JOSHUA HOUSE ST. PATRICK'S DAY RACES
5K
Age Group Results
March 19, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services
Female OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linsey Cousins Hampton VA 1879 30 5 21:45.50 7:01/M
2 Jordan Wiser 2434 18 8 23:02.41 7:26/M
Female 1 to 10
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Triumph Kilmartin Tyrone PA 1960 9 43 28:22.21 9:09/M
2 Riley Corl Tyrone PA 1878 10 88 38:24.80 12:23/M
3 Lily Mcnelis Bellwood PA 1977 7 92 38:44.70 12:30/M
4 Teddi Beck 2491 9 96 39:48.74 12:50/M
Female 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chesney Saltsgiver Tyrone PA 2000 13 26 26:03.51 8:24/M
2 Shannon Shaw Warriors Mark PA 2214 13 33 27:01.30 8:43/M
3 Paige Webster Tyrone PA 2271 12 45 28:33.23 9:13/M
4 Makenna Bauer Warriors Mark PA 1856 12 48 29:19.78 9:27/M
5 Kelsey Johnson Tyrone PA 1954 14 55 30:21.28 9:47/M
6 Lindsay Fusco Tyrone PA 1927 14 56 30:21.78 9:47/M
7 Laura Kohler Warriors Mark PA 1964 13 64 31:11.31 10:04/M
8 Shyanne Webster Tyrone PA 2269 12 108 47:00.57 15:10/M
Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rebekah Schleppy Tyrone PA 2210 16 54 29:50.76 9:37/M
2 Mikalyh Ann Travis Houtzdale PA 2227 17 87 38:09.55 12:18/M
3 Taylor Schomer 2421 19 109 49:39.33 16:01/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amber Marsh Johnstown PA 1973 27 15 24:58.17 8:03/M
2 Margaret Nollau 2429 29 40 27:53.24 9:00/M
3 Marielena Balovris 2435 22 62 31:03.42 10:01/M
4 Kara Carper Tyrone PA 1868 23 81 36:31.22 11:47/M
5 Kristin Krause Houtzdale PA 1966 23 101 42:38.65 13:45/M
6 Chelsey Chandler Madera PA 1870 24 102 42:38.65 13:45/M
7 Ashley Davidson Tyrone PA 1888 28 105 44:04.30 14:13/M
8 Emily Grove Ebensburg PA 1934 24 106 45:02.50 14:32/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jesse Bardell Altoona PA 1854 35 38 27:46.31 8:57/M
2 Mary Walker Tyrone PA 2229 35 49 29:20.25 9:28/M
3 Becky Briggs Philipsburg PA 1863 31 50 29:22.26 9:28/M
4 Christine Woomer Tyrone PA 2280 30 52 29:34.77 9:32/M
5 Ashley Boyer Duncansville PA 1862 31 58 30:42.67 9:54/M
6 Angel Harbst Warriors Mark PA 1940 31 59 30:42.78 9:54/M
7 Brooke Yaudes Altoona PA 2283 36 61 30:59.78 10:00/M
8 Crystal Christopher Everett PA 1871 35 74 33:29.78 10:48/M
9 Loren Rivera State College PA 1998 30 75 33:53.15 10:56/M
10 Patrick Bailor Twin Rocks PA 1852 35 85 37:45.31 12:11/M
11 Elizabeth Radabaugh York PA 1990 33 86 37:49.72 12:12/M
12 Billie Corl Tyrone PA 1877 37 91 38:32.71 12:26/M
13 Erica Jones Springfield VA 1955 36 93 38:45.54 12:30/M
14 Anna Kauzlarich Gulf Breeze FL 1956 30 98 39:49.54 12:51/M
15 Leanna Keegan Ebensburg PA 1957 36 110 49:49.34 16:04/M
16 Jennifer Soisson 2487 32 113 54:02.84 17:26/M
17 Brittney Archer 2498 30 116 1:01:50.87 19:57/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brenda Benninghoff Philipsburg PA 1857 43 22 25:24.72 8:12/M
2 Kristie Bauer Warriors Mark PA 1855 44 28 26:19.73 8:29/M
3 Jodi Pheasant Martinsburg PA 1989 44 60 30:45.53 9:55/M
4 Stephanie Gallagher Tyrone PA 1929 40 63 31:05.78 10:02/M
5 Crystal Weyer Tyrone PA 2274 44 66 31:31.34 10:10/M
6 Tammy Topar Tyrone PA 2226 45 67 31:54.92 10:17/M
7 Pam Coder Howard PA 1874 44 70 32:36.28 10:31/M
8 Allyson Miller Philipsburg PA 1981 42 80 36:21.37 11:44/M
9 Barbara Krause Houtzdale PA 1967 46 82 36:51.74 11:53/M
10 Ali Crock Howard PA 1882 46 83 36:52.77 11:54/M
11 Aletta Granlund 2485 45 99 42:35.56 13:44/M
12 Aimee Stem Tyrone PA 2223 44 114 1:00:36.61 19:33/M
13 Colleen Biem Tyrone PA 1858 40 115 1:00:37.12 19:33/M
14 Shannon Beveridge 2497 47 117 1:01:51.61 19:57/M
Female 50 to 55
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christy Huber Tyrone PA 1949 52 31 26:48.27 8:39/M
2 Sue Scott Tyrone PA 2211 51 35 27:25.94 8:51/M
3 Karen Dillen Altoona PA 1895 54 51 29:25.98 9:29/M
4 Christine Hess Martinsburg PA 1946 50 57 30:23.14 9:48/M
5 Suzanne Grimme Altoona PA 1933 55 78 35:06.41 11:19/M
6 Nancy Mcmahon Marsteller PA 1976 51 111 49:49.68 16:04/M
Female 56 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tina Hyduke Port Matilda PA 1950 59 71 32:50.20 10:35/M
2 Lynn Moyer Bellefonte PA 1984 61 77 34:45.76 11:13/M
3 Bobbi Bollinger Altoona PA 1859 57 95 39:42.32 12:48/M
Male OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joe Kohler Warriors Mark PA 1963 16 1 19:24.75 6:15/M
2 Zachary Kohler Warriors Mark PA 1965 14 2 19:40.42 6:21/M
Male 1 to 10
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Eli Wisor Altoona PA 2279 10 16 24:58.47 8:03/M
2 Aiden Detwiler Altoona PA 1892 9 25 25:52.75 8:21/M
3 Dravyn Crowell Tyrone PA 1883 10 79 35:42.21 11:31/M
4 Cameron Drahnak Hastings PA 1899 10 90 38:28.30 12:25/M
5 Ryan Hanlon Gallitzin PA 1938 8 97 39:49.54 12:51/M
Male 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeremy Rice Tyrone PA 1997 14 6 22:35.73 7:17/M
2 Ian Imler Tyrone PA 1951 12 7 22:51.74 7:22/M
3 Liam Clyma Altoona PA 1873 13 10 23:32.58 7:35/M
4 Joey Dignan Gallitzin PA 1894 14 11 23:34.76 7:36/M
5 Keegan Raabe 2424 14 14 24:20.23 7:51/M
6 Ashton Crownover Philipsburg PA 1884 12 19 25:21.18 8:11/M
7 Raabe Kelton 2425 12 20 25:21.18 8:11/M
8 Aj Detwiler Altoona PA 1891 11 27 26:11.12 8:27/M
9 Abe Black 2430 13 32 26:57.52 8:42/M
10 Caleb Mckinney Warriors Mark PA 1975 11 36 27:33.59 8:53/M
Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Isaac Woomer Tyrone PA 2281 15 4 21:01.53 6:47/M
2 Trevor Albright Tyrone PA 1850 19 23 25:33.26 8:15/M
3 Michael Nagle Tyrone PA 1986 15 30 26:28.99 8:32/M
4 Jonathan Clifton Tyrone PA 1872 16 41 28:14.25 9:06/M
5 Robert Bahnsen Port Matilda PA 1851 16 42 28:15.72 9:07/M
6 Tyler Eaken Tyrone PA 1917 15 72 33:22.54 10:46/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brandon Zitsch Altoona PA 2285 23 53 29:43.49 9:35/M
2 Harold Ingram II 2422 23 68 31:55.98 10:18/M
3 Steven Henderson Everett PA 1943 29 94 39:39.45 12:47/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dean Banko New Florence PA 1853 32 3 20:14.46 6:32/M
2 Shane Cowher Tyrone PA 1880 35 9 23:19.16 7:31/M
3 Ron Persing Tyrone PA 1987 35 18 25:18.46 8:10/M
4 Matthew Williams Ebensburg PA 2276 32 39 27:46.52 8:57/M
5 Swayamjit Ray State College PA 1993 31 65 31:23.66 10:07/M
6 Marvin Frazell Tyrone PA 1925 35 69 32:34.58 10:30/M
7 Cedric Detry 2482 34 76 33:58.79 10:57/M
8 Patrick Hanlon Gallitizn PA 1937 36 104 43:55.65 14:10/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rob Redder 2486 49 12 23:41.10 7:38/M
2 Dennis Wisor Altoona PA 2278 42 17 25:03.85 8:05/M
3 Dean Kohler Warriors Mark PA 1962 41 24 25:50.26 8:20/M
4 Carl Musselman 2496 48 29 26:22.44 8:30/M
5 Tim Shaw Warriors Mark PA 2215 43 34 27:03.13 8:44/M
6 Jim Kilmarton 2481 40 44 28:27.52 9:11/M
7 Chet Gallagher Tyrone PA 1928 45 47 29:15.20 9:26/M
8 Kevin Drahnak Hastings PA 1916 44 89 38:28.19 12:25/M
9 Scott Soisson 2436 43 103 43:11.69 13:56/M
Male 50 to 55
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Charles Joseph Travis Houtzdale PA 2228 54 37 27:39.20 8:55/M
Male 56 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Glenn Kagarise 2499 59 13 23:59.37 7:44/M
2 Tom Bollinger Altoona PA 1860 60 21 25:22.76 8:11/M
3 Jim Deihl Altoona PA 1890 71 46 29:10.77 9:25/M
4 Darryl Dillon Tyrone PA 1897 66 73 33:22.78 10:46/M
5 James Woomer 2428 71 84 36:53.18 11:54/M
6 Eric Granlund 2484 56 100 42:36.63 13:45/M
7 Ronald Peters Tyrone PA 1988 68 107 45:35.26 14:42/M
8 Matthew Hutchinson 2488 64 112 54:01.45 17:25/M