Male 55 to 59
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 6 Paul Hinkle, Jr. 208 58 1 17:15.70 0:22.20 1 47:43.30 0:18.30 1 26:16.20 1:31:55.70
Male 65 to 69
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 18 John Becker 202 65 1 22:02.20 1:12.30 1 54:06.80 1:04.40 1 34:07.70 1:52:33.40
2 20 Dave Despot 207 67 2 22:25.10 0:41.30 2 1:04:46.30 0:47.90 2 40:52.70 2:09:33.30
MENS TRIATHLON
Male OVERALL MENS TRIATHL Winners
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Brad Brooks 5 29 4 10:42.60 0:38.50 4 32:52.60 0:52.90 5 17:21.80 1:02:28.40
2 2 Vince Fadale 73 30 5 13:06.70 0:34.40 5 34:11.80 0:22.00 4 16:43.50 1:04:58.40
3 3 Justin Trybus 52 37 6 13:57.10 0:41.60 6 36:02.60 1:18.60 6 20:38.60 1:12:38.50
Male 16 to 18
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 11 Andrew Shanafelt 46 16 2 14:18.90 1:29.80 1 42:08.70 1:26.10 2 20:03.40 1:19:26.90
2 22 Isaac Cummings 70 18 1 13:11.10 1:31.10 2 51:29.00 0:25.20 1 19:55.30 1:26:31.70
Male 19 to 24
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 27 Andrew Cunningham 69 20 1 15:41.10 1:56.40 3 47:38.70 0:25.90 1 24:40.80 1:30:22.90
2 28 Christopher Lewis 28 23 2 16:43.20 2:27.60 2 44:18.70 0:50.10 3 26:15.20 1:30:34.80
3 42 Brett Seich 76 23 3 29:59.00 2:12.90 1 41:10.00 1:16.20 2 24:49.10 1:39:27.20
Male 25 to 29
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 5 Samuel Mills 36 27 1 14:51.50 0:52.80 1 36:22.70 1:23.90 4 22:29.60 1:16:00.50
2 6 Paul Wright 55 29 5 17:05.10 1:00.80 3 38:23.10 1:24.70 1 18:45.10 1:16:38.80
3 7 Seth Hunter 22 28 3 15:37.60 1:05.10 2 37:55.30 1:30.90 2 20:57.80 1:17:06.70
4 12 Jeremy Davis 10 27 2 14:55.10 1:40.80 5 41:23.20 0:48.30 3 21:19.40 1:20:06.80
5 17 Van Lanzendorfer 71 27 4 16:54.80 1:33.20 4 39:51.90 0:46.20 5 24:48.40 1:23:54.50
Male 30 to 34
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 4 Peter Coutts 59 31 1 13:42.30 0:55.70 2 40:46.30 0:34.40 1 19:56.90 1:15:55.60
2 13 Zach Lonsinger 29 33 4 16:52.10 1:20.00 1 40:09.60 0:42.10 2 21:14.50 1:20:18.30
3 14 Jeff Lingafelt 77 32 3 16:15.80 0:39.30 3 43:12.20 1:14.00 3 21:17.40 1:22:38.70
4 24 Anthony Iraca 23 32 2 14:25.10 1:34.20 6 45:58.70 0:34.60 6 24:39.10 1:27:11.70
5 31 Christopher Fischer 13 31 6 17:09.70 3:35.00 8 48:19.20 0:50.30 5 22:51.70 1:32:45.90
6 34 Aaron McDonald 35 33 5 16:54.00 3:21.60 4 44:57.00 2:29.60 8 25:54.70 1:33:36.90
7 35 Brady Banik 58 31 8 19:39.80 2:44.50 5 45:13.60 1:33.70 7 25:24.30 1:34:35.90
8 39 John Cox 74 31 7 18:51.70 2:18.40 7 48:04.40 0:27.80 10 27:42.30 1:37:24.60
9 44 Daniel Ramírez 40 31 11 29:27.00 1:12.80 9 48:37.00 1:27.50 4 22:42.80 1:43:27.10
10 49 Zachary Lovely 30 33 9 20:51.10 2:10.10 10 1:03:25.30 0:46.70 9 26:05.70 1:53:18.90
11 53 Randall Wilson 54 33 10 21:32.10 2:09.60 11 1:09:57.60 0:38.60 11 41:01.10 2:15:19.00
Male 35 to 39
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 8 Brad Ruffo 44 38 1 15:42.00 1:43.70 1 39:38.30 1:06.70 1 18:57.10 1:17:07.80
2 29 Jonathan Lowe 31 38 2 18:10.20 1:33.90 2 44:15.70 1:00.90 4 25:39.90 1:30:40.60
3 38 James Yonushonis 56 39 4 20:30.80 2:51.40 3 47:27.10 1:10.80 3 24:49.40 1:36:49.50
4 40 Bret Davis 8 37 3 19:11.00 2:24.50 4 50:47.20 1:33.80 2 24:31.20 1:38:27.70
5 51 Luke Gray 16 37 5 23:47.20 2:29.40 5 55:59.50 2:05.10 5 35:20.60 1:59:41.80
Male 40 to 44
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 9 Sam Klock 24 42 3 16:53.40 1:04.70 2 37:15.40 0:45.90 3 21:26.30 1:17:25.70
2 10 Erik Davis 9 42 6 18:36.10 1:10.70 3 38:41.70 0:29.50 1 18:47.20 1:17:45.20
3 15 Brian Battaglia 2 40 5 17:30.40 0:50.00 5 42:52.10 1:15.40 2 20:52.30 1:23:20.20
4 19 Brian Rutter 45 42 4 17:23.90 1:29.80 4 41:32.80 1:15.50 4 24:29.10 1:26:11.10
5 30 Travis Lee 27 40 7 18:48.20 2:00.60 6 43:41.20 1:26.40 5 25:44.50 1:31:40.90
6 32 Noel Habashy 17 41 8 18:49.70 0:17.50 8 46:02.60 0:35.80 6 27:10.40 1:32:56.00
7 33 Jeff Roe 42 42 2 15:41.90 1:35.10 7 44:13.40 1:22.20 7 30:14.50 1:33:07.10
Male 45 to 49
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 16 Joseph Kreydatus 26 48 2 15:59.20 0:57.20 3 43:52.70 0:16.50 1 22:22.60 1:23:28.20
2 18 Bryan St. Andrews 48 45 4 16:50.60 0:58.00 1 41:30.40 1:28.30 3 23:57.10 1:24:44.40
3 20 Jonathan Erb 62 47 1 15:35.80 1:17.70 4 45:37.30 0:58.80 2 22:57.80 1:26:27.40
4 21 Duane Kolar 25 46 3 16:00.90 1:33.80 2 42:36.70 0:47.10 4 25:29.20 1:26:27.70
5 41 Justin Mandel 72 45 5 18:09.20 1:07.30 5 49:02.50 0:54.50 5 29:53.40 1:39:06.90
Male 50 to 54
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 25 Matt Newlin 39 53 3 19:05.20 2:21.40 2 41:05.30 1:15.40 1 25:22.50 1:29:09.80
2 26 Michael Delgrosso 11 53 1 14:36.40 1:48.60 1 40:51.10 1:27.10 4 31:18.60 1:30:01.80
3 37 Mike Busato 57 54 4 19:50.80 1:42.50 3 42:05.90 1:26.20 3 29:55.60 1:35:01.00
4 46 Greg Shumaker 47 51 2 18:58.40 1:39.80 4 57:16.80 1:27.80 2 29:53.20 1:49:16.00
Male 55 to 59
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 23 Scott Etter 15 59 1 13:48.90 0:51.10 1 44:18.80 1:08.10 1 26:37.00 1:26:43.90
2 43 Tom Mathews 34 58 2 19:16.30 1:58.40 2 49:51.00 2:17.80 2 29:07.40 1:42:30.90
3 52 Richard Falvo 60 56 3 21:06.20 2:48.00 3 56:02.00 1:19.00 3 40:17.30 2:01:32.50
Male 60 to 64
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 36 Jeffrey Henderson 19 63 1 17:55.30 1:47.20 2 44:03.50 2:20.70 1 28:49.00 1:34:55.70
Male 65 to 69
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 45 James Burg 63 66 1 19:07.30 2:52.90 1 51:50.80 2:07.00 1 31:21.90 1:47:19.90
2 50 Donald Wilson 64 65 2 21:58.90 2:17.60 2 55:03.30 2:09.60 2 32:35.60 1:54:05.00
3 54 David Risaliti 41 68 3 23:52.40 1:23.60 3 1:30:10.90 0:34.30 3 32:35.80 2:28:37.00
Male 70 and over
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 47 Paul Majoris 33 71 1 19:37.70 2:11.00 1 51:21.60 0:31.50 3 36:07.50 1:49:49.30
2 48 Malcolm Hall 18 77 2 23:42.30 2:27.20 2 52:18.80 0:28.70 1 34:11.80 1:53:08.80
3 55 John Stump 49 81 3 42:41.20 5:14.30 3 1:19:43.00 1:00.70 2 35:18.60 2:43:57.80
WOMENS TRIATHLON
Female OVERALL WOMENS TRIAT Winners
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Alison Alcantara 1 34 2 15:24.00 0:59.80 1 42:17.00 0:43.50 2 26:36.70 1:26:01.00
2 2 Katerina Fischer 14 26 1 12:29.00 2:13.50 3 54:01.40 1:00.40 1 25:46.40 1:35:30.70
3 3 Rachel Cessna 6 46 3 16:07.10 0:58.50 2 47:46.60 1:11.50 3 30:03.20 1:36:06.90
Female 16 to 18
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 10 Gwyneth Fox 68 18 1 14:53.50 1:17.00 1 59:01.20 0:28.00 1 29:45.30 1:45:25.00
2 13 Rachel Lucas 78 18 2 22:08.90 2:34.10 2 1:30:30.40 1:28.00 2 47:53.70 2:44:35.10
Female 19 to 24
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 4 Mary Tietjens 50 19 1 15:53.30 1:27.50 1 52:05.40 0:31.70 1 27:29.00 1:37:26.90
Female 35 to 39
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 8 Ashley Henning 20 36 1 15:27.00 2:40.10 1 52:26.20 1:30.00 1 30:11.70 1:42:15.00
Female 45 to 49
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 11 Amy Reagan 67 47 1 20:44.60 2:00.60 1 50:56.20 2:14.00 2 42:27.90 1:58:23.30
2 12 Jenn Tompkins 51 46 2 21:43.70 1:54.40 2 54:15.70 3:06.30 1 40:21.40 2:01:21.50
Female 50 to 54
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 5 Susan Hudy 21 54 1 16:22.60 3:01.70 2 50:18.00 0:49.40 2 28:55.10 1:39:26.80
2 7 Stacy Pollock 75 50 2 22:03.20 2:32.80 1 48:41.30 0:43.00 1 28:14.40 1:42:14.70
Female 55 to 59
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 6 Peg Murphy 37 57 1 19:08.80 0:56.20 1 49:46.10 0:59.00 1 31:04.80 1:41:54.90
Female 60 to 64
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 9 Nadine Delozier 12 61 1 16:12.40 3:04.90 1 46:17.60 1:29.70 1 35:57.00 1:43:01.60
TRIATHLON RELAY TEAMS
Male 0-99
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Team Chris Fox 66 0 1 15:57.40 0:40.70 2 1:12:02.00 0:32.80 1 17:14.10 1:46:27.00
2 2 Team Hampton Inn 30+ 65 0 2 21:48.96 0:25.44 1 1:02:59.30 0:21.70 2 32:10.00 1:57:45.40
5K
Female OVERALL 5K Winners
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 5 Amy O'Donnell 351 38 4 18:53.90 18:53.90
Female 12 to 14
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 13 Ashlyn Noce 350 13 1 20:16.90 20:16.90
2 17 Katie Etters 389 14 2 21:42.50 21:42.50
3 64 Saphira Williams 371 14 3 30:35.80 30:35.80
4 82 Kimber Sheffer 412 13 4 34:11.10 34:11.10
5 88 Katiel Bradley 401 12 5 35:16.40 35:16.40
Female 15 to 18
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 21 Ayva Fetterolf 315 17 1 22:43.10 22:43.10
Female 19 to 24
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 12 Mackenzie Kelley 334 19 1 19:54.30 19:54.30
2 28 Jenna Bartlett 302 22 2 24:44.50 24:44.50
3 45 Ashley Koegler 338 24 3 27:45.20 27:45.20
Female 25 to 29
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 15 Arlee Simendinger 377 26 1 20:50.40 20:50.40
2 19 Lucy Wagner 369 25 2 22:04.90 22:04.90
3 49 Megan Boland 303 26 3 28:02.90 28:02.90
4 53 Trisha Wilson 372 26 4 28:11.80 28:11.80
5 72 Agnes Hoover 330 25 5 32:47.70 32:47.70
Female 30 to 34
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 40 Chelsi Tedeschi 365 34 1 27:10.00 27:10.00
2 42 Samantha Geishauser 317 33 2 27:35.00 27:35.00
3 70 Danae Delozier 310 32 3 32:32.20 32:32.20
4 71 Selena Lovely 408 30 4 32:39.50 32:39.50
5 77 Emily Smithmyer 361 30 5 33:47.30 33:47.30
6 78 Amanda Orengo 394 34 6 33:47.70 33:47.70
7 80 Allegra Correale 395 34 7 34:01.90 34:01.90
Female 35 to 39
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 46 Kim Meloy 384 37 1 27:56.30 27:56.30
2 47 Sarah Dean 385 39 2 27:56.60 27:56.60
3 51 Pamela Watters 370 39 3 28:09.70 28:09.70
4 84 Lauren Otto 352 37 4 34:29.00 34:29.00
5 85 Abby Putt 393 37 5 34:29.40 34:29.40
6 93 Bethany Helsel 326 35 6 36:13.60 36:13.60
Female 40 to 44
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 22 Stacy Bradley 398 44 1 22:54.40 22:54.40
2 38 Angela Gibbons 318 40 2 27:02.00 27:02.00
Female 45 to 49
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 39 Sherry Ross 378 46 1 27:09.00 27:09.00
2 61 Jessica Quigley 386 46 2 30:06.00 30:06.00
Female 50 to 54
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 30 Kristie Gooding 319 51 1 24:51.60 24:51.60
2 35 Christina Dambeck 309 51 2 25:11.10 25:11.10
3 81 Amy Rupp 405 54 3 34:05.60 34:05.60
Female 55 to 59
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 74 Christine Hess 327 58 1 33:00.50 33:00.50
Female 60 to 64
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 67 Kim Pheasant 407 64 1 31:30.30 31:30.30
2 94 Linda Conway 396 63 2 36:50.00 36:50.00
Female 65 to 69
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 65 Alane Timmerman 366 67 1 30:43.80 30:43.80
2 68 Jolene Kopriva 339 69 2 31:31.20 31:31.20
3 95 Robyn Hampton 397 66 3 38:52.60 38:52.60
Female 70 and over
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 91 Christine Wagner 368 73 1 36:02.40 36:02.40
Male OVERALL 5K Winners
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Aj Kelly 335 41 1 16:15.20 16:15.20
Male 6 to 8
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 97 Finn Roesch 410 8 1 40:39.20 40:39.20
Male 9 to 11
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 69 Nick Bradley 400 10 1 32:11.30 32:11.30
Male 12 to 14
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 7 Seth Lieb 343 14 1 19:17.20 19:17.20
2 18 Tanner Ross 381 12 2 22:01.60 22:01.60
3 27 Logan Burns 307 13 3 23:41.80 23:41.80
Male 15 to 18
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 2 Ryen Webster 388 17 1 17:14.10 17:14.10
2 6 Kody Webster 387 15 2 19:04.60 19:04.60
3 9 Joseph McNicholas 348 15 3 19:37.90 19:37.90
4 10 Elijah Lucio 344 15 4 19:40.40 19:40.40
5 79 Vinnie Pollock 354 17 5 34:01.30 34:01.30
Male 19 to 24
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 23 Bryce Dunio 311 23 1 23:00.50 23:00.50
2 25 Isaiah Salyer 355 22 2 23:38.00 23:38.00
3 26 Patrick Hoover 391 23 3 23:40.00 23:40.00
4 29 Grant Yoder 374 23 4 24:44.70 24:44.70
5 34 Dillen Steiner 363 22 5 25:10.00 25:10.00
6 36 Scott Harding Jr 323 23 6 25:35.20 25:35.20
7 44 Mark Khoury 336 23 7 27:44.00 27:44.00
Male 25 to 29
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 3 Bradley Baronner 301 28 1 17:50.10 17:50.10
Male 30 to 34
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 11 Greg Snyder 362 32 1 19:53.50 19:53.50
2 24 Jordan Lee 342 33 2 23:34.30 23:34.30
3 43 Michael Geishauser 316 34 3 27:36.30 27:36.30
4 96 Kyle Roesch 409 34 4 40:39.10 40:39.10
Male 35 to 39
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 8 Tom Hallinan 321 39 1 19:36.80 19:36.80
2 37 Greg Meloy 383 38 2 27:00.60 27:00.60
3 52 Aaron Lardieri 340 37 3 28:11.60 28:11.60
4 63 Luke Kantoski 331 35 4 30:32.00 30:32.00
5 75 Jonathan Smith 360 37 5 33:34.60 33:34.60
Male 40 to 44
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 4 Travis Kagarise 376 43 1 18:40.70 18:40.70
2 16 Timothy Settle 357 43 2 21:18.40 21:18.40
3 59 Michael Boytim 305 40 3 29:32.00 29:32.00
4 66 Eric Black 403 44 4 30:57.80 30:57.80
5 86 Justin Dunio 312 43 5 34:37.90 34:37.90
6 90 Jim Bradley 399 43 6 35:19.20 35:19.20
Male 45 to 49
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 14 Ben Harader 322 49 1 20:30.00 20:30.00
2 41 Jason Vancas 367 48 2 27:28.80 27:28.80
3 54 Scott Lantz 382 45 3 28:24.00 28:24.00
4 58 Wesley Smith 390 48 4 29:00.10 29:00.10
5 62 Tom Worthington II 373 47 5 30:18.50 30:18.50
6 87 Brian Behe 406 48 6 34:57.10 34:57.10
Male 50 to 54
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 56 David Ross 379 51 1 28:33.70 28:33.70
2 60 Dave Fusco 375 54 2 30:05.00 30:05.00
3 83 Todd Sackett 411 53 3 34:14.30 34:14.30
Male 55 to 59
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 20 Shawn Breslin 306 59 1 22:26.90 22:26.90
2 32 Robert Singer 359 58 2 25:04.00 25:04.00
3 50 Derin Moore 349 57 3 28:08.80 28:08.80
4 55 David Larson 341 55 4 28:27.80 28:27.80
Male 60 to 64
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 31 Kurt Gooding 320 60 1 24:58.90 24:58.90
2 33 Doug Endler 314 63 2 25:08.90 25:08.90
3 48 David S. Hess 328 61 3 27:58.10 27:58.10
4 57 Russell Keith 333 62 4 28:45.50 28:45.50
5 89 Steve Willet 404 61 5 35:17.20 35:17.20
Male 65 to 69
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 92 Stewart McClelland 347 67 1 36:12.20 36:12.20
Male 70 and over
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 73 Bob Lykens 345 73 1 32:53.70 32:53.70
2 76 William Harshman 324 76 2 33:41.30 33:41.30
2 MILE WALK
Female OVERALL 2 MILE WALK Winners
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 1 Donna Stoltz 269 63 1 23:32.10 23:32.10
Female 9 to 11
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 17 Leili Robinson 287 11 1 31:36.50 31:36.50
Female 30 to 34
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 12 Danielle McMullen 263 31 1 30:24.30 30:24.30
Female 40 to 44
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 26 Christine Ward 285 41 1 36:46.20 36:46.20
Female 45 to 49
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 3 Erin Eckhard 255 45 1 26:19.80 26:19.80
2 18 Andrea Robinson 286 46 2 31:59.50 31:59.50
Female 50 to 54
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 19 Melissa McMullen 264 54 1 32:46.30 32:46.30
2 20 Kym Hambleton 258 54 2 34:29.30 34:29.30
3 28 Stefanie Franks 256 52 3 38:44.50 38:44.50
Female 55 to 59
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 2 Nancy Kletzing 275 57 1 23:39.50 23:39.50
2 29 Sherry Hrzic 262 58 2 38:44.90 38:44.90
Female 60 to 64
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 4 Lisa Appleby 251 63 1 27:07.60 27:07.60
2 24 Michelle Smithmyer 267 63 2 35:59.10 35:59.10
Female 65 to 69
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 5 Sherry Obert 276 67 1 27:26.10 27:26.10
2 6 Kathy Woods 270 69 2 27:29.10 27:29.10
3 14 Cathy Householder 260 68 3 30:38.70 30:38.70
4 16 Pam Bartley 274 68 4 31:33.70 31:33.70
Female 70 and over
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 15 Jean Conover 252 77 1 31:16.30 31:16.30
2 27 Marmie Pheasant 265 87 2 37:41.60 37:41.60
3 30 Mickey Port 278 83 3 45:41.90 45:41.90
4 31 Floris VanHorn 281 83 4 45:45.90 45:45.90
5 32 Diane Osgood 280 83 5 45:46.90 45:46.90
Male OVERALL 2 MILE WALK Winners
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 7 Terry Householder 261 72 1 27:29.80 27:29.80
Male 15 to 18
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 23 Charles Lantz 277 18 1 35:23.30 35:23.30
Male 50 to 54
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 9 Michael Zerbee 273 52 1 28:58.80 28:58.80
2 11 William Smith 284 52 2 29:39.50 29:39.50
Male 60 to 64
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 21 Tom Hollinger 259 64 1 34:30.10 34:30.10
Male 65 to 69
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 13 Monty Davis 254 68 1 30:24.60 30:24.60
Male 70 and over
Overall ----- SEGMENT 1 ----- T-1 ----- SEGMENT 2 ----- T-2 ----- SEGMENT 3 ----- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time Rnk Time Pace Time
1 8 Robert Conte Sr 253 73 1 27:43.40 27:43.40
2 10 Gene Hall 257 75 2 29:20.10 29:20.10
3 22 Gary Rhodes 266 83 3 35:21.80 35:21.80
4 25 Bob Snyder 268 81 4 36:46.20 36:46.20