34 28:45.66 9:16/M
21 Alayna Simmons Farrell PA 796 29 F 4 25-29 29:04.34 9:23/M
22 Margaret Smith New Wilmington PA 128 38 F 2 35-39 30:06.31 9:43/M
23 Kristy Elliott Hermitage PA 101 43 F 3 40-44 30:07.91 9:43/M
24 Cindy Pacillo Sharpsville PA 193 51 F 3 50-54 30:19.15 9:47/M
25 Kenny Foltz Sharpsville PA 194 10 M 2 1-14 30:45.66 9:55/M
26 Krista Armstrong Stoneboro PA 198 29 F 5 25-29 30:50.57 9:57/M
27 Gary Calleja Transfer PA 272 56 M 1 55-59 31:04.41 10:01/M
28 David Thomas Massena NY 133 61 M 1 60-64 31:17.30 10:05/M
29 Tara Steines Hermitage PA 130 47 F 2 45-49 31:22.26 10:07/M
30 Miriam Ortiz Edinburg PA 185 61 F 1 60-64 31:31.46 10:10/M
31 Rachel Smith Wexford PA 129 33 F 1 30-34 31:38.81 10:12/M
32 Steven Cingulan Sharon PA 265 39 M 4 35-39 31:48.65 10:15/M
33 Jonathan Jobe Youngstown OH 106 50 M 1 50-54 31:50.41 10:16/M
34 Shelley Jobe Youngstown OH 107 50 F 4 50-54 31:50.41 10:16/M
35 Danielle Adams Grove City PA 190 29 F 6 25-29 32:44.16 10:34/M
36 Joseph Prybyl Mars PA 120 63 M 2 60-64 32:59.99 10:38/M
37 Leah Bortz Wexford PA 288 26 F 7 25-29 33:10.23 10:42/M
38 Karrie Cingulan Sharon PA 240 40 F 4 40-44 33:41.82 10:52/M
39 Mike Campbell Hermitage PA 91 52 M 2 50-54 33:51.41 10:55/M
40 Kellee Faulconbridge Grove City PA 102 28 F 8 25-29 33:59.91 10:58/M
41 Luanne Moose Mercer PA 117 61 F 2 60-64 34:14.28 11:03/M
42 Tracy Reiser Masury OH 121 51 F 5 50-54 34:17.14 11:04/M
43 Bryson Beckstein Greenville PA 86 10 M 3 1-14 34:50.52 11:14/M
44 Brent Beckstein Greenville PA 85 37 M 5 35-39 34:51.13 11:15/M
45 Elizabeth Buchanan New Wilmington PA 90 37 F 3 35-39 35:04.40 11:19/M
46 Patti Lozano Sharon PA 110 52 F 6 50-54 35:07.70 11:20/M
47 Bob McVey Hermitage PA 115 66 M 1 65-69 35:34.91 11:28/M
48 Jamie McFerren New Castle PA 197 35 F 4 35-39 36:05.87 11:38/M
49 Renee Calleja Transfer PA 273 52 F 7 50-54 36:06.88 11:39/M
50 Samantha Sabo Sharpsville PA 123 28 F 9 25-29 36:12.81 11:41/M
51 Cindy Barnes Hermitage PA 82 56 F 1 55-59 36:18.16 11:43/M
52 Bree Beckstein Greenville PA 84 39 F 5 35-39 36:21.41 11:44/M
53 Kari Paden Greenville PA 119 29 F 10 25-29 36:21.63 11:44/M
54 Gina Beaver Butler PA 83 58 F 2 55-59 37:31.44 12:06/M
55 Deborah Lewis Ellwood City PA 109 28 F 11 25-29 37:58.23 12:15/M
56 Lisa Dickson Brookfield OH 94 50 F 8 50-54 40:25.97 13:02/M
57 Barb Bogolin Hermitage PA 89 59 F 3 55-59 47:34.41 15:21/M
58 Patty Gawne Hermitager PA 104 60 F 3 60-64 47:34.66 15:21/M
59 Dominic Gottuso Hermitage PA 186 6 M 4 1-14 48:16.60 15:34/M
60 Christine Matejka 113 30 F 2 30-34 48:20.36 15:35/M
61 Stephanie Gottuso Hermitage PA 105 27 F 12 25-29 48:20.96 15:35/M
62 Christa Mesmer Sharpsville PA 116 30 F 3 30-34 49:39.45 16:01/M
63 Brynn Ross Sharpsville PA 122 9 F 1 1-14 49:41.76 16:02/M
64 Kayla Doherty New Castle PA 95 31 F 4 30-34 50:30.67 16:17/M
65 Alyssa Sterling Sharon PA 131 29 F 13 25-29 50:59.30 16:27/M
66 Jenette Christy Hubbard OH 189 35 F 6 35-39 51:00.41 16:27/M
67 Amy Adamo Sharon PA 78 39 F 7 35-39 51:45.64 16:42/M
68 Leah Winans Sharon PA 135 29 F 14 25-29 51:49.52 16:43/M
10K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 John Macris Hermitage PA 556 30 M 1 Top Fin 51:05.87 8:14/M
2 Emilee Bebech Masury OH 548 17 F 1 Top Fin 53:12.17 8:35/M
3 Paul McMahon Transfer PA 559 34 M 1 30-34 53:44.50 8:40/M
4 Michaleen Shrawder New Castle PA 998 31 F 1 30-34 58:13.40 9:23/M
5 Gussie Beaver Butler PA 547 20 F 1 20-24 58:35.80 9:27/M
6 DJ Harkabus Jr Sharon PA 553 34 M 2 30-34 58:38.66 9:27/M
7 Patrick Myers Poland OH 592 50 M 1 50-54 1:01:21.64 9:54/M
8 Erin Kohlmeyer West Sunbury PA 555 31 F 2 30-34 1:01:48.88 9:58/M
9 Laura Dinsmore Hermitage PA 599 32 F 3 30-34 1:01:54.98 9:59/M
10 Teresa Vamosi Sharpsville PA 564 32 F 4 30-34 1:02:01.13 10:00/M
11 Lesley Martincek Sharpsville PA 557 49 F 1 45-49 1:05:17.64 10:32/M
12 Jessica Fortuna Sharpsville PA 551 36 F 1 35-39 1:05:31.67 10:34/M
13 Anthony Sunseri Grove City PA 562 70 M 1 70-99 1:06:38.17 10:45/M
14 Kathyj Jones Greenville PA 554 63 F 1 60-64 1:09:20.16 11:11/M
15 Lorrie Speir-Chrastina New Wilmington PA 561 55 F 1 55-59 1:11:52.67 11:35/M
16 Keith Chrastina New Wilmington PA 550 62 M 1 60-64 1:11:53.67 11:36/M
17 Collin Meals Grove City PA 560 19 M 1 15-19 1:17:36.42 12:31/M
18 Chelsey Mcfadden Grove City PA 558 16 F 1 15-19 1:17:37.49 12:31/M
19 Crystal Baker Tarawa Terrace NC 546 39 F 2 35-39 1:20:37.67 13:00/M
20 Vicki Schooley Mercer PA 991 58 F 2 55-59 1:28:45.82 14:19/M
21 Azari Yancey Niles OH 597 29 F 1 25-29 1:31:08.92 14:42/M