ANGIE GIOIOSA MEMORIAL RACES

Age Group Results

July 04, 2018


Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com

15K

Female OVERALL 15K Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Anna Balouris                     Hollidaysburg         140   29        8     1:02:29.75      6:42/M
       2    Stephanie Strittmatter            Ebensburg             146   36        9     1:02:30.97      6:42/M
       3    Regina Ruggery                    Duncansville          964   44       12     1:04:30.77      6:55/M

Female 15 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jenna Bartlett                    Altoona               284   17       93     1:28:21.81      9:28/M

Female 19 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Roberts                     Loretto               144   23       44     1:17:43.28      8:20/M
       2    Emily Roberts                     Loretto               960   23       52     1:20:04.20      8:35/M
       3    Hanna Hess                        Hungingdon            842   21       78     1:25:38.56      9:11/M
       4    Melanie Wilkinson                                       270   19       82     1:26:16.23      9:15/M
       5    Sharon Weaver                     Roaring Spring        989   23      119     1:33:51.64     10:04/M
       6    Casidy Weyandt                    Altoona               992   21      121     1:34:27.71     10:07/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alyssa Pagano                     Elmora                893   25       29     1:13:49.19      7:55/M
       2    Julie Hallinan                    Altoona  PA           497   27       38     1:16:05.81      8:09/M
       3    Christen Bell                     Port Matilida         294   29       87     1:27:03.77      9:20/M
       4    Jayme Elvey                       Williamsburg          485   29       94     1:28:26.54      9:29/M
       5    Brianna Davis                     Hollidaysburg         472   26       95     1:28:26.54      9:29/M
       6    Amanda Beckstead                  Duncansville          290   25      100     1:29:50.26      9:38/M
       7    Marla Beck                        New Enterprise        288   26      101     1:30:41.78      9:43/M
       8    Jennifer Long                     McConnellsburg        877   29      106     1:31:22.89      9:48/M
       9    Jane Hallinan                     Altoona               496   27      107     1:31:29.55      9:48/M
      10    Karlee Diehl                      New Enterprise        477   29      112     1:32:07.94      9:52/M
      11    Marie Eckels                      Clearfield            483   28      133     1:38:17.80     10:32/M
      12    Becki Sell                        Claysburg             970   28      145     1:42:41.46     11:00/M
      13    Chelsea Coho                      Bellwood              307   27      152     1:45:38.13     11:19/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kristin Musselman                 Alexandria            888   31       43     1:17:42.83      8:20/M
       2    Susan Bedsworth                   Pa Furnace            292   32       51     1:20:03.57      8:35/M
       3    Amanda McClellan                  Warriors Mark         147   34      130     1:37:20.52     10:26/M
       4    Rebecca Holland                   Altoona               845   30      131     1:37:37.80     10:28/M
       5    Aubrey Saccol                     Johnstown  PA         965   30      139     1:41:03.28     10:50/M
       6    Kelsey Renz                       Altoona               955   31      154     1:46:31.92     11:25/M
       7    Sarah Dean                        Hollidaysburg         473   34      160     1:48:01.76     11:35/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Krista McCrum                     Alexandria            881   38       17     1:07:10.94      7:12/M
       2    Edann Brady-Etters                Coopersburg           300   37       23     1:08:35.31      7:21/M
       3    Jayme Rhodes                                            269   35       25     1:11:51.58      7:42/M
       4    Jennifer Bonin                    Duncansville          297   38       33     1:15:19.76      8:04/M
       5    Jessica Holsinger                 New Enterprise        846   36       34     1:15:21.57      8:05/M
       6    Andrea Okonak                     Altoona               139   36       56     1:20:39.45      8:39/M
       7    Katie Fiore                       Altoona               488   35       59     1:21:27.72      8:44/M
       8    Tracy Orner                       Altoona               890   39       67     1:23:11.15      8:55/M
       9    Nikki Hetrick                     Altoona               843   35      102     1:30:43.81      9:43/M
      10    Tracy Fitzpatrick                 Imler  PA             490   39      125     1:35:52.51     10:17/M
      11    Tracy Fischer                     Pa Furnace            489   39      135     1:38:58.55     10:36/M
      12    Kosie Shepherd-Poraela            Seward                972   39      140     1:41:03.69     10:50/M
      13    Jackie Korhut                                           272   35      155     1:46:52.32     11:27/M
      14    Dodie Mercer                      Holidaysburg          128   35      168     1:53:48.52     12:12/M
      15    Kelly Bellew                      Hagerstown            295   38      170     1:54:25.94     12:16/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tina Kunstbeck                    Altoona               872   43       40     1:16:13.12      8:10/M
       2    Amy Korman                        Altoona               870   43       47     1:18:11.82      8:23/M
       3    Nancy Sirivanakarn                Hollidaysburg         973   41       92     1:28:17.55      9:28/M
       4    Erin Dunkel                       Altoona               480   44      113     1:32:23.25      9:54/M
       5    Nikki Orsborne                    Altoona               891   42      115     1:33:17.42     10:00/M
       6    Amy Greene                        Altoona               150   44      120     1:33:59.55     10:04/M
       7    Anitra Weyandt                    Altoona               991   44      122     1:34:32.43     10:08/M
       8    Annie Clay                        Duncansville          306   43      126     1:36:05.54     10:18/M
       9    Megan Reilly                      Altoona               899   44      127     1:36:09.85     10:18/M
      10    Angela Coleman                    Tyrone                470   43      147     1:43:03.10     11:03/M
      11    Jeanna Hann                       Altoona               499   42      149     1:44:05.27     11:09/M
      12    Bernadette Johnson                Clearfield            864   41      163     1:49:23.78     11:43/M
      13    Kimberly Merritts                 Altoona               882   42      164     1:50:14.40     11:49/M
      14    Melissa Bosten                                          268   43      175     1:56:40.22     12:30/M
      15    Nicole Snyder                     Gallitzen             976   40      176     1:56:42.47     12:30/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amy Prokop                        Huntingdon            898   48       69     1:23:59.80      9:00/M
       2    Hully Hoover                      Hollidaysburg         847   48       73     1:24:44.81      9:05/M
       3    Heather High                      Hollidaysburg         844   45       97     1:29:07.45      9:33/M
       4    Kimberly Ronan                    Warrioes Mark         962   47      114     1:32:50.80      9:57/M
       5    Heather McCracken                                       183   47      138     1:39:56.25     10:43/M
       6    Kelly Bottenfield                 Altoona  PA           298   45      157     1:47:41.18     11:32/M
       7    Jill Sutt                         Altoona               984   47      161     1:48:04.00     11:35/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Becky Wittrig                     Port Matilda          995   50       24     1:10:01.96      7:30/M
       2    Sarah Seitz                       Schellsburg           154   53       70     1:24:05.49      9:01/M
       3    Rebecca Jacobs                                          266   52      111     1:31:58.19      9:51/M
       4    Anita Bowers                      Altoona               299   51      124     1:35:22.18     10:13/M
       5    Susan Eberhardt                   Altoona               482   53      137     1:39:29.10     10:40/M
       6    Patti Caswell                     Tyrone                305   51      142     1:41:29.13     10:53/M
       7    Christy Huber                     Tyrone                849   54      144     1:42:29.70     10:59/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amy Brisbin                       Tyrone                301   58       98     1:29:14.99      9:34/M
       2    Cindi Stanton                     Tyrone                978   59      103     1:30:58.63      9:45/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Alane Adams                       Altoona               285   62      165     1:51:49.53     11:59/M
       2    Jolene Kopriva                    Hollidaysburg         869   64      172     1:56:05.52     12:27/M
       3    Angeline Leeper                   Hollidaysburg         874   63      173     1:56:12.67     12:27/M
       4    Linda Wible                       Altoona               993   60      174     1:56:33.92     12:30/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Patti Emigh                       Altoona               486   65      169     1:54:16.19     12:15/M
       2    Chris Wagner                      Altoona               988   68      177     2:00:02.12     12:52/M

Female 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Karen Hazenstab                   Altoona               841   70      158     1:47:55.43     11:34/M

Male OVERALL 15K Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jerrod Sunderland                 Altoona               982   20        1       56:20.84      6:02/M
       2    Dom Stroh                                               182   21        2       57:46.59      6:11/M
       3    AJ Kelly                          Altoona               867   36        3       58:06.34      6:14/M

Male 12 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ben Love                          Altoona               879   14       19     1:07:45.58      7:16/M

Male 15 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Luke Ruggery                      Duncansville          963   17        7     1:02:18.51      6:41/M

Male 19 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joe Schnaubelt                    Altoona               968   22       13     1:04:38.83      6:56/M
       2    Lilly Kyler                       Altoona               873   19       26     1:12:04.48      7:43/M
       3    Ian Weyer                         Altoona               133   19       27     1:12:55.26      7:49/M
       4    Will Wilkinson                                          271   21       76     1:25:28.28      9:10/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jamey Rimmey                      Tyrone                959   29        6     1:01:41.96      6:37/M
       2    Zachary Lonsinger                 Altoona               878   28       20     1:07:49.39      7:16/M
       3    Jon Yerty                         Hollidaysburg         997   29       46     1:18:08.82      8:22/M
       4    Andrew Robley                     Hollidaysburg         961   29       61     1:21:44.57      8:46/M
       5    Steven Tini                       Altoona               986   27       83     1:26:16.25      9:15/M
       6    Brandon Zitsch                    Altoona  PA          1000   25      148     1:43:56.43     11:08/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Justin Trybus                     Altoona               132   32       18     1:07:38.10      7:15/M
       2    Carl Yerty                        Altoona               996   33       30     1:14:04.44      7:56/M
       3    Jake Burnosky                     Johnstown             304   30       32     1:15:06.99      8:03/M
       4    Tom Hallinan                      Cresson               498   33       36     1:15:44.66      8:07/M
       5    Daniel Rider                      Mechanicsburg         958   32       41     1:16:59.21      8:15/M
       6    Michael Renz                      Altoona               956   32       48     1:18:14.32      8:23/M
       7    Bill Rabold                       Hollidaysburg         143   32       54     1:20:32.32      8:38/M
       8    Jason Lloyd                       Altoona               876   34       57     1:20:42.78      8:39/M
       9    David Imler                       Hollidaysburg         863   32       62     1:21:45.27      8:46/M
      10    Evan Sakmar                       Johnstown             134   30       66     1:22:39.54      8:52/M
      11    Aaron Bell                        Port Matilida         293   31       86     1:26:41.90      9:17/M
      12    Zach Winkler                      Altoona               994   32      108     1:31:41.71      9:50/M
      13    Andrew Minnoia                    Altoona               886   32      109     1:31:42.72      9:50/M
      14    John Telyea                       Hollidaysburg         985   32      143     1:41:53.40     10:55/M
      15    Raphael Voltz IV                  Altoona               987   30      150     1:44:14.44     11:10/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rob Crossman                      Altoona               471   37        4       58:10.69      6:14/M
       2    Lee Strappello                    James Creek           980   35        5     1:00:43.66      6:30/M
       3    Doug Schunk                       State College         969   36       16     1:06:54.80      7:10/M
       4    Jeremy Zerbe                      Huntingdon            998   38       31     1:14:59.26      8:02/M
       5    Tom Gibney                        Hollidaysburg         153   35       42     1:17:17.32      8:17/M
       6    Paul Noakes                       Altoona  PA           122   35       50     1:18:48.98      8:27/M
       7    Robby Okonak                      Altoona               138   36       55     1:20:39.32      8:39/M
       8    Charlie Brenneman                                       275   36       65     1:22:35.55      8:51/M
       9    Sean Burke                        Hollidaysburg         148   38       89     1:28:05.56      9:26/M
      10    Ricky Kruise                      Altoona               871   35      104     1:31:01.96      9:45/M
      11    Ryan Skomra                       Ebensburg             974   37      105     1:31:13.54      9:47/M
      12    Adam Ickes                        Altoona               862   35      116     1:33:32.28     10:02/M
      13    Matt Drumm                        Altoona               479   38      129     1:36:39.00     10:22/M
      14    Jose Garcia Ortega                Altoona               492   35      151     1:45:33.62     11:19/M
      15    TK Dean                           Hollidaysburg         474   39      159     1:48:01.35     11:35/M
      16    Lucas Kelleher                    Altoona               866   39      167     1:53:38.26     12:11/M
      17    Michael Dolinger                  Gibsonia              478   38      171     1:55:07.77     12:20/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Steve Myers                       Altoona               889   42       15     1:06:14.43      7:06/M
       2    Ronald Peschock II                Altoona               896   43       28     1:13:31.30      7:53/M
       3    Greg Fuichepo                                           273   42       45     1:17:54.57      8:21/M
       4    Ben Brenneman                                           274   40       64     1:22:35.32      8:51/M
       5    Frederick Ferguson                Osceola Mills         487   44       77     1:25:30.52      9:10/M
       6    Todd Lewis                        Altoona               130   43       99     1:29:24.16      9:35/M
       7    Tom Worthington II                Blandburg             142   42      162     1:48:21.98     11:37/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jason Sutt                        Altoona               983   47       22     1:08:32.81      7:21/M
       2    Kelly Over                        Woodbury              892   48       35     1:15:40.18      8:07/M
       3    Peter Hopsicker                   Alexandria            848   48       49     1:18:31.84      8:25/M
       4    Ken Hoover                                              967   47       81     1:25:55.61      9:13/M
       5    Don Longstreth                    Altoona               136   46       88     1:27:28.77      9:22/M
       6    Ralph Smith                       Altoona               131   46       91     1:28:13.47      9:27/M
       7    Tyler Pepper                      Altoona               895   47       96     1:28:39.13      9:30/M
       8    Casey Kephart                     Altoona               868   48      141     1:41:15.51     10:51/M
       9    Anthony Mikesic                   Martinsburg           883   46      166     1:52:48.53     12:05/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Edward Morrissey                  Tyrone                887   53       10     1:03:25.87      6:48/M
       2    Matt Smith                        State College         975   52       14     1:05:56.31      7:04/M
       3    Jeff Bartlett                     Altoona               283   53       21     1:08:32.50      7:21/M
       4    Steve Pagano                      Elmora  PA            894   53       37     1:15:53.82      8:08/M
       5    Tim Clarke                        Duncansville          149   54       60     1:21:30.99      8:44/M
       6    Michael Dunmyer                   Cresson               481   53       68     1:23:37.16      8:58/M
       7    Steve Morrissey                   Altoona               137   54       72     1:24:37.31      9:04/M
       8    Todd Sponsler                     Hollidaysburg         126   53       84     1:26:30.68      9:16/M
       9    Ziad Khoury                       Hollidaysburg         127   54       85     1:26:30.68      9:16/M
      10    Craig Eckenrode                   Bedford               129   54       90     1:28:13.28      9:27/M
      11    William Tyndall                   Hollidaysburg         135   50      136     1:39:02.50     10:37/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Craig Hymes                       Yorktown              861   55       11     1:04:11.31      6:53/M
       2    Mark Salyards                     Roaring Spring        966   56       53     1:20:05.63      8:35/M
       3    Ron Burket                        Philipsburg           145   58       58     1:21:05.71      8:41/M
       4    Tim Sheehan                       Altoona               971   58       71     1:24:21.37      9:02/M
       5    Dave Miller                       Hollidaysburg         884   57       79     1:25:52.00      9:12/M
       6    Duane Brumbaugh                   Duncansville          302   57       80     1:25:52.74      9:12/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jim Adams                         Altoona               286   62       39     1:16:12.80      8:10/M
       2    Barry Jacobs                                            267   60       63     1:22:26.56      8:50/M
       3    Rick Eichelberger                 Hopewell              484   63      118     1:33:48.70     10:03/M
       4    John Becker                       Hollidaysburg         289   60      132     1:38:08.51     10:31/M
       5    Don Beckstead                     Hollidaysburg         291   60      146     1:42:57.39     11:02/M
       6    Jerry Rose                        Altoona               141   62      153     1:45:44.89     11:20/M
       7    Dave Madden                       Hollidaysburg         880   63      156     1:46:54.35     11:27/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Fred Petrunak                     Altoona               282   65       75     1:25:17.50      9:08/M
       2    Jim Grazier                       Williamsburg          493   65      110     1:31:57.78      9:51/M
       3    Gary Porta                        Mechanicsburg         897   68      117     1:33:47.18     10:03/M
       4    Dan Detrich                       Hollidaysburg         475   65      123     1:35:10.14     10:12/M
       5    David Leeper                      Hollidaysburg         875   65      134     1:38:43.26     10:35/M

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Stump                        Roaring Spring        981   76       74     1:24:56.31      9:06/M
       2    Jack Hazenstab                    Altoona               840   71      128     1:36:32.26     10:21/M

5K

Female OVERALL 5K Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Morgan Hess                       Huntingdon           2801   14       33       21:56.67      7:05/M
       2    Ella McCrum                       Alexandria           2874   12       38       22:17.87      7:11/M
       3    Colleen Kelly                     Altoona              2830   26       40       22:21.73      7:13/M

Female 1 to 5

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Addie Rhodes                                           2612   2       131       26:07.67      8:25/M
       2    Finley Rhodes                                          2611   2       132       26:07.68      8:25/M

Female 6 to 8

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kiera Pennington                  Altoona              2911    7      334       35:02.31     11:18/M

Female 9 to 11

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Katie Etters                      Altoona               680    9      221       29:25.60      9:29/M
       2    Eve McCrum                        Alexandria           2875   10      250       30:40.85      9:54/M
       3    Blake Pennington                  Altoona              2910    9      302       33:15.28     10:44/M
       4    Saphira Williams                  Tyrone                691    9      332       34:56.60     11:16/M
       5    Brielle McMillen                                       2588   10      342       35:21.54     11:24/M
       6    Bailey Henry                      Hollidaysburg         651   10      386       38:27.45     12:24/M

Female 12 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Laincy Farabaugh                                       2573   13       54       23:04.85      7:26/M
       2    Abbie Herncane                    Altoona               654   12       65       23:47.85      7:40/M
       3    Jaden Quinn                       Altoona              2919   14       68       23:54.57      7:43/M
       4    Eli Wisor                                              2571   13       93       24:42.26      7:58/M
       5    Grace Glasgow                                          2599   13      169       27:35.16      8:54/M
       6    Karenna Kauffman                  Altoona              2827   14      202       28:56.27      9:20/M
       7    Hailey Bollman                                         2586   14      226       29:39.85      9:34/M
       8    Emilee Sherlock                   Hopewell             2954   13      247       30:37.21      9:53/M
       9    Emily Campbell                    Hollidaysburg         588   14      291       32:50.92     10:35/M
      10    Madison Cowfer                                          598   13      298       33:06.53     10:41/M
      11    Josie Sawinski                    Duncansville         2940   12      340       35:20.44     11:24/M
      12    Rayne Lingafelt                   Duncansville  PA     2849   12      341       35:21.45     11:24/M
      13    Sophia Nelson                     Altoona              2901   14      350       35:36.97     11:29/M
      14    Lily Adams                                              553   12      400       39:56.98     12:53/M
      15    Oni Campbell                      Duncansville          670   13      411       42:31.59     13:43/M
      16    Jasmyne Garcia-Ortega             Altoona               635   12      413       42:42.18     13:46/M

Female 15 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Karlee Noel                                            2580   18       42       22:29.35      7:15/M
       2    Gianna Marasco                    Altoona              2868   16       48       22:46.76      7:21/M
       3    Morgan Baker                      Altoona               563   15       69       23:54.80      7:43/M
       4    Alyson Schobel                    Altoona              2942   17       74       24:02.31      7:45/M
       5    Ashley Futrell                    Altoona               631   17       94       24:47.10      8:00/M
       6    Shaelyn Waltemire                 Indiana              2557   17      106       25:22.35      8:11/M
       7    Riley Boutiller                   Altoona              2514   15      122       25:45.18      8:18/M
       8    Regan Baker                       Altoona               564   16      123       25:46.35      8:19/M
       9    Amanda Chamberlain                                     2579   18      128       26:05.15      8:25/M
      10    Julz Kratzer                                           2551   16      157       27:06.85      8:45/M
      11    Alauna Feathers                   Altoona               622   17      163       27:19.31      8:49/M
      12    Maggie Kwisnek                    Nicktown             2839   16      188       28:27.35      9:11/M
      13    Kylee Wisor                                            2570   16      206       28:59.52      9:21/M
      14    Maria Murphy                      Hollidaysburg        2897   16      219       29:24.60      9:29/M
      15    Lauryn Zelnosky                   Altoona              2539   18      223       29:29.85      9:31/M
      16    Emily Rentz                       Altoona              2922   16      238       30:03.75      9:42/M
      17    Madison Benton                    Altoona               693   18      251       30:40.85      9:54/M
      18    Syndey Lingenfelter                                    2616   18      265       31:29.58     10:09/M
      19    Ashley Helmer                     Duncansville         2512   15      312       33:53.94     10:56/M
      20    Aggie Hoover                      Hollidaysburg        2814   15      313       33:54.34     10:56/M
      21    Lily Evans                        Hollidaysburg         619   16      314       33:55.10     10:56/M
      22    Sydney Lingenfelter               New Enterprise       2850   18      362       36:37.84     11:49/M
      23    Riley Kapusta                     Jeannette            2562   15      367       36:44.22     11:51/M
      24    Rylie Whitaker                    Altoona              2989   15      370       37:11.35     12:00/M
      25    Julia Sunderland                  Altoona              2968   18      382       38:08.85     12:18/M
      26    Molly Pfahler                     Altoona              2914   17      391       39:12.63     12:39/M

Female 19 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Claire Boston                     New York City        2507   24       76       24:12.52      7:48/M
       2    Emily 1 Courtwright               Altoona               596   22       77       24:13.10      7:49/M
       3    Rebecca Kwisnek                   Nicktown             2840   20       84       24:21.28      7:51/M
       4    Ceara Lance                       Duncansville          663   20      151       26:53.26      8:40/M
       5    Andrea Luciano                    Altoona              2855   22      187       28:24.47      9:10/M
       6    Madison Aungst                    Hollidaysburg         560   22      192       28:33.35      9:13/M
       7    Jenna Hall                        Duncansville          644   22      208       29:04.83      9:23/M
       8    Cassidi Barnes                    Roaring Spring        565   21      209       29:05.38      9:23/M
       9    Samantha Reinhardt                Duncansville         2522   22      216       29:17.72      9:27/M
      10    Jaylyn Luciano                    Altoona              2856   22      245       30:30.38      9:50/M
      11    Courtney Schobel                  Lock Haven           2943   23      260       31:16.35     10:05/M
      12    Devin Stessney                    Altoona               695   24      262       31:22.71     10:07/M
      13    Brooke Sciranko                                        2618   23      266       31:30.40     10:10/M
      14    Casey Holliday                    Hollidaysburg        2809   20      282       32:37.86     10:31/M
      15    Allison Clark                     Martinsburg           591   24      366       36:40.55     11:50/M
      16    Kate Zelnosky                     Altoona              2540   21      373       37:33.77     12:07/M
      17    Alexa Overdorff                   Hollidaysburg         666   23      404       40:31.56     13:04/M
      18    Kurstin Farabaugh                 Altoona               620   21      410       42:25.82     13:41/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Allison Derr                      Bellwood              603   26      171       27:43.75      8:56/M
       2    Kierstyn Kruise                                        2594   27      189       28:29.60      9:11/M
       3    Kelsie Shortsleeve                Altoona              2956   28      232       29:49.60      9:37/M
       4    Vanessa Estrada                   Philadelphia          617   25      236       29:59.80      9:40/M
       5    Samantha Geishauser               Altoona               637   28      286       32:39.60     10:32/M
       6    Erica Gerwert                     Altoona               638   26      301       33:13.10     10:43/M
       7    Lydia Farabaugh                   Ebensburg             621   26      335       35:08.60     11:20/M
       8    Danielle Raichle                                       2617   27      348       35:36.10     11:29/M
       9    Hannah Gildea                     Hollidaysburg         640   25      374       37:35.30     12:07/M
      10    Marrysa Moyer                     Altoona              2895   25      375       37:35.40     12:07/M
      11    Shannon Bates                     Hollidaysburg         566   25      385       38:21.52     12:22/M
      12    Kaitlin Steinbugl                 Altoona              2961   25      389       39:01.27     12:35/M
      13    Amanda Kopriva                    Hollidaysburg        2530   28      407       41:33.27     13:24/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Amy O'Donnell                     Ebensburg  PA        2904   33       62       23:34.82      7:36/M
       2    Marci Zacherl                     Fredericksburg       2564   33       63       23:35.23      7:36/M
       3    Tanya Rouzer                      Altoona  PA          2932   34       97       24:58.71      8:03/M
       4    Tiffany Sakmar                    Johnstown            2504   31      121       25:44.36      8:18/M
       5    Emily Lonero                                           2619   32      147       26:43.93      8:37/M
       6    Kate Kilcoyne                     Altoona              2832   34      200       28:51.59      9:18/M
       7    Ashley Dodson                     Hollidaysburg         608   33      205       28:57.29      9:20/M
       8    Lynelle Jones                     New York             2824   32      229       29:43.85      9:35/M
       9    Cristy Colledge                   Altoona               594   32      240       30:17.33      9:46/M
      10    Laura Shaffer                     Hollidaysburg        2951   30      246       30:33.85      9:51/M
      11    Ashleigh Williamson               Loretto              2990   32      272       31:37.75     10:12/M
      12    Erica Lang                        Dunlo                2842   33      274       31:49.99     10:16/M
      13    Amanda Myers                      Altoona              2516   33      293       32:54.60     10:37/M
      14    Rachel Pincherri                  Altoona              2917   34      309       33:34.58     10:50/M
      15    Jessica McKinney                  Altoona              2877   32      320       34:14.99     11:03/M
      16    Jessica Zumer                     Cresson              2999   31      337       35:16.78     11:23/M
      17    Kait Ross                         Roaring Spring        671   32      338       35:17.80     11:23/M
      18    Doreen Luther                     Duncansville         2858   33      347       35:32.73     11:28/M
      19    Lennae Trotter                    Martinsburg          2977   30      361       36:23.64     11:44/M
      20    Alexis Ley                        Martinsburg          2534   34      388       38:51.89     12:32/M
      21    Chelsea Garcia-Ortega             Altoona               634   30      402       40:25.45     13:02/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tennille McClellan                Altoona              2542   38       73       24:02.11      7:45/M
       2    Angela Servello                   Duncansville         2946   37       86       24:24.35      7:52/M
       3    Rebecca Seymour                   Lilly                2949   39      110       25:25.20      8:12/M
       4    Katie Richards                    Annapolis            2554   38      112       25:26.42      8:12/M
       5    Ashley Benton                     Duncansville         2538   35      116       25:31.49      8:14/M
       6    Amber Gamber                      Etters                633   39      175       27:53.96      9:00/M
       7    Bethany Miller                    Altoona  PA          2880   37      178       28:04.31      9:03/M
       8    Julie Rishel                      Tyrone               2926   36      183       28:13.87      9:06/M
       9    Amanda Drumm                      Altoona               611   37      197       28:45.85      9:16/M
      10    Angie Gibbons                     Altoona               688   35      199       28:49.10      9:18/M
      11    Tiffany Stuckey                   Hollidaysburg        2962   38      215       29:15.23      9:26/M
      12    Jessica Becker                    Duncansville          569   36      225       29:38.85      9:34/M
      13    Emily Mandel                      Hollidaysburg        2865   37      279       32:34.82     10:30/M
      14    Elizabeth Heverly                 Altoona              2804   37      287       32:41.35     10:33/M
      15    Michele Holton                    Altoona              2810   38      290       32:49.70     10:35/M
      16    Nicole Eckenrode                  Hastings              614   36      292       32:52.10     10:36/M
      17    Jessica Oswald                    Hollidaysburg        2908   37      299       33:10.12     10:42/M
      18    Amanda Hicks                      Martinsburg          2805   35      300       33:11.59     10:42/M
      19    Naomi Pennington                  Altoona              2912   39      303       33:15.31     10:44/M
      20    Megan Browell                     Duncansville          581   38      323       34:20.10     11:05/M
      21    Rebecca Burns                     Altoona               585   38      339       35:19.63     11:24/M
      22    Amanda Brenneman                                       2584   35      357       35:58.58     11:36/M
      23    Shelley Merrell                                        2615   37      363       36:38.52     11:49/M
      24    Jo Sunderland                     Altoona              2967   39      383       38:08.90     12:18/M
      25    Alexis Henry                      Hollidaysburg         650   39      422       46:14.34     14:55/M
      26    Nicole Larson                     Monroeville          2846   35      423       49:59.84     16:07/M
      27    Lianna Dimperio                   Hollidaysburg         607   35      425       50:43.51     16:22/M
      28    Naomibell Miller                  Altoona              2883   38      426       50:48.56     16:23/M
      29    Meghan Brenneman                                       2583   38      431       52:54.82     17:04/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Charity Montag                    Patton               2890   44       98       25:00.35      8:04/M
       2    Ann Wedel                         Duncansville         2983   43      145       26:39.35      8:36/M
       3    Stephanie Fabian                  Altoona  PA           660   43      182       28:11.24      9:05/M
       4    Jodi Himelright                   State College        2807   42      201       28:53.22      9:19/M
       5    Julie Evans                       Hollidaysburg         618   43      239       30:14.86      9:45/M
       6    Heather Bonsell                   Altoona               577   42      264       31:28.97     10:09/M
       7    Gina Schobel                      Altoona              2944   42      270       31:35.29     10:11/M
       8    Kelly Munly                       Altoona              2556   44      326       34:24.18     11:06/M
       9    Mandy McManus                     Altoona              2547   40      330       34:43.54     11:12/M
      10    Tera Nelson                       Altoona              2903   41      351       35:41.26     11:31/M
      11    Niccole Stultz                    Hollidaysburg        2964   41      358       36:06.30     11:39/M
      12    Shannon Klingner                  Hollidaysburg         665   40      359       36:06.73     11:39/M
      13    Jodi Albarano                     Hollidaysburg         555   40      377       37:38.24     12:08/M
      14    Miriam Park                       Martinsburg          2533   40      387       38:51.28     12:32/M
      15    Kim Wilt                          East Freedom         2991   40      392       39:12.98     12:39/M
      16    Irene Wolf                        Ebensburg            2993   42      417       44:42.53     14:25/M
      17    Kelly Whitaker                    Altoona              2988   41      420       45:42.40     14:45/M
      18    Amy Mearkle                       Hollidaysburg        2878   42      427       51:12.78     16:31/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Terri Rhone                       Altoona              2925   49      165       27:25.62      8:51/M
       2    Tricia Maceno                     Altoona              2860   46      168       27:34.35      8:54/M
       3    Kim Helsel                                             2593   46      220       29:25.30      9:29/M
       4    Merrilee Anderson                 Portage               558   45      222       29:25.84      9:29/M
       5    Ruthie Hess                       Huntingdon           2802   46      230       29:45.76      9:36/M
       6    janie hall                                             2597   49      285       32:39.52     10:32/M
       7    Robin Brantner                                         2601   47      324       34:20.85     11:05/M
       8    Belinda Filer                     Altoona  PA           625   48      328       34:33.55     11:09/M
       9    Bonnie Robison                    Altoona              2928   47      379       37:54.22     12:14/M
      10    Julie Overdorff                   Hollidaysburg         661   48      405       40:34.20     13:05/M
      11    Jennifer Larson                   Port Matilda         2510   48      424       49:59.84     16:07/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sue Anderson                      Altoona               559   52      140       26:29.48      8:33/M
       2    Paige Aungst                      Hollidaysburg         561   50      193       28:33.56      9:13/M
       3    Mary Ann Tocimak                  Smithmill            2975   50      248       30:38.85      9:53/M
       4    Sue Sherburne                     Bellefont             123   50      257       31:03.35     10:01/M
       5    Stephanie Galanick                Altoona               632   51      273       31:49.85     10:16/M
       6    Marge Tangeman                    Tyrone               2972   54      277       32:04.85     10:21/M
       7    Christine Hess                    Martinsburg           656   53      281       32:37.46     10:31/M
       8    Debra Yeskey                      Hollidaysburg        2518   52      306       33:21.85     10:45/M
       9    Deb Bender                                             2569   52      321       34:16.29     11:03/M
      10    Kitty Zelnosky                    Altoona              2997   52      372       37:33.77     12:07/M
      11    Karen Enderle                     Bedford               615   52      384       38:13.34     12:20/M
      12    Juls Bratton                      New Enterprise  PA    580   50      430       51:43.84     16:41/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jane Ghassadonia                                       2602   57      150       26:52.25      8:40/M
       2    Penny Orr                                              2603   57      212       29:08.12      9:24/M
       3    Deb Guyer                         New Enterprise        643   56      280       32:36.60     10:31/M
       4    Joanna Peterson                   Rockville             678   56      325       34:23.98     11:05/M
       5    Jackie Beatty                     Colver                567   58      343       35:22.65     11:25/M
       6    Bobbi Bollinger                   Altoona               575   59      406       40:52.98     13:11/M
       7    Jeannette Shannon                 Altoona              2952   57      408       41:58.34     13:32/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sherry Phillips                   Martinsburg          2916   60      329       34:34.97     11:09/M
       2    Carol Malone                      Colver               2864   62      346       35:29.34     11:27/M
       3    Joanne Stiffler                   New Enterprise       2536   62      429       51:43.84     16:41/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Nancy Demangone                   Duncansville          602   66      284       32:38.60     10:32/M
       2    Cathy Ferrero                     Cheswick              624   66      396       39:33.30     12:45/M

Female 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Vicky Miller                      Hollidaysburg        2884   71      412       42:36.10     13:45/M

Male OVERALL 5K Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Garrett Sutton                    Gallitzin            2525   21        1       17:18.12      5:35/M
       2    Ian Sherlock                      Hopewell             2955   16        2       17:28.35      5:38/M
       3    Tylaer Napora                     Windber              2508   17        3       17:30.22      5:39/M

Male 0 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Unknown Partic. 537                                     537   0       416       43:31.10     14:02/M

Male 1 to 5

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joseph Runk                       Duncansville         2939    3      108       25:23.78      8:11/M
       2    Jesse Rhodes                                           2610   1       211       29:07.85      9:24/M

Male 6 to 8

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Wesley Hicks                      Hollidayburg         2806    8      294       32:58.47     10:38/M
       2    Vince Albarano                    Hollidaysburg         556    8      353       35:43.88     11:31/M
       3    Killian Hendricks                 Hollidaysburg         648    7      393       39:31.59     12:45/M
       4    Ben Kopac                         Altoona              2835    8      394       39:32.60     12:45/M
       5    Cooper Henry                      Hollidaysburg         653    7      421       45:56.86     14:49/M
       6    Jakob Larson                      Monroeville          2845    6      428       51:37.29     16:39/M

Male 9 to 11

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christopher Wagner                Altoona              2980   10       39       22:18.26      7:12/M
       2    Paul Wedel                        Duncansville         2984   11       85       24:22.60      7:52/M
       3    Vincent Seymour                   Lilly                2950    9      130       26:07.62      8:25/M
       4    Troy Ruggery                      Duncansville         2937    9      144       26:38.82      8:35/M
       5    Cameron Nelson                                         2899    9      203       28:56.48      9:20/M
       6    Thomas Sutt                       Altoona              2969   11      210       29:05.74      9:23/M
       7    Colin Gibbons                     Altoona               686   10      261       31:18.80     10:06/M
       8    Obadiah Lang                      Dunlo                2843   11      267       31:34.26     10:11/M
       9    Isaac Yeskey                      Hollidaysburg        2519   11      297       33:06.46     10:41/M
      10    Jay Stultz                        Hollidaysburg        2963    9      354       35:44.51     11:32/M
      11    Nico Kapusta                      Jeannette            2563   10      368       36:44.42     11:51/M
      12    Alex Servello                     Duncansville         2521   11      371       37:11.98     12:00/M
      13    Jay Albarano                      Hollidaysburg         554   11      378       37:38.85     12:08/M
      14    Lewis Kopac                       Altoona              2836    9      395       39:32.67     12:45/M
      15    Josh May                          Ebensburg            2870   10      418       44:42.73     14:25/M

Male 12 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gabe Ebersole                     Altoona               612   13        7       18:19.35      5:55/M
       2    Aidan Kelley                      Altoona              2828   14       11       19:12.16      6:12/M
       3    Jonathan Russell                  Martinsburg          2528   14       13       19:20.60      6:14/M
       4    Christopher Love                  Altoona              2853   14       14       19:30.60      6:17/M
       5    Aydan Summers                     Altoona              2966   14       22       20:39.10      6:40/M
       6    Brendan Knott                     Altoona              2833   14       34       21:58.60      7:05/M
       7    Braeden Ferguson                  Altoona               623   14       44       22:29.85      7:15/M
       8    George Boutiller                  Altoona              2515   14       46       22:37.33      7:18/M
       9    Connor Gibbons                    Altoona               685   14       50       22:51.10      7:22/M
      10    Anthony Lowery                                         2606   13       60       23:33.60      7:36/M
      11    Patryck Webster                   Altoona              2982   13       66       23:50.11      7:41/M
      12    Max Pohar                         Duncansville         2918   14       72       24:00.85      7:45/M
      13    Ben Stapelfeld                    Hollidaysburg        2958   13       80       24:17.82      7:50/M
      14    Nathan Crum                       Duncansville          682   13       89       24:28.60      7:54/M
      15    Ian Long                          Altoona              2851   13      107       25:23.10      8:11/M
      16    Tyler Latten                      Altoona               659   14      138       26:18.35      8:29/M
      17    Zach Kagazise                                          2582   13      141       26:30.28      8:33/M
      18    Brady Flynn                       Duncansville          627   14      176       28:00.85      9:02/M
      19    Mason Replogle                    Hollidaysburg        2923   13      198       28:48.10      9:17/M
      20    Kurt Ruggery                      Duncansville         2935   12      263       31:23.48     10:07/M
      21    Trent Querry                                           2605   13      271       31:35.70     10:11/M
      22    Markus Klingner                   Hollidaysburg         664   12      310       33:35.80     10:50/M
      23    Isaac Hartman                     Hollidaysburg        2566   13      316       33:59.35     10:58/M

Male 15 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ian Zimmerman                     Hopewell             2998   16        4       17:42.60      5:43/M
       2    Jeremy Jones                                           2574   15        8       18:40.84      6:01/M
       3    Brayden Henninger                 Altoona               649   16        9       18:44.50      6:03/M
       4    Walt Wedel                        Duncansville         2985   16       12       19:17.27      6:13/M
       5    Jack Hatch                        Altoona              2509   15       15       19:52.63      6:25/M
       6    Liam Clyma                        Altoona               593   15       19       20:12.80      6:31/M
       7    Cooper D'Angelo                   Altoona               600   17       21       20:21.97      6:34/M
       8    August Anderson                   Portage               557   15       23       20:48.65      6:43/M
       9    Andrew Donlan                     Altoona               610   15       24       20:54.58      6:45/M
      10    Marcus Osmolinski                 Altoona              2907   16       25       21:13.68      6:51/M
      11    Kyle Ruggery                      Duncansville         2936   16       26       21:17.31      6:52/M
      12    Andrew Carini                     Altoona               589   15       29       21:47.85      7:02/M
      13    Carson Weyandt                    Altoona              2987   17       30       21:53.19      7:04/M
      14    Trevor Palfey                     Altoona              2909   18       36       22:00.34      7:06/M
      15    Jason Miller                      Altoona              2881   15       43       22:29.47      7:15/M
      16    Nicholas Leberfinger              Altoona              2847   15       45       22:32.34      7:16/M
      17    Gage Reid                         Altoona               658   17       53       23:01.64      7:25/M
      18    Josh Krise                        Loretto              2838   17       57       23:15.48      7:30/M
      19    Adam Diflaviano                   Duncansville          606   15       79       24:15.99      7:49/M
      20    Quintin Nelson                    Altoona              2900   17       99       25:00.54      8:04/M
      21    Will Tyndall                                           2576   18      103       25:18.10      8:10/M
      22    Luke Adams                                             2587   16      143       26:34.73      8:34/M
      23    Hunter Bonsell                    Altoona               578   15      148       26:47.59      8:38/M
      24    William Park                      Martinsburg          2531   16      154       26:58.58      8:42/M
      25    Danny Molliver                    Hollidaysburg        2889   18      195       28:41.78      9:15/M
      26    Carson Ikner                      Altoona              2818   15      204       28:56.75      9:20/M
      27    Nolan Tyndall                                          2575   15      207       29:01.78      9:22/M
      28    Colby Imler                       Baker summit         2819   16      214       29:12.10      9:25/M
      29    Garett Matley                     Tyrone               2869   18      268       31:34.60     10:11/M
      30    Blade Friedline                   Hollidaysburg         676   15      322       34:18.68     11:04/M

Male 19 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Issac Mills                       Tyrone               2885   21        6       17:59.10      5:48/M
       2    Kevin Smith                       Altoona              2543   20       18       20:10.55      6:30/M
       3    Dan Vivdo                                              2598   23       35       21:58.91      7:05/M
       4    Samuel Mills                      Tyrone               2886   22       52       22:57.10      7:24/M
       5    Jordan Rouzer                     Altoona              2931   23       78       24:13.13      7:49/M
       6    Samuel Hess                       Martinsburg          2803   24      117       25:32.31      8:14/M
       7    Nicholas Beckel                   Altoona               568   23      137       26:16.44      8:28/M
       8    Seth Aungst                       Hollidaysburg         562   20      146       26:40.60      8:36/M
       9    Chase Campbell                    Duncansville          669   19      376       37:37.21     12:08/M
      10    Nick Overdorff                    Hollidaysburg         667   19      403       40:31.35     13:04/M
      11    Seth Rouzer                       Fort Campbell        2549   21      409       42:25.72     13:41/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jonathan Makoczy                  Portage              2862   26        5       17:51.10      5:45/M
       2    Shane Reffner                     Hollidaysburg         679   25       31       21:53.82      7:04/M
       3    Joshua Gunnett                    Roaring Spring        642   29       32       21:55.84      7:04/M
       4    Anthony Iraca                     Irvona               2822   27       51       22:53.60      7:23/M
       5    Chad Hunter                       Tyrone               2817   27       56       23:13.68      7:29/M
       6    Cooper Campbell                   Pittsburgh            681   25       61       23:34.14      7:36/M
       7    Corey Miller                      Bellwood              683   27       88       24:25.10      7:53/M
       8    Zachary Imler                     Altoona              2821   26      105       25:22.15      8:11/M
       9    Jeff Lingstelt                                         2590   27      115       25:30.35      8:14/M
      10    Skyler Mignogna                   Altoona               690   25      129       26:07.60      8:25/M
      11    Billy Beard                       Altoona               689   26      135       26:10.52      8:26/M
      12    Shawn Weyer                       Altoona              2565   28      136       26:11.95      8:27/M
      13    Zach McConnell                    Altoona              2873   25      139       26:21.10      8:30/M
      14    Dave Decoskey                     Altoona              2513   28      152       26:53.60      8:40/M
      15    Michael Vescovi                                        2595   28      161       27:18.60      8:48/M
      16    Jacob Reed                        Warriors Mark        2921   25      174       27:52.54      8:59/M
      17    Aaron Houser                      Altoona              2545   29      218       29:22.17      9:28/M
      18    Jason Bankert                                          2592   29      227       29:41.60      9:35/M
      19    Michael Geishauser                Altoona               636   29      283       32:37.86     10:31/M
      20    Chad Madden                       Hollidaysburg        2861   25      308       33:32.34     10:49/M
      21    Brian Caldwell                    Altoona               587   28      311       33:50.48     10:55/M
      22    Josh Burwell                      Warriors Mark        2558   25      344       35:25.99     11:25/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dave Claar                        Hollidaysburg         590   32       16       19:58.78      6:26/M
       2    Corey Pincherri                   Altoona              2501   33       17       20:07.90      6:29/M
       3    Brett Dodson                      Hollidaysburg         609   33      100       25:02.39      8:05/M
       4    Ken Mountain                                           2604   32      111       25:26.36      8:12/M
       5    brett Dongell                                          2621   33      119       25:38.85      8:16/M
       6    Michael Kensinger                 Altoona              2831   34      125       25:54.61      8:21/M
       7    Brad Diehl                        New Enterprise        605   31      155       27:01.22      8:43/M
       8    Aaron Broman                      Altoona  PA          2546   30      166       27:27.48      8:51/M
       9    Jesse Mangiacarne                 Altoona               687   33      180       28:08.58      9:05/M
      10    Ryan Craig                        Altoona              2548   30      181       28:09.83      9:05/M
      11    Josh Edmiston                     Altoona              2524   31      191       28:32.60      9:12/M
      12    Adam Bergstein                    Duncansville          571   34      217       29:19.31      9:27/M
      13    Dan Holzer                        Altoona              2811   32      237       30:01.44      9:41/M
      14    Timothy Peuckert                  Roaring Spring       2523   32      241       30:23.47      9:48/M
      15    Trevor Shoemaker                                       2608   30      259       31:07.10     10:02/M
      16    Jonathan Smith                    Altoona              2544   32      288       32:43.58     10:33/M
      17    Corey Husted                                           2614   33      315       33:56.98     10:57/M
      18    Kylee Trotter                     Hollidaysburg        2976   32      365       36:40.55     11:50/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tim Settle                        Altoona              2948   38       27       21:28.85      6:55/M
       2    Ben Stapelfeld                    Hollidaysburg        2959   39       28       21:35.67      6:58/M
       3    David Servello                    Duncansville         2947   37       47       22:45.13      7:20/M
       4    Gary Sliver                       Spruce Creek          699   39       49       22:49.11      7:22/M
       5    Brandon England                   Loretto               616   35       64       23:42.10      7:39/M
       6    Jonathan Rouzer                   Altoona  PA          2930   36       81       24:18.26      7:50/M
       7    Neil Benton                       Duncansville         2537   36       82       24:18.84      7:50/M
       8    Bryan Hammond                     Hollidaysburg         645   37       91       24:30.35      7:54/M
       9    Stephen Grey                                           2620   38       95       24:51.10      8:01/M
      10    Jeffrey Runk                      Duncansville         2938   35      109       25:24.20      8:12/M
      11    Jason Oswald                      Hollidaysburg         675   35      134       26:08.28      8:26/M
      12    Ryan Geishauser                   Export               2505   35      173       27:45.17      8:57/M
      13    Mike Rishel                       Altoona              2927   36      177       28:03.60      9:03/M
      14    Eric Bankert                                           2591   37      228       29:41.85      9:35/M
      15    Matt Ballos                       Altoona              2555   38      242       30:25.29      9:49/M
      16    Brian Farabaugh                                        2607   38      243       30:26.95      9:49/M
      17    Mark Barnes                       Duncansville         2517   39      253       30:42.52      9:54/M
      18    Brandon Stewart                                        2572   35      296       33:01.10     10:39/M
      19    Dominick Cetani                   Hackettstown          697   38      318       34:01.27     10:58/M
      20    David Lingafelt                   Duncansville  PA     2848   38      319       34:02.85     10:59/M
      21    Jed Soyka                         Altoona              2957   36      349       35:36.57     11:29/M
      22    Tim McCrum                        Alexandria           2876   36      364       36:38.84     11:49/M
      23    Andrew Larson                     Monroeville          2844   39      369       36:57.89     11:55/M
      24    Eric Black                        Altoona               574   39      397       39:33.70     12:45/M
      25    Harley Ebersole                   Duncansville          613   37      398       39:35.12     12:46/M
      26    Jason Hendricks                   Hollidaysburg         647   39      399       39:36.35     12:46/M
      27    Jeremy Laird                      Bedford              2841   38      401       40:23.20     13:02/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Justin Merry                      Duncansville         2879   40       20       20:16.60      6:32/M
       2    Brian Storm                       Fallentimber         2541   43       55       23:11.14      7:29/M
       3    Christopher Johnson               Altoona              2823   42       58       23:23.60      7:33/M
       4    David Willnecker                  Altoona              2560   43       59       23:28.72      7:34/M
       5    Shawn Kent                        Altoona               672   43      101       25:09.31      8:07/M
       6    Kent Long                         Altoona              2852   40      104       25:19.90      8:10/M
       7    Daniel Molliver                   Hollidaysburg        2888   40      120       25:40.85      8:17/M
       8    Frank Sanders                                          2568   43      126       25:57.60      8:22/M
       9    Donnie Rhodes                                          2609   41      133       26:07.85      8:25/M
      10    Jacob Schobel                     Altoona              2945   43      164       27:21.10      8:49/M
      11    Michael Zumer                     Cresson              3000   40      194       28:36.10      9:14/M
      12    Stephen Nelson                    Altoona              2902   42      213       29:10.85      9:25/M
      13    Tim Park                          Martinsburg          2532   43      231       29:48.82      9:37/M
      14    Matthew Miller                    Altoona  PA          2882   41      249       30:38.85      9:53/M
      15    David Stein                       Altoona              2960   43      258       31:05.85     10:02/M
      16    Scott Auker                       Altoona              2503   43      276       31:55.53     10:18/M
      17    Justin Mandel                     Hollidaysburg        2866   40      356       35:49.28     11:33/M
      18    Ben Henry                         Hollidaysburg         652   43      380       38:00.13     12:15/M
      19    P J Pfahler                       Altoona              2915   40      390       39:12.26     12:39/M
      20    Kenneth Imler                     Claysburg            2820   43      419       45:11.23     14:35/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chuck Ray                         Hollidaysburg        2920   46       37       22:12.76      7:10/M
       2    Adam Claycomb                     Saxton                592   45       41       22:28.86      7:15/M
       3    Dennis Wisor                      Altoona              2992   45       70       23:55.60      7:43/M
       4    Andrew Wedel                                           2553   47       87       24:24.54      7:52/M
       5    Andrew Herncane                   Altoona               655   45      127       25:58.10      8:23/M
       6    David Robison                     Tyrone               2929   48      153       26:54.72      8:41/M
       7    Chris Lance                       Duncansville          662   48      186       28:22.86      9:09/M
       8    Shawn Benton                      Altoona               692   45      289       32:44.19     10:34/M
       9    Troy Campbell                     Duncansville          668   49      295       32:59.60     10:38/M
      10    Dave Fusco                        Tyrone                630   49      304       33:17.57     10:44/M
      11    Eric Eminhizer                    Hollidaysburg        2567   49      331       34:55.35     11:16/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rich Love                         Altoona              2854   53       10       18:51.60      6:05/M
       2    Scott Oakes                                            2589   52       75       24:02.52      7:45/M
       3    Paul Hinkle Jr.                   Tyrone               2808   53       90       24:29.23      7:54/M
       4    John Donough                                           2613   54      102       25:10.10      8:07/M
       5    Steve Horell                      Altoona              2815   54      113       25:29.85      8:13/M
       6    Scott Peplogle                                         2581   52      114       25:30.27      8:14/M
       7    Carl Musselman                    Bedford              2898   50      142       26:31.94      8:33/M
       8    David Montag                      Ashville             2891   54      156       27:02.84      8:43/M
       9    Cris Wesner                                            2596   54      158       27:07.54      8:45/M
      10    Mike Rhone                        Altoona              2924   50      167       27:31.76      8:53/M
      11    Randy Tarpey                      Tyrone               2974   52      179       28:04.71      9:03/M
      12    Derin Moore                       Roaring Spring       2892   52      190       28:31.23      9:12/M
      13    Donald Moore                      Altoona              2893   50      234       29:52.47      9:38/M
      14    Thad Dalby                        Patton                599   51      235       29:55.85      9:39/M
      15    Bob Franks                        Altoona               628   52      256       30:53.31      9:58/M
      16    Michael Luciano                   Altoona              2857   52      269       31:35.00     10:11/M
      17    Mark Sherburne                    Altoona               124   50      278       32:31.75     10:29/M
      18    David Larson                      Port Matilda         2511   50      307       33:31.73     10:49/M
      19    Stefan Stessney                   Altoona               694   52      317       33:59.60     10:58/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Marvin Conerly                    Pembroke Pines        595   57       67       23:54.11      7:43/M
       2    Jeffrey Perry                     Altoona              2913   55       96       24:51.80      8:01/M
       3    Ken Vescovi                       Ebensburg            2979   56      118       25:36.83      8:15/M
       4    Frank Boston                      Durham                579   58      124       25:50.52      8:20/M
       5    David Komlenic                    Finleyville          2834   59      149       26:50.60      8:39/M
       6    David S. Hess                     Martinsburg           657   56      160       27:11.17      8:46/M
       7    Bill Buck                         Claysburg             583   59      172       27:44.56      8:57/M
       8    Samuel Modico                     Altoona              2887   55      184       28:14.31      9:06/M
       9    Doug Endler                       Duncansville          696   58      185       28:19.80      9:08/M
      10    Ray Palmer                        Mechanicsburg        2527   55      233       29:50.85      9:37/M
      11    Barry Weakland                    Hastings             2981   57      244       30:27.10      9:49/M
      12    Patrick Bollinger                 Altoona               698   59      252       30:42.11      9:54/M
      13    Brad Zearfoss                     Shanksville          2996   55      275       31:50.85     10:16/M
      14    Kevin Winkler                     Altoona              2552   55      345       35:27.40     11:26/M
      15    Jim Tangeman                      Tyrone               2971   57      352       35:43.49     11:31/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Glenn Kagarise                    Williamsburg         2825   62       71       23:59.85      7:44/M
       2    Tom Bollinger                     Altoona               576   62       83       24:20.70      7:51/M
       3    Marty Klanchar                    State College        2559   60       92       24:41.23      7:58/M
       4    Randy Mallory                     Mahaffey             2863   60      170       27:35.60      8:54/M
       5    Rocco Scalzi                      Hollidaysburg        2941   64      196       28:43.60      9:16/M
       6    Bill Karnes                       Altoona              2826   60      255       30:49.22      9:56/M
       7    Dave Despot                       Altoona               604   62      333       35:01.49     11:18/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bob Lykens                        Duncansville         2859   68      336       35:12.98     11:21/M
       2    Jay Bistline                      Altoona               573   66      381       38:00.55     12:15/M
       3    Terry Householder                 Duncansville         2816   67      414       43:02.59     13:53/M

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gene Hall                                              2520   70      159       27:08.10      8:45/M
       2    James Gibney                      Concord               639   70      162       27:19.31      8:49/M
       3    Bill Harshman                     Tyrone                646   71      224       29:34.36      9:32/M
       4    William Campbell                  Newry                 673   70      254       30:44.10      9:55/M
       5    David Ollman                      Alum Bank            2905   76      305       33:21.12     10:45/M
       6    Jim Deihl                         Altoona               601   73      327       34:26.28     11:06/M
       7    Tim Mapes                         Roaring Spring       2867   79      355       35:49.19     11:33/M
       8    Dave McConnell                    Duncansville          674   74      360       36:21.80     11:44/M
       9    James Woomer                      Hollidaysburg        2994   74      415       43:11.10     13:56/M

2 MILE WALK

Female OVERALL 2 MILE WALK Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Donna Stoltz                      Altoona              5484   58        1       20:58.37     10:29/M

Female 1 to 5

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Davina Holton                     Altoona              5427    4       23       26:34.77     13:17/M
       2    Gianna Caraccilol                 Tyrone               5235    4       40       28:52.85     14:26/M
       3    Sophie Heverly                    Altoona              5424    5       91       33:12.72     16:36/M
       4    Francesca Servello                Duncansville         5476    4      105       34:59.53     17:30/M
       5    Leighton Lambert                  Altoona              5440    5      122       39:42.84     19:51/M
       6    Lauren Robinson                                        5234    4      140       43:33.23     21:47/M
       7    Addison Harper                    Altoona              5204    5      144       43:48.99     21:54/M

Female 6 to 8

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Olivia Rishel                     Tyrone               5210    8       36       28:50.85     14:25/M
       2    Chloe Wilson                      Wake Forest          5491    6       49       29:26.34     14:43/M
       3    Addison Harding                   Altoona              5418    8       59       30:39.11     15:20/M
       4    Aubrey Holsinger                  New Enterprise       5219    8       68       31:14.82     15:37/M
       5    Lily Hallinan                     Cresson              5417    6       75       32:03.70     16:02/M
       6    Ella Heverly                      Altoona              5422    8       90       33:11.91     16:36/M
       7    Amelia Servello                   Duncansville         5475    8      102       34:38.32     17:19/M
       8    Leili Robinson                                         5239    6      129       41:25.59     20:43/M

Female 9 to 11

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maurie Querry                                          5266   9        10       24:54.85     12:27/M
       2    Ella McClellan                    Altoona              5254   10       29       28:21.60     14:11/M
       3    Stella Yeskey                     Hollidaysburg        5232   10       45       28:54.97     14:27/M
       4    Brooklyn Lambert                  Altoona              5439    9       57       30:21.96     15:11/M
       5    Brynley Rouzer                    Altoona              5468    9       86       33:00.26     16:30/M

Female 15 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hailey Killinger                  Altoona              5436   16       16       25:36.83     12:48/M
       2    Rachel Meintel                                         5256   17       17       25:36.84     12:48/M

Female 19 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emily Altmanshafer                                     5268   19       70       31:27.23     15:44/M
       2    Jamie Shortsleeve                 Altoona              5479   23      112       35:40.31     17:50/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rachel Decoskey                   Danville             5228   29      119       38:38.00     19:19/M
       2    Teresa Fusco                      Altoona              5229   27      120       38:38.59     19:19/M
       3    Danielle Snyder                   Altoona              5482   25      130       41:27.82     20:44/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kristin Pincherri                 Altoona              5225   32       13       25:17.48     12:39/M
       2    Heidi England                     Loretto              5412   34       18       25:38.24     12:49/M
       3    Kayla Winkler                     Altoona              5494   31       22       26:31.43     13:16/M
       4    Sarah Caracciolo                  Tyroen               5237   33       37       28:50.85     14:25/M
       5    Kelly Soyka                       Ebensburg            5483   31       76       32:05.55     16:03/M
       6    Chelsea Hallinan                  Cresson              5416   34       77       32:11.84     16:06/M
       7    Taylor Edmiston                   Altoona              5240   30       97       34:08.55     17:04/M
       8    Andrea Runk                       Duncansville         5470   32      100       34:17.15     17:09/M
       9    Megan Claar                       Hollidaysburg        5402   33      113       36:26.84     18:13/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Emma Sliver                       Spruce Creek         5481   39        2       21:58.35     10:59/M
       2    Jacki White                       Altoona              5490   38       39       28:52.69     14:26/M
       3    Stephanie Iachini                 Altoona              5224   38       42       28:53.51     14:27/M
       4    Christy Nau                       Tyrone               5457   35       53       30:03.24     15:02/M
       5    Jessica Cassarly                  Hollidaysburg        5200   38       79       32:13.85     16:07/M
       6    Jill Delozier                     Hollidaysburg        5408   38       99       34:17.15     17:09/M
       7    Shelby Hott                       Duncansville         5429   37      133       42:04.53     21:02/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Heather Campbell                  Altoona              5199   41       26       27:37.83     13:49/M
       2    Amy Moran                                              5453   41       41       28:52.85     14:26/M
       3    Holly Wilson                      Wake Forest          5492   42       50       29:27.34     14:44/M
       4    Barbra Niemi                      Altoona              5458   44       61       30:59.90     15:30/M
       5    Nicole Beruchamp                                       5263   42       84       32:51.10     16:26/M
       6    Lisa Kent                         Altoona              5212   44      121       39:42.84     19:51/M
       7    Jen Cacciotti                     Altoona              5221   44      139       43:31.50     21:46/M
       8    Andrea Robinson                   Hollidaysburg        5238   41      141       43:34.50     21:47/M
       9    Sheri Harper                                           5203   40      142       43:47.90     21:54/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Darla Cox                         Altoona              5406   47       48       29:10.85     14:35/M
       2    Gina Meintel                                           5257   48       51       29:40.13     14:50/M
       3    Tonya Wilson                      Duncansville         5206   46       71       31:31.35     15:46/M
       4    Jodie Campbell                    Duncansville         5205   49       72       31:31.53     15:46/M
       5    Stefanie Franks                   Altoona              5414   47      114       37:23.25     18:42/M
       6    Michelle Harding                  Altoona              5419   45      123       39:43.67     19:52/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Penny Kelly                       East Freedom         5434   50       43       28:54.10     14:27/M
       2    Michelle Zitsch                   Altoona              5499   51       94       33:36.35     16:48/M
       3    Sherry Hrzic                      Altoona              5431   53      127       40:18.95     20:09/M
       4    Eliesha England                   Gibsonia             5223   51      137       43:30.59     21:45/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lisa Appleby                      Everett              5191   58        4       23:24.10     11:42/M
       2    Cathy King                        Altoona              5438   56       21       26:12.85     13:06/M
       3    Marianne Kennedy                  Altoona              5435   58       31       28:28.85     14:14/M
       4    Janet Oswald                                           5258   55       56       30:16.70     15:08/M
       5    Gina Barefoot                     Altoona              5230   57       66       31:12.57     15:36/M
       6    Becky Lardieri                    Altoona              5442   57       80       32:24.79     16:12/M
       7    Jeanne Thompson                   Flinton              5486   58       92       33:12.85     16:36/M
       8    Michelle (Shell Modico            Altoona              5452   56       95       33:56.94     16:58/M
       9    Laura Edmiston                    Altoona              5241   57       96       34:07.85     17:04/M
      10    Jane Becker                       Hollidaysburg        5193   59      101       34:17.31     17:09/M
      11    Beth Shortsleeve                  Altoona              5478   57      111       35:40.31     17:50/M
      12    Brenda Quarry                     Altoona              5465   57      116       37:37.35     18:49/M
      13    Vicki Sullivan                    Hollidaysburg        5226   57      118       38:37.86     19:19/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sherry Obert                      Bedford  PA          5459   62        7       23:50.10     11:55/M
       2    Kathy Woods                       Hollidaysburg        5497   64       30       28:28.73     14:14/M
       3    Cathy Householder                 Duncansville         5430   63       33       28:40.35     14:20/M
       4    Becky Rettig                                           5262   60       55       30:14.66     15:07/M
       5    Mary Petrak                       Altoona              5214   62       64       31:04.20     15:32/M
       6    Debby Rouzer                      Altoona              5469   61       81       32:36.19     16:18/M
       7    Bonnie Long                       Queen                5446   60       93       33:31.25     16:46/M
       8    Vallarie Iapalucci                Altoona              5432   60      103       34:47.46     17:24/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Susan Oswald                      Altoona              5462   68        9       24:54.68     12:27/M
       2    Sue Brower                        Hollidaysburg        5195   68       19       25:52.95     12:56/M
       3    Brenda Lochner                    Hollidayburg         5445   67       27       27:49.35     13:55/M
       4    Cindy Pincherri                   Altoona              5463   65       62       31:00.85     15:30/M
       5    Sherrie Rupp                      Altoona              5472   69       73       31:32.94     15:46/M
       6    Judy Hiergeist                    Altoona              5425   66       82       32:37.99     16:19/M
       7    Cheryl Tyler                      Altoona              5487   67       88       33:10.66     16:35/M
       8    Pauline Bowers                    Altoona              5194   66      124       40:17.12     20:09/M
       9    Debbie Peterman                   Hollidaysburg        5217   69      125       40:17.53     20:09/M

Female 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Eleanor Nash                      Duncansville         5456   79       44       28:54.77     14:27/M
       2    Diana Hite                        Altoona              5216   75      109       35:30.51     17:45/M
       3    Donna Quarry                      Altoona              5466   79      115       37:23.86     18:42/M
       4    Linda Noonan                      Altoona              5231   76      126       40:18.75     20:09/M

Male OVERALL 2 MILE WALK Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lou Pincherri                     Altoona              5464   58        3       23:14.35     11:37/M

Male 1 to 5

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Fin Gunnett                       Duncansville         5415    4      132       42:03.72     21:02/M

Male 6 to 8

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Callen McClellan                  Altoona              5255    7       28       28:21.21     14:11/M
       2    Aidan Kent                        Altoona              5213    6       65       31:06.00     15:33/M
       3    Lane Cassarly                     Hollidaysburg        5401    7       78       32:13.74     16:07/M
       4    Ty Rishel                         Tyrone               5209    6      107       35:11.78     17:36/M

Male 9 to 11

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bailey Wilt                       East Freedom         5251   10       54       30:10.10     15:05/M
       2    Zachary Adams                     Altoona              5190    9       83       32:48.26     16:24/M

Male 12 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gabrial Lang                      Dunlo                5441   13       11       25:08.56     12:34/M

Male 15 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Scott Harding Jr                  Altoona              5421   18        6       23:44.97     11:52/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dan Wilt                                               5264   27       69       31:23.10     15:42/M
       2    Jordan Franks                     Altoona              5413   25      131       41:30.85     20:45/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Holton                      Altoona              5426   38       24       26:34.90     13:17/M
       2    C.S. Caracciolo                   Tyrone               5211   37       38       28:52.27     14:26/M
       3    Adam Holsinger                    New Enterprise       5218   36       67       31:14.60     15:37/M
       4    Michael Beauchamp                                      5260   39       85       32:51.31     16:26/M
       5    Neil Heverly                      Altoona              5423   37       89       33:11.91     16:36/M
       6    John Kantoski                                          5270   35      135       43:23.45     21:42/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Paul Querry                                            5265   44       14       25:26.45     12:43/M
       2    Chris McClellan                   Altoona              5253   44       35       28:44.72     14:22/M
       3    Brad Wilt                         East Freedom         5252   40       60       30:43.18     15:22/M
       4    Derek Robinson                    Altoona              5236   43      128       41:25.28     20:43/M
       5    Matt Cacciotti                    Altoona              5220   43      138       43:30.80     21:45/M
       6    Douglas Harper                    Altoona              5202   43      143       43:48.71     21:54/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Johnny Wilson                     Wake Forest          5493   48       32       28:29.36     14:15/M
       2    Scott Harding                     Altoona              5420   45       58       30:37.85     15:19/M
       3    David Hile                        Hollidaysburg        5201   47      108       35:29.29     17:45/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jonathan Muss                     Altoona              5454   52       20       26:05.85     13:03/M
       2    Rick Cox                          Altoona              5407   53       47       28:57.84     14:29/M
       3    Jimmy Walter                      Altoona              5488   50       74       31:50.86     15:55/M
       4    Bill Cacciotti                    Johnstown            5222   50      136       43:29.78     21:45/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Ray Rettig                                             5261   59       25       27:29.28     13:45/M
       2    Bert Altmanshafer                                      5267   58       52       29:56.85     14:58/M
       3    Dave Edmiston                     Altoona              5242   57       98       34:08.95     17:04/M
       4    Terry Baker                       Altoona              5208   55      106       35:11.78     17:36/M
       5    Stephen Shortsleeve               Altoona              5480   56      110       35:38.85     17:49/M
       6    Tim Sullivan                      Hollidaysburg        5227   58      117       38:37.26     19:19/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Stewart McClelland                Hollidaysburg        5447   62        5       23:29.46     11:45/M
       2    Kevin Yeskey                      Hollidaysburg        5233   62       46       28:54.98     14:27/M
       3    David Petrak                      Hollidaysburg        5215   62       63       31:03.99     15:32/M
       4    Thomas Oswald                                          5259   62      104       34:49.31     17:25/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Paul Dillon                       Cresson              5409   65        8       24:01.95     12:01/M
       2    Robert Conte Sr                   Altoona              5405   68       15       25:33.85     12:47/M
       3    Jim Winsor                        Altoona              5496   66       87       33:02.31     16:31/M
       4    Fred Khoury                                            5269   65      134       42:54.99     21:27/M

Male 70 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    William Obert                     Bedford  PA          5460   71       12       25:14.35     12:37/M
       2    Gary Rhodes                       Altoona              5467   78       34       28:42.53     14:21/M
       3    Bill Stonebraker                  Martinsburg          5485   78      145       47:53.99     23:57/M