PAUL RICHEY MEMORIAL RACES
Overall Finish List
June 11, 2011
Results By Miles of Smiles Timing Services
Place Name City Bib No Age Age Group Time Pace
1 JEFF NELSON Titusville PA 1129 46 ***** M 40-49 1:24:04.50 6:25/M
2 Andrew Brosius Oil City PA 1008 33 ***** M 30-39 1:24:32.20 6:27/M
3 Brian Forester SAXONBURG PA 1130 40 ***** M 40-49 1:26:26.90 6:36/M
4 Craig Caylor New Castle PA 1012 37 1 M 30-39 1:28:19.30 6:45/M
5 CHRIS MOUANKITIS Galesburg IL 1127 24 1 M 20-29 1:29:04.70 6:48/M
6 SCOTT NEWTON WARREN PA 1126 32 2 M 30-39 1:30:26.10 6:54/M
7 Jeff McVay Oil City PA 1056 45 ***** M 40-49 1:31:20.20 6:58/M
8 John Warner OIL CITY PA 1097 36 3 M 30-39 1:31:35.10 6:59/M
9 Leslie Kramer New Wilmington PA 1134 34 ***** F 30-39 1:31:47.70 7:00/M
10 Katie Jarzab Corry PA 1040 27 ***** F 20-29 1:31:54.60 7:01/M
11 Jeff Lynn Slippery Rock PA 1133 43 1 M 40-49 1:33:25.60 7:08/M
12 Eric Fischer Pittsburgh PA 1019 22 2 M 20-29 1:34:07.90 7:11/M
13 Jamie Morgenstern Pittsburgh PA 1059 22 ***** F 20-29 1:34:39.20 7:14/M
14 Jason Heaton Indiana PA 1031 27 3 M 20-29 1:36:41.70 7:23/M
15 Jeffrey Gonzales New Castle PA 1025 36 4 M 30-39 1:36:51.00 7:24/M
16 JASON WOOLCOCK OIL CITY PA 1124 39 5 M 30-39 1:37:47.70 7:28/M
17 Matt Peterson Franklin PA 1071 18 1 M 1-19 1:37:49.80 7:28/M
18 Bonnie Smerk Beaver Falls PA 1084 24 1 F 20-29 1:37:56.70 7:29/M
19 Steven Spiker Columbus OH 1086 32 6 M 30-39 1:38:09.20 7:30/M
20 Rick Peterson Franklin PA 1072 47 2 M 40-49 1:38:37.30 7:32/M
21 Brian Yowler Beaver Falls PA 1103 37 7 M 30-39 1:39:04.90 7:34/M
22 Staci Hannold Knox PA 1028 31 1 F 30-39 1:40:06.00 7:38/M
23 John Armstrong Grove City PA 1002 45 3 M 40-49 1:40:17.10 7:39/M
24 Leigh-Anne Williams Franklin PA 1102 27 2 F 20-29 1:40:32.90 7:40/M
25 Will Stiglitz Franklin PA 1088 20 4 M 20-29 1:41:10.90 7:43/M
26 Ron Martin Warren PA 1054 48 4 M 40-49 1:42:12.00 7:48/M
27 Laura Jones Meadville PA 1112 22 3 F 20-29 1:44:02.60 7:56/M
28 Jimmy Myers greensburg PA 1060 18 2 M 1-19 1:44:19.10 7:58/M
29 matt hepler emlenton PA 1106 37 8 M 30-39 1:44:32.90 7:59/M
30 Peggy Zeeb Colon MI 1105 53 ***** F 50-59 1:45:00.20 8:01/M
31 Jeff Hans Cranberry Twp PA 1029 49 5 M 40-49 1:45:14.70 8:02/M
32 Kyle Ward HERMITAGE PA 1095 49 6 M 40-49 1:46:36.40 8:08/M
33 Jim Turk Marble PA 1093 42 7 M 40-49 1:47:09.10 8:11/M
34 Robert Arnold Pittsfield PA 1003 44 8 M 40-49 1:47:33.20 8:13/M
35 Al Warner Erie PA 1096 54 1 M 50-59 1:49:17.60 8:21/M
36 Jacob Ondich Rural Valley PA 1064 20 5 M 20-29 1:49:20.50 8:21/M
37 Ben Blum Pittsburgh PA 1114 21 6 M 20-29 1:49:32.50 8:22/M
38 ROBERT A MARS Slippery Rock PA 1122 49 9 M 40-49 1:49:37.60 8:22/M
39 john teuscher buffalo NY 1092 43 10 M 40-49 1:49:50.30 8:23/M
40 Sam Barton Sharon PA 1005 30 9 M 30-39 1:50:04.60 8:24/M
41 Ed May Oil City PA 1055 53 2 M 50-59 1:50:21.10 8:25/M
42 John Pryde Kittanning PA 1075 57 3 M 50-59 1:50:50.50 8:28/M
43 MARY McGLOHON Pittsburgh PA 1132 28 4 F 20-29 1:51:17.60 8:30/M
44 TINA MOORE Clarion PA 1123 19 1 F 1-19 1:51:41.20 8:32/M
45 BOB CLARK Butler PA 1121 62 1 M 60-99 1:51:51.40 8:32/M
46 Ron Krystek Erie PA 1110 55 4 M 50-59 1:52:18.30 8:34/M
47 Kevin Weaver kennerdell PA 1099 36 10 M 30-39 1:52:19.40 8:34/M
48 Nathan Schiffer Seneca PA 1082 37 11 M 30-39 1:52:40.60 8:36/M
49 Jessica Grasso Pittsburgh PA 1026 23 5 F 20-29 1:52:46.90 8:36/M
50 Louis Gober Easton PA 1024 40 11 M 40-49 1:55:09.60 8:47/M
51 BRIAN SIMPSON Meadville PA 1118 59 5 M 50-59 1:55:10.30 8:47/M
52 Carol Williams Oil City PA 1101 50 1 F 50-59 1:55:47.90 8:50/M
53 TOM FRIEDHABER Oil City PA 1021 54 6 M 50-59 1:56:00.30 8:51/M
54 Hayden Gerhart Mount Joy PA 1023 21 7 M 20-29 1:56:25.10 8:53/M
55 Karen Manganaro Erie PA 1053 52 2 F 50-59 1:56:58.10 8:56/M
56 MIKE EISANMAN Knox PA 1120 43 12 M 40-49 1:56:58.60 8:56/M
57 Lisa Weismann Utica PA 1113 43 1 F 40-49 1:57:33.50 8:58/M
58 Rod Brest Meadville PA 1007 63 2 M 60-99 1:58:11.50 9:01/M
59 David Hough Rochester NY 1109 29 8 M 20-29 1:58:38.90 9:03/M
60 Daniel Hough Rochester NY 1108 33 12 M 30-39 1:58:39.00 9:03/M
61 Scott Seeley Boardman OH 1083 30 13 M 30-39 1:59:12.90 9:06/M
62 Alvin L. Proper Titusville PA 1074 57 7 M 50-59 1:59:33.50 9:08/M
63 Chris Kovacevic Tallmadge OH 1044 42 2 F 40-49 2:00:16.50 9:11/M
64 Sara Lander Oil City PA 1046 17 2 F 1-19 2:00:45.20 9:13/M
65 Heather Dunkle Erie PA 1017 34 2 F 30-39 2:00:46.40 9:13/M
66 Kelly Baird Armagh PA 1004 28 6 F 20-29 2:01:52.61 9:18/M
67 Carrie Richey FRANKLIN PA 1001 38 3 F 30-39 2:02:04.60 9:19/M
68 mark schau edinboro PA 1081 52 8 M 50-59 2:02:06.50 9:19/M
69 Gary Knott Erie PA 1043 37 14 M 30-39 2:02:07.00 9:19/M
70 Steve Stoddard Corry PA 1090 47 13 M 40-49 2:03:01.00 9:23/M
71 Michael Bruno Slippery Rock PA 1009 57 9 M 50-59 2:04:57.20 9:32/M
72 Andrew Ryan Butler PA 1079 23 9 M 20-29 2:06:00.70 9:37/M
73 COLLEEN LAWRIE Erie PA 1119 26 7 F 20-29 2:06:03.00 9:37/M
74 Kara Raehsler Clarion PA 1076 46 3 F 40-49 2:06:39.90 9:40/M
75 Brandon Panaro Nashville TN 1067 25 10 M 20-29 2:06:49.10 9:41/M
76 Glenna Kramer Nashville TN 1045 25 8 F 20-29 2:06:49.40 9:41/M
77 Jeff Syphrit ELLWOOD CITY PA 1050 50 10 M 50-59 2:07:06.90 9:42/M
78 monica hepler emlenton PA 1107 38 4 F 30-39 2:07:44.80 9:45/M
79 BONNIE KEITH Franklin PA 1116 30 5 F 30-39 2:08:15.00 9:47/M
80 KRISTIN KEITH Franklin PA 1117 30 6 F 30-39 2:08:15.50 9:47/M
81 Jason Stiglitz Franklin PA 1087 16 3 M 1-19 2:08:58.80 9:51/M
82 Miranda Galbreath erie PA 1022 31 7 F 30-39 2:09:24.80 9:53/M
83 JINGJING WANG Russell PA 1115 25 9 F 20-29 2:09:38.60 9:54/M
84 Eric Zeeb Colon MI 1104 54 11 M 50-59 2:09:56.90 9:55/M
85 Marlene O'Brien Oil City PA 1061 50 3 F 50-59 2:10:37.40 9:58/M
86 Kenneth Lavrich Sr. Franklin PA 1048 42 14 M 40-49 2:11:09.20 10:01/M
87 Hanna Palmer Greensburg PA 1066 17 3 F 1-19 2:11:41.90 10:03/M
88 Connie Powell Tallmadge OH 1073 46 4 F 40-49 2:12:10.50 10:05/M
89 JIM CAFFREY FRANKLIN PA 1010 56 12 M 50-59 2:12:33.80 10:07/M
90 Emily Ondich Rural Valley PA 1063 22 10 F 20-29 2:13:57.00 10:14/M
91 LouAnn LoDico Harrisville PA 1049 55 4 F 50-59 2:14:01.60 10:14/M
92 Patrish Jones Meadville PA 1111 25 11 F 20-29 2:14:54.80 10:18/M
93 ROSE LOGUE Clarion PA 1135 49 5 F 40-49 2:16:23.90 10:25/M
94 Kristen Osborne Oil City PA 1065 32 8 F 30-39 2:16:55.80 10:27/M
95 Tiffany Hrach Meadville PA 1037 32 9 F 30-39 2:17:52.70 10:31/M
96 Jill Spence Shippenville PA 1085 32 10 F 30-39 2:18:07.80 10:33/M
97 Joe Hudacky Erie PA 1125 68 3 M 60-99 2:18:50.00 10:36/M
98 KYLIE HARRIS Warren PA 1131 27 12 F 20-29 2:19:01.10 10:37/M
99 Joseph Mielecki Sharpsville PA 1057 56 13 M 50-59 2:21:01.07 10:46/M
100 Steve Houghton Sewickley PA 1036 57 14 M 50-59 2:21:35.07 10:48/M
Place Name City Bib No Age Age Group Time Pace
101 Kristen Peterson Cooperstown PA 1070 30 11 F 30-39 2:22:01.10 10:50/M
102 Joe Guilyard Penfield PA 1027 54 15 M 50-59 2:23:54.44 10:59/M
103 Tammy Stoddard Corry PA 1091 42 6 F 40-49 2:23:58.75 10:59/M
104 Jake Richards Mercer PA 1077 16 4 M 1-19 2:24:13.50 11:01/M
105 Craig Peck Corry PA 1069 52 16 M 50-59 2:28:28.80 11:20/M
106 MARY PUNAZZO Pittsburgh PA 1128 23 13 F 20-29 2:29:55.90 11:27/M
107 Adam Hutchinson Oil City PA 1039 39 15 M 30-39 2:32:38.10 11:39/M
108 Gary Stoddard Sherman NY 1089 53 17 M 50-59 2:33:11.90 11:42/M
109 Mary Jo Carideo Spartansburg PA 1011 52 5 F 50-59 2:33:36.90 11:44/M
110 Dan Weaver Oil City PA 1098 32 16 M 30-39 2:35:19.40 11:51/M
111 Michelle Foss Depew NY 1020 33 12 F 30-39 2:35:56.60 11:54/M
112 Joseph Hess Duncansville PA 1032 18 5 M 1-19 2:38:00.40 12:04/M
113 Leesa Knight Shippenville PA 1042 53 6 F 50-59 2:39:11.60 12:09/M
114 Jessica Fasolt Enola PA 1018 29 14 F 20-29 2:39:21.00 12:10/M
115 Sharon Mighells Marienville PA 1058 34 13 F 30-39 2:44:04.30 12:31/M
116 Cheryl Pastor Oil City PA 1068 55 7 F 50-59 2:45:48.70 12:39/M
117 Megan Hess Duncansville PA 1033 49 7 F 40-49 3:04:57.80 14:07/M