QUALITY LIFE SERIES, GROVE CITY # 1
Age Group Results
May 02, 2009
Results By Miles of Smiles Timing Services
5K
Overall Female OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Christine Keck-Strelick Allison Park PA 27 15 19:48.0 6:23/M
2 Mary Jaskowak 13 17 20:24.0 6:35/M
3 Megan Degraaf Grove City PA 18 20 21:05.0 6:48/M
Overall Female MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Renee Duffy New Brighton PA 46 33 25:04.0 8:05/M
Overall Female SENIOR MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kathy Shoaf New Castle PA 62 36 25:39.0 8:16/M
Female 1 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mariah Treiber Grove City PA 14 21 21:22.0 6:54/M
2 Jessee Treiber Grove City PA 12 44 26:51.0 8:40/M
3 Carli Cook Grove City PA 10 48 28:10.0 9:05/M
4 Brittany Cochran Chicora PA 14 54 29:49.0 9:37/M
Female 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Katie Duffy New Brighton PA 22 35 25:32.0 8:14/M
2 Alisha Dick Polk PA 27 37 25:59.0 8:23/M
3 Kristen Peterson Oil City PA 28 50 28:33.0 9:13/M
4 Sheila McCoy New Castle PA 25 55 29:51.0 9:38/M
5 Adrienne Hackett 24 57 30:18.0 9:46/M
Female 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kiera Wolfe Ford City PA 33 31 24:23.0 7:52/M
2 Angela Treiber Grove City PA 35 38 26:15.0 8:28/M
3 Beth Seiullo 33 42 26:34.0 8:34/M
4 Susie Beardsley 39 58 30:29.0 9:50/M
5 Christine Gonzalez Grove City PA 30 61 32:57.0 10:38/M
6 Laura Augustine Butler PA 39 62 33:08.0 10:41/M
7 Cathy McElfresh East Vandergrift P 39 66 44:47.0 14:27/M
8 Bridget Casteel 34 67 44:49.0 14:27/M
9 Michelle Brochetti 34 68 44:51.0 14:28/M
Female 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Cindy Suber Portersville PA 49 41 26:26.0 8:32/M
2 Mary Beth Green 41 45 27:13.0 8:47/M
3 Debra Kuminkoski Butler PA 48 51 28:37.0 9:14/M
4 Ruth Cochran Chicora PA 40 52 29:03.0 9:22/M
5 Aaren Shaffer 42 53 29:13.0 9:25/M
6 Mary Ann Augustine 45 59 30:38.0 9:53/M
Female 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jean Dobay 58 64 41:08.0 13:16/M
Overall Male OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kevin Pool 26 1 15:47.0 5:05/M
2 Steve Rosinski 23 2 16:27.0 5:18/M
3 Steve Strelick Allison Park PA 26 3 16:56.0 5:28/M
Overall Male MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Steve Goldcamp 48 12 18:32.0 5:59/M
Overall Male SENIOR MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jon McCullough Ford Cliff PA 51 13 18:57.0 6:07/M
Male 1 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Daniel Jaskowak 15 5 17:53.0 5:46/M
2 Chris Grooms Butler PA 16 6 18:11.0 5:52/M
3 Caleb Ritenour 17 19 21:04.0 6:48/M
4 Alex McCracken 17 39 26:24.0 8:31/M
5 James Rokosky East Vandergrift P 13 56 29:54.0 9:39/M
6 Tret McElfresh East Vandergrift P 9 65 43:52.0 14:09/M
Male 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kile Jones 20 9 18:18.0 5:54/M
2 Heath Piper Washington PA 27 10 18:23.0 5:56/M
3 Steven Pollick 20 26 22:54.0 7:23/M
4 Adam Peterson Oil City PA 29 49 28:11.0 9:05/M
Male 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 DAN Dygert Linesville PA 32 4 17:02.0 5:30/M
2 Jason Dunlap 34 7 18:12.0 5:52/M
3 Jim Pitts Sharpsville PA 38 8 18:16.0 5:54/M
4 Craig Caylor New Castle PA 35 11 18:26.0 5:57/M
5 Matt Kilmer Edinburg PA 30 16 20:17.0 6:33/M
Male 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mitch Radella Cranberry Twp. PA 43 14 19:24.0 6:15/M
2 Ross Wastredt New Wilmington PA 48 18 20:46.0 6:42/M
3 John Augustine 41 32 24:54.0 8:02/M
4 Terry Mack Harrisville PA 44 46 27:32.0 8:53/M
5 Lorenzo Gonzalez Grove City PA 46 60 32:28.0 10:28/M
Male 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Roger Murray Zelienople PA 50 22 21:40.0 6:59/M
2 Randy Brown Hermitage PA 51 24 22:26.0 7:14/M
3 Ron Hartle Hilliards PA 52 25 22:37.0 7:18/M
4 David Suber Portersville PA 51 27 23:01.0 7:25/M
5 Mark Eschenfelder Beaver PA 59 28 23:05.0 7:27/M
6 Jeffrey Jacob 51 43 26:45.0 8:38/M
Male 60 to 69
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lou Alaksin New Galilee PA 68 23 21:41.0 7:00/M
2 John Antinossi Ellwood City PA 65 29 23:26.0 7:34/M
3 Tony Sunseri Grove City PA 60 34 25:07.0 8:06/M
4 Stanley Phillips New Kensington PA 63 47 28:09.0 9:05/M
5 Ken Tack Chicora PA 62 63 38:09.0 12:18/M
Male 70 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Dez Csizmadia Butler PA 70 30 24:02.0 7:45/M
2 Lou Lodovico Ellwood City PA 85 40 26:25.0 8:31/M