NORTH ALLEGHENY PUMPHOUSE 5K / 1 MILE
Age Group Results
April 25, 2009
Results by Miles of Smiles Timing Services
Female 1 to 10
Place Name City Age Overall Time Pace
1 CARA SCHWARTZ 10 10 06:58.10 6:58/M
2 CAROLYN CULLEN 10 22 07:44.80 7:44/M
3 BRYNN SERBIN 8 23 07:48.00 7:48/M
4 BROOKE SERBIN 8 24 07:53.10 7:53/M
5 OLIVIA MORGAN 9 26 07:58.70 7:58/M
6 KIMBERLY DENSIGNONE 10 27 08:00.30 8:00/M
7 Courtney Roman 9 29 08:07.00 8:07/M
8 BAILEE MIARA 8 31 08:17.10 8:17/M
9 ERIN GILLESPIE 10 32 08:20.60 8:20/M
10 Jacob Lugg 7 33 08:24.10 8:24/M
11 ELAINE MILLER 8 39 08:35.90 8:35/M
12 EMILY FERRANS 8 43 08:45.90 8:45/M
13 Natalie Moul 10 47 09:11.90 9:11/M
14 CLARE HALON 9 59 09:47.70 9:47/M
15 CELIA HALON 9 60 10:00.80 10:00/M
16 SARAH COX 10 65 10:15.80 10:15/M
17 Allison Radocaj 10 66 10:24.10 10:24/M
18 Hannah Phillips 7 75 10:49.90 10:49/M
19 Marlyn Root 8 81 12:16.50 12:16/M
20 EMMA CASH 9 84 12:23.70 12:23/M
21 Kaitlyn Root 9 87 13:12.50 13:12/M
22 CLAIRE BIERTEMPFEL 9 91 14:09.30 14:09/M
Female 11 to 12
Place Name City Age Overall Time Pace
1 EMILY BISH 12 11 06:58.30 6:58/M
2 TABITHA WHITE 12 12 07:02.90 7:02/M
3 SONGELA CHEN 12 17 07:25.90 7:25/M
4 SAKI NAKAI 11 20 07:43.80 7:43/M
5 SAMANTHA MILLER 11 34 08:26.50 8:26/M
6 Maggie Root 12 45 09:07.20 9:07/M
7 Sammy McCoy 12 49 09:20.80 9:20/M
8 NATALIE OSTEN 12 50 09:21.40 9:21/M
9 Kelsey Phillips 12 51 09:22.30 9:22/M
10 ERIN VIOLA 11 52 09:23.60 9:23/M
11 MIKAYLA DOERZBACHER 11 73 10:42.50 10:42/M
12 KAYLA SMARTO 11 74 10:45.10 10:45/M
13 JULIA BIERTEMPFEL 11 90 14:08.00 14:08/M
Female 13 to 14
Place Name City Age Overall Time Pace
1 CARLY FOX 14 5 06:12.20 6:12/M
2 JAMIE PATTERSON 14 37 08:28.30 8:28/M
3 DAISY ZHU 14 68 10:26.50 10:26/M
4 MAGGIE PANAGIOTOU 14 89 13:40.30 13:40/M
Female 15 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 KATIE SOBEK 18 44 08:54.10 8:54/M
2 ROSE MARY GILLESPIE 48 48 09:12.60 9:12/M
3 GRACE MCCONNELL 16 53 09:26.80 9:26/M
4 AMY SOBEK 15 54 09:27.50 9:27/M
5 KRISTINE FERRANS 42 71 10:30.90 10:30/M
6 LISA SALAMONE 41 78 11:37.80 11:37/M
7 TRACY COX 42 80 12:06.00 12:06/M
8 KARYN COY 36 83 12:22.10 12:22/M
9 XING MA 43 86 12:58.90 12:58/M
10 Lori Root 44 88 13:12.80 13:12/M
Male 1 to 10
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jacob Greco 10 4 06:03.90 6:03/M
2 LUKE CARTER 10 8 06:51.90 6:51/M
3 TURNER WHITE 9 9 06:55.10 6:55/M
4 MATTHEW OSTEN 8 13 07:03.10 7:03/M
5 ALEX DUNMYRE 8 15 07:10.20 7:10/M
6 JOEY SALAMONE 10 16 07:13.50 7:13/M
7 TIMOTHY HALON 10 19 07:41.90 7:41/M
8 NOAH ADAMS 9 21 07:44.60 7:44/M
9 Joshua Lugg 9 30 08:16.20 8:16/M
10 NOAH LEHBERGER 9 38 08:32.50 8:32/M
11 LUKE LEHBERGER 9 40 08:37.60 8:37/M
12 AJ Schmidt 8 41 08:43.90 8:43/M
13 Jason Roman 6 42 08:45.30 8:45/M
14 JUDSON POWELL 7 56 09:31.90 9:31/M
15 DEREK DEVINE 8 57 09:39.70 9:39/M
16 Matthew DiRenzo 7 63 10:13.50 10:13/M
17 Alex Cook 8 69 10:29.30 10:29/M
18 ERIC FERRANS 5 70 10:30.70 10:30/M
19 SEAN CULLEN 8 76 10:53.00 10:53/M
20 STEPHEN SALAMONE 7 77 11:37.50 11:37/M
21 DYLAN COY 5 82 12:21.90 12:21/M
22 ETHAN VODOVOTZ 7 85 12:58.80 12:58/M
23 WESTON POWELL 9 94 38:50.40 38:50/M
Male 11 to 12
Place Name City Age Overall Time Pace
1 DAN MEEHAN 12 3 05:58.20 5:58/M
2 BEN GOEHRING 12 6 06:41.60 6:41/M
3 SAM DUNMYRE 12 7 06:45.30 6:45/M
4 JON DIGNAZIO 11 25 07:58.10 7:58/M
5 JAKE LEHBERGER 12 35 08:27.40 8:27/M
6 SAM ZIEGER 12 72 10:34.20 10:34/M
Male 13 to 14
Place Name City Age Overall Time Pace
1 KOLBE SHORT 13 1 05:49.60 5:49/M
2 Lucas Gray 13 2 05:55.50 5:55/M
3 ALEX DIGNAZIO 13 18 07:31.70 7:31/M
4 PEYER PANAGIOTOU 13 62 10:05.70 10:05/M
5 Nick Macedonia 13 92 30:53.00 30:53/M
Male 15 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 BOB CARTER 50 14 07:04.40 7:04/M
2 KEITH BISH 40 28 08:01.50 8:01/M
3 BRUCE PATTERSON 53 36 08:28.10 8:28/M
4 Paul Root 48 46 09:07.50 9:07/M
5 NELSON VIOLA 40 55 09:29.20 9:29/M
6 GLENN POWELL 39 58 09:45.20 9:45/M
7 JAY CULLEN 45 61 10:01.50 10:01/M
8 James DiRenzo 34 64 10:15.20 10:15/M
9 Bob Radocaj 52 67 10:24.60 10:24/M
10 Matt Salamone 41 79 11:54.30 11:54/M
11 MICHAEL SMARTO 51 93 35:57.20 35:57/M