TRI STATE AAA BOYS
AAA BOYS
Overall Finish List
October 22, 2015
Results By Miles of Smiles Timing Services
Total
Place Name Team Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Mike Kolor SENECA VALLEY 1955 12 M 1 0-99 16:17.60 5:15/M
2 Marc Migliozzi NORTH ALLEGHENY 1629 12 M 2 0-99 16:23.18 5:17/M
3 Jacob Stupak NORTH ALLEGHENY 1630 12 M 3 0-99 16:23.92 5:17/M
4 Joseph Westrick CHARTIERS VALLEY 1174 12 M 4 0-99 16:37.17 5:22/M
5 Sam Blechman NORTH ALLEGHENY 1658 12 M 5 0-99 16:54.18 5:27/M
6 Zack Deible NORTH ALLEGHENY 1638 11 M 6 0-99 17:00.28 5:29/M
7 Jacob Greco NORTH ALLEGHENY 1635 11 M 7 0-99 17:00.43 5:29/M
8 Bennett Sneath UPPER ST CLAIR 2126 12 M 8 0-99 17:01.43 5:29/M
9 Tj Robinson NORTH ALLEGHENY 1679 10 M 9 0-99 17:05.62 5:31/M
10 Ryan Zimba BETHEL PARK 1076 12 M 10 0-99 17:06.62 5:31/M
11 Grant McCarthy SENECA VALLEY 1968 12 M 11 0-99 17:06.93 5:31/M
12 Mark Hartigan NORTH ALLEGHENY 1642 11 M 12 0-99 17:09.43 5:32/M
13 Casey Conboy BALDWIN 1037 11 M 13 0-99 17:09.68 5:32/M
14 Trey Razanauskas SENECA VALLEY 1961 11 M 14 0-99 17:19.18 5:35/M
15 Noah Beveridge BUTLER 1125 10 M 15 0-99 17:23.76 5:36/M
16 Nick Marstellar BETHEL PARK 1079 12 M 16 0-99 17:28.35 5:38/M
17 Joe Uliano ALTOONA 1003 12 M 17 0-99 17:28.35 5:38/M
18 Clark Smith NORTH ALLEGHENY 1640 11 M 18 0-99 17:31.22 5:39/M
19 Evan Fritzke CATHEDRAL PREP 1160 12 M 19 0-99 17:31.42 5:39/M
20 Brett George ALTOONA 1001 12 M 20 0-99 17:31.84 5:39/M
21 Clay Taylor SENECA VALLEY 1962 12 M 21 0-99 17:34.46 5:40/M
22 Michael Stemmler UPPER ST CLAIR 2127 12 M 22 0-99 17:40.93 5:42/M
23 Kevin Smith ALTOONA 1004 12 M 23 0-99 17:42.40 5:43/M
24 Cody Kelly ALTOONA 1002 12 M 24 0-99 17:44.43 5:43/M
25 Brady McCarthy ALTOONA 1006 11 M 25 0-99 17:46.35 5:44/M
26 Seth Ketler SENECA VALLEY 1981 9 M 26 0-99 17:51.49 5:45/M
27 Matthew Thomas CHARTIERS VALLEY 1170 12 M 27 0-99 17:52.13 5:46/M
28 Sam Owori SENECA VALLEY 1985 9 M 28 0-99 17:53.17 5:46/M
29 Justin Gaydos SENECA VALLEY 1956 12 M 29 0-99 17:53.55 5:46/M
30 Nick Gabrielli KISKI 1515 10 M 30 0-99 17:57.19 5:47/M
31 Alex Dixon SENECA VALLEY 1973 10 M 31 0-99 18:00.14 5:48/M
32 Jordan Stack HEMPFIELD 1462 12 M 32 0-99 18:00.93 5:48/M
33 Luke Turkovich NORTH ALLEGHENY 1707 9 M 33 0-99 18:05.69 5:50/M
34 Christian Resch SENECA VALLEY 1970 10 M 34 0-99 18:06.43 5:50/M
35 Cole Bishop PENN HILLS 1821 11 M 35 0-99 18:09.63 5:51/M
36 Chris Hess UPPER ST CLAIR 2150 9 M 36 0-99 18:10.66 5:52/M
37 Patrick Beatty CHARTIERS VALLEY 1187 12 M 37 0-99 18:12.32 5:52/M
38 Bobby Lutz NORTH ALLEGHENY 1637 11 M 38 0-99 18:17.66 5:54/M
39 Kevin Haight CATHEDRAL PREP 1162 11 M 39 0-99 18:18.92 5:54/M
40 Czar Tarr CHARTIERS VALLEY 1185 10 M 40 0-99 18:25.58 5:56/M
41 Kyle Wagner CATHEDRAL PREP 1161 11 M 41 0-99 18:25.69 5:56/M
42 Isaiah Bailey PENN HILLS 1820 11 M 42 0-99 18:26.40 5:57/M
43 Mark Golebiewski CHARTIERS VALLEY 1183 10 M 43 0-99 18:29.27 5:58/M
44 Christopher Adamo UPPER ST CLAIR 2125 12 M 44 0-99 18:29.43 5:58/M
45 Bailey Klein CATHEDRAL PREP 1165 12 M 45 0-99 18:30.12 5:58/M
46 Alex Chelton CATHEDRAL PREP 1168 9 M 46 0-99 18:31.15 5:58/M
47 Elias Zajicek CHARTIERS VALLEY 1194 9 M 47 0-99 18:35.69 6:00/M
48 Steven Patterson BUTLER 1130 11 M 48 0-99 18:40.76 6:01/M
49 Joe McLaughlin BALDWIN 1040 11 M 49 0-99 18:44.38 6:03/M
50 Joey Kalik KISKI 1514 11 M 50 0-99 18:44.44 6:03/M
51 Noah Wysocki BALDWIN 1041 11 M 51 0-99 18:46.44 6:03/M
52 Kyle Martin CATHEDRAL PREP 1166 10 M 52 0-99 18:46.44 6:03/M
53 Alex Lindstrom UPPER ST CLAIR 2132 12 M 53 0-99 18:46.91 6:03/M
54 Ethan Mann UPPER ST CLAIR 2152 9 M 54 0-99 18:47.43 6:04/M
55 Ben Bratetich CHARTIERS VALLEY 1172 12 M 55 0-99 18:49.82 6:04/M
56 Chuck Adams VINCENTIAN 2191 11 M 56 0-99 18:50.22 6:05/M
57 Justin Densmore UPPER ST CLAIR 2147 11 M 57 0-99 18:50.84 6:05/M
58 Roman Zegarelli CATHEDRAL PREP 1163 11 M 58 0-99 18:51.44 6:05/M
59 Jack Mezeivitch BALDWIN 1042 10 M 59 0-99 18:52.67 6:05/M
60 David Erzen BETHEL PARK 1074 12 M 60 0-99 18:52.68 6:05/M
61 Daniel King UPPER ST CLAIR 2141 12 M 61 0-99 18:52.68 6:05/M
62 Jacob Yant PENN TRAFFORD 1841 10 M 62 0-99 18:53.68 6:05/M
63 Josh Kopasko PENN TRAFFORD 1840 10 M 63 0-99 18:54.32 6:06/M
64 Jack Dey CATHEDRAL PREP 1159 12 M 64 0-99 18:55.36 6:06/M
65 Garrett Pesi NORWIN 1787 10 M 65 0-99 18:58.43 6:07/M
66 Hayden Boutiller ALTOONA 1009 10 M 66 0-99 18:59.99 6:07/M
67 Denzel Beeman PENN HILLS 1819 12 M 67 0-99 19:02.93 6:08/M
68 Nick Nowak CHARTIERS VALLEY 1176 12 M 68 0-99 19:03.21 6:09/M
69 Daniel Smith CHARTIERS VALLEY 1171 12 M 69 0-99 19:05.43 6:09/M
70 Cullen Paulisick BUTLER 1140 11 M 70 0-99 19:10.88 6:11/M
71 zack zovko BALDWIN 1038 11 M 71 0-99 19:13.38 6:12/M
72 Gavin Mayo HEMPFIELD 1474 9 M 72 0-99 19:18.70 6:14/M
73 Matthew Berzonsky KISKI 1529 9 M 73 0-99 19:21.14 6:15/M
74 Jacob Schlosser CATHEDRAL PREP 1164 11 M 74 0-99 19:23.80 6:15/M
75 Jordan Cravener PENN HILLS 1824 12 M 75 0-99 19:25.43 6:16/M
76 brendan o'malley BALDWIN 1048 9 M 76 0-99 19:29.37 6:17/M
77 Liam Connolly GATEWAY 1366 12 M 77 0-99 19:29.57 6:17/M
78 Aden Dressler BUTLER 1137 9 M 78 0-99 19:29.93 6:17/M
79 Alex Murray BALDWIN 1039 12 M 79 0-99 19:31.23 6:18/M
80 Chad Pakozdi BUTLER 1128 11 M 80 0-99 19:31.96 6:18/M
81 Michael Shannon VINCENTIAN 2192 11 M 81 0-99 19:32.69 6:18/M
82 Ben Sites KISKI 1530 11 M 82 0-99 19:33.32 6:18/M
83 Matt Bartus HEMPFIELD 1472 9 M 83 0-99 19:33.94 6:18/M
84 Grant Straatmann VINCENTIAN 2195 9 M 84 0-99 19:34.93 6:19/M
85 Cole D'Alicandro GATEWAY 1371 11 M 85 0-99 19:35.38 6:19/M
86 Kyle Warmbein UPPER ST CLAIR 2136 11 M 86 0-99 19:38.88 6:20/M
87 Cole Dempsey NORWIN 1784 12 M 87 0-99 19:39.90 6:20/M
88 Christopher Bailey VINCENTIAN 2194 10 M 88 0-99 19:40.32 6:21/M
89 Nicholas Coleman NORWIN 1782 11 M 89 0-99 19:40.68 6:21/M
90 Ethan Stout UPPER ST CLAIR 2130 11 M 90 0-99 19:40.94 6:21/M
91 Angelo Pisani KISKI 1525 9 M 91 0-99 19:41.34 6:21/M
92 Jacob Russell PENN HILLS 1829 11 M 92 0-99 19:41.95 6:21/M
93 Evan Grendys FRANKLIN REGIONAL 1318 12 M 93 0-99 19:46.29 6:23/M
94 Micah Reese KISKI 1513 12 M 94 0-99 19:49.83 6:24/M
95 Andrew Toth ALTOONA 1005 12 M 95 0-99 19:50.11 6:24/M
96 James Ayers KISKI 1517 10 M 96 0-99 19:53.11 6:25/M
97 Kevin Taylor BALDWIN 1036 12 M 97 0-99 19:53.93 6:25/M
98 christian barr BALDWIN 1051 9 M 98 0-99 20:00.35 6:27/M
99 Nolan Thompson KISKI 1522 10 M 99 0-99 20:01.99 6:27/M
100 Jose Figueroa GATEWAY 1367 12 M 100 0-99 20:02.68 6:28/M
Total
Place Name Team Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Logan Kelly KISKI 1523 9 M 101 0-99 20:03.83 6:28/M
102 Andrew Davis BETHEL PARK 1082 10 M 102 0-99 20:04.63 6:28/M
103 Nick Lucot VINCENTIAN 2188 12 M 103 0-99 20:04.93 6:28/M
104 Nick Spino HEMPFIELD 1467 11 M 104 0-99 20:06.91 6:29/M
105 Chris Hinson NORWIN 1786 9 M 105 0-99 20:14.45 6:32/M
106 Noah Richason HEMPFIELD 1461 11 M 106 0-99 20:17.13 6:33/M
107 Matt Whaley CATHEDRAL PREP 1167 9 M 107 0-99 20:17.34 6:33/M
108 Matthew Siszka KISKI 1519 11 M 108 0-99 20:17.70 6:33/M
109 Ty Miller BETHEL PARK 1085 10 M 109 0-99 20:17.93 6:33/M
110 Blake Melchert BETHEL PARK 1084 10 M 110 0-99 20:19.60 6:33/M
111 Nathan Makowski BETHEL PARK 1080 11 M 111 0-99 20:21.30 6:34/M
112 Daniel Lipinski PENN TRAFFORD 1851 9 M 112 0-99 20:21.65 6:34/M
113 Camden Seybert SHALER 2050 10 M 113 0-99 20:22.19 6:34/M
114 Matt Pekarcik FRANKLIN REGIONAL 1320 10 M 114 0-99 20:22.67 6:34/M
115 Micah Silverman PENN HILLS 1827 10 M 115 0-99 20:23.27 6:35/M
116 Logan Ali HEMPFIELD 1471 9 M 116 0-99 20:28.94 6:36/M
117 max burrell BALDWIN 1045 10 M 117 0-99 20:38.70 6:39/M
118 Eli Allridge BETHEL PARK 1088 9 M 118 0-99 20:39.69 6:40/M
119 Justin Baierl NORWIN 1780 12 M 119 0-99 20:49.80 6:43/M
120 John Watson PENN TRAFFORD 1854 9 M 120 0-99 20:52.90 6:44/M
121 Lex Hurey FRANKLIN REGIONAL 1327 9 M 121 0-99 20:54.94 6:45/M
122 Logan Ondos PETERS TWP 1866 12 M 122 0-99 20:55.57 6:45/M
123 Terrance Thompson-Maryland BUTLER 1124 12 M 123 0-99 20:57.41 6:45/M
124 Matthew Lovre PENN TRAFFORD 1838 12 M 124 0-99 21:06.47 6:48/M
125 Samuel Rivera-Arzola GATEWAY 1370 11 M 125 0-99 21:09.44 6:49/M
126 Zachary DiPerna NORWIN 1785 10 M 126 0-99 21:14.19 6:51/M
127 Nathan Reese PENN TRAFFORD 1853 12 M 127 0-99 21:18.19 6:52/M
128 Khalil Harper PENN HILLS 1823 12 M 128 0-99 21:23.34 6:54/M
129 Timmy Porter BUTLER 1126 10 M 129 0-99 21:23.94 6:54/M
130 Eli Olson NORWIN 1783 9 M 130 0-99 21:28.90 6:55/M
131 Zachary Conley PENN TRAFFORD 1847 9 M 131 0-99 21:30.15 6:56/M
132 Will Ren GATEWAY 1372 10 M 132 0-99 21:37.44 6:58/M
133 Nathan Molicki FRANKLIN REGIONAL 1338 10 M 133 0-99 21:38.94 6:59/M
134 Ramon Bowie PENN HILLS 1830 11 M 134 0-99 21:41.42 7:00/M
135 Cecil Crouch BUTLER 1123 12 M 135 0-99 21:44.92 7:01/M
136 Kaiden Ciongoli PENN TRAFFORD 1845 9 M 136 0-99 21:51.44 7:03/M
137 Jake Salvatore HEMPFIELD 1465 12 M 137 0-99 21:51.94 7:03/M
138 Cj Faris HEMPFIELD 1473 9 M 138 0-99 21:53.18 7:04/M
139 Ben Lawson HEMPFIELD 1470 11 M 139 0-99 21:58.32 7:05/M
140 Christopher Catullo PENN TRAFFORD 1844 9 M 140 0-99 22:02.41 7:06/M
141 Luke Gallagher PETERS TWP 1888 9 M 141 0-99 22:12.44 7:10/M
142 Harry Beck NORWIN 1781 10 M 142 0-99 22:21.29 7:13/M
143 Sean Farrell VINCENTIAN 2190 11 M 143 0-99 22:36.15 7:17/M
144 Matt Jenkins FRANKLIN REGIONAL 1316 12 M 144 0-99 22:47.66 7:21/M
145 Jason Haines FRANKLIN REGIONAL 1331 10 M 145 0-99 23:15.94 7:30/M
146 Andrew Yant PENN TRAFFORD 1837 12 M 146 0-99 23:20.40 7:32/M
147 Caleb Yankauskas FRANKLIN REGIONAL 1334 11 M 147 0-99 23:47.94 7:40/M
148 Wil Niesen PETERS TWP 1868 12 M 148 0-99 23:57.94 7:44/M
149 Davey Soltesz FRANKLIN REGIONAL 1332 10 M 149 0-99 24:35.36 7:56/M
150 Mark Reid VINCENTIAN 2193 12 M 150 0-99 24:50.69 8:01/M
151 Josh Madden VINCENTIAN 2189 12 M 151 0-99 26:00.53 8:23/M
152 Isaac Kim PETERS TWP 1877 10 M 152 0-99 26:37.67 8:35/M
153 Jon Abolino PETERS TWP 1882 11 M 153 0-99 28:18.87 9:08/M