SHARPSVILLE 5K
Age Group Results
June 23, 2010
Results by Miles of Smiles Timing Services
5K
Overall Female OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 DANIELLE CERRONI SHARON PA 20 9 18:40.2 6:01/M
2 KRISTEN LUCAS 20 22 20:43.8 6:41/M
3 NANAMI MANO 13 35 22:38.7 7:18/M
Overall Female MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 BARBARA KREMM 41 45 23:21.2 7:32/M
Overall Female SENIOR MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 JEANNE BACON 50 65 25:49.1 8:20/M
Overall Female GRAND SENIOR MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 ANNA RANNENBERG 71 88 38:07.4 12:18/M
Female 16 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 MADISEN RICHARDS 18 39 22:54.6 7:23/M
2 DEMI SHIELDS 18 86 32:36.4 10:31/M
Female 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 ASHLEY GARGASZ 27 42 23:15.0 7:30/M
2 JENNIFER LISTON 24 48 23:56.7 7:43/M
3 BRITTANY LEO 21 57 24:49.4 8:00/M
4 JAIME WEISER 26 64 25:29.0 8:13/M
5 JAMINIQUE LOOS 25 71 27:02.7 8:43/M
6 KRYSTAL MILLER 28 85 32:22.4 10:26/M
Female 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 ALTA ROQUEPLOT 33 78 28:17.3 9:07/M
2 HEATHER REILER SHARPSVILLE PA 33 80 28:48.0 9:17/M
3 AMBER HAST 33 87 34:43.5 11:12/M
4 TENILLE HARRY 32 97 49:10.7 15:52/M
Female 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 SHEA BENDER 36 49 23:58.1 7:44/M
2 TRICIA DYE 35 59 24:57.2 8:03/M
3 HEATHER LENGYEL 35 63 25:20.9 8:10/M
4 HEIDI LAVERTY 36 81 28:54.7 9:19/M
5 APRIL NOLD 36 90 39:01.3 12:35/M
6 ANNE KUNKLE 39 91 39:01.5 12:35/M
7 BRENDA ROYER 39 92 39:27.1 12:44/M
8 JENNIFER MEDVEC 38 93 43:45.4 14:07/M
9 JANELL HARRY 38 96 49:09.8 15:51/M
Female 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 SUSAN SISLEY 43 74 27:21.6 8:49/M
2 MELISSA EVANS 40 84 32:17.9 10:25/M
Female 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 JILL LINDBERG 48 50 24:00.5 7:45/M
2 KATE BROWN 49 62 25:18.1 8:10/M
3 TAMMY CHRISTOFF 45 66 25:53.6 8:21/M
4 CARIE RICHARDS 48 67 26:33.6 8:34/M
Female 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 CATHERINE COSTELLO 55 75 27:41.3 8:56/M
2 JODI BANAS 50 77 28:05.6 9:04/M
3 PATTY PETRINJAK 57 89 38:09.6 12:18/M
4 NANCY ELFORD 57 95 49:05.0 15:50/M
5 JACKIE KLINE 55 98 59:47.7 19:17/M
6 SUE JONES 51 99 59:55.5 19:20/M
Female 60 to 69
Place Name City Age Overall Time Pace
1 KATHY SHOAF 63 73 27:11.8 8:46/M
Overall Male OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 BARRY McLAUGHLIN 21 1 16:01.2 5:10/M
2 BRENT HENDERSON 47 2 16:24.7 5:17/M
3 JUSTIN WEAVER 19 3 16:44.6 5:24/M
Overall Male MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 CURT BROWN 41 8 18:32.5 5:59/M
Overall Male SENIOR MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 MARK OSBORNE 52 12 18:51.5 6:05/M
Overall Male GRAND SENIOR MASTERS Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 THOMAS RANNENBERG 73 94 44:04.9 14:13/M
Male 1 to 11
Place Name City Age Overall Time Pace
1 JACOB BABCANEC 11 33 22:28.3 7:15/M
2 JAY MIXDORF 11 69 26:52.4 8:40/M
Male 12 to 15
Place Name City Age Overall Time Pace
1 DYLAN CERRONI SHARON PA 14 14 19:14.8 6:12/M
2 KYLE SMITH 14 17 20:04.8 6:28/M
3 BRAYDEN AGNITSCH 14 47 23:37.2 7:37/M
4 ALEX OBRIEN 12 58 24:50.9 8:01/M
Male 16 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 AARON FERGUSAN 16 6 18:05.5 5:50/M
2 MATT PETERSON 17 7 18:25.2 5:56/M
3 JAKE AGNITSCH 17 21 20:36.5 6:39/M
4 JOSEPH BENES 17 40 22:54.9 7:23/M
5 MICHAEL MATHIEU 18 46 23:34.5 7:36/M
Male 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 PHILIPE ARAVJO 25 4 17:39.5 5:42/M
2 TREVOR POPIELEC 24 5 17:43.7 5:43/M
3 NATHAN MILLIREN 29 37 22:51.3 7:22/M
4 CARMEN RUSSO 25 38 22:52.5 7:23/M
5 IAN BROWN 22 72 27:09.8 8:45/M
Male 30 to 34
Place Name City Age Overall Time Pace
1 JOHN ERDESKI III 31 10 18:41.8 6:02/M
2 TOM McNEAR 33 20 20:30.2 6:37/M
3 TYLER KRIVOGH 33 51 24:12.4 7:48/M
4 CORY GIBSON 32 60 25:06.1 8:06/M
5 DONNIE MEDVEC 33 79 28:24.7 9:10/M
Male 35 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 MARLON HOWARD 39 11 18:47.7 6:04/M
2 JIM PITTS SHARPSVILLE PA 39 13 19:14.4 6:12/M
3 Jason Christy Transfer PA 39 18 20:06.7 6:29/M
4 MARK KUJALA 38 55 24:43.7 7:58/M
5 SHAWN O'NEILL 35 56 24:48.1 8:00/M
6 GREG LENGYEL 35 76 28:01.7 9:02/M
Male 40 to 44
Place Name City Age Overall Time Pace
1 JOHN VANNOY 44 26 21:11.5 6:50/M
2 JOHN MANKO 43 31 22:16.1 7:11/M
3 JEFF WURSTER 41 44 23:17.9 7:31/M
4 CHRIS EVANS 43 52 24:16.2 7:50/M
5 BRYAN MARRIOTTI 43 70 26:53.6 8:40/M
Male 45 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 RICK PETERSON 46 16 20:00.9 6:27/M
2 JAY KREMM 45 25 20:57.5 6:45/M
3 Mitch Radella CRANBERRY TWP. PA 45 27 21:25.6 6:55/M
4 MATT LIBURDI 46 32 22:26.4 7:14/M
5 JOHN MONNIN 48 34 22:30.6 7:15/M
6 SCOTT VERMILLION 47 36 22:45.3 7:20/M
7 MATT JOSEPH 45 53 24:18.5 7:50/M
Male 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 MIKE KIFER 51 15 19:21.0 6:15/M
2 TED ISOLDI 50 19 20:21.1 6:34/M
3 STEPHEN LENGEL 52 23 20:47.7 6:42/M
4 DAVID DONAHUE CONNEAUT LAKE PA 57 24 20:51.5 6:44/M
5 TERRY RICHARDS 50 28 21:39.3 6:59/M
6 PETER STANOVICH 54 29 22:04.1 7:07/M
7 DIMITRIOS DIMITRIADIS 54 30 22:13.8 7:10/M
8 Bill Feigert Sharon PA 56 61 25:12.0 8:08/M
9 BOB LINDBERG 53 68 26:41.7 8:36/M
10 PETER WINKLER 57 82 29:40.8 9:34/M
Male 60 to 69
Place Name City Age Overall Time Pace
1 JOHN ANTINOSSI ELLWOOD CITY PA 66 41 23:07.4 7:27/M
2 LOU ALAKSIN NEW GALILEE PA 69 43 23:16.4 7:30/M
3 CHARLIE GILCHRIST 64 54 24:22.6 7:52/M
4 MICHAEL JEWELL 61 83 30:36.4 9:52/M