ANGIE GIOIOSA MEMORIAL RACES
15K
Age Group Results
July 04, 2014
Results By Miles of Smiles Timing Services
Female OVERALL 15K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Krista McCrum 1415 34 15 1:02:50.54 6:45/M
2 Jayme Orr 1424 31 22 1:05:08.14 7:00/M
3 Michelle Herman 1383 23 23 1:05:10.39 7:00/M
Female 1 to 12
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hailee Jones 1394 12 178 1:25:55.76 9:14/M
Female 13 to 17
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Molly Kibler 1399 14 36 1:08:32.29 7:22/M
2 Ellie Sohmer 1465 17 112 1:17:51.68 8:22/M
3 Karlee Noel 1517 14 117 1:18:58.39 8:29/M
4 Madison Over 1426 14 238 1:39:07.40 10:39/M
5 Abbie Wheland 1482 14 248 1:41:25.71 10:54/M
Female 18 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julie Hallinan 1374 23 33 1:07:54.83 7:18/M
2 Emily Waksmunski 1478 22 39 1:08:54.64 7:25/M
3 Amanda Beckstead 1524 21 91 1:15:03.90 8:04/M
4 Brittan Swartzwelder 1533 21 110 1:17:20.77 8:19/M
5 Jane Hallinan 1373 23 111 1:17:30.65 8:20/M
6 Claire Rosenberger 1449 18 121 1:19:24.67 8:32/M
7 Amber Bollinger 1316 22 125 1:19:39.27 8:34/M
8 Amanda Miller 1419 24 135 1:21:05.36 8:43/M
9 Janey Martinsen 1541 24 154 1:23:13.90 8:57/M
10 Dana Dilling 1346 20 160 1:23:54.65 9:01/M
11 Erin Edmiston 1353 23 162 1:24:00.15 9:02/M
12 Valerie Prough 1439 24 168 1:24:53.51 9:08/M
13 Olivia Everhart 1361 21 179 1:25:55.90 9:14/M
14 Coryn Thompson 1555 23 185 1:26:33.84 9:18/M
15 Jenna Yeckley Ebensburg PA 1542 24 212 1:31:03.67 9:47/M
16 Andrea Luciano 1409 18 213 1:31:03.86 9:47/M
17 Alycia Bobak 1315 24 217 1:31:40.90 9:51/M
18 Samantha Reinhardt 1508 18 221 1:33:36.16 10:04/M
19 Grace Smor 1550 24 222 1:33:38.38 10:04/M
20 Becki McDonald 1416 24 231 1:37:39.12 10:30/M
21 Jessica Emerick Ebensburg PA 1573 20 247 1:41:18.14 10:54/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Meghan Brown 1325 29 63 1:11:36.89 7:42/M
2 Angela Detwiler 1500 28 74 1:13:04.89 7:51/M
3 Courtney Stoner 1469 25 136 1:21:22.49 8:45/M
4 Tiffany Sakmar 1452 27 167 1:24:52.65 9:08/M
5 Alison Dravis 1350 25 171 1:25:20.82 9:11/M
6 JoElle Heinbaugh 1382 27 207 1:29:34.65 9:38/M
7 Jennifer McConnell 1553 26 214 1:31:11.10 9:48/M
8 Anna Fleming 1365 28 235 1:38:23.26 10:35/M
9 Kayla Thompson 1475 27 237 1:38:57.42 10:38/M
10 Stacie Grazjosi 1568 26 251 1:41:34.88 10:55/M
11 Jerileigh Stover 1471 26 253 1:42:08.42 10:59/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Bonin 1317 34 42 1:09:05.64 7:26/M
2 Melissa Nedimyer 1534 30 75 1:13:06.36 7:52/M
3 Katie Fiore 1515 31 79 1:13:33.14 7:55/M
4 Ellice Smith 1526 30 82 1:13:46.22 7:56/M
5 Jessica Holsinger 1511 32 99 1:16:06.36 8:11/M
6 Nikki Hetrick 1384 31 137 1:21:41.90 8:47/M
7 Mary Walker 1480 34 159 1:23:51.88 9:01/M
8 Cassie Preston 1436 30 172 1:25:21.63 9:11/M
9 Debbie Daniels 1503 33 176 1:25:29.55 9:12/M
10 Lynette Luke 1411 30 184 1:26:31.22 9:18/M
11 Adrienne Eichenlaub 1357 32 198 1:27:48.92 9:26/M
12 Robin Red 1570 32 199 1:27:54.16 9:27/M
13 Jennifer Lechner 1406 33 205 1:28:58.46 9:34/M
14 Amanda Seelye 1455 33 216 1:31:23.16 9:50/M
15 Kristen Baker 1410 32 226 1:34:49.89 10:12/M
16 Kim Rowley 1330 32 230 1:37:21.62 10:28/M
17 Nicole Graziosi 1501 30 233 1:37:51.16 10:31/M
18 Renee Williams 1494 33 252 1:41:34.88 10:55/M
19 Nicole Young 1535 34 259 1:44:19.76 11:13/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Naomi Pennington 1430 35 52 1:09:59.71 7:32/M
2 Joleen Dignan 1344 38 120 1:19:17.73 8:32/M
3 Teresa Miller 1420 36 141 1:21:46.96 8:48/M
4 Melissa Boston 1540 39 150 1:22:33.15 8:53/M
5 Nancy Sirivanakarn 1464 37 152 1:22:53.34 8:55/M
6 Tracy Fitzpatrick 1364 35 175 1:25:29.40 9:12/M
7 Amy Seeley 1453 38 224 1:33:59.54 10:06/M
8 Michele Jacoby 1392 37 228 1:36:26.99 10:22/M
9 Nicole Estep 1360 36 236 1:38:57.21 10:38/M
10 Kosie Shepherd-Poraela 1461 35 239 1:39:24.24 10:41/M
11 Elaine Baney 1303 37 254 1:42:41.15 11:02/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Debbie Conner Dunbar PA 1558 44 29 1:07:21.59 7:15/M
2 Amy Prokop 1437 44 54 1:10:13.34 7:33/M
3 Tabitha Quinn 1441 43 92 1:15:19.37 8:06/M
4 Holly Stiffler 1468 44 95 1:15:31.78 8:07/M
5 Betsy Simmers 1463 43 114 1:18:14.86 8:25/M
6 Regina Ruggery Duncansville PA 1546 40 118 1:19:07.77 8:30/M
7 April Wheland 1483 42 124 1:19:36.90 8:34/M
8 Becky Irwin 1532 40 126 1:19:57.55 8:36/M
9 Laura Kustaborder 1405 43 129 1:20:22.90 8:38/M
10 Erin Dunkel 1351 40 148 1:22:20.90 8:51/M
11 Jennifer Lipka 1407 41 166 1:24:42.35 9:06/M
12 Deborah Kissell 1401 41 201 1:28:22.86 9:30/M
13 Robyn Cooney 1530 43 202 1:28:22.86 9:30/M
14 Christine Harr 1377 40 227 1:35:22.80 10:15/M
15 Tracie Hertel 1528 44 242 1:39:38.42 10:43/M
16 Katherine Hainley Duncansville PA 1372 43 244 1:40:39.17 10:49/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Becky Wittrig 1489 46 28 1:06:38.26 7:10/M
2 Christine Borst 1318 47 69 1:12:10.49 7:46/M
3 Kim Beyer 1311 47 84 1:14:10.40 7:58/M
4 Anita Bowers 1319 47 169 1:24:55.75 9:08/M
5 Terri Rhone 1448 45 180 1:26:01.66 9:15/M
6 Sue Sherburne 1572 47 243 1:39:57.59 10:45/M
7 Jami Claycomb 1332 45 257 1:43:15.33 11:06/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Deanna Brown 1323 51 45 1:09:18.80 7:27/M
2 Lisa Fleming 1366 52 96 1:15:31.89 8:07/M
3 Rebecca Whitesell 1486 52 104 1:16:29.15 8:13/M
4 Amy Brisbin 1496 54 115 1:18:25.40 8:26/M
5 Phyllis Baker 1302 50 144 1:21:57.53 8:49/M
6 Kathie Beatty 1307 52 146 1:22:11.39 8:50/M
7 Cindy Syracuse 1564 50 157 1:23:37.82 8:59/M
8 Margie Lebo 1499 53 177 1:25:51.91 9:14/M
9 Colleen Sheehan 1459 52 240 1:39:30.66 10:42/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tina Hyduke 1389 57 261 1:44:21.67 11:13/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Demangone 1339 62 225 1:34:49.89 10:12/M
2 Jolene Kopriva 1403 60 256 1:43:01.17 11:05/M
3 Patti Emigh 1518 61 258 1:43:45.21 11:09/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karen Hazenstab 1380 66 262 1:45:21.67 11:20/M
Male OVERALL 15K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alex Monroe 1421 22 1 49:20.84 5:18/M
2 AJ Kelly 1396 32 2 52:23.62 5:38/M
3 Kenneth Goodfellow 1370 24 3 52:41.37 5:40/M
Male 1 to 12
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dylan James 1393 12 165 1:24:12.41 9:03/M
Male 13 to 17
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julius Eckroth 1531 17 7 59:35.11 6:24/M
2 Jerrod Sunderland 1473 16 9 1:00:07.15 6:28/M
3 Kevin Smith 1514 16 26 1:06:08.14 7:07/M
4 Noah Wheland 1485 15 44 1:09:16.14 7:27/M
5 Luke Ruggery Duncansville PA 1545 13 119 1:19:08.15 8:31/M
6 Adam Bobak 1314 14 127 1:20:03.12 8:36/M
7 Noah Fagnano 1362 13 128 1:20:05.15 8:37/M
8 Davis Dilling 1347 15 182 1:26:11.40 9:16/M
9 Chandler Edwards 1355 13 193 1:27:23.83 9:24/M
10 Trevor Butler 1327 14 249 1:41:27.92 10:55/M
Male 18 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Heck 1338 18 4 57:45.37 6:13/M
2 Jonathan Makoczy 1414 22 5 58:36.10 6:18/M
3 Colin Lingafelt 1513 18 18 1:03:13.38 6:48/M
4 Chad Wheland 1484 20 32 1:07:40.33 7:17/M
5 Carson Kiefer 1507 24 35 1:08:19.64 7:21/M
6 Mike Koehle Jr 1402 22 38 1:08:49.89 7:24/M
7 Shane Reffner 1442 21 58 1:11:11.89 7:39/M
8 Bobby Mort 1548 24 64 1:11:46.15 7:43/M
9 Michael Reinhardt 1521 23 105 1:16:33.65 8:14/M
10 David Hess 1525 18 122 1:19:24.67 8:32/M
11 Tyler Snyder 1554 23 186 1:26:34.47 9:18/M
12 Aaron Servello 1457 23 245 1:40:46.17 10:50/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Claar 1331 28 24 1:05:18.76 7:01/M
2 Josh Piotti 1433 28 25 1:05:45.83 7:04/M
3 David Imler 1391 28 55 1:10:50.89 7:37/M
4 Jake Wray 1491 28 56 1:10:50.89 7:37/M
5 Patrick Stoner 1470 27 57 1:11:04.64 7:38/M
6 Nathan Cadle 1329 28 61 1:11:35.70 7:42/M
7 Kelly Sell 1456 25 62 1:11:35.88 7:42/M
8 Ian Wissinger 1488 27 72 1:12:28.98 7:48/M
9 Brent Storm Altoona PA 1536 29 90 1:14:59.22 8:04/M
10 Evan Sakmar 1451 26 108 1:16:54.10 8:16/M
11 Ryan Mowry 1423 27 132 1:20:43.84 8:41/M
12 Tyler Prough 1438 26 194 1:27:24.24 9:24/M
13 Dennis Graziosi 1567 27 232 1:37:50.89 10:31/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob Hargreaves 1376 31 12 1:01:34.67 6:37/M
2 Wade Wiley 1510 31 21 1:05:04.10 7:00/M
3 Jon DeRubeis 1341 32 31 1:07:32.79 7:16/M
4 David Alianiello 1566 30 40 1:09:02.20 7:25/M
5 Michael Fiore 1516 32 49 1:09:42.37 7:30/M
6 Todd Runk Altoona PA 1450 34 50 1:09:53.89 7:31/M
7 TOM GIBNEY 1552 31 51 1:09:54.98 7:31/M
8 Brent Walgrove 1479 30 81 1:13:44.19 7:56/M
9 Ricky Kruise 1404 31 83 1:13:48.25 7:56/M
10 Charlie Brenneman 1537 33 88 1:14:50.90 8:03/M
11 Brian Kinser 1400 30 93 1:15:26.14 8:07/M
12 Chris Coho 1523 34 102 1:16:10.83 8:11/M
13 Van Cornish 1333 34 145 1:22:06.32 8:50/M
14 Larry Shields 1462 32 149 1:22:29.14 8:52/M
15 Michael Gerchak 1543 33 158 1:23:44.37 9:00/M
16 Paul Noakes Altoona PA 1493 31 190 1:26:46.69 9:20/M
17 Corey Hudson 1387 32 197 1:27:48.41 9:26/M
18 Matt Ballos 1443 34 200 1:27:55.41 9:27/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nathan Rhode 1445 39 8 59:44.63 6:25/M
2 Joe Pullara 1440 37 14 1:02:32.13 6:43/M
3 Andre Sweeney 1571 35 67 1:11:51.57 7:44/M
4 Eric Black 1312 35 70 1:12:12.50 7:46/M
5 Donnie Rhodes 1446 37 76 1:13:20.38 7:53/M
6 Ben Brenneman 1321 36 86 1:14:49.90 8:03/M
7 Jamie Eichenlaub 1358 39 107 1:16:36.33 8:14/M
8 Frank Sanders 1547 39 123 1:19:31.13 8:33/M
9 Jimmy Heinbaugh 1381 36 134 1:21:03.33 8:43/M
10 Kent Long 1529 36 138 1:21:43.25 8:47/M
11 Tony Berger Johnstown PA 1310 39 163 1:24:04.90 9:02/M
12 Jason Hendricks 1650 35 209 1:30:46.63 9:46/M
13 Michael Dolinger 1349 35 234 1:38:01.65 10:32/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Wedel 1519 43 6 58:46.88 6:19/M
2 Todd Yarnell 1492 40 19 1:03:34.88 6:50/M
3 James Fernando 1363 43 20 1:04:48.39 6:58/M
4 James Moore 1422 40 37 1:08:37.89 7:23/M
5 Kelly Over 1425 44 46 1:09:20.33 7:27/M
6 Don Longstreth Altoona PA 1408 42 47 1:09:33.14 7:29/M
7 Matt Guisler 1371 40 48 1:09:34.23 7:29/M
8 Eric Feagley 1512 43 53 1:10:00.89 7:32/M
9 Travis Eicher 1359 44 59 1:11:12.91 7:39/M
10 Tyler Pepper Altoona PA 1431 43 65 1:11:48.39 7:43/M
11 Roberto Gonzalez 1369 42 68 1:12:02.92 7:45/M
12 Tom O'Brien 1506 44 77 1:13:29.89 7:54/M
13 Scott Brenneman 1322 40 87 1:14:50.29 8:03/M
14 Kurt Geishauset 1563 44 106 1:16:36.33 8:14/M
15 Jeff McNelis 1417 42 113 1:18:03.10 8:24/M
16 Ben Harader 1375 40 130 1:20:29.39 8:39/M
17 Ed Steinbugl 1466 40 133 1:20:52.18 8:42/M
18 Greg Martinek 1549 43 156 1:23:23.40 8:58/M
19 Dwayne Kaufman 1395 42 181 1:26:08.42 9:16/M
20 Robert Thompson 1551 42 211 1:30:59.59 9:47/M
21 Patrick Baney 1304 40 215 1:31:23.10 9:50/M
22 Scott Kennedy Pittsburgh PA 1398 42 219 1:32:21.66 9:56/M
23 David Seeley 1454 43 223 1:33:59.54 10:06/M
24 Dave Webster 1481 43 229 1:36:37.75 10:23/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Thompson 1544 49 11 1:01:21.85 6:36/M
2 Jeff Bartlett 1306 49 17 1:02:57.13 6:46/M
3 Tim Stessney 1467 45 27 1:06:28.38 7:09/M
4 Gerry Perez Dunbar PA 1557 49 30 1:07:22.21 7:15/M
5 Randall Bowmaster 1320 45 34 1:08:05.14 7:19/M
6 Brian Pellmann 1429 47 41 1:09:04.28 7:26/M
7 Eric Rhode 1444 45 71 1:12:14.72 7:46/M
8 John Kennedy 1539 47 94 1:15:26.95 8:07/M
9 Wes Burket 1326 46 97 1:15:32.38 8:07/M
10 Brian Eberhart 1352 47 98 1:15:33.15 8:07/M
11 Mike Blackie 1509 48 139 1:21:44.41 8:47/M
12 Mike Rhone 1447 46 155 1:23:20.40 8:58/M
13 Mark Maldet 1495 46 173 1:25:23.54 9:11/M
14 Thad Dalby 1336 47 183 1:26:29.16 9:18/M
15 Daniel Beeler 1309 45 203 1:28:35.91 9:32/M
16 Ed Hovan 1385 47 206 1:29:25.66 9:37/M
17 Craig Cover 1334 47 218 1:32:18.90 9:55/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Craig Hymes 1390 51 10 1:01:05.98 6:34/M
2 Matt Smith 1565 50 13 1:02:17.13 6:42/M
3 Geordie Edmiston 1354 51 16 1:02:52.39 6:46/M
4 Ron Burket 1504 54 43 1:09:12.59 7:26/M
5 Daniel Dillen 1345 54 60 1:11:19.10 7:40/M
6 Joe Franco 1367 51 80 1:13:44.14 7:56/M
7 CRIS WESNER Altoona PA 1561 50 103 1:16:17.78 8:12/M
8 John Gallagher 1368 50 109 1:17:12.89 8:18/M
9 Bryan Preston 1435 52 153 1:23:01.67 8:56/M
10 Ron Barnhart 1560 51 174 1:25:26.50 9:11/M
11 Bob Porta 1434 54 187 1:26:35.41 9:19/M
12 Scott Paul 1428 53 196 1:27:39.57 9:25/M
13 John Reinhardt 1522 53 208 1:30:15.51 9:42/M
14 Tim Sheehan 1460 54 241 1:39:30.74 10:42/M
15 Joe Connelly 1574 52 246 1:40:56.60 10:51/M
16 Don Straub Hollidaysburg PA 1497 51 260 1:44:19.92 11:13/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Melonas 1418 59 66 1:11:51.57 7:44/M
2 Dave Diedrich 1343 59 73 1:12:52.10 7:50/M
3 Jim Adams 1301 58 78 1:13:30.76 7:54/M
4 Marty Klanchar 1527 56 85 1:14:16.90 7:59/M
5 Francis McCaffren 1569 59 116 1:18:31.65 8:27/M
6 James Huff II 1388 58 131 1:20:34.68 8:40/M
7 John Todd 1476 59 142 1:21:49.54 8:48/M
8 Joe Vargo 1477 56 143 1:21:57.53 8:49/M
9 David Lebo 1520 55 151 1:22:34.40 8:53/M
10 John Becker 1308 56 161 1:23:57.16 9:02/M
11 Thomas Daniels 1337 59 164 1:24:07.56 9:03/M
12 Rick Eichelberger 1356 59 170 1:24:56.36 9:08/M
13 Dave Madden 1413 59 188 1:26:37.66 9:19/M
14 Don Beckstead 1487 56 189 1:26:43.40 9:19/M
15 Erik Brown 1324 56 191 1:27:06.56 9:22/M
16 Michael Miller 1559 58 195 1:27:25.87 9:24/M
17 Duane Dilling 1348 55 204 1:28:51.55 9:33/M
18 David Cadle 1328 59 250 1:41:28.74 10:55/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Fred Petrunak 1432 61 89 1:14:55.90 8:03/M
2 Daniel Detrich 1342 61 100 1:16:08.60 8:11/M
3 Joe DeRubeis 1340 63 101 1:16:09.84 8:11/M
4 Richard Parker 1427 60 192 1:27:21.16 9:24/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephen Bilmour 1562 67 147 1:22:15.85 8:51/M
2 Jack Hazenstab 1378 67 210 1:30:48.64 9:46/M
3 Jim Deihl 1505 69 220 1:32:46.66 9:58/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Stump 1472 72 140 1:21:45.86 8:47/M
2 James Woomer 1490 70 255 1:42:59.48 11:04/M