RUN FOR THEIR LIVES
Age Group Results
August 31, 2019
Results By Miles of Smiles Timing Services
5K
Female 0 and under
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erin Neugebauer 891 0 75 46:38.87 15:03/M
Female 11 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Emily Lowe 877 12 6 24:26.97 7:53/M
2 Maelyn Kutruff Flinton PA 930 14 7 24:56.66 8:03/M
3 Addaleia Beer Glen Campbell PA 900 17 14 27:37.76 8:55/M
4 Ella Miller Nicktown PA 942 13 16 28:19.81 9:08/M
5 Tara Leamer Commodore PA 931 16 28 29:57.40 9:40/M
6 Stella Murdock Commodore PA 945 15 36 31:06.95 10:02/M
7 Cherish Kauffman Mahaffey PA 921 14 51 34:13.60 11:02/M
8 Margaret Wallen Carrolltown PA 969 15 53 34:58.44 11:17/M
9 Desiree Brady Commodore PA 903 13 57 35:25.70 11:25/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rachel Bowling 902 29 12 27:36.94 8:54/M
2 Jamie Burkhart Hastings PA 904 23 31 30:40.66 9:54/M
3 Kimber Riva Nicktown PA 954 29 50 33:42.71 10:52/M
4 Ashley Hayes Flinton PA 919 29 64 36:56.57 11:55/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Odonnell 876 34 2 19:34.90 6:19/M
2 Gina Lechene Patton PA 933 36 22 29:00.40 9:21/M
3 Margo Petre 884 33 25 29:25.15 9:29/M
4 Jennifer Westrick 889 34 39 31:53.64 10:17/M
5 Kathleen Dunham Oil City PA 910 33 47 32:50.21 10:35/M
6 Olivia Sutton Loretto PA 967 31 61 36:09.86 11:40/M
7 Anna Tinik Northern Cambria P 968 36 72 43:43.17 14:06/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Veronica Depetro Northern Cambria P 907 48 5 24:23.92 7:52/M
2 Karen Conrad Carrolltown PA 906 44 34 30:48.60 9:56/M
3 April Miller Nicktown PA 940 41 37 31:30.65 10:10/M
4 Vicki Boslet Dublin OH 901 40 44 32:15.95 10:24/M
5 Rhonda Foust 880 48 46 32:49.96 10:35/M
6 Kristina Small Cherry Tree PA 963 45 59 35:59.96 11:36/M
7 Aggie Poole Ebensburg PA 952 43 71 42:27.23 13:42/M
8 Christine Cerwensky Portage PA 905 45 73 43:43.48 14:06/M
Female 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nichol Genesi Ebensburg PA 915 50 13 27:37.15 8:55/M
2 Deanna Sherry 890 55 42 32:10.77 10:23/M
3 Mary Yahner 893 53 54 35:01.67 11:18/M
4 Beth Hoffman 883 51 58 35:44.21 11:32/M
5 Debbie Kirsch Hastings PA 925 54 63 36:48.45 11:52/M
Female 60 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Janice Kosto 887 64 55 35:03.71 11:18/M
2 Tina Hinkus 894 62 66 37:14.89 12:01/M
3 Barbara Golgosky Ebensburg PA 916 62 78 48:26.86 15:37/M
4 Kathryn Kuskoski 874 63 79 48:27.40 15:38/M
Male 11 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Samuel Kauffman Mahaffey PA 923 16 4 24:07.83 7:47/M
2 Brock Eckenrode Ebensburg PA 911 14 9 26:40.44 8:36/M
3 Adam Link Chest Springs PA 934 17 11 27:25.56 8:51/M
4 Tyler Scott Clymer PA 960 16 15 27:37.94 8:55/M
5 Ethan Miller Nicktown PA 943 15 21 28:57.36 9:20/M
6 Jacob Kauffman Mahaffey PA 922 11 29 30:10.25 9:44/M
7 Logan Smith Cherry Tree PA 964 12 38 31:32.70 10:10/M
8 Ricky Kirsch Hastings PA 926 13 41 32:07.32 10:22/M
9 Jacob Redfield 895 14 56 35:12.71 11:21/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dylan Kutruff Flinton PA 929 25 19 28:49.42 9:18/M
2 Nolan Paronish Northern Cambria P 951 23 23 29:14.19 9:26/M
3 Madison Shobert Northern Cambria P 961 26 49 33:23.86 10:46/M
4 Matthew Dillon Virginia Beach VA 908 25 52 34:46.82 11:13/M
5 Nick Gueguen Hastings PA 918 29 60 36:00.36 11:37/M
6 Tyler Hayes Flinton PA 920 29 65 36:57.19 11:55/M
7 Peter Farabaugh Carrolltown PA 913 29 77 47:01.25 15:10/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dean Banko 888 36 1 19:09.19 6:11/M
2 Ron Liscio Jr 875 35 3 24:02.32 7:45/M
3 Andrew Robley Hollidaysburg PA 955 30 17 28:25.69 9:10/M
4 Ben Lechene Patton PA 932 36 20 28:56.95 9:20/M
5 Ben Miller Windber PA 941 37 24 29:24.33 9:29/M
6 Shane Brunazzi Boston PA 878 38 27 29:49.70 9:37/M
7 Isaiah Slonaker Iv Zionsville PA 962 30 32 30:45.33 9:55/M
8 Andriy Kelt 924 31 43 32:11.19 10:23/M
9 Charles Deckard Carrolltown PA 2053 37 62 36:25.14 11:45/M
10 Joseph Stavish 873 39 68 41:05.86 13:15/M
11 Greg Neugebauer Ebensburg PA 948 36 76 46:39.48 15:03/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Bell 886 42 10 27:12.66 8:46/M
2 Ray Guzic 892 48 18 28:40.19 9:15/M
3 D J Noel Nanty Glo PA 950 43 40 31:56.12 10:18/M
4 Michael Wallen Carrolltown PA 970 43 67 37:31.47 12:06/M
5 Roy Hill 871 45 70 41:54.33 13:31/M
6 Craig Murdock Commodore PA 944 43 74 44:45.43 14:26/M
Male 50 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Edgar Link Chest Springs PA 935 51 8 26:31.57 8:33/M
2 Ken Vescovi 885 57 26 29:25.15 9:29/M
3 Tom Chernish 882 54 33 30:46.95 9:55/M
4 John Walk 881 52 45 32:24.70 10:27/M
5 David Foust 879 50 48 33:23.86 10:46/M
6 Jerry Fabian Everett PA 912 56 69 41:14.98 13:18/M
Male 60 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jim Gresko 872 63 30 30:23.70 9:48/M
2 James Maurer Nicktown PA 937 61 35 30:51.20 9:57/M
1 MILE
Female 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Mccombie Nicktown PA 2126 13 5 17:30.89 17:30/M
2 Ava Dobransky Northern Cambria P 2061 13 6 17:31.29 17:31/M
3 Stephanie Leamer Commodore PA 2107 39 7 17:32.69 17:32/M
4 Grace Stiles Elmora PA 2153 15 8 17:34.55 17:34/M
5 Chelsey Miller Windber PA 2132 27 9 17:35.98 17:35/M
6 Machele Scott 2174 40 10 17:39.63 17:39/M
7 Jen Smith 2231 43 11 17:41.66 17:41/M
8 Lue Kordish 2227 68 12 17:51.19 17:51/M
9 Susan Morris 2177 48 13 17:51.68 17:51/M
10 Renee Powell 2226 43 14 17:51.89 17:51/M
11 Debbie Lockard Cherry Tree PA 2123 62 16 17:55.94 17:55/M
12 Carol Sodmont Ebensburg PA 2148 53 17 17:59.19 17:59/M
13 Tina Dumm Ebensburg PA 2069 40 18 17:59.50 17:59/M
14 Sharon Kline Carrolltown PA 2103 29 21 18:23.69 18:23/M
15 Alma Kline Carrolltown PA 2099 59 22 18:23.70 18:23/M
16 Anna Kline Carrolltown PA 2100 19 23 18:23.90 18:23/M
17 Beverly Sherry Nicktown PA 2146 61 25 18:40.19 18:40/M
18 Stacy Paronish 2178 51 26 18:40.40 18:40/M
19 Elizabeth Kline Carrolltown PA 2101 28 27 18:49.17 18:49/M
20 Lynn Myslivy Northern Cambria P 2137 34 28 18:49.44 18:49/M
21 Robin Smith Carrolltown PA 2147 44 29 18:50.19 18:50/M
22 Wanda Christoff Elmora PA 2050 65 30 18:50.94 18:50/M
23 Cindy Legros Hastings PA 2110 54 31 18:57.57 18:57/M
24 Lydia Bezille Hastings PA 2039 0 32 18:58.41 18:58/M
25 Ashley Mcdonald PA 2127 30 33 19:00.35 19:00/M
26 Candace Wheatley PA 971 63 35 19:00.44 19:00/M
27 Loreen Bencie 2173 60 36 19:24.95 19:24/M
28 Lisa Crynock Mineral Point PA 2052 45 37 19:24.98 19:24/M
29 Ashley Miller Northern Cambria P 2131 33 39 19:34.58 19:34/M
30 Grace MacAluso 2170 56 41 19:45.13 19:45/M
31 Marleena Frederick Clarksburg WV 2082 25 42 19:48.40 19:48/M
32 Christine Parrish Northern Cambria P 2139 43 43 19:53.70 19:53/M
33 Sandy Bolvin Northern Cambria P 2041 47 44 19:53.70 19:53/M
34 Nancy Bonneau Hastings PA 2042 0 45 19:53.90 19:53/M
35 Paula Bonneau 2043 0 46 20:24.30 20:24/M
36 Patricia Bernard Hastings PA 2038 60 47 20:24.70 20:24/M
37 Sharon Kwisnek Nicktown PA 2105 55 48 20:27.45 20:27/M
38 Anne Kirsch Carrolltown PA 2094 70 49 20:30.42 20:30/M
39 Donna Keith Nicktown PA 2092 64 50 20:31.20 20:31/M
40 Brittany Rodkey Northern Cambria P 2143 24 52 20:32.45 20:32/M
41 Joy Sodmont Ebensburg PA 2150 14 53 20:35.70 20:35/M
42 Emma Dumm Ebensburg PA 2064 14 54 20:36.45 20:36/M
43 Julia Hoffman 2238 14 55 20:36.95 20:36/M
44 Marian Farabaugh Ebensburg PA 2074 45 56 20:38.70 20:38/M
45 Betty Leslie Nicktown PA 2111 64 57 20:38.70 20:38/M
46 Hannah Farabaugh Ebensburg PA 2073 14 58 20:38.97 20:38/M
47 Nancy Lechene Carrolltown PA 2109 64 59 20:47.95 20:47/M
48 Cheryl Vescovi 2235 57 60 20:48.19 20:48/M
49 Paula Jo Kline 2102 0 61 20:50.85 20:50/M
50 Lisa Murdock Commodore PA 2135 42 62 20:58.95 20:58/M
51 Diane Talerico Hastings PA 2158 56 63 21:07.45 21:07/M
52 Nicole Bougher Northern Cambria P 2045 32 64 21:08.37 21:08/M
53 Kelley Dumm Northern Cambria P 2067 30 65 21:08.70 21:08/M
54 Patricia Miller Pittsburgh PA 2133 31 66 21:36.93 21:36/M
55 Christy Link 2121 28 67 21:37.45 21:37/M
56 Amanda Wertz Patton PA 2164 34 68 21:43.65 21:43/M
57 Jennifer Mcmackin Northern Cambria P 2129 31 69 21:46.71 21:46/M
58 Sarah Kelt 2093 32 71 21:52.81 21:52/M
59 Rheanna Toy 2239 26 74 21:59.80 21:59/M
60 Marie Boland Nicktown PA 2040 71 75 22:09.20 22:09/M
61 Kristie Deckard Carrolltown PA 2054 36 76 22:09.62 22:09/M
62 Corie Yeager Cherry Tree PA 2166 33 77 22:25.96 22:25/M
63 Frankie Fry Cherry Tree PA 2084 58 78 22:26.18 22:26/M
64 Jackie Yeager Cherry Tree PA 2167 61 79 22:27.45 22:27/M
65 Jessica Adams Commodore PA 2036 31 80 22:27.59 22:27/M
66 Nancy McKee 2176 59 81 22:29.42 22:29/M
67 Norma Nealen 2175 59 82 22:30.44 22:30/M
68 Heather McKee 2240 20 83 22:31.69 22:31/M
69 Cathy Henico Hastings PA 2091 47 84 22:32.20 22:32/M
70 Stacy Kuhn Emeigh PA 2104 47 85 22:33.53 22:33/M
71 Kelly Stock Ebensburg PA 2155 42 86 22:34.13 22:34/M
72 Denise Eckenrode PA 2070 47 87 22:36.16 22:36/M
73 Jean Dumm Nicktown PA 2065 56 88 22:37.44 22:37/M
74 Nancy Mcmullen Gallitzin PA 2130 33 89 22:37.65 22:37/M
75 Melissa Stiles Elmora PA 2154 40 90 22:40.31 22:40/M
76 Barbara Frantz Northern Cambria P 2078 61 91 22:40.46 22:40/M
77 Leah Frederick Carrolltown PA 2081 12 92 22:51.96 22:51/M
78 Patti Frederick Carrolltown PA 2083 52 94 22:52.64 22:52/M
79 Donna Kirsch Nicktown PA 2095 47 95 22:56.49 22:56/M
80 Lydia Kirsch Nicktown PA 2096 12 96 22:56.89 22:56/M
81 Lynn Sprague 2168 52 97 23:01.19 23:01/M
82 Chelsea Frederick Carrolltown PA 2080 25 98 23:07.11 23:07/M
83 Daria Wargo Nicktown PA 2161 53 100 23:49.70 23:49/M
84 Annette Fisanick Nicktown PA 2076 56 101 23:50.11 23:50/M
85 Janet Sodmont 2149 0 103 23:54.15 23:54/M
86 Theresa Palmer 2229 58 104 23:54.46 23:54/M
87 Macy Ligas 2233 61 105 23:54.83 23:54/M
88 Cindy Urgolites 2172 55 107 24:15.98 24:15/M
89 Ann Poole Ebensburg PA 2141 67 108 24:19.46 24:19/M
90 Rachael Lieb Nicktown PA 2117 34 111 24:48.18 24:48/M
91 Tara Lieb Heilwood PA 2119 48 112 24:49.79 24:49/M
92 Martha Criste Ebensburg PA 2051 68 114 24:54.77 24:54/M
93 Christine Lieb Greensburg PA 2115 28 115 24:56.46 24:56/M
94 Kelly Lieb Punxsutawney PA 2116 23 116 24:59.39 24:59/M
95 Breanna Lieb Nicktown PA 2113 24 117 25:00.40 25:00/M
96 Marguerite Thornton 2237 55 120 25:08.96 25:08/M
97 Carol Lieb Nicktown PA 2114 0 121 25:18.14 25:18/M
98 Elaine A Dumm Nicktown PA 2063 69 122 25:35.96 25:35/M
99 Sharon Dumm Nicktown PA 2068 37 123 25:38.12 25:38/M
100 Olivia Farabaugh Ebensburg PA 2075 16 124 25:38.95 25:38/M
101 Mallory Finch Virginia Beach VA 914 24 125 25:41.81 25:41/M
102 Mary Dillon Nicktown PA 2059 64 126 25:42.23 25:42/M
103 Carol Ryan Natrona Heights PA 2144 69 127 26:45.12 26:45/M
104 Julie Dumm Nicktown PA 2066 62 128 26:45.32 26:45/M
105 Tracey Lieb Johnstown PA 2120 37 129 27:10.46 27:10/M
106 Susan Lieb Carrolltownn PA 2118 68 130 27:11.47 27:11/M
107 Janis Greenawalt Marsteller PA 2085 63 134 30:18.44 30:18/M
108 Carol Weaver Northern Cambria P 2163 63 136 30:21.23 30:21/M
109 Gail Bailey Northern Cambria P 2037 72 137 30:21.23 30:21/M
110 Ashley Miller 2225 26 138 30:32.63 30:32/M
111 Alexa Kline Nicktown PA 2098 30 139 30:34.89 30:34/M
112 Brenda Pawlowski Nicktown PA 2140 51 140 30:37.48 30:37/M
113 Barbara Catchpole Clymer PA 2048 66 141 30:47.70 30:47/M
114 Tina Sodmont Hastings PA 966 51 143 32:24.72 32:24/M
Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Broderick Ryan Northern Cambria P 957 13 1 15:19.68 15:19/M
2 Gary Farabaugh Ebensburg PA 2072 13 2 15:20.12 15:20/M
3 Jude Kline Carrolltown PA 928 13 3 15:20.32 15:20/M
4 Angus Ryan Northern Cambria P 956 11 4 15:22.96 15:22/M
5 Gary Lockard Cherry Tree PA 2124 66 15 17:55.73 17:55/M
6 Amin Lieb 2224 12 19 18:08.20 18:08/M
7 Joseph Lechene Carrolltown PA 2108 32 20 18:22.88 18:22/M
8 Gavin Baker 899 11 24 18:32.20 18:32/M
9 Greg Mcdonald 2128 53 34 19:00.35 19:00/M
10 Scott Hunt 2232 36 38 19:25.40 19:25/M
11 Mike MacAluso 2169 70 40 19:44.45 19:44/M
12 Devin Abrams Northern Cambria P 2034 24 51 20:32.20 20:32/M
13 Gavin Dunmyer 2230 12 70 21:52.60 21:52/M
14 Anthony Dragani Ebensburg PA 2062 41 72 21:53.41 21:53/M
15 Ken Palmer 2228 58 73 21:59.40 21:59/M
16 Bill Frederick Carrolltown PA 2079 54 93 22:52.43 22:52/M
17 Mark Wargo Nicktown PA 2162 55 99 23:49.29 23:49/M
18 Chris Fisanick Nicktown PA 2077 59 102 23:50.31 23:50/M
19 Stephen Dillon Nicktown PA 2060 67 106 24:10.14 24:10/M
20 Sean White Ebensburg PA 2165 11 109 24:21.96 24:21/M
21 Marcus Lutman Punxsutawney PA 2125 26 110 24:47.71 24:47/M
22 Andy Lieb Greensburg PA 2112 28 113 24:50.96 24:50/M
23 Nathan Burkhart 2234 27 118 25:05.47 25:05/M
24 Randy Thornton 2236 56 119 25:08.46 25:08/M
25 Joseph Sutton Loretto PA 2157 31 131 27:14.95 27:14/M
26 Joe Urgolites 2171 56 132 29:21.83 29:21/M
27 Frank Farabaugh PA 2071 63 133 29:22.43 29:22/M
28 Thomas Greenawalt Marsteller PA 2086 66 135 30:19.46 30:19/M
29 Benjamin Catchpole Clymer PA 2049 29 142 30:48.23 30:48/M