BUTLER ROAD RACE
Overall Finish List
June 29, 2019
Results By Miles of Smiles Timing Services
5 MILE
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Nick Edinger Mars PA 242 27 M 1 Top Fin 27:14.27 5:27/M
2 Andrew Mascio 398 24 M 2 Top Fin 28:39.56 5:44/M
3 Andrew Maxwell 402 22 M 3 Top Fin 29:15.88 5:51/M
4 Noah Petersen Cranberry Twp PA 333 15 M 4 Top Fin 29:20.81 5:52/M
5 Brandon Wise 413 24 M 5 Top Fin 30:18.18 6:04/M
6 Christopher Lewis Pittsburgh PA 300 19 M 1 16-19 31:10.76 6:14/M
7 Stu Bewick West Mifflin PA 213 44 M 1 Top Fin 31:36.81 6:19/M
8 Rebecca Pennington Petrolia PA 331 19 F 1 Top Fin 31:43.77 6:21/M
9 Owen Schessler Mars PA 351 14 M 1 12-15 31:51.71 6:22/M
10 Noah Bowser 408 21 M 1 20-29 32:00.91 6:24/M
11 Garret Daugherty 415 19 M 2 16-19 32:24.47 6:29/M
12 Jason Sittler 362 41 M 2 Top Fin 32:26.96 6:29/M
13 Jack Kelley Saxonburg PA 282 35 M 1 30-39 32:35.49 6:31/M
14 Olivia Murphy Mars PA 323 26 F 2 Top Fin 32:38.55 6:32/M
15 Brad Hanne 265 28 M 2 20-29 32:46.50 6:33/M
16 Michael Fagan 245 36 M 2 30-39 32:55.50 6:35/M
17 Greg Mussitsch 399 53 M 3 Top Fin 33:06.49 6:37/M
18 Zachary Baker Harmony PA 205 16 M 3 16-19 33:13.26 6:39/M
19 Caldwell Holden Pittsburgh PA 276 20 M 3 20-29 33:14.26 6:39/M
20 Matthew Slagle Butler PA 363 25 M 4 20-29 33:21.56 6:40/M
21 Justin Maskal Butler PA 306 35 M 3 30-39 33:23.56 6:41/M
22 Ben Capozzi Cranberry Twp PA 222 15 M 2 12-15 33:39.56 6:44/M
23 Ryan Steigerwald Mars PA 367 14 M 3 12-15 33:46.30 6:45/M
24 Ryan Hughes Butler PA 278 21 M 5 20-29 33:48.81 6:46/M
25 Tina Seech Upper St Clair PA 355 57 F 3 Top Fin 34:06.68 6:49/M
26 Evan Miller Slippery Rock PA 316 24 M 6 20-29 34:29.56 6:54/M
27 Angie Jenny Grove City PA 280 39 F 4 Top Fin 34:34.75 6:55/M
28 Vernon Morrow Butler PA 319 56 M 1 50-59 34:35.56 6:55/M
29 Zachary Best Pittsburgh PA 212 32 M 4 30-39 34:41.51 6:56/M
30 Melissa Cinjacik 411 32 F 5 Top Fin 35:00.61 7:00/M
31 Matt Opdyke Gibsonia PA 326 44 M 1 40-49 36:20.63 7:16/M
32 Chad Pakozdi 327 20 M 7 20-29 36:24.27 7:17/M
33 Dan Mihalko 401 23 M 8 20-29 36:36.81 7:19/M
34 Nathan Sydlik Renfrew PA 373 30 M 5 30-39 36:43.66 7:21/M
35 Elijah Ruediger 407 13 M 4 12-15 36:50.66 7:22/M
36 Titus Wilbur Grove City PA 387 41 M 2 40-49 37:16.98 7:27/M
37 JT Fleming 423 29 M 9 20-29 37:26.65 7:29/M
38 Kevin Condon Butler PA 226 56 M 2 50-59 37:38.47 7:32/M
39 Jim Gallagher Prostpect PA 255 53 M 3 50-59 37:48.57 7:34/M
40 Owen Davis Butler PA 233 13 M 5 12-15 38:09.53 7:38/M
41 Steve Knoll Columbia MD 287 54 M 4 50-59 38:09.72 7:38/M
42 Isaac Boring 416 14 M 6 12-15 38:11.13 7:38/M
43 Brian Phipps Sarasota FL 335 57 M 5 50-59 38:16.45 7:39/M
44 Ian Mcelroy 310 20 M 10 20-29 38:18.67 7:40/M
45 Gordon Davis Butler PA 232 41 M 3 40-49 39:00.64 7:48/M
46 Connie Hoffer Chicora PA 274 44 F 6 Top Fin 39:07.99 7:49/M
47 Anthony Beilstein 211 34 M 6 30-39 39:13.49 7:51/M
48 Andrew Callihan 396 15 M 7 12-15 39:16.59 7:51/M
49 Alayna Edinger 243 27 F 7 Top Fin 39:26.61 7:53/M
50 Rick Mckain Butler PA 311 58 M 6 50-59 39:27.42 7:53/M
51 Kevin Fazio Butler PA 246 47 M 4 40-49 39:28.43 7:54/M
52 Jeff Peterson Sewickley PA 334 48 M 5 40-49 39:31.56 7:54/M
53 Eric Weiland Chicora PA 383 53 M 7 50-59 39:57.50 7:59/M
54 Robert Shick 360 55 M 8 50-59 40:01.32 8:00/M
55 Evonne Patterson Butler PA 329 40 F 1 Top Fin 40:08.62 8:02/M
56 Kevin Clark Butler PA 225 27 M 11 20-29 40:15.56 8:03/M
57 Bill Schessler Mars PA 350 50 M 9 50-59 40:33.47 8:07/M
58 Mary White Butler PA 386 59 F 1 50-59 41:21.92 8:16/M
59 Jessica Pallone Butler PA 328 32 F 1 30-39 41:22.12 8:16/M
60 Andrew Menchyk 315 44 M 6 40-49 41:25.31 8:17/M
61 Tonya Theuret Rimersburg PA 375 43 F 1 40-49 41:46.98 8:21/M
62 Dean Denicola Butler PA 236 61 M 1 60-69 41:48.79 8:22/M
63 Sarah Hokanson Farmingham MA 275 35 F 2 30-39 41:51.24 8:22/M
64 Freya Davis 403 14 F 1 12-15 41:59.68 8:24/M
65 Valorie Andreassi Butler PA 202 56 F 2 50-59 42:24.17 8:29/M
66 Andrew Shakely 356 30 M 7 30-39 42:40.48 8:32/M
67 Tim Lawry Sarasota FL 299 56 M 10 50-59 42:53.49 8:35/M
68 Richard Mclaughlin Saxonburg PA 313 41 M 7 40-49 42:55.73 8:35/M
69 Taylor Amerson Butler PA 201 26 M 12 20-29 42:57.32 8:35/M
70 Stephen Call Butler PA 221 22 M 13 20-29 43:11.99 8:38/M
71 Nicole Khoury Cranberry Twp PA 283 48 F 2 40-49 43:49.79 8:46/M
72 Larry Kovel Warren OH 289 71 M 1 70-99 44:00.56 8:48/M
73 Jeffrey Burtner Chicora PA 220 60 M 2 60-69 44:16.29 8:51/M
74 Crystal Wonderling Butler PA 391 41 F 3 40-49 44:20.57 8:52/M
75 Austin Phipps 412 20 M 14 20-29 44:40.69 8:56/M
76 Leah Rapp 417 42 F 4 40-49 44:49.56 8:58/M
77 Joseph Pohl Cranberry Twp PA 336 46 M 8 40-49 45:10.39 9:02/M
78 Sean Dolan 405 58 M 11 50-59 45:10.81 9:02/M
79 Hannah Knoll 286 18 F 1 16-19 45:21.17 9:04/M
80 Mark Knoll 404 49 M 9 40-49 45:21.31 9:04/M
81 Kaitlyn Snedden Butler PA 364 24 F 1 20-29 45:28.70 9:06/M
82 Aj May Butler PA 307 23 M 15 20-29 45:31.17 9:06/M
83 Tom Heisey Allison Park PA 270 67 M 3 60-69 45:31.79 9:06/M
84 Matt Greenawalt 410 35 M 8 30-39 45:38.30 9:08/M
85 Travis Domhoff Freeport PA 239 18 M 4 16-19 45:48.71 9:10/M
86 Brooke Griffith Chicora PA 261 15 F 2 12-15 45:52.56 9:10/M
87 Gussie Beaver Butler PA 210 19 F 2 16-19 45:57.31 9:11/M
88 Bradley Regis Butler PA 339 28 M 16 20-29 46:04.95 9:13/M
89 Christina Dreher Butler PA 241 26 F 2 20-29 46:18.99 9:16/M
90 Renee Rock Lyndora PA 343 36 F 3 30-39 46:22.22 9:16/M
91 Dixie Perrine Kittaning PA 332 35 F 4 30-39 46:22.57 9:16/M
92 Bryan Shoemaker Mars PA 361 50 M 12 50-59 46:22.62 9:16/M
93 Thomas Shetter Butler PA 359 62 M 4 60-69 46:39.52 9:20/M
94 Landon Wood Butler PA 392 53 M 13 50-59 46:43.81 9:21/M
95 Jason Delano Butler PA 235 48 M 10 40-49 46:43.81 9:21/M
96 Blake Williams 418 30 M 9 30-39 47:29.59 9:30/M
97 Courtney Mclaughlin Saxonburg PA 312 36 F 5 30-39 47:36.50 9:31/M
98 Brian Beals Butler PA 208 37 M 10 30-39 47:39.94 9:32/M
99 Amy Macdonald Butler PA 303 32 F 6 30-39 47:41.98 9:32/M
100 Mike Macdonald Butler PA 304 35 M 11 30-39 47:42.18 9:32/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Kathy Hensler Cranberry Twp PA 272 53 F 3 50-59 48:24.75 9:41/M
102 Rich Landgraf Chicora PA 295 47 M 11 40-49 48:27.77 9:41/M
103 Tara Terwilliger Butler PA 374 35 F 7 30-39 48:39.82 9:44/M
104 Bryan Thompson Glenshaw PA 376 50 M 14 50-59 49:04.24 9:49/M
105 Jane Sherry Butler PA 357 62 F 1 60-69 49:23.37 9:53/M
106 Nikki Winkler 390 37 F 8 30-39 49:24.99 9:53/M
107 Helen Phipps 420 30 F 9 30-39 49:32.70 9:54/M
108 Lindsey Morando Butler PA 318 28 F 3 20-29 49:35.54 9:55/M
109 Jocelyn Shetter Butler PA 358 65 F 2 60-69 49:36.97 9:55/M
110 David Steigerwald 421 50 M 15 50-59 49:47.76 9:57/M
111 Dan Gallagher Boardman OH 254 53 M 16 50-59 49:57.76 9:59/M
112 Tricia Schaefer Butler PA 348 40 F 5 40-49 50:01.57 10:00/M
113 Marie Murdick Evans City PA 322 50 F 4 50-59 50:06.89 10:01/M
114 Jessica Lauer Butler PA 298 34 F 10 30-39 50:09.32 10:02/M
115 Paul Johnson 422 72 M 2 70-99 50:17.49 10:03/M
116 Scott Baker Harmony PA 204 47 M 12 40-49 50:18.50 10:04/M
117 Robert Crawford East Brady PA 229 72 M 3 70-99 50:20.32 10:04/M
118 Krista Geagan Butler PA 257 33 M 12 30-39 50:47.57 10:09/M
119 Suzzanne Freeze Butler PA 252 48 F 6 40-49 50:52.82 10:10/M
120 Allison Gaiser Kittanning PA 253 40 F 7 40-49 51:05.72 10:13/M
121 Katre Jamison Evans City PA 279 61 F 3 60-69 51:18.74 10:16/M
122 Ryan Helsel Butler PA 271 41 M 13 40-49 51:21.38 10:16/M
123 Eric Schiller Pittsburgh PA 353 49 M 14 40-49 51:23.20 10:17/M
124 Elizabeth Yale Franklin PA 393 39 F 11 30-39 51:32.75 10:18/M
125 Heather Roberts 342 46 F 8 40-49 51:38.66 10:20/M
126 Jerome(Jerry) Heinz Butler PA 269 72 M 4 70-99 51:40.35 10:20/M
127 Karlee Kushnereit Evans City PA 291 24 F 4 20-29 51:45.32 10:21/M
128 Susan Kushnereit Evans City PA 292 60 F 4 60-69 51:45.69 10:21/M
129 Susan Landgraf Fenelton PA 296 47 F 9 40-49 51:45.80 10:21/M
130 Leeanne Bundy Kittanning PA 219 37 F 12 30-39 51:58.82 10:24/M
131 Erin Hartle West Sunbury PA 267 40 M 15 40-49 52:10.57 10:26/M
132 Christopher Capozzi Cranberry Twp PA 223 55 M 17 50-59 52:33.57 10:31/M
133 Kory Nowakowski Butler PA 324 34 M 13 30-39 52:33.79 10:31/M
134 Todd Curtin Butler PA 231 43 M 16 40-49 52:57.24 10:35/M
135 Darragh Topper Gibsonia PA 377 34 F 13 30-39 52:57.44 10:35/M
136 Stephen Sargent Gibsonia PA 347 62 M 5 60-69 53:11.26 10:38/M
137 David Blackwell Butler PA 215 55 M 18 50-59 53:17.15 10:39/M
138 Trevor Miller Butler PA 317 26 M 17 20-29 53:41.16 10:44/M
139 Chad Broman Butler PA 218 43 M 17 40-49 53:41.76 10:44/M
140 Jeffrey Everton Butler PA 244 51 M 19 50-59 53:43.41 10:45/M
141 Tammi Landgraf Chicora PA 297 43 F 10 40-49 53:57.82 10:47/M
142 William Barger Butler PA 206 63 M 6 60-69 54:04.82 10:49/M
143 Jonathan Kline Butler PA 285 37 M 14 30-39 54:15.53 10:51/M
144 Shannon Gallagher Butler PA 256 27 F 5 20-29 54:15.72 10:51/M
145 Emily Kline Butler PA 284 35 F 14 30-39 54:15.73 10:51/M
146 Hottie Brasseur 409 18 F 3 16-19 55:04.97 11:01/M
147 David Voland Portersville PA 382 23 M 18 20-29 55:05.79 11:01/M
148 David Mcelroy 309 51 M 20 50-59 55:22.57 11:04/M
149 Lucy Hartle West Sunbury PA 268 12 F 3 12-15 55:27.57 11:05/M
150 Jessica Ryan Karns City PA 346 29 F 6 20-29 56:06.82 11:13/M
151 Sandy Phipps 419 56 F 5 50-59 56:14.46 11:15/M
152 Kaitlyn Reges Butler PA 338 32 F 15 30-39 56:22.99 11:16/M
153 John Stutz Evans City PA 370 52 M 21 50-59 56:23.99 11:17/M
154 Heidi Fleming Butler PA 250 47 F 11 40-49 56:25.35 11:17/M
155 Jerry Schwab Butler PA 354 67 M 7 60-69 56:37.28 11:19/M
156 Dane Winkler Butler PA 389 39 M 15 30-39 56:50.32 11:22/M
157 Douglas Hall Butler PA 264 39 M 16 30-39 57:02.30 11:24/M
158 John Richardson Butler PA 340 32 M 17 30-39 57:05.46 11:25/M
159 Paul Chadman Chicora PA 224 43 M 18 40-49 57:15.42 11:27/M
160 Mike Freeze Butler PA 251 60 M 8 60-69 57:34.57 11:31/M
161 Peg Harper Chicora PA 266 52 F 6 50-59 57:43.55 11:33/M
162 Antonio Steadman Butler PA 366 46 M 19 40-49 57:53.53 11:35/M
163 Lindsey Mccall Butler PA 308 32 F 16 30-39 58:24.45 11:41/M
164 Joann Gordon 395 50 F 7 50-59 59:25.75 11:53/M
165 Olivia Richardson Butler PA 341 31 F 17 30-39 1:00:06.76 12:01/M
166 Jess Lampman Grove City PA 294 29 F 7 20-29 1:00:22.83 12:04/M
167 Danielle Schiebel Butler PA 352 24 F 8 20-29 1:00:23.23 12:05/M
168 Roger Stoner Butler PA 369 52 M 22 50-59 1:01:20.32 12:16/M
169 Cheri Stoner Butler PA 368 51 F 8 50-59 1:01:21.16 12:16/M
170 Nicole Munko Butler PA 321 34 F 18 30-39 1:01:39.99 12:20/M
171 Amanda Green Butler PA 259 44 F 12 40-49 1:01:39.99 12:20/M
172 Tabbi Reefer Kittanning PA 337 28 F 9 20-29 1:02:03.51 12:25/M
173 Cara Roxberry Petrolia PA 344 12 F 4 12-15 1:02:05.74 12:25/M
174 Alice Smith 406 43 F 13 40-49 1:02:10.35 12:26/M
175 Peter Donaldson 414 43 M 20 40-49 1:02:57.30 12:35/M
176 Joe Honse 397 56 M 23 50-59 1:03:59.29 12:48/M
177 Tom Turner Butler PA 380 63 M 9 60-69 1:04:14.56 12:51/M
178 Vickie Turner Butler PA 381 66 F 5 60-69 1:04:21.28 12:52/M
179 Robin Trinko Butler PA 379 54 F 9 50-59 1:04:21.77 12:52/M
180 Destiny Holt Butler PA 277 20 F 10 20-29 1:04:22.81 12:52/M
181 Mackenzie Birckbichler Butler PA 214 15 F 5 12-15 1:04:22.83 12:52/M
182 Stephanie Wingfield Pittsburgh PA 388 34 F 19 30-39 1:04:24.50 12:53/M
183 Seth Peasley Cranberry Twp PA 330 42 M 21 40-49 1:04:59.72 13:00/M
184 Dezso Csizmadia Butler PA 230 80 M 5 70-99 1:06:47.57 13:21/M
185 Rafael Avecillas Butler PA 203 33 M 18 30-39 1:13:28.93 14:42/M
186 Karla Dodd Butler PA 238 28 F 11 20-29 1:13:29.33 14:42/M
187 Rochelle Bowen Butler PA 217 30 F 20 30-39 1:13:29.92 14:42/M
188 Gary Sutton Pittsburgh PA 372 63 M 10 60-69 1:15:49.32 15:10/M
189 Michael Green Butler OR 260 52 M 24 50-59 1:21:20.32 16:16/M
190 Lynnette Fetters Butler PA 248 27 F 12 20-29 1:25:38.32 17:08/M
191 Carole Hall Butler PA 263 55 F 10 50-59 1:34:37.32 18:55/M
192 Robert Beck Gibsonia PA 789 65 M 11 60-69 1:35:30.32 19:06/M
193 Theresa Beck Gibsonia PA 790 62 F 6 60-69 1:35:33.32 19:07/M
2K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Jake Taciach 717 23 M 1 Top Fin 7:37.12 6:09/M
2 Michael Braun Butler PA 798 13 M 2 Top Fin 8:16.80 6:40/M
3 Samantha Cornell Chicora PA 813 14 F 1 Top Fin 8:34.55 6:55/M
4 Kara Kemple Butler 708 15 F 2 Top Fin 8:46.16 7:04/M
5 Madison Mcgarrah Butler PA 905 12 F 3 Top Fin 9:01.62 7:16/M
6 Brady Collins Butler PA 807 17 M 3 Top Fin 9:09.80 7:23/M
7 Lily Flood 709 12 F 1 12-15 9:20.54 7:32/M
8 Brendan Malloy Cranberry Twp PA 892 16 M 1 16-19 9:23.80 7:34/M
9 Derrick Henderson 722 62 M 1 60-69 9:24.30 7:35/M
10 Caitlin Peratt Butler PA 925 16 F 1 16-19 9:34.30 7:43/M
11 Gracie Hartle West Sunbury PA 852 10 F 1 1-11 9:55.36 8:00/M
12 Ben Swigart Butler PA 970 29 M 1 20-29 9:58.64 8:02/M
13 Owen Boring 723 12 M 1 12-15 10:01.49 8:05/M
14 Joshua Noronha Connoquenessing PA 920 9 M 1 1-11 10:09.14 8:11/M
15 Michael Fiorina Butler PA 836 50 M 1 50-59 10:16.53 8:17/M
16 Lissy Cornell Chicora PA 812 11 F 2 1-11 10:20.30 8:20/M
17 Addyson Traggiai Butler PA 977 11 F 3 1-11 10:21.30 8:21/M
18 Marissa Traggiai Butler PA 978 14 F 2 12-15 10:25.54 8:24/M
19 Trey Lule Butler PA 890 19 M 2 16-19 10:37.52 8:34/M
20 Jason Hoffer 706 13 M 2 12-15 10:40.17 8:36/M
21 Eva Stutz Evans City PA 968 10 F 4 1-11 10:55.25 8:48/M
22 Andrew Emmorey 832 8 M 2 1-11 10:58.72 8:51/M
23 Abigail Benninger 712 24 F 1 20-29 11:07.28 8:58/M
24 Patrick Hortert Butler PA 861 50 M 2 50-59 11:13.80 9:03/M
25 Donna Eshenbaugh West Sunbury PA 834 55 F 1 50-59 11:22.95 9:10/M
26 Isaac Helsel Butler PA 854 8 M 3 1-11 11:23.55 9:11/M
27 Lian Kovach Butler PA 873 7 M 4 1-11 11:25.19 9:12/M
28 Jon Kovach Butler PA 872 38 M 1 30-39 11:26.80 9:13/M
29 Frank Prazenica Sarver PA 928 72 M 1 70-99 11:32.73 9:18/M
30 Tracy Traggiai Butler PA 979 45 F 1 40-49 11:49.55 9:32/M
31 Arun Noronha Connoquenessing PA 919 40 M 1 40-49 11:54.73 9:36/M
32 Evan Kapson Renfrew PA 865 12 M 3 12-15 12:04.12 9:44/M
33 Makayla Mclister Butler PA 908 12 F 3 12-15 12:07.40 9:46/M
34 Lisa Moore Chicora PA 913 47 F 2 40-49 12:22.64 9:58/M
35 Audra Cubbage Boyers PA 820 33 F 1 30-39 12:24.85 10:00/M
36 John Reddick Mars PA 938 58 M 3 50-59 12:30.78 10:05/M
37 Macie Mclister Butler PA 907 10 F 5 1-11 12:33.80 10:07/M
38 Aliza Green Butler PA 844 10 F 6 1-11 12:34.27 10:08/M
39 Kip Collins Butler PA 809 46 M 2 40-49 12:37.53 10:10/M
40 Emerson Mcgarrah Butler PA 904 9 F 7 1-11 12:37.73 10:10/M
41 Laura Benninger 711 60 F 1 60-69 12:58.30 10:27/M
42 Christine Grossman Saxonburg PA 846 48 F 3 40-49 13:05.54 10:33/M
43 Isabella Gaiser 726 12 F 4 12-15 13:06.55 10:34/M
44 Camden Schaefer Butler PA 953 8 M 5 1-11 13:10.27 10:37/M
45 Daniel Malloy Cranberry Twp PA 893 49 M 3 40-49 13:28.44 10:52/M
46 Karen Malloy Cranberry Twp PA 895 14 F 5 12-15 13:28.44 10:52/M
47 Emily Hoffer 705 11 F 8 1-11 13:32.54 10:55/M
48 John Swigart Butler PA 971 55 M 4 50-59 13:37.15 10:59/M
49 Rebecca Shuster Evans City PA 962 29 F 2 20-29 13:37.76 10:59/M
50 Amy Hortert Butler PA 860 46 F 4 40-49 13:39.55 11:00/M
51 Mary Baxter Butler PA 787 57 F 2 50-59 13:40.80 11:01/M
52 Matthew Wilczynski Cabot PA 995 8 M 6 1-11 13:49.64 11:09/M
53 Cynthia Reddick Butler PA 937 59 F 3 50-59 13:52.49 11:11/M
54 James Relihan Cabot PA 939 50 M 5 50-59 13:53.29 11:12/M
55 Brooke Peterson Renfrew PA 926 19 F 2 16-19 13:54.72 11:13/M
56 Gianna Collins Butler PA 808 19 F 3 16-19 13:58.77 11:16/M
57 Wendy Collins Butler PA 810 48 F 5 40-49 14:03.44 11:20/M
58 Mary Relihan Cabot PA 940 50 F 4 50-59 14:03.64 11:20/M
59 Christi Hilliard Butler PA 857 47 F 6 40-49 14:04.44 11:21/M
60 Debbie Kuminkoski Butler PA 877 58 F 5 50-59 14:11.80 11:26/M
61 Sonja Crawford East Brady PA 816 70 F 1 70-99 14:22.24 11:35/M
62 Tyler L Butler PA 880 39 F 2 30-39 14:29.31 11:41/M
63 Gregory Crotzer Butler PA 818 10 F 9 1-11 14:45.48 11:54/M
64 Peter Winkler Franklin PA 997 66 M 2 60-69 14:53.17 12:00/M
65 Ann Cheman Harmony PA 805 68 F 2 60-69 15:03.55 12:08/M
66 Valerie Sands 701 74 F 2 70-99 15:10.56 12:14/M
67 Rachel Spinetti Butler PA 967 34 F 3 30-39 15:57.55 12:52/M
68 Shannon Weber Butler PA 989 35 F 4 30-39 16:03.22 12:57/M
69 Kathy Pruszenski Butler PA 929 48 F 7 40-49 16:03.98 12:57/M
70 Christine Bagley Butler PA 782 48 F 8 40-49 16:18.80 13:09/M
71 Kathy Rogerson Butler PA 947 63 F 3 60-69 16:36.80 13:23/M
72 Conner Crotzer Butler PA 817 10 M 7 1-11 16:45.55 13:30/M
73 Lois Swigart Butler PA 972 54 F 6 50-59 17:04.95 13:46/M
74 Mark Rogerson Butler PA 948 63 M 3 60-69 17:15.97 13:55/M
75 Tim Amerson 724 63 M 4 60-69 17:16.31 13:55/M
76 Valerie Mosley Brookfield OH 914 52 F 7 50-59 17:19.81 13:58/M
77 Lisa Miller Slippery Rock PA 911 54 F 8 50-59 17:21.65 14:00/M
78 Julia Lippert Zelienople PA 883 11 F 10 1-11 17:25.71 14:03/M
79 Kathleen Gallagher Butler PA 840 56 F 9 50-59 17:32.58 14:08/M
80 Robert Sands 702 76 M 2 70-99 18:04.43 14:34/M
81 Wendy Roxberry Petrolia PA 950 50 F 10 50-59 18:06.26 14:36/M
82 Mark Warren Butler PA 984 62 M 5 60-69 18:19.12 14:46/M
83 Michael Sr. Lippert Zelienople PA 885 42 M 4 40-49 18:27.58 14:53/M
84 Susan Baughman Chicora PA 786 65 F 4 60-69 18:37.45 15:01/M
85 Denel Cavalero Butler PA 802 48 F 9 40-49 18:40.52 15:03/M
86 Colter Cavalero Butler PA 801 21 M 2 20-29 18:40.73 15:03/M
87 Carrie Curtis 721 46 F 10 40-49 18:59.65 15:19/M
88 Janet Long Chicora PA 888 56 F 11 50-59 19:00.62 15:19/M
89 Antoinette Knoll Chicora PA 870 78 F 3 70-99 19:10.83 15:27/M
90 Amylia Gaiser 725 9 F 11 1-11 19:12.25 15:29/M
91 David Fisher Renfrew PA 837 10 M 8 1-11 19:13.27 15:30/M
92 Tiffany Crotzer Butler PA 819 39 F 5 30-39 19:36.50 15:48/M
93 Sharon Hopper Oil City PA 859 57 F 12 50-59 19:45.80 15:56/M
94 Kim Davis Polk PA 821 57 F 13 50-59 19:46.80 15:56/M
95 Joanne Schwab Butler PA 958 65 F 5 60-69 20:30.48 16:32/M
96 Ella Schoentag Butler PA 954 81 F 4 70-99 20:39.20 16:39/M
97 Renee Johnson 704 10 F 12 1-11 20:40.21 16:40/M
98 Tracey Fisher Renfrew PA 838 55 F 14 50-59 20:44.50 16:43/M
99 Khloe Keefer Slippery Rock PA 867 7 F 13 1-11 21:07.78 17:02/M
100 Dhyana Keefer Slippery Rock PA 866 32 F 6 30-39 21:07.78 17:02/M
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
101 Madyson Hall Butler PA 848 12 F 6 12-15 21:10.80 17:04/M
102 Reese Ohorodnyk Beaver PA 923 6 F 14 1-11 21:14.24 17:07/M
103 Carrie Ohorodnyk Beaver PA 921 36 F 7 30-39 21:14.30 17:07/M
104 John Ohorodnyk Beaver PA 922 42 M 5 40-49 21:14.43 17:07/M
105 Donna Traficante Leechburg PA 378 58 F 15 50-59 21:23.17 17:15/M
106 Amanda Johnson Butler PA 281 36 F 8 30-39 21:36.81 17:25/M
107 Gayle Malloy Cranberry Twp PA 894 44 F 11 40-49 21:40.81 17:28/M
108 Aidan Malloy Cranberry Twp PA 891 12 M 4 12-15 21:41.81 17:29/M
109 Connie Dixon Butler PA 237 50 F 16 50-59 21:53.80 17:39/M
110 Kelly Sumansky 720 40 F 12 40-49 21:53.91 17:39/M
111 Gage Sumansky 710 8 M 9 1-11 21:54.62 17:40/M
112 Nicole Volk Lyndora PA 982 30 F 9 30-39 22:05.12 17:49/M
113 Shelby Bartley East Butler PA 785 25 F 3 20-29 22:05.60 17:49/M
114 Mark Hall Butler PA 849 75 M 3 70-99 22:26.27 18:05/M
115 Lauren Mcelhaney Butler PA 903 25 F 4 20-29 22:27.50 18:06/M
116 Kerry Mcelhaney Butler PA 902 63 F 6 60-69 22:28.31 18:07/M
117 Deana Whitman Rouseville PA 991 48 F 13 40-49 22:28.51 18:07/M
118 Jim Nocera Butler PA 918 65 M 6 60-69 22:28.51 18:07/M
119 Alyssa Moon Rouseville PA 912 25 F 5 20-29 22:29.31 18:08/M
120 John Galante 713 58 M 6 50-59 22:32.77 18:10/M
121 Dorothy Galante 716 80 F 5 70-99 22:32.77 18:10/M
122 Mary Beth Galante 714 59 F 17 50-59 22:33.99 18:11/M
123 Jeanine Galante 715 55 F 18 50-59 22:33.99 18:11/M
124 Keelia Randles New Castle PA 931 8 F 15 1-11 22:36.22 18:14/M
125 Suzanne Ross Fenelton PA 949 53 F 19 50-59 22:36.23 18:14/M
126 Ann Bartoe Vandergrift PA 207 53 F 20 50-59 22:36.27 18:14/M
127 Amanda Randles New Castle PA 930 33 F 10 30-39 22:43.18 18:19/M
128 Rhonda Gornick Butler PA 843 49 F 14 40-49 22:43.81 18:19/M
129 Kathy Bresnahan Butler PA 799 60 F 7 60-69 22:57.56 18:30/M
130 Joyce Rauschenberger Butler PA 934 54 F 21 50-59 22:59.49 18:32/M
131 Karen Watterson West Sunbury PA 986 48 F 15 40-49 22:59.49 18:32/M
132 Alex Rauschenberger Butler PA 933 27 M 3 20-29 23:03.56 18:35/M
133 Denise Kremmel Cranberry Twp PA 875 55 F 22 50-59 23:03.77 18:35/M
134 Paula Sypulski Freeport PA 973 58 F 23 50-59 23:58.56 19:20/M
135 Michelle Benko Butler PA 794 32 F 11 30-39 23:58.64 19:20/M
136 Don Best Butler PA 795 66 M 7 60-69 24:04.55 19:25/M
137 Ellen Garbuny Butler PA 842 64 F 8 60-69 24:05.31 19:25/M
138 Eric Duffy Butler PA 829 50 M 7 50-59 24:05.96 19:25/M
139 Barrett Duffy Butler PA 828 11 M 10 1-11 24:06.76 19:26/M
140 Marsha Demeter 719 63 F 9 60-69 24:10.63 19:29/M
141 Paul Demeter 718 63 M 8 60-69 24:11.31 19:30/M
142 Lucille Ray Butler PA 936 76 F 6 70-99 24:11.81 19:30/M
143 Dan Defoggi Butler PA 824 68 M 9 60-69 24:20.22 19:37/M
144 Lauren Early Harrisville PA 831 31 F 12 30-39 24:24.81 19:41/M
145 Daniel Swanson East Brady PA 969 41 M 6 40-49 24:24.93 19:41/M
146 Spencer Duffy Butler PA 830 9 M 11 1-11 24:30.18 19:45/M
147 Denise Langford Butler PA 879 49 F 16 40-49 24:30.79 19:45/M
148 Jaime Lippert Zelienople PA 882 42 M 7 40-49 24:35.26 19:50/M
149 Michael Jr. Lippert Zelienople PA 884 14 M 5 12-15 24:35.68 19:50/M
150 Leeza Mueller Butler PA 916 25 F 6 20-29 24:46.30 19:58/M
151 David Mueller 729 29 M 4 20-29 24:46.81 19:58/M
152 Lisa Smith Butler PA 966 56 F 24 50-59 24:47.54 19:59/M
153 Melanie Kovach Butler PA 874 38 F 13 30-39 24:55.64 20:06/M
154 Cheryl Rashid Butler PA 932 52 F 25 50-59 25:15.81 20:22/M
155 Jeanne Renwick Butler PA 941 58 F 26 50-59 25:16.25 20:23/M
156 Cindi Reynolds Butler PA 942 49 F 17 40-49 25:23.56 20:28/M
157 Nicole Henry Butler PA 856 41 F 18 40-49 25:24.56 20:29/M
158 Jayne Chobot Butler PA 806 57 F 27 50-59 25:29.70 20:33/M
159 Anita Thomas Renfrew PA 975 76 F 7 70-99 25:30.32 20:34/M
160 Rick Mccandless Butler PA 899 72 M 4 70-99 25:36.31 20:39/M
161 Kaydence Hall Butler PA 847 4 F 16 1-11 25:36.56 20:39/M
162 Kristy Davis Butler PA 822 37 F 14 30-39 25:37.90 20:40/M
163 Joe Strobel 707 47 M 8 40-49 25:42.28 20:44/M
164 Lynette Griffith Chicora PA 845 45 F 19 40-49 25:49.17 20:49/M
165 Beth Wilbert Fenelton PA 992 53 F 28 50-59 25:56.50 20:55/M
166 Tana Webb Fenelton PA 988 53 F 29 50-59 25:56.51 20:55/M
167 Karlee Wilbert Fenelton PA 994 22 F 7 20-29 25:57.56 20:56/M
168 Amanda Webb Fenelton PA 987 21 F 8 20-29 25:57.73 20:56/M
169 Sarah Dominick Gibsonia PA 826 38 F 15 30-39 26:10.31 21:06/M
170 Mark Little Gibsonia PA 886 36 M 2 30-39 26:11.79 21:07/M
171 Shephanie Robbins Butler PA 944 29 F 9 20-29 26:58.81 21:45/M
172 Tricia Sheakley Butler PA 960 45 F 20 40-49 26:59.26 21:46/M
173 Peggy Waston Butler PA 985 51 F 30 50-59 26:59.82 21:46/M
174 Cheri Thomas Butler PA 976 38 F 16 30-39 27:04.35 21:50/M
175 Jennifer Wise Butler PA 999 46 F 21 40-49 27:04.77 21:50/M
176 Amanda Wise West Sunbury PA 998 19 F 4 16-19 27:04.77 21:50/M
177 Tammy Hughes Mercer PA 863 48 F 22 40-49 27:22.23 22:04/M
178 Chelsea Mcclure Butler PA 900 26 F 10 20-29 27:29.55 22:10/M
179 Theresa Otteni Harmony PA 924 55 F 31 50-59 27:30.56 22:11/M
180 Leigh Benish Butler PA 793 33 F 17 30-39 27:39.98 22:18/M
181 David Benish Butler PA 792 32 M 3 30-39 27:42.43 22:20/M
182 Stefanie Mowrey Slippery Rock PA 915 37 F 18 30-39 29:03.62 23:26/M
183 Sandra Cox Butler PA 814 57 F 32 50-59 29:07.51 23:29/M
184 Jaclyn Schur Gibsonia PA 957 39 F 19 30-39 34:23.59 27:44/M
185 Andrew Schur Gibsonia PA 956 33 M 4 30-39 34:24.09 27:45/M
186 Adalena Schur Gibsonia PA 955 3 F 17 1-11 34:24.98 27:45/M
WHEELCHAIR DIV.
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 David Convery Renfrew PA 227 61 M 1 0-99 38:07.00 7:37/M