GLACIER RIDGE TRAIL ULTRA RACES
Overall Finish List
May 13, 2017
Results By Race Management Systems, Inc.
50 MILE RELAY
50K
30K
50 MILER
Total
Place Name City Bib No Age Gend Time Pace Penalty
1 Charles Oestreich Pittsburgh PA 941 20 M 8:25:01.86 10:06/M
2 Patrick Moran Rochester PA 940 41 M 8:29:26.92 10:11/M
3 John Graf Ballston Lake NY 926 52 M 8:43:18.30 10:28/M
4 Matthew Fleischmann Coshocton OH 924 25 M 8:57:56.20 10:46/M
5 Michael Fatigante Canonsburg PA 920 31 M 9:37:25.63 11:33/M
6 Richard Cook Ben Avon Heights P 909 54 M 9:41:24.29 11:38/M
7 Melissa Pastore Fairview PA 943 56 F 9:46:35.68 11:44/M
8 Dennis Wilson Coshocton OH 948 37 M 9:48:49.78 11:47/M
9 Jay Layshock Canfield OH 937 53 M 9:50:45.88 11:49/M
10 Todd Ellick 951 33 M 9:55:40.27 11:55/M
11 Ben Brucker Springdale PA 902 39 M 10:09:47.18 12:12/M
12 Brian Buddemeyer Pittsburgh PA 903 40 M 10:23:27.26 12:28/M
13 Phil Light Pittsburgh PA 939 36 M 10:29:33.65 12:35/M
14 Joseph Cavarretta Boulder CO 908 28 M 10:55:35.68 13:07/M
15 Rick Hohman North Canton OH 930 34 M 10:56:34.27 13:08/M
16 Curtis Coyne Owen Sound ON 910 51 M 11:00:25.43 13:13/M
17 Aaron Campbell Wallingford PA 907 42 M 11:01:41.20 13:14/M
18 Robert Edman Pittsburgh PA 916 36 M 11:06:51.44 13:20/M
19 Aneta Zeppettella Centerville OH 949 45 F 11:12:50.95 13:27/M
20 Kurt Byrnes Pittsburgh PA 906 53 M 11:22:17.56 13:39/M
21 Tim Flaherty Allison Park PA 923 52 M 11:23:14.24 13:40/M
22 Emily Robbins Pittsburgh PA 945 42 F 11:27:35.34 13:45/M
23 Richard Gold Natrona Heights PA 925 48 M 11:32:31.51 13:51/M
24 Murray Hofmeister Butler PA 929 46 M 11:41:18.40 14:02/M
25 Anthony Deluca Pittsburgh PA 913 37 M 11:41:58.25 14:02/M
26 Eric Burns Meadville PA 905 48 M 11:44:17.86 14:05/M
27 Lukas Wise 950 36 M 11:44:18.47 14:05/M
28 Lucas Durig New Castle PA 914 35 M 11:44:37.96 14:06/M
29 Nick Rapallo Caledon ON 944 44 M 11:52:03.67 14:14/M
30 Elzbieta Lagrotta Bolton ON 936 47 F 11:52:03.72 14:14/M
31 Adam Filges Butler PA 922 30 M 11:56:09.87 14:19/M
32 Lamar Felix Coraopolis PA 921 34 M 11:57:32.48 14:21/M
33 Jeff Herrod New Alexandria PA 928 42 M 11:59:20.42 14:23/M
34 Brian Ottinger Pittsburgh PA 942 60 M 12:00:27.96 14:25/M
35 Gineen Dutkovic Valencia PA 915 51 F 12:09:55.52 14:36/M
36 Patrick Leitner Mogadore OH 938 36 M 12:20:36.44 14:49/M
37 Waylon Burke Morgantown WV 904 35 M 12:29:10.11 14:59/M
38 Karen Slovak Dover OH 946 49 F 12:43:05.79 15:16/M
39 Jody Engstrom New Philadelphia O 918 50 M 12:43:07.22 15:16/M
40 Dan Kendra Beaver Falls PA 933 53 M 12:57:40.32 15:33/M
41 Michael Jones Chicora PA 931 49 M 13:00:41.31 15:37/M
42 Michael Sparks Philadelphia PA 947 43 M 13:22:18.68 16:03/M
43 Thomas Mangan 952 50 M 13:34:48.00 16:18/M
Top
50 MILE RELAY
Total
Place Name City Bib No Age Gend Time Pace Penalty
1 Team NPTR Masters 4 0 M 8:20:04.91 10:00/M
2 Team Expendables 5 0 M 8:54:52.73 10:42/M
3 Team Hopping Barleycorns 3 0 M 10:04:27.45 12:05/M
4 Team Mud Runners 1 0 M 10:15:09.47 12:18/M
5 Team Unicorn 2 0 M 11:41:34.93 14:02/M
Top
50K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Time Pace Penalty
1 Jeff Nelson Centerville PA 809 0 M 5:00:52.14 9:42/M
2 Robert Irr Pittsburgh PA 823 29 M 5:08:51.96 9:58/M
3 Samuel Rendon Downingtown PA 849 22 M 5:29:08.53 10:37/M
4 Brian Benestad 870 0 M 5:38:28.10 10:55/M
5 Josh Edmiston Harmony PA 813 35 M 5:43:55.71 11:06/M
6 Tomas Castillo Pittsburgh PA 808 29 M 5:44:33.42 11:07/M
7 Ted Wilson Kennerdell PA 861 28 M 5:59:20.79 11:35/M
8 Mike Meyer Ellwood City PA 838 36 M 6:03:24.54 11:43/M
9 Daniel Young Erie PA 863 57 M 6:04:54.37 11:46/M
10 Jeremiah Greaves Pittsburgh PA 821 39 M 6:04:54.98 11:46/M
11 Mark Valites 869 38 M 6:04:55.38 11:46/M
12 James Arthur Gibsonia PA 801 43 M 6:13:00.49 12:02/M
13 Joshua Fresch Pittsburgh PA 818 35 M 6:13:18.70 12:03/M
14 Tami Sari Polk PA 851 39 F 6:28:47.85 12:32/M
15 Jennifer Keating Leetsdale PA 825 37 F 6:30:58.33 12:37/M
16 Seth Perry Oil City PA 846 27 M 6:31:03.84 12:37/M
17 Todd Lewis Altoona PA 829 42 M 6:33:08.59 12:41/M
18 Sandra Robinson Caledon ON 850 52 F 6:39:30.51 12:53/M
19 Benjamin Mazur Gallitzin PA 834 44 M 6:39:49.79 12:54/M
20 Ruth Werne Gibsonia PA 860 45 F 7:04:53.60 13:42/M
21 Timothy Dunn Cochranton PA 810 47 M 7:04:55.48 13:42/M
22 Gwendolyn Musser Slippery Rock PA 841 31 F 7:05:55.58 13:44/M
23 Brad Beightol Franklin PA 802 33 M 7:13:22.63 13:59/M
24 Jon Bradley Pittsburgh PA 804 42 M 7:13:23.86 13:59/M
25 Ted Zablocki Butler PA 865 48 M 7:13:53.43 14:00/M 59:59
26 Timothy End Wexford PA 815 58 M 7:18:51.52 14:09/M
27 Tom Merkle Wexford PA 837 38 M 7:20:53.10 14:13/M
28 Margie Lynch Cheswick PA 831 54 F 7:28:00.37 14:27/M
29 James Yuvan Youngwood PA 864 38 M 7:29:20.18 14:30/M
30 Suzanne Natter Pittsburgh PA 842 54 F 7:29:51.57 14:31/M
31 Cristin Gorajczyk Murrysville PA 820 44 F 7:29:51.97 14:31/M
32 Joanna Wolfe Pittsburgh PA 862 48 F 7:30:04.46 14:31/M
33 Jessica Fresch Pittsburgh PA 817 30 F 7:30:17.55 14:32/M
34 Tammy Powell Cochranton PA 848 49 F 7:34:03.88 14:39/M
35 Jillian Nick Oil City PA 844 32 F 7:34:10.38 14:39/M
36 Patrick Lister Cranberry Twp PA 830 34 M 7:42:03.76 14:54/M
37 Rob Giannamore Albion PA 819 39 M 7:44:10.87 14:58/M
38 Michelle Burton Cranberry Twp PA 806 38 F 7:48:07.17 15:06/M
39 Karen Manganaro Erie PA 832 58 F 7:52:32.48 15:15/M
40 Bobbie Jones Franklin PA 824 36 F 7:53:02.49 15:16/M
41 James Mcglothin Pittsburgh PA 835 38 M 8:07:24.34 15:43/M
42 Heather Bishop Pavlik Centerville PA 723 0 F 8:10:34.44 15:49/M
43 Vickie Bryant Cranberry Twp PA 805 47 F 8:16:09.32 16:00/M
44 Nathan Boyle 868 36 M 8:16:36.21 16:01/M
45 Andrea Boyle 867 36 F 8:16:36.39 16:01/M
46 Todd Keserich Northfield OH 827 53 M 8:23:38.81 16:15/M
47 Scott Keserich Richfield OH 826 47 M 8:23:39.62 16:15/M
48 Charles Heath Latrobe PA 822 50 M 8:38:42.40 16:44/M
49 Jason Vrboncic Pittsburgh PA 856 33 M 8:45:52.19 16:58/M
50 Richard Vrboncic Bridgeville PA 857 60 M 8:45:52.19 16:58/M
51 Amanda Mock Harrisville PA 839 21 F 8:47:04.67 17:00/M
52 Christina Poli North Versailles P 847 36 F 8:49:52.43 17:06/M
53 Aubrey Merkle Wexford PA 836 39 F 8:56:41.14 17:19/M
54 Sally Anne Sherman Wexford PA 853 39 F 9:01:35.48 17:28/M
55 Lulu Searles Wexford PA 852 42 F 9:01:36.14 17:28/M
56 Danielle Edwards North Versailles P 814 48 F 9:41:51.43 18:46/M
57 Ruth Watson Annville PA 859 49 F 10:21:02.88 20:02/M
Top
30K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Time Pace Penalty
1 Matt Lipsey 690 0 M 2:31:01.65 8:07/M
2 Rob Gaus Fombell PA 734 51 M 3:02:27.34 9:49/M
3 Jeremy Koether Beaver Falls PA 752 34 M 3:11:28.13 10:18/M
4 David Uber Pittsburgh PA 786 25 M 3:17:20.40 10:37/M
5 Shawn Mishler Volcano HI 759 52 M 3:21:51.99 10:51/M
6 Doug Holscher Zelienople PA 746 53 M 3:28:44.26 11:13/M
7 Dan Tack Butler PA 785 50 M 3:30:56.91 11:20/M
8 Chris Cadez 798 32 M 3:31:19.98 11:22/M
9 Jamie Eakin 687 0 F 3:31:38.24 11:23/M
10 Adam Susmarski Erie PA 782 33 M 3:31:42.18 11:23/M
11 Chris Irwin Pittsburgh PA 748 35 M 3:32:31.15 11:26/M
12 Meredith Colaizzi 688 0 F 3:36:24.73 11:38/M
13 John Alexander Cranberry Twp PA 704 58 M 3:36:29.34 11:38/M
14 Scott Carter Coraopolis PA 719 25 M 3:41:37.37 11:55/M
15 Larissa English Manlius NY 728 33 F 3:42:57.79 11:59/M
16 Scott English Manlius NY 917 31 M 3:42:58.65 11:59/M
17 Jonathan Summers 683 40 M 3:46:21.82 12:10/M
18 Ryan Knecht Blairsville PA 751 45 M 3:46:59.63 12:12/M
19 Illah Nourbakhsh Pittsburgh PA 767 46 M 3:48:18.11 12:16/M
20 Karin Monteparte Allison Park PA 761 48 F 3:48:42.24 12:18/M
21 Jonathan Bost 684 0 M 3:48:48.86 12:18/M
22 Ralph Smith Altoona PA 854 45 M 3:51:03.69 12:25/M
23 John Black Sharon PA 711 47 M 3:51:46.92 12:28/M
24 Caitlin Snyder Grove City PA 781 28 F 3:54:36.57 12:37/M
25 Aaron Kopp Gibsonia PA 753 43 M 3:58:09.75 12:48/M
26 Mary Schardt Bethel Park PA 776 51 F 3:58:20.50 12:49/M
27 Meg Flores Pittsburgh PA 730 21 F 3:59:57.44 12:54/M
28 Nichole Niedermayer Pittsburgh PA 765 38 F 4:01:14.15 12:58/M
29 David M. Bowser Ellwood City PA 715 39 M 4:02:04.56 13:01/M
30 Connie Hoffer Chicora PA 744 42 F 4:02:18.66 13:02/M
31 Jeff Syphrit Ellwood City PA 784 55 M 4:03:20.60 13:05/M
32 Joanna Massetti Pittsburgh PA 758 41 F 4:06:19.64 13:15/M
33 Renea Gaus Fombell PA 733 47 F 4:10:50.40 13:29/M
34 Edna Spang 682 49 F 4:11:20.42 13:31/M
35 Bobbie Griffith Harrisville PA 739 43 M 4:12:24.90 13:34/M
36 Reece Lutz New Bloomfield PA 756 46 M 4:14:47.11 13:42/M
37 Glenn Bourgeau Tottenham ON 714 68 M 4:17:06.86 13:49/M
38 Lloyd Clarke 799 55 M 4:18:19.67 13:53/M
39 Wendy O'Connor 797 43 F 4:21:36.19 14:04/M
40 Tom Jackson Pittsburgh PA 749 27 M 4:23:11.97 14:09/M
41 Jennifer Martello New Castle PA 757 44 F 4:23:40.13 14:11/M
42 Lisa Reutzel Ambridge PA 774 52 F 4:25:52.34 14:18/M
43 John Smith Townville PA 780 58 M 4:31:50.99 14:37/M
44 Jason Randle Coraopolis PA 773 41 M 4:32:06.28 14:38/M
45 Elri Moggee Mars PA 760 42 F 4:37:18.50 14:55/M
46 John Warrick Bethel Park PA 789 67 M 4:39:28.15 15:02/M
47 Daniel Beggs Butler PA 709 45 M 4:43:23.87 15:14/M
48 Dennis Caveglia Leechburg PA 720 63 M 4:44:59.95 15:19/M
49 Michael Bauer 685 0 M 4:51:17.88 15:40/M
50 Sandy Beck Kittanning PA 708 55 F 4:51:27.27 15:40/M
51 Jeffrey Perz Pittsburgh PA 770 55 M 4:55:57.21 15:55/M
52 Bill Skweres Pittsburgh PA 778 45 M 4:55:57.64 15:55/M
53 Dana Evans Monaca PA 729 33 F 4:57:01.86 15:58/M
54 Jason Witham Canonsburg PA 793 35 M 4:57:31.86 16:00/M
55 Bobbi Jo Wendel Canonsburg PA 792 36 F 4:57:33.96 16:00/M
56 Rebecca Henke Carnegie PA 743 41 F 4:57:36.59 16:00/M
57 Dave Ditty Titusville PA 726 52 M 4:59:07.56 16:05/M
58 Nick Burlett Hermitage PA 718 30 M 5:00:06.76 16:08/M
59 Karen Greenawalt Ellwood City PA 738 65 F 5:00:40.83 16:10/M
60 William Woods Grove City PA 794 51 M 5:00:49.34 16:10/M
61 Shelley Burch 795 38 F 5:02:06.17 16:15/M
62 Bill Greenawalt Ellwood City PA 737 64 M 5:02:57.58 16:17/M
63 Jerry Agin Pittsburgh PA 703 75 M 5:04:29.24 16:22/M
64 Ed Elinski 800 59 M 5:12:05.95 16:47/M
65 Scott Grooms Slippery Rock PA 740 46 M 5:12:15.75 16:47/M
66 Carli Moua Columbia PA 762 35 F 5:13:21.95 16:51/M
67 Vanessa Chamberlain Lancaster PA 722 45 F 5:13:24.73 16:51/M
68 David Adams Harmony PA 702 68 M 5:17:32.46 17:04/M
69 Edward Schmeich 689 0 M 5:17:45.16 17:05/M
70 Polly Brown Industry PA 717 56 F 5:19:39.44 17:11/M
71 Jonathan Delcamp Butler PA 725 42 M 5:21:42.60 17:18/M
72 Amanda Vuiller Burgettstown PA 787 37 F 5:24:54.44 17:28/M
73 Karla Graves Pittsburgh PA 736 49 F 5:25:30.96 17:30/M
74 Megan Gahring Butler PA 732 43 F 5:26:24.62 17:33/M
75 Cheryl Fisher 681 40 F 5:32:39.25 17:53/M
76 Robert Crawford East Brady PA 724 70 M 5:33:18.42 17:55/M
77 Anne Swartfager Knox PA 783 29 F 5:46:50.59 18:39/M
78 Katie Kiehl Knox PA 750 30 F 5:46:50.79 18:39/M
79 Edwin Amrhein Zelienople PA 705 36 M 5:49:10.43 18:46/M
80 Chelsey Giardina Ellwood City PA 735 34 F 5:51:07.67 18:53/M
81 Michelle Blevins Pittsburgh PA 712 38 F 5:57:26.54 19:13/M
82 Julia Murray Portersville PA 840 51 F 6:13:00.44 20:03/M
83 Rebecca Abrams Mckeesport PA 701 44 F 6:16:06.28 20:13/M
84 Delia Barnett Murrysville PA 707 46 F 6:18:28.10 20:21/M
85 Denise Boughner Cooperstown PA 713 54 F 6:19:14.98 20:23/M
86 Angela Wadding Oakdale PA 788 25 F 6:26:07.45 20:46/M
87 Dawn Smith Bridgeville PA 779 47 F 6:26:07.87 20:46/M
88 Laura Hoffman Bethel Park PA 745 45 F 6:26:08.27 20:46/M
89 Melinda Rostron Jamestown PA 775 52 F 6:33:47.81 21:10/M
90 Janelle Fumerola Grove City PA 731 43 F 6:33:48.62 21:10/M
91 Clint Cehily Saxonburg PA 721 30 M 6:53:38.88 22:14/M
92 Josh Hassan Ellwood City PA 741 29 M 6:53:39.23 22:14/M
93 Dan Weaver Polk PA 790 38 M 6:54:48.53 22:18/M
94 Melanie Pattison Titusville PA 769 60 F 7:04:30.86 22:49/M
95 Piper Schofield Franklin PA 777 52 F 7:08:52.62 23:03/M
96 Avegail Colegado 686 0 F 8:20:37.66 26:55/M