OIL CITY TURKEY TROT
Overall Finish List
November 19, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services
5K RUN
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Matthew Slagh Petrolia PA 920 22 M 1 Top Fin 17:37.80 5:41/M
2 Trevor Johnson 840 30 M 2 Top Fin 18:46.80 6:03/M
3 Daniel Fisher Cranberry 820 15 M 3 Top Fin 19:15.20 6:13/M
4 Matthew Linz 854 16 M 1 13-19 20:03.80 6:28/M
5 David Stover Oil City PA 930 35 M 1 30-39 20:06.90 6:29/M
6 DeAnn Salvo 877 26 F 1 Top Fin 20:11.10 6:31/M
7 Adam Best 806 34 M 2 30-39 20:21.50 6:34/M
8 Todd McGill Franklin PA 926 45 M 1 40-49 20:46.00 6:42/M
9 Jeremy Shutters Kittanning PA 927 13 M 2 13-19 20:59.30 6:46/M
10 Carter Stanley Oil City PA 918 15 M 3 13-19 21:05.40 6:48/M
11 Gary McFarland Oil City PA 931 50 M 1 50-59 21:10.20 6:50/M
12 Sara Lander 848 22 F 2 Top Fin 21:21.70 6:53/M
13 Matt Diven 815 50 M 2 50-59 21:23.60 6:54/M
14 Bryce Gart Oil City PA 826 14 M 4 13-19 21:42.20 7:00/M
15 Zachary Nageotte Meadville PA 919 16 M 5 13-19 21:46.20 7:01/M
16 Emma Stevenson 888 15 F 3 Top Fin 21:46.50 7:01/M
17 Seth Perry 869 26 M 1 20-29 21:50.70 7:03/M
18 Dominique Guiste 829 13 M 6 13-19 22:09.40 7:09/M
19 Olivia Mumford 866 13 F 1 13-19 22:16.00 7:11/M
20 Jack Mumford 865 10 M 1 1-12 22:18.50 7:12/M
21 Michael Sandrock Clintonville PA 879 52 M 3 50-59 22:33.40 7:16/M
22 Ryan Perry Venus PA 917 14 M 7 13-19 22:35.10 7:17/M
23 Josh Kellogg 842 16 M 8 13-19 22:49.60 7:22/M
24 Rebekah Deal Oil City PA 811 38 F 1 30-39 22:58.80 7:25/M
25 Abagail Douglass 817 16 F 2 13-19 23:02.60 7:26/M
26 Caleb Prettyman 873 10 M 2 1-12 23:06.00 7:27/M
27 Brandon Siler 885 11 M 3 1-12 23:06.80 7:27/M
28 Jenna Kirkwood 843 12 F 1 1-12 23:15.80 7:30/M
29 Laurel Ecklund Seneca PA 923 15 F 3 13-19 23:21.10 7:32/M
30 Daniel Clark Clarion PA 912 40 M 2 40-49 23:22.40 7:32/M
31 Sharon Vroman 897 53 F 1 50-59 23:24.30 7:33/M
32 Madison Salvo 878 12 F 2 1-12 23:30.10 7:35/M
33 Kaine McFarland 859 11 M 4 1-12 23:36.00 7:37/M
34 James McCain 858 47 M 3 40-49 23:38.60 7:37/M
35 Jillian Stephens 887 31 F 2 30-39 23:53.10 7:42/M
36 Keegan Kirkwood 844 9 M 5 1-12 23:55.80 7:43/M
37 Scott Mccray Venus PA 922 68 M 1 60-69 24:01.60 7:45/M
38 Traci Hanna 834 44 F 1 40-49 24:04.20 7:46/M
39 Chris Armitage 802 41 M 4 40-49 24:11.30 7:48/M
40 Don Dodd 816 54 M 4 50-59 24:11.80 7:48/M
41 Angela Pachron Seneca PA 924 38 F 3 30-39 24:12.60 7:48/M
42 Kalynne Ziegler Cranberry 911 14 F 4 13-19 24:23.30 7:52/M
43 Tom Dietrich Houston PA 921 61 M 2 60-69 24:28.70 7:54/M
44 Aaron Lencer North Clarion 850 13 M 9 13-19 24:51.80 8:01/M
45 Cameron Whitling 901 17 M 10 13-19 25:05.10 8:05/M
46 Charles Vroman 896 53 M 5 50-59 25:07.00 8:06/M
47 Nathan Foltz 822 26 M 2 20-29 25:08.80 8:06/M
48 Jonathon Crawford 810 56 M 6 50-59 25:13.50 8:08/M
49 Jessica Wilson 904 17 F 5 13-19 25:38.60 8:16/M
50 Mike Wilentosky 902 56 M 7 50-59 25:48.90 8:19/M
51 Chase Melat Seneca PA 933 9 M 6 1-12 26:00.60 8:23/M
52 Dave Fisher 821 43 M 5 40-49 26:04.50 8:25/M
53 Ed Woolcock 910 70 M 1 70-99 26:25.30 8:31/M
54 Meghan Farley Summerville PA 913 29 F 1 20-29 26:29.20 8:33/M
55 Lauren Best 807 32 F 4 30-39 26:34.60 8:34/M
56 Patty Kaltenbach 841 49 F 2 40-49 26:43.50 8:37/M
57 Thomas Wilson 907 62 M 3 60-69 26:51.70 8:40/M
58 Sophia Wilson 906 16 F 6 13-19 26:54.40 8:41/M
59 Debra Grove 828 55 F 2 50-59 27:06.70 8:45/M
60 Jessica Wenner 900 30 F 5 30-39 27:21.70 8:49/M
61 Emily Dellaquila 812 27 F 2 20-29 27:22.20 8:50/M
62 Carleen Sundy 891 46 F 3 40-49 27:26.30 8:51/M
63 Delaney Nystrom Erie PA 935 12 F 3 1-12 27:27.00 8:51/M
64 Holly Allen 801 50 F 3 50-59 27:35.60 8:54/M
65 Kathy Dunham Oil City PA 818 30 F 6 30-39 27:36.50 8:54/M
66 Matt Saylor Canal Fulton OH 925 36 M 3 30-39 27:52.90 8:59/M
67 Henry Lencer Jr. 852 47 M 6 40-49 28:14.20 9:06/M
68 Marlene O'Brein Oil City PA 932 55 F 4 50-59 28:19.90 9:08/M
69 Keri Mizerak 863 49 F 4 40-49 28:30.50 9:12/M
70 Jody Shawley Fryburg PA 916 53 F 5 50-59 28:31.50 9:12/M
71 Amanda Patterson 868 37 F 7 30-39 29:08.00 9:24/M
72 Jim Salsgiver 876 44 M 7 40-49 29:19.30 9:27/M
73 Jordan Linz 853 14 F 7 13-19 29:27.40 9:30/M
74 Mary McFarland 860 55 F 6 50-59 29:34.30 9:32/M
75 Kathy Watters 898 50 F 7 50-59 30:13.20 9:45/M
76 Kari Prelog 872 40 F 5 40-49 30:17.50 9:46/M
77 Stacy Ginkel Knox PA 915 42 F 6 40-49 31:05.50 10:02/M
78 Kelsey Scalise 880 28 F 3 20-29 31:09.50 10:03/M
79 Sue Lencer 851 47 F 7 40-49 31:10.50 10:03/M
80 Bonnie Ventrella Oil City PA 928 61 F 1 60-69 31:40.50 10:13/M
81 Amanda Deloe Oil City PA 813 31 F 8 30-39 31:45.80 10:15/M
82 Austin Bennett Youngsville PA 937 9 M 7 1-12 32:16.80 10:25/M
83 Kayla Johnson 839 29 F 4 20-29 32:17.80 10:25/M
84 Brooke Gart Oil City PA 936 16 F 8 13-19 32:53.60 10:36/M
85 Kerri Baughman Oil City PA 803 41 F 8 40-49 33:00.50 10:39/M
86 Peter Winkler 908 63 M 4 60-69 33:02.60 10:39/M
87 Tim Tygert 893 62 M 5 60-69 33:14.50 10:43/M
88 Lori Melat Seneca PA 934 47 F 9 40-49 33:27.30 10:47/M
89 Taylor Gart Oil City PA 827 10 F 4 1-12 33:36.30 10:50/M
90 Geneva Maleski 857 60 F 2 60-69 33:40.20 10:52/M
91 Mary James 838 57 F 8 50-59 33:47.80 10:54/M
92 Kelly Bradley 809 45 F 10 40-49 34:35.40 11:09/M
93 Melissa Stewart Franklin PA 938 32 F 9 30-39 34:37.00 11:10/M
94 Ken Hall 832 58 M 8 50-59 34:57.00 11:16/M
95 Heidi Siler 886 41 F 11 40-49 35:13.70 11:22/M
96 Alyssa Schiffer Oil City PA 929 25 F 5 20-29 35:17.80 11:23/M
97 Emily Bennett 805 26 F 6 20-29 35:19.10 11:24/M
98 Brenda Morrow 864 53 F 9 50-59 35:24.40 11:25/M
99 Theresa Strong 890 38 F 10 30-39 35:51.30 11:34/M
100 Cyndi Gariepy 825 42 F 12 40-49 35:57.90 11:36/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Jodi Diven 814 40 F 13 40-49 36:05.40 11:38/M
102 Steve Luxbacher 856 39 M 4 30-39 36:23.00 11:44/M
103 Greg Lander 846 36 M 5 30-39 36:37.20 11:49/M
104 Cindi Tygert 892 61 F 3 60-69 36:47.10 11:52/M
105 Sandra Sciullo-Baughman 882 45 F 14 40-49 36:56.70 11:55/M
106 Mark Baughman Oil City PA 804 47 M 8 40-49 37:41.90 12:09/M
107 Jane Hedrick 837 58 F 10 50-59 37:48.60 12:12/M
108 Wesley Sheer 884 8 M 8 1-12 37:54.60 12:14/M
109 Jennifer Luxbacher 855 34 F 11 30-39 37:57.20 12:15/M
110 Alexander Piercy 870 7 M 9 1-12 38:43.10 12:29/M
111 Lauri Piercy 871 37 F 12 30-39 38:46.20 12:30/M
112 Carrie McGaughey 861 47 F 15 40-49 39:43.30 12:49/M
113 Ashley Osborne 867 32 F 13 30-39 40:18.50 13:00/M
114 Rachel Eaton 819 36 F 14 30-39 40:26.10 13:03/M
115 Lori Welsh Nury 899 51 F 11 50-59 40:30.60 13:04/M
116 Sarah Fox 824 10 F 5 1-12 40:37.60 13:06/M
117 Kevin Fox 823 45 M 9 40-49 40:38.10 13:06/M
118 Sheila Shreffler Franklin PA 914 57 F 12 50-59 41:53.00 13:31/M
119 Marie Schweitzer 881 34 F 15 30-39 41:57.00 13:32/M
120 Cindy Woloszyn Oil City PA 909 55 F 13 50-59 42:21.80 13:40/M
121 Jenny Geer 874 41 F 16 40-49 45:59.90 14:50/M
122 Julie Ruditis 875 48 F 17 40-49 45:59.90 14:50/M
123 Tracy Lander Oil City PA 849 35 F 16 30-39 46:48.70 15:06/M
124 Cindy Harger 835 60 F 4 60-69 48:00.40 15:29/M
125 John Lander 847 7 M 10 1-12 1:05:32.00 21:08/M
126 Abby Lander 845 4 F 6 1-12 1:05:36.00 21:10/M
127 Cindy Urban 894 59 F 14 50-59 1:05:38.00 21:10/M
5K WALK
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Nevin Brian Rosen Franklin PA 753 54 M 1 Top Fin 35:13.30 11:22/M
2 Carla Knecht 726 45 F 1 Top Fin 37:14.80 12:01/M
3 Jim Bell Oil City PA 703 70 M 2 Top Fin 38:28.20 12:25/M
4 Mary Sweeney Oil City PA 749 64 F 2 Top Fin 38:41.30 12:29/M
5 Gerry Cunningham Oil City PA 712 64 M 3 Top Fin 38:55.50 12:33/M
6 Dale Jackson Oil City PA 756 54 M 1 50-59 39:08.50 12:37/M
7 Carol Schettler 745 49 F 3 Top Fin 39:30.10 12:45/M
8 Kathy Johnson Oil City PA 723 66 F 1 60-69 40:31.00 13:04/M
9 Richard Maleski 727 63 M 1 60-69 40:59.40 13:13/M
10 Barbara Mattic 729 55 F 1 50-59 41:14.10 13:18/M
11 Gabriel Schiffer Oil City PA 754 22 M 1 20-29 42:13.30 13:37/M
12 Erin Bomboy 705 32 F 1 30-39 43:32.90 14:03/M
13 Aimee Thompson 750 27 F 1 20-29 43:33.20 14:03/M
14 Carrie Gaw 720 32 F 2 30-39 43:35.10 14:04/M
15 Leslie Mcgaughey 733 47 F 1 40-49 43:36.90 14:04/M
16 Heidi Debruycker Oil City PA 713 42 F 2 40-49 44:17.40 14:17/M
17 Bruce Sweeney Oil City PA 748 66 M 2 60-69 44:18.00 14:17/M
18 Alyssa Prettyman-Ion 741 39 F 3 30-39 44:48.30 14:27/M
19 Ted Jones 724 60 M 3 60-69 44:48.50 14:27/M
20 Connie Schwabenbauer 746 55 F 2 50-59 45:59.00 14:50/M
21 Melody McKain 862 54 F 3 50-59 46:51.30 15:07/M
22 Carla Wheeler 752 69 F 2 60-69 47:51.60 15:26/M
23 Katie Purvis 742 37 F 4 30-39 47:53.30 15:27/M
24 Stacey Salsgiver 744 53 F 4 50-59 48:07.40 15:31/M
25 Ginny Kellogg 725 47 F 3 40-49 48:53.70 15:46/M
26 Tim Harger 721 60 M 4 60-69 49:57.60 16:07/M
27 Michelle Morgan 740 58 F 5 50-59 50:07.40 16:10/M
28 David Riddle 743 59 M 2 50-59 50:07.50 16:10/M
29 Nancy Clifford 711 60 F 3 60-69 50:44.20 16:22/M
30 Don Freeborn 718 64 M 5 60-69 51:00.80 16:27/M
31 Terri Freeborn 719 63 F 4 60-69 51:05.80 16:29/M
32 Brenda Agnello Oil City PA 755 58 F 6 50-59 51:49.30 16:43/M
33 Dave Heath 722 67 M 6 60-69 53:49.20 17:22/M
34 Terry Bussard 708 71 M 1 70-99 53:49.60 17:22/M
35 Dylan Mcgaughey 732 11 M 1 1-12 56:39.50 18:16/M
36 Brody Mcgaughey 730 11 M 2 1-12 56:48.60 18:19/M
37 Don Mcgaughey 731 52 M 3 50-59 57:42.70 18:37/M
38 Mike Mcgaughey 734 47 M 1 40-49 57:43.40 18:37/M
39 Amy Beichner 702 55 F 7 50-59 57:47.20 18:38/M
40 Ann Black 808 53 F 8 50-59 57:47.60 18:38/M
41 Shannon Birsa 704 15 F 1 13-19 58:14.70 18:47/M
42 Elizabeth Ford 717 79 F 1 70-99 59:02.70 19:03/M
43 Leigh Sturm 747 48 F 4 40-49 1:01:04.00 19:42/M
44 Joanne Buckna 707 52 F 9 50-59 1:01:05.00 19:42/M
45 Cynthia Bonk 706 64 F 5 60-69 1:01:33.80 19:51/M
46 Mary Miller Rockingham VA 737 52 F 10 50-59 1:01:47.00 19:56/M
47 Teresa Miller 738 56 F 11 50-59 1:04:18.90 20:45/M
48 Mary Campbell 710 32 F 5 30-39 1:05:54.90 21:15/M
49 James Campbell 709 71 M 2 70-99 1:08:20.00 22:03/M