NORTH CATHOLIC AREA NOVICE
Overall Finish List
September 30, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
BOYS
Total
Place Name Team Bib No Age Gend Time Pace
1 Declan Bartholomew ST. SEBASTIAN 120 0 M 13:08.30 7:04/M
2 Xavier West ASSUMPTION 98 4 M 13:14.94 7:07/M
3 Austin English ALPHA 493 3 M 13:18.32 7:09/M
4 Dante Palmer ST. BONAVENTURE 310 4 M 13:25.52 7:13/M
5 Justin Beck ASSUMPTION 93 4 M 13:28.97 7:14/M
6 Carter Robertson ST. SEBASTIAN 123 0 M 13:31.11 7:16/M
7 Jack Ryan ST. SEBASTIAN 125 0 M 13:38.51 7:20/M
8 Will Waskiewicz ST. BONAVENTURE 319 2 M 13:41.58 7:21/M
9 Angelo Amelio ALPHA 490 3 M 13:41.58 7:21/M
10 Jack White ST. ALPHONSUS 172 4 M 13:49.72 7:26/M
11 Marcos Lopez ST. GREGORY 451 3 M 13:54.31 7:28/M
12 Santino Sloboda BUTLER CATHOLIC 207 3 M 13:55.44 7:29/M
13 Ellis Bopp ST. TERESA 376 4 M 13:57.47 7:30/M
14 Richard Obrien ST. BONAVENTURE 309 2 M 14:09.82 7:36/M
15 Niklas Graper ST. BONAVENTURE 307 3 M 14:11.51 7:38/M
16 Jack Martin ST. ALPHONSUS 171 4 M 14:13.32 7:39/M
17 Luke Koehler AQUINAS 272 3 M 14:16.57 7:40/M
18 Dominic Ferraro AQUINAS 262 4 M 14:17.57 7:41/M
19 Adam Byers ST. GREGORY 449 3 M 14:18.57 7:41/M
20 Patrick Horton ST. GREGORY 450 3 M 14:20.25 7:42/M
21 Sebby Wolff ST. TERESA 375 3 M 14:20.82 7:42/M
22 Drew Haring ST. TERESA 373 3 M 14:20.87 7:42/M
23 Drew Conklin ST. ALEXIS 387 0 M 14:22.49 7:43/M
24 Justin Peoples ST. ALPHONSUS 174 3 M 14:24.74 7:45/M
25 Jude Rottman ST. BONAVENTURE 312 3 M 14:27.60 7:46/M
26 Thomas Rottman ST. BONAVENTURE 313 2 M 14:40.20 7:53/M
27 Calvin Vento ST. BONAVENTURE 317 4 M 14:44.58 7:55/M
28 Thomas Bainbridge ST. BONAVENTURE 305 2 M 14:57.67 8:02/M
29 Will Gronsky ST. ALEXIS 388 0 M 14:57.71 8:02/M
30 Mark Bence AQUINAS 265 3 M 15:09.82 8:09/M
31 Patrick Richthammer AQUINAS 266 3 M 15:29.57 8:19/M
32 Nick Miller SSPP 458 3 M 15:38.56 8:24/M
33 Cj Proch ST. ALPHONSUS 170 3 M 15:50.81 8:31/M
34 Owen Maddix ST. GREGORY 456 4 M 15:51.79 8:31/M
35 Ryan Snyder ALPHA 499 2 M 16:04.80 8:38/M
36 Liam Regan ST. BONAVENTURE 311 3 M 16:06.20 8:39/M
37 Niccola Johns ST. ALPHONSUS 175 4 M 16:12.72 8:43/M
38 Jimmy Erfort ST. GREGORY 447 4 M 16:21.24 8:47/M
39 Andrew Stepanow ST. ALPHONSUS 169 4 M 16:27.13 8:51/M
40 Duncan Simmons ST. BONAVENTURE 315 2 M 16:33.59 8:54/M
41 Ryan Boyer ST. ALEXIS 390 0 M 16:36.12 8:55/M
42 John Giunta ST. SEBASTIAN 121 0 M 16:41.82 8:58/M
43 Judah Sauers ST. GREGORY 455 1 M 16:48.57 9:02/M
44 Nolan Thiel ST. BONAVENTURE 316 4 M 16:51.99 9:04/M
45 Samuel Mcgowan ST. BONAVENTURE 308 4 M 17:41.47 9:30/M
46 Emerson Conklin ST. ALEXIS 393 0 M 17:53.68 9:37/M
47 William Scioscia AQUINAS 267 4 M 17:54.70 9:37/M
48 Colin Catyall ALPHA 488 3 M 18:08.55 9:45/M
49 Dimitri Matusiak ST. GREGORY 452 3 M 18:08.95 9:45/M
50 Sebastian Stallard ASSUMPTION 96 4 M 18:23.82 9:53/M
51 Kai Duffy ST. TERESA 377 4 M 18:25.35 9:54/M
52 Jimmy Darcy CDTCA 341 3 M 18:26.42 9:55/M
53 Garrett King ALPHA 494 3 M 18:30.75 9:57/M
54 Michael Horton ST. GREGORY 448 4 M 18:31.71 9:57/M
55 Iain Aquino-Gibbons ST. GREGORY 453 2 M 18:32.72 9:58/M
56 Henry Glevicky ASSUMPTION 92 2 M 19:25.82 10:26/M
57 Thomas Kunz ST. ALPHONSUS 177 4 M 19:40.26 10:34/M
58 Haylen Haught ST. ALEXIS 394 0 M 19:54.47 10:42/M
59 Jared Hoppes ST. ALEXIS 395 0 M 19:56.11 10:43/M
60 Jonah Stahl CDTCA 348 3 M 20:42.79 11:08/M
61 Red Green ST. TERESA 374 3 M 20:53.82 11:14/M
62 Zachary Moats ST. ALPHONSUS 178 4 M 20:56.32 11:15/M
63 Michael Koman ST. SEBASTIAN 122 0 M 21:03.83 11:19/M
64 Zachary Rodina ST. SEBASTIAN 124 0 M 21:06.51 11:21/M
65 Joshua Carr ST. ALPHONSUS 173 3 M 21:49.29 11:44/M
66 Thomas Ebbert ST. ALPHONSUS 176 4 M 22:08.79 11:54/M
67 John Besong ST. GREGORY 454 2 M 22:32.36 12:07/M
68 Aidan Flaherty ST. BONAVENTURE 306 3 M 22:43.79 12:13/M
GIRLS
Total
Place Name Team Bib No Age Gend Time Pace
1 Emma Schupansky ALPHA 485 3 F 13:32.52 7:17/M
2 Vanessa Miller ST. ALEXIS 403 0 F 13:42.82 7:22/M
3 Kathleen Viostek ST. ALPHONSUS 179 4 F 14:34.32 7:50/M
4 Rebecca Feczko ST. ALPHONSUS 182 4 F 14:35.17 7:50/M
5 Elizabeth Gallick ASSUMPTION 79 4 F 14:54.27 8:01/M
6 Noelle Roth ST. BONAVENTURE 288 4 F 15:07.72 8:08/M
7 Karis Boyer ST. ALEXIS 402 0 F 15:08.93 8:08/M
8 Maddy Wilson ST. BONAVENTURE 294 3 F 15:11.18 8:10/M
9 Sarah Stevens ST. BONAVENTURE 292 3 F 15:15.27 8:12/M
10 Emily Stevens ST. BONAVENTURE 291 1 F 15:16.82 8:12/M
11 Danica Purtell SSPP 460 4 F 15:18.52 8:14/M
12 Madeline Connellan ALPHA 473 3 F 15:21.57 8:15/M
13 Chloe Karsman ST. TERESA 357 3 F 15:33.75 8:22/M
14 Charlotte Gauntner ASSUMPTION 82 4 F 15:34.32 8:22/M
15 Margaret Mary Sweeney ASSUMPTION 90 4 F 15:43.33 8:27/M
16 Gemma Spadacene CDTCA 347 3 F 15:55.34 8:33/M
17 Cheyenne Smith ST. GREGORY 529 3 F 16:00.25 8:36/M
18 Sydney Porter ST. TERESA 361 4 F 16:04.28 8:38/M
19 Jaclyn Bittner ST. URSULA 234 4 F 16:15.67 8:44/M
20 Veronica Garcia ASSUMPTION 80 4 F 16:18.80 8:46/M
21 Macy Thiel ST. BONAVENTURE 293 1 F 16:19.53 8:46/M
22 Courtney Obrien ST. BONAVENTURE 287 4 F 16:20.76 8:47/M
23 Elena Krummert ST. BONAVENTURE 286 3 F 16:22.79 8:48/M
24 Dani Defanti ALPHA 474 2 F 16:26.24 8:50/M
25 Cameron Dorcey UNATTACHED 531 0 F 16:31.75 8:53/M
26 Aundra Sheridan ASSUMPTION 89 3 F 16:35.57 8:55/M
27 Abby Dudkowski ST. ALEXIS 405 0 F 16:38.88 8:57/M
28 Megan Wilson ST. BONAVENTURE 295 2 F 16:42.77 8:59/M
29 Leah Larson ST. TERESA 360 4 F 16:49.70 9:02/M
30 Kara Torok ST. TERESA 359 4 F 16:51.52 9:04/M
31 Lillian Best ST. ALPHONSUS 181 3 F 17:08.79 9:13/M
32 Chloe Dorcey UNATTACHED 532 0 F 17:11.49 9:14/M
33 Mary Taggard-Snyder ST. TERESA 356 3 F 17:29.58 9:24/M
34 Madelyn Silbaugh SSPP 462 3 F 17:29.76 9:24/M
35 Leah Anthony AQUINAS 250 3 F 17:31.83 9:25/M
36 Ava Repasky AQUINAS 253 2 F 17:37.10 9:28/M
37 Rory O'connell ST. SEBASTIAN 146 0 F 17:51.82 9:36/M
38 Emily Mclaughlin ST. ALEXIS 414 0 F 17:52.54 9:36/M
39 Martina Saldamarco ST. URSULA 237 4 F 17:55.79 9:38/M
40 Caitlyn Abbett CDTCA 339 3 F 18:03.71 9:42/M
41 Eva Hughes ST. URSULA 236 4 F 18:05.33 9:43/M
42 Lauren Becker ST. ALPHONSUS 180 3 F 18:35.82 9:59/M
43 Naomi Sauers ST. GREGORY 439 3 F 18:42.96 10:03/M
44 Linnea Polen ST. SEBASTIAN 148 0 F 18:56.79 10:11/M
45 Abriana Privitera ALPHA 484 4 F 19:00.70 10:13/M
46 Maria Repasky AQUINAS 254 2 F 19:04.52 10:15/M
47 Nadine Aquino ST. GREGORY 438 4 F 19:04.80 10:15/M
48 Brigid Mercer AQUINAS 260 4 F 19:04.91 10:15/M
49 Layla Miller ST. SEBASTIAN 144 0 F 19:05.31 10:16/M
50 Lucy Keverline AQUINAS 258 2 F 19:06.54 10:16/M
51 Emily Harmanos ST. GREGORY 445 1 F 19:07.92 10:17/M
52 Emma Simmons ST. SEBASTIAN 149 0 F 19:16.54 10:22/M
53 Taylor Phillips ST. SEBASTIAN 147 0 F 19:46.24 10:38/M
54 Nina Russo ST. BONAVENTURE 289 4 F 20:10.65 10:51/M
55 Annabeth Grayson SSPP 459 3 F 20:25.51 10:59/M
56 Megan Mclaughlin ST. ALEXIS 415 0 F 20:33.82 11:03/M
57 Maddie Hill ST. BONAVENTURE 530 2 F 21:24.79 11:30/M
58 Sarah Reynolds ALPHA 489 3 F 21:41.57 11:39/M
59 Lila Deinhammer ALPHA 476 3 F 21:44.81 11:41/M
60 Gina Talarico ST. ALEXIS 407 0 F 21:51.80 11:45/M
61 Maia Hauser ST. URSULA 235 4 F 22:13.78 11:57/M
62 Abby Mcclellan ST. GREGORY 446 1 F 22:18.83 11:59/M
63 Avery Orr ST. ALEXIS 404 0 F 22:34.92 12:08/M
64 Violet Woods ST. GREGORY 444 2 F 23:02.18 12:23/M
65 Elizabeth Kress ST. GREGORY 442 2 F 23:03.80 12:24/M
66 Gabriella Glevicky ASSUMPTION 84 3 F 23:25.53 12:35/M
67 Gisele Mancing ALPHA 481 2 F 23:49.81 12:48/M
68 Carolyn Besong ST. GREGORY 440 2 F 23:53.39 12:50/M
69 Kaylee Hunt ASSUMPTION 86 3 F 24:17.33 13:03/M