STEELWHEELERS 5K
Age Group Results
October 02, 2021
Results By Miles of Smiles Timing Services
WHEELER
Female OVERALL WHEELER Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Liz Dunn 25 31 5 38:44.17 12:30/M
Male OVERALL WHEELER Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joe Jaroni 193 43 1 26:59.01 8:42/M
2 Chris Burke 191 41 2 29:19.99 9:27/M
3 Joshua McFadden 205 40 3 30:01.63 9:41/M
Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ronald Migyanko 91 47 4 30:45.47 9:55/M
2 Jonathan Wherry 174 27 6 41:36.72 13:25/M
3 Rick Fox 33 39 7 47:42.10 15:23/M
4 Jacob Buchheit 16 23 8 47:45.20 15:24/M
5 Kirk Taylor 162 64 9 51:42.21 16:41/M
6 Joe Gilkinson 43 59 10 51:44.00 16:41/M
7 Zachary Taylor 219 12 11 1:02:13.52 20:04/M
HAND CYCLE
Male OVERALL HAND CYCLE Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lee Tempest 163 48 1 10:27.99 3:22/M
2 Tom Antolic 2 36 2 10:33.83 3:24/M
3 Tom Furnival 36 65 3 19:35.75 6:19/M
Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sivashankar Sivakanthan 195 28 4 27:35.16 8:54/M
5K RUN
Female OVERALL 5K RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Tusar 165 29 7 24:30.94 7:54/M
2 Lisa Wiesenberger 175 27 10 24:51.91 8:01/M
3 Michelle Smith 145 41 11 26:28.42 8:32/M
Female 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Caroline Hochstetter 227 34 14 27:45.69 8:57/M
2 Aileen Chou 22 37 17 30:36.53 9:52/M
3 Nanette Berardino 218 60 19 33:05.15 10:40/M
4 Carol McMillen 81 63 20 33:16.14 10:44/M
5 Ashley Bartelson 5 38 21 33:18.17 10:45/M
6 Allyson Tokarek 164 41 22 33:56.70 10:57/M
7 Leslie Smith 143 58 24 34:44.88 11:12/M
8 Maria Presley 101 43 25 36:09.92 11:40/M
9 Sue Kennedy 63 56 26 39:02.39 12:35/M
10 Eileen Buchheit 14 51 27 39:06.27 12:37/M
11 Heather Sorenson 148 48 28 40:27.24 13:03/M
12 Katherine Butler 21 29 29 46:53.72 15:07/M
13 Anne Houy 55 31 30 1:04:32.61 20:49/M
Male OVERALL 5K RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bo Blose 221 28 1 21:42.80 7:00/M
2 Stephen Von Bloch 168 36 2 21:43.80 7:00/M
3 John Zeller 188 40 3 22:26.19 7:14/M
Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Colin Vitale 167 28 4 22:28.19 7:15/M
2 Dave Morgano 97 54 5 23:11.75 7:29/M
3 Michael Guthrie 189 29 6 23:57.94 7:44/M
4 Jonathan Shick 140 16 8 24:33.38 7:55/M
5 Connor Fultz 203 28 9 24:51.70 8:01/M
6 Ben Wilt 177 28 12 27:37.55 8:55/M
7 Brandon Hochstetter 226 37 13 27:45.69 8:57/M
8 Jonathan Sarazen 123 35 15 28:18.70 9:08/M
9 Charles Bauer 6 34 16 29:21.56 9:28/M
10 Ryan Van Fleet 214 29 18 31:34.21 10:11/M
11 Kevin Franzesr 34 35 23 34:23.41 11:05/M
5K WALK
Female OVERALL 5K WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Judy Frost 201 66 2 37:10.20 11:59/M
2 Sylvia Burgess 20 48 3 38:15.98 12:20/M
3 Diane Wherry 172 59 4 42:00.00 13:33/M
Female 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Gasowski 38 33 6 42:27.99 13:42/M
2 Lisa Siwula 141 52 8 43:27.75 14:01/M
3 Michele McMillen 86 38 11 49:37.52 16:00/M
4 Sarah Stofko 158 52 13 50:04.48 16:09/M
5 Sandra McMillen 210 63 14 50:12.22 16:12/M
6 Karen Davis 23 57 17 51:30.38 16:37/M
7 Donna Tappe 159 64 18 51:30.77 16:37/M
8 Alyssa Sheppard 138 33 21 52:48.48 17:02/M
9 Lisa Reinhardt 105 58 22 52:55.41 17:04/M
10 Phoebe Gilmore 220 25 23 53:29.44 17:15/M
11 Amanda Auchey 4 40 25 53:38.19 17:18/M
12 April Gera 39 44 26 53:38.53 17:18/M
13 Janet Thomas 217 69 27 54:10.77 17:28/M
14 Kathy Vactor 202 66 28 54:11.58 17:29/M
15 Jennifer Fisher 32 41 29 54:13.25 17:29/M
16 Cindy Kelley 216 62 30 55:27.38 17:53/M
17 Leigh Ann Smith 142 38 33 56:43.27 18:18/M
18 Anna Miklos 222 16 34 56:46.77 18:19/M
19 Cindy Miklos 212 47 35 56:51.88 18:20/M
20 Brittney Neely 206 37 38 57:21.27 18:30/M
21 Elizabeth Ferro 29 36 39 58:09.42 18:45/M
22 Julia Sammel 120 34 40 58:23.76 18:50/M
23 Megan Wall 170 36 44 58:36.80 18:54/M
24 Becky Russell 112 30 45 58:42.96 18:56/M
25 Julie Gallagher 37 30 46 58:53.21 19:00/M
26 Rachel Hibbs 204 33 48 58:53.80 19:00/M
27 Monica Milsop 95 44 49 59:14.22 19:06/M
28 Michelle Schein 130 37 51 59:25.61 19:10/M
29 Sandra Boeving-Learned 11 55 52 59:52.66 19:19/M
30 Lisa Boeving-Learned 10 58 53 59:53.89 19:19/M
31 Kara Landay 72 29 54 1:00:34.99 19:32/M
32 Caron Landay 70 59 55 1:00:36.42 19:33/M
33 Paige Landay 73 25 56 1:00:39.88 19:34/M
34 Katie Salopek 115 36 58 1:01:19.55 19:47/M
35 Jennifer Milsop 93 46 62 1:05:39.71 21:11/M
36 Emily Sarazen 122 34 63 1:07:56.77 21:55/M
37 Lauren Sarazen 125 33 64 1:07:57.62 21:55/M
38 Wendy Withrow 190 68 65 1:07:58.56 21:55/M
39 Katie Mielo 90 29 66 1:07:59.82 21:56/M
Male OVERALL 5K WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Rovnan 110 38 1 37:09.98 11:59/M
2 Darryl Jackson 60 51 5 42:00.75 13:33/M
3 Jeff Wherry 173 59 7 42:50.25 13:49/M
Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rob Goldberg 228 50 9 43:58.40 14:11/M
2 Craig McMillen 83 64 10 49:36.94 16:00/M
3 Mike Stofko 157 52 12 50:03.63 16:09/M
4 Keith McMillen 209 71 15 50:12.44 16:12/M
5 Mark Roberts 107 65 16 51:28.38 16:36/M
6 Mark Mangel 79 62 19 52:32.12 16:57/M
7 Chris Sheppard 139 47 20 52:48.48 17:02/M
8 Robert Gera 40 43 24 53:37.17 17:18/M
9 Clint Kelley 215 57 31 55:27.58 17:53/M
10 Ernie Ferro 30 67 32 56:21.28 18:11/M
11 Daniel Sammel 119 37 36 57:16.54 18:28/M
12 Paul Lowe, Jr. 76 40 37 57:17.77 18:29/M
13 Adam Waddell 169 37 41 58:34.31 18:54/M
14 Nancy Ferro 31 66 42 58:35.54 18:54/M
15 Michael Handy 53 29 43 58:35.99 18:54/M
16 Brian Nicholson 98 33 47 58:53.30 19:00/M
17 Richard Schein 131 40 50 59:23.30 19:09/M
18 Edward Stephenson 150 44 57 1:00:40.52 19:34/M
19 Jeff Salopek 114 35 59 1:01:21.53 19:47/M
20 Matt Houy 57 34 60 1:04:25.37 20:47/M
21 Mike Houy 58 66 61 1:04:46.81 20:54/M
22 Kim Carter 198 59 67 1:09:05.19 22:17/M
15 AND UNDER YOUTH
Female OVERALL YOUTH Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Macie McMillen 85 7 2 33:48.97 10:54/M
2 Stella Burgess 19 6 3 36:46.16 11:52/M
3 Annamaria Milsop 92 12 4 40:02.93 12:55/M
Female 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zoe Gera 41 5 7 53:38.60 17:18/M
2 Maura Goldberg 50 2 10 54:17.40 17:31/M
3 Ava Sammel 118 3 12 57:15.12 18:28/M
4 Lilly Schein 129 2 16 59:24.80 19:10/M
5 Amelia Salopek 113 7 17 1:01:22.31 19:48/M
6 Lily Salopek 116 9 18 1:01:23.30 19:48/M
7 Jennifer Wrbas 181 11 20 1:05:36.81 21:10/M
Male OVERALL YOUTH Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anthony Miklos 211 14 1 20:57.86 6:45/M
2 Noah McMillen 87 3 5 49:25.74 15:56/M
3 John Stofko 156 11 6 50:02.22 16:08/M
Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maddox Rovnan 199 1 8 53:51.23 17:22/M
2 Declan Neely 208 6 9 54:14.53 17:30/M
3 Ari Goldberg 48 4 11 54:17.40 17:31/M
4 Camden Neely 207 4 13 57:20.35 18:30/M
5 Oliver Stephenson 152 11 14 58:05.36 18:44/M
6 Caleb Schein 128 4 15 59:20.53 19:08/M
7 Nolan Salopek 117 4 19 1:01:23.55 19:48/M
8 Rowan Bopp 12 5 21 1:09:01.36 22:16/M
WPTLA MEMBER
Female OVERALL WPTLA MEMBER Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brendan Lupetin* 78 42 1 20:59.28 6:46/M
2 Katie Monbaron 96 29 4 27:16.40 8:48/M
3 Karesa Rovnan 109 36 7 32:00.72 10:19/M
Female 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mollie Rosenzweig 108 33 14 50:50.27 16:24/M
2 Margaret Cooney 224 27 15 53:29.43 17:15/M
3 Erin Rudert 111 39 19 58:23.76 18:50/M
4 Katie Killion 66 42 24 1:07:26.23 21:45/M
5 Brittani Hassen 54 36 25 1:07:30.31 21:46/M
Male OVERALL WPTLA MEMBER Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Peter Giglione 42 42 2 22:57.26 7:24/M
2 Rich Ogrowdowski 99 45 3 24:29.92 7:54/M
3 James Lopez 75 29 5 29:34.75 9:32/M
Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Smith 144 50 6 30:06.46 9:43/M
2 Chad McMillen 82 40 8 33:48.91 10:54/M
3 Nathaniel Smith 147 64 9 34:44.69 11:12/M
4 Joseph Froetschel 35 40 10 36:10.32 11:40/M
5 Kelton Burgess 18 49 11 36:43.92 11:51/M
6 Mark Milsop 94 53 12 39:54.56 12:52/M
7 Nick Katko 61 30 13 48:51.51 15:45/M
8 Gregory Unatin 196 46 16 53:31.26 17:16/M
9 Steve Barth 194 40 17 53:50.43 17:22/M
10 Eric Purchase 102 55 18 54:13.45 17:29/M
11 Dave Landay 71 64 20 1:00:40.90 19:34/M
12 Carl Schiffman 132 70 21 1:00:44.60 19:35/M
13 Benjamin Webb 171 27 22 1:07:22.31 21:44/M
14 Chris Inman 223 31 23 1:07:23.56 21:44/M
15 Russell Bopp 13 31 26 1:09:01.16 22:16/M