ALTOONA RACE OF CHAMPIONS
2 MILE WALK
Age Group Results
March 12, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
Female OVERALL 2 MILE WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Stoltz 55 56 1 21:13.60 10:37/M
Female 1 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lorelai Harker 18 8 25 29:04.88 14:32/M
2 Mia Metzger 37 3 42 31:11.71 15:36/M
3 Emma Brua 5 7 66 36:16.11 18:08/M
4 Meggie Ritchey 52 5 69 36:20.51 18:10/M
Female 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hailey Vanish 60 11 11 25:13.81 12:37/M
2 Emma Laborde 31 10 12 25:19.60 12:40/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Courtney Seidel 54 26 29 29:22.80 14:41/M
2 Evette Imler 20 27 33 30:10.70 15:05/M
3 Chelsy Neugebauer 44 26 47 31:59.78 16:00/M
4 Vida Szabat 57 29 77 38:27.37 19:14/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stacey Matthews 680 31 20 28:16.36 14:08/M
2 Rebekah Shirey 681 31 21 28:17.22 14:09/M
3 Tanyaca Moser 43 33 26 29:05.86 14:33/M
4 Amy Endler 679 34 30 29:23.36 14:42/M
5 Dione Metzger 40 33 43 31:11.97 15:36/M
6 Brittany Crossman 73 34 60 33:46.32 16:53/M
7 Annette Thompson 75 33 62 34:39.51 17:20/M
8 Jessica Foley 72 33 63 34:39.71 17:20/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nadia Harker 17 39 27 29:07.31 14:34/M
2 Trisha Gerlach 13 35 32 29:33.61 14:47/M
3 Zoe Lanzendorfer 64 39 53 33:01.68 16:31/M
4 Jessica Cassarly 69 36 55 33:02.52 16:31/M
5 Allison Ritchey 51 39 68 36:19.87 18:10/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Debbie Knee 25 41 48 32:00.59 16:00/M
2 Jennifer Carr 77 42 61 33:47.12 16:54/M
3 Susan Mikesic 41 42 71 37:14.80 18:37/M
4 Melissa LaBorde 29 40 74 37:46.28 18:53/M
5 Christine Baughman 82 42 79 39:15.61 19:38/M
6 Christine Lynn 34 43 81 39:43.51 19:52/M
7 Amy Kenner 23 44 83 39:43.62 19:52/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christine Ritchey 81 47 7 23:54.35 11:57/M
2 Penny Kelly 67 48 59 33:03.55 16:32/M
3 Tammy Halbritter 14 48 80 39:43.10 19:52/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sam Freet 12 53 2 21:22.60 10:41/M
2 Cathy King 24 54 17 27:23.55 13:42/M
3 Cathy Castellucci 8 54 19 27:43.59 13:52/M
4 Diane Perry 49 53 24 28:35.19 14:18/M
5 Kelly Boyles 39 51 31 29:33.61 14:47/M
6 Patty McGraw 36 52 51 32:57.23 16:29/M
7 Jill Walters 61 53 52 32:57.23 16:29/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Appleby 1 55 6 23:53.71 11:57/M
2 Bobbi Bollinger 4 57 10 24:40.62 12:20/M
3 Kathy Blough 3 56 46 31:14.97 15:37/M
4 Marianne Kennedy 70 56 58 33:03.12 16:32/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherry Obert 45 60 3 23:27.11 11:44/M
2 Cindy Pincherri 50 63 28 29:21.86 14:41/M
3 Louise Joyce 21 60 34 30:14.57 15:07/M
4 Janet Baker 74 64 40 30:45.90 15:23/M
5 Kathy Woods 71 61 57 33:02.61 16:31/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Oswald 47 65 15 26:32.61 13:16/M
2 Emma Kowalski 27 65 64 35:41.24 17:51/M
3 Barbara Mikesic 42 69 70 37:14.77 18:37/M
Male OVERALL 2 MILE WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ethan LaBorde 30 12 4 23:27.54 11:44/M
Male 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cole Cassarly 68 0 54 33:01.87 16:31/M
Male 1 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Avery Lanzendorfer 65 7 45 31:14.78 15:37/M
2 Quincy Lanzendorfer 66 5 56 33:02.52 16:31/M
3 Eli LaBorde 28 4 73 37:36.73 18:48/M
4 Sawyer Baughman 676 4 78 39:07.45 19:34/M
Male 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Harker 19 10 37 30:36.96 15:18/M
2 Ben Carr 78 11 38 30:38.11 15:19/M
3 Jacob Brua 7 9 65 36:06.61 18:03/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyler Vanish 59 13 13 25:39.10 12:50/M
Male 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyler Palfey 48 21 50 32:54.54 16:27/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Seidel 53 29 49 32:53.73 16:27/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christopher Szabat 58 30 76 38:27.36 19:14/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Brua 6 36 67 36:16.39 18:08/M
2 Marc LaBorde 32 39 75 37:46.48 18:53/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Harker 16 40 14 26:19.75 13:10/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Carr 76 48 39 30:38.33 15:19/M
2 Steve Metzger 38 45 41 31:11.71 15:36/M
3 Jeff Lynn 33 46 82 39:43.52 19:52/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Castellucci 9 51 16 27:19.66 13:40/M
2 David Hazenstab 80 53 36 30:16.19 15:08/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Cooper 11 55 23 28:22.11 14:11/M
2 Ron Blough 2 57 44 31:14.61 15:37/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Hallinan 15 60 5 23:33.65 11:47/M
2 Stewart McClelland 35 60 8 23:54.94 11:57/M
3 Bernie Joyce 22 61 35 30:14.57 15:07/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Obert 46 68 9 24:39.35 12:20/M
2 Robert Conte 10 66 18 27:34.86 13:47/M
3 Paul Kowalski 26 68 22 28:17.61 14:09/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Stonebraker 56 76 72 37:14.80 18:37/M