OLE 5K
Age Group Results
April 10, 2010
Results By Miles of Smiles Timing Services
5K
Overall Female OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Regina Sencak Pittsburgh 16 14 20:26.50 6:35/M
2 Margo Malone Pittsburgh 16 15 20:28.20 6:36/M
3 Kristen Suvick Gibsonia 43 22 21:11.70 6:50/M
Female 1 to 12
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Madeleine Sheridan-Davi Wexford 12 23 21:36.50 6:58/M
2 Lauren Finikiotis Gibsonia 11 25 21:45.70 7:01/M
3 MIRANDA ROGALSKY 10 99 26:43.40 8:37/M
4 KYLIE WOLFF 10 107 27:28.50 8:52/M
5 Allyson Misch Pittsburgh 12 110 27:40.90 8:55/M
6 Grace Doerfler Pittsburgh 10 122 28:28.70 9:11/M
7 Aubrie Knapp Gibsonia PA 10 131 29:08.60 9:24/M
8 SARAH FOSTER CRANBERRY TWP PA 12 162 30:41.70 9:54/M
9 MARIA MOSBACHER 10 166 30:50.00 9:57/M
10 BRIANNA HAMMEL 12 182 32:41.00 10:33/M
11 Shannon Turnley Gibsonia 11 184 32:51.00 10:36/M
12 Claire Preston Butler 12 188 33:03.70 10:40/M
13 Lily Murray Butler 12 189 33:04.00 10:40/M
14 CARINNE GEIL 11 192 33:12.50 10:43/M
15 Christina Koman Pittsburgh 9 193 33:14.70 10:43/M
16 MARIA CIAO 10 194 33:15.00 10:44/M
17 Erin Balash Pittsburgh 11 203 34:11.20 11:02/M
18 Katie Wethli Cranberry Twp 12 204 34:12.20 11:02/M
19 Mary Cecilia Doerfler Pittsburgh 9 217 36:53.50 11:54/M
20 Kacie Shannon Sewickley 9 233 42:23.90 13:40/M
Female 13 to 15
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Syd Wolff Pittsburgh 13 29 22:03.00 7:07/M
2 Maggie McChesney Valencia 14 30 22:11.50 7:09/M
3 Clare Brown Pittsburgh 14 32 22:21.40 7:13/M
4 Kristyna Finikiotis Gibsonia 15 38 22:50.80 7:22/M
5 Erin Sarosa Allison Park 15 39 22:51.00 7:22/M
6 Shannon McChesney Valencia 13 67 24:34.10 7:55/M
7 Sarah Scholze Pittsburgh 14 70 24:43.40 7:58/M
8 Amber DeSantis NEW CASTLE PA 15 71 24:46.50 7:59/M
9 SHANNON MASTERSON 15 72 24:53.40 8:02/M
10 MARY MARGARET FOLZ 15 79 25:16.40 8:09/M
11 Sabrina Palmieri Pittsburgh 13 80 25:17.80 8:09/M
12 MADISON McGONIGLE 14 83 25:28.30 8:13/M
13 Maria Battaglia Gibsonia 15 91 25:58.70 8:23/M
14 ANGELA BATTAGLIA 14 93 26:01.10 8:24/M
15 Hunter Hill Pittsburgh 15 96 26:35.90 8:35/M
16 CRISTINA BARTOLACER 15 114 28:00.00 9:02/M
17 Katie Boyer Gibsonia 15 120 28:26.70 9:10/M
18 Mackenzie Mayernik Sewickley 13 134 29:19.10 9:27/M
19 RACHEL GLINSKI 15 138 29:23.60 9:29/M
20 ANNA ROBINETTE 15 139 29:23.90 9:29/M
21 Rachel Pohlod Gibsonia 15 160 30:38.20 9:53/M
22 Kathryn Olon Gibsonia 13 199 33:49.30 10:55/M
23 Tina McQuade Wexford 14 201 34:01.90 10:58/M
24 MADISON MCGONIGAL 15 206 34:15.60 11:03/M
25 GIANNA TOMMARELLO 15 226 40:29.10 13:04/M
26 Shannon Hammel Cranberry Twp 15 227 40:29.70 13:04/M
27 Caroline Little Pittsburgh 14 246 1:02:07.90 20:02/M
28 ERIN SCHREIBER 14 247 1:02:08.30 20:03/M
Female 16 to 20
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Sophie Seel Allison Park 16 43 23:02.50 7:26/M
2 Lauren Wonderly Pittsburgh 16 45 23:06.80 7:27/M
3 Alexa Little Pittsburgh 16 75 25:00.50 8:04/M
4 Amanda Shaffer Pittsburgh 18 82 25:28.20 8:13/M
5 Courtney Thompson Wexford 18 95 26:29.00 8:33/M
6 MARIA VERARDI 18 105 27:16.30 8:48/M
7 NATALIE VERARDI 20 111 27:41.80 8:56/M
8 RACHEL McGOVERN 20 124 28:37.60 9:14/M
9 Jill Petnuch Pittsburgh 17 125 28:42.10 9:15/M
10 Mary Ann Schneider Glenshaw 16 137 29:23.50 9:29/M
11 Mary Pohlod Gibsonia 18 159 30:38.20 9:53/M
12 Stephanie Graham Wexford 17 177 32:25.60 10:27/M
13 Kate Murray Butler 18 240 45:31.50 14:41/M
Female 21 to 30
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Kaitlin Turnley Gibsonia 24 50 23:19.60 7:31/M
2 Shannon Wishart Pittsburgh 26 98 26:42.30 8:37/M
3 PORTA MILLER 30 102 26:53.30 8:40/M
4 Emily Pohlod Gibsonia 22 128 28:48.60 9:17/M
5 Rachel Shurina Tarentum 28 145 29:44.60 9:35/M
6 Annette Matthews Moon Twp. 27 150 30:14.60 9:45/M
7 Erin O'Connell Pittsburgh 27 151 30:15.80 9:45/M
8 TRACEY O'CONNELL 24 152 30:16.20 9:46/M
9 Katy Elwell Pittsburgh PA 27 165 30:47.40 9:56/M
10 KARISA DECKER 25 169 31:26.90 10:08/M
11 Erica Nicoll Pittsburgh 29 174 32:07.20 10:22/M
12 Stephanie Kromer Pen Argyl 23 186 32:56.90 10:37/M
13 Hillary Remmick Pittsburgh 21 187 32:57.40 10:38/M
14 Christine Bellich Cranberry Twp. 24 208 34:26.80 11:06/M
15 Emily Pickell Pittsburgh 28 218 36:58.90 11:55/M
16 Jenny McDermott Carnegie 30 242 52:24.20 16:54/M
Female 31 to 40
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Lindy Becker Pittsburgh 31 33 22:23.20 7:13/M
2 Margee Rottinghaus Wexford 39 56 23:48.40 7:41/M
3 Jen Latell Boardman 32 69 24:40.10 7:57/M
4 Karen Landau WEXFORD PA 31 97 26:39.50 8:36/M
5 Monika Duchi Pittsburgh 37 108 27:31.70 8:53/M
6 Mary Cupani Folsom 38 109 27:39.30 8:55/M
7 Jamie Matteucci Gibsonia 39 112 27:47.60 8:58/M
8 Julie Luht Silver Spring 31 142 29:34.70 9:32/M
9 Stacie Truszkowski Pittsburgh 36 149 30:10.30 9:44/M
10 Robin Namisnak Monroeville 31 154 30:19.70 9:47/M
11 JENNIFER MATO 38 158 30:32.80 9:51/M
12 Molly Czuwara Pittsburgh 34 179 32:35.90 10:31/M
13 Carma Lamm Gibsonia 37 181 32:38.70 10:32/M
14 Jamie Murphy Allison Park 31 230 40:57.20 13:13/M
15 Casey Mizik New Brighton 37 236 44:10.60 14:15/M
16 Linda Leidy Imperial 35 241 52:24.00 16:54/M
Female 41 to 50
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jenn Wohlgamuth Hubbard 41 35 22:26.80 7:14/M
2 Lisa Balash Pgh. PA 47 42 22:56.30 7:24/M
3 Debbie Kirk Wexford 43 52 23:33.20 7:36/M
4 MELISSA BATTAGLIA 42 68 24:34.80 7:55/M
5 STEPHANIE FENIELLO 42 86 25:44.30 8:18/M
6 Victoria Kisslinger Pittsburgh 43 89 25:52.10 8:21/M
7 Linda Clogan Pittsburgh 49 100 26:45.70 8:38/M
8 Rachel Misch Pittsburgh 47 113 27:48.70 8:58/M
9 JUDY NAPOLITE 46 117 28:21.00 9:09/M
10 Betsy Thayer Wexford 49 148 30:04.10 9:42/M
11 Kimm Loughlin Pittsburgh 46 153 30:17.10 9:46/M
12 Diane Marzula Wexford 47 163 30:44.00 9:55/M
13 JANE SWEDISH 45 171 31:28.80 10:09/M
14 Patty Decker Pittsburgh 46 175 32:15.50 10:24/M
15 Joan Tielsch Pittsburgh 49 185 32:52.50 10:36/M
16 Julia Murray Butler PA 44 190 33:06.00 10:41/M
17 DEB MAGNESS 45 198 33:38.60 10:51/M
18 Deborah Little Seven Fields 49 200 33:51.80 10:55/M
19 S MCGREGOR 41 207 34:17.60 11:04/M
20 Robin Wethli Cranberry Twp 46 209 34:33.20 11:09/M
21 LINDA BARTOLACCI 41 210 34:53.10 11:15/M
22 Mildred Sierra Wexford 41 211 34:54.80 11:15/M
23 Bridgitte Rind West View 41 223 38:19.10 12:22/M
24 JULIA BERNAS 44 232 41:33.00 13:24/M
25 BARB ROBINETTE 45 234 43:14.50 13:57/M
Female 51 to 60
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mary Anne Schreckengast Pittsburgh 53 84 25:32.50 8:14/M
2 Ginny Jones Wexford 59 157 30:32.00 9:51/M
3 Susan Stein Pittsburgh 53 172 32:05.50 10:21/M
4 Susan Rex Apollo 52 180 32:38.10 10:32/M
5 Linda Schwab Ambridge PA 59 191 33:09.10 10:42/M
6 Vickie Turner Butler 57 212 35:12.00 11:21/M
7 Michelle Murray Sewickley 52 213 36:03.80 11:38/M
8 DONNA MATTHEWS 52 221 37:30.50 12:06/M
9 DOLORES NYPAVER 51 228 40:44.90 13:08/M
10 Patty Phelan Pittsburgh 51 243 54:12.10 17:29/M
Female 61 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Donalee Bright Pittsburgh 65 224 38:38.20 12:28/M
2 Betty Phelan Pittsburgh 85 244 54:14.60 17:30/M
3 Barbara Doerfler Pittsburgh 71 245 55:00.00 17:45/M
Overall Male OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ian Fitzgerald Glenshaw 24 1 15:08.60 4:53/M
2 RD Goodright Mars 24 2 15:56.30 5:08/M
3 Alex Archer Sewickley 15 3 17:01.40 5:29/M
Male 1 to 12
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Anthony Battaglia Gibsonia 12 17 20:46.00 6:42/M
2 Jacob Greco Pittsburgh 11 20 21:06.60 6:48/M
3 John Ziegler Pittsburgh 11 34 22:25.70 7:14/M
4 Gianmarco Sierra Wexford 12 51 23:29.40 7:35/M
5 Mark Sabados Wexford 12 59 24:00.30 7:45/M
6 Patrick Bowles Sewickley 12 62 24:14.60 7:49/M
7 Mark Faller Pittsburgh 10 92 25:59.60 8:23/M
8 Colin MacDonald Wexford 12 94 26:23.40 8:31/M
9 Christian LeClaire Cranberry Twp 12 101 26:51.60 8:40/M
10 Joey Palmieri Pittsburgh 12 104 27:04.20 8:44/M
11 Nicholas Lucot Cranberry Twp. 12 106 27:27.00 8:51/M
12 Logan Boyer Gibsonia 11 130 29:06.50 9:23/M
13 Alex Kosylo Pittsburgh 12 143 29:39.40 9:34/M
14 KERRY WOLFF 10 144 29:42.70 9:35/M
15 Johnny Marzula Wexford 10 147 30:00.10 9:41/M
16 Joseph Folz Valencia 12 195 33:33.40 10:49/M
17 Kirk Mitchell Gibsonia 9 216 36:42.00 11:50/M
18 Ian Rind West View 8 220 37:26.40 12:05/M
19 JUSTIN PANZARILLA 11 222 38:12.90 12:19/M
20 IAN PANZARELLA 7 225 39:31.10 12:45/M
21 CHRISTOPH BERNAS 7 231 41:32.40 13:24/M
22 PATRICK LAN 7 235 43:26.20 14:01/M
23 MICHAEL MOSBACHER 7 237 44:20.90 14:18/M
Male 13 to 15
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ryan Archer Sewickley 15 5 17:29.40 5:38/M
2 Jeff Van Kooten Sewickley 13 12 19:52.20 6:25/M
3 Brandon Marshall Cranberry Twp 13 46 23:07.50 7:27/M
4 FRANCIS FOLZ 14 55 23:47.80 7:40/M
5 Patrick Sennott Pittsburgh 15 121 28:27.30 9:11/M
6 DAN WETHLI 15 127 28:47.60 9:17/M
7 Riley Dillon Cranberry Twp. 14 196 33:36.50 10:50/M
Male 16 to 20
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Cody Dean NEW CASTLE PA 17 7 18:11.00 5:52/M
2 JOEY FRANZE PITTSBURGH PA 16 9 18:42.60 6:02/M
3 JACOB STROBEL 16 11 19:48.20 6:23/M
4 Torin McGrath Gibsonia 16 24 21:41.60 7:00/M
5 ALEX ZACORSKI 16 40 22:53.30 7:23/M
6 Woodrow Cowher Pittsburgh 16 66 24:33.20 7:55/M
7 Jarred Smith Renfrew 19 239 45:30.90 14:41/M
Male 21 to 30
Place Name City Age Overall Time Pace
1 ERIK LENHART 27 6 17:50.00 5:45/M
2 Matthew Janeczko Allison Park 25 13 19:59.40 6:27/M
3 David Yokitis Pittsburgh 21 41 22:54.40 7:23/M
4 Dan Yokitis Pittsburgh 21 58 23:57.40 7:44/M
5 BRIAN ANEIM 28 73 24:54.00 8:02/M
6 COREY McGONIGAL 27 77 25:08.60 8:06/M
7 Jared Scholl Wexford 30 103 26:56.10 8:41/M
8 Robert Oswald Pittsburgh 27 132 29:11.70 9:25/M
9 Steven Shoup Allison Park 27 183 32:42.50 10:33/M
Male 31 to 40
Place Name City Age Overall Time Pace
1 CHAZ CONNOLLY 32 4 17:13.60 5:33/M
2 WILLIAM WICKAIRD 35 16 20:43.60 6:41/M
3 Scott Hanton Vienna 31 18 20:46.50 6:42/M
4 RYAN DAY 35 19 20:57.10 6:45/M
5 Robert Sforza MOON TWP PA 39 26 21:50.00 7:03/M
6 BEN NORTHROP 33 27 21:51.50 7:03/M
7 Lance Grable Freedom PA 38 31 22:13.40 7:10/M
8 Michael Namisnak Monroeville 33 44 23:03.70 7:26/M
9 Christopher Presby Arlington 38 48 23:14.70 7:30/M
10 Daryl Nelson Pittsburgh 39 57 23:49.80 7:41/M
11 Jeff Becker Pittsburgh 32 61 24:13.50 7:49/M
12 James Baker Pittsburgh 38 85 25:40.00 8:17/M
13 DANNY WILLIAMS 35 87 25:44.80 8:18/M
14 CHUCK CAIN 33 90 25:53.90 8:21/M
15 Kim Thorsen North Huntingdon 31 133 29:17.40 9:27/M
16 Keith Klinger Silver Spring 32 141 29:34.50 9:32/M
17 Kurt Hadden Murrysville 38 146 29:58.00 9:40/M
18 JEFF RIEGELNEGG 31 170 31:27.40 10:09/M
19 David Sedon New Brighton 39 173 32:06.30 10:21/M
20 Dave Czuwara Pittsburgh 37 178 32:35.60 10:31/M
Male 41 to 50
Place Name City Age Overall Time Pace
1 David Kirk Wexford 45 8 18:29.60 5:58/M
2 Pat Loughlin Pittsburgh 47 10 19:12.40 6:12/M
3 Michael Suvick Gibsonia 45 21 21:11.70 6:50/M
4 JON DAVISON 41 37 22:34.40 7:17/M
5 MIKE KLIER 46 47 23:09.20 7:28/M
6 Kenneth Greb Allison Park 50 53 23:38.80 7:37/M
7 Paul Gentile SARVER PA 46 54 23:45.60 7:40/M
8 Louis Marshall Cranberry Twp 47 60 24:08.40 7:47/M
9 Joseph Maletta Pittsburgh PA 41 64 24:19.80 7:51/M
10 Tony Battaglia Punxsutawney PA 46 74 24:58.30 8:03/M
11 Tom McGrath Gibsonia 45 115 28:08.10 9:05/M
12 Chris Soloski Cabot 47 123 28:31.30 9:12/M
13 John Jeffries Bradfordwoods 46 129 29:01.90 9:22/M
14 David Murray Butler PA 45 136 29:23.00 9:29/M
15 Mike Lafayette Pittsburgh 41 140 29:30.90 9:31/M
16 Albert Headen Wellsburg 43 155 30:21.70 9:47/M
17 Kirk Mitchell Gibsonia 50 161 30:40.50 9:54/M
18 John Marzula Wexford 49 164 30:44.20 9:55/M
19 Mike Decker Pittsburgh 46 167 31:04.10 10:01/M
20 Kevin Kreutzer Pittsburgh 43 197 33:38.40 10:51/M
21 Joseph Balash Pittsburgh 47 205 34:12.90 11:02/M
22 John Franco Pittsburgh 48 229 40:44.90 13:08/M
23 Mark Knapp GIBSONIA PA 48 238 45:06.50 14:33/M
Male 51 to 60
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Win Ziders Moon Twp. 52 28 21:56.70 7:05/M
2 Ron Faller Pittsburgh PA 51 36 22:29.80 7:15/M
3 Wally Wittemore Wexford 54 49 23:16.20 7:30/M
4 DAVID BISCEGLIA 54 65 24:26.70 7:53/M
5 Keith Schreckengast Pittsburgh 52 76 25:03.50 8:05/M
6 LEE MUELLER 59 78 25:11.00 8:07/M
7 Bob Elwell Mars PA 56 81 25:26.80 8:12/M
8 MIKE SCHWAB 58 116 28:08.90 9:05/M
9 Michael Heins Gibsonia 51 118 28:24.40 9:10/M
10 MATT PETRUCH 55 126 28:45.70 9:16/M
11 Buddy Turner Butler PA 59 135 29:22.70 9:28/M
12 Dom Viletto Wexford 51 156 30:22.70 9:48/M
13 Bill Thompson Wexford 57 168 31:22.10 10:07/M
14 Mark Boyer Gibsonia 58 176 32:24.30 10:27/M
15 Bill Graham Wexford 51 202 34:08.30 11:01/M
16 Rick Masters Wexford 52 214 36:06.20 11:39/M
17 Al Lane Butler 54 215 36:10.20 11:40/M
Male 61 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 STEPHEN COREY 61 63 24:17.80 7:50/M
2 TOM MURRAY ZELIENOPLE PA 68 88 25:46.30 8:19/M
3 John Mance Pittsburgh 61 119 28:26.00 9:10/M
4 James Klinger Pittsburgh 61 219 37:20.00 12:03/M