MARS BAND ON THE RUN 5K

Overall Finish List

May 16, 2009


Results By Miles of Smiles Timing Services

5K

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Nick Edinger            Mars  PA               40   17 ***** M 15-19      17:39.7    5:42/M
       2    Justin Lubecki          Mars  PA              211   24 ***** M 20-24      18:11.9    5:52/M
       3    Jake Montag             VALENCIA  PA          107   18 ***** M 15-19      18:13.8    5:53/M
       4    Chris Alikhani          Mars  PA                1   18     1 M 15-19      18:40.2    6:01/M
       5    Chris Grooms            Butler  PA             61   16     2 M 15-19      18:42.1    6:02/M
       6    Patrick Carns           Greensburg  PA         16   27     1 M 25-29      19:06.2    6:10/M
       7    Sean Gannon             Mars  PA               54   14     1 M  1-14      19:27.4    6:16/M
       8    SCOTT SLANEY            Mars  PA              204   14     2 M  1-14      19:42.3    6:21/M
       9    Michael Baumgartel      Mars  PA                9   26     2 M 25-29      20:05.0    6:29/M
      10    Bob Cunningham          Butler  PA             26   25     3 M 25-29      20:14.8    6:32/M
      11    Justin Donahue          Baden  PA              33   32     1 M 30-34      20:16.8    6:32/M
      12    Ryan McMahon            Valencia  PA          187   14     3 M  1-14      20:43.9    6:41/M
      13    Jake McMahon            Valencia  PA          188   15     3 M 15-19      20:49.8    6:43/M
      14    Tom Bauer               Apollo  PA            197   33     2 M 30-34      21:05.5    6:48/M
      15    Paolo Dell'Api          Boca Raton  FL         29   23     1 M 20-24      21:11.5    6:50/M
      16    Paulina Hanczewski      Valencia  PA           65   17 ***** F 15-19      21:14.0    6:51/M
      17    Joe Farrell             Gibsonia  PA           48   47 ***** M 45-49      21:18.3    6:52/M
      18    Emilee Hertweck         Renfrew  PA            71   15 ***** F 15-19      21:20.0    6:53/M
      19    Jeff Smith              Cranberry Township    155   41     1 M 40-44      21:21.7    6:53/M
      20    Jacek Hanczewski        Valencia  PA           66   53     1 M 50-54      21:41.2    7:00/M
      21    Will Zachrich           Fredonia  PA          175   30     3 M 30-34      21:57.9    7:05/M
      22    Ken Zellars             Valencia  PA          200   60     1 M 60-64      22:09.9    7:09/M
      23    Jim Burns               Cranberry Township     14   52     2 M 50-54      22:32.7    7:16/M
      24    Clarence Wade           Wexford  PA           218   43     2 M 40-44      22:42.9    7:19/M
      25    ROGER MURRAY            ZELIENOPLE  PA        232   50     3 M 50-54      22:46.2    7:21/M
      26    Dorothy Moxie           SARVER  PA            112   44 ***** F 40-44      22:49.8    7:22/M
      27    Debbie Deddo            Valencia  PA           28   51 ***** F 50-54      22:59.8    7:25/M
      28    Franco Bonacchi         Pittsburgh  PA         12   38     1 M 35-39      23:05.3    7:27/M
      29    David McKinney          NEW GALILEE  PA       105   39     2 M 35-39      23:06.9    7:27/M
      30    Nathan Peppler          SHELOCTA  PA          127   28     4 M 25-29      23:15.2    7:30/M
      31    Sean Farrell            Gibsonia  PA           46   10     4 M  1-14      23:16.7    7:30/M
      32    Holly Bauer             Saxonburg  PA           8   33     1 F 30-34      23:18.4    7:31/M
      33    Laura Hoover            Butler  PA             76   27     1 F 25-29      23:23.4    7:33/M
      34    Bruce Barnes            Butler  PA            207   50     4 M 50-54      23:26.8    7:34/M
      35    Cory Myers              Mars  PA              121   15     4 M 15-19      23:28.5    7:34/M
      36    Bandit Number  9001                          9001          1 M  0- 0      23:29.9    7:35/M
      37    Tami Silvis             Greensburg  PA        151   48     1 F 45-49      23:32.5    7:35/M
      38    Jerry Kemmaw            Brackenridge  PA      189   66     1 M 65-69      23:34.1    7:36/M
      39    Justin Stirling         Butler  PA            163   29     5 M 25-29      23:36.3    7:37/M
      40    Wynn Hamm               Greensburg  PA         64   49     1 M 45-49      23:38.9    7:37/M
      41    T.J. Pynos              Cranberry Township    137   44     3 M 40-44      23:39.3    7:38/M
      42    Carly Clark             Valencia  PA           20   16     1 F 15-19      23:44.2    7:39/M
      43    BILL ALLEN              Charlotte  NC         196   60     2 M 60-64      23:45.3    7:40/M
      44    Jennifer Zangardi       Mars  PA              176   29     2 F 25-29      23:45.6    7:40/M
      45    John Pristas            Cranberry Township    135   44     4 M 40-44      23:47.1    7:40/M
      46    Tlyce Ferderber         Valencia  PA          228   51     5 M 50-54      23:50.3    7:41/M
      47    Quentin Torgerson       Mars  PA              169   15     5 M 15-19      23:53.7    7:42/M
      48    John Linville           Ellwood City  PA       97   31     4 M 30-34      23:57.0    7:44/M
      49    John Antinossi          Ellwood City  PA        5   65     2 M 65-69      23:58.0    7:44/M
      50    Jim Heltzell            Seven Fields  PA       70   32     5 M 30-34      23:59.4    7:44/M
      51    Eugene McClain          Monaca  PA            103   57     1 M 55-59      24:10.2    7:48/M
      52    SHARON ALLEN            Charlotte  NC         195   55     1 F 55-59      24:12.0    7:48/M
      53    Bev Weston              Mars  PA              222   57     2 F 55-59      24:21.0    7:51/M
      54    BILL TRACY              ZELIENOPLE  PA        214   52     6 M 50-54      24:31.4    7:55/M
      55    Scott Wood              Saxonburg  PA         174   37     3 M 35-39      24:37.0    7:56/M
      56    Evan Pappert            Mars  PA              126   15     6 M 15-19      24:40.4    7:57/M
      57    Carl Hill               EVANS CITY  PA         73   49     2 M 45-49      24:46.8    7:59/M
      58    Jesse Rack              Cranberry Township    139   26     3 F 25-29      24:49.5    8:00/M
      59    Brian Zima              Seven Fields  PA      183   32     6 M 30-34      24:51.2    8:01/M
      60    Mary Jane Schriver      Glenshaw  PA          193   51     1 F 50-54      25:08.9    8:06/M
      61    Erin Catalina           Cranberry Township     17   31     2 F 30-34      25:10.5    8:07/M
      62    Elizabeth Meyer         Mars  PA              106   14     1 F  1-14      25:19.3    8:10/M
      63    Caitlin Farrell         Gibsonia  PA           47   12     2 F  1-14      25:23.4    8:11/M
      64    Kyle Deddo              Valencia  PA           27   13     5 M  1-14      25:27.2    8:13/M
      65    Jacob Porter            Valencia  PA          131   11     6 M  1-14      25:28.4    8:13/M
      66    Mark Litton             Valencia  PA           98   49     3 M 45-49      25:31.2    8:14/M
      67    Daniel Christo          Cranberry Twp  PA     220   53     7 M 50-54      25:36.1    8:15/M
      68    Andrew Chiapusio        Pittsburgh  PA         19   29     6 M 25-29      25:37.1    8:16/M
      69    Denise Ejzak            Butler  PA             41   44     1 F 40-44      25:39.2    8:16/M
      70    Jonathan Bost           Seven Fields  PA      202   28     7 M 25-29      25:40.5    8:17/M
      71    Bob Drozynski           Evans City  PA         39   40     5 M 40-44      25:41.8    8:17/M
      72    Craig Stauffer          Mars  PA              159   55     2 M 55-59      25:42.0    8:17/M
      73    Susan Nicassio          Pittsburgh  PA        124   31     3 F 30-34      25:45.0    8:18/M
      74    Marilyn LaRocca         Valencia  PA           91   45     2 F 45-49      26:08.3    8:26/M
      75    Ed Doyle                Butler  PA            219   57     3 M 55-59      26:09.1    8:26/M
      76    David Pala              Pittsburgh  PA        226   31     7 M 30-34      26:15.1    8:28/M
      77    Eric Huff               Mars  PA              216   38     4 M 35-39      26:25.1    8:31/M
      78    Tracey Weaver           Mars  PA              172   38     1 F 35-39      26:30.5    8:33/M
      79    Jeff Catalina           Cranberry Township     18   35     5 M 35-39      26:32.2    8:34/M
      80    David Molitor           Gibsonia  PA          205   26     8 M 25-29      26:34.6    8:34/M
      81    Ryan Popko              Valencia  PA          130   27     9 M 25-29      26:35.8    8:35/M
      82    Ian Steward             Mars  PA              162   11     7 M  1-14      26:47.5    8:38/M
      83    Bandit Number  9005                          9005          2 M  0- 0      26:48.6    8:39/M
      84    Cortney Kush            Mars  PA              223   33     4 F 30-34      26:53.3    8:40/M
      85    Jinny Hertweck          Renfrew  PA            72   36     2 F 35-39      27:13.9    8:47/M
      86    Angela Marchiori        Cranberry Township    101   30     5 F 30-34      27:17.1    8:48/M
      87    Amber Schmitt           Wexford  PA           184   26     4 F 25-29      27:20.6    8:49/M
      88    Lynn Zlotkowski         Meadville  PA         181   27     5 F 25-29      27:22.0    8:50/M
      89    Gary Jones              Allison Park  PA      215   37     6 M 35-39      27:31.4    8:53/M
      90    Corinne Gressang        Valencia  PA           60   17     2 F 15-19      27:39.9    8:55/M
      91    Brandon Richards        Seven Fields  PA      144   35     7 M 35-39      27:42.7    8:56/M
      92    Cassandra McCrae        Pittsburgh  PA        104   28     6 F 25-29      27:46.0    8:57/M
      93    Suzanne Leonberg        Mars  PA               94   53     2 F 50-54      27:53.0    9:00/M
      94    Mike McHenry            Pittsburgh  PA        192   51     8 M 50-54      27:55.2    9:00/M
      95    Alyssa Hodkouski        Mars  PA              233   18     3 F 15-19      28:03.8    9:03/M
      96    Jake Seamon             Valencia  PA          148   21     2 M 20-24      28:05.0    9:04/M
      97    Lauren Chodkowski       Mars  PA              234   20     1 F 20-24      28:13.1    9:06/M
      98    Erin Jones              Smithmill  PA          82   31     6 F 30-34      28:23.0    9:09/M
      99    Kristina LaRocca        Valencia  PA           90   12     3 F  1-14      28:31.6    9:12/M
     100    Robb Miller             Gibsonia  PA          217   13     8 M  1-14      28:35.7    9:13/M

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Gary Golebiewski        Valencia  PA          229   45     4 M 45-49      28:38.1    9:14/M
     102    Kristi Hayes            Mars  PA               69   36     3 F 35-39      28:45.0    9:16/M
     103    Shannon McChesney       Valencia  PA          102   12     4 F  1-14      28:50.1    9:18/M
     104    Rebecca Gellner         New Castle  PA         56   31     7 F 30-34      28:51.5    9:18/M
     105    Jeremiah Brazeau        Hudson  NH            203   28    10 M 25-29      28:52.7    9:19/M
     106    Daniel Morgan           Valencia  PA          108   15     7 M 15-19      28:55.8    9:20/M
     107    Pamela Romeo            Valencia  PA          145   52     3 F 50-54      28:59.3    9:21/M
     108    Melanie Miller          Valencia  PA          231   24     2 F 20-24      29:00.3    9:21/M
     109    Heather Slater          Cranberry Township    153   39     4 F 35-39      29:10.2    9:25/M
     110    Stanley Phillips        new kensington  PA    128   63     3 M 60-64      29:11.4    9:25/M
     111    Cathy Kelly             Gibsonia  PA           83   38     5 F 35-39      29:16.5    9:26/M
     112    Lori Colella            Gibsonia  PA           22   46     3 F 45-49      29:16.7    9:26/M
     113    Gary Molitor            Gibsonia  PA          206   54     9 M 50-54      29:17.3    9:27/M
     114    Thomas Esterline        Mars  PA               45   50    10 M 50-54      29:25.8    9:29/M
     115    Don Ellenberger         Mars  PA               42   50    11 M 50-54      29:27.0    9:30/M
     116    Amanda Sommers          Mars  PA              157   11     5 F  1-14      29:29.0    9:31/M
     117    Kate Costanzo           Meadville  PA          25   28     7 F 25-29      29:30.2    9:31/M
     118    Julie Ford              Gibsonia  PA           52   38     6 F 35-39      29:31.0    9:31/M
     119    Samantha Demarco        Valencia  PA           30   13     6 F  1-14      29:32.0    9:32/M
     120    Denise Richards         Seven Fields  PA      143   31     8 F 30-34      29:33.7    9:32/M
     121    Lisa Myers              Mars  PA              120   46     4 F 45-49      29:44.9    9:35/M
     122    Ashleigh Smith          Mars  PA              154   22     3 F 20-24      29:57.2    9:40/M
     123    George Knaell           Mars  PA               86   69     3 M 65-69      29:59.4    9:40/M
     124    Lee Ann Stamm           Cranberry Twp  PA     208   38     7 F 35-39      30:05.8    9:42/M
     125    Jessica Hunter          Mars  PA               78   13     7 F  1-14      30:07.4    9:43/M
     126    Larissa Dover           Valencia  PA           35   13     8 F  1-14      30:09.8    9:44/M
     127    David Thaman            Mars  PA              167   54    12 M 50-54      30:13.5    9:45/M
     128    Erin Linden             Cranberry Township     95   29     8 F 25-29      30:15.7    9:45/M
     129    Kurt Stridinger         Valencia  PA          164   37     8 M 35-39      30:19.1    9:47/M
     130    Kim Zappi               Cabot  PA             177   43     2 F 40-44      30:21.0    9:47/M
     131    Brian Droz              Gibsonia  PA           38   32     8 M 30-34      30:27.0    9:49/M
     132    Dennis Clark            Valencia  PA           21   56     4 M 55-59      30:35.1    9:52/M
     133    Lisa Moss               Butler  PA            110   45     5 F 45-49      30:39.4    9:53/M
     134    Andra Titus             Pittsburgh  PA        168   31     9 F 30-34      30:43.1    9:55/M
     135    Melanie West            Zelienople  PA        173   37     8 F 35-39      30:47.4    9:56/M
     136    Jansen Douglass         Mars  PA               34   14     9 M  1-14      31:02.2   10:01/M
     137    Jessica Long            Cranberry Township     99   23     4 F 20-24      31:21.5   10:07/M
     138    Marcia Semple           VALENCIA  PA          150   65     1 F 65-69      31:27.8   10:09/M
     139    Krista Poloyac          Cranberry Township    129   38     9 F 35-39      31:39.5   10:13/M
     140    Marty Erich             Cranberry Township     44   37     9 M 35-39      31:40.4   10:13/M
     141    Rebecca Beck            Valencia  PA           10   39    10 F 35-39      31:50.3   10:16/M
     142    Margretta Lutz          SAXONBURG  PA         100   80     1 F 70-99      31:52.7   10:17/M
     143    Brian Canute            New Stanton  PA        15   36    10 M 35-39      31:55.0   10:18/M
     144    Lynn Dixon Stewart      Gibsonia  PA          201   38    11 F 35-39      32:02.6   10:20/M
     145    Don Horn                Gibsonia  PA           77   55     5 M 55-59      32:03.5   10:20/M
     146    Elyse Dover             Valencia  PA           37   16     4 F 15-19      32:08.2   10:22/M
     147    Sarah Bordick           Grove City  PA         13   42     3 F 40-44      32:18.9   10:25/M
     148    Linda Ryan              Valencia  PA          146   40     4 F 40-44      32:23.1   10:27/M
     149    Karen Munsy             Cranberry Township    114   32    10 F 30-34      32:27.2   10:28/M
     150    Christian Ola           Mars  PA              125   39    11 M 35-39      32:29.3   10:29/M
     151    Nicole Neuschwander     Cranberry Township    123   34    11 F 30-34      32:35.1   10:31/M
     152    Krista Anderson         Cranberry Township      4   39    12 F 35-39      32:36.0   10:31/M
     153    Joan Avolio             Wexford  PA             7   43     5 F 40-44      32:37.5   10:31/M
     154    Rebecca Lindenberger    Mars  PA               96   16     5 F 15-19      32:47.2   10:35/M
     155    Mark Lawless            Mars  PA              221   42     6 M 40-44      32:51.2   10:36/M
     156    Timothy Schmitt         Wexford  PA           147   34     9 M 30-34      32:52.6   10:36/M
     157    Lily Murray             Butler  PA            115   11     9 F  1-14      32:59.5   10:38/M
     158    Julia Murray            Butler  PA            116   43     6 F 40-44      33:01.3   10:39/M
     159    Bandit Number  9007                          9007          3 M  0- 0      33:13.0   10:43/M
     160    Molly Green             Gibsonia  PA           59   41     7 F 40-44      33:13.4   10:43/M
     161    Nicholas Kleck          Pittsburgh  PA         84   26    11 M 25-29      33:33.1   10:49/M
     162    ERIC DUCHESS            MARS  PA              199   40     7 M 40-44      33:43.7   10:53/M
     163    Laura Augustine         Butler  PA              6   39    13 F 35-39      33:51.3   10:55/M
     164    Kevin Ammerman          Bellefonte  PA          3   26    12 M 25-29      34:00.1   10:58/M
     165    Jennifer Fox            State College  PA      53   21     5 F 20-24      34:00.8   10:58/M
     166    Nichole Sommers         Mars  PA              156    9    10 F  1-14      34:10.5   11:01/M
     167    Ben Houston             Butler  PA            209   54    13 M 50-54      34:11.4   11:02/M
     168    Erin Ford               Gibsonia  PA           51   12    11 F  1-14      34:27.4   11:07/M
     169    Gail Quigley            Tarentum  PA          138   34    12 F 30-34      34:35.1   11:09/M
     170    Erin Donahue            Baden  PA              32   29     9 F 25-29      34:36.3   11:10/M
     171    Jamie Reddinger         Evans City  PA        141   33    13 F 30-34      34:47.4   11:13/M
     172    Mary Johnson            Valencia  PA           81   52     4 F 50-54      34:49.7   11:14/M
     173    Anne Semmler            Cranberry Township    149   52     5 F 50-54      35:16.0   11:23/M
     174    Tyler Latch             Mars  PA               92   12    10 M  1-14      35:17.5   11:23/M
     175    Jim Latch               Mars  PA               93   55     6 M 55-59      35:18.6   11:23/M
     176    Tara Dover              Valencia  PA           36   13    12 F  1-14      35:27.6   11:26/M
     177    Patricia Schriver       Glenshaw  PA          194   58     3 F 55-59      35:29.0   11:27/M
     178    Beth Ann Skinner        Valencia  PA          152   44     8 F 40-44      35:43.9   11:31/M
     179    Balendra Sutharshan     Mars  PA              230   42     8 M 40-44      35:50.5   11:34/M
     180    Tracy Harron            Haddonfield  NJ       225   38    14 F 35-39      36:38.3   11:49/M
     181    Jamie Munsy             Cranberry Township    113   32    10 M 30-34      36:55.0   11:55/M
     182    Kylie Concelman         Valencia  PA          185   11    13 F  1-14      37:40.5   12:09/M
     183    Libby Himmelstein       Valencia  PA           74   18     6 F 15-19      37:47.1   12:11/M
     184    Victoria Zinsser        Pittsburgh  PA        178   41     9 F 40-44      38:09.1   12:18/M
     185    Geena Richards          Valencia  PA          142   11    14 F  1-14      38:10.7   12:19/M
     186    Denise Sommers          Mars  PA              158   40    10 F 40-44      38:39.2   12:28/M
     187    Casey Boggs             Valencia  PA          186   16     7 F 15-19      39:24.5   12:43/M
     188    Cassandra Krul          Valencia  PA           87   16     8 F 15-19      39:28.3   12:44/M
     189    Palmer Holcomb          Gibsonia  PA           75   11    11 M  1-14      40:30.0   13:04/M
     190    Nicole Davis            Pittsburgh  PA        198   29    10 F 25-29      41:07.3   13:16/M
     191    Stanley Klick           Pittsburgh  PA         85   40     9 M 40-44      41:17.4   13:19/M
     192    Kelly Porter            Valencia  PA          132   33    14 F 30-34      42:52.3   13:50/M
     193    Eve Powell              Renfrew  PA           134   34    15 F 30-34      43:01.3   13:53/M
     194    Steve Mutmansky         Jefferson  PA         118   51    14 M 50-54      43:23.6   14:00/M
     195    Julie Mutmansky         Zelienople  PA        117   26    11 F 25-29      43:24.7   14:00/M
     196    Collyn Pala             Pittsburgh  PA        227   30    16 F 30-34      43:59.6   14:11/M
     197    Andrea Pala             Haddonfield  NJ       224   34    17 F 30-34      44:00.6   14:12/M
     198    Ashley Moss             Butler  PA            109   24     6 F 20-24      46:11.0   14:54/M
     199    Craig Moss              Butler  PA            111   51    15 M 50-54      46:12.1   14:54/M
     200    Carol Stefura           Butler  PA            160   47     6 F 45-49      46:57.9   15:09/M

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     201    Patty Stefura           Butler  PA            161   49     7 F 45-49      46:59.3   15:09/M
     202    Art Joachim             Canfield  OH           80   83     1 M 70-99      48:02.5   15:30/M
     203    Alex Kwong              Gibsonia  PA           88   12    12 M  1-14      48:08.0   15:32/M
     204    Steve Blair             Valencia  PA           11   65     4 M 65-69      48:27.0   15:38/M
     205    Willis Haas             Valencia  PA           63   75     2 M 70-99      48:28.5   15:38/M
     206    Christine Kwong         Gibsonia  PA           89   45     8 F 45-49      48:35.3   15:40/M
     207    Pamela Holcomb          Gibsonia  PA          182   42    11 F 40-44      48:36.8   15:41/M
     208    Hellen Profant          Medina  OH            136   59     4 F 55-59      49:04.8   15:50/M
     209    Diana Toy               Cowansville  PA       170   43    12 F 40-44      49:15.2   15:53/M
     210    Janice Porter           Freeport  PA          133   63     1 F 60-64      49:25.9   15:56/M
     211    Dave Hay                Valencia  PA           68   51    16 M 50-54      52:04.0   16:48/M
     212    Jeannine Strohmyer      Saxonburg  PA         165   52     6 F 50-54      52:07.0   16:49/M
     213    Lisa Chodkowski         Mars  PA              236   47     9 F 45-49      52:07.5   16:49/M
     214    Mary Greiff             Allison Park  PA      235   45    10 F 45-49      52:08.0   16:49/M
     215    Kerri Hay               Valencia  PA           67   45    11 F 45-49      58:00.0   18:43/M
     216    Gina Ellenberger        Mars  PA               43   50     7 F 50-54    1:02:26.0   20:08/M
     217    Susan Zivkovich         Valencia  PA          180   45    12 F 45-49    1:02:26.0   20:08/M
     218    Mary Jane Zivkovich     Valencia  PA          179   19     9 F 15-19    1:02:27.0   20:09/M
     219    Thomas Coleman          Valencia  PA           23   62     4 M 60-64    1:02:28.0   20:09/M
     220    Kenneth Dishart         Valencia  PA           31   77     3 M 70-99    1:02:30.0   20:10/M
     221    Vicki Sabo              Stow  OH              190   41    13 F 40-44    1:02:46.0   20:15/M
     222    Stacey Sabo             pgh  PA               212   47    13 F 45-49    1:02:48.0   20:15/M