HOLLIDAYSBURG YMCA FALL RACES
HALF MARATHON
Age Group Results
October 04, 2014
Results By Miles of Smiles Timing Services
Female OVERALL HALF MARATHO Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jayme Orr 1603 31 15 1:36:13.50 7:21/M
2 Deanna Brown 1074 52 24 1:41:16.43 7:44/M
3 Kayla Thompson 1641 27 26 1:41:56.84 7:47/M
Female 18 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda Beckstead 1062 21 40 1:45:08.27 8:02/M
2 Alex Hudson 1110 21 46 1:46:08.46 8:06/M
3 Alexis Bartholomew 1057 23 76 1:55:28.63 8:49/M
4 Amber Bollinger 1066 22 84 1:57:32.14 8:58/M
5 Ellie Gavin 1095 23 86 1:58:26.65 9:02/M
6 Coryn Thompson 1642 23 91 1:59:19.36 9:06/M
7 Kelley Rager 1610 24 96 2:00:20.65 9:11/M
8 Danette Brown 1075 24 147 2:25:39.60 11:07/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Meghan Brown 1073 29 28 1:42:25.35 7:49/M
2 Michelle Wetzel 1647 25 35 1:43:58.85 7:56/M
3 Jenna Mansberger 423 26 70 1:52:58.30 8:37/M
4 Jessica Geissinger 1096 27 95 2:00:20.25 9:11/M
5 Margo Petre 1606 28 101 2:02:48.64 9:22/M
6 Marianne Farnan 1090 25 110 2:05:16.81 9:34/M
7 Samantha Moyer 1596 25 113 2:06:32.83 9:40/M
8 Jackie Billek 1064 27 115 2:08:00.42 9:46/M
9 Danielle Diantoniis 1085 26 127 2:12:17.93 10:06/M
10 Jessica Karlheim 1117 28 143 2:20:11.31 10:42/M
11 Laura Boyer 1071 26 146 2:23:56.55 10:59/M
12 Courtney Mudery 425 28 149 2:29:09.24 11:23/M
13 Nicolette Hylan 1111 29 151 2:29:38.17 11:25/M
14 Alexandra Molosky 1594 29 154 2:33:41.28 11:44/M
15 Brianna Iachini 1112 25 158 2:35:45.96 11:53/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melissa Nedimyer 1597 31 34 1:43:57.86 7:56/M
2 Jennifer Soisson 1633 31 38 1:44:19.60 7:58/M
3 Shelly Conner 1082 32 44 1:45:43.61 8:04/M
4 Jessica Holsinger 343 33 64 1:51:37.53 8:31/M
5 Stephanie Stanton 1636 31 83 1:57:26.89 8:58/M
6 Jessica Goss 1098 33 93 1:59:54.65 9:09/M
7 Pamela Zitch 1578 33 102 2:02:50.87 9:23/M
8 Lindsay Bumbarger 1599 32 103 2:02:57.15 9:23/M
9 Holly Jackson Sharpsville PA 1115 32 112 2:06:03.86 9:37/M
10 Heather Hoover 1136 34 126 2:11:40.18 10:03/M
11 Kirsten Bestor 1063 32 128 2:12:29.90 10:07/M
12 Ashley Boyer 1072 30 133 2:14:17.29 10:15/M
13 Amanda Seelye 1622 33 137 2:16:37.23 10:26/M
14 Jennifer Lechner 1129 33 139 2:18:16.40 10:33/M
15 Terry Wiedemann 1132 33 140 2:18:44.88 10:35/M
16 Laura Burke 1077 34 159 2:36:02.22 11:55/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Bonin 1067 35 37 1:44:18.84 7:58/M
2 Trina Collins 1080 37 50 1:47:14.76 8:11/M
3 Julie Nordgren 1598 38 85 1:57:50.39 9:00/M
4 Teresa Miller 1593 37 88 1:59:07.39 9:06/M
5 Tracy Fitzpatrick 1091 36 90 1:59:16.65 9:06/M
6 Nancy Sirivanakarn 1629 38 99 2:02:16.57 9:20/M
7 Andera McBride 1589 36 100 2:02:42.91 9:22/M
8 Melissa Boston 1131 39 109 2:05:11.92 9:33/M
9 Brandi Gentry 1127 36 118 2:08:22.87 9:48/M
10 Elaine Baney 1052 38 123 2:10:47.43 9:59/M
11 Amy Seeley 1621 38 141 2:19:17.39 10:38/M
12 Briana Sheffer 1126 35 150 2:29:09.32 11:23/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Betsy Simmers 1628 43 62 1:51:32.12 8:31/M
2 Erin Dunkel 1086 40 79 1:56:45.39 8:55/M
3 Stephanie Siekierka 1627 40 89 1:59:15.31 9:06/M
4 Ayren Sarver 1130 44 125 2:11:12.22 10:01/M
5 Jennifer Kline-Lyman 1579 42 135 2:14:35.65 10:16/M
6 Amy Greene 1101 40 145 2:21:09.87 10:46/M
7 Kelly Fama 1089 41 157 2:35:45.96 11:53/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christine Borst 1068 48 41 1:45:17.62 8:02/M
2 Anita Bowers 1069 47 82 1:57:18.58 8:57/M
3 Pat Gallacher 1093 45 94 2:00:05.37 9:10/M
4 Jami Claycomb 1079 45 148 2:26:39.73 11:12/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Starla Snyder 1631 51 111 2:05:57.16 9:37/M
2 Stacy Rhodes 1614 51 114 2:07:21.51 9:43/M
3 Sue Swope 1640 53 122 2:09:28.93 9:53/M
4 Megan Hess 1106 53 161 2:51:00.00 13:03/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cindi Stanton 1635 55 120 2:08:44.41 9:50/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jolene Kopriva 1580 61 153 2:31:11.99 11:32/M
Male OVERALL HALF MARATHO Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 AJ Kelly 1118 32 1 1:17:27.40 5:55/M
2 Peter Kazery Jackson MS 429 23 2 1:18:13.27 5:58/M
3 Chris Sheftic Hollidaysburg PA 1626 52 3 1:22:39.29 6:19/M
Male 18 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jonathan Makoczy 1586 23 8 1:28:37.59 6:46/M
2 Shane Reffner 1611 22 32 1:43:42.22 7:55/M
3 Dan Greenberg 1100 21 73 1:55:05.76 8:47/M
4 Tim Bartholomew 1056 24 75 1:55:28.54 8:49/M
5 Jeff Lingafelt 1135 24 142 2:19:17.95 10:38/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lance Joseph 428 27 4 1:22:42.54 6:19/M
2 Josh Piotti 1608 28 10 1:34:43.20 7:14/M
3 David Imler 1113 28 23 1:40:02.91 7:38/M
4 Ryan Sheehan 1624 28 33 1:43:57.86 7:56/M
5 Evan Sakmar 1620 27 48 1:46:35.73 8:08/M
6 Andrew Robley 1616 26 53 1:47:51.61 8:14/M
7 Bill Rabold 1609 28 57 1:49:49.37 8:23/M
8 Ryan Mowry 1595 27 77 1:56:25.64 8:53/M
9 Alex Kozdra 1581 26 129 2:13:22.69 10:11/M
10 Alex Sackandy 1619 26 144 2:20:51.96 10:45/M
11 Kyle King 1576 27 152 2:29:38.17 11:25/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Travis Kagarise 1116 34 6 1:28:03.81 6:43/M
2 Jason Lloyd 1584 30 13 1:36:04.99 7:20/M
3 Pat Miles 1592 31 18 1:38:39.48 7:32/M
4 Todd Runk Altoona PA 1618 34 21 1:39:18.59 7:35/M
5 Randy Miles 1591 34 30 1:43:36.60 7:55/M
6 Gary Keith 421 33 60 1:50:51.35 8:28/M
7 Brian Kinser 1577 30 63 1:51:35.73 8:31/M
8 Jeffrey Runk 1617 31 116 2:08:04.17 9:47/M
9 Corey Hudson 1109 33 117 2:08:15.37 9:47/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Loc O 1601 37 5 1:23:17.54 6:21/M
2 James Mann 1587 37 7 1:28:13.20 6:44/M
3 Eric Goss 1099 35 14 1:36:10.26 7:20/M
4 Jim Kilmartin 1575 38 16 1:37:19.72 7:26/M
5 Tim Little 1582 35 19 1:38:41.53 7:32/M
6 Eric Black 1065 35 27 1:42:09.92 7:48/M
7 John Yogus 1649 35 36 1:44:04.10 7:57/M
8 David Stein 1637 39 49 1:46:51.36 8:09/M
9 Donnie Rhodes 1615 37 52 1:47:28.11 8:12/M
10 Jason Little 1583 35 55 1:48:33.75 8:17/M
11 Ryan Barr 1055 36 61 1:51:22.12 8:30/M
12 Allen Inmon 1114 38 66 1:52:30.41 8:35/M
13 Dan Snyder 1632 38 78 1:56:31.62 8:54/M
14 Paul Conner 1081 37 130 2:13:30.50 10:11/M
15 Wade Kennedy 1120 38 132 2:14:01.44 10:14/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 RALPH SMITH 1134 42 25 1:41:34.69 7:45/M
2 Don Longstreth Altoona PA 1585 42 29 1:42:30.58 7:49/M
3 Jason Grosser 1103 41 31 1:43:38.96 7:55/M
4 Jeremiah Grosser 1102 40 42 1:45:41.79 8:04/M
5 Tyler Pepper Altoona PA 1605 43 45 1:45:57.47 8:05/M
6 Matt Hafer 1104 41 47 1:46:32.27 8:08/M
7 Matthew Bouchard 427 43 59 1:50:37.87 8:27/M
8 Roberto Gonzalez 1097 42 72 1:53:52.36 8:42/M
9 Scott Kennedy Pittsburgh PA 1119 43 97 2:01:58.16 9:19/M
10 Michael Gentry 1125 41 119 2:08:27.35 9:48/M
11 Erik Messner 1590 41 156 2:33:46.36 11:44/M
12 Patrick Baney 1053 41 160 2:37:35.99 12:02/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Stessney 1638 45 9 1:31:03.56 6:57/M
2 Jeff Bartlett 1058 49 12 1:35:27.74 7:17/M
3 Tim Fager Camp Hill PA 1137 46 17 1:37:27.47 7:26/M
4 David Clouse 422 45 20 1:38:49.87 7:33/M
5 Randall Bowmaster 1070 45 22 1:39:43.71 7:37/M
6 Mark Halliday 1105 49 39 1:44:32.28 7:59/M
7 Eric Rhode 1612 45 58 1:49:50.33 8:23/M
8 Thad Dalby 1083 47 67 1:52:43.28 8:36/M
9 Ronald Nosek 1600 48 69 1:52:44.13 8:36/M
10 Joe Conrad 1128 45 71 1:53:18.82 8:39/M
11 Scott Oakes 1602 48 98 2:02:10.99 9:20/M
12 Todd Sponsler 1634 49 105 2:04:13.83 9:29/M
13 (Andy) William Tyndall 1644 46 107 2:04:16.71 9:29/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Thompson 1643 50 11 1:34:44.41 7:14/M
2 Joe Franco 1092 51 54 1:48:03.61 8:15/M
3 Karl Estright 1088 50 56 1:49:36.49 8:22/M
4 Drew Swope 430 51 92 1:59:37.89 9:08/M
5 Ziad Khoury 424 50 106 2:04:15.41 9:29/M
6 Ron Barnhart 1054 52 108 2:04:24.91 9:30/M
7 Bob Porta 1133 54 124 2:11:03.93 10:00/M
8 Tim Sheehan 1625 54 136 2:14:35.85 10:16/M
9 Rob Shirk 426 52 138 2:17:26.38 10:29/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ernie Skibo 1630 55 43 1:45:43.36 8:04/M
2 Jim Adams 1051 58 51 1:47:20.25 8:12/M
3 Michael Yarnell 1138 55 65 1:51:40.59 8:31/M
4 Rick Eichelberger 1087 59 68 1:52:43.38 8:36/M
5 Joe Vargo 1646 56 81 1:57:16.55 8:57/M
6 Michael Miller 1139 59 87 1:58:46.42 9:04/M
7 John Becker 1060 56 104 2:03:56.54 9:28/M
8 Don Beckstead 1061 57 121 2:09:17.40 9:52/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donato Caracciolo Jr 1078 62 74 1:55:07.88 8:47/M
2 Daniel Detrich 1084 62 80 1:57:03.76 8:56/M
3 Fred Petrunak 1607 61 131 2:13:46.44 10:13/M
4 Richard Parker 1604 60 134 2:14:22.59 10:15/M
Male 65 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Woomer 1648 70 155 2:33:43.99 11:44/M
2 Gary Rhodes 1613 74 162 3:05:37.79 14:10/M