ST. GREGORY GREAT PUMPKIN RACE
Age Group Results
October 30, 2016
Results By Miles of Smiles Timing Services
1 MILE
Female OVERALL 1 MILE Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mia Doyle 56 14 2 6:29.50 6:29/M
2 Emma Kreber 256 13 3 6:32.40 6:32/M
3 Isabella Dudash 248 9 8 7:17.20 7:17/M
Female 1 to 6
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Abigail Mcclellan 118 6 30 9:25.70 9:25/M
2 Veronica Homison 97 6 43 10:29.50 10:29/M
3 Emma Dudash 246 5 59 11:17.70 11:17/M
4 Ella Osterrieder 222 5 66 12:31.60 12:31/M
5 Elizabeth Speicher 220 5 70 13:04.50 13:04/M
6 Kendal Fitzgerald 66 5 79 14:19.50 14:19/M
Female 7 to 10
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cheyenne Smith 175 8 12 7:32.10 7:32/M
2 Ella Doyle 54 8 15 7:40.30 7:40/M
3 Naomi Sauers 171 8 17 7:48.20 7:48/M
4 Sophie Doyle 57 10 25 8:46.00 8:46/M
5 Violet Woods 207 7 26 8:47.80 8:47/M
6 Molly Sullivan 186 8 34 9:40.10 9:40/M
7 Natalie Paulson 150 9 45 10:42.10 10:42/M
8 Emma Lechner 223 9 46 10:45.90 10:45/M
9 Athena Woods 204 10 50 11:01.50 11:01/M
10 Grace Paulson 147 7 51 11:01.80 11:01/M
11 Emily Harmanos 81 7 56 11:16.30 11:16/M
12 Carolyn Besong 16 7 60 11:27.60 11:27/M
Female 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anna Byers 36 12 9 7:22.30 7:22/M
2 Grace Doyle 55 12 18 7:54.10 7:54/M
3 Skyler Moon 124 12 21 8:22.80 8:22/M
4 Cora Fiedler 232 11 31 9:32.10 9:32/M
5 Makaela Kirish 104 13 62 11:57.10 11:57/M
6 Madeline Fiedler 231 13 63 12:22.20 12:22/M
7 Ashley Matuszak 112 13 64 12:22.40 12:22/M
8 Calina Purnsley 156 13 74 13:17.20 13:17/M
Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Megan Matuszak 113 19 77 14:01.90 14:01/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Gold 73 34 35 9:41.80 9:41/M
2 Jeannie Orend 136 39 39 10:10.20 10:10/M
3 Christine Haslinger 88 37 47 10:57.50 10:57/M
4 Jessica Osterrieder 221 34 65 12:31.50 12:31/M
5 Lynn Homison 95 39 75 13:53.40 13:53/M
6 Christine Fitzgerald 65 36 81 14:29.80 14:29/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chanin Woods 205 40 27 8:47.80 8:47/M
2 Diane Ammerman 243 42 37 10:07.90 10:07/M
3 Shui Lin 106 47 41 10:28.30 10:28/M
4 Jennifer Byers 37 47 61 11:35.90 11:35/M
5 Joan Besong 18 40 90 19:50.60 19:50/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ursula Matuszak 114 53 76 14:01.60 14:01/M
Female 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ann Cheman 40 65 36 9:52.80 9:52/M
2 JOAN WIENEEK 258 66 89 18:58.50 18:58/M
Male OVERALL 1 MILE Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Zac Baker 257 13 1 6:25.10 6:25/M
2 Seth Franke 69 10 4 6:44.60 6:44/M
3 Patrick Horton 230 8 5 7:11.90 7:11/M
Male 1 to 6
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Judah Sauers 169 6 20 8:05.70 8:05/M
2 Beau Haslinger 87 6 48 10:57.60 10:57/M
3 Blaise Karlovic 101 5 55 11:14.20 11:14/M
4 Mitchell Murcko 252 4 67 12:58.80 12:58/M
5 Damian Losos 108 3 73 13:10.00 13:10/M
6 Owen Fitzgerald 68 3 80 14:29.20 14:29/M
7 Connor Mcclellan 120 5 85 15:34.60 15:34/M
8 Levi Buchanan 31 3 88 15:54.00 15:54/M
Male 7 to 10
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 dean sauers 261 8 6 7:12.80 7:12/M
2 James Erfort 62 9 7 7:16.30 7:16/M
3 Adam Byers 35 9 10 7:27.40 7:27/M
4 Matthew Dudash 247 10 11 7:28.60 7:28/M
5 Henry Buchanan 30 8 19 8:05.40 8:05/M
6 Michael Horton 229 9 22 8:32.70 8:32/M
7 Gregory Chiusano 43 7 32 9:38.80 9:38/M
8 Zach Orend 137 8 33 9:39.70 9:39/M
9 Evan Orend 135 7 38 10:09.90 10:09/M
10 Isaac Homison 94 9 42 10:29.40 10:29/M
11 Ben Sutton 234 10 44 10:33.00 10:33/M
12 Michael Murcko 251 7 49 11:00.80 11:00/M
13 Asher Buchanan 28 7 58 11:17.60 11:17/M
14 Noah Dobson 47 10 72 13:09.10 13:09/M
15 John Besong 19 7 78 14:09.40 14:09/M
Male 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sam Buchanan 33 11 13 7:36.80 7:36/M
2 Aidan Mccarty 116 13 14 7:39.60 7:39/M
3 Trey Purnsley 157 11 23 8:41.00 8:41/M
4 Michael Ammerman 242 11 40 10:18.50 10:18/M
5 Ben Tomer 195 12 84 14:34.10 14:34/M
6 Jake Tomer 197 14 92 20:28.80 20:28/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Sauers 170 35 29 8:59.70 8:59/M
2 Mike Murcko 250 39 68 12:59.10 12:59/M
3 Sean Sullivan Peters Township WV 187 38 82 14:30.60 14:30/M
4 Chris Mcclellan 119 39 86 15:50.90 15:50/M
5 Mike Buchanan 32 38 87 15:53.50 15:53/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sean Mccarty 117 43 16 7:41.50 7:41/M
2 Jason Woods 206 40 53 11:04.80 11:04/M
3 Blaise Karlovic 102 40 54 11:12.70 11:12/M
4 Mark Harmanos 84 41 57 11:16.30 11:16/M
5 Matt Haslinger 89 41 69 13:01.90 13:01/M
6 Tim Speicher 219 42 71 13:05.00 13:05/M
7 Bob Tomer 196 48 83 14:34.00 14:34/M
8 Ed Besong 17 49 91 19:50.90 19:50/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Zentner 213 54 28 8:53.30 8:53/M
2 Greg Paulson 148 52 52 11:02.60 11:02/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dale Johnson 240 62 24 8:41.90 8:41/M
5K
Female OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alaina Hicks 227 12 4 20:28.90 6:36/M
2 Madeline Gagman 241 13 6 20:39.20 6:40/M
3 Julia Zalenski 211 11 15 22:23.10 7:13/M
Female 1 to 10
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexandra Gongas 74 10 20 22:58.70 7:25/M
2 Elaina Donahue 49 9 56 28:53.70 9:19/M
3 Olivia Hanna 78 9 72 32:43.50 10:33/M
4 Reese Hanna 79 10 75 33:10.80 10:42/M
5 Kyndra Seddon 174 9 77 33:49.10 10:55/M
Female 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Natalie Homison 96 13 49 27:38.80 8:55/M
2 Abby Kreber 255 11 50 27:59.70 9:02/M
3 Elana Homison 93 12 54 28:20.80 9:08/M
4 Anna Cantella 39 12 60 29:18.60 9:27/M
5 Alexis Ropelewski Zelienople PA 162 13 62 29:55.30 9:39/M
6 Emma Bartos 11 13 65 30:30.40 9:50/M
7 Kelsey Seddon 173 11 95 50:29.20 16:17/M
8 Rebekah Genaway 71 14 96 50:29.20 16:17/M
Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jenna Moorehead 126 15 18 22:45.70 7:20/M
2 Julia Redilla 159 15 29 24:27.70 7:53/M
3 Bailey Kondos 105 16 84 36:58.30 11:55/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jamie Dawson 45 29 52 28:11.90 9:05/M
2 Laura Vavro 199 29 79 34:28.80 11:07/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erin Donahue 50 37 28 24:24.30 7:52/M
2 Rebecca Speicher 217 39 40 26:34.00 8:34/M
3 Sara Houk 98 39 41 26:43.40 8:37/M
4 beth sauers 259 32 58 29:03.30 9:22/M
5 Autumn Heinz Ellwood City PA 91 38 59 29:12.70 9:25/M
6 Marissa Guarascio 76 30 67 30:39.80 9:53/M
7 Jodi Seddon 172 38 78 33:49.40 10:55/M
8 Megan Muldowney 129 35 80 34:29.00 11:07/M
9 Nadine Roy 239 36 93 49:29.80 15:58/M
10 Nicole Ciaramella 44 36 94 49:42.90 16:02/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dianne Zalenski 210 43 19 22:54.10 7:23/M
2 Tisha Frederick 224 44 33 25:29.90 8:13/M
3 Kimberly Paulson 149 44 57 29:02.50 9:22/M
4 Amy Redilla 158 45 63 29:56.30 9:39/M
5 Jennifer Tomer 198 44 66 30:34.80 9:52/M
6 Jill Hanna 77 40 74 32:55.40 10:37/M
7 Donna Murphy 131 48 81 35:01.30 11:18/M
8 Joanna Sutton 233 44 82 35:59.10 11:36/M
9 Jan Genaway 70 46 83 36:57.80 11:55/M
10 Jennifer Murcko 130 42 86 38:40.20 12:28/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Divina Harvey Ambridge 86 54 44 26:45.50 8:38/M
2 Kimberly Matz 115 55 69 32:27.50 10:28/M
3 Suzanne Parsons 145 55 70 32:38.50 10:32/M
4 Lori O'donnell 134 55 71 32:38.80 10:32/M
5 Martha Adamski 3 52 87 40:36.90 13:06/M
6 Dawna Bott 25 57 91 43:44.70 14:06/M
7 Jennifer Winkler 202 58 92 45:28.60 14:40/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Ann Thompson 194 76 88 43:18.50 13:58/M
Male OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chad Pakozdi 143 17 1 19:00.90 6:08/M
2 Douglas Basinski Pittsburgh PA 12 45 2 19:10.90 6:11/M
3 Justin Redilla 160 13 3 20:10.30 6:30/M
Male 1 to 10
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Canaan Sauers 168 10 16 22:44.90 7:20/M
2 Aidan Hicks 228 10 22 23:19.80 7:31/M
3 Anthony Speicher 218 9 39 26:32.80 8:34/M
Male 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Thomas Zentner 214 11 5 20:37.00 6:39/M
2 Owen Schessler 253 11 8 20:53.60 6:44/M
3 Gabriel Mudd 127 12 12 21:46.50 7:01/M
4 Zac Baker 10 13 13 21:49.10 7:02/M
5 Andy Besong 15 13 31 24:47.80 8:00/M
6 Dylan Paulson 146 11 35 25:50.60 8:20/M
7 Joseph Harmanos 83 11 38 26:32.20 8:34/M
8 Nick Paulson 151 13 46 27:22.10 8:50/M
9 Jonathan Allen 6 11 61 29:49.80 9:37/M
Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nathan Giuliani 72 19 9 21:09.40 6:49/M
2 Patrick Byers 38 18 10 21:10.60 6:50/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Fitzgerald 67 37 26 24:16.80 7:50/M
2 David Losos 110 39 36 25:57.70 8:22/M
3 Mike Faller 64 38 47 27:29.90 8:52/M
4 Anthony Guarascio 75 31 68 32:13.10 10:24/M
5 dan sauers 260 32 89 43:19.10 13:58/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Yowler 208 43 7 20:42.90 6:41/M
2 Jason Mudd 128 41 11 21:23.50 6:54/M
3 Steven Moon 125 47 14 22:05.40 7:07/M
4 Christopher Doyle 53 43 17 22:45.00 7:20/M
5 Ron Hanna 80 41 23 23:37.50 7:37/M
6 Ed Sutton 189 44 24 23:44.30 7:39/M
7 Derek Hicks 226 42 37 26:01.40 8:24/M
8 John Ropelewski Zelienople PA 163 46 64 30:02.00 9:41/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Detar 46 51 21 22:59.80 7:25/M
2 Jeff Syphrit 192 55 25 23:57.70 7:44/M
3 Dana Brier 26 50 27 24:20.80 7:51/M
4 David Harvey Ambridge PA 85 56 42 26:43.60 8:37/M
5 Frank Tarantine Youngstown OH 193 58 43 26:44.30 8:37/M
6 Jamie Kreber 254 52 51 27:59.90 9:02/M
7 Bob Pakozdi 142 58 55 28:26.70 9:10/M
8 robb kipp 225 56 73 32:48.50 10:35/M
9 Dennis Bott 249 57 90 43:36.40 14:04/M
10 Frank Longobardi 245 54 97 52:41.40 17:00/M
Male 60 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 J Gary Sutton 190 61 32 25:16.50 8:09/M
2 Mark Eschenfelder Beaver PA 63 61 34 25:35.20 8:15/M
3 Dick Rutledge 244 68 45 27:16.70 8:48/M
4 Ed Murray 132 61 48 27:31.40 8:53/M
5 Peter Winkler Franklin PA 203 63 76 33:41.60 10:52/M
6 Rick Booth 24 68 85 37:29.40 12:05/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Walker Pittsburgh PA 201 72 30 24:38.00 7:57/M
2 Lou Alaksin New Galilee PA 4 76 53 28:18.80 9:08/M