BEAVER CO. WOMEN'S CENTER RACES
Age Group Results
August 24, 2019
Results By Miles of Smiles Timing Services smileymiles.com
5K
Female OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alysha Bartosh Clinton PA 464 38 2 20:39.59 6:40/M
2 Julie Saibena Monaca PA 420 32 6 21:07.96 6:49/M
3 Ella Andrew BEAVER PA 479 14 9 22:04.28 7:07/M
Female 1 to 12
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Selah Kvetho 493 10 48 30:30.62 9:50/M
2 Brenlee Knox Baden 15005 52 8 51 31:30.33 10:10/M
3 Ella Barnes Trafford 15085 10 6 69 38:08.42 12:18/M
4 Faith Aguirre Ambridge 15003 2 9 71 38:16.45 12:21/M
5 Jocilene Cummings Beaver Falls 15010 24 11 99 45:53.46 14:48/M
Female 13 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Isabella DiPietrantonio BEAVER PA 477 15 16 23:49.90 7:41/M
2 Quinn O'Leary Beaver 15009 69 13 38 28:11.39 9:05/M
3 Nola Watters Ailiquippa PA 485 13 79 40:19.76 13:00/M
4 Kiersten Bruce Hookstown PA 484 13 80 40:22.39 13:01/M
5 Mady Long 56 13 87 43:04.23 13:54/M
6 Alena Fusetti Beaver Falls 15010 36 13 88 43:04.44 13:54/M
7 Haley Romigh 78 13 90 43:04.64 13:54/M
8 Chloe List 59 13 91 43:04.64 13:54/M
9 Ava Davis 28 13 92 43:05.65 13:54/M
10 Piper Romigh 79 13 93 43:07.66 13:55/M
Female 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leah Frederick Ellwood City 16117 34 17 58 33:48.31 10:54/M
2 Mary Reilly Georgetown 15043 74 18 77 39:13.78 12:39/M
3 Angel Zilka Fombell PA 425 17 82 40:29.90 13:04/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rebecca Lozin Beaver Falls PA 471 24 27 26:26.18 8:32/M
2 Rebecca Firstbrook Beaver Falls PA 475 23 66 37:27.26 12:05/M
3 Angelica Teherant Buffalo NY 476 23 67 37:29.93 12:05/M
4 Lauren Turkovich Monroeville 15146 92 28 84 40:53.82 13:11/M
5 Amanda Poleti Aliquippa 15001 72 28 97 44:41.25 14:25/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rayna Knox Baden 15005 53 34 63 36:09.87 11:40/M
2 Amanda Mraovich Ailiquippa PA 429 33 112 53:35.58 17:17/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelley Murdock 462 36 10 22:16.50 7:11/M
2 Courtney Swadley Beaver Falls 15010 88 37 12 23:26.30 7:34/M
3 Kristin Young Gaithersburg, MD 2 245 36 34 27:36.18 8:54/M
4 Christy Hooper Rochester PA 428 35 46 29:58.99 9:40/M
5 Karen Ausel Aliquippa 15001 6 36 74 39:04.52 12:36/M
6 Geri Lynn Cummings Beaver Falls 15010 23 37 98 45:52.19 14:48/M
7 Jacky Miller Rochester 15074 65 35 116 59:43.23 19:16/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stacie Barnes Trafford 15085 13 41 13 23:40.32 7:38/M
2 Tara O'Leary Beaver 15009 70 41 32 26:56.61 8:41/M
3 Lisa Rawlings 422 44 43 29:07.80 9:24/M
4 Jamie Malloy Beaver Falls PA 451 43 89 43:04.48 13:54/M
5 Wendy Lewis Monaca 15061 58 40 96 44:40.20 14:25/M
6 Rachel Woolsey Aliquippa 15001 99 44 107 48:28.83 15:38/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Paula Jerome Beaver Falls 15010 48 47 40 28:48.57 9:17/M
2 Rebecca Grosskopf BEAVER PA 500 48 60 34:47.70 11:13/M
3 Dana Wallace Beaver 15009 96 47 61 35:20.65 11:24/M
4 Melissa Crawford Darlington 16115 21 45 72 38:42.92 12:29/M
5 Angela Smith NEW BRIGHTON PA 456 45 81 40:25.15 13:02/M
6 Jennifer Stoops Gibsonia PA 457 49 83 40:32.91 13:05/M
7 Emily O'Leary Beaver 15009 68 46 100 46:06.96 14:52/M
8 Nicole Pflug Monaca 15061 71 49 106 48:27.68 15:38/M
9 Heather Mondak Rogers OH 44455 67 49 108 49:16.70 15:54/M
10 Tracy Yothers Monaca 15061 93 46 117 59:44.39 19:16/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Fredette Youngwood 15697 35 51 50 31:04.55 10:01/M
2 Kim Kenetz Cranberry 16066 50 53 73 38:44.87 12:30/M
3 Lisa Siwula Cranberry 16066 82 50 78 40:12.72 12:58/M
4 Judy Markel 427 54 114 53:38.52 17:18/M
Female 55 to 60
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Renee McRae BEAVER PA 497 58 11 23:22.66 7:32/M
2 Stacey Sullivan Beaver 15009 87 57 59 34:22.56 11:05/M
3 Denise DiPietro BEAVER PA 490 55 105 48:21.72 15:36/M
Female 61 to 70
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Nancy Smith Oakdale PA 486 64 62 35:22.30 11:25/M
2 Leigh Riemer Conway 15027 77 64 85 41:43.83 13:27/M
3 Patty Avery Aliquippa 15001 7 66 95 44:05.62 14:13/M
4 Carolyn Kupperman Clinton 15026 54 70 101 46:08.84 14:53/M
5 Pat Damp Aliquippa 15001 26 62 102 46:50.25 15:06/M
6 Martha Renner Monaca 15061 76 63 109 49:44.51 16:03/M
7 Cynthia Cienkowski New Brighton 15066 18 62 110 51:59.25 16:46/M
8 Debby Barkely New Brighton 15066 9 61 111 52:01.10 16:47/M
9 Carol Bywaters McDonald 15057 17 61 118 1:03:39.30 20:32/M
Male OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Thomas Danielson Pittsburgh 15205 27 52 1 18:57.33 6:07/M
2 Alec Jerome Beaver Falls 15010 47 13 3 20:50.25 6:43/M
3 Mike Romzi Pittsburgh PA 474 58 4 20:53.15 6:44/M
Male 1 to 12
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jake Kusic Imperial PA 460 12 20 24:49.54 8:00/M
2 Nathan Kusic Imperial PA 465 9 39 28:34.58 9:13/M
3 Lucas Barnes Trafford 15085 12 8 103 47:05.90 15:11/M
Male 13 to 15
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dylan Scheel 458 13 37 28:10.98 9:05/M
2 Francis Aguirre Ambridge 15003 3 15 53 32:09.23 10:22/M
3 Noah Stoudt Beaver 15009 84 15 54 32:22.46 10:26/M
Male 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dante King Monaca PA 487 17 104 48:02.37 15:30/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Waruszewski Coraopolis 15108 97 30 17 24:08.57 7:47/M
2 Adam Young Gaithersburg, MD 2 100 34 52 31:59.52 10:19/M
3 Steven Zelechowski Ailiquippa PA 461 34 113 53:36.00 17:17/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry Burnsworth Center Twp PA 495 39 33 27:30.12 8:52/M
2 Samuel Farkas Beaver Falls 15010 32 37 35 27:53.85 9:00/M
3 Nick Barr BEAVER PA 452 38 45 29:17.77 9:27/M
4 Andrew Ausel Aliquippa 15001 5 35 75 39:05.52 12:36/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Forrest Smith Aliquippa 15001 83 44 21 24:57.79 8:03/M
2 Justin Jocuns Gibsonia 15044 49 43 22 25:14.86 8:08/M
3 Jason Barnes Trafford 15085 11 42 25 26:06.42 8:25/M
4 Todd Biagini Bulger PA 491 43 41 28:48.76 9:17/M
5 Rickie Kvetho 492 42 49 30:33.32 9:51/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chad Lehman BEAVER PA 421 48 15 23:43.58 7:39/M
2 Robert Stoudt Beaver 15009 85 45 19 24:35.18 7:56/M
3 Wayne Kress Ailiquippa PA 470 49 57 33:33.94 10:49/M
4 Robert Charlovitch 453 48 64 36:54.54 11:54/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mark Lamison Cranberry 16066 55 51 5 21:02.81 6:47/M
2 Mike McBride New Brighton 15066 61 52 14 23:41.78 7:38/M
3 Adrian Aguirre Ambridge 15003 1 50 18 24:11.30 7:48/M
4 Thomas Long New Castle PA 466 53 26 26:15.74 8:28/M
5 Rodney Brown New Brighton 15066 16 51 30 26:48.90 8:39/M
6 Jamie Graham Monaca 15061 40 53 36 27:56.11 9:01/M
7 Blake Headen Wellsburg WV 26070 41 52 70 38:08.72 12:18/M
Male 55 to 60
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Terry McGaffic Hookstown PA 478 60 7 21:12.80 6:50/M
2 Brent Collins EVANS CITY PA 488 57 8 21:34.87 6:57/M
3 ? Carpenter BEAVER PA 419 57 23 25:45.14 8:18/M
4 Jim Klein 455 60 31 26:54.13 8:41/M
5 Jim Lopresti Cranberry Twp PA 489 57 44 29:15.92 9:26/M
6 Thomas Saunders McDonald PA 499 59 120 1:03:43.61 20:33/M
Male 61 to 70
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Curtis Feldmeier BEAVER PA 426 65 24 25:52.12 8:21/M
2 Boone Weatherly Aliquippa 15001 98 65 28 26:27.40 8:32/M
3 Frank Tarantine Youngstown OH 4451 89 61 29 26:33.24 8:34/M
4 Ron Neal Rochester PA 494 62 42 28:50.60 9:18/M
5 Rich Avery Aliquippa 15001 8 66 47 30:04.50 9:42/M
6 Jim Miller Freedom 15042 66 66 55 32:26.37 10:28/M
7 Allen Knapp Ambridge 15003 51 63 56 33:05.47 10:40/M
8 Howard Irwin Imperial 15126 46 61 65 37:27.18 12:05/M
9 Denny Baughmman Sr Beaver 15009 14 69 68 37:42.93 12:10/M
10 David Renner Monaca 15061 75 66 76 39:12.13 12:39/M
11 Thomas Knapp Ambridge PA 496 65 119 1:03:40.80 20:32/M
Male 71 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Roy Presnell Chester WV 26034 73 76 86 42:50.39 13:49/M
2 David Brenner Beaver 15009 15 73 94 43:09.78 13:55/M
3 Rolf Engdahl Beaver Falls 15010 30 79 115 54:28.47 17:34/M
10K
Female OVERALL 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephanie Schofield Oakdale PA 340 40 3 42:48.72 6:54/M
2 Gwendolyn Musser Mars 586 33 5 43:51.15 7:04/M
3 Jodi Patterson Aliquippa 591 17 7 45:49.65 7:23/M
Female 16 to 19
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maryna Lytle BEAVER PA 328 16 16 51:46.69 8:21/M
2 Bailey O'Leary Beaver 589 17 25 54:32.81 8:48/M
Female 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Faith Lambert New Castle PA 362 28 13 50:39.44 8:10/M
2 Krista Ross Clinton PA 366 22 27 55:45.83 9:00/M
3 Megan Alicandro Coraopolis 574 26 35 59:50.17 9:39/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jodie Fusetti 581 38 9 47:11.84 7:37/M
2 Maggie Broman Deltona FL 360 37 11 48:19.62 7:48/M
3 Veronica Burnsworth Monaca 576 38 17 51:57.83 8:23/M
4 Jollene Pratte Beaver Falls 593 36 38 1:04:35.22 10:25/M
5 Shalon Farmer Beaver Falls 580 39 43 1:19:07.20 12:46/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristen Ocshenhirt Ellwood City PA 361 43 19 52:59.40 8:33/M
2 Aubrey Brewer Freedom PA 341 41 26 54:32.92 8:48/M
3 Nicole Homich Freedom PA 367 40 40 1:11:03.25 11:28/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dana Marchianda Ailiquippa PA 379 45 12 49:53.35 8:03/M
2 Desiree Kovacevic Darlington PA 348 45 14 50:42.27 8:11/M
3 Kim Carr Aliquippa 577 49 34 58:07.65 9:22/M
4 Diana Farkas Beaver Falls PA 354 49 39 1:05:40.89 10:35/M
5 Robin Redfern New Brighton PA 335 49 41 1:13:55.86 11:55/M
6 Tricia Hopkins Rochester PA 353 49 42 1:13:56.67 11:55/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristine Midcap Wheeling WV 302 50 37 1:03:56.58 10:19/M
Female 55 to 60
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Renee Goodman Harmony 582 55 20 53:05.77 8:34/M
2 Divine Harvey Ambridge 585 56 28 55:53.47 9:01/M
3 Jackie Kish Crescent PA 364 55 36 1:01:17.56 9:53/M
Male OVERALL 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matthew Sudak Mars 595 40 1 39:17.70 6:20/M
2 Doug Basinski Pittsburgh 575 48 2 41:45.81 6:44/M
3 Justin Newbauer Georgetown 588 28 4 43:30.37 7:01/M
Male 20 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Shumaker Beaver 594 24 18 52:36.34 8:29/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tyler Fetchin Ailiquippa PA 304 31 15 51:36.84 8:19/M
2 Devin Walsh BEAVER PA 347 31 22 53:49.47 8:41/M
3 David Rorick Cranberry Twp PA 357 30 29 56:35.11 9:08/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Farkas Beaver Falls 579 36 10 48:09.22 7:46/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Rob Bartosh Clinton PA 363 40 6 45:03.88 7:16/M
Male 55 to 60
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Doug Midcap Wheeling WV 301 57 23 54:06.88 8:44/M
2 Craig Newbauer Georgetown 587 59 24 54:14.67 8:45/M
3 Chris Rizzo Monaca PA 349 59 30 56:52.14 9:10/M
4 David Harvey Ambridge 584 59 33 57:43.81 9:19/M
Male 61 to 70
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jack Patterson Aliquippa 590 61 8 46:39.88 7:31/M
2 John Zack Columbiana OH 598 62 21 53:14.82 8:35/M
3 James Gascoine Cranberry Twp PA 365 62 31 57:04.73 9:12/M
Male 71 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Fisher BEAVER PA 303 71 32 57:33.89 9:17/M