JOSHUA HOUSE ST. PATRICK'S DAY RACES
5K
Overall Finish List
March 19, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Joe Kohler Warriors Mark PA 1963 16 M 1 Top Fin 19:24.75 6:15/M
2 Zachary Kohler Warriors Mark PA 1965 14 M 2 Top Fin 19:40.42 6:21/M
3 Dean Banko New Florence PA 1853 32 M 1 30-39 20:14.46 6:32/M
4 Isaac Woomer Tyrone PA 2281 15 M 1 15-19 21:01.53 6:47/M
5 Linsey Cousins Hampton VA 1879 30 F 1 Top Fin 21:45.50 7:01/M
6 Jeremy Rice Tyrone PA 1997 14 M 1 11-14 22:35.73 7:17/M
7 Ian Imler Tyrone PA 1951 12 M 2 11-14 22:51.74 7:22/M
8 Jordan Wiser 2434 18 F 2 Top Fin 23:02.41 7:26/M
9 Shane Cowher Tyrone PA 1880 35 M 2 30-39 23:19.16 7:31/M
10 Liam Clyma Altoona PA 1873 13 M 3 11-14 23:32.58 7:35/M
11 Joey Dignan Gallitzin PA 1894 14 M 4 11-14 23:34.76 7:36/M
12 Rob Redder 2486 49 M 1 40-49 23:41.10 7:38/M
13 Glenn Kagarise 2499 59 M 1 56-99 23:59.37 7:44/M
14 Keegan Raabe 2424 14 M 5 11-14 24:20.23 7:51/M
15 Amber Marsh Johnstown PA 1973 27 F 1 20-29 24:58.17 8:03/M
16 Eli Wisor Altoona PA 2279 10 M 1 1-10 24:58.47 8:03/M
17 Dennis Wisor Altoona PA 2278 42 M 2 40-49 25:03.85 8:05/M
18 Ron Persing Tyrone PA 1987 35 M 3 30-39 25:18.46 8:10/M
19 Ashton Crownover Philipsburg PA 1884 12 M 6 11-14 25:21.18 8:11/M
20 Raabe Kelton 2425 12 M 7 11-14 25:21.18 8:11/M
21 Tom Bollinger Altoona PA 1860 60 M 2 56-99 25:22.76 8:11/M
22 Brenda Benninghoff Philipsburg PA 1857 43 F 1 40-49 25:24.72 8:12/M
23 Trevor Albright Tyrone PA 1850 19 M 2 15-19 25:33.26 8:15/M
24 Dean Kohler Warriors Mark PA 1962 41 M 3 40-49 25:50.26 8:20/M
25 Aiden Detwiler Altoona PA 1892 9 M 2 1-10 25:52.75 8:21/M
26 Chesney Saltsgiver Tyrone PA 2000 13 F 1 11-14 26:03.51 8:24/M
27 Aj Detwiler Altoona PA 1891 11 M 8 11-14 26:11.12 8:27/M
28 Kristie Bauer Warriors Mark PA 1855 44 F 2 40-49 26:19.73 8:29/M
29 Carl Musselman 2496 48 M 4 40-49 26:22.44 8:30/M
30 Michael Nagle Tyrone PA 1986 15 M 3 15-19 26:28.99 8:32/M
31 Christy Huber Tyrone PA 1949 52 F 1 50-55 26:48.27 8:39/M
32 Abe Black 2430 13 M 9 11-14 26:57.52 8:42/M
33 Shannon Shaw Warriors Mark PA 2214 13 F 2 11-14 27:01.30 8:43/M
34 Tim Shaw Warriors Mark PA 2215 43 M 5 40-49 27:03.13 8:44/M
35 Sue Scott Tyrone PA 2211 51 F 2 50-55 27:25.94 8:51/M
36 Caleb Mckinney Warriors Mark PA 1975 11 M 10 11-14 27:33.59 8:53/M
37 Charles Joseph Travis Houtzdale PA 2228 54 M 1 50-55 27:39.20 8:55/M
38 Jesse Bardell Altoona PA 1854 35 F 1 30-39 27:46.31 8:57/M
39 Matthew Williams Ebensburg PA 2276 32 M 4 30-39 27:46.52 8:57/M
40 Margaret Nollau 2429 29 F 2 20-29 27:53.24 9:00/M
41 Jonathan Clifton Tyrone PA 1872 16 M 4 15-19 28:14.25 9:06/M
42 Robert Bahnsen Port Matilda PA 1851 16 M 5 15-19 28:15.72 9:07/M
43 Triumph Kilmartin Tyrone PA 1960 9 F 1 1-10 28:22.21 9:09/M
44 Jim Kilmarton 2481 40 M 6 40-49 28:27.52 9:11/M
45 Paige Webster Tyrone PA 2271 12 F 3 11-14 28:33.23 9:13/M
46 Jim Deihl Altoona PA 1890 71 M 3 56-99 29:10.77 9:25/M
47 Chet Gallagher Tyrone PA 1928 45 M 7 40-49 29:15.20 9:26/M
48 Makenna Bauer Warriors Mark PA 1856 12 F 4 11-14 29:19.78 9:27/M
49 Mary Walker Tyrone PA 2229 35 F 2 30-39 29:20.25 9:28/M
50 Becky Briggs Philipsburg PA 1863 31 F 3 30-39 29:22.26 9:28/M
51 Karen Dillen Altoona PA 1895 54 F 3 50-55 29:25.98 9:29/M
52 Christine Woomer Tyrone PA 2280 30 F 4 30-39 29:34.77 9:32/M
53 Brandon Zitsch Altoona PA 2285 23 M 1 20-29 29:43.49 9:35/M
54 Rebekah Schleppy Tyrone PA 2210 16 F 1 15-19 29:50.76 9:37/M
55 Kelsey Johnson Tyrone PA 1954 14 F 5 11-14 30:21.28 9:47/M
56 Lindsay Fusco Tyrone PA 1927 14 F 6 11-14 30:21.78 9:47/M
57 Christine Hess Martinsburg PA 1946 50 F 4 50-55 30:23.14 9:48/M
58 Ashley Boyer Duncansville PA 1862 31 F 5 30-39 30:42.67 9:54/M
59 Angel Harbst Warriors Mark PA 1940 31 F 6 30-39 30:42.78 9:54/M
60 Jodi Pheasant Martinsburg PA 1989 44 F 3 40-49 30:45.53 9:55/M
61 Brooke Yaudes Altoona PA 2283 36 F 7 30-39 30:59.78 10:00/M
62 Marielena Balovris 2435 22 F 3 20-29 31:03.42 10:01/M
63 Stephanie Gallagher Tyrone PA 1929 40 F 4 40-49 31:05.78 10:02/M
64 Laura Kohler Warriors Mark PA 1964 13 F 7 11-14 31:11.31 10:04/M
65 Swayamjit Ray State College PA 1993 31 M 5 30-39 31:23.66 10:07/M
66 Crystal Weyer Tyrone PA 2274 44 F 5 40-49 31:31.34 10:10/M
67 Tammy Topar Tyrone PA 2226 45 F 6 40-49 31:54.92 10:17/M
68 Harold Ingram II 2422 23 M 2 20-29 31:55.98 10:18/M
69 Marvin Frazell Tyrone PA 1925 35 M 6 30-39 32:34.58 10:30/M
70 Pam Coder Howard PA 1874 44 F 7 40-49 32:36.28 10:31/M
71 Tina Hyduke Port Matilda PA 1950 59 F 1 56-99 32:50.20 10:35/M
72 Tyler Eaken Tyrone PA 1917 15 M 6 15-19 33:22.54 10:46/M
73 Darryl Dillon Tyrone PA 1897 66 M 4 56-99 33:22.78 10:46/M
74 Crystal Christopher Everett PA 1871 35 F 8 30-39 33:29.78 10:48/M
75 Loren Rivera State College PA 1998 30 F 9 30-39 33:53.15 10:56/M
76 Cedric Detry 2482 34 M 7 30-39 33:58.79 10:57/M
77 Lynn Moyer Bellefonte PA 1984 61 F 2 56-99 34:45.76 11:13/M
78 Suzanne Grimme Altoona PA 1933 55 F 5 50-55 35:06.41 11:19/M
79 Dravyn Crowell Tyrone PA 1883 10 M 3 1-10 35:42.21 11:31/M
80 Allyson Miller Philipsburg PA 1981 42 F 8 40-49 36:21.37 11:44/M
81 Kara Carper Tyrone PA 1868 23 F 4 20-29 36:31.22 11:47/M
82 Barbara Krause Houtzdale PA 1967 46 F 9 40-49 36:51.74 11:53/M
83 Ali Crock Howard PA 1882 46 F 10 40-49 36:52.77 11:54/M
84 James Woomer 2428 71 M 5 56-99 36:53.18 11:54/M
85 Patrick Bailor Twin Rocks PA 1852 35 F 10 30-39 37:45.31 12:11/M
86 Elizabeth Radabaugh York PA 1990 33 F 11 30-39 37:49.72 12:12/M
87 Mikalyh Ann Travis Houtzdale PA 2227 17 F 2 15-19 38:09.55 12:18/M
88 Riley Corl Tyrone PA 1878 10 F 2 1-10 38:24.80 12:23/M
89 Kevin Drahnak Hastings PA 1916 44 M 8 40-49 38:28.19 12:25/M
90 Cameron Drahnak Hastings PA 1899 10 M 4 1-10 38:28.30 12:25/M
91 Billie Corl Tyrone PA 1877 37 F 12 30-39 38:32.71 12:26/M
92 Lily Mcnelis Bellwood PA 1977 7 F 3 1-10 38:44.70 12:30/M
93 Erica Jones Springfield VA 1955 36 F 13 30-39 38:45.54 12:30/M
94 Steven Henderson Everett PA 1943 29 M 3 20-29 39:39.45 12:47/M
95 Bobbi Bollinger Altoona PA 1859 57 F 3 56-99 39:42.32 12:48/M
96 Teddi Beck 2491 9 F 4 1-10 39:48.74 12:50/M
97 Ryan Hanlon Gallitzin PA 1938 8 M 5 1-10 39:49.54 12:51/M
98 Anna Kauzlarich Gulf Breeze FL 1956 30 F 14 30-39 39:49.54 12:51/M
99 Aletta Granlund 2485 45 F 11 40-49 42:35.56 13:44/M
100 Eric Granlund 2484 56 M 6 56-99 42:36.63 13:45/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Kristin Krause Houtzdale PA 1966 23 F 5 20-29 42:38.65 13:45/M
102 Chelsey Chandler Madera PA 1870 24 F 6 20-29 42:38.65 13:45/M
103 Scott Soisson 2436 43 M 9 40-49 43:11.69 13:56/M
104 Patrick Hanlon Gallitizn PA 1937 36 M 8 30-39 43:55.65 14:10/M
105 Ashley Davidson Tyrone PA 1888 28 F 7 20-29 44:04.30 14:13/M
106 Emily Grove Ebensburg PA 1934 24 F 8 20-29 45:02.50 14:32/M
107 Ronald Peters Tyrone PA 1988 68 M 7 56-99 45:35.26 14:42/M
108 Shyanne Webster Tyrone PA 2269 12 F 8 11-14 47:00.57 15:10/M
109 Taylor Schomer 2421 19 F 3 15-19 49:39.33 16:01/M
110 Leanna Keegan Ebensburg PA 1957 36 F 15 30-39 49:49.34 16:04/M
111 Nancy Mcmahon Marsteller PA 1976 51 F 6 50-55 49:49.68 16:04/M
112 Matthew Hutchinson 2488 64 M 8 56-99 54:01.45 17:25/M
113 Jennifer Soisson 2487 32 F 16 30-39 54:02.84 17:26/M
114 Aimee Stem Tyrone PA 2223 44 F 12 40-49 1:00:36.61 19:33/M
115 Colleen Biem Tyrone PA 1858 40 F 13 40-49 1:00:37.12 19:33/M
116 Brittney Archer 2498 30 F 17 30-39 1:01:50.87 19:57/M
117 Shannon Beveridge 2497 47 F 14 40-49 1:01:51.61 19:57/M