WOUNDED WARRIOR RACES 5 MILE
Age Group Results
November 12, 2011
Results By Race Management Systems, Inc.
Overall Female OVERALL 5 MILERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Pelaia 486 44 13 35:21.20 7:04/M
2 Melissa Schaeffer 466 37 15 35:48.50 7:10/M
3 Sarah Locke 580 31 16 36:02.90 7:12/M
Female 10 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicole Marrs 573 12 148 56:46.30 11:21/M
Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rebecca Brott 639 15 59 42:26.70 8:29/M
2 Alexis Nyekan 556 19 75 43:50.89 8:46/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tara Petronic 546 29 29 38:31.60 7:42/M
2 kellie ryan 529 27 40 40:09.80 8:02/M
3 Jennifer Susco 512 26 45 41:00.70 8:12/M
4 Nicole Drew 619 22 47 41:05.40 8:13/M
5 Valerie Kuzma 468 29 58 42:22.60 8:28/M
6 Molly Clark 633 22 61 42:28.40 8:30/M
7 Margaret Brown 448 24 67 43:07.60 8:37/M
8 Jaime Kowalski 585 27 71 43:26.60 8:41/M
9 Shawna Cieply 635 29 74 43:50.70 8:46/M
10 Krysta Manning 575 24 77 44:08.30 8:50/M
11 Deanna Ferrari 615 27 82 44:43.50 8:57/M
12 Colleen Burg 421 27 83 45:06.80 9:01/M
13 Erin Turkowski 506 25 84 45:10.60 9:02/M
14 Cierra Parker 550 27 96 46:27.50 9:17/M
15 Valerie Long 579 23 97 46:48.50 9:22/M
16 Jana Stachowicz 517 27 101 47:01.30 9:24/M
17 Stephanie Wilson 429 27 104 48:08.40 9:38/M
18 Dana Krandel 584 24 106 48:42.70 9:44/M
19 Caroline Dubin 473 22 109 49:20.70 9:52/M
20 Caitlin Miller 471 26 110 49:21.20 9:52/M
21 Katie Kastle 444 25 117 50:08.60 10:02/M
22 Melissa Carp 637 28 123 51:09.90 10:14/M
23 Jennifer Powell 541 28 124 51:19.50 10:16/M
24 laura graf 607 25 125 51:31.40 10:18/M
25 Courtney Melgares 481 29 139 53:50.30 10:46/M
26 Jessica Krapp 583 27 142 54:34.70 10:55/M
27 Lora Gress Greensburg PA 603 28 144 55:02.90 11:00/M
28 Nicole Post 428 29 151 58:14.50 11:39/M
29 Kara O'Neill 554 29 158 1:00:39.20 12:08/M
30 Melissa Castelli 636 25 160 1:00:45.80 12:09/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tina Fisher 613 31 36 40:00.30 8:00/M
2 Roberta Lebedda 581 37 48 41:06.90 8:13/M
3 Stephanie Teagarden 511 36 55 42:03.70 8:25/M
4 Erin Rosenfelder 533 34 57 42:21.60 8:28/M
5 Aliza Breault 480 39 72 43:32.20 8:42/M
6 Mindy Sasinoski 527 31 76 43:53.10 8:47/M
7 Erica Poole 542 34 85 45:19.90 9:04/M
8 Kim Ebbert 406 39 87 45:31.00 9:06/M
9 Heather Petronic 545 32 89 45:45.90 9:09/M
10 Heather Wawrzeniak 420 32 93 46:17.40 9:15/M
11 Manal Jordan 590 36 94 46:21.00 9:16/M
12 Tara Stempfer 514 32 103 47:58.30 9:36/M
13 Erin Baker 646 30 134 52:40.30 10:32/M
14 Kaiyauna Bailey 649 38 141 54:27.60 10:53/M
15 Sandra Zugell 491 35 147 56:36.20 11:19/M
16 Serina McEntire 708 35 152 58:25.90 11:41/M
17 Deanna Hostler 760 36 153 58:32.60 11:42/M
18 Leigh Ann Matesic 571 39 162 1:04:39.60 12:56/M
19 Edward F. Greiner Jr. 604 31 170 1:10:42.00 14:08/M
20 Erica Nicoll 558 31 188 1:41:14.80 20:15/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Blake 465 42 20 36:44.10 7:21/M
2 Marcia Wohlgemuth 498 42 42 40:45.10 8:09/M
3 Heather Slater 449 41 51 41:35.60 8:19/M
4 Katherine Brown 638 45 64 42:53.90 8:35/M
5 Tasi Handelsman 601 48 68 43:07.80 8:37/M
6 Deborah M. Migyanko 565 43 86 45:22.70 9:04/M
7 Jill Hamlin 746 41 90 46:05.30 9:13/M
8 Lala Novakovich 557 45 102 47:56.50 9:35/M
9 Carolyn Funk 694 47 115 49:46.70 9:57/M
10 Theresa Huerbin 597 49 129 51:45.60 10:21/M
11 Tammy Neff 405 44 133 52:15.90 10:27/M
12 Marcelle Holiday 598 40 136 52:51.00 10:34/M
13 Kathy Rudolph 530 47 150 57:43.30 11:33/M
14 Christine Eberhardt 617 41 165 1:06:04.40 13:13/M
15 Vicki Prion 540 47 177 1:12:40.10 14:32/M
16 Katie Spear 520 47 179 1:14:07.20 14:49/M
17 Rebecca Panza 552 41 185 1:20:48.20 16:10/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maggie Wolfram 497 59 88 45:31.30 9:06/M
2 DAWN PETRONIC 544 56 118 50:21.70 10:04/M
3 Terri Thompson 509 55 127 51:41.80 10:20/M
4 Vicki Marrs 574 53 149 57:18.30 11:28/M
5 Melanie Zambelli 415 59 154 59:11.90 11:50/M
6 sandra rodgers 535 56 155 59:39.50 11:56/M
7 Germaine Kiefer 589 50 156 1:00:01.20 12:00/M
8 Susan McElvenny 568 54 169 1:07:55.60 13:35/M
9 Sharon Shearer 460 52 180 1:16:39.30 15:20/M
10 Nancy Volk 503 53 182 1:17:57.50 15:35/M
11 Mary Dudenhoefer 618 53 183 1:18:07.70 15:37/M
12 Kathy Blumer 644 53 186 1:33:54.30 18:47/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joan Dinan 452 61 73 43:37.10 8:43/M
2 Iris Parks 549 67 100 46:56.90 9:23/M
3 Linda Williams 475 64 107 48:52.80 9:46/M
4 Lois Adams 650 63 121 50:42.20 10:08/M
5 Caroline Newman 559 62 137 52:51.00 10:34/M
6 Darlene Parker 551 64 146 56:28.90 11:18/M
7 Molly Fursting 712 69 157 1:00:09.00 12:02/M
8 nanc Scott 690 69 187 1:40:34.20 20:07/M
Overall Male OVERALL 5 MILERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 trent Binford 645 22 1 26:13.30 5:15/M
2 Steven Strelick 437 28 2 26:21.10 5:16/M
3 Ryan Hanlon 456 24 3 29:28.10 5:54/M
Male 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Corbin Doane 625 0 27 38:21.80 7:40/M
Male 1 to 9
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Jones 461 5 70 43:20.70 8:40/M
Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Connor MacKelvey 578 19 4 30:31.60 6:06/M
2 Nathan Wolk 496 15 11 35:19.30 7:04/M
3 Nick Durkin 419 17 30 38:45.10 7:45/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Stobes 436 20 5 30:38.80 6:08/M
2 Andrew Clark 634 25 17 36:16.40 7:15/M
3 John Kiefer 467 24 19 36:20.10 7:16/M
4 Scott Shearer Jr. 458 25 22 37:21.40 7:28/M
5 Robert Salosky 528 25 25 37:53.90 7:35/M
6 Michael Witt 499 20 28 38:23.20 7:41/M
7 Thom Foster 611 22 46 41:05.10 8:13/M
8 Ben Moose 562 22 52 41:46.00 8:21/M
9 Christopher Williams 500 26 78 44:19.30 8:52/M
10 Alex Tempalski 404 25 80 44:28.50 8:54/M
11 Matthew Doherty 472 25 91 46:08.20 9:14/M
12 Brian Panncci 470 28 92 46:10.20 9:14/M
13 Andrew Shaffer 411 29 113 49:33.60 9:55/M
14 Brian Hutchinson 595 26 114 49:33.80 9:55/M
15 Michael Morgan 561 29 135 52:50.40 10:34/M
16 Allen Smith 521 27 140 54:22.30 10:52/M
17 Patrick Dougherty 624 26 166 1:06:29.40 13:18/M
18 Luke O'Neill 553 24 171 1:10:42.10 14:08/M
19 Guiseppie Conte 462 23 172 1:10:42.70 14:08/M
20 Erik Hood 463 24 173 1:10:43.50 14:09/M
21 Stephen Klotz 588 29 174 1:10:43.60 14:09/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chad Spontak 455 36 6 33:09.00 6:38/M
2 RON ROMANOFF 422 35 7 33:15.70 6:39/M
3 Mike Melvin 410 38 9 35:12.90 7:02/M
4 Brad Regner 537 34 18 36:17.60 7:15/M
5 Dennis Schauer 526 34 21 37:12.60 7:26/M
6 George Woods 495 36 37 40:02.50 8:00/M
7 daniel stover 513 32 41 40:34.40 8:07/M
8 Craig Douglass 623 33 49 41:13.00 8:15/M
9 Matthew Johnson 592 31 65 42:58.90 8:36/M
10 Mark Ziegler 493 36 79 44:20.60 8:52/M
11 David Dzuro 478 37 98 46:49.50 9:22/M
12 Rudy Toro 479 35 99 46:55.60 9:23/M
13 Nathaniel Mattern 445 30 105 48:40.30 9:44/M
14 Steven Gindlesperger 608 34 108 49:03.10 9:49/M
15 Brian Maloney 576 35 112 49:31.20 9:54/M
16 Bryan Cosgrove 632 33 122 51:09.60 10:14/M
17 Justin Tomcik 508 39 126 51:36.50 10:19/M
18 Tom Baker 647 32 128 51:42.50 10:20/M
19 Michael McMillen 567 37 131 52:04.50 10:25/M
20 Sean O'Neill 555 35 159 1:00:39.90 12:08/M
21 Charles Zugell 492 34 164 1:05:21.90 13:04/M
22 Anthony Shaffer 524 32 178 1:13:37.30 14:43/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Drew McCabe Pittsburgh PA 569 49 8 34:29.10 6:54/M
2 Paul McInnis 487 45 10 35:15.50 7:03/M
3 Jim Irvin 594 47 14 35:28.50 7:06/M
4 Tim Sheppard Dormont PA 523 45 26 38:16.50 7:39/M
5 Matthew DiGiacomo 626 40 31 38:50.10 7:46/M
6 Michael Eckart 425 40 32 38:51.70 7:46/M
7 Matt Brott 640 45 60 42:26.80 8:29/M
8 Bryan Shoemaker 522 42 63 42:39.80 8:32/M
9 Gene Bradshaw Wexford PA 642 48 66 43:03.30 8:37/M
10 Bill Cress 464 42 120 50:28.60 10:06/M
11 Robert Huerbin 596 47 130 51:45.80 10:21/M
12 John Jeffries 593 47 132 52:07.90 10:25/M
13 Dan Matesic 570 40 163 1:04:39.80 12:56/M
14 Matthew Grimm 602 46 175 1:10:44.30 14:09/M
15 Glenn Mallia 577 44 176 1:10:44.50 14:09/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Coufal 630 54 12 35:19.80 7:04/M
2 John Daley 427 55 23 37:49.60 7:34/M
3 James Jones 591 50 24 37:52.50 7:34/M
4 George Fischer GROVE CITY PA 614 58 33 39:41.10 7:56/M
5 Buddy Masterson 443 56 34 39:45.60 7:57/M
6 Duane Hovanec 418 51 35 39:45.80 7:57/M
7 MARK ESCHENFELDER 709 56 44 40:57.40 8:11/M
8 Ron Duursma 490 53 50 41:25.90 8:17/M
9 john kuklar 582 50 53 41:55.50 8:23/M
10 Steve Drew 620 52 54 42:02.30 8:24/M
11 Ron Rankin 538 53 56 42:11.20 8:26/M
12 Dick Boyce 442 55 69 43:17.70 8:39/M
13 Wayne Evron PITTSBURGH PA 616 57 81 44:29.70 8:54/M
14 Tom Deutsch 628 54 95 46:22.60 9:16/M
15 Stan George 609 54 111 49:28.50 9:54/M
16 Timothy Volk 502 51 116 49:53.90 9:59/M
17 Ray Nepa 560 52 138 53:49.10 10:46/M
18 Bill Prion 539 50 143 54:44.30 10:57/M
19 Christine Kovac 586 55 161 1:01:40.60 12:20/M
20 Mike Rieber 536 54 168 1:06:54.20 13:23/M
21 Scott Shearer Sr. 459 53 181 1:16:39.40 15:20/M
22 David Thomas 510 56 184 1:20:31.10 16:06/M
23 Michael Blumer 643 54 189 1:41:16.00 20:15/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Harry Green Aliquippa PA 605 65 38 40:07.90 8:01/M
2 Robert Walker Pittsburgh PA 489 67 39 40:08.20 8:02/M
3 Arthur Torok Duquesne PA 507 61 43 40:56.00 8:11/M
4 STONEY RICHARDS 1485 62 119 50:27.00 10:05/M
5 Wayne Williams 474 64 167 1:06:38.80 13:20/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David White Georgetown PA 501 70 62 42:39.60 8:32/M
2 John Parks 548 71 145 55:34.80 11:07/M