PROSPECT RUBE'S RUN
Overall Finish List
July 27, 2019
Results By Miles of Smiles Timing Services
5K
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Garret Daugherty 2573 19 M 1 Top Fin 18:29.7 5:58/M
2 Douglas Basinski Pittsburgh PA 2596 48 M 2 Top Fin 20:14.0 6:32/M
3 Matthew Nichols 2973 40 M 3 Top Fin 20:50.0 6:43/M
4 Tucker Vouga Prospect PA 2555 18 M 1 18-29 21:08.8 6:49/M
5 Isaac Boring 2564 14 M 1 13-17 21:33.1 6:57/M
6 Domville Harold 2949 17 M 2 13-17 21:40.4 6:59/M
7 David Snyder Pittsburgh PA 2578 42 M 1 Top Fin 21:51.8 7:03/M
8 Mike Kirin 2951 35 M 1 30-39 21:56.7 7:05/M
9 Bonnie Smerk 2983 32 F 1 Top Fin 22:19.9 7:12/M
10 Danielle Williams Sandy Lake PA 2569 18 F 2 Top Fin 22:54.1 7:23/M
11 David Suber 2995 62 M 1 60-69 23:43.8 7:39/M
12 Ryan Purvis 2980 21 M 2 18-29 24:10.6 7:48/M
13 Andrew Menchyk Butler PA 2550 44 M 1 40-49 24:11.8 7:48/M
14 Samantha Frazier 2943 15 F 3 Top Fin 24:35.9 7:56/M
15 Rick Cratty 2937 56 M 1 50-59 25:00.3 8:04/M
16 Abby Benninger 2928 24 F 1 18-29 25:57.8 8:22/M
17 Courtney Bell Slippery Rock PA 2545 24 F 2 18-29 25:58.7 8:23/M
18 Dennis Murko Hampton 2553 60 M 2 60-69 26:08.7 8:26/M
19 Wendy Wick 2997 40 F 1 Top Fin 26:14.7 8:28/M
20 Hannah Plunkard 2978 14 F 1 13-17 26:48.9 8:39/M
21 Michael Poff Ellwood City PA 2563 74 M 1 70-99 26:52.8 8:40/M
22 Randy Brown Hermitage PA 2933 61 M 3 60-69 26:53.7 8:40/M
23 Jennifer Landau 2954 40 F 1 40-49 27:08.1 8:45/M
24 Tom Gorka 2946 67 M 4 60-69 27:48.7 8:58/M
25 Sarah Miller 2962 28 F 3 18-29 27:53.5 9:00/M
26 Tammie Brown 2934 58 F 1 50-59 28:21.3 9:09/M
27 Jarod Kemple 2567 38 M 2 30-39 28:23.8 9:09/M
28 Jim Hrabosky Prospect PA 2575 51 M 2 50-59 28:24.1 9:10/M
29 Julie Brown 2932 26 F 4 18-29 28:27.0 9:11/M
30 Caleb Nichols 2970 9 M 1 1-12 28:32.0 9:12/M
31 Melissa Eckenrode New Castle PA 2557 32 F 1 30-39 28:32.9 9:12/M
32 Amy Nichols 2968 38 F 2 30-39 28:50.4 9:18/M
33 Cindy Suber 2994 59 F 2 50-59 28:53.6 9:19/M
34 JoAnn Carrasquilla 2559 66 F 1 60-69 29:03.8 9:22/M
35 Tiffany Konar Butler PA 2554 16 F 2 13-17 29:08.3 9:24/M
36 Isaac Guenther 2562 17 M 3 13-17 29:09.3 9:24/M
37 Anthony Sunseri 2996 70 M 2 70-99 29:25.0 9:29/M
38 Luke Birckbichler 2930 10 M 2 1-12 29:37.0 9:33/M
39 Carrie Birckbichler-Smith 2931 40 F 2 40-49 29:37.9 9:33/M
40 Lou Alaksin New Galilee PA 2594 78 M 3 70-99 29:41.7 9:35/M
41 Emily Frazier 2942 11 F 1 1-12 29:44.8 9:35/M
42 Ken Purvis 2979 63 M 5 60-69 29:47.9 9:36/M
43 James Lopresti 2556 57 M 3 50-59 30:05.4 9:42/M
44 Erica Lutz 2957 27 F 5 18-29 30:10.7 9:44/M
45 Eric Schultheis 2981 56 M 4 50-59 30:11.5 9:44/M
46 Miriam Ortiz 2976 61 F 2 60-69 30:41.0 9:54/M
47 Susie Beardsley Prospect PA 2577 49 F 3 40-49 30:50.9 9:57/M
48 Kendall Strawbridge 2992 10 F 2 1-12 31:15.4 10:05/M
49 Matthew Strawbridge 2993 44 M 2 40-49 31:16.3 10:05/M
50 Eric Miller 2961 36 M 3 30-39 31:47.5 10:15/M
51 Joann Gordon Butler PA 2967 50 F 3 50-59 32:04.0 10:21/M
52 Alison Carey Butler PA 2571 48 F 4 40-49 32:15.8 10:24/M
53 Joanie VanAllen New Castle PA 2576 66 F 3 60-69 32:24.5 10:27/M
54 Shannon Gallagher Butler PA 2945 27 F 6 18-29 32:46.8 10:34/M
55 Laura Benninger 2929 60 F 4 60-69 32:49.6 10:35/M
56 Ellisyn Mularski 2965 23 F 7 18-29 32:53.1 10:36/M
57 Jenette Cline 2936 33 F 3 30-39 32:53.5 10:36/M
58 Jodi Mularski 2966 35 F 4 30-39 32:53.9 10:36/M
59 Drew Menchyk Evans City PA 2548 13 M 4 13-17 32:59.5 10:38/M
60 Kathy Shoaf 2982 72 F 1 70-99 33:26.0 10:47/M
61 Taylor Plunkard Portersville PA 2551 19 F 8 18-29 33:38.7 10:51/M
62 Mark Dublin 2940 53 M 5 50-59 33:40.0 10:52/M
63 Becki Williams 2998 45 F 5 40-49 33:54.4 10:56/M
64 Ed Graham 2561 67 M 6 60-69 34:13.7 11:02/M
65 Cindy Barnes 2595 56 F 4 50-59 35:21.1 11:24/M
66 Peter M. Winkler 3000 66 M 7 60-69 36:17.6 11:42/M
67 Debra Kuminkoski 2953 58 F 5 50-59 37:07.2 11:58/M
68 Bob McVey Hermitage PA 2572 66 M 8 60-69 37:29.3 12:05/M
69 Pamela Beck 2926 36 F 5 30-39 38:11.6 12:19/M
70 Alexis Menchyk Evans City PA 2549 12 F 3 1-12 38:41.4 12:29/M
71 Ann Cheman Harmony PA 2935 68 F 5 60-69 38:47.9 12:31/M
72 Kim Kenetz Cranberry Twp PA 2950 53 F 6 50-59 39:02.1 12:35/M
73 John Snyder 2990 72 M 4 70-99 39:13.2 12:39/M
74 Dezso Csizmadia Butler PA 2938 80 M 5 70-99 39:16.0 12:40/M
75 Sondra Hall 2948 74 F 2 70-99 39:50.9 12:51/M
76 Katerina Menchyk Evans City PA 2547 14 F 3 13-17 40:44.6 13:08/M
77 Dylan Nichols 2972 12 F 4 1-12 41:48.1 13:29/M
78 Kathee Gallagher 2944 56 F 7 50-59 42:50.0 13:49/M
79 Russel Hall 2947 76 M 6 70-99 43:36.5 14:04/M
80 Bruce Miller Prospect PA 2552 69 M 9 60-69 44:20.6 14:18/M
81 Peggy Goehring Evans city PA 2560 72 F 3 70-99 44:59.5 14:31/M
82 Anastasia Menchyk Evans City PA 2546 16 F 4 13-17 45:59.6 14:50/M
83 Melinda Meader 2565 54 F 8 50-59 49:59.0 16:07/M
84 Michael Marra 2958 58 M 6 50-59 55:21.0 17:51/M
85 Robert Meals 2959 63 M 10 60-69 55:22.1 17:52/M
86 Brenda Davis 2939 57 F 9 50-59 59:31.7 19:12/M
87 Lee Ann Kradel 2952 57 F 10 50-59 59:33.0 19:13/M
88 Eloisa Cratty Fredericksburg VA 2574 84 F 4 70-99 1:00:47.0 19:36/M
89 Richard Cratty Fredericksburg VA 2566 85 M 7 70-99 1:02:18.6 20:06/M
90 Mary Madrid Brackenridge PA 2568 60 F 6 60-69 1:02:29.3 20:09/M
91 Diane Bishop Evans City PA 2558 64 F 7 60-69 1:03:11.6 20:23/M
92 Jennifer Winkler 2999 61 F 8 60-69 1:03:13.0 20:24/M
KIDS RUN
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Jamison Strawbridge 2991 6 M 1 0-99 3:01.2 6:02/M
2 John Robert Snyder Pittsburgh PA 2586 5 M 2 0-99 3:05.8 6:10/M
3 Crosby Nichols 2971 6 M 3 0-99 3:06.8 6:12/M
4 Lucius Beck 2600 7 M 4 0-99 3:49.9 7:38/M
5 A. Beck 2597 4 M 5 0-99 4:36.6 9:12/M
6 Bella Frazier 2941 5 F 1 0-99 4:43.7 9:26/M
7 Clara Plunkard 2977 4 F 2 0-99 4:48.5 9:36/M
8 Brody Smith 2985 3 M 6 0-99 5:55.8 11:50/M
9 August Nichols 2969 3 M 7 0-99 8:00.0 16:00/M