HOLLIDAYSBURG YMCA TWILIGHT RACES
2 MILE WALK
Age Group Results
December 31, 2013
Results By Miles of Smiles Timing Services
Female OVERALL 2 MILE WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sam Freet 814 51 2 22:09.88 11:05/M
Female 1 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Olivia Hillegas 984 8 27 28:49.29 14:25/M
2 Chloe Brown 789 7 32 29:35.31 14:48/M
Female 9 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Olivia Adoline 965 11 51 31:03.66 15:32/M
2 Cassie Bardell Altoona PA 303 12 52 31:03.80 15:32/M
3 Ruby Mendez Toomey 964 12 61 32:20.96 16:10/M
4 Carlie Shetter 898 11 74 33:27.10 16:44/M
5 Kara Mills 857 14 82 34:31.56 17:16/M
Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 nicholle Ventura 954 17 62 32:24.24 16:12/M
2 Cara Collins 955 19 63 32:24.32 16:12/M
3 Clare Svirsko 916 19 84 35:08.23 17:34/M
4 Abigail Carper 795 15 102 37:08.55 18:34/M
5 Miranda Carper 796 18 104 37:10.78 18:35/M
6 Sarah Smith 908 19 133 42:50.53 21:25/M
Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alex Collins 956 23 67 32:40.11 16:20/M
2 Caitlin Collins 934 23 68 32:40.30 16:20/M
3 Morgan Drahnak Ebensburg PA 806 20 71 33:23.64 16:42/M
4 Alissa Fellows 809 24 93 35:52.80 17:56/M
5 Rachel Smith Pittsburgh PA 907 20 132 42:50.32 21:25/M
6 Hannah Holton 951 22 135 43:19.33 21:40/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vida Szabat 918 27 129 42:02.60 21:01/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Beck 780 32 5 23:55.28 11:58/M
2 Suzanne Merrick 855 32 65 32:38.64 16:19/M
3 Diana Longenecker 847 30 73 33:25.80 16:43/M
4 Kristen Baker 961 32 78 33:42.80 16:51/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Brown 790 38 37 29:47.95 14:54/M
2 Angela Siegel 901 37 39 29:54.28 14:57/M
3 Kim Toomey 924 39 81 34:27.58 17:14/M
4 Beth Dearmitt` 801 37 83 34:31.56 17:16/M
5 Jennifer Shaffer 894 38 100 37:01.42 18:31/M
6 Rachael Hosgood 944 38 107 37:46.35 18:53/M
7 Lorie Nicewonger 868 38 119 40:00.81 20:00/M
8 Nikole Johnston 828 35 137 46:23.77 23:12/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Loretta Nicolini 870 44 15 26:46.54 13:23/M
2 Donna Carlheim 794 43 75 33:38.55 16:49/M
3 Brenda Fix 812 42 86 35:11.31 17:36/M
4 Tammy Klonoliski 837 43 87 35:11.32 17:36/M
5 Kym Hambleton 816 44 115 39:41.91 19:51/M
6 Kim Pepper 952 43 134 43:19.33 21:40/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Driskel 807 49 8 24:54.65 12:27/M
2 Anita Terchanik 919 49 41 30:01.54 15:01/M
3 Michele Smith 906 46 44 30:17.75 15:09/M
4 Christine Tyndall 594 46 48 30:49.30 15:25/M
5 Kristi Ventura 935 46 49 30:49.32 15:25/M
6 Melissa (Missy) Shetter 899 47 60 32:20.55 16:10/M
7 Susan Gray 815 49 70 33:02.80 16:31/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Appleby 776 53 10 25:30.53 12:45/M
2 Megan Hess 817 52 11 25:54.22 12:57/M
3 Brenda Quirin 945 50 13 26:31.26 13:16/M
4 Robin Walters 932 51 20 27:23.54 13:42/M
5 Deb Adams 957 50 34 29:37.67 14:49/M
6 Leanne Sible 900 54 64 32:35.99 16:18/M
7 Mari Anne Drahnak 805 51 72 33:23.84 16:42/M
8 Mary Thayer 921 50 76 33:39.65 16:50/M
9 Tina Schultz 892 51 77 33:40.57 16:50/M
10 Mary Lou Bourne 982 53 94 36:07.63 18:04/M
11 Tamsen Nuss 307 54 117 39:58.25 19:59/M
12 Lisa Leipold 306 52 118 39:59.48 20:00/M
13 Anita Hoover 820 52 126 40:10.51 20:05/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherry Obert 872 58 6 24:14.39 12:07/M
2 Shari Santella 889 59 14 26:37.16 13:19/M
3 Bobbi Bollinger 784 55 18 27:15.17 13:38/M
4 Karen Beerbower 959 59 33 29:37.67 14:49/M
5 Jane Becker 782 55 43 30:17.30 15:09/M
6 Deb Hutton 824 59 50 30:53.59 15:27/M
7 Sherry Nagle 865 57 56 31:34.53 15:47/M
8 Michele Kennedy 834 56 90 35:30.81 17:45/M
9 Joni Reismeier 880 57 91 35:30.85 17:45/M
10 Jane Musser 863 59 96 36:32.16 18:16/M
11 Patricia Long 846 57 109 37:48.59 18:54/M
12 Janet Hoover 821 56 125 40:09.29 20:05/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janie Mcconnell 850 62 7 24:18.34 12:09/M
2 Darlene Dalby 933 61 19 27:22.14 13:41/M
3 Janet Baker 777 62 26 28:33.96 14:17/M
4 Jeannie Todd 923 63 29 28:56.54 14:28/M
5 Rosemary Olszewski 875 63 58 32:03.55 16:02/M
6 Susan Pallone 876 60 59 32:06.19 16:03/M
7 Renetta Deremer 802 64 98 36:55.32 18:28/M
8 Mary McDonald 960 63 99 36:55.50 18:28/M
9 Carol Kinser 836 61 101 37:01.44 18:31/M
10 Nancy Fellabaum 808 64 103 37:08.55 18:34/M
11 Helen Terza 304 64 123 40:03.97 20:02/M
Female 65 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charli Thompson 958 66 38 29:50.80 14:55/M
2 Marmie Pheasant 878 77 42 30:12.60 15:06/M
3 Ginny Reeder 939 66 45 30:17.94 15:09/M
4 Julia Burke 793 70 54 31:25.56 15:43/M
5 Jill Bulman 966 66 57 32:03.54 16:02/M
6 Mary Ann Keagy 831 77 69 33:02.80 16:31/M
7 Sharon Lynn 848 67 97 36:33.25 18:17/M
8 Ruth Keller 833 67 130 42:38.18 21:19/M
Male OVERALL 2 MILE WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rich Santella 888 58 1 21:26.51 10:43/M
Male 1 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Owen Mendez Toomey 854 5 35 29:43.55 14:52/M
2 Hayden Hosgood 943 6 108 37:47.31 18:54/M
Male 9 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nick Santone 890 11 17 27:11.51 13:36/M
2 Caleb Mendez Toomey 963 9 36 29:43.55 14:52/M
3 Nolen Tyndall 926 10 46 30:26.58 15:13/M
4 Blaise Ventura 953 10 47 30:27.79 15:14/M
5 Kenton Lewis 972 9 53 31:15.55 15:38/M
6 Brenden Shaffer 893 11 66 32:39.66 16:20/M
7 Philip Keller 832 12 113 39:17.24 19:39/M
8 Alexander Fix 811 9 114 39:17.25 19:39/M
9 Cole Nicewonger 866 9 116 39:57.44 19:59/M
10 Garrett Nicewonger 867 10 121 40:01.79 20:01/M
Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Evan Drahnak 803 17 110 37:49.20 18:55/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jake Fellows 810 27 92 35:51.84 17:56/M
2 Christopher Szabat 917 28 128 42:02.57 21:01/M
3 Tom Riley 885 25 131 42:49.52 21:25/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Baker 778 34 79 33:42.95 16:51/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Todd Lewis Altoona PA 973 38 4 23:45.28 11:53/M
2 Alex Mendez 853 38 80 34:26.67 17:13/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Randy Santone 891 42 25 28:27.16 14:14/M
2 Shawn Nicewonger 869 41 120 40:01.30 20:01/M
3 Craig Terza 305 41 122 40:02.31 20:01/M
4 Greg Johnston 827 40 136 46:22.55 23:11/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Owen Kagarise, Jr. 829 47 23 28:10.74 14:05/M
2 Stephen Fix 813 49 24 28:24.50 14:12/M
3 Phil Nicolini 871 45 31 29:08.74 14:34/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Kuhn 844 54 21 27:38.98 13:49/M
2 Beau Bourne 981 54 95 36:07.63 18:04/M
3 John Drahnak 804 50 112 37:50.28 18:55/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 STEWART Mcclelland 849 57 9 25:01.11 12:31/M
2 Denny Terchanik 920 57 40 30:01.26 15:01/M
3 Alex Svirsko 915 57 85 35:08.55 17:34/M
4 Mark Reismeier 881 58 89 35:28.31 17:44/M
5 Jerry Kauffman 830 58 105 37:23.31 18:42/M
6 Daniel Long 845 59 111 37:49.66 18:55/M
7 Scott Hoover 823 57 124 40:04.76 20:02/M
8 Russell Hoover 822 57 127 40:11.17 20:06/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donato Caracciole 991 61 3 23:10.28 11:35/M
2 Mike Nagle 864 61 55 31:33.67 15:47/M
3 Walt Kennedy 835 60 88 35:27.99 17:44/M
Male 65 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Burke 792 71 12 25:57.29 12:59/M
2 Deane Whittaker 927 65 16 27:11.48 13:36/M
3 William Obert 873 66 22 27:44.51 13:52/M
4 Ron Olszewski 874 70 28 28:52.66 14:26/M
5 Paul Kowalski 843 66 30 28:57.97 14:29/M
6 Jack (John) Musser 862 67 106 37:23.71 18:42/M