BARNSVILLE RAILS TO TRAILS
Age Group Results
May 20, 2017
Results By Race Management Systems, Inc.
5K RUN
Female OVERALL 5K RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anna Beck-Lee Washington PA 911 32 3 18:03.80 5:49/M
2 Felicity Smith 845 25 21 21:11.32 6:50/M
3 Mya McEndree 919 16 25 21:36.53 6:58/M
4 Hannah Hupp 761 13 27 21:47.53 7:02/M
5 Alizabeth Lude 927 13 28 21:49.32 7:02/M
Female OVERALL MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laura Patrone 818 41 48 24:36.86 7:56/M
2 Ellen Larter 881 56 53 25:08.51 8:06/M
3 Carrie Perrell 968 53 58 25:39.62 8:16/M
Female 10 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kaylee Darby 905 9 107 32:49.89 10:35/M
2 Ella Fulton 729 8 118 35:23.31 11:25/M
3 Jayden Long 902 5 123 36:59.33 11:56/M
4 Elizabeth Lawrence 943 5 132 42:14.63 13:37/M
Female 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Abby Sall 832 14 54 25:13.42 8:08/M
2 Kaylee Graham 739 12 57 25:23.70 8:11/M
3 Sierra Scott 839 13 59 25:41.46 8:17/M
4 Kaylee Karrasch 770 12 71 26:19.17 8:29/M
5 Kylie McGinnis 796 13 99 30:50.46 9:57/M
6 Jocelyn Sawinski 899 11 101 31:51.70 10:16/M
7 Alyssa Hornbeck 755 11 104 32:03.95 10:20/M
Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mackenna Strait 853 17 137 44:40.36 14:25/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Britt Lockhart 964 28 30 22:07.50 7:08/M
2 Tiffany Disher 883 28 50 24:55.25 8:02/M
3 Tiffany Morris 966 28 70 26:16.90 8:28/M
4 Hannah Sholtis 842 28 84 28:25.97 9:10/M
5 Merriah Ghent 737 26 90 28:59.72 9:21/M
6 Lindsay Stalder 849 29 111 33:20.69 10:45/M
7 Heather Woodfin 906 29 112 34:28.33 11:07/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah "D-Square Donley 716 34 32 22:37.28 7:18/M
2 Megan Blow 678 33 61 25:45.36 8:18/M
3 Jodi Miller 803 34 65 26:05.49 8:25/M
4 Marie West 956 33 87 28:42.73 9:15/M
5 Kimberly Lawrence 786 32 133 42:14.63 13:37/M
6 Leslie Rupp 831 34 145 55:42.33 17:58/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jen Fulton 730 39 39 23:07.76 7:27/M
2 Kathryn Isaly 765 35 42 23:33.26 7:36/M
3 Alicia Sargent 835 35 51 24:58.70 8:03/M
4 Erin Scott 838 38 67 26:12.50 8:27/M
5 Stephanie Harris 742 37 75 26:42.37 8:37/M
6 Amanda Kastrenec 942 36 95 29:48.67 9:37/M
7 Susan Harrison 746 38 102 32:00.96 10:19/M
8 Christine Beck 674 39 108 32:55.97 10:37/M
9 Sherry Loy 789 38 143 52:04.53 16:48/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Anisa Rocchi 922 43 69 26:14.18 8:28/M
2 April Micker 802 40 93 29:33.18 9:32/M
3 Nikki Liberatore 787 44 94 29:38.98 9:34/M
4 Cathryn Stanley 850 43 129 39:51.22 12:51/M
5 Tess Riley 828 44 134 43:51.49 14:09/M
6 Stacy Phillips 821 44 139 49:00.33 15:48/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dana Roscoe 920 47 66 26:06.75 8:25/M
2 Deanna Ellafrits 720 48 80 27:27.91 8:51/M
3 Jennifer Kriechbaum 951 45 82 27:43.83 8:56/M
4 Kris Midcap 930 47 83 28:22.40 9:09/M
5 Nancy McCabe-Day 913 46 96 30:03.96 9:42/M
6 Robin Lapham 785 49 106 32:34.35 10:30/M
7 Jennifer Campbell 929 45 109 33:10.62 10:42/M
8 Michele Plumly 823 49 119 35:26.55 11:26/M
9 Lara Williams 903 48 124 37:05.67 11:58/M
10 Carrie Strait 852 45 136 44:40.28 14:25/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cathy Reese 926 53 74 26:29.42 8:33/M
2 Jeannette Wierzbicki 870 58 76 26:47.87 8:38/M
3 Kathy Warfield 864 51 86 28:40.97 9:15/M
4 Tammy Whitsell 869 50 135 43:52.10 14:09/M
5 Susan Walker 863 52 141 50:32.82 16:18/M
Female 60 and Over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Connie Rich 827 62 103 32:00.96 10:19/M
2 Debra Czap 709 60 105 32:16.91 10:25/M
3 Theresa Kline 779 61 110 33:12.44 10:43/M
4 Lynn Hellstern 748 68 121 36:52.60 11:54/M
5 Sister Kevin Be OSF 814 73 126 38:28.69 12:25/M
6 Marcie Smith 846 63 128 39:15.15 12:40/M
7 Barbara McFarland 795 61 130 39:56.72 12:53/M
8 Risa Culp-McCray 933 67 131 41:19.39 13:20/M
9 Ella Jane Custer 708 87 138 45:51.78 14:47/M
Male OVERALL 5K RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cedric Robinson Martins Ferry OH 950 26 1 16:14.66 5:14/M
2 Eric Leech 947 15 2 18:00.37 5:48/M
3 Justin Zelek 880 33 4 18:06.90 5:50/M
4 Casey Morrison 952 24 5 18:27.28 5:57/M
5 Thomas Karrasch 771 39 6 18:43.55 6:02/M
Male OVERALL MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Taylor 894 46 7 18:46.61 6:03/M
2 Sean McCrate 908 47 9 18:49.26 6:04/M
3 Michael Kosek Saint Clairsville 925 40 10 18:56.80 6:06/M
Male 10 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyler Harris 744 9 43 23:36.90 7:37/M
2 Cole Francis 957 9 49 24:51.52 8:01/M
3 Billy Schumacher 907 10 78 26:59.99 8:42/M
4 Bo Detling 959 7 85 28:38.72 9:14/M
5 Ryan Fulton 732 6 88 28:46.23 9:17/M
6 Gunner Disher 884 8 97 30:28.86 9:50/M
7 Dylan Saffel 958 7 115 34:36.30 11:10/M
8 Wyett Hribal 759 3 140 49:15.82 15:53/M
Male 11 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trent Lewis 912 13 8 18:47.62 6:04/M
2 Waylan Mlynek II 763 13 35 22:44.65 7:20/M
3 Thomas Ervin 722 13 47 24:17.92 7:50/M
4 Mikey Keller 953 13 72 26:22.87 8:30/M
5 Alex Cunningham 705 13 81 27:36.59 8:54/M
6 Devin Crumbaker 969 12 89 28:58.47 9:21/M
7 Jack Koontz 781 11 98 30:44.98 9:55/M
8 Cole Bloomfield 890 11 122 36:53.83 11:54/M
9 Colin Cunningham 706 11 125 37:58.60 12:15/M
Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Johnny Crum 703 17 17 20:40.53 6:40/M
2 Hunter Midcap Wheeling WV 931 15 20 20:57.26 6:45/M
3 Ryan Crum 704 15 23 21:14.62 6:51/M
4 Erich Durbin 717 17 56 25:15.25 8:09/M
5 Justin Bowers 683 19 79 27:09.24 8:45/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nick Sherman 921 23 16 20:30.95 6:37/M
2 Robert Simpson 918 23 26 21:45.77 7:01/M
3 Terry Smith 848 27 29 22:05.85 7:07/M
4 Justin Morris 967 28 34 22:42.20 7:19/M
5 Iming Chang 692 25 37 22:54.43 7:23/M
6 Zachary Gardner 736 27 77 26:49.49 8:39/M
7 Josh Dillon 955 26 142 51:28.53 16:36/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephen Harris 743 39 19 20:55.24 6:45/M
2 Jason Leech 948 38 22 21:12.78 6:50/M
3 Josh Kirkpatrick 777 37 36 22:45.77 7:20/M
4 Jason Steed 897 39 62 25:50.24 8:20/M
5 Doug Sargent 954 34 64 25:56.38 8:22/M
6 Bryan Sall 833 39 120 35:29.43 11:27/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Keith Fulton 731 41 11 19:18.26 6:14/M
2 Paul Alig 668 43 12 19:23.74 6:15/M
3 D.J. Butler 923 44 41 23:25.51 7:33/M
4 Jeff Smith 900 42 44 23:48.14 7:41/M
5 Donald Loy 788 43 144 52:05.35 16:48/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rich Durbin 718 47 13 19:59.47 6:27/M
2 Tim Hertel Akron OH 750 46 14 20:08.68 6:30/M
3 Rich Miller 901 47 63 25:56.17 8:22/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Whitehouse 924 54 38 22:55.67 7:24/M
2 Doug Midcap 932 54 46 24:08.33 7:47/M
3 Rick Shimble 841 53 52 25:01.98 8:04/M
4 Patrick Gramlich 740 54 73 26:27.18 8:32/M
5 Blake Headen 747 50 114 34:32.93 11:08/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rich Sandala 834 55 15 20:18.51 6:33/M
2 Ted Nites 895 55 18 20:48.47 6:43/M
3 Stush Sadowski Lawrence PA 945 58 40 23:11.41 7:29/M
4 George Kepreos 776 58 55 25:13.82 8:08/M
5 Pat Calmbacher 685 59 60 25:44.13 8:18/M
6 Greg Batts 672 59 113 34:32.64 11:08/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bruce Harris 741 63 33 22:39.96 7:18/M
2 Gary Sutton 858 61 68 26:13.49 8:27/M
3 Richard Klempa 778 64 92 29:18.89 9:27/M
4 Stephen Hughey 896 64 100 31:36.16 10:12/M
Male 65 and Over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Pikelis 822 65 24 21:19.91 6:53/M
2 Joe Allen 670 67 31 22:29.14 7:15/M
3 Glenn Gailey 733 70 45 23:54.16 7:43/M
4 Howard Wise 875 67 91 29:04.19 9:23/M
5 Jim Farrell 725 75 116 34:51.85 11:15/M
6 Robert Smith 847 75 117 35:20.86 11:24/M
7 Tom Parsons 817 65 127 38:46.20 12:30/M
5K WALK
Female OVERALL WALKERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Ervin 721 49 4 31:39.44 10:13/M
2 Rena Koontz 782 36 6 33:02.82 10:39/M
3 Caitlyn Fithen 726 25 9 33:39.85 10:51/M
Female MASTER WALKERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brenda Colvin 698 58 10 33:40.68 10:52/M
2 Shirley Bonnette 680 55 11 34:08.47 11:01/M
3 Geralyn Hemmann 941 61 12 36:40.49 11:50/M
Female 19 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paige Wilson 874 18 67 44:47.93 14:27/M
2 Kaitlyn Clary 695 12 74 45:21.34 14:38/M
3 Lilly Adkins 916 10 93 50:07.18 16:10/M
4 Brooke Crum 701 12 96 51:04.55 16:28/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lacey Tidrick 859 24 56 42:43.75 13:47/M
2 Bryanna Perkins 820 25 57 42:45.11 13:47/M
3 Emily Kauff 772 26 88 48:34.70 15:40/M
4 Kara Dillon 713 28 90 49:27.31 15:57/M
5 Hannah Carpenter 688 28 94 50:07.18 16:10/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Stutzman 854 37 29 39:39.53 12:47/M
2 Kenna MacMillan 792 35 53 41:47.60 13:29/M
3 Desiree Hindman 752 32 54 42:06.57 13:35/M
4 Trish Satterfield 885 36 60 43:00.82 13:52/M
5 Victoria Wade 862 33 62 43:26.11 14:01/M
6 Melanie Carpenter 689 37 75 45:27.59 14:40/M
7 Carol Clary-Donley 696 39 81 47:15.81 15:15/M
8 Natasha Hribal 758 30 82 47:15.81 15:15/M
9 Tessa Howiler 757 32 102 58:30.93 18:52/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Crystal Cox 888 43 18 39:02.75 12:35/M
2 Debbie Bloomfield 892 42 22 39:20.65 12:41/M
3 Brandy Miller 940 43 70 45:03.88 14:32/M
4 Tiffany Franckhauser 727 41 73 45:20.35 14:37/M
5 Clarissa Hornbeck 756 44 76 45:43.77 14:45/M
6 Jessica Wells 866 43 92 49:38.31 16:01/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Clark 694 46 25 39:29.38 12:44/M
2 Allison Craig 700 49 26 39:31.13 12:45/M
3 Lori Paden 815 46 46 41:22.68 13:21/M
4 Lenett Olack 887 49 47 41:28.98 13:23/M
5 Carla Morris 965 48 78 46:08.81 14:53/M
6 Darci Young 879 47 79 46:11.41 14:54/M
7 Catherine Darling 711 46 89 49:11.31 15:52/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alicia McSwords 798 52 32 39:54.38 12:52/M
2 Cindy Schumacher 836 53 34 40:05.63 12:56/M
3 Amy Sipos 844 53 52 41:46.97 13:28/M
4 Jeanene Estep 724 54 58 42:46.36 13:48/M
5 Penny Belon-Bonds 675 54 80 46:26.25 14:59/M
6 Viola Moore 806 52 87 48:33.53 15:40/M
7 Barbara Carpenter 915 54 104 58:40.95 18:55/M
8 Tina Humphrey 760 54 108 59:19.75 19:08/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lori Dobrovich 715 55 23 39:27.64 12:44/M
2 Karen Stovash 851 59 24 39:27.64 12:44/M
3 Camille Basinger 671 58 27 39:36.87 12:46/M
4 Debbie Frye 728 56 39 40:24.56 13:02/M
5 Annie Isaly 764 55 41 40:26.83 13:03/M
6 Tina Parsons 816 57 44 41:03.27 13:15/M
7 Maggie Espina 723 56 50 41:30.83 13:23/M
8 Betsy Rinkes 829 58 51 41:40.84 13:26/M
9 Terri Johnson 767 59 61 43:26.10 14:01/M
10 Rose Grear 944 57 83 47:25.38 15:18/M
11 Carolyn Smurr 857 57 103 58:36.66 18:54/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linda Coleman 697 64 28 39:39.13 12:47/M
2 Connie Millhone 804 63 38 40:24.13 13:02/M
3 Deborah McIntire 797 62 55 42:28.42 13:42/M
4 Nancy Barry 938 64 59 42:50.14 13:49/M
5 Janet Kendzierski 889 62 64 43:58.70 14:11/M
6 Jennifer Johnson 766 62 65 44:10.35 14:15/M
7 Mary Pratz 825 64 99 53:52.28 17:23/M
8 Audrey Mlynek 963 60 109 1:04:36.68 20:50/M
Female 65 and Over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susie Keefer 774 78 31 39:47.32 12:50/M
2 Carol Myers 809 66 35 40:19.70 13:00/M
3 Dale Johnson 886 67 48 41:29.19 13:23/M
4 Barbara Morris 893 71 66 44:21.39 14:18/M
5 Barbara Fitzsimmons 909 83 98 53:02.29 17:06/M
6 Laurel Nagel 810 77 100 53:55.79 17:24/M
7 Nancy Carnes 686 74 101 54:11.53 17:29/M
8 Frances Eikleberry 719 74 107 59:19.55 19:08/M
Male OVERALL WALKERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Bennett 677 49 1 26:14.46 8:28/M
2 Carl "The Anvil Kondrach 780 45 2 29:10.70 9:25/M
3 Michael Jones 769 58 3 30:55.14 9:58/M
Male MASTER WALKERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Fitzgerald 882 53 5 32:48.17 10:35/M
2 David Workman 877 66 7 33:09.48 10:42/M
3 Jim Ortt 813 72 8 33:33.68 10:49/M
Male 49 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Owen McSwords 800 14 13 37:47.96 12:11/M
2 Anthony McSwords 799 49 20 39:15.14 12:40/M
3 Andrew Grimm 935 22 30 39:40.56 12:48/M
4 Vincent Carpenter 690 29 37 40:20.63 13:01/M
5 Chip Grimm 937 39 42 40:39.37 13:07/M
6 Zane McSwords 801 16 68 44:48.98 14:27/M
7 Jeffrey Bowers 682 45 69 44:51.19 14:28/M
8 Matthew Hennings 749 44 72 45:18.76 14:37/M
9 Frank Sulzer 856 42 85 48:32.15 15:39/M
10 Enrique Perez 819 39 91 49:38.11 16:01/M
11 Adam Scott 837 32 95 51:02.97 16:28/M
12 Eric Wilson 873 8 97 52:29.43 16:56/M
13 Waylan Mlynek 805 39 105 59:13.75 19:06/M
14 Tyler Preftyman 960 14 106 59:13.75 19:06/M
Male 50 and Over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Kutys 784 61 14 37:48.37 12:12/M
2 Brycen Day 914 54 15 37:56.32 12:14/M
3 Ken Hissam 754 58 16 38:26.74 12:24/M
4 John Hutchison 762 58 17 38:39.22 12:28/M
5 Elmer J Borsos 681 62 19 39:09.86 12:38/M
6 Chris Miller 939 57 21 39:17.88 12:40/M
7 Joe Mancinelli 794 65 33 39:57.53 12:53/M
8 William Carpenter 691 53 36 40:20.63 13:01/M
9 Mike DuPlaga 961 73 40 40:26.63 13:03/M
10 Michael Turkaly 861 71 43 40:52.71 13:11/M
11 Rollie Woods 876 80 45 41:08.37 13:16/M
12 Jay Keefer 773 81 49 41:29.37 13:23/M
13 Dennis Kriek 783 65 63 43:38.75 14:05/M
14 James Fitzsimmons 910 86 71 45:12.84 14:35/M
15 Jim Sinoski 843 61 77 45:58.42 14:50/M
16 Herbert W Kenworthy 775 85 84 48:17.78 15:35/M
17 Stanley R Czyzewski 710 75 86 48:32.44 15:39/M
HEAVYWEIGHTS
Female OVERALL HW Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melissa Williamson 871 34 3 34:17.69 11:04/M
2 Tracie Hertel 751 47 4 34:39.93 11:11/M
3 Jeanne Davis 712 54 5 36:01.92 11:37/M
Female 99 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Cunningham 707 39 6 36:35.42 11:48/M
2 Janette Kline 934 49 8 43:59.36 14:11/M
Male OVERALL HW Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shaun Roe 830 34 1 20:36.40 6:39/M
2 Mitch Tranovich 860 34 2 23:39.51 7:38/M
3 Brian Lutz 790 41 7 37:03.40 11:57/M
CANINE WALK
Female 99 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherri & "Libe Alig 669 48 1 36:54.35 11:54/M
2 Audrey Clark 693 28 2 42:25.86 13:41/M
3 Jackie Lude 928 38 3 42:45.62 13:47/M
4 Nancy Sadowski 946 58 4 45:21.60 14:38/M
5 Beth & "Lou" Wilson 872 34 6 52:32.26 16:57/M
6 Stephanie Dilly 714 35 7 55:37.49 17:56/M
Male 99 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alex Wells 865 12 5 49:29.35 15:58/M
4TH-12TH WALKERS
Female 99 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vivian Bloomfield 891 14 8 36:48.86 11:52/M
2 Rose Gray 936 59 11 37:18.57 12:02/M
3 Amy Richard 904 37 12 37:23.40 12:04/M
4 Cindy Mancinelli 793 60 13 37:36.54 12:08/M
5 Stacey Bliss 917 45 14 37:40.61 12:09/M
6 Amy Postle 824 41 15 38:03.39 12:16/M
7 Cathy Caldwell 684 60 16 38:05.14 12:17/M
8 Mary Jones 768 57 17 38:45.57 12:30/M
9 Donella Hunt 962 40 18 38:56.77 12:34/M
Male 99 and Under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Crum 702 44 1 34:22.76 11:05/M
2 Terry Whitecotton 867 63 2 34:30.11 11:08/M
3 Ken Williams 898 49 3 34:56.68 11:16/M
4 Mark Nicholson 811 59 4 35:24.41 11:25/M
5 Joseph Morris 808 37 5 35:27.92 11:26/M
6 Richard Respole 826 65 6 35:55.70 11:35/M
7 Mic Brownstein 949 40 7 36:24.17 11:45/M
8 George Macek 791 65 9 37:08.12 11:59/M
9 Rich Bogard 679 49 10 37:13.32 12:00/M