Male 50 to 54
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 7 Derin Moore 190 53 2 20:28.60 2 0:57.40 1 41:07.30 2 0:40.30 1 27:32.90 1:30:46.50
2 8 Paul Hinkle, Jr. 185 54 1 17:24.80 1 0:37.70 2 45:13.90 1 0:18.60 2 27:49.00 1:31:24.00
Male 55 to 59
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 6 Joe Brandt 199 57 1 16:38.30 1 0:40.30 1 47:49.10 1 0:44.70 1 24:37.00 1:30:29.40
Male 60 to 64
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 10 Jim Adams 196 63 1 17:26.20 3 1:27.40 3 51:49.10 1 0:40.00 1 26:04.50 1:37:27.20
2 11 Barry Mertz 189 63 2 20:14.50 2 0:54.30 1 46:39.60 3 1:08.10 2 30:33.90 1:39:30.40
3 13 John Becker 180 61 3 21:15.50 4 1:43.90 2 49:59.00 4 1:45.40 3 30:35.00 1:45:18.80
4 16 Dave Madden 188 64 4 24:23.80 1 0:46.70 4 1:01:17.90 2 1:01.40 4 34:55.70 2:02:25.50
Male 65 and over
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 18 Terry Householder 198 68 1 30:02.50 1 3:58.30 1 1:02:51.90 1 4:52.00 1 48:07.30 2:29:52.00
MEN TRIATHLON
Male OVERALL MEN TRI Winners
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Vince Fadale 1577 26 4 12:29.10 6 0:35.10 5 33:16.30 4 0:16.50 4 17:23.00 1:04:00.00
2 2 Joshua Cone 1514 36 5 12:57.60 4 0:18.40 4 32:49.40 5 0:17.10 5 20:45.60 1:07:08.10
3 3 Jeff Clinich 1576 57 6 13:07.80 5 0:32.30 6 35:31.90 6 0:35.10 6 21:27.40 1:11:14.50
Male 1 to 15
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 34 Brady Flynn 1521 15 1 14:20.80 1 2:13.30 1 48:22.60 1 0:24.20 1 31:03.30 1:36:24.20
Male 16 to 19
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 8 Dain Vallie 1557 18 1 12:46.30 1 1:53.00 1 40:51.40 1 1:07.60 1 23:36.60 1:20:14.90
Male 20 to 24
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 6 Samuel Mills 1542 23 5 14:32.20 4 1:21.40 1 36:24.30 8 1:02.80 2 23:03.00 1:16:23.70
2 7 Jarod Anderson 1503 20 1 10:41.30 9 3:15.50 2 41:36.90 6 0:35.80 3 23:27.30 1:19:36.80
3 9 Jacob Morrison 1569 23 2 13:01.80 6 1:25.60 6 46:11.20 1 0:18.70 1 22:08.20 1:23:05.50
4 11 Jon Bilek 1508 21 3 13:53.40 3 1:18.20 3 42:04.40 7 0:47.60 5 25:31.40 1:23:35.00
5 23 Brad Beatty 1563 23 7 17:56.40 2 1:14.10 5 45:45.30 3 0:28.40 4 24:17.90 1:29:42.10
6 30 Cooper Gilkey 1522 20 4 14:05.60 5 1:23.70 7 49:21.70 2 0:21.70 6 27:27.60 1:32:40.30
7 31 Benjamin McConnell 1581 21 6 14:57.70 8 2:09.80 4 44:51.90 9 1:31.80 8 29:55.80 1:33:27.00
8 40 Jason Albring 1501 24 8 18:08.80 1 1:02.80 8 54:18.20 4 0:32.80 7 28:51.70 1:42:54.30
9 52 Luke Sherer 1552 23 9 24:59.20 7 1:26.90 9 1:02:05.90 5 0:34.40 9 34:13.80 2:03:20.20
Male 25 to 29
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 27 Sander Vanojtryve 1572 28 3 20:53.60 2 1:33.10 1 41:21.20 4 1:05.70 1 26:46.30 1:31:39.90
2 28 Joseph Dreese 1518 28 1 16:39.30 5 2:14.00 3 46:02.00 1 0:24.30 2 26:54.90 1:32:14.50
3 33 Jesse Hess 1532 27 4 22:26.60 3 1:52.30 2 42:42.40 2 0:41.90 4 28:10.10 1:35:53.30
4 35 Erik Mertz 1540 28 2 19:33.90 4 2:10.70 4 47:06.20 5 1:49.00 3 27:17.70 1:37:57.50
5 44 Matthew Kuula 1538 27 5 22:58.30 1 1:02.80 5 47:56.60 3 1:02.60 5 34:23.20 1:47:23.50
Male 30 to 34
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 5 Justin Trybus 1562 33 1 13:12.90 1 0:54.30 1 34:15.80 7 1:29.50 3 22:22.20 1:12:14.70
2 17 John Skelley 1578 31 4 17:02.30 3 1:18.80 2 40:51.40 9 2:16.30 4 24:17.60 1:25:46.40
3 20 Patrick Neff 1575 31 5 17:20.50 4 1:22.40 3 42:22.10 5 0:54.20 5 24:43.10 1:26:42.30
4 26 David Dandrea 1516 33 3 16:51.00 5 48:54.00 6 25:21.00 1:31:06.00
5 29 Phil Sorrentino 1579 31 8 19:45.40 2 1:11.80 6 49:19.80 3 0:41.50 2 21:38.60 1:32:37.10
6 42 Tony Wolf 1558 32 7 19:23.00 6 2:25.70 7 51:24.90 8 1:46.50 7 29:56.20 1:44:56.30
7 43 Joel Travitz 1555 34 2 16:31.60 9 3:38.60 4 47:25.70 6 0:58.80 10 38:19.00 1:46:53.70
8 47 Devin Carosi 1582 32 9 24:06.60 7 2:52.00 10 59:40.60 2 0:37.00 1 21:32.30 1:48:48.50
9 48 Mike Wahl 1571 32 6 17:29.70 8 2:59.90 8 58:18.80 1 0:30.30 8 30:10.10 1:49:28.80
10 51 Justin Delasko 1565 34 10 24:23.00 5 2:01.40 9 59:01.20 4 0:45.00 9 36:33.70 2:02:44.30
Male 35 to 39
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 10 Jeff Hanlon 1528 39 3 16:29.90 2 1:06.60 1 40:57.80 1 0:26.00 1 24:32.40 1:23:32.70
2 14 Brian Susko 1554 39 2 14:41.30 5 1:42.10 2 41:07.10 4 1:06.80 3 26:32.70 1:25:10.00
3 21 Noel Habashy 1523 37 4 16:56.10 1 0:53.00 3 42:20.70 2 0:26.80 2 26:30.70 1:27:07.30
4 37 Zachary Chick 1512 35 1 13:32.10 3 1:20.30 5 55:07.60 3 0:33.50 4 29:06.30 1:39:39.80
5 45 Corey Buckner 1511 36 5 23:13.00 4 1:32.10 4 48:54.40 5 1:07.50 5 32:58.00 1:47:45.00
Male 40 to 44
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 18 Duane Kolar 1580 42 2 15:18.10 2 1:20.30 1 42:25.70 1 0:34.70 1 26:38.90 1:26:17.70
2 25 Justin Brown 1566 41 1 14:15.60 1 1:12.60 2 46:41.00 2 0:40.70 2 27:09.70 1:29:59.60
3 38 Justin Mandel 1561 41 3 17:48.40 4 3:38.50 4 47:39.40 4 2:49.50 3 28:42.10 1:40:37.90
4 39 Scott Farabaugh 1574 41 4 20:22.00 3 1:36.10 3 47:03.00 3 1:14.80 4 31:10.50 1:41:26.40
Male 45 to 49
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 4 Chuck Kreger 1535 49 1 12:40.70 2 0:47.00 1 37:07.30 1 0:33.90 1 20:16.50 1:11:25.40
2 12 Ian Jones 1533 48 5 18:21.70 4 1:50.80 2 38:31.20 5 1:03.40 3 23:50.60 1:23:37.70
3 13 Tim Morrison 1568 49 4 17:19.90 3 1:07.70 4 42:09.50 2 0:34.30 2 22:35.90 1:23:47.30
4 22 Don Longstreth 1567 47 3 15:15.20 5 2:06.30 5 45:20.40 3 0:42.60 4 24:49.40 1:28:13.90
5 24 Michael DelGrosso 1517 49 2 13:40.80 1 0:44.70 3 41:33.20 4 0:46.90 5 33:14.00 1:29:59.60
Male 50 to 54
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 15 Brian Pellmann 1548 52 2 15:21.80 3 2:12.10 2 43:00.90 4 0:59.10 1 23:37.30 1:25:11.20
2 16 Scott Rinehart 1551 54 3 18:00.10 2 0:33.20 1 40:41.40 1 0:12.80 2 26:07.10 1:25:34.60
3 32 Scott Saffold 1573 51 4 19:06.10 4 2:16.80 3 44:54.50 2 0:31.60 3 27:29.90 1:34:18.90
4 36 Ralf Bauer 1507 54 1 14:19.00 5 2:32.50 4 45:49.50 5 1:42.10 4 35:15.50 1:39:38.60
5 49 Richard Falvo 1520 52 5 23:55.40 1 0:10.70 5 50:47.50 3 0:38.50 5 37:20.50 1:52:52.60
Male 65 and over
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 19 Michael Helbling 1531 65 1 14:24.20 2 1:18.00 1 41:37.00 3 0:48.90 2 28:26.20 1:26:34.30
2 41 Gene Hall 1526 71 6 1:12:00.80 5 54:28.00 3 30:43.10 1:44:05.90
3 46 Malcolm Hall 1527 73 2 21:50.40 3 3:15.90 2 49:15.00 2 0:44.20 4 32:42.60 1:47:48.10
4 50 John Stump 1553 77 3 25:12.40 5 4:14.90 4 1:02:53.20 4 0:49.30 1 27:59.90 2:01:09.70
5 53 Cono Passione 1547 66 5 27:33.90 4 4:00.10 3 58:45.20 6 1:43:19.20 2:14:57.20
6 54 Gary Rhodes 1550 79 4 27:08.70 1 1:04.30 5 1:04:07.60 1 0:36.70 5 46:25.20 2:19:22.50
WOMEN TRIATHLON
Female OVERALL WOMEN TRI Winners
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Deborah Battaglia 1505 56 1 12:51.70 1 0:21.60 2 39:23.90 1 0:23.90 1 24:14.30 1:17:15.40
2 2 Tina Kunstbeck 1537 44 3 15:06.70 3 0:51.10 1 38:04.20 3 1:01:55.70 1:17:56.70
3 3 Laura Cone 1515 32 2 13:19.50 2 0:35.90 3 40:27.80 2 0:41.20 2 24:16.40 1:19:20.80
Female 16 to 19
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 16 Kaitlyn Heil 1530 18 1 14:35.00 2 3:04.30 1 54:23.00 2 0:41.80 1 30:22.40 1:43:06.50
2 20 Nicole Bauer 1506 19 2 16:23.10 1 1:19.60 2 1:02:13.70 1 0:26.50 2 35:21.30 1:55:44.20
Female 20 to 24
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 11 Alea Oakman 1546 22 1 14:14.40 1 2:00.10 2 53:58.60 1 0:23.60 1 26:41.30 1:37:18.00
2 17 Elizabeth Pringle 1549 23 2 19:41.60 2 2:27.60 1 53:02.10 2 0:47.50 2 32:44.70 1:48:43.50
Female 25 to 29
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 13 Adena Mertz 1541 25 1 17:54.80 2 2:38.50 1 48:23.10 2 1:45.60 1 27:18.50 1:38:00.50
2 18 Rachel Haines 1570 28 2 18:17.70 1 2:13.50 2 56:19.50 1 0:34.30 2 32:04.00 1:49:29.00
Female 30 to 34
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 4 Kristin Musselman 1543 32 1 12:55.10 1 0:42.40 2 45:19.50 2 0:49.70 1 25:18.50 1:25:05.20
2 7 Alison Alcantara 1502 31 2 15:42.40 3 1:05.20 1 42:11.80 3 1:19.00 2 26:19.30 1:26:37.70
3 14 Brittany Wolf 1559 32 4 20:51.20 4 3:06.60 3 46:25.60 4 1:47.20 3 27:00.80 1:39:11.40
4 15 Mary Habashy 1524 33 3 17:36.20 2 1:03.10 4 50:41.10 1 0:32.50 4 29:47.90 1:39:40.80
5 24 Britta Boytim 1510 32 5 1:28:38.30 5 1:07:01.20 5 43:13.10 2:12:19.70
Female 35 to 39
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 9 Jennifer Weidley 1564 35 1 15:46.20 1 1:24.10 1 47:48.00 1 0:43.80 1 25:01.50 1:30:43.60
Female 40 to 44
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 6 Trina Collins 1513 42 1 13:25.50 2 1:32.50 2 44:23.40 1 0:24.20 2 26:15.60 1:26:01.20
2 8 Amy Blake 1509 44 2 17:28.90 1 1:07.10 1 42:34.90 2 0:37.10 1 25:35.40 1:27:23.40
3 22 Lori Barger 1504 44 3 30:38.60 3 2:35.50 3 57:21.30 3 1:23.50 3 34:49.90 2:06:48.80
Female 45 to 49
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 5 Jenny Emerick 1519 48 1 14:53.90 1 0:37.00 1 44:17.20 2 0:37.50 1 24:50.20 1:25:15.80
2 10 Tracey Mahoney 1539 49 2 15:56.80 3 1:08.90 3 47:13.30 1 0:28.70 2 30:01.90 1:34:49.60
3 12 Jodi Myers 1545 46 3 17:30.30 2 1:02.80 2 47:07.20 3 1:01.90 3 31:08.50 1:37:50.70
Female 50 to 54
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 21 Beth Hoffman 1583 51 1 22:52.40 2 2:43.10 1 57:05.30 1 0:59.40 2 37:51.70 2:01:31.90
2 23 Marsha Haley 1525 50 2 24:44.70 1 0:32.80 2 1:07:05.80 2 1:43.30 1 37:37.40 2:11:44.00
Female 55 to 59
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 19 Susan Kuhn 1536 59 1 1:16:33.00 1 55:15.40 1 34:44.40 1:51:59.00
RELAY TRIATHLON
Male 0-99
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 TEAM MAGA 1596 0 2 13:55.90 5 1:59.00 1 40:59.40 1 23:26.15 1:20:20.45
2 2 TEAM ROARING SPRING 1600 0 1 12:58.30 5 50:53.70 2 25:36.90 1:29:28.90
3 3 TEAM RHOA P-POWELL 1595 0 4 15:37.10 2 0:25.50 3 43:49.40 5 29:48.00 1:29:40.00
4 4 TEAM RHOA ROLAND 1598 0 3 15:33.40 4 0:49.10 4 44:28.80 6 30:04.70 1:30:56.00
5 5 TEAM PENN STATE 1599 0 6 21:59.10 3 0:28.80 2 42:21.40 2 1:12.30 3 26:30.90 1:32:32.50
6 6 TEAM RA-PA-PA 1597 0 5 17:40.80 1 0:17.20 6 55:30.80 1 0:14.30 4 28:09.30 1:41:52.40
5K
Female OVERALL 5K Winners
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 10 Jenna Bartlett 887 18 4 22:45.50 22:45.50
Female 6 to 8
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 81 Kylie Ferguson 1605 8 1 35:55.70 35:55.70
Female 9 to 11
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 60 Olivia Rishel 1604 10 1 32:01.10 32:01.10
2 61 Saphira Williams 873 10 2 32:03.20 32:03.20
Female 15 to 18
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 71 Elise Abbott 801 16 1 33:24.10 33:24.10
Female 19 to 24
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 73 Christa Bennett 880 23 1 33:50.80 33:50.80
2 74 Tracy Collier 1613 22 2 33:51.70 33:51.70
3 78 Valerie Vargas 870 24 3 34:33.90 34:33.90
Female 25 to 29
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 11 Amanda Beckstead 882 26 1 23:49.30 23:49.30
2 34 Sarah Gunnett 829 28 2 27:56.50 27:56.50
3 56 Megan Detwiler 879 29 3 31:18.30 31:18.30
4 94 Danielle Raichle 1617 28 4 37:13.60 37:13.60
Female 30 to 34
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 35 Amanda Myers 854 34 1 27:58.60 27:58.60
2 55 Casey Fetherman 824 30 2 31:16.50 31:16.50
3 75 Christina Light 843 34 3 33:59.20 33:59.20
4 77 Lauren Malcolm 848 33 4 34:33.70 34:33.70
5 79 Amber Port 1612 34 5 34:39.30 34:39.30
6 80 Lauren Poplin 893 33 6 35:19.20 35:19.20
Female 35 to 39
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 33 Dodie Mercer 897 36 1 27:44.30 27:44.30
2 40 Danielle Delpriore 1609 37 2 28:36.10 28:36.10
3 41 Jessica Oswald 860 38 3 28:46.20 28:46.20
4 58 Stacey Mytrysak 855 35 4 31:42.30 31:42.30
5 64 Julie Rishel 863 37 5 32:27.00 32:27.00
6 72 Megan Shirk 865 39 6 33:26.40 33:26.40
7 82 Jessica Ferguson 823 37 7 35:56.80 35:56.80
8 86 Nicole Bressler 811 36 8 36:20.60 36:20.60
9 87 Heather Sjolund 866 35 9 36:27.40 36:27.40
10 90 Jessica Cassarly 814 39 10 36:45.60 36:45.60
Female 40 to 44
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 19 Tracy Orner 858 41 1 26:26.40 26:26.40
2 20 Nikki Orsborne 859 43 2 26:29.80 26:29.80
3 22 Diane Shoenberger 1607 40 3 26:41.60 26:41.60
4 30 Amber Gamber 826 40 4 27:12.50 27:12.50
5 48 Kimberly Merritts 850 43 5 30:07.30 30:07.30
6 66 Erin Eckhard 820 41 6 32:30.10 32:30.10
7 96 Julia Sheets 864 43 7 42:48.20 42:48.20
Female 45 to 49
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 67 Kelly Bottenfield 808 47 1 32:49.10 32:49.10
2 76 Robin Brantner 1611 48 2 34:21.10 34:21.10
3 88 Rebecca Solarczyk 867 46 3 36:28.10 36:28.10
Female 50 to 54
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 26 Terri Rhone 890 50 1 27:02.10 27:02.10
2 36 Ann Larrimore 898 53 2 27:58.80 27:58.80
3 42 Anita Bowers 810 52 3 28:58.30 28:58.30
4 45 Joannie Nedwreski 856 52 4 29:29.40 29:29.40
5 52 Stephanie Galanick 825 52 5 31:07.20 31:07.20
Female 60 to 64
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 54 Alane Adams 802 63 1 31:15.90 31:15.90
2 83 Lashavio Hopkins 1619 60 2 35:59.90 35:59.90
3 89 Tina Honkus 835 62 3 36:32.00 36:32.00
4 92 Debbie Sakmar 1602 64 4 36:57.90 36:57.90
5 93 Sherry Phillips 862 61 5 37:10.10 37:10.10
6 95 LaShalamar Hogans 1618 60 6 39:05.90 39:05.90
Female 65 to 69
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 50 Jolene Kopriva 837 65 1 30:41.00 30:41.00
2 63 Angeline Leeper 841 65 2 32:11.40 32:11.40
3 85 Christine Wagner 871 69 3 36:07.80 36:07.80
Male OVERALL 5K Winners
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 AJ Kelly 888 37 1 17:19.80 17:19.80
Male 15 to 18
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 2 Ben Love 845 15 1 17:38.70 17:38.70
2 3 Christopher Love 846 15 2 17:56.10 17:56.10
3 5 Andrew Donlan 818 16 3 20:11.20 20:11.20
4 6 Kenny Robison 1610 16 4 20:15.70 20:15.70
5 8 Josh Krise 838 18 5 21:04.50 21:04.50
6 9 George Boutiller 809 15 6 21:42.70 21:42.70
Male 19 to 24
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 12 Christian Steele 868 20 1 24:16.00 24:16.00
2 15 Thaddeus Zitsch 1608 22 2 25:10.60 25:10.60
3 27 Scott Harding Jr 831 19 3 27:08.70 27:08.70
4 84 Jacob Schultz 1616 20 4 36:04.30 36:04.30
Male 25 to 29
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 25 Brandon Zitsch 883 26 1 27:00.20 27:00.20
2 57 Jared Tierenga 896 25 2 31:28.50 31:28.50
Male 30 to 34
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 14 Kyle Zearns 1615 32 1 24:31.00 24:31.00
2 59 Kevin Bell 807 32 2 31:49.70 31:49.70
3 62 Kevin Reosbech 1614 32 3 32:06.30 32:06.30
Male 35 to 39
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 4 Travis Kagarise 1606 39 1 19:03.30 19:03.30
2 7 Tom Hallinan 885 35 2 20:57.40 20:57.40
3 23 Jason Fouse 900 39 3 26:43.40 26:43.40
4 31 Seth Gamber 827 39 4 27:39.20 27:39.20
5 39 Adam Bergstein 878 35 5 28:22.30 28:22.30
Male 40 to 44
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 21 Tim Little 844 40 1 26:33.70 26:33.70
2 46 Donald Noel 857 43 2 29:34.40 29:34.40
3 68 Tom Worthington II 886 43 3 32:49.20 32:49.20
4 97 Adam Anneski 805 44 4 42:48.60 42:48.60
Male 45 to 49
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 13 Tyler Pepper 895 48 1 24:23.70 24:23.70
2 29 Randy Johnson 836 48 2 27:10.10 27:10.10
Male 50 to 54
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 17 Carl Musselman 853 51 1 25:51.90 25:51.90
2 37 Mike Rhone 891 51 2 28:02.40 28:02.40
3 69 David Larson 839 51 3 32:55.60 32:55.60
4 70 Frank Leonardi 842 54 4 32:56.00 32:56.00
5 91 Jonathan Muss 852 53 5 36:52.00 36:52.00
Male 55 to 59
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 16 Joe Franco 889 56 1 25:49.40 25:49.40
2 18 Steve Morrissey 851 55 2 26:19.50 26:19.50
3 24 Doug Endler 821 59 3 26:47.10 26:47.10
4 28 David S. Hess 832 57 4 27:09.70 27:09.70
5 32 Russell Keith 1601 58 5 27:42.20 27:42.20
Male 60 to 64
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 38 Tim Hallinan 894 63 1 28:02.80 28:02.80
2 43 Don Beckstead 881 62 2 29:03.70 29:03.70
3 47 Bill Buck 812 60 3 30:02.30 30:02.30
4 51 Dave Despot 817 63 4 31:01.80 31:01.80
Male 65 to 69
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 44 Bill Kibler 1603 66 1 29:05.70 29:05.70
2 49 David Leeper 840 66 2 30:24.80 30:24.80
3 53 Eric Clapper 815 65 3 31:13.40 31:13.40
4 65 Bob Lykens 847 69 4 32:27.20 32:27.20
5 99 Robert Snyder 892 66 5 51:48.50 51:48.50
Male 70 and over
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 98 James Woomer 877 75 1 45:49.30 45:49.30
2 MILE WALK
Female OVERALL WALK Winners
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 1 Donna Stoltz 477 59 1 24:08.80 24:08.80
Female 9 to 11
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 21 Brooklyn Lambert 464 10 1 35:07.00 35:07.00
Female 19 to 24
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 25 Kara Gallagher 460 19 1 35:41.60 35:41.60
Female 25 to 29
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 17 Jessica Roland 476 27 1 33:22.80 33:22.80
2 36 Joclyn Somentrina 494 29 2 43:23.10 43:23.10
Female 35 to 39
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 7 Christy Nau 471 36 1 29:27.40 29:27.40
Female 40 to 44
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 2 Jill Little 467 42 1 25:00.80 25:00.80
Female 45 to 49
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 18 Kerrie Plazek 473 46 1 33:28.80 33:28.80
2 27 Jennifer Larson 466 49 2 37:35.00 37:35.00
3 34 Lori Skibo 489 49 3 43:22.20 43:22.20
4 35 Christina Curtis 456 48 4 43:22.30 43:22.30
Female 50 to 54
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 9 Brenda O'Leary 472 50 1 29:39.60 29:39.60
2 13 Michelle Wilt 481 52 2 30:45.70 30:45.70
3 37 Denise Aiken 450 54 3 43:23.90 43:23.90
Female 55 to 59
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 3 Lisa Appleby 451 59 1 26:35.20 26:35.20
2 10 Susan Hunyady 462 56 2 29:39.80 29:39.80
3 11 Marianne Kennedy 463 59 3 29:44.90 29:44.90
4 15 Laurie McTigue 485 59 4 31:50.40 31:50.40
5 19 Gina Barefoot 452 58 5 33:47.60 33:47.60
6 29 Vicki Sullivan 482 59 6 37:48.50 37:48.50
7 38 Brenda Quarry 474 58 7 44:24.30 44:24.30
Female 60 to 64
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 5 Sherry Obert 492 63 1 28:08.60 28:08.60
2 14 Debbie Leskowitz 484 60 2 31:50.00 31:50.00
Female 65 to 69
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 6 Kathy Woods 480 65 1 28:49.00 28:49.00
2 12 Brenda Lochner 468 68 2 30:25.70 30:25.70
Female 70 and over
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 20 Maimie Pheasant 495 83 1 34:16.60 34:16.60
2 26 Renee Figart 459 70 2 36:50.80 36:50.80
3 28 Andrea Larson 465 72 3 37:35.30 37:35.30
4 33 Donna Quarry 475 80 4 42:50.90 42:50.90
Male OVERALL WALK Winners
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 4 Michael Boytim 453 36 1 26:48.50 26:48.50
Male 6 to 8
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 31 Ty Rishel 491 7 1 38:00.60 38:00.60
Male 19 to 24
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 24 Paul Detwiler Jr 457 21 1 35:41.50 35:41.50
Male 35 to 39
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 32 Mike Rishel 490 37 1 38:07.30 38:07.30
Male 45 to 49
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 23 Scott Harding 461 46 1 35:40.40 35:40.40
Male 55 to 59
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 30 Tim Sullivan 483 59 1 37:49.00 37:49.00
Male 65 to 69
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 8 Robert Conte Sr 455 69 1 29:27.60 29:27.60
Male 70 and over
Overall - SEGMENT 1 - ---- T-1 ---- ---- BIKE ---- ---- T-2 ---- ---- RUN ---- Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Rnk Time Time
1 16 Paul Figart 458 70 1 32:04.20 32:04.20
2 22 William Obert 493 72 2 35:08.50 35:08.50