XTERRA APPALACHIA TRIATHLON
Overall Finish List
August 05, 2018
Results by Miles of Smiles Timing Services http:www.smileymiles.com
TRIATHLON MEN
-Age Group-- ---- SWIM ---- ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 Daryl Weaver 55 45 M 1 45-49 4 11:29.80 1 0:51.20 1 1:18:28.00 1 0:30.20 1 1:00:31.00 2:31:50.20
2 Nick Cicio 8 25 M 1 25-29 16 13:46.60 3 1:01.00 2 1:23:52.30 3 0:41.30 5 1:17:54.20 2:57:15.40
3 Matthew Erchull 17 32 M 1 30-34 1 10:51.70 5 1:09.90 3 1:24:42.50 5 0:47.90 8 1:23:08.40 3:00:40.40
4 John King 26 60 M 1 60-64 7 11:58.60 8 1:24.30 6 1:38:16.20 8 0:54.40 6 1:20:24.40 3:12:57.90
5 Ed Koontz 27 47 M 2 45-49 5 11:46.00 4 1:02.60 9 1:42:18.50 11 0:55.30 3 1:17:07.40 3:13:09.80
6 Tad Norton 38 52 M 1 50-54 9 12:39.40 10 1:32.90 7 1:38:58.50 2 0:37.90 7 1:20:38.10 3:14:26.80
7 Nathaniel Rogers 43 24 M 1 20-24 8 12:22.40 19 2:06.00 11 1:44:33.60 17 1:20.50 2 1:16:43.10 3:17:05.60
8 Luke Alexander 3 37 M 1 35-39 12 13:04.90 9 1:28.00 5 1:37:24.60 7 0:52.80 11 1:33:42.20 3:26:32.50
9 Thomas Ranalli 50 27 M 2 25-29 3 10:58.40 2 1:00.60 21 2:06:34.90 9 0:54.70 4 1:17:20.60 3:36:49.20
10 Jim Dandro 14 50 M 2 50-54 14 13:27.50 7 1:22.30 12 1:46:19.00 4 0:42.90 12 1:35:44.80 3:37:36.50
11 Zac Haubach 21 32 M 2 30-34 33 19:43.30 25 2:28.40 10 1:42:52.20 24 1:50.70 10 1:30:47.30 3:37:41.90
12 Shawn Carey 51 53 M 3 50-54 2 10:56.90 6 1:16.20 15 1:51:12.90 21 1:32.30 13 1:37:22.10 3:42:20.40
13 Robert Mccoy 33 60 M 2 60-64 15 13:30.00 20 2:07.80 13 1:47:37.30 22 1:39.30 16 1:40:34.90 3:45:29.30
14 Cameron Smith 45 48 M 3 45-49 11 12:49.80 11 1:36.20 16 1:51:17.30 10 0:54.80 15 1:39:37.40 3:46:15.50
15 Michael Morgan 36 28 M 3 25-29 29 17:11.60 30 3:09.60 18 1:55:37.90 29 2:31.80 9 1:28:57.50 3:47:28.40
16 Geo Tooma 53 53 M 4 50-54 13 13:08.90 12 1:36.70 8 1:42:01.70 18 1:27.40 21 1:49:20.60 3:47:35.30
17 Marcus Mcguire 35 27 M 4 25-29 6 11:47.50 15 1:49.00 4 1:26:55.20 6 0:50.50 27 2:10:22.80 3:51:45.00
18 Steven Mcginley 34 34 M 3 30-34 26 16:22.80 32 3:17.70 14 1:50:50.70 16 1:16.40 17 1:43:59.90 3:55:47.50
19 James Clark 9 67 M 1 65-99 18 13:54.10 23 2:21.50 22 2:07:31.60 23 1:48.80 18 1:46:31.70 4:12:07.70
20 Heath Mccombs 32 42 M 1 40-44 22 14:39.40 17 1:58.80 17 1:52:10.00 13 1:06.00 26 2:03:37.40 4:13:31.60
21 Wayne Morgan 37 54 M 5 50-54 20 14:15.30 13 1:38.10 24 2:09:43.40 15 1:08.60 19 1:46:57.20 4:13:42.60
22 William Laughlin 29 60 M 3 60-64 21 14:21.80 14 1:42.90 19 1:57:03.30 14 1:08.40 24 2:01:04.50 4:15:20.90
23 Edward Horton 24 59 M 1 55-59 25 15:56.30 27 2:37.20 27 2:17:24.90 20 1:30.10 14 1:39:09.60 4:16:38.10
24 Charles Futcher 20 58 M 2 55-59 23 14:42.90 18 2:05.10 20 2:02:02.70 19 1:28.60 28 2:13:38.30 4:33:57.60
25 Dan Reese 40 51 M 6 50-54 17 13:48.70 16 1:58.50 25 2:16:21.50 28 2:14.10 25 2:02:42.10 4:37:04.90
26 Charlie Redmond 54 69 M 2 65-99 27 16:26.40 24 2:27.20 26 2:17:16.60 30 2:38.70 23 1:59:54.30 4:38:43.20
27 Spencer Clark 10 45 M 4 45-49 19 14:07.70 33 3:44.10 29 2:34:16.00 31 2:42.20 22 1:50:52.10 4:45:42.10
28 Andrew Sossong 46 31 M 4 30-34 24 15:37.40 26 2:28.50 30 2:37:52.30 25 1:55.30 20 1:48:37.60 4:46:31.10
29 John Susan 56 47 M 5 45-49 32 19:22.40 22 2:19.30 23 2:08:16.10 27 2:05.60 29 2:24:08.10 4:56:11.50
30 Stephen Roesch 42 37 M 2 35-39 10 12:40.00 21 2:17.30 28 2:26:00.10 26 2:00.40 32 2:30:51.30 5:13:49.10
31 Shawn Hildebrand 22 43 M 2 40-44 28 16:29.60 29 2:56.50 32 3:10:31.50 33 7:04.50 31 2:30:32.90 6:07:35.00
32 Daniel Hornbake 23 46 M 6 45-49 34 21:40.10 28 2:51.80 31 3:08:35.00 32 5:49.00 30 2:28:40.10 6:07:36.00
DNF Troy Carbaugh 5 40 M 40-44 30 17:30.40 34 4:17.50 33 3:18:41.60 12 1:04.50
DNF John Gregorchik 48 31 M 30-34 31 18:52.00 31 3:12.00
TRIATHLON WOMEN
-Age Group-- ---- SWIM ---- ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 Amanda Frost 19 40 F 1 40-44 2 11:05.90 4 1:35.20 1 1:45:04.40 4 1:29.60 1 1:31:05.70 3:30:20.80
2 Julia Crytzer 13 37 F 1 35-39 4 12:15.40 1 0:57.30 2 1:58:19.50 2 1:06.00 2 1:32:53.90 3:45:32.10
3 Loukia Lili-Williams 30 37 F 2 35-39 5 12:42.30 2 1:12.10 3 2:02:16.40 1 0:49.70 3 1:34:57.30 3:51:57.80
4 Stacey Jackson 25 34 F 1 30-34 3 12:00.90 5 1:42.20 4 2:08:44.10 5 1:32.90 4 1:36:43.60 4:00:43.70
5 Jennifer Elder-Brady 52 45 F 1 45-49 6 13:58.30 8 2:32.60 7 2:14:37.30 3 1:13.20 5 1:56:10.00 4:28:31.40
6 Taylor Rojek 44 28 F 1 25-29 9 19:17.60 7 2:20.50 6 2:13:32.50 8 2:37.50 6 2:05:54.20 4:43:42.30
7 Julia Peck 39 61 F 1 60-99 8 15:41.90 10 4:55.10 8 2:35:31.90 7 1:57.50 7 2:22:09.70 5:20:16.10
DNF Jeanie Denison 15 35 F 35-39 1 10:46.10 3 1:21.60 5 2:10:58.90 6 1:54.00
DNF Kathryn Cawley 6 33 F 30-34 7 14:15.70 6 2:17.80 9 2:54:04.40
DNF Anne Clifford 11 35 F 35-39 10 19:34.40 9 4:25.40
RELAY TEAMS (M)
-Age Group-- ---- SWIM ---- ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 Team Sossong Brothers 1 0 M 1 0-99 2 17:28.70 1 0:44.80 2 3:48:03.20 1 0:22.40 1 2:11:39.90 6:18:19.00
DNF Team Got Your Back 2 0 M 0-99 1 14:53.50 2 1:41.70 1 3:15:04.80 2 3:21.00
UNOFFICIAL
-Age Group-- ---- SWIM ---- ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Name Bib Age Gend Pos Group Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 Mark Dyce 49 48 M 1 0-99 1 16:17.00 1 2:20.70 1 2:19:50.10 1 3:24.30 1 1:03:46.70 3:45:38.80
DNF Jarret Forst 18 43 M 0-99 2 17:44.60 2 3:25.10 2 3:56:36.80