PERRY WELLINGTON TURKEY TROT
Age Group Results
November 24, 2018
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
4.5 MILER
Female OVERALL 4.5 MILER Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jayme Rhodes 1377 35 14 31:16.34 6:57/M
2 Kayla Thompson 1294 31 17 32:07.82 7:08/M
3 Amy O'Donnell Ebensburg PA 1236 33 18 32:08.44 7:08/M
Female 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Saphira Williams 1299 9 120 47:06.25 10:28/M
2 Taylor Ruhlman 1311 9 161 53:02.80 11:47/M
Female 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emilie Zengel 1369 13 43 35:28.32 7:53/M
2 Madeline Shanafelt 1265 13 66 39:54.39 8:52/M
3 Gracie Gioiosa 1378 12 73 40:50.78 9:04/M
4 Karissa Padisak 1336 13 183 1:03:41.31 14:09/M
5 Jasmyne Garcia Ortega 1166 13 189 1:06:22.66 14:45/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Victoria Crabtree 1345 18 37 35:21.28 7:51/M
2 Kathryn Swope 1290 18 113 46:03.29 10:14/M
3 Maddi Dzurko 1153 16 122 47:10.15 10:29/M
4 Emily Ruhlman 1310 16 158 53:01.55 11:47/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Melanie Stasik 1316 19 105 44:54.43 9:59/M
2 Lauren Samar 1371 24 139 49:13.93 10:56/M
3 Natalie Smith 1275 24 171 56:10.75 12:29/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michelle Tartaglione 1293 27 74 40:59.38 9:06/M
2 Casey Fetherman 1157 29 80 41:22.78 9:12/M
3 Amanda Beckstons 1376 25 84 41:35.91 9:14/M
4 Jayme Elvey 1155 29 98 43:56.16 9:46/M
5 Brianna Davis 1142 26 99 43:56.54 9:46/M
6 Jennifer Falkowski 1323 29 112 46:00.27 10:13/M
7 Samantha Geishauser 1169 28 116 46:20.26 10:18/M
8 Casey Shelow 1268 29 129 47:32.30 10:34/M
9 Maria Madden 1309 29 136 48:35.55 10:48/M
10 Laura Timmerman 1295 28 141 49:14.32 10:56/M
11 Nicole Dengler 1147 25 153 52:08.25 11:35/M
12 Julie Brustle 1132 25 172 56:10.96 12:29/M
13 Ashley Lynn 1335 25 184 1:04:35.20 14:21/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tanya Rouzer 1260 34 50 36:32.38 8:07/M
2 Ashley Hileman 1354 32 58 37:28.39 8:20/M
3 Stephanie Hanlon 1356 34 65 39:24.52 8:45/M
4 Kara Rhoa 1252 32 68 39:57.41 8:53/M
5 Erica Lang 1205 34 86 41:45.51 9:17/M
6 Kate Kilcoyne 1199 34 89 42:16.29 9:24/M
7 Aubrey Saccol 1261 30 108 45:35.24 10:08/M
8 Eleanor Miller 1226 34 128 47:29.21 10:33/M
9 Annie Grassi 1172 32 149 51:55.88 11:32/M
10 Stephanie Savino 1350 34 155 52:17.80 11:37/M
11 Sarah Dean 1144 34 168 54:59.30 12:13/M
12 Kim Meloy 1218 32 170 54:59.59 12:13/M
13 Chelsea Garcia Ortega 1165 30 177 1:00:43.27 13:30/M
14 Jenna Dean 1146 34 188 1:06:14.26 14:43/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Bonin 1128 39 26 33:26.15 7:26/M
2 Jessica Zolotsky 1307 36 44 35:31.36 7:54/M
3 Nicole Shoenberger 1330 38 52 36:37.36 8:08/M
4 Stephanie Showalter 1270 39 62 38:58.28 8:40/M
5 Megan Richardson 208 1254 35 79 41:14.54 9:10/M
6 Lisa Sprankle 1279 37 83 41:35.40 9:14/M
7 Dodie Mercer 1353 35 114 46:09.43 10:15/M
8 Julie Rishel 1256 36 124 47:14.90 10:30/M
9 Jessica Oswald 1240 37 130 47:35.87 10:34/M
10 Lori Miles 1223 36 144 49:36.68 11:01/M
11 Chera Mason 1351 37 165 53:59.52 12:00/M
12 Jaclyn Padisak 1334 37 185 1:04:35.88 14:21/M
13 Angela Servello 1263 38 187 1:06:13.82 14:43/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Sirivanakarn 1272 42 76 41:09.28 9:09/M
2 Tracy Orner 1238 40 77 41:12.75 9:09/M
3 Karen Zengel 1372 41 85 41:42.45 9:16/M
4 Nikki Orsborne 1239 42 94 43:27.85 9:39/M
5 Jeanna Hann 1175 42 97 43:54.54 9:45/M
6 Kimberly Merritts 1219 42 110 45:55.94 10:12/M
7 Lucene Steele 1285 40 157 52:53.79 11:45/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Heather High 1379 45 81 41:23.39 9:12/M
2 Tricia Maceno 1318 46 104 44:28.67 9:53/M
3 Terri Rhone 1253 49 106 44:59.79 10:00/M
4 Katherine Hainley 1373 48 119 47:04.44 10:28/M
5 Robin Pellegrine 1243 48 150 51:56.50 11:32/M
6 Elizabeth Ruhlamn 1343 45 159 53:02.13 11:47/M
7 Tami Hinish 1184 45 163 53:18.55 11:51/M
8 Jennifer Starner 1280 48 166 53:59.52 12:00/M
9 Kelly Bottenfield 1129 46 178 1:00:51.27 13:31/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jacque Schiffer 1262 54 59 37:30.23 8:20/M
2 Stephanie Galanick 1163 51 151 52:03.52 11:34/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Brisbin 1130 59 71 40:20.40 8:58/M
2 Jane Grassadonia 1338 57 103 44:27.24 9:53/M
3 Sue Swope 1291 57 125 47:20.54 10:31/M
4 Leslie Smith 1273 58 174 57:12.92 12:43/M
5 Bobbi Bollinger 1126 59 180 1:02:27.56 13:53/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jolene Kopriva 1202 64 134 48:27.97 10:46/M
2 Alane Adams 638 62 140 49:14.12 10:56/M
3 Angeline Leeper 1207 64 142 49:25.48 10:59/M
4 Sherry Phillips 1245 61 145 51:13.72 11:23/M
5 Tina Honkus 1187 62 186 1:04:50.40 14:24/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Wagner 1296 68 173 57:03.30 12:41/M
Male OVERALL 4.5 MILER Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kenny Goodfellow 1370 29 1 26:13.90 5:50/M
2 AJ Kelly 1198 37 2 26:41.77 5:56/M
3 Lee Strappello 1288 35 3 26:44.24 5:56/M
Male 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Trenton Oswald 1242 10 181 1:03:17.31 14:04/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ethan Johnson 1346 14 162 53:10.73 11:49/M
Male 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donovon Foley 1331 18 4 28:06.27 6:15/M
2 Brayden Henninger Altoona 1180 16 7 28:57.74 6:26/M
3 Aydan Summers Altoona 1329 15 12 30:46.77 6:50/M
4 Liam Clyma Altoona 1340 16 13 31:05.74 6:54/M
5 Aidan Rispoli Altoona 1326 16 19 32:25.60 7:12/M
6 Josh Krise Penn Cambria 1203 17 20 32:27.24 7:13/M
7 Seth Hogue Penn Cambria 1185 17 34 34:16.47 7:37/M
8 Luke Adams 640 17 45 35:48.78 7:57/M
Male 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jonah Salyards 1317 22 9 30:29.77 6:46/M
2 Matt Steele 1283 22 28 33:44.34 7:30/M
3 Samuel Mills 1228 23 36 35:09.12 7:49/M
4 Christian Steele 1284 20 40 35:24.34 7:52/M
5 JW Gerardine 1170 21 75 41:03.48 9:07/M
6 Jared Berken 1125 24 107 45:21.22 10:05/M
7 Thaddeus Zitsch 1344 21 135 48:34.29 10:48/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Morgan 1230 28 23 33:14.90 7:23/M
2 Anthony Iraca 1193 27 42 35:25.53 7:52/M
3 Brenton Mclaughlin 1341 28 51 36:33.41 8:07/M
4 CJ Buskry 1136 28 60 37:46.53 8:24/M
5 Jacob Reed 1337 26 87 41:54.49 9:19/M
6 James Imler 1191 27 92 43:13.44 9:36/M
7 Patrick Kuhn 1322 28 111 45:59.85 10:13/M
8 Tyler Bates 643 28 115 46:20.26 10:18/M
9 Brandon Zitsch 1339 25 121 47:07.48 10:28/M
10 Eric Houghton 1320 26 154 52:08.64 11:35/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tom Hallinan 1327 34 10 30:39.56 6:49/M
2 Ron Liscio 1347 34 15 31:22.29 6:58/M
3 David Imler 1190 32 21 32:47.49 7:17/M
4 Brett Dodson 1151 33 29 33:46.78 7:30/M
5 Bill Rabold 1249 32 35 34:45.69 7:43/M
6 Ben Long 1212 33 41 35:24.78 7:52/M
7 Scott Jani 1194 34 56 37:27.79 8:19/M
8 Kevin Tucker 1357 33 57 37:27.99 8:19/M
9 Daniel Hanlon 1174 30 61 38:28.78 8:33/M
10 Jesse Mangiacarne 1215 33 91 43:08.44 9:35/M
11 Jake Burnosky 1135 30 109 45:45.69 10:10/M
12 Michael Geishauser 1168 30 117 46:20.58 10:18/M
13 Ashlin Miller 1224 32 126 47:26.29 10:32/M
14 Kevin Bell 649 31 156 52:24.91 11:39/M
15 Travis Oswald 1241 32 182 1:03:18.43 14:04/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Nescot 1124 35 22 33:03.83 7:21/M
2 Jim Phillios 1244 36 24 33:17.57 7:24/M
3 Matthew Brown 1131 36 25 33:21.64 7:25/M
4 Tom Gribney 1374 36 38 35:21.60 7:51/M
5 Donald Leeper 1209 37 47 35:53.53 7:58/M
6 Randy Carper 1137 37 55 37:27.29 8:19/M
7 David Servello 1264 38 64 39:17.40 8:44/M
8 Joseph Roland 1348 39 67 39:55.53 8:52/M
9 Ricky Kruise 1204 35 88 41:56.79 9:19/M
10 Justin Roland 1258 36 95 43:33.28 9:41/M
11 Mike Rishel 1257 36 118 47:01.77 10:27/M
12 David Lingafelt 1211 38 133 48:23.30 10:45/M
13 Jose Garcia Ortega 1167 35 148 51:48.70 11:31/M
14 TK Dean 1145 39 169 54:59.57 12:13/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Myers 1234 42 6 28:54.29 6:25/M
2 Justin Merry 1220 40 8 29:24.81 6:32/M
3 Matthew Pleva 1246 40 16 32:05.50 7:08/M
4 Ronald Peschock Ii 1313 43 27 33:33.71 7:27/M
5 Lin Wang 1315 43 30 33:55.53 7:32/M
6 Marc Lauber 1206 44 32 34:03.31 7:34/M
7 Greg Fulchiero 1355 42 33 34:11.76 7:36/M
8 Eric Black 1324 40 39 35:23.23 7:52/M
9 Ben Harader 1176 44 48 35:53.78 7:58/M
10 Scott Auker 1349 44 123 47:10.98 10:29/M
11 Paul Ruhlman 1342 44 160 53:02.22 11:47/M
12 Jeremy Schimansky 1319 44 164 53:19.99 11:51/M
13 Tom Worthington Ii 1328 43 179 1:00:51.57 13:31/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shawn Jones 1196 46 72 40:50.29 9:04/M
2 James Peters 1325 48 82 41:32.18 9:14/M
3 Brant Leidy 1210 49 131 47:50.45 10:38/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rich Love 1213 54 5 28:28.24 6:20/M
2 Edward Morrissey 1231 53 11 30:45.32 6:50/M
3 Randy Tarpey Altoona PA 1368 52 54 37:09.28 8:15/M
4 Carl Musselman 1233 51 63 38:59.20 8:40/M
5 Steve Morrissey 1232 54 70 40:16.15 8:57/M
6 Leon Adams 1375 53 96 43:35.29 9:41/M
7 Derin Moore 1229 52 100 44:12.23 9:49/M
8 John Dibert 1148 53 132 48:00.44 10:40/M
9 Mike Snow 1276 50 138 48:37.41 10:48/M
10 Neil Allen McGee 1216 52 176 59:16.57 13:10/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Salyards 1321 56 31 33:59.92 7:33/M
2 Tim Sheehan 1267 58 53 36:50.53 8:11/M
3 Joe Franco 1162 56 69 40:13.39 8:56/M
4 Dave Miller 1225 58 93 43:14.88 9:36/M
5 Mark Mahan 1358 55 147 51:37.64 11:28/M
6 Brad Zearfoss 1305 56 152 52:03.91 11:34/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Adams 639 62 46 35:50.21 7:58/M
2 Tom Bollinger 1127 63 49 36:30.98 8:07/M
3 John Becker 647 60 101 44:21.79 9:51/M
4 Don Beckstead 648 61 127 47:27.29 10:33/M
5 Dave Madden 1214 63 137 48:35.79 10:48/M
6 Gary Honkus 1186 61 167 54:10.44 12:02/M
7 Nat Smith 1274 62 175 57:13.91 12:43/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bill Kibler 1277 65 90 42:43.68 9:30/M
2 David Leeper 1208 65 102 44:24.99 9:52/M
3 Mark Previte 1248 65 146 51:15.97 11:23/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Stump 1289 77 78 41:13.54 9:10/M
2 David Ollman 1237 77 143 49:33.99 11:01/M
2 MILE RUN
Female OVERALL 2 MILE RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Seddy Clapper 4433 13 14 13:30.11 6:45/M
Female 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Finley Gioiosa 933 5 104 19:20.77 9:40/M
2 Josie Zolotskey 5500 3 185 30:35.88 15:18/M
Female 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kendyl Papcunik 4330 6 91 18:49.22 9:25/M
2 Alexis Barger 4453 8 109 19:42.96 9:51/M
3 Anna Barnes 4219 7 128 20:46.74 10:23/M
4 Adalyn Weyandt 4373 8 168 25:27.43 12:44/M
Female 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Samantha Papcunik 4332 10 31 14:21.47 7:11/M
2 Emily Clapper 4434 11 35 14:37.26 7:19/M
3 Sawyer Chwatek 4239 9 96 18:59.77 9:30/M
4 Lauren Barger 4452 9 121 20:41.37 10:21/M
5 Maurie Querry 4413 9 130 20:48.39 10:24/M
6 Anberlyn Petrecca 4422 9 133 20:50.68 10:25/M
7 Eden Locke 4305 9 135 21:06.24 10:33/M
8 Bailey Henry 4404 10 190 34:15.26 17:08/M
Female 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Jones 4298 12 51 16:09.47 8:05/M
2 Ava Miller 4430 13 57 16:32.37 8:16/M
3 Rebekah Dick 4252 12 98 19:06.29 9:33/M
4 Kristianna Dick 4251 12 173 25:54.88 12:57/M
5 Lia Sankey 4356 12 174 26:16.52 13:08/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paige Miller 4429 15 56 16:32.19 8:16/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephanie Mills 4321 19 27 14:13.16 7:07/M
2 Kayla Roman 4350 22 54 16:16.21 8:08/M
3 Megan Smith 4363 20 65 17:24.46 8:42/M
4 Casey Holliday 4289 21 66 17:29.77 8:45/M
5 Madeline Bennetti 4437 23 82 18:15.49 9:08/M
6 Sarah Stuttard 4432 21 87 18:36.51 9:18/M
7 Lauren Burchfield 4229 24 99 19:10.18 9:35/M
8 Alexa Overdorff 4395 23 142 22:33.52 11:17/M
9 Lauren Dengler 4248 22 144 22:39.26 11:20/M
10 Charlettte Thibault 4370 24 150 23:20.77 11:40/M
11 Emilee Brasseur 4226 20 163 25:08.44 12:34/M
12 Rachel Conrad 4398 22 184 29:52.19 14:56/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Casie Jackson 4296 28 24 14:03.99 7:02/M
2 Christina Brisbin 4458 26 28 14:17.12 7:09/M
3 Vanessa Estrada 4414 25 61 16:50.17 8:25/M
4 Samantha Moyer 4323 28 103 19:20.77 9:40/M
5 Alyson Hippo 4287 25 108 19:35.35 9:48/M
6 Samantha Lynn 4444 25 114 20:20.27 10:10/M
7 Emily Eamigh 4261 29 125 20:43.42 10:22/M
8 Shannon Bates 4221 25 126 20:45.70 10:23/M
9 Abigail Crownover 4407 28 145 22:45.61 11:23/M
10 Brittany Harris 4277 28 153 23:45.47 11:53/M
11 Rahel Imler 929 26 154 23:45.89 11:53/M
12 Shana Casey 4236 29 159 24:34.67 12:17/M
13 Danya Hafer 4272 27 166 25:27.22 12:44/M
14 Jessica Roland 4349 27 167 25:27.43 12:44/M
15 Chelsie Thibault 4371 26 177 26:58.52 13:29/M
16 Natosha Ramstad 4341 25 179 28:23.57 14:12/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Courteney Strickland 4367 30 33 14:32.24 7:16/M
2 Jackie Phillips 4335 31 55 16:26.26 8:13/M
3 Mindy Jani 4297 33 63 17:16.44 8:38/M
4 Jessica Zorger 4385 33 84 18:18.98 9:09/M
5 Kailee Smith 4364 33 116 20:33.61 10:17/M
6 Christa Riscigno 4410 34 147 23:09.93 11:35/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Julie Pheasant 4334 39 37 14:51.33 7:26/M
2 Amber Gamber 4267 39 49 15:56.76 7:58/M
3 Michelle Leyo 4303 37 69 17:35.47 8:48/M
4 Jessica Becker 4448 36 75 17:53.91 8:57/M
5 Michele Holton 4292 38 86 18:28.77 9:14/M
6 Elizabeth Heverly 4285 37 94 18:54.26 9:27/M
7 Laura Papcunik 4331 39 95 18:54.27 9:27/M
8 Terra Norris-Gartmann 4329 39 101 19:17.93 9:39/M
9 Megan Browell 4228 38 105 19:24.50 9:42/M
10 Heather Sjolund 4362 35 111 19:56.77 9:58/M
11 nicole Bressler 4227 35 112 19:56.77 9:58/M
12 Rebecca Seymour 4358 39 119 20:39.93 10:20/M
13 Shelley Pleva 4338 36 122 20:41.37 10:21/M
14 Brandy Locke 4304 36 134 21:06.22 10:33/M
15 Amanda Hammel 4275 38 148 23:15.88 11:38/M
16 Jill Delozier 4409 39 170 25:35.39 12:48/M
17 Alexis Henry 4406 39 189 34:14.60 17:07/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Becky Miller 4427 44 59 16:39.95 8:20/M
2 Melissa Coho 4242 40 67 17:34.16 8:47/M
3 Christine Rentz 4342 43 77 17:55.51 8:58/M
4 Lynda Shingler-Piotti 4361 44 79 18:00.69 9:00/M
5 Betsy Snyder 4366 44 80 18:00.90 9:00/M
6 Josalynn Whysong 4459 44 113 20:19.26 10:10/M
7 Lori Barger 4450 44 124 20:42.39 10:21/M
8 Jessica Arbogast 4439 42 181 29:32.62 14:46/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jami Hall 4274 49 40 15:11.72 7:36/M
2 Merrilee Anderson 4217 46 45 15:36.70 7:48/M
3 Lorie Pentz 934 45 72 17:51.32 8:56/M
4 Christina Dambeck 4421 46 76 17:54.31 8:57/M
5 Jennifer Rupnik 4351 47 137 21:22.43 10:41/M
6 Julie Overdorff 4396 49 143 22:33.53 11:17/M
7 Becky Murphy 4424 45 151 23:40.52 11:50/M
8 Michele Sanders 4354 45 178 27:30.52 13:45/M
9 Gretchen Greenet 5638 46 191 44:40.18 22:20/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Debra Yeskey 4379 52 64 17:21.60 8:41/M
2 Anita Bowers 4223 51 71 17:50.21 8:55/M
3 Debra Bender 4447 52 83 18:17.14 9:09/M
4 Christine Knott-Hallinan 4301 52 89 18:45.12 9:23/M
5 Deborah Conrad 4400 53 131 20:48.79 10:24/M
6 Leanne Dengler 4249 52 158 24:08.99 12:04/M
7 Sandy Maier 4310 54 161 24:42.25 12:21/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mary Jo Eamigh 4262 59 127 20:45.82 10:23/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ginny Brady 4225 64 106 19:26.51 9:43/M
2 Toni Bilik 930 61 156 23:56.27 11:58/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susie Gildea 4269 68 164 25:12.91 12:36/M
2 Lois Clark 4241 68 172 25:44.26 12:52/M
3 Karen Pleva 4337 67 180 29:32.52 14:46/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Vicky Miller 4320 71 139 22:09.77 11:05/M
2 Eleanor Nash 4327 80 186 31:26.81 15:43/M
Male OVERALL 2 MILE RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ben Love Hollidaysburg 4307 14 1 10:36.73 5:18/M
Male 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Luke Pleva 4340 4 160 24:38.76 12:19/M
Male 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Luke Gioiosa 931 7 50 16:02.36 8:01/M
2 Simeon Locke 4306 7 100 19:13.23 9:37/M
3 Remington Campbell 4393 7 120 20:39.93 10:20/M
4 Blake Pleva 4339 6 123 20:41.52 10:21/M
5 Cooper Henry 4403 8 162 24:43.90 12:22/M
6 Jay Rupnik 4353 7 187 33:40.19 16:50/M
Male 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jack Gioiosa 932 10 25 14:04.76 7:02/M
2 Griffen Chwatek 4238 10 29 14:18.12 7:09/M
3 Vincent Seymour 4360 9 43 15:20.68 7:40/M
4 John Seymour 4359 11 52 16:14.77 8:07/M
5 Alex Arbogast 4442 10 115 20:27.49 10:14/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christopher Love 4308 14 3 10:47.11 5:24/M
2 Jake Clapper 4435 14 8 12:13.58 6:07/M
3 Patryck Webster Altoona 4372 13 10 12:34.92 6:17/M
4 Caleb McKinney Tyrone MS 4312 13 13 13:29.90 6:45/M
5 Brady Dreibelbis Glendale 4258 14 15 13:32.95 6:46/M
6 Caleb Tryninewski 4446 13 16 13:36.76 6:48/M
7 Brody Yoder 4381 14 19 13:55.51 6:58/M
8 Dominick Watt Hollidaysburg 4457 13 21 13:59.86 7:00/M
9 Trent Querry 4412 13 46 15:41.76 7:51/M
10 Eric Arbogast 4441 13 74 17:52.27 8:56/M
11 Isaac Yeskey 4380 12 90 18:48.21 9:24/M
12 Rocco Dzurko 4260 12 92 18:50.63 9:25/M
Male 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeremy Jones Hollidaysburg 4299 15 2 10:37.98 5:19/M
2 August Anderson 4216 15 4 11:10.89 5:35/M
3 Jarret McCoy 4311 17 5 11:15.52 5:38/M
4 Logan Claar 4240 15 20 13:56.76 6:58/M
5 Ryan Zolotsky 4383 16 26 14:11.47 7:06/M
6 Brian Mann Glendale 4415 15 30 14:19.80 7:10/M
7 Scott Harding Jr 4276 18 39 15:08.67 7:34/M
8 Mitchell Longstreth 4426 18 47 15:47.16 7:54/M
Male 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jason Roland Jr 4443 19 36 14:50.15 7:25/M
2 Michael Roberts 4348 22 53 16:15.18 8:08/M
3 Josh Coho 4243 24 68 17:34.25 8:47/M
4 Caleb Parnell 4431 22 88 18:36.57 9:18/M
5 Cameron Norris 4328 19 102 19:18.12 9:39/M
6 Nick Overdorff 4397 20 141 22:33.52 11:17/M
7 Zachary Burchfield 4230 24 149 23:17.52 11:39/M
8 Nathan Fasick 4408 24 157 23:56.90 11:58/M
9 Ethan Adams 4401 24 183 29:51.57 14:56/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Connor Hunter 4294 25 6 11:50.51 5:55/M
2 Patrick Smith 4365 29 11 13:22.21 6:41/M
3 Carl Gingrich 4270 28 23 14:02.74 7:01/M
4 Joshua seltzer 4357 28 58 16:35.25 8:18/M
5 Chad Madden 4438 25 81 18:08.26 9:04/M
6 David Laietta 4302 27 136 21:17.27 10:39/M
7 Cameron Murphy 4326 29 140 22:26.77 11:13/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Graham Lockard 4402 30 44 15:21.69 7:41/M
2 Johnathan Pasley 4436 31 146 22:50.47 11:25/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patrick Rhoa 4343 36 62 17:11.51 8:36/M
2 Ken Swope 4369 37 107 19:35.29 9:48/M
3 Michael Baruccheri 4220 38 117 20:33.81 10:17/M
4 Mark Barnes 4455 39 129 20:47.52 10:24/M
5 Marvin Frazell 4266 38 155 23:46.85 11:53/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Daniel Molliver 4322 40 17 13:51.14 6:56/M
2 Jeff Dreibelbis 4257 44 32 14:27.99 7:14/M
3 Jason Smith 4394 41 118 20:39.93 10:20/M
4 Paul Querry 4411 44 132 20:49.22 10:25/M
5 Ben Henry 4405 43 165 25:13.77 12:37/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Hertel 4454 48 9 12:27.21 6:14/M
2 Jeff Muriceak 4324 49 22 14:00.68 7:00/M
3 Don Longstreth 4425 47 48 15:47.44 7:54/M
4 Scott Miller 4428 46 60 16:46.18 8:23/M
5 Scott Zolotsky 4384 48 73 17:51.65 8:56/M
6 Donald Chwatek 4237 48 97 19:00.76 9:30/M
7 Allen Barger 4451 46 110 19:43.77 9:52/M
8 Doug Murphy 4423 48 152 23:43.23 11:52/M
9 Matt Sankey 4355 45 175 26:16.73 13:08/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Herbster Cratty 4246 54 7 11:54.56 5:57/M
2 Jeff Pero 4333 52 12 13:26.26 6:43/M
3 Paul Hinkle, Jr. 4286 53 18 13:54.76 6:57/M
4 Tim Caldana 4232 50 38 14:59.26 7:30/M
5 Carl Swope 4368 54 41 15:17.22 7:39/M
6 John Arbogast 4440 50 182 29:32.62 14:46/M
7 Bryan Rupnik 4352 52 188 33:40.78 16:50/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Don Mills 4247 56 34 14:34.76 7:17/M
2 Alfred Godissart 4271 59 138 21:30.52 10:45/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dave Despot 4250 62 78 17:57.18 8:59/M
2 Dean Butesbaugh 4460 61 85 18:19.51 9:10/M
3 Barney Holland 4288 62 93 18:50.77 9:25/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Figart 4263 69 169 25:33.77 12:47/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gene Hall 4273 71 42 15:20.68 7:40/M
2 William Campbell Gibsonia PA 4234 71 70 17:47.74 8:54/M
3 James Woomer 4376 74 171 25:41.98 12:51/M
4 Gary Rhodes 4344 78 176 26:51.77 13:26/M
2 MILE WALK
Female OVERALL 2 MILE WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Stoltz 5577 58 1 20:52.27 10:26/M
Female 1 to 5
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Quinn Walter 5606 4 51 35:20.41 17:40/M
2 Ava Barnes 5635 3 58 37:03.47 18:32/M
Female 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ella Heverly 5531 8 44 35:06.25 17:33/M
2 Sophie Heverly 5530 6 45 35:07.27 17:34/M
Female 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Grace Muriceak 5553 9 3 21:13.23 10:37/M
2 Stella Yeskey 5594 11 9 24:18.25 12:09/M
3 Peyton Goldberg 5618 9 24 29:43.94 14:52/M
4 Megan Yoder 5597 10 53 35:38.20 17:49/M
Female 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Samantha Mccoy 5626 14 21 29:05.34 14:33/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kara Zolotsky 5598 18 18 28:36.79 14:18/M
2 Kara Gallagher 5521 18 33 31:19.53 15:40/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Carter Bethel Park 5503 23 61 37:22.69 18:41/M
2 Victoria Sullivan 5581 20 62 37:23.40 18:42/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tia Williams 5589 27 22 29:41.91 14:51/M
2 Jenna Claar 5607 26 49 35:18.98 17:39/M
3 Kathryn Berken 5399 25 56 36:26.21 18:13/M
4 Diane Cassarly 5504 27 83 42:40.98 21:20/M
5 Kayla Durbin 5511 27 86 42:57.66 21:29/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda Myers 5555 33 2 21:11.16 10:36/M
2 Tara Saltzburg 5640 31 38 33:37.93 16:49/M
3 Jamie Hartman 5602 34 76 41:06.29 20:33/M
4 Casey Hartman 5601 30 77 41:06.40 20:33/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jessica Cassarly 5604 38 17 28:04.52 14:02/M
2 Laura Burke 5501 38 69 40:08.90 20:04/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nicole Snyder 5636 40 12 25:48.22 12:54/M
2 Lori Stimer 5576 44 15 27:21.35 13:41/M
3 Marcia Barnes 5634 41 59 37:03.87 18:32/M
4 Jane Osterman 5615 42 70 40:09.92 20:05/M
5 Elaine Shultz 5573 40 81 42:39.54 21:20/M
6 Shannon Matherne 5547 41 84 42:41.59 21:21/M
7 Theresa Steberger 5574 41 85 42:57.46 21:29/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joan Muriceak 5623 49 5 21:15.74 10:38/M
2 Christinw Mccoy 5627 45 30 30:56.69 15:28/M
3 Jennifer Longstreth 5622 47 41 35:04.53 17:32/M
4 Karen A. Claar 5505 49 50 35:20.20 17:40/M
5 Kim Yoder 5596 47 54 35:39.64 17:50/M
6 Kelly Dick 5509 45 66 37:58.42 18:59/M
7 Tracie Hertel 5633 49 80 42:37.75 21:19/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terressa Hall 5628 53 14 27:20.75 13:40/M
2 Patty Shaw 5571 54 42 35:05.40 17:33/M
3 Anne Blake 5400 51 43 35:05.42 17:33/M
4 Helen Evans 5513 51 47 35:08.29 17:34/M
5 Deborah Kern-Amick 5611 51 87 42:59.79 21:30/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Appleby 5394 58 4 21:15.27 10:38/M
2 Marianne Kennedy 5600 58 19 28:41.36 14:21/M
3 Pam Holland 5533 58 35 31:38.77 15:49/M
4 Brenda Quarry 5564 58 73 40:55.54 20:28/M
5 Chris White 5631 59 79 41:39.31 20:50/M
6 Roberta Lynn Hanlin 5527 58 82 42:40.78 21:20/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sherry Obert 5558 62 7 23:57.12 11:59/M
2 Kathy Woods 5603 64 11 25:33.24 12:47/M
3 Julie Donovan 5510 64 55 36:21.29 18:11/M
4 Jean Yacobucci 5591 60 57 36:26.25 18:13/M
5 Jane Becker 5398 60 60 37:04.74 18:32/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Susan Oswald 5560 68 13 25:48.80 12:54/M
2 Brenda Lochner 5605 68 20 28:42.52 14:21/M
3 Loane Maier 5632 67 28 30:23.53 15:12/M
4 Gloria Graham 5625 68 32 30:59.53 15:30/M
5 Brenda Klein 5541 68 36 32:02.17 16:01/M
6 Sue Strickler 5578 66 65 37:43.68 18:52/M
7 Adella Melotti 5551 67 74 41:01.37 20:31/M
8 Renee Figart 5516 69 75 41:01.54 20:31/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Gburek 5525 72 37 32:02.17 16:01/M
2 Susan Osterman 5619 76 71 40:12.79 20:06/M
3 Donna Quarry 5565 80 72 40:54.98 20:27/M
Male OVERALL 2 MILE WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stewart McClelland 5550 62 6 22:29.18 11:15/M
Male 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sawyer Goldberg 5617 11 23 29:43.28 14:52/M
Male 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nick Evans 5515 16 46 35:07.27 17:34/M
Male 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paul Detwiler Jr 5507 20 34 31:19.53 15:40/M
2 Jonathan Evans 5514 19 67 39:19.29 19:40/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 James Roland 5569 30 27 30:08.53 15:04/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Saltzburg 5639 36 39 33:39.37 16:50/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Josh Goldberg 5616 42 29 30:50.53 15:25/M
2 Jason Yoder 5595 44 52 35:37.18 17:49/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Harding 5528 45 31 30:58.51 15:29/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Yacobucci 5592 54 48 35:09.95 17:35/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry Longstreth 5545 56 40 35:03.53 17:32/M
2 Tim Sullivan 5580 59 63 37:23.41 18:42/M
3 Steven Evans 5512 56 68 39:19.53 19:40/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kevin Yeskey 5593 62 10 24:18.77 12:09/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Conte Sr 5506 69 8 24:15.93 12:08/M
2 Bob Pleva 5563 67 25 29:46.53 14:53/M
3 Mike Maier 5546 65 26 29:47.22 14:54/M
4 Paul Strickler 5579 67 64 37:41.86 18:51/M
5 Jerry White 5588 67 78 41:39.27 20:50/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 William Obert 5559 71 16 28:04.15 14:02/M
DQ
Female 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carolyn Donaldson 4256 57 1 17:15.76 8:38/M
2 Joyce Grow 1308 59 2 17:16.65 8:38/M