EDEN CHRISTIAN ACADEMY 5K
Age Group Results
April 26, 2014
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
5K
Overall Female OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Gronbeck Gibsonia PA 1286 15 6 21:07.40 6:49/M
Female 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heather Nguyen Sewickley 1380 0 67 32:24.40 10:27/M
2 MADELYN BERKLEY 1488 0 98 39:23.80 12:42/M
3 GRACE WALCZAK 1904 0 102 39:31.60 12:45/M
Female 1 to 7
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Madelyn Stover Cranberry Twp PA 1450 7 134 58:35.60 18:54/M
Female 8 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laney Chopp Gibsonia PA 1252 11 44 29:12.50 9:25/M
2 Steele Alaina Ambridge PA 1202 8 90 38:28.10 12:25/M
3 Katie Vittone Mars PA 1471 8 93 38:54.50 12:33/M
4 Ellie Haynes 1310 10 116 46:10.90 14:54/M
5 Anna Haynes 1308 10 117 46:15.70 14:55/M
6 Lauren Medure Cranberry Twp 1368 10 125 49:12.10 15:52/M
7 Emma Peterson Wexford PA 1392 9 128 49:23.80 15:56/M
8 Sarah Erdner PA 1274 8 136 1:00:13.30 19:25/M
Female 12 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kayla Ostaffe 1387 14 23 25:23.50 8:11/M
2 Emma Steele Ambridge PA 1443 13 43 28:55.60 9:20/M
3 Phoebe Hu Gibsonia 1321 15 61 31:21.80 10:07/M
4 Anna Eisses 1269 12 66 32:17.80 10:25/M
5 Deane Smith Cranberry 1428 14 81 35:22.10 11:25/M
6 Leah Bovard 1230 15 83 35:46.90 11:32/M
7 Jenna Snavely 1434 15 84 35:47.20 11:33/M
8 Ana Smith Cranberry Twp PA 1425 15 91 38:54.00 12:33/M
9 Samantha Avallone Gibsonia PA 1208 14 106 42:57.00 13:51/M
10 Jenny Martin 1357 13 111 45:05.90 14:33/M
11 HANNAH W 1901 14 112 45:06.20 14:33/M
12 Devin Blackwell 1228 12 119 47:27.10 15:18/M
13 RENEE MARTIN 1499 12 120 47:28.60 15:19/M
14 Ashley Beauchamp Aliquippa PA 1217 13 122 47:46.00 15:25/M
Female 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Martin 1358 17 15 22:58.90 7:25/M
2 Jessica Avallone Gibsonia PA 1206 16 34 27:43.30 8:56/M
3 Isabelle Trout Gibsonia 1467 17 69 32:56.00 10:37/M
4 Brittany Cejer Moon Twp 1247 16 92 38:54.10 12:33/M
5 ABBIE BAZZOLI 1905 17 95 39:16.30 12:40/M
6 Paige Cejer Moon Twp 1248 17 96 39:16.50 12:40/M
7 MIKAYLA DORAN 1999 16 97 39:16.70 12:40/M
8 JENNIFER BODINE 1903 16 121 47:31.90 15:20/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelsey Buchanan Washington PA 1241 23 25 25:54.70 8:21/M
2 Erin Manzo Pittsburgh PA 1352 27 28 26:25.90 8:31/M
3 Andrea Harold Pittsburgh PA 1297 22 38 27:47.00 8:58/M
4 Caitlin Phalon 1394 26 41 28:06.00 9:04/M
5 Nicole Carey Jefferson Hills PA 1244 24 47 29:39.60 9:34/M
6 Ashley Powers Baden PA 1395 26 87 36:48.10 11:52/M
7 Alisyn Blackwell 1226 24 88 37:25.10 12:04/M
8 Megan Musial Pittsburgh PA 1375 25 89 37:31.20 12:06/M
9 Danielle Dzemyan Pittsburgh PA 1268 25 100 39:28.20 12:44/M
10 Rachel Peterson Wexford PA 1393 20 129 49:24.60 15:56/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Becky Vittone Mars PA 1469 39 33 27:32.20 8:53/M
2 Kelly Walburn Pittsburgh PA 1473 39 40 28:05.30 9:04/M
3 Nikki Long 1348 34 55 30:30.40 9:50/M
4 Julie Cook Pgh PA 1256 35 99 39:27.80 12:44/M
5 Shelly Beauchamp Aliquippa PA 1220 38 127 49:14.60 15:53/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 KATE HRACH 1484 43 19 24:17.90 7:50/M
2 Shawna Haynes 1311 41 24 25:49.10 8:20/M
3 Marian Hudock Pgh PA 1325 44 42 28:46.10 9:17/M
4 Kerry Werner Cranberry Twp PA 1475 46 56 30:43.90 9:55/M
5 Alise Coyle-Wyke Freedom PA 1260 43 75 34:15.90 11:03/M
6 Karen Lukitsch PA 1350 40 82 35:23.30 11:25/M
7 SARAH MARTIN 1498 49 104 40:20.10 13:01/M
8 Laura Eisses Pgh PA 1270 47 107 43:36.00 14:04/M
9 JULIE HAYWARD 1486 45 108 43:36.20 14:04/M
10 Patty Stangl Gibsonia PA 1436 41 110 45:05.40 14:33/M
11 Christina Kapolka Pittsburgh PA 1331 46 118 47:08.90 15:12/M
12 Jan Smith Cranberry Twp PA 1430 48 132 55:52.40 18:01/M
13 JayAnne Medure Cranberry Twp PA 1367 46 133 55:56.00 18:03/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jana Snavely 1433 50 64 31:52.50 10:17/M
2 Cynthia OBrien Sewickley PA 1383 50 85 35:51.80 11:34/M
3 Melinda Harold Pittsburgh PA 1299 51 105 42:12.20 13:37/M
Overall Male OVERALL Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carter Smith Cranberry Twp PA 1427 18 1 18:03.20 5:49/M
Male 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Adrian Nguyen Sewickley 1379 0 52 30:08.30 9:43/M
2 Hung Nguyen Sewickley PA 1381 0 71 33:34.10 10:50/M
Male 1 to 7
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eli Zimmerman Wexford PA 1482 7 131 55:49.50 18:00/M
Male 8 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Luke Vittone Mars PA 1472 10 22 25:09.30 8:07/M
2 Luke Gronbeck Gibsonia PA 1287 8 49 29:42.30 9:35/M
3 ZANE FORD 11906 9 53 30:27.60 9:49/M
4 Austin Peterson Wexford PA 1390 9 54 30:28.60 9:50/M
5 Caleb Ashbaucher Pittsburgh PA 1203 9 58 31:01.00 10:00/M
6 Liam McComiskey Pittsburgh PA 1365 9 60 31:06.20 10:02/M
7 Josiah Hudock Pgh PA 1323 11 68 32:25.50 10:27/M
8 Caleb Cox Freedom PA 1259 8 73 34:03.90 10:59/M
9 Garrett Chopp Gibsonia PA 1250 9 74 34:04.80 10:59/M
10 Josh Laird 1340 11 80 35:06.40 11:19/M
11 Isaiah Zimmerman Wexford PA 1483 9 109 44:18.20 14:17/M
12 Forrest Price 1401 10 115 45:25.70 14:39/M
13 Caleb Beauchamp Aliquippa PA 1218 10 126 49:13.40 15:53/M
Male 12 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Medure Cranberry Twp 1366 15 8 21:11.00 6:50/M
2 MARIO COSENTINO 1489 14 13 22:31.50 7:16/M
3 Ben Hudock Pgh PA 1322 14 16 24:01.60 7:45/M
4 Chance Reinerd Baden PA 1402 14 26 26:05.10 8:25/M
5 Eric Gronbeck Gibsonia PA 1283 12 32 27:12.40 8:46/M
6 Thomas Medure Cranberry Twp 1369 12 46 29:38.60 9:34/M
7 Andrew Lukitsch 1349 13 79 35:03.10 11:18/M
8 Josias OBrien Sewickley PA 1384 15 86 35:52.10 11:34/M
9 Tyler Eisses 1271 12 123 47:50.90 15:26/M
10 NATHAN HAYWARD 1487 12 124 47:51.10 15:26/M
Male 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Noah Walburn Pittsburgh PA 1474 16 5 21:07.40 6:49/M
2 David Cranston III McKees Rocks PA 1261 17 14 22:46.30 7:21/M
3 Jeremy Buchanan Washington PA 1240 16 18 24:11.50 7:48/M
4 Herry Chen Pgh PA 1249 17 21 25:01.50 8:04/M
5 Jake Lee PA 1341 18 27 26:18.20 8:29/M
6 Daniel Scheboth Gibsonia PA 1415 16 37 27:45.10 8:57/M
7 Drew Laird 1338 16 63 31:51.40 10:16/M
8 Alec Stover Cranberry Twp PA 1448 16 70 33:11.30 10:42/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cameron Stauffer Pittsburgh PA 1440 23 2 19:52.90 6:25/M
2 Tommy Bresson Pgh PA 1234 28 3 20:55.10 6:45/M
3 KYLE FISHER 1902 28 4 21:00.10 6:46/M
4 Eric Huggins Plum PA 1326 27 7 21:09.00 6:49/M
5 Gregory Powers Baden PA 1397 25 12 22:26.90 7:14/M
6 Brendan Berkley Coraopolis PA 1221 27 20 24:55.50 8:02/M
7 Jamie Headley 1312 26 31 26:55.10 8:41/M
8 Alex Rowland Jefferson Hills PA 1409 26 48 29:39.90 9:34/M
9 Mike Schellhammer Coraopolis PA 1421 27 101 39:28.40 12:44/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Steele Ambridge PA 1441 39 9 21:14.80 6:51/M
2 Jeremy Shaffer Pgh PA 1424 37 17 24:08.40 7:47/M
3 Jeremy Cook Pgh PA 1255 33 29 26:42.10 8:37/M
4 Ryan Miller Cranberry Twp. PA 1374 36 30 26:50.90 8:39/M
5 Brian Adey Ellwood City PA 1201 32 57 30:57.90 9:59/M
6 James Ashbaucher Pittsburgh PA 1204 31 59 31:01.00 10:00/M
7 Nick Long 1347 35 77 34:47.30 11:13/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ron Trout Gibsonia PA 1468 48 10 22:14.00 7:10/M
2 Brian Schlichtkrull Cranberry Twp PA 1422 42 11 22:16.50 7:11/M
3 SHAWN TYLER 1496 49 36 27:44.80 8:57/M
4 Brandon Haynes 1309 41 39 28:05.00 9:04/M
5 Gary Laird 1339 47 45 29:23.90 9:29/M
6 Jeff Gronbeck Gibsonia PA 1284 44 50 29:42.50 9:35/M
7 Marc Avallone Gibsonia PA 1207 44 72 33:48.70 10:54/M
8 Chad Vittone Mars PA 1470 43 94 38:55.00 12:33/M
9 A Price Pgh PA 1398 42 114 45:25.50 14:39/M
10 Brett Zimmerman Wexford PA 1481 41 130 55:46.00 17:59/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Smith Cranberry Twp PA 1426 50 35 27:44.80 8:57/M
2 Jeff Smith Cranberry Twp PA 1431 50 51 29:55.20 9:39/M
3 TOM JONES 1491 56 65 32:15.40 10:24/M
4 Dale Powers Baden PA 1396 54 76 34:32.10 11:08/M
5 Christopoher Harold Pittsburgh PA 1298 52 78 34:48.30 11:14/M
6 Robert Kapolka Pittsburgh PA 1332 51 103 40:14.10 12:59/M
7 Johnny Fritz Friedens PA 1278 53 113 45:15.40 14:36/M
8 Keith Stover Cranberry Twp PA 1449 52 135 58:45.80 18:57/M
Male 60 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 TOM HUGHES 1497 64 62 31:26.30 10:08/M