PERRY WELLINGTON TURKEY TROT

Age Group Results

November 25, 2017


Results By Race Management Systems, Inc.

4.5 MILER

Female OVERALL 4.5 MILER Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emily Koehle                                            317   25        4       27:30.88      6:07/M
       2    Anna Balouris                                           120   29        5       28:15.58      6:17/M
       3    Becky Wittrig                     Port Matilda          603   49       24       31:51.89      7:05/M

Female 9 to 11

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Samantha Riden                                          371   11      167       43:25.63      9:39/M
       2    Leeya Goss                                              402   11      230       52:56.66     11:46/M
       3    Tehya Porter                                            403   10      231       52:57.97     11:46/M

Female 12 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emilie Zengel                                           608   12       76       36:41.12      8:09/M
       2    MacKenzie Kelley                                        491   13       81       36:55.77      8:12/M
       3    Colette Costlow                                         421   14      162       43:04.65      9:34/M
       4    Aggie Hoover                                            433   14      208       49:20.61     10:58/M
       5    Ashley Helmer                                           434   14      210       49:25.10     10:59/M

Female 15 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sydney Dignan                                           166   15       63       36:04.87      8:01/M
       2    Tara Liles                                              330   15      110       39:46.39      8:50/M
       3    Alayna Gil                                              453   15      123       40:44.81      9:03/M
       4    Maria Murphy                                            351   16      136       41:19.24      9:11/M
       5    Rachel Kess                                             474   15      153       42:41.32      9:29/M
       6    Lily Evans                                              173   15      211       49:30.15     11:00/M
       7    Maddi Dzurko                                            406   15      222       50:33.24     11:14/M

Female 19 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rebekah Hughes                    Duncansville          308   24       94       38:07.27      8:28/M
       2    Amanda Beckstead                                        428   24      100       38:49.17      8:38/M
       3    Kiki Davis                                              411   21      115       40:15.69      8:57/M
       4    Adena Delozier                                          161   24      118       40:33.83      9:01/M
       5    Sharon Weaver                     Roaring Spring        399   23      147       42:05.15      9:21/M
       6    Zoe Delozier                                            162   20      150       42:19.61      9:24/M
       7    Abby Ansley                                             116   23      157       42:52.74      9:32/M
       8    Julie Brustle                                           138   24      190       46:06.90     10:15/M
       9    Kelsy Pielmeier                                         365   24      203       48:34.60     10:48/M
      10    Meghan Grassadonia                                      416   22      221       50:32.91     11:14/M
      11    Alyssa Blackie                                          132   21      223       50:56.59     11:19/M
      12    Nicole Dengler                                          164   24      234       55:56.86     12:26/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kellie Waksmunski                                       395   27       31       32:50.25      7:18/M
       2    Julie Hallinan                    Altoona               192   26       36       33:26.17      7:26/M
       3    Laura Hazlett                                           129   25       49       34:34.64      7:41/M
       4    Jayme Elvey                                             171   28       79       36:54.64      8:12/M
       5    Bri Davis                                               413   25       80       36:54.75      8:12/M
       6    Aubree Miller                                           462   25      134       41:12.52      9:09/M
       7    Heather Speacht                                         431   27      135       41:14.34      9:10/M
       8    Ellyn Gildea                                            184   28      140       41:38.75      9:15/M
       9    Bryanna Shaffer                                         419   26      166       43:24.63      9:39/M
      10    Aubrey Saccol                     Johnstown             375   29      179       44:43.67      9:56/M
      11    Chelsea Coho                                            417   27      188       46:03.40     10:14/M
      12    Laura Timmerman                                         410   27      195       46:31.65     10:20/M
      13    Maria Madden                                            436   28      196       46:43.65     10:23/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jayme Rhodes                      Altoona  PA           480   34       38       33:32.64      7:27/M
       2    Dana Previte                                            366   31       50       34:36.14      7:41/M
       3    Tiffany Sakmar                    Johnstown  PA         471   30       60       35:35.76      7:54/M
       4    Kara Rhoa                                               368   31       93       38:06.39      8:28/M
       5    Jessica Walter                                          396   30      109       39:42.62      8:49/M
       6    Mary Andrews                                            425   34      112       40:08.80      8:55/M
       7    Nikki Hetrick                     Altoona               304   34      114       40:14.69      8:56/M
       8    Kate Kilcoyne                                           316   33      132       41:06.99      9:08/M
       9    April Gergely                     Cresson               181   34      171       43:53.64      9:45/M
      10    Erica Lang                        Dunlo                 320   33      172       43:57.65      9:46/M
      11    Sarah Dean                                              159   33      175       44:01.38      9:47/M
      12    Stephanie Savino                  Sewickley  PA         458   33      181       44:52.82      9:58/M
      13    Melissa Myers                                           354   34      183       44:57.65      9:59/M
      14    Amy Morse                                               478   34      185       45:17.57     10:04/M
      15    Sara Davis                                              477   34      215       49:43.37     11:03/M
      16    Lindsay Zerbee                                          609   34      225       52:03.99     11:34/M
      17    Nicole Larson                     Ebensburg             324   34      237       59:51.93     13:18/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jennifer Bonin                    Duncansville          135   38       29       32:30.39      7:13/M
       2    Katie Moyer                                             350   35       61       35:58.74      8:00/M
       3    Tracy Orner                       Altoona               357   39       74       36:35.82      8:08/M
       4    Lisa Sprankle                                           386   36       88       37:33.87      8:21/M
       5    Stephanie Showalter                                     381   38       92       37:58.17      8:26/M
       6    Erica Burger                                            140   36      111       39:49.53      8:51/M
       7    Amber Gamber                                            179   38      128       40:57.14      9:06/M
       8    Kosie Shepherd-Poraela            Seward                380   38      133       41:09.35      9:09/M
       9    Kiersten Wasovich                                       398   38      151       42:21.40      9:25/M
      10    Julie Rishel                      Tyrone                373   35      164       43:16.65      9:37/M
      11    Jessica Oswald                    Hollidaysburg         360   36      173       43:58.13      9:46/M
      12    Christina Robison                                       457   37      180       44:45.47      9:57/M
      13    Diane Shoenberger                                       438   39      187       46:01.66     10:14/M
      14    Lindsey LaBella                                         604   36      207       49:12.90     10:56/M
      15    Nicole Bauman                     Hollidaysburg         124   37      214       49:35.48     11:01/M
      16    Rebecca Cox                                             150   35      219       50:12.81     11:09/M
      17    Nicole Snyder                     Belmont  OH           385   39      224       51:34.13     11:28/M
      18    Meghan Meyers                                           345   35      226       52:04.19     11:34/M
      19    Lori Holencik                                           430   36      227       52:28.59     11:40/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Regina Ruggery                    Duncansville          448   43       26       32:10.80      7:09/M
       2    Annie Clay                        Duncansville          146   43       64       36:05.47      8:01/M
       3    Samantha Markovich                Portage  PA           422   42       68       36:15.43      8:03/M
       4    Nicholle Orsborne                 Altoona               359   41      120       40:35.87      9:01/M
       5    Wanda Vanish                      Altoona               393   42      124       40:46.64      9:04/M
       6    Julie Hanlon                      Hollidaysburg         197   42      125       40:51.53      9:05/M
       7    Kara Barkley                                            401   43      144       41:47.89      9:17/M
       8    Julie Evans                                             172   42      158       42:53.14      9:32/M
       9    Jennifer Buffone                  Duncansville          455   42      184       45:16.15     10:04/M
      10    Janice Hartkorn                                         329   40      186       45:39.11     10:09/M
      11    Cindy Wright                      Hollidaysburg         606   40      213       49:35.16     11:01/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hully Hoover                                            408   48       51       34:37.89      7:42/M
       2    Patricia Behm                                           127   45      104       39:10.91      8:42/M
       3    Terri Rhone                       Altoona               369   48      108       39:38.75      8:48/M
       4    Tricia Maceno                                           340   45      119       40:34.65      9:01/M
       5    Kristie Bauer                     Warriors Mark         123   46      130       41:03.95      9:07/M
       6    Kelly Bottenfield                 Altoona               136   45      149       42:14.28      9:23/M
       7    Brandi Baith                                            119   45      189       46:03.70     10:14/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jacque Schiffer                                         377   53       39       33:35.16      7:28/M
       2    Rebecca Jacobs                    Altoona               310   51       67       36:12.58      8:03/M
       3    Sue Anderson                      Altoona               115   51       97       38:38.25      8:35/M
       4    Patti Caswell                     Tyrone                144   50      159       42:53.90      9:32/M
       5    Gail Good                         Altoona               467   54      161       43:04.31      9:34/M
       6    Debra Yeskey                      Hollidaysburg         367   51      165       43:19.14      9:38/M
       7    Marge Tangeman                    Tyrone                388   53      174       44:00.36      9:47/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Vicki Finnegan                    Altoona               174   56      102       38:56.89      8:39/M
       2    Joyce Grow                                              407   58      152       42:35.66      9:28/M
       3    Sherry Phillips                   Martinsburg           364   59      216       50:01.29     11:07/M
       4    Jane Grassadonia                  Hollidaysburg         187   56      220       50:32.82     11:14/M
       5    Sue Grimme                        Altoona               189   57      229       52:47.30     11:44/M
       6    Bobbi Bollinger                   Altoona  PA           133   58      236       56:39.41     12:35/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alane Adams                       Altoona               114   61      194       46:30.73     10:20/M
       2    Linda Wible                       Altoona               461   60      198       47:11.65     10:29/M
       3    Jolene Kopriva                    Hollidaysburg         318   64      201       48:12.90     10:43/M
       4    Angeline Leeper                   Hollidaysburg         327   63      228       52:30.65     11:40/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nancy Demangone                   Duncansville          163   65      200       47:54.15     10:39/M
       2    Chris Wagner                      Altoona  PA           394   67      232       54:55.89     12:12/M

Male OVERALL 4.5 MILER Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ray Warren                                              476   37        1       24:45.49      5:30/M
       2    AJ Kelly                                                464   36        2       26:00.63      5:47/M
       3    James Rimmey                      Bellwood              372   28        3       27:05.24      6:01/M

Male 12 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Aydan Summers                     Altoona               459   14       10       29:21.22      6:31/M
       2    Gabe Ebersole                     Altoona               167   13       18       30:04.75      6:41/M
       3    Ben Love                          Altoona               338   13       23       31:22.83      6:58/M
       4    George Boutiller                  Altoona               404   13       44       33:59.30      7:33/M
       5    James Smith                                             383   14      121       40:40.64      9:02/M

Male 15 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brayden Henninger                 Altoona               301   15        7       28:37.34      6:22/M
       2    Aidan Rispoli                     Altoona               415   15        9       29:20.63      6:31/M
       3    Liam Clyma                        Altoona               147   15       12       29:44.14      6:36/M
       4    Jace Greene                       Altoona               439   16       17       30:03.63      6:41/M
       5    Josh Krise                                              319   16       27       32:12.39      7:09/M
       6    Ethan Rupp                        Altoona               374   16       46       34:23.95      7:38/M
       7    Connor Pielmeier                                        440   17       56       35:05.15      7:48/M

Male 19 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ethan Blackie                     altoona               451   19       22       31:09.64      6:55/M
       2    Jake Foose                                              176   21       48       34:29.64      7:40/M
       3    Mitch Foose                                             177   23       55       35:04.55      7:48/M
       4    Caleb Gildea                                            182   23       57       35:06.78      7:48/M
       5    Seth Lingenfelter                                       333   23       95       38:07.67      8:28/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Anthony Iraca                                           446   26       77       36:41.52      8:09/M
       2    Brenton McLaughlin                Moshannon             343   27       78       36:50.58      8:11/M
       3    Erik Mertz                                              344   26      117       40:33.37      9:01/M
       4    Alex Shaffer                                            420   27      191       46:15.88     10:17/M
       5    Zander Thim                                             389   25      202       48:18.15     10:44/M
       6    Dylan Foose                                             175   25      204       48:34.61     10:48/M
       7    Jake Burnosky                     Johnstown             141   29      218       50:09.63     11:09/M
       8    Eric Houghton                                           307   25      235       55:57.25     12:26/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Andrews                                            426   34       11       29:29.55      6:33/M
       2    Zachary Conley                    Hopewell              468   33       13       29:55.38      6:39/M
       3    John Eichelberger III                                   169   30       15       29:58.45      6:40/M
       4    Tom Hallinan                      Cresson               193   33       19       30:29.56      6:46/M
       5    Evan Salemar                      Johnstown  PA         472   30       21       30:55.38      6:52/M
       6    Jason Lloyd                       Altoona               335   33       32       33:00.62      7:20/M
       7    Brett Dodson                      Hollidaysburg         437   32       52       34:46.32      7:44/M
       8    Ken Mountain                      Altoona               445   31       58       35:20.14      7:51/M
       9    Josh Hetrick                      Altoona               303   34       70       36:24.81      8:05/M
      10    Scott Jani                                              311   33       73       36:34.14      8:08/M
      11    Zach Winkler                      Altoona               602   31      105       39:29.39      8:46/M
      12    Kris Tilley                                             390   32      106       39:33.86      8:47/M
      13    Ashlin Miller                                           346   31      129       40:57.84      9:06/M
      14    David Myers                                             353   34      137       41:20.39      9:11/M
      15    Corey Gildea                                            183   32      143       41:47.65      9:17/M
      16    Leonard Shamus                                          379   31      145       41:54.15      9:19/M
      17    Ethan Larson                                            323   33      205       48:34.66     10:48/M
      18    Jose Garcia Ortega                Altoona               180   34      209       49:23.15     10:58/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Travis Kagarise                                         452   37        6       28:31.85      6:20/M
       2    Travis Singer                     Altoona  PA           414   35       20       30:43.41      6:50/M
       3    Paul Noakes                                             447   35       30       32:37.30      7:15/M
       4    Matthew Brown                                           137   35       37       33:31.84      7:27/M
       5    Tom Gibney                                              493   35       72       36:32.75      8:07/M
       6    Justin McHenry                                          342   35       91       37:49.98      8:24/M
       7    Eric Black                        Altoona               131   39      122       40:40.89      9:02/M
       8    Bryan Hammond                     Hollidaysburg         194   36      127       40:54.78      9:05/M
       9    Tommy Robison                                           456   37      138       41:23.53      9:12/M
      10    Mike Rishel                       Altoona               412   35      141       41:40.15      9:16/M
      11    Adam Orner                                              469   38      155       42:47.40      9:30/M
      12    Loren Silbaugh                                          382   38      156       42:47.64      9:30/M
      13    Mark Riden                                              370   38      168       43:33.34      9:41/M
      14    T.K. Dean                         Altoona               160   39      176       44:01.40      9:47/M
      15    David Lingafelt                                         332   37      212       49:31.58     11:00/M
      16    Andrew Larson                     Ebensburg             321   38      238       59:51.93     13:18/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ronald Peschock II                                      363   42       25       32:04.50      7:08/M
       2    Lin Wang                                                397   41       28       32:26.93      7:12/M
       3    Marc Lauber                                             325   43       35       33:17.17      7:24/M
       4    Steve Myers                                             355   41       42       33:49.89      7:31/M
       5    Scott Berardinelli                Altoona  PA           130   42       66       36:08.74      8:02/M
       6    Donnie Rhodes                     Altoona  PA           479   41       75       36:36.36      8:08/M
       7    Brian Vanish                      Altoona               392   41       82       37:11.86      8:16/M
       8    David Stein                       Altoona               409   42       86       37:24.39      8:19/M
       9    Nathan Appleman                                         418   43       96       38:29.29      8:33/M
      10    Ben Harader                                             198   43      192       46:15.90     10:17/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Keith Kuisick                     Columbus  OH          470   45        8       29:16.96      6:30/M
       2    Don Longstreth                    Altoona               336   46       34       33:09.89      7:22/M
       3    Tyler Pepper                      Altoona               362   47       43       33:57.28      7:33/M
       4    Scott Kennedy                     Tyrone                314   46       83       37:12.89      8:16/M
       5    Casey Kephart                     Altoona               315   48       84       37:16.97      8:17/M
       6    Chuck Ray                                               450   46       89       37:34.49      8:21/M
       7    William Tyndall                   Hollidaysburg         444   49       98       38:41.39      8:36/M
       8    Charles Barnes                                          121   48      107       39:36.64      8:48/M
       9    Peter Ritchey                                           492   47      113       40:11.23      8:56/M
      10    Carl Musselman                    Bedford               352   49      148       42:12.23      9:23/M
      11    Dave Fusco                        Tyrone                460   49      170       43:45.14      9:43/M
      12    Mike Snow                                               384   49      193       46:20.97     10:18/M
      13    David Larson                                            481   49      206       48:36.28     10:48/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Edward Morrissey                                        405   52       16       30:00.46      6:40/M
       2    Rich Love                                               339   53       33       33:03.89      7:21/M
       3    John Ruggery                                            449   50       53       34:53.91      7:45/M
       4    Bob Franks                        Hollidaysburg         178   51       59       35:34.33      7:54/M
       5    Drew Swope                                              475   54       85       37:22.39      8:18/M
       6    Charlie Jones                                           312   51      103       39:08.69      8:42/M
       7    Derin Moore                       Roaring Spring        349   51      116       40:17.33      8:57/M
       8    Mark Mahan                        Altoona               442   54      197       46:48.40     10:24/M
       9    Steve Morrissey                                         441   53      217       50:03.41     11:07/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeff Clinich                                            463   55       14       29:57.84      6:39/M
       2    John Eichelberger Jr                                    170   59       41       33:44.64      7:30/M
       3    Marvin Conerly                    Bedford  FL           148   56       45       34:13.36      7:36/M
       4    Mark Salyards                     Roaring Spring        423   55       54       34:57.81      7:46/M
       5    Ed Ott                                                  361   57       62       35:59.14      8:00/M
       6    Joe Franco                        Altoona               473   55       69       36:17.25      8:04/M
       7    Dave Miller                       Hollidaysburg         347   57       71       36:25.14      8:06/M
       8    David Hess                        Martinsburg           302   55      101       38:54.87      8:39/M
       9    William Buck                      Claysburg  PA         139   59      126       40:54.58      9:05/M
      10    T.R. Hardie                       Altoona  PA           490   57      139       41:30.22      9:13/M
      11    Tim Gildea                                              186   58      146       41:57.39      9:19/M
      12    Scott Burns                                             142   56      154       42:44.36      9:30/M
      13    Tim Sheehan                                             443   57      160       42:58.62      9:33/M
      14    Tom Robbins                                             432   57      177       44:05.15      9:48/M
      15    John Becker                       Hollidaysburg         126   59      178       44:16.24      9:50/M
      16    Paul Baron                                              454   57      233       55:42.81     12:23/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tom Bollinger                     Altoona               134   62       40       33:37.53      7:28/M
       2    Dave Diedrich                     Altoona               165   63       47       34:28.39      7:40/M
       3    Rick Eichelberger                 Hopewell              168   62       65       36:07.31      8:02/M
       4    Jim Grazier                                             188   64       90       37:46.89      8:24/M
       5    Rocco Scalzi                      Hollidaysburg         376   63      131       41:04.20      9:08/M
       6    Don Beckstead                     Hollidaysburg         427   60      163       43:09.99      9:35/M
       7    Dave Madden                                             435   62      182       44:57.26      9:59/M
       8    David Leeper                      Hollidaysburg         328   64      199       47:15.21     10:30/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dan Detrich                                             424   65       87       37:28.60      8:20/M
       2    Gene Hall                         Hollidaysburg         191   69      142       41:43.84      9:16/M

Male 70 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Stump                        Roaring Spring        387   76       99       38:43.70      8:36/M
       2    Bill Harshman                                          2000   71      169       43:40.00      9:42/M

2 MILE RUN

Female OVERALL 2 MILE RUN Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Riley Boutiller                   Altoona                21   15       12       12:30.87      6:15/M

Female 5 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Evelyn Holton                                            66    2      153       19:15.24      9:38/M
       2    Davia Holton                                             65    3      154       19:15.25      9:38/M
       3    Anna Barnes                                             111   5       216       23:56.36     11:58/M
       4    Isabel Anderson                                          16    4      225       25:20.29     12:40/M

Female 6 to 8

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hayden Settle                                          1029    8      101       17:43.79      8:52/M
       2    Sawyer Chwatek                                          297    8      121       18:08.18      9:04/M
       3    Eliza Anderson                                           17    8      124       18:08.87      9:04/M
       4    Eden Locke                                             1002    8      137       18:38.37      9:19/M
       5    Aubrey Holsinger                  New Enterprise         30    8      205       22:51.33     11:26/M
       6    Lainey Williams                                          83   7       210       23:04.36     11:32/M
       7    Logan Settle                                           1032    6      232       29:36.89     14:48/M

Female 9 to 11

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emily Clapper                                           299   10       49       14:49.37      7:25/M
       2    Cece Williams                                            81   11       68       16:02.83      8:01/M
       3    Emily Jones                       Leechburg  PA         550   11       82       16:45.37      8:23/M
       4    Josie Sawinski                                         1028   11      114       17:58.63      8:59/M
       5    Rayne Lingafelt                                         998   11      119       18:03.89      9:02/M
       6    Meleah Lang                       Altoona               992   11      122       18:08.82      9:04/M
       7    Eve Jessic                                               13    9      133       18:33.71      9:17/M
       8    Aubriana Berardinelli                                    78   9       145       18:52.85      9:26/M
       9    Paiton Campbell                                         291   10      146       18:54.68      9:27/M

Female 12 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Seddy Clapper                                           501   12       30       13:53.37      6:57/M
       2    Abbie Herncane                    Altoona                49   12       31       13:55.46      6:58/M
       3    Abigail Bell                                             27   12       41       14:33.15      7:17/M
       4    Kennedy McHugh                                           52   13       44       14:36.60      7:18/M
       5    Olivia Merriman                                        1009   14       58       15:35.33      7:48/M
       6    Samanatha Cherry                                         36   13       60       15:45.81      7:53/M
       7    Ava Miller                                               40   12       65       15:54.37      7:57/M
       8    Paige Miller                                             39   14       85       16:53.87      8:27/M
       9    Makenna Bauer                     Warriors Mark           7   14       99       17:39.12      8:50/M
      10    Paigh Glasgow                                           520   14      106       17:49.88      8:55/M
      11    Bailee Wimberly                                        1051   13      129       18:16.36      9:08/M
      12    Sarah Holes                                             538   12      183       20:53.21     10:27/M
      13    Shelby Gronefeld                                        522   12      206       22:52.79     11:26/M

Female 15 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Riley Tryninewski                                      1040   15       23       13:25.20      6:43/M
       2    Kylee Wisor                       Altoona              1054   15       26       13:33.12      6:47/M
       3    Hannah Merriman                                        1008   16       29       13:50.86      6:55/M
       4    Melanie Stasik                                          103   18       34       14:00.77      7:00/M
       5    Anna Sloey                                             1037   16       90       17:07.12      8:34/M
       6    Abby Cherry                                              35   15      120       18:08.12      9:04/M
       7    Miranda Wertz                                          1049   17      172       20:27.38     10:14/M
       8    Winter Storm                                             68   15      221       24:37.80     12:19/M
       9    Kailey Switzer                                         1045   15      222       24:38.38     12:19/M

Female 19 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Clara Good                        Altoona                77   19       59       15:42.22      7:51/M
       2    Katelyn Buzzella                                        290   23       73       16:22.96      8:11/M
       3    Melissa Smithmyer                                        71   22      105       17:49.27      8:55/M
       4    Vanessa Estraph                                         106   22      115       17:58.84      8:59/M
       5    Alyson Hippo                      Altoona               535   24      126       18:12.83      9:06/M
       6    Karissa Buzzella                                        289   22      130       18:20.36      9:10/M
       7    Megan Smith                                            1038   19      140       18:46.87      9:23/M
       8    Maria Thompson                                           72   24      141       18:48.57      9:24/M
       9    Catherine McNally                 Altoona              1007   24      143       18:51.21      9:26/M
      10    Jade Hilliard                                           104   19      176       20:40.61     10:20/M
      11    Charlettte Thibault                                    1047   23      191       21:19.38     10:40/M
      12    Caitlin Berkheimer                Altoona                61   21      209       23:01.63     11:31/M
      13    Rachel Conrad                                            33   21      223       25:07.26     12:34/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cassie Jackson                                          548   27       27       13:45.76      6:53/M
       2    Ashley Lechner                                          995   27       47       14:43.75      7:22/M
       3    Tiffany Frederick                                       517   27       56       15:22.33      7:41/M
       4    Hillary Palmer                                           42   26       63       15:48.32      7:54/M
       5    Amanda Kopriva                    Hollidaysburg          63   28       83       16:48.62      8:24/M
       6    Megan Smithmyer                                          70   27      104       17:46.15      8:53/M
       7    Brandi Doroba                                           509   28      131       18:21.46      9:11/M
       8    Lindsay Kimble                                           74   26      132       18:30.62      9:15/M
       9    Cassie Sweeney                                           47   28      136       18:37.88      9:19/M
      10    Marie Scherden                                           57   25      148       18:59.12      9:30/M
      11    Brianna Charney                                         293   28      169       20:17.85     10:09/M
      12    Toni Watt                         Altoona              1048   27      177       20:42.43     10:21/M
      13    Kaitlin Steinbugl                                      1042   25      178       20:43.66     10:22/M
      14    Kaitlin Farnan                                          510   28      189       21:02.99     10:31/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rachel Pincherri                  Altoona              1023   34       88       17:01.28      8:31/M
       2    Mindy Jani                                               48   32       95       17:24.87      8:42/M
       3    Laura Nale                                             1016   30       96       17:26.37      8:43/M
       4    Chelsea Kleinfelter                                     989   30      111       17:58.28      8:59/M
       5    Nicole Heverly                                          532   30      118       18:02.32      9:01/M
       6    Corinne Thompson                                         73   30      142       18:48.75      9:24/M
       7    Tiffany Settle                                         1033   34      163       20:01.36     10:01/M
       8    Jessica Zorger                                         1060   32      166       20:06.22     10:03/M
       9    Brandilynn Johnson                                      549   33      190       21:03.80     10:32/M
      10    Renee Callar                                            108   30      194       21:45.13     10:53/M
      11    Brianna Filer                                           515   33      198       21:53.87     10:57/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kelly Lieb                                               19   38       46       14:42.69      7:21/M
       2    Amanda Hicks                      Fort Dix              533   35       86       16:59.85      8:30/M
       3    Chrissy Hendricks                                       525   38       91       17:09.12      8:35/M
       4    Elizabeth Heverly                 Altoona               531   36       98       17:27.10      8:44/M
       5    Megan Browell                     Duncansville          288   37      100       17:41.14      8:51/M
       6    Tracie Oswald                                            14   35      116       18:00.11      9:00/M
       7    Brandy Locke                                           1001   35      138       18:38.37      9:19/M
       8    Michele Holton                                           64   37      155       19:15.33      9:38/M
       9    Crystal Christopher               Everett               294   36      158       19:37.10      9:49/M
      10    Kelly Padamonsky                                         25   38      160       19:52.37      9:56/M
      11    Jamie Millward                                          105   37      184       20:57.27     10:29/M
      12    Sara Gable                                               31   37      186       20:58.85     10:29/M
      13    Jacki White                                            1050   37      193       21:40.81     10:50/M
      14    Stephanie Iachini                                       546   37      197       21:53.12     10:57/M
      15    Jessica Holsinger                 New Enterprise         29   36      204       22:51.13     11:26/M
      16    Julie Nardozza                    Altoona                58   37      214       23:56.20     11:58/M
      17    Jill Delozier                                            44   38      219       24:05.13     12:03/M
      18    Alexandra Castechini                                    292   39      230       29:00.52     14:30/M
      19    Naomibell Miller                                       1011   38      233       30:30.36     15:15/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dusty Sharer                      Tyrone               1035   40       39       14:22.18      7:11/M
       2    Karen Zengel                                           1056   40       78       16:37.43      8:19/M
       3    Stephanie Berardinelli                                   79   40      123       18:08.87      9:04/M
       4    Erin Anderson                                            15   40      125       18:11.25      9:06/M
       5    Jodie Albarano                    Hollidaysburg           2   40      128       18:15.13      9:08/M
       6    Jeannette Pequignot                                    1020   40      144       18:52.22      9:26/M
       7    Christi Appleman                                         37   44      175       20:37.35     10:19/M
       8    Joy Bell                                                 26   40      179       20:46.30     10:23/M
       9    Rebecca Gronefeld                                       521   40      207       22:52.79     11:26/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Merrilee Anderson                                         5   45       57       15:32.72      7:46/M
       2    Jami Hall                         Hollidaysburg          91   48       84       16:51.37      8:26/M
       3    Tracie Hertel                                           529   48      139       18:43.62      9:22/M
       4    Natalie Ferrucci                                        514   45      149       19:01.60      9:31/M
       5    Jennifer Larson                                         113   47      168       20:15.81     10:08/M
       6    Sylvia Rickabaugh                                      1026   47      174       20:34.52     10:17/M
       7    Debbie Stacey                                          1041   49      199       21:54.13     10:57/M
       8    Gina Meintel                      Altoona                67   47      213       23:45.62     11:53/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Anita Bowers                      Altoona               286   50       64       15:49.12      7:55/M
       2    Christy Huber                     Tyrone                543   53       74       16:23.58      8:12/M
       3    Debra Bender                      Altoona               283   51      164       20:01.76     10:01/M
       4    Anne Blake                        Gibsonia  PA          285   50      182       20:51.57     10:26/M
       5    Deborah Conrad                                          504   52      201       22:05.41     11:03/M
       6    Leanne Dengler                                          506   51      212       23:17.88     11:39/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carolyn Donalder                                         87   56       72       16:13.12      8:07/M
       2    Kim Pheasant                                           1022   58      196       21:45.30     10:53/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ginny Brady                                             287   63      152       19:04.62      9:32/M
       2    Tina Hyduke                       Port Matilda  PA       98   61      156       19:21.12      9:41/M
       3    Debbie Sakmar                     Hollidaysburg  PA     101   62      157       19:34.16      9:47/M
       4    Donna Himes                                              51   61      173       20:29.86     10:15/M
       5    Lee Farnan                                              511   62      192       21:35.75     10:48/M
       6    Vallarie Iapalucci                                      547   60      231       29:36.31     14:48/M

Female 70 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Vicky Miller                                           1012   70      159       19:44.51      9:52/M
       2    Eleanor Nash                      Duncansville         1017   79      228       27:50.78     13:55/M

Male OVERALL 2 MILE RUN Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Will Hanlon                                             524   31        1       10:02.36      5:01/M

Male 5 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    George Pequignot                                       1019    5      147       18:55.88      9:28/M
       2    Parker Claar                                            107   5       195       21:45.30     10:53/M

Male 6 to 8

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Vince Albarano                    Hollidaysburg           3    8       37       14:16.54      7:08/M
       2    Seth Lieb                                                20    8       45       14:40.45      7:20/M
       3    Wesley Hicks                      Hollidayburg          534    7       87       17:01.27      8:31/M
       4    Killian Hendricks                                       527    7      170       20:25.58     10:13/M
       5    Cullen Jones                                            202   7       187       20:59.10     10:30/M
       6    Michael Nardozza                                         60    6      215       23:56.36     11:58/M
       7    Cristopher Holsinger                                    539    7      229       28:57.67     14:29/M

Male 9 to 11

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Griffen Chwatek                                         296    9       67       16:01.61      8:01/M
       2    Isaac Yeskey                      Hollidaysburg          24   11       69       16:03.23      8:02/M
       3    Mason Maher                                            1004   11       70       16:03.23      8:02/M
       4    Abraham Zengel                                         1055    9       77       16:35.20      8:18/M
       5    Cam Filer                                                84   11       79       16:40.91      8:20/M
       6    Troy Ruggery                      Duncansville           54    9       89       17:06.15      8:33/M
       7    Kurt Ruggery                                             55   11       93       17:17.56      8:39/M
       8    Luke Mitchell                                          1014   11       94       17:20.62      8:40/M
       9    Jay Albarano                                              1   10      117       18:01.87      9:01/M
      10    Graden Jones                                            201   9       162       19:58.93      9:59/M
      11    Wesley Baumgartner                                      282   10      165       20:05.21     10:03/M
      12    Dominic Nardozza                  Altoona                59    9      208       23:01.63     11:31/M
      13    Kaiden Nicodemus                                         90   10      217       23:56.75     11:58/M

Male 12 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jeremy Jones                      Hollidaysburg         551   14        3       11:00.79      5:30/M
       2    Christopher Love                                       1003   13        5       11:50.87      5:55/M
       3    August Anderson                                           4   14        6       12:04.61      6:02/M
       4    Brady Flynn                       Duncansville          516   13        7       12:06.62      6:03/M
       5    Jake Clapper                                            300   13        8       12:10.56      6:05/M
       6    Caleb Tryninewski                                      1010   12        9       12:13.23      6:07/M
       7    Logan Claar                                             298   14       11       12:30.87      6:15/M
       8    Eli Wisor                         Altoona              1053   12       15       12:57.97      6:29/M
       9    Jeremy Shutters                   Kittanning  PA         86   14       19       13:11.77      6:36/M
      10    Seth Conaway                                            502   14       21       13:24.59      6:42/M
      11    Garrett Hutton                                          545   14       24       13:25.38      6:43/M
      12    Brian Mann                                             1005   14       33       14:00.56      7:00/M
      13    Lewis Yarger                      Coalport  PA           85   12       43       14:35.62      7:18/M
      14    Caleb McKinney                                         1006   12       71       16:07.88      8:04/M
      15    Drew Appleman                                            38   14      109       17:53.58      8:57/M
      16    Garrett Baumgartner                                     281   12      161       19:53.12      9:57/M

Male 15 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ian Zimmerman                                          1057   15        2       10:13.56      5:07/M
       2    Nicholas Leberfinger                                    994   15       10       12:19.61      6:10/M
       3    Matthew Caldana                                           9   17       28       13:49.19      6:55/M
       4    Samuel Yarger                     Coalport  PA           99   15       52       15:03.62      7:32/M
       5    Bryce Bauer                       Warriors Mark           6   17       55       15:18.64      7:39/M
       6    Luke Adams                                               41   16       80       16:42.33      8:21/M

Male 19 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Samuel Mills                      Tyrone                 88   22       17       13:06.87      6:33/M
       2    Kevin Smith                       Altoona               102   20       18       13:09.61      6:35/M
       3    Connor Hunter                                           544   24       25       13:25.40      6:43/M
       4    Thaddeus Zitsch                                        1059   20       48       14:49.12      7:25/M
       5    Brandon Zitsch                    Altoona              1058   24       51       14:54.30      7:27/M
       6    Chad Madden                                              45   24      188       21:00.62     10:30/M
       7    Ethan Adams                                              34   23      224       25:07.38     12:34/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tyler Claar                                             109   29       14       12:47.22      6:24/M
       2    Michael Morgan                                           10   27       38       14:19.53      7:10/M
       3    Carl Gingrich                                           519   27       40       14:29.98      7:15/M
       4    James Carney                                             75   28       53       15:10.10      7:35/M
       5    Shea Lee Fleck                                           56   27       54       15:13.87      7:37/M
       6    Ethan Cree                                               43   25       62       15:48.32      7:54/M
       7    Tyler Poorman                                           110   27       76       16:26.40      8:13/M
       8    David Beckstead                                          46   28      107       17:50.12      8:55/M
       9    Jacob Reed                                             1024   25      110       17:54.81      8:57/M
      10    Josh Kleinfelter                                        990   28      112       17:58.37      8:59/M
      11    Tyler Sweeney                                            89   26      135       18:37.76      9:19/M
      12    Cameron Murphy                    Apollo  PA           1015   28      202       22:05.82     11:03/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robert Hoover                     Altoona               540   31       66       15:59.17      8:00/M
       2    Jordan Settle                                          1031   34      102       17:45.37      8:53/M
       3    Jacob Settle                                           1030   30      103       17:45.38      8:53/M
       4    Brent Filer                                              76   34      108       17:50.63      8:55/M
       5    John Snyder                                            1039   34      113       17:58.48      8:59/M
       6    Craig Shultz                                           1036   34      181       20:48.95     10:24/M
       7    Adam Holencik                                           536   33      234       36:46.20     18:23/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Donald Leeper                                           996   36       35       14:00.87      7:00/M
       2    Joshua Ritchey                                         1027   37       97       17:26.88      8:43/M
       3    Anthony Ferrucci                                        513   37      150       19:04.19      9:32/M
       4    Mike Iachini                                             28   38      151       19:04.22      9:32/M
       5    Jason Hendricks                   Cresson               526   38      171       20:26.81     10:13/M
       6    Mark Barnes                       Duncansville           80   38      220       24:05.38     12:03/M
       7    Taniel Anderson                                          18   39      226       25:20.49     12:40/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dennis Wisor                      Altoona              1052   44       13       12:30.87      6:15/M
       2    Brian Storm                                              69   42       36       14:11.12      7:06/M
       3    Andrew Herncane                   Altoona                50   44       75       16:24.59      8:12/M
       4    Andy Williams                                            82   41      211       23:12.50     11:36/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tim Hertel                                              528   47        4       11:42.75      5:51/M
       2    John Yarger                       Coalport  PA          100   47       42       14:35.59      7:18/M
       3    Tim Caldana                                               8   49       61       15:47.51      7:54/M
       4    Shawn Jones                                             552   45       81       16:45.37      8:23/M
       5    Donald Chwatek                                          295   47      127       18:14.12      9:07/M
       6    Pete Jessic                                              12   48      134       18:33.71      9:17/M
       7    Brett Mitchell                                         1013   48      167       20:06.31     10:03/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Naseeb Masood                                            62   53       22       13:25.10      6:43/M
       2    Randy Tarpey                      Altoona                97   52       32       13:57.87      6:59/M
       3    Carl Swope                        Claysburg            1046   53       50       14:52.37      7:26/M
       4    Adam Conrad                                             503   51      203       22:06.63     11:03/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steve Ketchom                                           112   55       20       13:21.15      6:41/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Glenn Kagarise                    Williamsburg          518   61       16       12:58.77      6:29/M
       2    Dave Despot                       Altoona               507   61       92       17:11.19      8:36/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Terry Householder                 Duncansville          541   67      200       21:57.10     10:59/M

Male 70 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    James Woomer                      Hollidaysburg          22   73      180       20:47.32     10:24/M
       2    Christopher Gable                                        32   70      185       20:58.28     10:29/M
       3    Bill Berkheimer                   Altoona               284   72      218       23:59.38     12:00/M
       4    Gary Rhodes                       Altoona              1025   77      227       25:51.38     12:56/M

2 MILE WALK

Female OVERALL 2 MILE WALK Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Donna Stoltz                      Altoona              1349   57        1       19:42.38      9:51/M

Female 5 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kaylee Chirdon                                         1413   2        60       30:12.85     15:06/M
       2    Ava Barnes                                             1394   1       105       34:36.39     17:18/M
       3    Lauren Robinson                                        1380    4      124       36:00.15     18:00/M

Female 6 to 8

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marissa Kanouff                                        1249    7       25       26:04.82     13:02/M
       2    Madigan Kephart                                        1302    7       79       31:14.89     15:37/M
       3    Addison Mitchell                                       1318    8       88       32:39.40     16:20/M
       4    Ella Heverly                      Altoona              1241    7       90       32:41.62     16:21/M
       5    Lilah McHenry                                          1310    6      116       35:17.89     17:39/M
       6    Leili Robinson                                         1383    6      125       36:00.79     18:00/M

Female 9 to 11

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lorelai Harker                                         1234   10        5       22:04.13     11:02/M
       2    Stella Yeskey                     Hollidaysburg        1439   10       12       24:02.84     12:01/M
       3    Elaina Messner                                         1315   10       31       26:42.34     13:21/M
       4    Rebekah Dick                                           1372   11       74       31:00.29     15:30/M
       5    Kristianna Dick                                        1371   11       75       31:00.33     15:30/M

Female 12 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emily Campbell                    Ford City  PA        1211   14       10       23:39.22     11:50/M
       2    Emily Dick                                             1373   13       81       31:19.62     15:40/M

Female 15 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Madelynn Kanouff                                       1379   15       11       23:39.38     11:50/M
       2    Jessica Henry                                          1239   18       67       30:29.14     15:15/M

Female 19 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andrea Ketcham                                         1410   20       17       24:54.89     12:27/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kim Ketcham                                            1411   27       18       24:55.38     12:28/M
       2    Brenna Hamming                                         1367   29       24       26:04.14     13:02/M
       3    Katelyn Chirdon                                        1414   29       55       30:02.90     15:01/M
       4    Mackenzie Tenuta                                       1351   26       71       30:40.57     15:20/M
       5    Kristen Carrier                                        1390   29      102       34:08.13     17:04/M
       6    Jerileigh Stover                                       1391   29      103       34:08.54     17:04/M
       7    Laura Morder                                           1395   28      108       34:56.64     17:28/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Janna Chirdon                                          1364   32       58       30:11.82     15:06/M
       2    Ashley O'Neil                                          1326   33       66       30:27.74     15:14/M
       3    Sam Wiley Cooney                                       1217   31       69       30:39.64     15:20/M
       4    Natalie Houtz                                           542   34       86       32:05.62     16:03/M
       5    Catiy Morder                                           1397   32      111       35:01.64     17:31/M
       6    Sarah McHenry                                          1311   34      117       35:17.98     17:39/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nicole Shoenberger                                     1343   37       91       32:46.99     16:23/M
       2    Sandra Mitchell                                        1319   36       94       33:13.39     16:37/M
       3    Charlene Filsaime                                      1224   39      114       35:13.39     17:37/M
       4    Lisa Buchanan                                          1210   37      118       35:39.20     17:50/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nadia Harker                                           1235   40       16       24:31.31     12:16/M
       2    Melody Kanouff                                         1250   40       26       26:04.82     13:02/M
       3    Charlene Crawford                 Bellwood             1219   41       36       27:00.12     13:30/M
       4    Elise Messner                     Roaring Spring       1316   44       37       27:16.88     13:38/M
       5    Pam Jones                                              1399   43       45       28:32.11     14:16/M
       6    Jennifer Hoyer                                         1246   40       46       28:33.25     14:17/M
       7    Leah Haslam                                            1237   42       70       30:39.89     15:20/M
       8    Kelly Dick                                             1374   44       82       31:20.14     15:40/M
       9    Carissa Baumgartner                                    1208   40       95       33:13.39     16:37/M
      10    Marcia Barnes                                          1392   40      106       34:36.64     17:18/M
      11    Heather Thomas                                         1355   41      113       35:10.89     17:35/M
      12    Ann Robinson                                           1381   42      122       35:56.52     17:58/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maggie Henry                                           1240   49        9       23:38.20     11:49/M
       2    Heidi Beebe                       Altoona              1209   49       48       28:52.34     14:26/M
       3    Penny Kelly                       East Freedom         1301   49       52       29:16.55     14:38/M
       4    Phyllis Kephart                                        1303   47       78       31:14.31     15:37/M
       5    Georgina Sible                    Altoona              1344   49       83       31:31.39     15:46/M
       6    Stefanie Franks                                        1227   47       97       33:33.31     16:47/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kelli Hileman                     Altoona              1243   53       30       26:13.33     13:07/M
       2    Lore Kimble                                            1388   54       32       26:45.27     13:23/M
       3    Melissa Ringkamp                                       1337   54       63       30:17.79     15:09/M
       4    Michelle Zitsch                   Altoona              1363   50       84       31:31.39     15:46/M
       5    Suzanne Thibault                                       1353   52       89       32:39.82     16:20/M
       6    Rebecca Winkler                   Altoona              1361   52       96       33:20.67     16:40/M
       7    Sherry Hrzic                                           1247   52       98       33:33.31     16:47/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Janis Miller                                           1436   56        7       23:05.13     11:33/M
       2    Quenna Smith                                           1416   55       15       24:27.13     12:14/M
       3    Cathy King                        Altoona              1304   56       19       24:58.12     12:29/M
       4    Karen Claar                       Imler                1214   56       21       25:44.89     12:52/M
       5    Laurie McTigue                                         1312   57       40       27:26.11     13:43/M
       6    Debbie Leskowitz                                       1306   58       41       27:26.11     13:43/M
       7    Teresa Lanatonda                                       1417   56       42       27:38.88     13:49/M
       8    Judith Irvin                                           1248   56       50       29:14.13     14:37/M
       9    Karen Chirdea                                          1415   59       57       30:07.35     15:04/M
      10    Jeanne Thompson                   Altoona              1357   57       68       30:29.78     15:15/M
      11    Michelle Smithmyer                                     1385   57       77       31:13.14     15:37/M
      12    Kathy Dann                                             1222   57       87       32:37.99     16:19/M
      13    Petra Gerharts                                         1378   58      100       33:38.80     16:49/M
      14    Brenda Quarry                     Altoona              1332   57      104       34:28.28     17:14/M
      15    Karen Morder                                           1396   59      112       35:02.48     17:31/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sherry Obert                      Bedford  PA          1323   61        2       21:22.80     10:41/M
       2    Debbie Ritchey                    Altoona              1339   64       29       26:12.89     13:06/M
       3    Joan Thompson                                          1407   61       38       27:18.79     13:39/M
       4    Kathy Woods                       Hollidaysburg        1362   63       51       29:15.89     14:38/M
       5    Deborah Appleman                                       1206   61       62       30:17.79     15:09/M
       6    Rachelle Thibault Finan                                1354   61      109       34:59.40     17:30/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cindy Pincherri                   Altoona              1330   65       35       26:56.84     13:28/M
       2    Ann Sissler                                            1345   65       47       28:33.85     14:17/M
       3    Elaine Smithmyer                                       1384   66       76       31:12.24     15:36/M
       4    Lois Clark                                             1370   67       80       31:19.62     15:40/M
       5    Debbie Flinn                                           1226   65      120       35:40.23     17:50/M

Female 70 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marmie Pheasant                                        1329   81       34       26:48.88     13:24/M
       2    Donna Quarry                                           1333   79       92       32:46.99     16:23/M
       3    Sheila Stone                                           1350   75      119       35:39.83     17:50/M

Male OVERALL 2 MILE WALK Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin Harker                                           1233   42        3       21:41.95     10:51/M

Male 5 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dylan Chirdon                                          1412   1        59       30:12.65     15:06/M
       2    Paul Gerharts                                          1228    5      101       33:38.82     16:49/M

Male 6 to 8

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Layne Wolff                                            1409   8        20       25:44.38     12:52/M

Male 9 to 11

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cooper Appleman                                        1437   10       14       24:26.38     12:13/M
       2    Jacob Gardner                                          1369   11       27       26:05.14     13:03/M

Male 12 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patrick Harker                                         1236   12       22       26:01.13     13:01/M

Male 15 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Scott Harding Jr                  Altoona              1232   17        6       22:40.38     11:20/M
       2    Nathan Ringkamp                                        1338   16       61       30:17.15     15:09/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Scott O'Neil                                           1327   33       28       26:05.80     13:03/M
       2    David Thompson                                         1408   30       53       29:21.81     14:41/M
       3    Tom Chirdon                                            1365   32       56       30:03.88     15:02/M
       4    Mike Cooney                                            1216   31       72       30:40.58     15:20/M
       5    Joshua Bice                                            1438   30      107       34:46.82     17:23/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jason Jones                                            1398   38       44       28:31.89     14:16/M
       2    Mike Stephens                                          1348   39       54       29:59.64     15:00/M
       3    Neil Heverly                      Altoona              1242   36       93       32:57.15     16:29/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Toby Houtz                                             1245   44       49       29:14.11     14:37/M
       2    Scott Harding                                          1231   44       65       30:24.50     15:12/M
       3    Erik Messner                      Roaring Spring       1317   44      121       35:41.77     17:51/M
       4    Derek Robinson                    Altoona              1382   42      123       36:00.15     18:00/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chris Ringkamp                                         1336   53       64       30:19.19     15:10/M
       2    Merle Wachter                                          1359   53      115       35:14.33     17:37/M
       3    Terry Baker                       Altoona              1207   54      126       36:05.84     18:03/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gerald Gardner                                         1368   55       23       26:03.36     13:02/M
       2    Greg Kimble                                            1389   55       33       26:45.47     13:23/M
       3    Bill Dann                                              1221   58       73       30:50.64     15:25/M
       4    Robert Gerharts                                        1229   58       99       33:38.18     16:49/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stewart McClelland                Hollidaysburg        1307   61        4       21:54.63     10:57/M
       2    Kevin Yeskey                      Hollidaysburg        1440   61       13       24:04.71     12:02/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Robert Conte                      Altoona              1215   68       39       27:20.21     13:40/M
       2    Tim Thomas                                             1356   66       43       28:05.36     14:03/M
       3    Brady Appleman                                         1205   65       85       32:03.80     16:02/M
       4    Tom Finan SR                                           1225   67      110       35:00.52     17:30/M

Male 70 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    William Obert                     Bedford  PA          1324   70        8       23:09.88     11:35/M

DQ

Male 99 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Willie Pequignot                                       1021   56        1       19:16.38      9:38/M
       2    # 199                                                   199   0         2       25:51.45      5:45/M