BROOKVILLE YMCA COLOR RUN
Overall Finish List
October 28, 2017
Results By Miles of Smiles Timing Services
HALF MARATHON
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 John Armstrong 116 52 M 1 Top Fin 1:31:56.60 7:01/M
2 Allen Clinger 120 38 M 2 Top Fin 1:34:00.10 7:11/M
3 Jim Brosius 119 43 M 3 Top Fin 1:40:50.40 7:42/M
4 Bill Morrison 64 32 M 1 0-99 1:48:01.40 8:15/M
5 Jessica Craig 18 31 F 1 Top Fin 1:53:53.70 8:42/M
6 Rod Brest 117 69 M 2 0-99 1:54:37.20 8:45/M
7 Ryan George 124 41 M 3 0-99 2:02:52.80 9:23/M
8 Markelle Mathews 56 24 F 2 Top Fin 2:06:28.10 9:39/M
9 Sam Byerly 12 23 F 3 Top Fin 2:06:28.30 9:39/M
10 Erica Drukenbrod 23 24 F 1 0-99 2:10:04.30 9:56/M
11 Ann Fritz 29 57 F 2 0-99 2:15:50.60 10:22/M
12 Wade Northey 75 35 M 4 0-99 2:19:41.10 10:40/M
13 Mark Kaczmarczyk 48 32 M 5 0-99 2:22:08.00 10:51/M
14 Darren Hack 37 46 M 6 0-99 2:22:08.10 10:51/M
10K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Nathan Dongilli 123 38 M 1 Top Fin 45:48.90 7:23/M
2 Sadie Shofestall 94 13 F 1 Top Fin 52:17.10 8:26/M
3 Adam Neill 70 34 M 1 0-99 1:02:58.50 10:09/M
4 Sandy Hack 122 38 F 1 0-99 1:30:52.70 14:39/M
5K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Robert St. Laurent 112 32 M 1 30-39 21:12.60 6:50/M
2 Logan Lutz 55 11 M 1 9-14 23:00.00 7:25/M
3 Cole Householder 43 11 M 2 9-14 23:07.80 7:27/M
4 Jack Gill 32 12 M 3 9-14 23:09.10 7:28/M
5 Kellan Haines 39 11 M 4 9-14 23:58.80 7:44/M
6 Jack Craig 17 11 M 5 9-14 24:54.40 8:02/M
7 Cody Householder 42 7 M 1 1- 8 24:56.90 8:03/M
8 Tina Householder 44 41 F 1 40-49 24:58.70 8:03/M
9 Amy Guth 127 39 F 1 30-39 25:00.10 8:04/M
10 Samantha Hetrick 41 13 F 1 9-14 25:14.30 8:08/M
11 Morgan Monnoyer 63 13 F 2 9-14 25:14.40 8:08/M
12 Crystal Neill 71 30 F 2 30-39 25:31.30 8:14/M
13 Alec Geer 30 11 M 6 9-14 26:34.80 8:34/M
14 Owen Fleming 28 11 M 7 9-14 26:35.40 8:35/M
15 Jason Geer 31 10 M 8 9-14 26:36.70 8:35/M
16 Chloe Smith 100 13 F 3 9-14 27:05.00 8:44/M
17 Maggie Shaffer 92 9 F 4 9-14 28:58.60 9:21/M
18 Leanne Shaffer 91 35 F 3 30-39 28:59.00 9:21/M
19 Luke Sorek 109 8 M 2 1- 8 29:28.60 9:30/M
20 Neal Sorek 110 41 M 1 40-49 29:29.90 9:31/M
21 Kaydin Wilson 115 9 M 9 9-14 30:00.80 9:41/M
22 Carter Lindemuth 52 9 M 10 9-14 30:03.40 9:42/M
23 Emma Kimmel 51 12 F 5 9-14 30:16.70 9:46/M
24 Christen Confer 15 21 F 1 20-29 30:45.50 9:55/M
25 Donna Smith 101 55 F 1 50-59 30:56.70 9:59/M
26 Rylee Lindemuth 53 13 F 6 9-14 31:11.50 10:04/M
27 Aubrey Belfiore 1 9 F 7 9-14 31:23.20 10:07/M
28 David Crate 19 48 M 2 40-49 31:40.60 10:13/M
29 Garner McMaster 57 14 M 11 9-14 31:45.10 10:15/M
30 Cassie Confer 13 25 F 2 20-29 33:11.00 10:42/M
31 Adisen Jackson 45 10 F 8 9-14 34:14.30 11:03/M
32 Sami Neil 69 6 F 1 1- 8 34:27.80 11:07/M
33 Chris Neil 68 43 M 3 40-49 34:39.70 11:11/M
34 Julie Monnoyer 61 12 F 9 9-14 34:49.00 11:14/M
35 Missy Monnoyer 62 39 F 4 30-39 34:50.20 11:14/M
36 Samantha Vrobel 114 29 F 3 20-29 35:03.00 11:18/M
37 Benjy Smith 97 44 M 4 40-49 35:47.20 11:33/M
38 Ron Bennett 118 70 M 1 60-99 35:57.80 11:36/M
39 Danny Drake 21 11 M 12 9-14 38:12.20 12:19/M
40 Kristen Drake 22 44 F 2 40-49 38:20.00 12:22/M
41 Chuck Jack 121 65 M 2 60-99 39:38.60 12:47/M
42 Chelsea Confer 14 30 F 5 30-39 39:51.80 12:51/M
43 Michele Confer 16 50 F 2 50-59 39:52.60 12:52/M
44 Marcy Schindler 90 15 F 1 15-19 41:30.30 13:23/M
45 Brian Burkett 11 17 M 1 15-19 41:30.50 13:23/M
46 Tammy Rush 89 39 F 6 30-39 44:00.70 14:12/M
47 Jessica Kenyon 50 39 F 7 30-39 44:01.70 14:12/M
48 Mike Girty 35 52 M 1 50-59 49:13.60 15:53/M
2 MILE
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Austin Brocious 8 10 M 1 9-14 15:43.50 7:52/M
2 Palynn Lindermuth 54 7 F 1 1- 8 15:45.30 7:53/M
3 Landon Smith 102 6 M 1 1- 8 15:47.00 7:54/M
4 Riley Smith 103 12 M 2 9-14 15:48.70 7:54/M
5 Andy Brocious 7 39 M 1 30-39 16:06.80 8:03/M
6 Claire Haines 38 14 F 1 9-14 16:11.00 8:06/M
7 Casey Riley 85 9 F 2 9-14 16:44.50 8:22/M
8 Aubrey Evans 126 0 F 1 0- 0 16:47.40 8:24/M
9 Robin Gill 34 48 F 1 40-49 16:57.10 8:29/M
10 Emma Northey 73 8 F 2 1- 8 17:02.40 8:31/M
11 Whitney Guth 36 8 F 3 1- 8 17:13.90 8:37/M
12 Sydney Murdock 67 9 F 3 9-14 17:16.50 8:38/M
13 Teran Viglione 113 12 F 4 9-14 17:34.30 8:47/M
14 Emma Reynolds 82 13 F 5 9-14 17:53.20 8:57/M
15 Wendy Reynolds 83 30 F 1 30-39 17:54.30 8:57/M
16 Ellis Reynolds 81 8 M 2 1- 8 17:55.70 8:58/M
17 Sara Haines 40 38 F 2 30-39 17:58.60 8:59/M
18 Taylor Reitz 78 15 F 1 15-19 18:15.80 9:08/M
19 Reise Jackson 47 8 F 4 1- 8 18:33.10 9:17/M
20 Lenny Ferraro 26 7 M 3 1- 8 18:37.40 9:19/M
21 Meghan Ferraro 27 36 F 3 30-39 18:37.80 9:19/M
22 Cael Jackson 46 6 M 4 1- 8 18:43.30 9:22/M
23 Madison Gill 33 14 F 6 9-14 18:43.90 9:22/M
24 Ezra Parson 76 10 M 3 9-14 19:41.40 9:51/M
25 Max Shaffer 93 5 M 5 1- 8 20:14.90 10:07/M
26 Jacob Murdock 66 11 M 4 9-14 20:27.40 10:14/M
27 Christina Murdock 65 40 F 2 40-49 20:28.10 10:14/M
28 Abbey Reynolds 79 16 F 2 15-19 20:52.00 10:26/M
29 BriAnna Smith 99 15 F 3 15-19 20:52.60 10:26/M
30 Joe Brocious 9 7 M 6 1- 8 22:43.60 11:22/M
31 Melissa Brocious 10 43 F 3 40-49 22:44.80 11:22/M
32 Atticus Reynolds 80 7 M 7 1- 8 23:36.80 11:48/M
33 Angie Snyder 104 39 F 4 30-39 23:45.20 11:53/M
34 Stella Snyder 105 7 F 5 1- 8 23:46.70 11:53/M
35 Amber Slaughenhaupt 95 10 F 7 9-14 23:47.00 11:54/M
36 Luma Stein 125 9 F 8 9-14 24:20.20 12:10/M
37 Olivia Miller 59 10 F 9 9-14 25:20.90 12:40/M
38 Adaline Miller 58 8 F 6 1- 8 25:22.40 12:41/M
39 Kim Belfiore 2 30 F 5 30-39 25:23.30 12:42/M
40 Jamie Northey 74 30 F 6 30-39 25:25.90 12:43/M
41 Anna Northey 72 5 F 7 1- 8 25:48.70 12:54/M
42 Ali Riley 84 6 F 8 1- 8 25:50.70 12:55/M
43 Lisa Riley 87 37 F 7 30-39 25:52.00 12:56/M
44 Walker Lindermath 128 4 M 8 1- 8 26:10.00 13:05/M
45 Dicen Bish 3 8 M 9 1- 8 26:22.60 13:11/M
46 Fred Bish 4 41 M 1 40-49 26:40.90 13:20/M
47 Talen Bish 6 5 M 10 1- 8 26:41.00 13:21/M
48 Andilynne Kalkbrenner 49 28 F 1 20-29 32:42.20 16:21/M
49 Joyce Reitz 77 53 F 1 50-59 32:42.20 16:21/M
50 Ronda Slaughenhaupt 96 36 F 8 30-39 36:36.20 18:18/M