BEAVER FIRE DEPT. RACES 10K
Age Group Results
May 31, 2014
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Overall Female OVERALL 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tina Seech Upper St Clair PA 601 52 7 40:19.60 6:30/M
2 Alysha Bartosh Coraopolis PA 507 33 18 43:47.30 7:04/M
3 LAUREN RUTKOSKI 654 32 25 44:39.60 7:12/M
Overall Female MASTERS 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 RENEE MCRAE 667 53 27 45:01.80 7:16/M
Female 13 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Theresa Perini Beaver PA 591 15 139 1:11:58.50 11:36/M
Female 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erin Huang Pittsburgh PA 555 17 46 48:39.10 7:51/M
2 Priscilla Prolongo Canfield OH 596 18 77 53:41.30 8:40/M
3 Samantha Edinger Pittsburgh PA 533 17 140 1:12:26.80 11:41/M
Female 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 MARY ESCHENFELDER 641 20 43 47:58.10 7:44/M
2 Kelley Bellia Beaver Falls PA 510 20 96 58:23.80 9:25/M
3 JEN MINSTER 673 23 101 59:19.30 9:34/M
4 STEPHANIE ERIN 639 24 103 59:40.60 9:37/M
5 Leesha Brugere Renfrew PA 515 23 133 1:06:52.20 10:47/M
6 Jessica Leslie Beaver Falls PA 570 24 137 1:10:29.30 11:22/M
7 DANIELLE BOBISH 634 20 145 1:28:26.30 14:16/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Danielle Lucas Pittsburgh PA 571 28 30 45:46.80 7:23/M
2 Emily Dugan Bellevue PA 529 29 48 48:47.80 7:52/M
3 EMILEE CILLIA 664 27 80 54:48.80 8:50/M
4 Amber Zinski Crescent PA 674 26 106 1:00:15.20 9:43/M
5 Erica Mcclure Wintersville OH 576 27 110 1:01:05.20 9:51/M
6 Hannah Sutor Freedom PA 611 26 117 1:02:30.00 10:05/M
7 Anna Daugherty Butler PA 519 25 128 1:05:56.80 10:38/M
8 Amy Hackett Pittsburgh PA 542 25 132 1:06:50.50 10:47/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jocelyn Bowser Beaver PA 512 32 45 48:21.40 7:48/M
2 Deanna Hiltz Aliquippa PA 549 32 59 50:59.30 8:13/M
3 Lisa Hoeke Beaver Falls PA 552 30 66 52:05.30 8:24/M
4 Lauren Iannessa Aliquippa PA 557 34 75 53:15.00 8:35/M
5 Michelle Murray Imperial PA 579 33 94 57:54.10 9:20/M
6 JESSICA DAVIS 636 33 111 1:01:37.50 9:56/M
7 KATIE GROCOTT 659 32 115 1:02:14.60 10:02/M
8 JAYANN CHRISTINA 677 30 124 1:04:27.40 10:24/M
9 Meghan Dietz San Francisco CA 525 30 135 1:08:01.90 10:58/M
10 Maureen Slemenda New York NY 604 34 136 1:08:02.20 10:58/M
11 Bridget James Sewickley PA 558 30 142 1:18:19.70 12:38/M
12 Jenifer Kendall Beaver PA 564 33 143 1:19:38.80 12:51/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jen Priest Beaver PA 594 39 29 45:19.20 7:19/M
2 Jessica Hauser Rochester PA 628 39 41 47:47.90 7:42/M
3 Renee Wilson Beaver PA 620 36 53 50:06.90 8:05/M
4 Dana Andrew Beaver PA 504 39 55 50:13.20 8:06/M
5 Diane Swauger Port Matilda PA 613 38 64 51:35.40 8:19/M
6 Christy Dioguardi Beaver PA 526 38 70 52:46.70 8:31/M
7 Jennifer Kamzelski Freedom PA 562 39 71 52:46.90 8:31/M
8 Lacey Zelinski Erie PA 633 35 82 55:17.40 8:55/M
9 Heather Bixler Beaver PA 511 37 83 55:22.90 8:56/M
10 Amy Mauk Ambridge PA 575 36 99 58:52.10 9:30/M
11 Tracie Pedaline Rochester PA 588 38 104 59:50.70 9:39/M
12 STACIE DOUGHTY 643 35 108 1:00:51.10 9:49/M
13 Sara Peffer Oakdale PA 589 37 119 1:02:42.90 10:07/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 RENEE GAUS 657 44 74 53:11.60 8:35/M
2 Desiree Kovacevic Darlington PA 567 40 84 55:24.20 8:56/M
3 Sandy Radmanich Ellwood City PA 597 41 122 1:04:19.90 10:22/M
4 RENEE SHIRAISHI 672 43 123 1:04:27.00 10:24/M
5 Jennifer Del Signore Beaver PA 521 44 134 1:07:51.40 10:57/M
6 Michele Angelo Aliquippa PA 506 43 144 1:26:11.60 13:54/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Maloney Beaver Falls PA 574 45 92 57:44.80 9:19/M
2 Lori Perini Beaver PA 590 49 100 59:18.20 9:34/M
3 Kimberly Johns Beaver PA 559 47 121 1:04:19.60 10:22/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janet Mikula Aliquippa PA 577 53 109 1:01:01.80 9:50/M
2 Beth Albers Beaver PA 502 52 116 1:02:18.60 10:03/M
3 Lori Griffith Cranberry Township 541 50 126 1:05:05.50 10:30/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 TERRI MITKO 653 55 113 1:02:04.30 10:01/M
2 Joah Hackett Pittsburgh PA 543 57 138 1:11:01.30 11:27/M
Female 60 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patti Offstein Butler PA 586 66 125 1:04:44.90 10:26/M
Overall Male OVERALL 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Huber Zelienople PA 556 29 1 38:04.90 6:08/M
2 Douglas Basinski Pittsburgh PA 508 43 2 38:29.30 6:12/M
3 ANDREW REINER 645 28 3 39:52.20 6:26/M
Overall Male MASTERS 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 STEVE GOLDCAMP 663 53 4 39:58.30 6:27/M
Male 13 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 JOSHUA MATEER 648 13 51 49:47.60 8:02/M
Male 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gregory Nero Aliquippa PA 629 16 19 43:47.70 7:04/M
2 JONATHAN MCRAE 665 18 36 47:03.30 7:35/M
3 Louis Toppetta Beaver PA 616 19 72 52:56.20 8:32/M
Male 20 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 JAY SHOWVAKER 640 21 11 41:38.10 6:43/M
2 Ben Andrick Mount Joy PA 505 23 26 45:01.20 7:16/M
3 Christopher Nixon Venetia PA 582 23 28 45:08.00 7:17/M
4 Ren Travis Conway PA 617 24 98 58:32.40 9:26/M
5 Levi Brugere Renfrew PA 516 21 129 1:06:00.40 10:39/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Kropf Aliquippa PA 568 29 32 46:14.60 7:27/M
2 Nathanael Wilson Pittsburgh PA 618 29 63 51:24.90 8:17/M
3 SEAN FRANKS 671 27 68 52:29.30 8:28/M
4 Noah Erin Beaver PA 625 25 102 59:39.70 9:37/M
5 Robert Briczinski Midland PA 513 27 107 1:00:16.30 9:43/M
6 Timothy Sutor Freedom PA 612 27 114 1:02:10.70 10:02/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jonathan Hoegle Beaver PA 550 30 9 40:30.50 6:32/M
2 John Garland Aliquippa PA 535 34 12 42:25.90 6:50/M
3 Jason Figura Pittsburgh PA 534 31 13 42:42.40 6:53/M
4 Mike Johnston Beaver Falls PA 560 30 14 42:58.90 6:56/M
5 Stephen Hall Monaca PA 544 32 17 43:33.50 7:01/M
6 MICHAEL LUTZ 649 34 23 44:26.70 7:10/M
7 Matthew Stagl Aliquippa PA 607 30 34 46:38.10 7:31/M
8 Erik Hoeke Beaver Falls PA 551 31 35 46:47.20 7:33/M
9 Aaron Thompson Darlington PA 615 30 44 48:17.90 7:47/M
10 Tony Deluca Pittsburgh PA 522 34 47 48:47.00 7:52/M
11 Jordan Wood Beaver PA 621 31 58 50:36.90 8:10/M
12 Scott York New Brighton PA 623 32 65 51:36.40 8:19/M
13 Chris Dugan Bellevue PA 528 31 69 52:41.50 8:30/M
14 David Fisher 635 31 76 53:31.00 8:38/M
15 Brad Hiltz Aliquippa PA 548 31 85 55:36.40 8:58/M
16 Michael Kane Aliquippa PA 563 31 87 56:04.10 9:03/M
17 Sammy Pedaline Rochester PA 587 33 105 59:51.10 9:39/M
18 Sean Priore Freedom PA 595 31 120 1:03:13.70 10:12/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joseph Zalac Wexford PA 624 36 6 40:07.10 6:28/M
2 Eric Dillon Rootstown OH 627 37 33 46:34.10 7:31/M
3 Aaron Dobson Steubenville OH 527 35 49 48:58.20 7:54/M
4 JOSEPH COLLINS 651 36 56 50:21.00 8:07/M
5 Rob Stoudt Beaver PA 609 39 62 51:22.00 8:17/M
6 MATTHEW THOMAS 668 35 78 53:43.60 8:40/M
7 ROBERT SCHIELA 670 37 79 54:41.30 8:49/M
8 JIM GOETZ 676 35 81 55:16.30 8:55/M
9 Drew Howard Mcdonald PA 553 36 88 56:07.50 9:03/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Black Sharon PA 626 44 21 44:01.80 7:06/M
2 Adam Andrew Beaver PA 503 40 22 44:25.20 7:10/M
3 DARRELL MARTIN 650 44 37 47:21.40 7:38/M
4 William Reigeluth Lakewood CO 598 41 39 47:36.30 7:41/M
5 Robert Sforza Moon Township PA 602 43 60 51:08.90 8:15/M
6 Lee Shultz New Wilmington PA 631 43 86 55:58.90 9:02/M
7 Chad Pollard North Canton OH 593 40 95 57:58.40 9:21/M
8 JOHN DAVIS 637 41 112 1:01:38.00 9:56/M
9 Joey Jones 638 44 118 1:02:31.80 10:05/M
10 John Ropelewski Zelienople PA 600 43 127 1:05:52.00 10:37/M
11 Jeff Wass Midland PA 632 41 141 1:12:31.50 11:42/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 rob gaus Fombell PA 658 48 8 40:26.00 6:31/M
2 Scott Rodenbeck Beaver Falls PA 599 49 15 43:11.00 6:58/M
3 Rodney Brown New Brighton PA 514 46 50 49:15.70 7:57/M
4 Mark Lamison Beaver PA 569 46 52 49:55.40 8:03/M
5 David Bellia Beaver Falls PA 509 47 57 50:36.10 8:10/M
6 David Neely Beaver PA 580 47 97 58:30.20 9:26/M
7 Jeff Desantis Baden PA 523 49 131 1:06:48.50 10:46/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 EMMETT SANTILLO 655 52 5 40:06.10 6:28/M
2 Bill O'connor Pittsburgh PA 583 52 10 41:12.40 6:39/M
3 RON BURKET 661 54 16 43:25.30 7:00/M
4 JOHN PANE 669 50 24 44:27.50 7:10/M
5 DOUG DAUKA 656 54 38 47:28.70 7:39/M
6 Tim Stancec Beaver PA 608 50 67 52:15.20 8:26/M
7 Lenny Yensull Ellwood City PA 622 51 89 56:36.90 9:08/M
8 Bill Nichol Beaver PA 581 53 93 57:46.00 9:19/M
9 Scott Spearing Monaca PA 606 51 130 1:06:25.10 10:43/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Heid Aliquippa PA 546 59 40 47:38.80 7:41/M
2 Stephen George Rochester PA 536 59 42 47:53.20 7:43/M
3 Mark Eschenfelder Beaver PA 642 58 54 50:08.10 8:05/M
4 RICK CAVALIERE 644 56 61 51:20.60 8:17/M
Male 60 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 warren smith MCDONALD PA 660 60 20 43:54.20 7:05/M
2 BOB HARDMAN 652 60 31 46:09.80 7:27/M
3 RANDY OTTO 662 64 73 52:58.40 8:33/M
4 Alan Offstein Butler PA 585 67 90 56:57.00 9:11/M
5 RAY ENGLISH 647 78 91 57:14.80 9:14/M