HABITAT FOR HUMANITY AQUATHLON
Age Group Results
August 21, 2010
Results By Miles of Smiles Timing Services
Overall Female OVERALL AQUA Winners
Overall ----- 3.3 RUN ----- ----- 1/4 SWIM ----- ----- 2.2 RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 4 Susan Learn 15 **** 22:21.0 6:46 **** 7:05.0 28:20 **** 13:48.0 6:16 43:14.0
2 5 Sara Underwood 25 **** 22:44.0 6:53 **** 6:49.0 27:16 **** 14:10.0 6:26 43:43.0
3 7 Violet Learn 14 **** 22:39.0 6:52 **** 7:32.0 30:08 **** 13:44.0 6:15 43:55.0
Female 15 to 19
Overall ----- 3.3 RUN ----- ----- 1/4 SWIM ----- ----- 2.2 RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 32 Katelyn Conn 15 1 29:02.0 8:48 1 8:59.0 35:56 1 20:13.0 9:11 58:14.0
Female 20 to 24
Overall ----- 3.3 RUN ----- ----- 1/4 SWIM ----- ----- 2.2 RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 19 Julie Brown 20 1 25:34.0 7:45 1 7:41.0 30:44 1 16:31.0 7:30 49:46.0
Female 25 to 29
Overall ----- 3.3 RUN ----- ----- 1/4 SWIM ----- ----- 2.2 RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 14 Nicole Stockey 25 1 24:37.0 7:28 1 7:53.0 31:32 1 16:05.0 7:19 48:35.0
Female 30 to 34
Overall ----- 3.3 RUN ----- ----- 1/4 SWIM ----- ----- 2.2 RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 28 Angela Marchiori 30 1 26:07.0 7:55 3 10:18.0 41:12 1 16:57.0 7:42 53:22.0
2 30 Natalie Latal 30 2 27:31.0 8:20 2 9:36.0 38:24 2 18:03.0 8:12 55:10.0
3 36 KARIN STAMFORD 34 3 33:12.0 10:04 1 7:45.0 31:00 3 21:42.0 9:52 1:02:39.0
Female 35 to 39
Overall ----- 3.3 RUN ----- ----- 1/4 SWIM ----- ----- 2.2 RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 37 Shannan Winkleblech 35 1 32:35.0 9:52 1 9:39.0 38:36 1 21:08.0 9:36 1:03:22.0
2 43 Linda Huffmyer 35 2 49:13.0 14:55 2 15:01.4 60:04 2 26:33.6 12:04 1:30:48.0
Female 40 to 44
Overall ----- 3.3 RUN ----- ----- 1/4 SWIM ----- ----- 2.2 RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 12 Joella Baker 40 2 24:44.0 7:30 1 7:40.0 30:40 2 15:38.0 7:06 48:02.0
2 20 Nina Bell 40 3 25:09.0 7:37 2 8:29.0 33:56 3 16:14.0 7:23 49:52.0
3 22 Susan Moury 40 1 23:55.0 7:15 4 11:15.0 45:00 1 15:17.0 6:57 50:27.0
4 35 ALICE WIESNER 40 4 29:41.0 9:00 3 9:55.0 39:40 4 19:48.0 9:00 59:24.0
5 40 Alice Rumberger 40 5 33:01.0 10:00 5 12:38.0 50:32 5 21:06.0 9:35 1:06:45.0
Female 45 to 49
Overall ----- 3.3 RUN ----- ----- 1/4 SWIM ----- ----- 2.2 RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 21 Anne Conn 45 1 25:25.0 7:42 1 9:06.0 36:24 1 15:47.0 7:10 50:18.0
Female 50 to 54
Overall ----- 3.3 RUN ----- ----- 1/4 SWIM ----- ----- 2.2 RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 27 Debbie Deddo 50 1 27:18.0 8:16 1 8:53.0 35:32 1 16:38.0 7:34 52:49.0
Female 55 to 59
Overall ----- 3.3 RUN ----- ----- 1/4 SWIM ----- ----- 2.2 RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 42 Charlene Underwood 55 1 40:40.0 12:19 1 11:11.0 44:44 1 37:06.0 16:52 1:28:57.0
Overall Male OVERALL AQUA Winners
Overall ----- 3.3 RUN ----- ----- 1/4 SWIM ----- ----- 2.2 RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 1 Jason Jacobs 25 **** 19:25.0 5:53 **** 7:27.0 29:48 **** 3:31.0 1:36 30:23.0
2 2 Randy Francis 40 **** 20:03.0 6:05 **** 6:58.0 27:52 **** 13:55.0 6:20 40:56.0
3 3 Roger Learn 50 **** 20:56.0 6:21 **** 8:22.0 33:28 **** 13:14.0 6:01 42:32.0
Male 1 to 14
Overall ----- 3.3 RUN ----- ----- 1/4 SWIM ----- ----- 2.2 RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 6 John Reed 14 2 23:08.0 7:01 4 6:57.0 27:48 1 13:42.0 6:14 43:47.0
2 8 Sean Anderson 14 3 23:38.0 7:10 3 6:54.0 27:36 2 15:35.0 7:05 46:07.0
3 9 Ryan Anderson 14 4 24:15.0 7:21 2 6:42.0 26:48 3 16:10.0 7:21 47:07.0
4 24 Andrew Lehman 14 5 25:29.0 7:43 5 7:52.0 31:28 4 17:23.0 7:54 50:44.0
Male 25 to 29
Overall ----- 3.3 RUN ----- ----- 1/4 SWIM ----- ----- 2.2 RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 33 Rob Morrow 25 1 27:19.0 8:17 1 11:56.0 47:44 1 19:00.0 8:38 58:15.0
Male 30 to 34
Overall ----- 3.3 RUN ----- ----- 1/4 SWIM ----- ----- 2.2 RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 29 Christopher Arnold 30 1 24:47.0 7:31 1 10:48.0 43:12 1 18:20.0 8:20 53:55.0
Male 35 to 39
Overall ----- 3.3 RUN ----- ----- 1/4 SWIM ----- ----- 2.2 RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 11 Aaron Depew 35 1 23:21.0 7:05 2 9:18.0 37:12 1 15:21.0 6:59 48:00.0
2 15 Robert Hunt 35 3 24:06.0 7:18 1 8:38.0 34:32 3 16:02.0 7:17 48:46.0
3 18 Christopher Peterson 35 2 23:39.0 7:10 3 9:39.0 38:36 2 15:55.0 7:14 49:13.0
Male 40 to 44
Overall ----- 3.3 RUN ----- ----- 1/4 SWIM ----- ----- 2.2 RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 13 William Marsh 40 2 23:34.0 7:08 2 9:21.0 37:24 1 15:37.0 7:06 48:32.0
2 17 Dave Graham 40 1 23:33.0 7:08 1 9:17.0 37:08 2 16:19.0 7:25 49:09.0
3 25 Ross Strader 40 3 25:16.0 7:39 3 9:40.0 38:40 3 16:23.0 7:27 51:19.0
4 39 David Rumberger 40 4 33:02.0 10:01 4 12:39.0 50:36 4 21:03.0 9:34 1:06:44.0
Male 45 to 49
Overall ----- 3.3 RUN ----- ----- 1/4 SWIM ----- ----- 2.2 RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 10 Gregory Reed 45 3 23:47.0 7:12 1 8:40.0 34:40 1 14:50.0 6:45 47:17.0
2 16 Bob Markovich 45 2 23:28.0 7:07 3 10:04.0 40:16 2 15:18.0 6:57 48:50.0
Male 50 to 54
Overall ----- 3.3 RUN ----- ----- 1/4 SWIM ----- ----- 2.2 RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 23 Lewis Gardner 50 1 25:26.0 7:42 1 8:04.0 32:16 2 17:05.0 7:46 50:35.0
2 26 George Garrow 50 2 26:57.0 8:10 2 8:10.0 32:40 1 16:49.0 7:39 51:56.0
3 38 Chuck Galbrath 50 3 30:22.0 9:12 3 13:38.0 54:32 3 19:33.0 8:53 1:03:33.0
Male 60 to 64
Overall ----- 3.3 RUN ----- ----- 1/4 SWIM ----- ----- 2.2 RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 41 Kevin Kane 63 1 35:40.0 10:48 1 12:28.0 49:52 1 22:57.0 10:26 1:11:05.0
Male 65 and over
Overall ----- 3.3 RUN ----- ----- 1/4 SWIM ----- ----- 2.2 RUN ----- Total
Place Place Name Age Rnk Time Pace Rnk Time Pace Rnk Time Pace Time
1 31 Tom Murray 65 1 28:44.0 8:42 2 11:35.0 46:20 1 17:00.0 7:44 57:19.0
2 34 Noel Strader 65 2 30:03.0 9:06 1 9:59.0 39:56 2 18:45.0 8:31 58:47.0
3 44 Allan Bobko 65 3 42:45.0 12:57 3 14:06.0 56:24 3 37:59.0 17:16 1:34:50.0