SWEAT FOR VETS POWERCLIMB 10K
10K TRAIL
Overall Finish List
November 09, 2014
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Matt Lipsey Kersey PA 923 24 M 1 Top Fin 48:15.60 7:47/M
2 Christian Donnelly Springfield PA 859 18 M 2 Top Fin 51:47.60 8:21/M
3 Peter Kazery Jackson MS 910 23 M 3 Top Fin 52:25.60 8:27/M
4 John Balouris Hollidaysburg PA 810 28 M 1 20-29 53:44.20 8:40/M
5 Robert Furmanek State College PA 878 39 M 1 30-39 54:56.10 8:52/M
6 Joel Noal Hollidaysburg PA 947 51 M 1 50-59 57:53.80 9:20/M
7 Craig Thompson East Freedom PA 1002 26 M 2 20-29 58:36.70 9:27/M
8 Anna Balouris Hollidaysburg PA 809 26 F 1 Top Fin 59:14.70 9:33/M
9 Carson Kiefer Bellwood PA 911 24 M 3 20-29 59:39.10 9:37/M
10 William Probert State College PA 1041 29 M 4 20-29 1:00:00.10 9:41/M
11 James Trautmann Wexford PA 1005 42 M 1 40-49 1:00:45.60 9:48/M
12 Wes Burket Hollidaysburg PA 836 46 M 2 40-49 1:00:50.80 9:49/M
13 Michael Dinsmore Huntingdon PA 857 32 M 2 30-39 1:01:23.30 9:54/M
14 Joe Eaton Loganton PA 861 41 M 3 40-49 1:01:30.90 9:55/M
15 Christopher Brown Altoona PA 1106 26 M 5 20-29 1:02:18.30 10:03/M
16 Lee Friedline Bedford PA 876 30 M 3 30-39 1:02:26.00 10:04/M
17 Mary Kowalski Hollidaysburg PA 1038 47 F 2 Top Fin 1:02:50.30 10:08/M
18 Grant Wills Altoona PA 1020 27 M 6 20-29 1:03:13.10 10:12/M
19 Benjamin Lusk Hollidaysburg PA 927 28 M 7 20-29 1:03:32.50 10:15/M
20 James Fernonda Johnstown PA 1037 44 M 4 40-49 1:04:27.90 10:24/M
21 Kelly Sell Imler PA 978 26 M 8 20-29 1:04:58.90 10:29/M
22 Robert Arnold Pittsfield PA 806 47 M 5 40-49 1:05:01.00 10:29/M
23 Craig Fleming State College PA 871 42 M 6 40-49 1:05:06.90 10:30/M
24 ROB REDDEN Curwensville PA 1101 48 M 7 40-49 1:05:22.20 10:33/M
25 Johanna Ohm State College PA 951 23 F 3 Top Fin 1:05:36.90 10:35/M
26 Owen Rinker Lock Haven PA 965 14 M 1 1-19 1:06:17.40 10:41/M
27 Josh Lincoln State College PA 921 40 M 8 40-49 1:06:29.40 10:43/M
28 Jennifer Rodgers Lock Haven PA 968 28 F 1 20-29 1:06:44.90 10:46/M
29 Larie Hall Morrisdale PA 890 45 F 1 40-49 1:07:21.30 10:52/M
30 Scott Lambert Altoona PA 919 52 M 2 50-59 1:07:29.50 10:53/M
31 Jody Dewald Millville PA 852 46 M 9 40-49 1:07:30.90 10:53/M
32 Patrick Sachse Altoona PA 973 31 M 4 30-39 1:08:25.20 11:02/M
33 Josh Piotti Altoona PA 957 28 M 9 20-29 1:08:31.20 11:03/M
34 Michael Goldfine Lemaont PA 881 58 M 3 50-59 1:08:57.70 11:07/M
35 John Danoughe Altoona PA 850 50 M 4 50-59 1:09:16.10 11:10/M
36 Andrew Johnson Altoona PA 908 54 M 5 50-59 1:09:20.10 11:11/M
37 Meghan Brown Osterburg PA 832 29 F 2 20-29 1:09:24.90 11:12/M
38 Marc Wisniewski Hollidaysburg PA 1021 29 M 10 20-29 1:09:58.50 11:17/M
39 Vincent Corso Port Matilda PA 1108 35 M 5 30-39 1:10:06.30 11:18/M
40 Mike Houck Johnstown PA 902 59 M 6 50-59 1:10:34.20 11:23/M
41 Travis Dixon West Decatur PA 858 35 M 6 30-39 1:10:58.80 11:27/M
42 Chad Miner Bellefonte PA 937 43 M 10 40-49 1:11:08.30 11:28/M
43 Tyler Pepper Altoona PA 954 44 M 11 40-49 1:11:17.80 11:30/M
44 Koby Allen University Park PA 803 19 M 2 1-19 1:11:54.30 11:36/M
45 Frank Sanders Altoona PA 975 40 M 12 40-49 1:13:27.80 11:51/M
46 Ed Tedjeske Hollsopple PA 1000 33 M 7 30-39 1:13:28.50 11:51/M
47 Todd Runk Altoona PA 971 34 M 8 30-39 1:13:45.40 11:54/M
48 Rebecca Whitesell Bellefonte PA 1018 52 F 1 50-59 1:14:02.00 11:56/M
49 Dan Dillen Altoona PA 856 54 M 7 50-59 1:14:16.70 11:59/M
50 David Miller Hollidaysburg PA 1042 54 M 8 50-59 1:14:17.10 11:59/M
51 Larry Fennessey Warriors Mark PA 1043 54 M 9 50-59 1:14:21.70 12:00/M
52 Deanna Brown Hollidaysburg PA 829 52 F 2 50-59 1:14:24.00 12:00/M
53 George Conrad Huntington PA 845 37 M 9 30-39 1:14:40.50 12:03/M
54 Micheal Barnett Tyrone PA 811 45 M 13 40-49 1:14:44.00 12:03/M
55 Robert Caris Mill Hall PA 1033 54 M 10 50-59 1:14:53.60 12:05/M
56 Joleen Dignan Gallitzin PA 855 39 F 1 30-39 1:14:55.40 12:05/M
57 Amber Bollinger Altoona PA 821 22 F 3 20-29 1:15:01.80 12:06/M
58 Fredrick Ferguson Osceola Mills PA 868 40 M 14 40-49 1:15:06.40 12:07/M
59 Shane Reffner Altoona PA 962 22 M 11 20-29 1:15:06.90 12:07/M
60 Karl Kessler Altoona PA 1046 53 M 11 50-59 1:15:29.30 12:10/M
61 Steve Thompson Finksburg MD 1004 43 M 15 40-49 1:16:07.60 12:17/M
62 David Stein Altoona PA 997 39 M 10 30-39 1:16:14.20 12:18/M
63 Chris McGee Alpha NJ 932 42 M 16 40-49 1:16:33.90 12:21/M
64 Dave Freidenbloom Roaring Spring PA 875 34 M 11 30-39 1:16:40.50 12:22/M
65 Michael Hippo State College PA 1107 50 M 12 50-59 1:17:06.30 12:26/M
66 Denise Claycomb Claysburg PA 841 39 F 2 30-39 1:17:11.80 12:27/M
67 Kristen Houck Port Matilda PA 901 35 F 3 30-39 1:18:05.30 12:36/M
68 Dave Diedrich Altoona PA 853 60 M 1 60-69 1:18:12.00 12:37/M
69 Allen Inmon Altoona PA 907 38 M 12 30-39 1:18:48.70 12:43/M
70 Michael Gerchak Hollidaysburg PA 880 33 M 13 30-39 1:18:57.40 12:44/M
71 Nathan Radabaugh Highspire PA 959 27 M 12 20-29 1:19:01.90 12:45/M
72 Brent Storm Altoona PA 998 29 M 13 20-29 1:19:34.00 12:50/M
73 Kathryn Koetje-Simon State College PA 1047 43 F 2 40-49 1:19:43.30 12:51/M
74 William Bechdel Lock Haven PA 813 52 M 13 50-59 1:19:48.70 12:52/M
75 Betsy Simmers Duncansville PA 991 43 F 3 40-49 1:19:53.10 12:53/M
76 Tim Sheehan Altoona PA 983 54 M 14 50-59 1:20:28.30 12:59/M
77 Caroline Billon Indiana PA 820 21 F 4 20-29 1:20:34.70 13:00/M
78 Marianne Farnan Altoona PA 867 25 F 5 20-29 1:20:40.30 13:01/M
79 Kimberley Beyer Hollidaysburg PA 817 48 F 4 40-49 1:20:45.30 13:01/M
80 Elisa Snook Mill Hall PA 993 28 F 6 20-29 1:22:01.40 13:14/M
81 Sean MacMillen Mill Hall PA 928 41 M 17 40-49 1:22:01.40 13:14/M
82 Thad Dalby Patton PA 849 48 M 18 40-49 1:22:02.90 13:14/M
83 Nathaniel Wharton Patton PA 1017 32 M 14 30-39 1:22:13.60 13:16/M
84 Codie Rodland Loysburg PA 969 29 M 14 20-29 1:22:29.10 13:18/M
85 James Wagner James Creek PA 1012 36 M 15 30-39 1:22:38.40 13:20/M
86 John Carr Altoona PA 838 47 M 19 40-49 1:22:51.70 13:22/M
87 Amanda Frayeh Minneapolis MN 1102 28 F 7 20-29 1:22:57.90 13:23/M
88 Andrew Sentman Huntingdon PA 979 39 M 16 30-39 1:23:11.80 13:25/M
89 Heather Kustaborder Port Matilda PA 917 15 F 1 1-19 1:23:25.70 13:27/M
90 Corey Murphy Altoona PA 944 39 M 17 30-39 1:23:26.50 13:27/M
91 Dustin Yoder Hollidaysburg PA 1027 43 M 20 40-49 1:23:37.80 13:29/M
92 Michael Rhone Altoona PA 963 47 M 21 40-49 1:23:39.20 13:30/M
93 Alexander Kozdra Altoona PA 915 26 M 15 20-29 1:23:44.00 13:30/M
94 David Bookhauser Williamsburg PA 1040 59 M 15 50-59 1:24:00.10 13:33/M
95 John Benson Altoona PA 816 46 M 22 40-49 1:24:03.30 13:33/M
96 Jonathan Thomas Bellwood PA 1001 30 M 18 30-39 1:24:06.70 13:34/M
97 Jeremy Smith West Decatur PA 992 43 M 23 40-49 1:24:41.60 13:40/M
98 Joe Franco Duncansville PA 873 52 M 16 50-59 1:24:53.90 13:41/M
99 Kevin Klingner Hollidaysburg PA 1103 39 M 19 30-39 1:25:01.60 13:43/M
100 Nick Haslam Hollidaysburg PA 897 42 M 24 40-49 1:25:35.20 13:48/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Wesley Young Hollidaysburg PA 1030 12 M 3 1-19 1:25:39.20 13:49/M
102 Hayley Russell Altoona PA 972 29 F 8 20-29 1:25:41.50 13:49/M
103 Elizabeth Deihl York PA 851 32 F 4 30-39 1:25:56.50 13:52/M
104 Wyatt Young Hollidaysburg PA 1032 9 M 4 1-19 1:26:51.50 14:00/M
105 Mike Miller Altoona PA 936 57 M 17 50-59 1:27:08.50 14:03/M
106 Cassie Horell Duncansville PA 899 32 F 5 30-39 1:27:15.70 14:04/M
107 Mary Ann Hanlon Hollidaysburg PA 891 48 F 5 40-49 1:27:17.80 14:05/M
108 David Urban Barcelona SPAIN 1008 36 M 20 30-39 1:27:47.40 14:10/M
109 Kathleen Good Altoona PA 882 47 F 6 40-49 1:27:54.60 14:11/M
110 Perry Mason Bellefonte PA 1034 45 M 25 40-49 1:28:09.50 14:13/M
111 Lindsay Bumbarger Altoona PA 834 32 F 6 30-39 1:28:17.20 14:14/M
112 Rebecca Spangler Port Matilda PA 996 31 F 7 30-39 1:29:15.40 14:24/M
113 Jenna Mansberger Huntingdon PA 929 26 F 9 20-29 1:29:19.70 14:24/M
114 Kyiee Ammerman Bellefonte PA 804 34 F 8 30-39 1:29:20.00 14:25/M
115 Diane McLanahan Hollidaysburg PA 1105 40 F 7 40-49 1:29:20.50 14:25/M
116 Ben Harader Altoona PA 893 40 M 26 40-49 1:29:33.20 14:27/M
117 Sandy Confer Howard PA 844 48 F 8 40-49 1:30:04.90 14:32/M
118 David Robison Tyrone PA 967 44 M 27 40-49 1:30:06.40 14:32/M
119 Eric Grant Cresson PA 885 41 M 28 40-49 1:30:32.70 14:36/M
120 Gary Grant Cresson PA 886 43 M 29 40-49 1:30:33.10 14:36/M
121 Rob Shirk Altoona PA 988 53 M 18 50-59 1:30:36.40 14:37/M
122 Shelly Muth Dubois PA 945 41 F 9 40-49 1:30:41.60 14:38/M
123 Rebecca Mason Bellefonte PA 1035 52 F 3 50-59 1:31:05.60 14:41/M
124 Terri Rhone Altoona PA 964 45 F 10 40-49 1:31:06.50 14:42/M
125 Le Hritz Gallitzin PA 903 52 F 4 50-59 1:31:18.70 14:44/M
126 Amy Miller Hollidaysburg PA 935 54 F 5 50-59 1:32:21.60 14:54/M
127 Meghan Counsman Altoona PA 847 27 F 10 20-29 1:32:43.70 14:57/M
128 Starla Snyder East Freedom PA 994 51 F 6 50-59 1:32:44.10 14:57/M
129 Julie Overdorff Hollidaysburg PA 953 45 F 11 40-49 1:32:49.80 14:58/M
130 Michelle Misselwitz Bellefonte PA 938 29 F 11 20-29 1:33:40.60 15:06/M
131 Angel Harbst Warriors Mark PA 894 29 F 12 20-29 1:33:41.10 15:07/M
132 Kelly Fama Hollidaysburg PA 866 41 F 12 40-49 1:34:01.30 15:10/M
133 Regan Takac State College PA 999 49 F 13 40-49 1:34:01.40 15:10/M
134 Justin Shuhayda Altoona PA 989 23 M 16 20-29 1:34:42.40 15:16/M
135 Janelle Yerty Altoona PA 1025 26 F 13 20-29 1:35:03.00 15:20/M
136 Jon Yerty Altoona PA 1026 26 M 17 20-29 1:35:03.00 15:20/M
137 Briana Sheffer Altoona PA 985 35 F 9 30-39 1:35:17.20 15:22/M
138 Tara Galloway Altoona PA 879 26 F 14 20-29 1:35:21.60 15:23/M
139 Becki McDonald Imler PA 931 25 F 15 20-29 1:35:25.80 15:23/M
140 Will Young Hollidaysburg PA 1031 9 M 5 1-19 1:36:08.70 15:30/M
141 Bill Young Hollidaysburg PA 1029 48 M 30 40-49 1:36:23.90 15:33/M
142 Gina Corrie Huntingdon PA 846 27 F 16 20-29 1:36:46.70 15:36/M
143 Donald Sheffer Altoona PA 986 44 M 31 40-49 1:37:12.30 15:41/M
144 Christine Harr Claysburg PA 896 40 F 14 40-49 1:37:30.70 15:44/M
145 Kim Obrien Altoona PA 949 44 F 15 40-49 1:37:42.60 15:45/M
146 Tom Obrien Altoona PA 950 45 M 32 40-49 1:37:42.90 15:45/M
147 Patrick Hanlon Gallitzin PA 892 35 M 21 30-39 1:38:20.90 15:52/M
148 Becky Young Hollidaysburg PA 1028 47 F 16 40-49 1:38:53.70 15:57/M
149 Kenneth Tucker Mapleton PA 1006 57 M 19 50-59 1:40:06.20 16:09/M
150 Mary Walker Tyrone PA 1013 34 F 10 30-39 1:40:21.50 16:11/M
151 Julie Reese Duncansville PA 961 20 F 17 20-29 1:40:44.50 16:15/M
152 Tom Bollinger Altoona PA 823 59 M 20 50-59 1:40:44.80 16:15/M
153 Michelle Schroth Altoona PA 976 25 F 18 20-29 1:40:57.40 16:17/M
154 Ashley Boyer Duncansville PA 824 30 F 11 30-39 1:42:27.00 16:31/M
155 Nicholas Diehl Tyrone PA 854 25 M 18 20-29 1:42:33.00 16:32/M
156 Phyllis Baker Altoona PA 1104 51 F 7 50-59 1:42:53.40 16:36/M
157 Diane Clawson Altoona PA 840 44 F 17 40-49 1:42:56.70 16:36/M
158 Peggy Johnson State College PA 909 58 F 8 50-59 1:43:02.30 16:37/M
159 Anthony Atchley Pine Grgove Mills 807 57 M 21 50-59 1:43:02.40 16:37/M
160 Kelsey Obrien Altoona PA 948 22 F 19 20-29 1:43:16.10 16:39/M
161 Neil Ellick Altoona PA 863 33 M 22 30-39 1:43:48.50 16:45/M
162 Ranger Ake Altoona PA 802 36 M 23 30-39 1:43:49.10 16:45/M
163 Robert Lucko Wood PA 926 32 M 24 30-39 1:43:49.50 16:45/M
164 Dennis Ayers Mineral Point PA 808 36 M 25 30-39 1:45:02.90 16:56/M
165 Courtney Mudery Duncansville PA 942 28 F 20 20-29 1:45:15.50 16:59/M
166 Ashley Adams West Decatur PA 801 28 F 21 20-29 1:45:39.30 17:02/M
167 Todd Valesky Phillipsburg PA 1009 44 M 33 40-49 1:45:40.30 17:03/M
168 Matt Lindsey Altoona PA 922 39 M 26 30-39 1:45:53.00 17:05/M
169 Shelly Dalby Altoona PA 848 43 F 18 40-49 1:46:11.70 17:08/M
170 Jason Williamson 1049 28 M 19 20-29 1:46:36.40 17:12/M
171 Jennifer Brauser State College PA 826 41 F 19 40-49 1:46:41.20 17:12/M
172 Donna Himes Hollidaysburg PA 898 58 F 9 50-59 1:47:32.40 17:21/M
173 Sam Freet Altoona PA 1045 52 F 10 50-59 1:49:21.70 17:38/M
174 Gary Freet Altoona PA 1044 52 M 22 50-59 1:49:21.70 17:38/M
175 Kim Frederick Williamsburg PA 874 33 F 12 30-39 1:50:33.20 17:50/M
176 Bradley Shearman Johnstown PA 982 28 M 20 20-29 1:51:48.60 18:02/M
177 Tim Brown Johnstown PA 833 54 M 23 50-59 1:52:00.70 18:04/M
178 Susan Ardrey Hesston PA 805 44 F 20 40-49 1:52:14.70 18:06/M
179 Chelsea Roberts Johnstown PA 966 25 F 22 20-29 1:52:33.60 18:09/M
180 Wayne Munoz Johnstown PA 943 55 M 24 50-59 1:52:33.70 18:09/M
181 Christine Grant Cresson PA 883 43 F 21 40-49 1:52:44.80 18:11/M
182 Ron Kustaborder Port Matilda PA 918 46 M 34 40-49 1:53:13.70 18:16/M
183 Sally Villella Punxsutawney PA 1011 56 F 11 50-59 1:53:40.30 18:20/M
184 Patrick Villella Punxsutawney PA 1010 50 M 25 50-59 1:53:40.30 18:20/M
185 Katherine Hainley Duncansville PA 889 44 F 22 40-49 1:53:46.50 18:21/M
186 Kevin Bell Hollidaysburg PA 815 27 M 21 20-29 1:53:48.60 18:21/M
187 Donna Grant Cresson PA 884 41 F 23 40-49 1:54:00.10 18:23/M
188 Jacqueline Coffin Hollidaysburg PA 1036 36 F 13 30-39 1:54:01.10 18:23/M
189 Dan Coffin Hollidaysburg PA 842 39 M 27 30-39 1:54:01.20 18:23/M
190 Brianna Iachini Hollidaysburg PA 906 25 F 23 20-29 1:55:31.70 18:38/M
191 Andrew Fletcher State College PA 872 22 M 22 20-29 1:55:52.60 18:41/M
192 Jacob Boyle State College PA 825 21 M 23 20-29 1:55:52.70 18:41/M
193 John Bocchine brooklyn NY 1109 19 M 6 1-19 1:55:53.60 18:41/M
194 Patty Caswell Tyrone PA 839 47 F 24 40-49 1:56:04.40 18:43/M
195 Jane Kone Howard PA 914 61 F 1 60-69 1:58:27.80 19:06/M
196 Luke Ebeling Bellefonte PA 862 40 M 35 40-49 1:58:28.10 19:06/M
197 Linda Wible Altoona PA 1050 57 F 12 50-59 1:58:52.30 19:10/M
198 Heidi Soldner Altoona PA 995 42 F 25 40-49 2:00:45.40 19:29/M
199 Erin Williams Altoona PA 1019 32 F 14 30-39 2:01:34.00 19:36/M
200 Cody Fink Tyrone PA 870 23 M 24 20-29 2:02:00.70 19:41/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
201 Katie Moyer Altoona PA 941 31 F 15 30-39 2:03:42.50 19:57/M
202 Aubry Knapp Altoona PA 913 30 F 16 30-39 2:03:44.00 19:57/M
203 Denise Weaver Pleasant Gap PA 1015 51 F 13 50-59 2:04:35.50 20:06/M
204 Tina Lucas Bellefonte PA 925 50 F 14 50-59 2:05:41.30 20:16/M
205 Jennifer Hrivnak Altoona PA 904 36 F 17 30-39 2:06:56.30 20:28/M
206 Sonya Witmer Bellefonte PA 1022 42 F 26 40-49 2:10:21.90 21:01/M
207 Jodie Potter Phillipsburg PA 958 38 F 18 30-39 2:10:52.30 21:06/M
208 Becky Briggs Osceola Mills PA 827 30 F 19 30-39 2:10:52.60 21:06/M
209 Melissa Cutshall Entriken PA 1039 40 F 27 40-49 2:12:03.60 21:18/M
210 Bobbie Bollinger Altoona PA 822 55 F 15 50-59 2:12:19.60 21:20/M
211 Helen Shapira Bellefonte PA 980 39 F 20 30-39 2:20:48.20 22:43/M
212 Dennis Brown Duncansville PA 830 59 M 26 50-59 2:29:21.90 24:05/M
213 Shelby Hott Duncansville PA 900 34 F 21 30-39 2:33:45.40 24:48/M
214 C D Gunnett Duncansville PA 888 33 M 28 30-39 2:33:47.10 24:48/M
215 Ruby J. Becker Altoona PA 814 51 F 16 50-59 2:35:39.40 25:06/M
216 Cindy Pincherri Altoona PA 955 62 F 2 60-69 2:37:52.40 25:28/M
217 Melissa Barr Lock Haven PA 812 38 F 22 30-39 2:42:11.40 26:10/M
218 Rachel Pincherri Altoona PA 956 30 F 23 30-39 2:42:11.40 26:10/M
219 Cathy King Altoona PA 912 53 F 17 50-59 2:42:22.20 26:11/M
220 Jason Wyper Hollidaysburg PA 1023 38 M 29 30-39 2:42:29.50 26:12/M
221 Valerie Wyper Hollidaysburg PA 1024 38 F 24 30-39 2:42:30.60 26:13/M
222 Zachary Hughes Tyrone PA 905 21 M 25 20-29 2:55:13.60 28:16/M