BROOKVILLE YMCA SHARE THE LOVE RACES
Age Group Results
April 01, 2017
Results By Miles of Smiles Timing Services
10K
Female OVERALL 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Becki Williams 613 43 5 55:39.00 8:59/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ann Fritz 608 57 6 1:01:48.90 9:58/M
Male OVERALL 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jr Ananea 604 48 1 42:38.60 6:53/M
Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jake Fyock 609 19 2 46:50.00 7:33/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob Ishman 631 24 3 47:50.40 7:43/M
2 Justin Ransel 611 21 4 54:14.20 8:45/M
Male 60 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Brandon 605 68 7 1:25:42.00 13:49/M
5K
Female OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Young 603 44 3 22:19.10 7:12/M
Female 9 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Payton Ishman 574 13 14 27:09.10 8:45/M
2 Samantha Hetrick 570 13 15 27:09.20 8:45/M
3 Grace Park 582 12 28 32:51.90 10:36/M
4 Amber Hunter 634 10 40 38:11.80 12:19/M
Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Kidder 576 16 5 24:06.60 7:46/M
2 Alyssa Drake 565 18 30 34:49.20 11:14/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kim Belfiore 554 29 10 26:26.20 8:32/M
2 Kelsey Kemmer 575 21 33 35:14.60 11:22/M
3 Annie Amsler 551 21 35 36:01.80 11:37/M
4 Marina Gonsalves 568 22 37 36:35.90 11:48/M
5 Stephanie Wolfe 602 23 38 36:58.30 11:55/M
6 Emily Rickard 589 20 42 39:59.10 12:54/M
7 Julia Bennett 555 29 46 48:00.90 15:29/M
8 Keri Dobson 607 22 48 53:20.70 17:12/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrea Nagy 610 33 47 53:19.60 17:12/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicole Cable 563 47 11 26:43.40 8:37/M
2 Tina Householder 573 40 13 27:05.70 8:44/M
3 Jodi Payne 584 41 18 28:03.50 9:03/M
4 Bridget Rheaumi 620 43 24 29:48.60 9:37/M
5 Melissa Brosius 558 42 26 30:10.40 9:44/M
6 Jessica Park 583 41 29 32:52.40 10:36/M
7 Kristen Drake 566 44 31 35:04.10 11:19/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kim Lindemuth 628 53 17 28:01.00 9:02/M
2 Shelley Sampson 593 50 20 28:41.00 9:15/M
3 Karen Macaulay 622 54 34 35:59.80 11:36/M
4 Jo Rickard 590 56 41 39:58.90 12:54/M
5 Fran Freeberg 567 58 43 46:21.00 14:57/M
6 Michelle Ryan 592 58 44 46:29.20 15:00/M
Female 60 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gail Puller 585 63 36 36:19.20 11:43/M
2 Mildred Laslow 629 61 39 37:04.40 11:57/M
3 Fay Noonan 580 75 49 55:34.40 17:55/M
Male OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bryce Baughman 553 15 1 19:35.40 6:19/M
Male 1 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cody Householder 572 7 12 26:57.20 8:42/M
2 Luke Sorek 599 8 22 29:34.30 9:32/M
Male 9 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Coyha Brown 630 11 4 23:27.40 7:34/M
Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Hunter O'Neil 581 16 6 24:06.70 7:46/M
2 David Cable 562 15 8 24:16.00 7:50/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacob Snyder 598 24 32 35:14.40 11:22/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nathan Dongilli 614 37 2 20:45.40 6:42/M
2 Nathan Royster 616 34 7 24:15.30 7:49/M
3 Scott Seely 623 36 21 29:20.30 9:28/M
4 Adam Neill 578 34 25 30:04.30 9:42/M
5 David Neill 579 39 27 31:41.80 10:13/M
6 Chip Sheer 594 38 45 46:50.40 15:06/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Aaron Haney 569 40 9 24:26.90 7:53/M
2 David Crate 633 48 19 28:06.00 9:04/M
3 Neal Sorek 600 40 23 29:34.70 9:32/M
Male 60 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Rowan 627 68 16 28:00.80 9:02/M
1 MILE
Female OVERALL 1 MILE Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Kramer 523 15 4 8:57.70 8:57/M
Female 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Welsh 548 0 56 53:20.70 53:20/M
Female 1 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 PJ Lindemuth 527 6 7 9:34.70 9:34/M
2 Sami Neil 536 6 21 11:59.20 11:59/M
3 Brittney Rhines 540 2 34 17:23.10 17:23/M
Female 9 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Castellan 625 10 6 9:30.30 9:30/M
2 Kate Yoder 550 12 13 10:04.80 10:04/M
3 Sasha Ammerman 501 11 14 10:19.20 10:19/M
4 Ry Lindemuth 528 12 15 10:28.70 10:28/M
5 Madalynne Hannold 514 12 19 10:50.60 10:50/M
6 Taiah Consentino 513 9 28 15:16.10 15:16/M
Female 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emma Smith 596 15 32 15:57.90 15:57/M
2 Molly Lewis 526 19 38 17:47.70 17:47/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kate Reinsel 621 26 16 10:30.20 10:30/M
2 Jan Northey 537 25 26 14:40.40 14:40/M
3 Louise White 549 25 52 22:46.30 22:46/M
4 Hillary Lyle 533 25 53 22:46.70 22:46/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Valerie Leibert 525 32 20 10:51.40 10:51/M
2 Dana Kramer 522 36 25 12:31.80 12:31/M
3 Megan Jewett 516 36 29 15:23.20 15:23/M
4 Stephanie Barber 502 39 42 19:09.60 19:09/M
5 Ginger Bish 505 38 46 20:58.20 20:58/M
6 Andrea Oknefski 617 34 49 22:05.90 22:05/M
7 Mickey Truman 545 39 54 22:52.90 22:52/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christy Smith 595 41 10 9:54.30 9:54/M
2 Stacy Lindemuth 529 41 22 12:04.40 12:04/M
3 Brandie Rhines 539 42 35 17:23.90 17:23/M
4 Lesa Quick 538 48 41 18:48.60 18:48/M
Female 60 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Betty Granstra 619 80 48 22:03.20 22:03/M
2 Sue Moser 618 64 50 22:06.70 22:06/M
Male OVERALL 1 MILE Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dane Lyle 532 16 1 7:39.90 7:39/M
Male 1 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gabriel Smith 597 8 3 8:06.70 8:06/M
2 Isaac Castellon 624 7 9 9:53.40 9:53/M
3 Joe Brosius 512 6 12 9:59.20 9:59/M
4 Blake Smith 632 7 17 10:36.60 10:36/M
5 Nathan Kramer 524 8 24 12:31.00 12:31/M
6 Walker Lindemuth 530 3 31 15:36.20 15:36/M
7 Blake Kiehl 520 6 33 17:02.50 17:02/M
8 Talen Bish 508 4 44 20:05.60 20:05/M
9 Dicen Bish 503 7 47 21:00.90 21:00/M
Male 9 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Holden Shaffer 543 10 2 8:05.50 8:05/M
2 Carter MacKins 535 10 8 9:39.50 9:39/M
3 Austin Brosius 511 9 11 9:55.40 9:55/M
4 Robbie Rhines 541 13 40 18:25.50 18:25/M
Male 15 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Adam MacKins 534 15 5 9:10.40 9:10/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Easton Singleton 544 22 27 14:43.30 14:43/M
2 Chase Lyle 531 25 51 22:30.40 22:30/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shawn Castellan 626 37 18 10:42.00 10:42/M
2 Rob Jewett 517 37 30 15:23.70 15:23/M
3 Andy Brosius 510 38 55 26:59.40 26:59/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Neil 615 42 23 12:05.70 12:05/M
2 Shawn Keck 518 48 36 17:42.90 17:42/M
3 Ben Black 509 45 43 19:11.30 19:11/M
4 Fred Bish 504 40 45 20:06.60 20:06/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brent Kiehl 521 53 37 17:47.50 17:47/M
Male 60 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ray Puller 586 63 39 17:48.80 17:48/M