HARRISON XC INVITE 8TH GRADE
Overall Finish List
October 05, 2017
Results By Miles of Smiles Timing Services
BOYS
Total
Place Name Team Bib No Age Gend Time Pace
1 Alexander Fasulkey CHARTIERS VALLEY 550 8 M 12:09.18 6:32/M
2 Ethan Snyder CHARTIERS VALLEY 552 8 M 12:16.78 6:36/M
3 Jacob Houpt CANON MAC 701 8 M 12:23.78 6:39/M
4 Lorenzo Zeni RINGGOLD 844 7 M 12:35.42 6:46/M
5 Elijah Dawson WEST MIFFLIN 728 8 M 12:37.46 6:47/M
6 Ashton Bogdon CHARTIERS VALLEY 551 8 M 12:50.91 6:54/M
7 Kevin Weber ST. GABRIEL 823 0 M 12:59.28 6:59/M
8 Nicholas Whaley RINGGOLD 843 8 M 13:01.34 7:00/M
9 Jax Hraber JEFFERSON 520 8 M 13:03.69 7:01/M
10 Ian Phares MELLON 586 8 M 13:12.25 7:06/M
11 Jacob Fisher MCKEESPORT 884 8 M 13:12.87 7:06/M
12 Will Kamm PETERS TWP 789 8 M 13:13.48 7:06/M
13 TJ Patel PETERS TWP 790 8 M 13:17.54 7:08/M
14 Jackson Cameron PETERS TWP 791 8 M 13:17.76 7:08/M
15 Max Brokaw JEFFERSON 516 8 M 13:22.28 7:11/M
16 Samuel Georgiana CANON MAC 700 8 M 13:28.38 7:14/M
17 Pudge Gbur MELLON 579 8 M 13:34.67 7:18/M
18 Jesse Sommer PETERS TWP 792 8 M 13:35.27 7:18/M
19 Aaron Sanders PETERS TWP 793 8 M 13:42.32 7:22/M
20 Zach Grottenthaler CHARTIERS VALLEY 548 8 M 13:46.54 7:24/M
21 Conner Errickson MELLON 577 8 M 13:49.53 7:26/M
22 Jack West MELLON 592 8 M 13:56.28 7:29/M
23 Liam Young JEFFERSON 532 8 M 14:00.35 7:32/M
24 Michael Becker JEFFERSON 515 8 M 14:12.24 7:38/M
25 jesse mcelhattan MELLON 583 8 M 14:17.41 7:41/M
26 Daniel Bishop CANON MAC 695 8 M 14:19.64 7:42/M
27 Jonah Micklo CANON MAC 704 8 M 14:23.29 7:44/M
28 Giovanni Barbarosa CANON MAC 694 8 M 14:24.36 7:45/M
29 Aiden Gernot RINGGOLD 839 8 M 14:29.41 7:47/M
30 Calvin Horney RINGGOLD 840 8 M 14:30.78 7:48/M
31 Aiden Allride INDEPENDENCE 845 8 M 14:32.47 7:49/M
32 Greg Renk HARRISON 485 8 M 14:36.28 7:51/M
33 Joseph Graves PETERS TWP 794 8 M 14:36.36 7:51/M
34 Nate Pegano WEST MIFFLIN 732 8 M 14:37.97 7:52/M
35 Reece Way MELLON 591 8 M 14:39.79 7:53/M
36 Michael Mylen JEFFERSON 524 8 M 14:40.41 7:53/M
37 Billy Marshall PLEASANT HILLS 764 8 M 14:41.12 7:54/M
38 CJ Kushner CANON MAC 702 8 M 14:42.22 7:54/M
39 Thomas Schmitz MOON 657 8 M 14:42.28 7:54/M
40 Ryan Smoley WEST MIFFLIN 733 8 M 14:48.54 7:57/M
41 Brian Lascek MELLON 581 8 M 14:49.17 7:58/M
42 Alex Zang PLEASANT HILLS 761 8 M 14:54.90 8:01/M
43 Asilbek Omonkulov CHARTIERS VALLEY 549 8 M 14:57.28 8:02/M
44 Caleb Chaplick CANON MAC 715 8 M 15:01.42 8:04/M
45 Andrew Evans CHARTIERS VALLEY 544 8 M 15:04.26 8:06/M
46 Ty Rayman PLEASANT HILLS 763 8 M 15:05.28 8:07/M
47 Ian Cashman INDEPENDENCE 848 8 M 15:06.91 8:07/M
48 Austin Zeigler MOON 658 8 M 15:07.31 8:08/M
49 Liam O'Mahoney MOON 659 8 M 15:11.53 8:10/M
50 Edward Kovach CHARTIERS VALLEY 545 8 M 15:14.21 8:11/M
51 Michael Chambers CANON MAC 696 8 M 15:14.42 8:11/M
52 Anthony West CANON MAC 711 8 M 15:20.52 8:15/M
53 Daniel Tayman MOON 656 8 M 15:21.29 8:15/M
54 Robert (Hunter) Rheinfrank JEFFERSON 527 8 M 15:25.10 8:17/M
55 Van Westbrook JEFFERSON 531 8 M 15:26.63 8:18/M
56 Jason Tubbs JEFFERSON 530 8 M 15:30.29 8:20/M
57 Aiden Mohideen PLEASANT HILLS 760 8 M 15:40.47 8:25/M
58 Ben Tupper INDEPENDENCE 861 8 M 15:44.74 8:28/M
59 Ben Rubinoff PLEASANT HILLS 762 8 M 15:45.75 8:28/M
60 Artsiom (Tommy) Yanovich INDEPENDENCE 863 8 M 15:45.76 8:28/M
61 Peyton Hancharik PLEASANT HILLS 765 8 M 15:54.91 8:33/M
62 Jake Crans PLEASANT HILLS 766 8 M 15:55.29 8:33/M
63 Jack Stanko HARRISON 489 8 M 15:56.45 8:34/M
64 Josh Smoley WEST MIFFLIN 734 8 M 16:03.27 8:38/M
65 Nathan Funk CANON MAC 698 8 M 16:04.69 8:38/M
66 Daniel Goldbach ST. GABRIEL 822 0 M 16:07.29 8:40/M
67 Sam Panian ST. GABRIEL 826 0 M 16:08.38 8:40/M
68 Josh Brositz MOON 660 8 M 16:11.43 8:42/M
69 Owen Halter JEFFERSON 519 8 M 16:17.54 8:45/M
70 Ronald Shaffer INDEPENDENCE 859 8 M 16:18.29 8:46/M
71 Nolan Whipple CANON MAC 712 8 M 16:20.79 8:47/M
72 Owen Masry MOON 661 8 M 16:22.45 8:48/M
73 Nicholas Eddy PLEASANT HILLS 767 8 M 16:26.51 8:50/M
74 Noah Terkel JEFFERSON 529 8 M 16:29.15 8:52/M
75 Bryce Pavlik MELLON 584 8 M 16:42.78 8:59/M
76 Alex Niziol RINGGOLD 841 7 M 16:50.93 9:03/M
77 Jake Salvo MELLON 588 8 M 16:53.41 9:05/M
78 Alex Merrell PETERS TWP 795 8 M 16:55.54 9:06/M
79 William Dougherty MELLON 575 8 M 17:01.48 9:09/M
80 Rick Drury CHARTIERS VALLEY 546 8 M 17:25.54 9:22/M
81 Shane Bonner MELLON 574 8 M 17:37.37 9:28/M
82 Gunnar Hutchinson WEST MIFFLIN 729 8 M 18:03.29 9:42/M
83 Nathan Schenk ST. GABRIEL 825 0 M 19:05.19 10:16/M
84 George Johnston MOON 663 8 M 20:24.49 10:58/M
85 Jonathan Collins MOON 662 8 M 20:29.51 11:01/M
86 Onree Middlebrook WEST MIFFLIN 731 8 M 20:59.00 11:17/M
87 Nick Doncals TRINITY 612 7 M 21:14.30 11:25/M
88 Tommy Thornton ELIZABETH FORWARD 673 8 M 21:22.73 11:29/M
89 Reid Mackey JEFFERSON 523 8 M 22:34.55 12:08/M
90 Matthew Painter RINGGOLD 842 7 M 22:38.51 12:10/M
91 Nicholas Muffi PLEASANT HILLS 759 8 M 23:48.60 12:48/M
92 Noah Lewis HARRISON 481 8 M 25:30.48 13:43/M
GIRLS
Total
Place Name Team Bib No Age Gend Time Pace
1 Nicole Crough HARRISON 470 8 F 14:05.51 7:34/M
2 Alexis Rodriguez ELIZABETH FORWARD 668 8 F 14:08.38 7:36/M
3 Megan Crough HARRISON 469 8 F 14:27.93 7:46/M
4 Abby Neupaver PETERS TWP 807 8 F 14:41.78 7:54/M
5 Laci Schwirian ELIZABETH FORWARD 669 8 F 14:42.79 7:54/M
6 Ave Kozar ST. GABRIEL 828 0 F 14:51.95 7:59/M
7 Gillian Geyer HARRISON 476 8 F 14:53.98 8:00/M
8 Natalie Barnicoat PETERS TWP 808 8 F 15:25.55 8:17/M
9 Lily Neemes MELLON 557 8 F 15:42.49 8:26/M
10 Sophie DeGurian PETERS TWP 810 8 F 15:44.53 8:28/M
11 Molly Schwertfuehrer MELLON 558 8 F 15:44.79 8:28/M
12 Grace Marshall PETERS TWP 813 8 F 16:04.29 8:38/M
13 Keira Quinn JEFFERSON 525 8 F 16:11.46 8:42/M
14 Karina Volitich MELLON 559 8 F 16:18.24 8:46/M
15 Abby Seng HARRISON 487 8 F 16:21.27 8:47/M
16 Anna Dillard CANON MAC 675 8 F 16:29.80 8:52/M
17 Grace Maglison CHARTIERS VALLEY 537 8 F 16:40.50 8:58/M
18 Tiffany Lewis CANON MAC 678 8 F 16:43.29 8:59/M
19 Ava Robinson TRINITY 622 8 F 16:43.81 8:59/M
20 Lucy Naples CHARTIERS VALLEY 536 8 F 16:45.53 9:00/M
21 Seon Crumrine TRINITY 621 8 F 16:56.40 9:06/M
22 Emily Tucker CANON MAC 685 8 F 17:22.80 9:20/M
23 Meghan Rea CANON MAC 682 8 F 17:25.88 9:22/M
24 Rosy Arvizu PETERS TWP 809 8 F 17:27.52 9:23/M
25 Ellie Williams CANON MAC 687 8 F 17:42.49 9:31/M
26 Kendra Jones PETERS TWP 811 8 F 17:43.46 9:32/M
27 Sarah Gilliland INDEPENDENCE 867 8 F 17:48.30 9:34/M
28 Kayla Hoffman INDEPENDENCE 869 8 F 18:05.50 9:43/M
29 Jenna Lapaglia CANON MAC 677 8 F 18:16.29 9:49/M
30 Isabella Burkhart INDEPENDENCE 864 8 F 18:24.54 9:54/M
31 Alaina Morgan PETERS TWP 812 8 F 18:27.75 9:55/M
32 Amanda Koren MOON 664 8 F 18:31.31 9:57/M
33 Lillian Palmer RINGGOLD 835 8 F 18:45.70 10:05/M
34 Bonnie Smith MOON 665 8 F 18:50.80 10:08/M
35 Lauryn McGennis MOON 667 8 F 18:56.55 10:11/M
36 Reagan Staub CHARTIERS VALLEY 538 8 F 19:05.30 10:16/M
37 Olivia Penrod HARRISON 484 8 F 19:14.75 10:20/M
38 Riley Tish MOON 654 7 F 19:15.55 10:21/M
39 Abbey Betts CHARTIERS VALLEY 535 8 F 19:30.55 10:29/M
40 Lenaja Kerr WEST MIFFLIN 735 8 F 19:37.19 10:33/M
41 Peyton Fleszar HARRISON 473 8 F 20:59.21 11:17/M