HOWL AT THE MOON 5K
August 11, 2012
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Final Team Results
MALE XC
Team - BEAVER BOYS Finish Position - 1
Team Score (times): 54:02.10
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 122 Marshall Bruce Beaver M 3 3 17:06.30 17:06.30
2 134 Zach Monit Beaver M 7 10 18:18.20 35:24.50
3 175 Riley Lamison Beaver M 9 19 18:37.60 54:02.10
4 137 Jonathan McRae Beaver M 13 32 19:15.10 1:13:17.20
5 344 Shane Smallwood M 16 48 19:35.90 1:32:53.10
6 300 Anthony DiNuzzo Beaver PA M 19 67 19:56.40 1:52:49.50
7 222 Bobby Henry Beaver M 29 96 20:49.80 2:13:39.30
8 309 Chris DiNuzzo M 35 131 21:07.30 2:34:46.60
9 158 John Rutkowski Beaver M 42 173 21:44.60 2:56:31.20
10 78 Ethan Young Beaver M 45 218 21:57.40 3:18:28.60
11 220 Sean Rendar Beaver M 94 312 24:14.50 3:42:43.10
12 235 Ricky Cavaliere Beaver M 117 429 25:12.90 4:07:56.00
13 321 Alex Crivelli M 141 570 25:53.90 4:33:49.90
14 98 Justin Bertolami Beaver M 192 762 28:37.80 5:02:27.70
15 76 Rye Boeh Beaver M 197 959 28:47.30 5:31:15.00
16 311 Ricardo Ganozzi M 198 1157 28:48.30 6:00:03.30
Team - ST PETER & PAUL BOYS Finish Position - 2
Team Score (times): 1:25:35.80
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 216 Jude Bell Beaver M 121 121 25:27.10 25:27.10
2 219 DJ Summers Rochester M 169 290 27:30.60 52:57.70
3 231 Lucas Klenovich Beaver M 252 542 32:38.10 1:25:35.80
4 128 Sean Livingston Beaver M 254 796 32:40.50 1:58:16.30
Team - CENTRAL VALLEY BOYS Finish Position - Inc.
Team Score (times):
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 74 Jacob Biskup Monaca M 21 21 20:08.70 20:08.70
Team - MOHAWK BOYS Finish Position - Inc.
Team Score (times):
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 267 DAVID KELTY New Castle PA M 31 31 20:57.10 20:57.10
Team - FREEDOM BOYS Finish Position - Inc.
Team Score (times):
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 305 Jesse Bender Conway PA M 5 5 17:40.00 17:40.00
Team - LAUREL BOYS Finish Position - Inc.
Team Score (times):
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 293 Bryce Patterson M 95 95 24:14.80 24:14.80
Team - BEAVER FALLS BOYS Finish Position - Inc.
Team Score (times):
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 324 Spencer Kohlmann M 203 203 29:04.50 29:04.50
Team - POINT PARK BOYS Finish Position - Inc.
Team Score (times):
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 354 Eric Ensel M 6 6 18:10.00 18:10.00
Team - RIVERSIDE BOYS Finish Position - Inc.
Team Score (times):
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 21 Cody Stang Ellwood M 88 88 24:07.20 24:07.20
2 366 Connor Richards M 258 346 32:54.50 57:01.70
Final Team Results
WOMEN XC
Team - SCHMIDT RUNNING ACADEMY GIRLS Finish Position - 1
Team Score (times): 1:03:43.70
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 161 Emily Maxwell New Castle PA F 27 27 20:38.30 20:38.30
2 121 Stephanie Kaminski New Castle F 36 63 21:31.00 42:09.30
3 195 Alison Filer New Castle F 39 102 21:34.40 1:03:43.70
4 65 Cassie Patterson New Castle F 40 142 21:41.00 1:25:24.70
5 42 Kristin Dicks New Castle PA F 43 185 21:49.70 1:47:14.40
6 41 Brooke Dicks New Castle F 47 232 21:59.80 2:09:14.20
7 54 Kacee Caughey Portersville F 83 315 23:58.10 2:33:12.30
8 144 Abbey Murphy New Castle F 156 471 26:53.00 3:00:05.30
Team - BEAVER GIRLS Finish Position - 2
Team Score (times): 1:08:55.90
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 129 Marisa Tonkovich Beaver F 54 54 22:23.10 22:23.10
2 178 Carly Koza Beaver F 67 121 23:03.90 45:27.00
3 154 Emily Forner Beaver F 70 191 23:28.90 1:08:55.90
4 141 Delanie Baker Beaver F 82 273 23:54.70 1:32:50.60
5 61 Taylor Speers Beaver F 115 388 25:00.70 1:57:51.30
6 8 Danielle Migdal Beaver F 116 504 25:12.80 2:23:04.10
7 79 Sabrina Knapp Beaver F 124 628 25:28.00 2:48:32.10
8 85 Rachel O'Neil Beaver F 125 753 25:28.10 3:14:00.20
9 73 Breana Boeh Beaver F 127 880 25:30.10 3:39:30.30
10 375 Katia Kaffenes F 152 1032 26:43.50 4:06:13.80
11 114 Alexa DiPietrantonio Beaver F 155 1187 26:50.70 4:33:04.50
12 91 Gracie Covatto Beaver F 184 1371 28:08.10 5:01:12.60
13 376 Ana Kaffenes F 199 1570 28:50.50 5:30:03.10
14 303 Courtney Wright Crescent PA F 202 1772 29:04.10 5:59:07.20
15 133 Emily Monit Beaver F 215 1987 29:52.30 6:28:59.50
16 234 Caitlin Cavaliere Beaver F 268 2255 33:33.90 7:02:33.40
17 6 Stephany Migdal Beaver F 297 2552 37:46.60 7:40:20.00
18 208 Elizabeth Gordon Beaver F 314 2866 42:42.00 8:23:02.00
19 93 Annie Covatto Beaver F 315 3181 42:46.80 9:05:48.80
20 7 Brooke Migdal Beaver F 316 3497 42:48.20 9:48:37.00
Team - ST PETER & PAUL GIRLS Finish Position - 3
Team Score (times): 1:28:54.70
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 218 Grute Bell Beaver F 163 163 27:17.70 27:17.70
2 292 Caitlyn Miocic F 223 386 30:08.60 57:26.30
3 53 Meghan Malloy Beaver F 241 627 31:28.40 1:28:54.70
4 217 Wilhilmina Bell Beaver F 255 882 32:42.20 2:01:36.90
5 291 Maria Miocic F 260 1142 32:58.00 2:34:34.90
6 233 Caroline Samchuck Beaver F 262 1404 33:00.50 3:07:35.40
Team - AVONWORTH GIRLS Finish Position - Inc.
Team Score (times):
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 370 ELIZABETH SHENCK F 25 25 20:27.70 20:27.70
Team - RIVERSIDE GIRLS Finish Position - Inc.
Team Score (times):
O'all Cum.
Place Bib No Name City Gend Place Place Time Cum. Time
1 314 Kelli Gaus F 44 44 21:55.50 21:55.50
2 272 Gillian Stanton Ellwood City PA F 188 232 28:24.90 50:20.40