PETER'S TWP. 5K
Age Group Results
June 14, 2014
Results By Miles of Smiles Timing Services
5K
Overall Female OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Tina Seech 52 12 20:06.00 6:29/M
2 Kylie Khavish 18 16 20:32.30 6:37/M
3 Sydney Wehn 15 17 20:32.60 6:37/M
Female 1 to 10
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mary Nagy 9 73 26:06.90 8:25/M
2 Kaitlyn Strine 7 112 34:59.90 11:17/M
3 Sophia Orphall 8 120 46:06.70 14:52/M
Female 11 to 12
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Melissa Goodwin 12 119 46:02.30 14:51/M
Female 13 to 14
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Megan Nagy 14 27 21:57.60 7:05/M
2 Olivia Ziegler 13 31 22:12.40 7:10/M
3 Jennifer Massucci 13 39 23:03.50 7:26/M
4 Ally Spalaris 13 55 24:39.00 7:57/M
5 Emily Spalaris 13 76 26:38.60 8:35/M
6 Brooke Hjerpe 13 95 29:57.60 9:40/M
Female 15 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jeanne Farnan 17 36 22:43.00 7:20/M
2 Ally Wehn 15 48 23:53.50 7:42/M
3 Bri Spalaris 16 52 24:11.10 7:48/M
4 Gianna Pugliano 15 60 24:49.60 8:00/M
5 Emily Franty 18 61 24:50.40 8:01/M
6 Caitlyn Pendergast 17 62 24:50.80 8:01/M
7 Amy Crummie 16 78 27:01.50 8:43/M
8 Katie Krajovic 19 82 27:36.10 8:54/M
9 Haley Bedillion 15 86 28:45.80 9:16/M
10 Megan Goodwin 15 108 33:40.60 10:52/M
11 Danielle DiBartola 17 114 35:09.70 11:20/M
Female 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Erin Long 27 18 20:39.60 6:40/M
2 Lindsey Lilderotter 22 20 21:07.60 6:49/M
3 Kelly Best 25 33 22:29.90 7:15/M
4 Amanda Moore 20 65 25:08.10 8:06/M
5 Devon Brooks 25 77 26:53.50 8:40/M
Female 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Stephanie Beisheim 36 19 20:45.60 6:42/M
2 Sarah Piper Eighty Four PA 33 22 21:23.70 6:54/M
3 Amy Ingold Monongahela PA 38 40 23:09.40 7:28/M
4 Emily Smoller 35 45 23:28.80 7:34/M
5 Kelley Murdock 31 51 24:10.60 7:48/M
6 Suzanne Colombari 35 53 24:15.80 7:49/M
7 Cathy Wilson 32 67 25:18.70 8:10/M
8 Andrea Chiodo 32 72 25:49.20 8:20/M
9 Serena Rajakumar 34 91 29:35.50 9:33/M
10 Amanda Giambanco 31 93 29:39.00 9:34/M
11 Jennifer Chen 34 97 30:34.70 9:52/M
12 Amanda Seaman 34 103 31:07.00 10:02/M
13 Mandy Ruszczyk Canonsburg PA 34 105 31:57.70 10:18/M
14 Jen Crossan 33 110 34:18.40 11:04/M
15 Christina Strine 32 113 35:02.00 11:18/M
Female 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Susan Filoon 41 23 21:41.70 7:00/M
2 Lisa Massucci 47 38 22:53.50 7:23/M
3 Jodi Tye 48 63 24:56.80 8:03/M
4 Teri Moore 47 79 27:11.20 8:46/M
5 Ellen Franty 49 80 27:16.50 8:48/M
6 Karen Hjerpe 44 84 27:47.20 8:58/M
7 Dorothy Bosic Venetia PA 48 92 29:37.40 9:33/M
8 Diane Lavine 48 96 30:26.30 9:49/M
9 Laurie Pugliano 45 99 30:48.10 9:56/M
10 Molly Nagy 44 102 31:04.50 10:01/M
11 Beth Goodwin 45 104 31:26.40 10:08/M
12 Michelle Orphall 43 121 46:07.70 14:53/M
Female 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Carol Johnson 51 43 23:27.60 7:34/M
2 Heidi Surunis 51 74 26:08.60 8:26/M
3 Nancy Krajovic 52 85 28:15.40 9:07/M
4 Robin Taylor 54 100 30:56.50 9:59/M
5 Linda Maydak 58 101 31:00.00 10:00/M
6 Susan Yeckley 53 116 45:22.00 14:38/M
7 Mary Lou Grachen 57 117 45:31.80 14:41/M
8 Debra Cushin 58 118 45:32.10 14:41/M
Female 60 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ann McCormick 60 81 27:19.30 8:49/M
Overall Male OVERALL Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Nicholas Wolk 16 1 17:44.80 5:43/M
2 Tim Wu 33 2 17:45.30 5:44/M
3 Andrew Jenkins 37 3 18:00.80 5:48/M
Male 1 to 10
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Konstantinos Fishell 10 37 22:45.90 7:20/M
2 Alec Colombari 10 46 23:35.50 7:36/M
3 Cole Evans 8 58 24:43.30 7:58/M
4 Atlantic Rajakumar 8 90 29:34.80 9:32/M
5 North Rajakumar 6 109 34:02.50 10:59/M
Male 11 to 12
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ethen Smelko 12 57 24:40.60 7:57/M
2 Santino DiBartola 12 115 45:19.10 14:37/M
Male 13 to 14
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Daniel Lavine 14 26 21:56.20 7:05/M
2 Dakota Volzer 14 28 22:04.40 7:07/M
3 Jared Weyers 14 32 22:21.80 7:13/M
Male 15 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Luca Pugliano 17 5 18:52.10 6:05/M
2 Zach Jaap 17 6 18:57.90 6:07/M
3 Daniel Krajovic 17 7 19:02.70 6:08/M
4 John Schlafman 16 9 19:25.60 6:16/M
5 Joe Farnan 16 11 20:04.10 6:28/M
6 Sean Boyles 18 14 20:21.40 6:34/M
7 Anthony Wells 15 29 22:06.40 7:08/M
8 Tyler Keane 17 34 22:38.90 7:18/M
9 Shane Taylor 17 41 23:10.70 7:28/M
10 Shane Clark 15 42 23:25.30 7:33/M
11 John Courter 18 66 25:09.10 8:07/M
12 DJ Jaap 19 70 25:35.40 8:15/M
13 Hunter Jaap 15 88 29:11.70 9:25/M
Male 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Michael McCormick 23 4 18:45.40 6:03/M
2 Brendon Weidner 29 8 19:20.50 6:14/M
3 Ryan Moore 22 15 20:26.10 6:35/M
4 Andrew McCormick 23 21 21:08.10 6:49/M
5 Colin Brooks 28 54 24:23.30 7:52/M
6 Daniel Ryave 20 106 33:02.20 10:39/M
Male 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 David Smoller 35 25 21:53.10 7:04/M
2 Vince Chiodo 32 47 23:36.90 7:37/M
3 Ben Minett Canonsburg PA 35 71 25:41.30 8:17/M
4 Matthew Strine 32 107 33:13.10 10:43/M
5 Rob Raper 38 111 34:19.20 11:04/M
Male 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Joseph Greenberg 46 24 21:45.50 7:01/M
2 John Koontz Monongahela PA 41 30 22:11.50 7:09/M
3 Roger Gaydos 47 35 22:41.50 7:19/M
4 Lloyd Ray 48 44 23:28.40 7:34/M
5 Bill Pendergast 49 49 23:53.90 7:42/M
6 Robert Sforza 43 50 23:57.20 7:44/M
7 Christopher Filoon 43 56 24:39.80 7:57/M
8 Matt Curry 43 59 24:43.70 7:58/M
9 Ed Whited 49 75 26:25.60 8:31/M
10 Bobby Goodwin 46 83 27:47.00 8:58/M
11 Rob Bedillion 47 87 28:46.50 9:17/M
12 Chris Todd 42 89 29:34.40 9:32/M
13 Rodger Pugliano 48 98 30:41.10 9:54/M
Male 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Ron Romanoff 58 10 19:58.60 6:26/M
2 Rich Sandala Venetia PA 52 13 20:10.50 6:30/M
3 Allen Csuk 50 64 25:02.60 8:05/M
4 Don Maydak 56 68 25:27.50 8:13/M
5 Bill Moore 50 69 25:31.60 8:14/M
Male 60 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Joe Best 60 94 29:50.70 9:37/M