GREAT PUMPKIN RACES
Age Group Results
October 26, 2014
Results By Miles of Smiles Timing Services
Overall Female OVERALL 5K Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Natalie Smith 20 9 21:13.90 6:51/M
2 Chrystal Zinkham 40 18 23:56.90 7:43/M
3 Laura Hillock 48 22 25:18.20 8:10/M
Female 0 and under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Heather Venderlic 0 30 25:53.00 8:21/M
Female 1 to 10
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Alexandra Gongas 8 40 27:49.20 8:58/M
2 Hunter Flick 10 46 28:47.40 9:17/M
3 KYRA FAZIO 8 47 28:48.20 9:17/M
4 Lorena Lopez 9 48 28:48.80 9:17/M
5 Anna Cantella 10 83 32:38.70 10:32/M
6 Bella White 9 104 36:50.00 11:53/M
7 Cameryn Morehead 9 124 39:17.10 12:40/M
8 Anna Byers 10 125 39:21.20 12:42/M
9 Elisabetta Zona 6 147 48:35.00 15:40/M
10 COURTNEY FRAMLAK 7 148 48:50.90 15:45/M
Female 11 to 14
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Jenna Morehead 13 56 29:10.20 9:25/M
2 Taryn Thompson 12 86 32:46.90 10:34/M
3 Kathleen Ebbert 11 105 36:50.10 11:53/M
4 Madeline Fiedler 11 108 37:24.00 12:04/M
5 Emma Bartos 11 110 37:24.50 12:04/M
6 Alexis Ropelewski 11 113 37:38.50 12:08/M
7 Lauren Wagner 12 137 42:23.10 13:40/M
Female 15 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Taylor Renk 16 26 25:37.60 8:16/M
2 KAYLEE AUNSPAW 17 53 29:04.50 9:23/M
3 Cassidy Shirlow 15 74 30:46.20 9:55/M
4 Carri Pakozdi 17 80 31:56.00 10:18/M
5 Alyssa Voland 15 82 32:31.00 10:29/M
Female 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Shannon Mick 26 35 27:05.80 8:44/M
2 Nicole George 27 43 28:36.40 9:14/M
3 Terra Palumbo 26 57 29:12.80 9:25/M
4 Sarah Wilson 28 91 34:12.60 11:02/M
5 Emily Whipple 23 109 37:24.00 12:04/M
6 Alexan Bartos 20 111 37:27.30 12:05/M
7 Dana Radulovich 27 112 37:32.70 12:06/M
8 Anne Daily 27 132 40:28.80 13:03/M
9 Lauren Miorelli-Seeger 28 133 40:51.10 13:11/M
10 TIFFANY MELOTT 21 143 47:11.90 15:13/M
11 ASHLEY WALKER 25 144 47:15.80 15:15/M
12 Kristen Revello 25 145 47:20.10 15:16/M
13 Emily Donohue 27 146 48:07.80 15:31/M
14 Michelle Main 26 156 54:40.20 17:38/M
Female 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Beth Sauers 30 37 27:13.30 8:47/M
2 Kristin Mihlfried Zelienople PA 31 54 29:07.20 9:24/M
3 LACEY ANDERSON 31 60 29:18.50 9:27/M
4 Liz Baier 33 61 29:19.90 9:27/M
5 Rachel Wagner 34 63 29:49.90 9:37/M
6 Lesley Hallas 35 64 29:54.10 9:39/M
7 Jill Creese 39 66 30:05.60 9:42/M
8 Gretchen Pink 38 67 30:07.60 9:43/M
9 Devon Horton 35 69 30:26.10 9:49/M
10 Carrie Murphy 33 70 30:34.70 9:52/M
11 Amanda Bender 32 71 30:35.60 9:52/M
12 Karen Gliebe 35 76 31:06.40 10:02/M
13 Christine Bruns 37 81 31:57.40 10:18/M
14 Valerie McClymonds 30 85 32:44.20 10:34/M
15 Jennifer Anderson 38 87 33:07.60 10:41/M
16 Rochelle Graham 31 89 33:55.60 10:56/M
17 Kristen Hussar, 31 94 34:40.90 11:11/M
18 Alycia McHale 31 96 34:47.80 11:13/M
19 Lisa Hepler 32 103 36:49.60 11:53/M
20 Katy Joseph 38 106 36:56.30 11:55/M
21 Colleen Wilson 39 117 38:29.10 12:25/M
22 Jessica Osterrieder 32 120 38:40.20 12:28/M
23 Rachel Petelin 38 126 39:28.30 12:44/M
24 ALISON MATESA 36 131 40:00.20 12:54/M
25 KRISTINA FRANKSAIN 30 139 44:15.50 14:16/M
26 Lori Fromlak 34 149 48:51.20 15:45/M
27 Beth Jacot 37 154 53:05.90 17:07/M
Female 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 STACEY LEACH 44 36 27:10.70 8:46/M
2 DIANE DADO 40 51 29:02.50 9:22/M
3 Kimberly Paulson 42 55 29:09.40 9:24/M
4 KATHIE BRENNEMAN 45 97 34:48.10 11:14/M
5 Heather Marburger 44 115 37:47.20 12:11/M
6 Jennifer Moreau 40 118 38:29.50 12:25/M
7 Rachel Miller 41 121 38:42.50 12:29/M
8 Tammy Ropelewski 42 123 38:58.50 12:34/M
9 LYNN MALKO 40 127 39:40.20 12:48/M
10 Wendy Lukitsch 41 128 39:41.10 12:48/M
11 Janet McKinney 43 134 41:08.30 13:16/M
12 Andrea Reichenfeld 46 140 45:45.10 14:45/M
13 Amy Nestor 43 151 50:52.10 16:25/M
14 Barb Wagner 41 158 56:07.40 18:06/M
Female 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Patti Stanley 50 45 28:41.50 9:15/M
2 Sharon Barlow 55 78 31:12.00 10:04/M
3 KIMBERLY MATZ 53 90 34:06.30 11:00/M
4 DEBBIE LITTLE 54 100 35:24.60 11:25/M
5 Deb Fullmer 59 152 50:52.60 16:25/M
Female 70 and over
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Mary Ann Thompson 74 28 25:42.00 8:17/M
Overall Male OVERALL 5K Winners
Place Name City Age Overall Time Pace
1 SAM OWORI 13 1 19:43.80 6:22/M
2 JOEY SCHMITZER 14 2 19:54.20 6:25/M
3 MICHAEL SABATINI 16 3 19:58.20 6:26/M
Male 0 and under
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Andrew Ammerman 0 5 20:18.60 6:33/M
2 STEPHEN SULLIVAN 0 49 28:52.50 9:19/M
Male 1 to 10
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Gabriel Mudd 10 16 23:55.40 7:43/M
2 Joseph Harmanos 9 32 26:52.40 8:40/M
3 Canaan Sauers 8 34 27:02.70 8:43/M
4 Dylan Paulson 9 42 28:35.00 9:13/M
5 Trey Purnsley 9 52 29:02.90 9:22/M
6 Tommy Zentner 9 79 31:28.30 10:09/M
7 Michael Ammerman 9 92 34:35.30 11:09/M
8 Teagan Leighty 9 98 35:08.10 11:20/M
9 Elliott Whiteside 8 153 53:04.80 17:07/M
Male 11 to 14
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Andrew Zilavy 13 7 21:07.10 6:49/M
2 Justin Redilla 11 17 23:55.60 7:43/M
3 Liam Harmer 11 20 24:23.50 7:52/M
4 CJ GAGNON 11 24 25:29.50 8:13/M
5 Trey Reichenfeld 11 41 28:23.60 9:09/M
6 Caden Leighty 12 95 34:46.60 11:13/M
7 Nick Paulson 11 102 35:44.80 11:32/M
8 Graham Moreau 11 116 38:28.70 12:25/M
9 Brian Byers 12 122 38:57.60 12:34/M
10 Daniel Byers 14 129 39:41.90 12:48/M
11 Kevin Meeder 12 136 42:22.10 13:40/M
Male 15 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Chad Pakozdi 15 4 20:07.30 6:29/M
2 JOSH RECKTENWALD 15 8 21:07.50 6:49/M
3 Mickey Maloney 15 12 22:07.00 7:08/M
4 Patrick Byers 16 21 25:15.80 8:09/M
5 Matthew DeNapoli 15 27 25:37.70 8:16/M
Male 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Tim Wilson 29 84 32:44.10 10:34/M
2 Kurtis McClymonds 27 138 43:04.10 13:54/M
3 Andy Reubi 21 142 46:27.30 14:59/M
4 Robbie Gottschalk 22 157 56:07.20 18:06/M
Male 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Josh Venderlic 35 6 21:00.60 6:46/M
2 Alex Prizzi 31 11 21:37.50 6:58/M
3 WHIT GREENAWALT 35 14 23:47.70 7:40/M
4 Jason Mudd, 39 19 23:57.60 7:44/M
5 Sean Pieszak 36 23 25:27.10 8:13/M
6 David Losos 37 29 25:43.90 8:18/M
7 Michael FitzGerald 35 31 26:24.30 8:31/M
8 JOHN SIEGFRIED 38 58 29:14.80 9:26/M
9 Andrew Bender 30 72 30:36.10 9:52/M
10 TJ Fiedler 31 73 30:41.20 9:54/M
11 David Voland 39 77 31:09.40 10:03/M
12 Walter Whiteside 39 99 35:11.20 11:21/M
13 Michael Bica 36 107 36:59.50 11:56/M
14 Ron Wagner 36 130 39:59.80 12:54/M
15 Ken Steinmiller 30 150 50:50.00 16:24/M
Male 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Chris Doyle 41 10 21:30.20 6:56/M
2 GARY FARRAR 40 13 23:42.30 7:39/M
3 Andy Shirlow 41 15 23:48.20 7:41/M
4 JUSTIN COOPER 40 25 25:36.20 8:15/M
5 JED ALTHOUSE 43 39 27:31.30 8:53/M
6 DAN FAZIO 47 50 29:00.30 9:21/M
7 Rob Wagner 46 62 29:30.90 9:31/M
8 Shawn Hallas 42 65 29:54.40 9:39/M
9 Joaquin Lopez 45 68 30:17.10 9:46/M
10 Richard Creese 43 75 30:56.10 9:59/M
11 Don Fiedler 48 88 33:15.80 10:44/M
12 Timothy Evans 44 93 34:36.50 11:10/M
13 Shawn Byers 45 101 35:35.40 11:29/M
14 Doug Reichenfeld 46 141 45:45.80 14:45/M
Male 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace
1 TODD TURNER 50 33 26:58.20 8:42/M
2 Gary Sutton Pittsburgh PA 59 38 27:24.30 8:50/M
3 Bob Pakozdi 56 44 28:38.40 9:14/M
4 Frank Longobardi 52 155 54:01.90 17:25/M
Male 60 to 69
Place Name City Age Overall Time Pace
1 Dale Johnson 60 59 29:18.10 9:27/M
2 Timothy Fiedler 61 114 37:41.90 12:09/M
3 Rick Booth 66 119 38:29.70 12:25/M
4 Peter Winkler 61 135 41:41.70 13:27/M