QUAKER CITY RACES
Age Group Results
July 13, 2019
Results By Miles of Smiles Timing Services
5K RUN
Female OVERALL 5K RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tess Mcconkey Cambridge OH 52 21 9 21:08.28 6:49/M
2 Hannah Hupp Martins Ferry OH 42 15 19 22:51.13 7:22/M
3 Morgan Atkinson Cambridge OH 3 15 21 23:07.13 7:27/M
Female 1 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Taylor Forbes Byesville OH 26 13 25 23:44.17 7:39/M
2 Myah Frederick Lore City OH 28 13 34 25:16.38 8:09/M
3 Kendal Snyder 65 10 46 27:18.18 8:48/M
4 Sophie Carpenter Barnesville OH 14 10 50 27:58.93 9:01/M
5 Palin Homan Coldwater OH 38 9 64 31:17.43 10:05/M
6 Angel Smith 89 14 73 33:54.32 10:56/M
7 Sydni Frederick Lore City OH 29 11 85 41:10.15 13:17/M
Female 15 to 20
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kenzie Atkinson Cambridge OH 1 15 33 24:52.13 8:01/M
2 Lindsay Gray Salesville OH 31 20 63 31:15.43 10:05/M
Female 21 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Erica Clouse Dublin OH 15 26 22 23:22.29 7:32/M
2 Adrianne Dimmerling Senecaville OH 19 27 60 29:45.62 9:36/M
3 Kelsey Beros Senecaville OH 6 23 61 30:03.68 9:42/M
4 Jessica Carpenter Cambridge OH 12 28 62 30:35.26 9:52/M
5 Tessa Wilson Senecaville OH 71 27 72 33:38.83 10:51/M
6 Abigail Spratt Salesville OH 66 25 75 34:06.00 11:00/M
7 Kaci Cunningham Columbus OH 18 28 76 34:14.68 11:03/M
8 Ashley Leasure Woodsfield OH 49 29 83 40:35.16 13:05/M
9 Kyra Horvath Columbus OH 39 28 92 54:49.91 17:41/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amanda Blackledge Cambridge OH 7 39 36 25:32.88 8:14/M
2 Stephanie Hill Sumterville FL 36 34 39 26:08.38 8:26/M
3 Sierra Giesey Cambridge OH 30 32 65 31:24.89 10:08/M
4 Rissa Hawkins Cambridge OH 35 37 66 31:51.93 10:16/M
5 Becky Klink Quaker City OH 44 37 84 40:43.59 13:08/M
6 Kayla Eagon Salesville OH 22 35 88 50:32.74 16:18/M
Female 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kim Atkinson Cambridge OH 2 42 40 26:09.77 8:26/M
2 Kimi Kerns 96 42 45 27:15.39 8:47/M
3 Heather Gregg Caldwell OH 32 40 58 29:24.42 9:29/M
4 Loretta Blanchard Cambridge OH 10 49 70 32:29.12 10:29/M
5 Misty Smith Bellaire OH 63 42 74 33:55.89 10:56/M
6 Lisa Finley Caldwell OH 23 41 77 34:41.13 11:11/M
7 Shelly Yekley 534 46 81 36:35.82 11:48/M
Female 50 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Connie Rich Quaker City OH 58 64 68 32:05.48 10:21/M
2 Roxanna Morgan Wheeling WV 55 69 80 36:30.64 11:46/M
3 Becky Grimes 95 57 82 39:49.40 12:51/M
4 Kym Cross Zanesville OH 17 54 86 49:07.66 15:51/M
5 Kiria Griffith 91 53 91 52:35.39 16:58/M
Male OVERALL 5K RUN Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sean Whetstone Caldwell OH 70 20 1 16:37.13 5:22/M
2 Luke Howald Kimbolton OH 41 18 2 16:45.87 5:24/M
3 Brennon Perdue 80 15 3 17:33.58 5:40/M
Male 1 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Seth Franke Wheeling WV 27 13 12 21:32.49 6:57/M
2 Nick Atkinson Cambridge OH 4 11 14 21:51.29 7:03/M
3 Koen Eagon 76 13 18 22:45.13 7:20/M
4 Caiden Lake Norwich OH 48 13 20 23:01.42 7:25/M
5 Blake Wayble Lore OH 69 12 23 23:32.60 7:35/M
6 Noah Winland Zanesville OH 72 13 27 24:08.54 7:47/M
7 Noah Bell 94 14 28 24:08.83 7:47/M
8 Nelson Cameron Norwich OH 11 13 38 26:04.42 8:25/M
9 Amanda Blackledge Cambridge OH 8 12 41 26:30.63 8:33/M
10 Wyatt Roe 59 10 42 26:43.14 8:37/M
11 Emmit Slevin 90 10 43 26:59.88 8:42/M
12 Rex Carpenter Barnesville OH 13 7 47 27:27.61 8:51/M
13 Kyer Egon 75 11 49 27:39.32 8:55/M
14 Gannon Kerns 98 13 69 32:05.88 10:21/M
15 Zane Knellinger Lore City OH 47 9 79 35:45.65 11:32/M
Male 15 to 20
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kendell West 88 15 4 18:34.92 5:59/M
2 Andrew Sheanshang 81 16 5 20:08.16 6:30/M
3 Tyler Whetstone 82 17 6 20:39.63 6:40/M
4 Aiden Snyder 64 16 7 20:56.42 6:45/M
5 Gabe Blackledge Cambridge OH 9 18 10 21:24.10 6:54/M
6 Caden Chicwak 99 16 15 22:12.36 7:10/M
7 Isaac Moore 74 18 51 28:18.68 9:08/M
Male 21 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Craig Shipman Columbus OH 61 27 11 21:30.87 6:56/M
2 Gavin Porter 97 22 30 24:14.96 7:49/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joshua Eagon Salesville OH 21 37 17 22:24.49 7:14/M
2 Kevin Shipe 93 33 35 25:25.32 8:12/M
3 Josh Carpenter 85 30 37 26:03.35 8:24/M
4 Matthew Starr Salesville OH 68 30 44 27:13.38 8:47/M
5 Kurtis Spratt Salesville OH 67 30 48 27:28.41 8:52/M
6 Randall Wehler 87 33 52 28:26.91 9:10/M
7 Chris Knellinger Lore City OH 46 36 56 28:55.24 9:20/M
8 Jason Mace Triadelphia WV 51 31 57 29:03.31 9:22/M
9 Bryan Morrison Cambridge OH 56 32 67 32:03.63 10:20/M
10 Daniel Meadows Caldwell OH 53 37 78 34:41.15 11:11/M
11 John Jacobs Bellaire OH 43 39 89 51:36.66 16:39/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Bob Froehlick 100 43 8 20:57.88 6:45/M
2 Greg Homan Coldwater OH 37 44 13 21:41.92 7:00/M
3 Eric Smith Bellaire OH 62 40 16 22:20.58 7:12/M
4 Dan Forbes Byesville OH 25 40 24 23:42.89 7:39/M
5 James Howald Kimbolton OH 40 48 26 23:46.38 7:40/M
6 Michael Sette Reynoldsburg OH 60 40 29 24:11.38 7:48/M
7 Kelly Klink Quaker City OH 45 43 31 24:15.14 7:49/M
8 Jeremy Clark 83 42 53 28:51.53 9:18/M
9 Adam Stewart 84 41 54 28:51.74 9:18/M
10 Evan Hastings Quaker Cityquaker C 33 49 59 29:40.69 9:34/M
11 Joe Mihalik Cambridge OH 54 48 87 49:50.15 16:05/M
Male 50 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Zaleski Cambridge OH 73 54 32 24:43.40 7:58/M
2 Jerry Pittman 57 59 55 28:54.93 9:19/M
3 Jeff Beros Senecaville OH 5 57 71 33:18.62 10:45/M
4 Robert Griffith 92 52 90 52:33.60 16:57/M
5K WALK
Female OVERALL 5K WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sarah Donley 1157 36 5 33:29.13 10:48/M
2 Mary Morris Martins Ferry OH 1142 64 8 37:20.16 12:03/M
3 Mary Jones Saint Clairsville 1137 59 9 38:20.15 12:22/M
4 Jennifer Thoburn Bridgeport OH 1150 27 10 41:55.26 13:31/M
5 Mauna Kay Hammel Wellsburg WV 1135 48 12 42:28.22 13:42/M
Female MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Pamela Marinelli Bellaire OH 1141 64 14 46:34.40 15:01/M
2 Lisa Zaleski Cambridge OH 1152 51 17 48:11.66 15:33/M
3 Michelle Lehotay Cambridge OH 1140 54 24 50:32.74 16:18/M
4 Pamela Ruminski Salesville OH 1146 57 25 51:19.16 16:33/M
5 Linda Pearson 1155 69 29 52:34.64 16:57/M
Female 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alicia Sargent Wheeling WV 1147 38 15 47:50.40 15:26/M
2 Rebekah Zaleski Cambridge OH 1153 11 16 47:54.87 15:27/M
3 Sidni Kondrach 1156 13 18 48:59.65 15:48/M
4 Lisa Faires 1161 35 19 49:28.53 15:57/M
5 Shannon Mihalik 1160 45 20 49:48.94 16:04/M
6 Sam Davis Quaker City OH 1132 28 22 50:09.56 16:11/M
7 Lacey Bell 1159 36 23 50:32.54 16:18/M
8 Danielle Secrest Quaker City OH 1149 30 26 51:33.91 16:38/M
9 Stacy Phillips 1144 46 30 54:12.40 17:29/M
10 Dee Frakes 1158 69 31 54:12.64 17:29/M
11 Karen Horvath 1164 32 54:49.69 17:41/M
12 Dawn Williams 86 53 33 1:04:53.64 20:56/M
Male OVERALL 5K WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gary Bennett 1129 51 1 26:25.41 8:31/M
2 Carl Kondrach Barnesville OH 1139 47 2 30:38.14 9:53/M
3 Michael Jones Saint Clairsville 1138 60 3 33:07.39 10:41/M
4 Robert Morris Martins Ferry OH 1143 64 4 33:19.14 10:45/M
5 Rick Franke Wheeling WV 1134 56 6 36:02.57 11:37/M
Male MASTERS Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Workman 1151 68 7 36:20.90 11:43/M
2 Blake Headen Wellsburg WV 1136 52 11 41:56.79 13:32/M
3 Elmer Borsos Adena OH 1130 64 13 45:10.57 14:34/M
4 Dean Pearson 1154 69 28 52:34.22 16:57/M
Male 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chad Davis Quaker City OH 1131 28 21 50:09.36 16:11/M
2 Craig Secrest Quaker City OH 1148 36 27 51:37.91 16:39/M
10K
Female OVERALL 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Helen Short Kimbolton OH 533 44 6 49:49.36 8:02/M
2 Clarrinda Williamson New Concord OH 540 51 8 53:08.41 8:34/M
3 Corinne Mihalik Cambridge OH 532 22 10 53:50.69 8:41/M
Female 1 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lane Mccartney Cambridge OH 530 27 21 1:03:37.20 10:16/M
2 Muriel Warner Doylestown OH 537 28 22 1:08:56.74 11:07/M
Female 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kaila Mazgaj Lore City OH 529 31 14 55:28.41 8:57/M
2 Kellie Spratt Lore City OH 535 39 15 55:49.91 9:00/M
3 Amanda Hukill Quaker City OH 527 30 19 58:48.78 9:29/M
4 Ashley Colvin Salesville OH 524 31 23 1:10:53.35 11:26/M
5 Shanna Wayble Lore OH 538 34 25 1:13:45.67 11:54/M
Female 50 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Keeley Herron Zanesville OH 526 50 17 57:38.56 9:18/M
2 Christine Dettra New Concord OH 525 54 20 1:00:51.42 9:49/M
3 Jan Chambers 522 63 24 1:11:20.51 11:30/M
Male OVERALL 10K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Juston Wickham Byesville OH 539 43 1 40:48.94 6:35/M
2 Jason Leech 541 40 2 45:23.51 7:19/M
3 Shane Stephens 542 32 3 45:57.16 7:25/M
Male 1 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Iming Chang Wheeling WV 523 27 7 52:12.63 8:25/M
2 Julian Becerri 544 14 9 53:13.26 8:35/M
Male 30 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chris Thoburn Bridgeport OH 536 32 5 46:51.90 7:33/M
2 Kreg Robinson 543 39 11 54:05.87 8:43/M
Male 40 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gregory Lepage Cambridge OH 528 48 4 46:23.69 7:29/M
2 Kevin Allen Washington WV 521 46 12 54:18.45 8:45/M
3 R Bert 545 44 16 57:01.43 9:12/M
Male 50 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Joe Allen Bethesda OH 520 69 13 54:49.28 8:50/M
2 Doug Midcap Wheeling WV 531 57 18 58:25.63 9:25/M
incomplete course
Female 0-99
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Maddilyn Faires 1200 8 1 49:29.91 15:58/M