MORAINE STATE PARK RUN TO BREATHE FOR CF
Overall Finish List
April 08, 2018
Results By Race Management Systems, Inc.
HALF MARATHON
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Patrick Moran Rochester PA 1272 42 M 1 Top Fin 1:26:47.16 6:37/M
2 Matt Montellanico 2248 29 M 1 20-29 1:27:49.20 6:42/M
3 Jake Winter New Castle PA 1625 25 M 2 20-29 1:28:13.48 6:44/M
4 Jeff Lynn Slippery Rock PA 1264 50 M 1 50-59 1:36:32.63 7:22/M
5 Joshua Kaufmann Glenshaw PA 1255 34 M 1 30-39 1:36:50.56 7:24/M
6 Angela Taylor Mercer PA 1298 36 F 1 Top Fin 1:37:18.27 7:26/M
7 Emmett Santillo Beaver Falls PA 1290 56 M 2 50-59 1:40:44.36 7:41/M
8 Richard Gold Natrona Heights PA 1242 49 M 1 40-49 1:41:30.79 7:45/M
9 Judah Kaufmann Pittsburgh PA 1256 8 M 1 1-19 1:44:08.98 7:57/M
10 Tim Piper Monroeville PA 1283 55 M 3 50-59 1:44:09.89 7:57/M
11 Lauren Wentz Butler PA 1584 29 F 1 20-29 1:45:43.28 8:04/M
12 Clint Hartle 1755 39 M 2 30-39 1:47:25.17 8:12/M
13 Robert Shick Kittanning PA 1292 53 M 4 50-59 1:50:44.41 8:27/M
14 Rosalind Songer Bridgeville PA 1294 30 F 1 30-39 1:52:46.96 8:36/M
15 Bryan Barradale Natrona Heights PA 5 39 M 3 30-39 1:53:15.70 8:39/M
16 Stephanie Marcus Pittsburgh PA 1266 27 F 2 20-29 1:53:29.95 8:40/M
17 Donald Sabo Canonsburg PA 1289 48 M 2 40-49 1:55:40.23 8:50/M
18 Micci Hutterer Saxonburg PA 1249 59 F 1 50-59 1:56:08.75 8:52/M
19 Ed Shephard Beaver PA 1291 61 M 1 60-99 1:57:49.89 9:00/M
20 Carrie Birckbichler-Smith Butler PA 9 39 F 2 30-39 1:57:58.20 9:00/M
21 Frank Pisano 2222 39 M 4 30-39 1:59:38.19 9:08/M
22 Dan Reed new castle PA 1286 54 M 5 50-59 1:59:50.13 9:09/M
23 Shane Brunazzi Boston PA 1219 37 M 5 30-39 2:00:02.47 9:10/M
24 Andrew Nocera New Castle PA 1275 41 M 3 40-49 2:05:52.53 9:36/M
25 Jennie Couch Freedom PA 1223 37 F 3 30-39 2:07:54.54 9:46/M
26 Victoria Powell Sewickley PA 1284 34 F 4 30-39 2:09:57.37 9:55/M
27 Jason Zollinger 1753 36 M 6 30-39 2:09:58.39 9:55/M
28 Mitchell McCleary 1685 16 M 2 1-19 2:10:10.89 9:56/M
29 Erika Campbell Grove City PA 1221 26 F 3 20-29 2:10:18.90 9:57/M
30 Greta Wintersteen 1687 23 F 4 20-29 2:10:58.80 10:00/M
31 Yvonne Jones 2290 47 F 1 40-49 2:11:23.64 10:02/M
32 Aubrey Brewer Freedom PA 1128 39 F 5 30-39 2:12:41.38 10:08/M
33 Kristen Ochsenhirt Ellwood City PA 1277 42 F 2 40-49 2:14:27.53 10:16/M
34 Russ Ox Ellwood City PA 1278 42 M 4 40-49 2:14:27.72 10:16/M
35 Nicole Hays Freedom PA 1246 34 F 6 30-39 2:16:03.53 10:23/M
36 Robert Crawford East Brady PA 1225 71 M 2 60-99 2:21:49.70 10:50/M
37 Cindy Grimm Industry PA 1243 66 F 1 60-99 2:24:52.54 11:04/M
38 Sarah Hackenberg 1713 32 F 7 30-39 2:25:42.53 11:07/M
39 Cassandra Boni Mc Kees Rocks PA 680 32 F 8 30-39 2:29:41.12 11:26/M
40 Jennifer O'neill Canonsburg PA 1276 44 F 3 40-49 2:32:15.73 11:37/M
41 Jeana Brown Chantilly VA 1218 39 F 9 30-39 2:33:33.95 11:43/M
42 Heather Mineard Beaver Falls PA 1271 43 F 4 40-49 2:35:53.93 11:54/M
43 Laura Augustine Butler PA 2 48 F 5 40-49 2:39:21.82 12:10/M
44 Sharon Roach Mc Kees Rocks PA 1288 48 F 6 40-49 2:40:34.61 12:15/M
45 Rowena Lavador Prospect PA 1261 39 F 10 30-39 2:43:20.15 12:28/M
46 Andi Lee-Marnicio New Galilee PA 1262 60 F 2 60-99 2:44:36.14 12:34/M
47 Jaimie Gross Darlington PA 1245 37 F 11 30-39 2:44:43.14 12:34/M
48 Jennifer Padezanin Beaver Falls PA 1279 53 F 2 50-59 2:44:43.33 12:34/M
49 Carol English evans city PA 1235 61 F 3 60-99 2:47:11.12 12:46/M
50 Brynn Waylonis Dunbar PA 1571 27 F 5 20-29 2:53:41.66 13:15/M
51 Sabrina Mclaren Slippery Rock PA 1269 24 F 6 20-29 2:56:31.81 13:28/M
52 Carol Davis New Galilee PA 1231 45 F 7 40-49 2:56:52.18 13:30/M
53 Angela Breckenridge 1712 39 F 12 30-39 2:58:32.47 13:38/M
54 Larry Ammon 2249 73 M 3 60-99 3:06:11.96 14:13/M
55 Tony Kovatch 1731 66 M 4 60-99 3:29:52.57 16:01/M
56 Shalon Farmer Beaver Falls PA 1236 38 F 13 30-39 3:29:52.81 16:01/M
5K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Leslie Perry Edinburg PA 1281 60 M 1 Top Fin 20:39.10 6:40/M
2 Steve Lengel 2241 60 M 1 60-99 21:03.57 6:47/M
3 Willie Wolford Butler PA 1627 45 M 1 40-49 21:30.87 6:56/M
4 Blair Beck Freeport PA 6 14 M 1 1-19 22:37.82 7:18/M
5 Chaz Chavara Sharon PA 1222 25 M 1 20-29 22:39.57 7:18/M
6 Tyler Kiebler 1729 27 M 2 20-29 22:53.57 7:23/M
7 Jimmie Couch Freedom PA 1224 12 M 2 1-19 23:13.79 7:29/M
8 Dave Suber Portersville PA 1297 60 M 2 60-99 24:06.81 7:46/M
9 Jim Beck Freeport PA 7 51 M 1 50-59 24:59.40 8:04/M
10 Benjamin Kaufmann Rochester PA 1252 34 M 1 30-39 25:14.70 8:08/M
11 Thomas Shipeck Gibsonia PA 1293 23 M 3 20-29 25:37.60 8:16/M
12 Frank Trantine 2274 59 M 2 50-59 26:09.30 8:26/M
13 Benjamin Kaufmann Rochester PA 1253 10 M 3 1-19 26:39.29 8:36/M
14 Ryan Purvis 2410 19 M 4 1-19 26:45.20 8:38/M
15 Cindy Suber Portersville PA 1296 58 F 1 Top Fin 26:51.30 8:40/M
16 Julia Kaufmann Glenshaw PA 1257 7 F 1 1-19 27:28.69 8:52/M
17 Renee Bodden Canfield OH 10 60 F 1 60-99 27:34.39 8:54/M
18 Ken Purvis Portersville PA 1285 62 M 3 60-99 27:50.47 8:59/M
19 Lou Alaksin 2250 77 M 4 60-99 28:22.91 9:09/M
20 Chloe Fox Ellwood City PA 1237 17 F 2 1-19 28:23.38 9:09/M
21 Calandra Verba Butler PA 1299 32 F 1 30-39 28:49.22 9:18/M
22 Pia Naiditch Pittsburgh PA 1274 27 F 1 20-29 28:54.91 9:19/M
23 Levi Marcus Pittsburgh PA 1265 38 M 2 30-39 28:55.46 9:20/M
24 Curt Grimm Industry PA 1244 69 M 5 60-99 29:51.26 9:38/M
25 Tiffany Dole Leetonia OH 1233 26 F 2 20-29 29:55.25 9:39/M
26 Candie Burbick Leetonia OH 1220 46 F 1 40-49 30:26.24 9:49/M
27 Sydney Cuscino 1684 27 F 3 20-29 30:49.47 9:56/M
28 Nick Mastrangelo 1652 24 M 4 20-29 30:49.47 9:56/M
29 Callie Baker 2403 7 F 3 1-19 31:13.76 10:04/M
30 Phil Baker 2406 37 M 3 30-39 31:13.77 10:04/M
31 Simon Brown 1714 16 M 5 1-19 33:09.20 10:42/M
32 Miriam Ortiz 2315 59 F 1 50-59 33:37.21 10:51/M
33 Janelle Fox Ellwood City PA 1239 20 F 4 20-29 33:58.74 10:57/M
34 Ed Brown Ellwood City PA 1216 54 M 3 50-59 34:01.24 10:58/M
35 Emily Brown Ellwood City PA 1217 19 F 4 1-19 34:54.66 11:15/M
36 Autumn Heinz Darlington PA 1247 39 F 2 30-39 34:57.13 11:16/M
37 Brian Cunningham Pittsburgh PA 1230 45 M 2 40-49 35:19.56 11:24/M
38 Donia Fox Ellwood City PA 1238 40 F 2 40-49 35:51.48 11:34/M
39 Debra Kuminkoski Butler PA 1260 57 F 2 50-59 37:48.96 12:12/M
40 Sonja Crawford East Brady PA 1226 69 F 2 60-99 40:01.97 12:55/M
41 Eliada Kaufmann Pittsburgh PA 1254 7 F 5 1-19 40:25.42 13:02/M
42 Kimberly Kaufmann Rochester PA 1258 35 F 3 30-39 40:29.29 13:04/M
43 Robert Myers West Pittsburg PA 1273 29 M 5 20-29 41:21.66 13:20/M
44 Peter M. Winkler Franklin PA 1616 65 M 6 60-99 41:36.19 13:25/M
45 Michelle Froilan Butler PA 1240 38 F 4 30-39 41:55.19 13:31/M
46 Dezso Csizmadia Butler PA 1227 79 M 7 60-99 42:39.67 13:45/M
47 Allison Kaufmann Glenshaw PA 1250 35 F 5 30-39 43:07.92 13:55/M
48 Jamie Petroski Butler PA 1282 45 F 3 40-49 44:50.36 14:28/M
49 Beth Hepfner Hubbard OH 1248 61 F 3 60-99 46:14.74 14:55/M
50 Analise Kaufmann Glenshaw PA 1251 9 F 6 1-19 47:33.87 15:20/M
51 Jamie Palumbo Slippery Rock PA 1280 39 F 6 30-39 48:11.56 15:33/M
52 Jerry Krajci New Kensington PA 1259 38 M 4 30-39 48:11.56 15:33/M
53 Dana Cummings New Brighton PA 1228 45 F 4 40-49 48:38.64 15:41/M
54 Shelby Milnes New Brighton PA 1270 45 F 5 40-49 48:39.72 15:42/M
55 Jennifer Winkler Franklin PA 1611 60 F 4 60-99 50:54.91 16:25/M
56 Lydia Ribar New Brighton PA 1287 6 F 7 1-19 52:59.97 17:05/M
57 Dayton Cummings New Brighton PA 1229 45 M 3 40-49 52:59.97 17:05/M
58 Ryan Mathews Ellwood City PA 1267 40 M 4 40-49 59:49.52 19:18/M