ANGIE GIOIOSA 4TH OF JULY EVENT
Age Group Results
July 04, 2020
Results By Miles of Smiles Timing Services http://www.smileymiles.com
15K
Female OVERALL 15K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Wolmer Sophia Tenafly 1110 19 4 57:55.47 6:12/M
2 Regina Ruggery Duncansville 1103 46 14 1:05:17.39 7:00/M
3 Jenna Woodward James Creek 1125 33 17 1:07:15.51 7:12/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jaden Quinn Altoona 1096 16 46 1:17:35.69 8:19/M
2 Bayla Furmanek 1132 17 94 1:34:19.71 10:07/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kristen Lucas Hollidaysburg 1072 19 26 1:12:18.21 7:45/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Carly Port Altoona 1094 25 23 1:10:27.87 7:33/M
2 Brianna Davis Hollidaysburg 1024 28 29 1:13:06.45 7:50/M
3 Natalie Isett Huntingdon 1059 27 43 1:16:54.97 8:15/M
4 Marie Gorman Hollidaysburg 1039 25 45 1:17:17.47 8:17/M
5 Julie Hallinan Altoona 1045 29 51 1:19:39.66 8:32/M
6 Amanda Beckstead Hollidaysburg 1004 27 53 1:21:26.87 8:44/M
7 Erin Fogle Hollidaysburg 1035 29 66 1:26:02.71 9:13/M
8 Jane Hallinan Altoona 1044 29 70 1:27:28.96 9:22/M
9 Erin Jacobs Altoona 1060 26 98 1:36:42.11 10:22/M
10 Jesse Ickes Altoona 1057 26 108 1:43:37.80 11:06/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Margo Petre Ebensburg 1092 34 58 1:22:51.71 8:53/M
2 Lindsay Bishop Hanover 1007 34 59 1:22:51.76 8:53/M
3 Jenna Mansberger Huntingdon 1074 32 77 1:29:44.18 9:37/M
4 Jayme Elvey Williamsburg 1031 31 80 1:30:45.69 9:44/M
5 Jessica Walter Williamsburg 1119 33 95 1:35:09.38 10:12/M
6 Aubrey Saccol Johnstown 1104 32 109 1:43:49.34 11:08/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Leonard huntingdon 1069 35 20 1:08:36.86 7:21/M
2 Ellice Smith Huntingdon 1109 36 49 1:18:22.21 8:24/M
3 Amanda Myers Altoona 1081 35 90 1:33:53.90 10:04/M
4 Jennifer Kline Altoona 1062 38 114 1:55:14.69 12:21/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jennifer Bonin Duncansville 1008 40 28 1:13:04.42 7:50/M
2 Danielle Wombacher Williamsburg 1124 41 42 1:16:20.46 8:11/M
3 Naomi Pennington Altoona 1089 41 44 1:16:54.97 8:15/M
4 Nikki Orsborne Altoona 1085 44 89 1:33:38.46 10:02/M
5 Kosie Shepherd-Poraela Seward 1108 41 111 1:47:04.96 11:29/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tina Kunstbeck Altoona 1064 45 39 1:15:53.16 8:08/M
2 Rachel Hurtak Ebensburg 1054 47 85 1:32:52.71 9:57/M
3 Amy Greene Altoona 1041 46 97 1:36:11.43 10:19/M
4 Kelly Bottenfield Altoona 1009 47 112 1:47:35.44 11:32/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Amy Prokop Huntingdon 1095 50 47 1:18:00.63 8:22/M
2 Kathy Good Altoona 1038 53 63 1:24:14.41 9:02/M
3 Stacey Corle Altoona 1021 51 71 1:27:42.21 9:24/M
4 Joannie Nedwreski Ebensburg 1083 53 81 1:31:04.17 9:46/M
5 Anne Millar Huntingdon 1075 51 96 1:35:44.39 10:16/M
6 Terri Rhone Altoona 1099 51 101 1:38:13.20 10:32/M
7 Patti Caswell Tyrone 1019 53 102 1:39:04.86 10:37/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelly Dworak Carlisle 1028 58 41 1:16:10.44 8:10/M
2 Lisa Fleming Roanoke Rapids 1033 58 69 1:26:31.30 9:16/M
3 Gail Good Altoona 1037 56 86 1:33:05.60 9:59/M
4 Christy Huber Tyrone 1052 56 91 1:33:56.71 10:04/M
5 Jane Grassadonia Hollidaysburg 1040 59 103 1:39:33.70 10:40/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jolene Kopriva Hollidaysburg 1063 66 113 1:52:15.44 12:02/M
Female 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christine Wagner Hollidaysburg 1118 70 115 1:58:46.18 12:44/M
Male OVERALL 15K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Loc O Williamsburg 1084 43 1 52:47.56 5:39/M
2 AJ Kelly Altoona 1061 38 2 54:52.97 5:53/M
3 Haden Boutiller Altoona 1010 20 3 55:36.71 5:58/M
Male 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 August Anderson Portage 1000 17 12 1:04:47.90 6:57/M
2 Kyle Ruggery Duncansville 1101 18 15 1:05:41.34 7:02/M
3 Michael Montecalvo Duncansville 1079 18 54 1:21:40.69 8:45/M
Male 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Luke Ruggery Duncansville 1102 19 7 1:02:18.51 6:41/M
2 AJ Labriola Altoona 1065 20 18 1:07:31.15 7:14/M
3 Ian Weyer Altoona 1121 21 27 1:12:53.64 7:49/M
4 Kyler Lilly Altoona 1070 21 31 1:13:13.72 7:51/M
5 Christian Steele Martinsburg 1113 21 35 1:14:29.38 7:59/M
6 Scott Bauer Ebensburg 1002 24 76 1:29:21.83 9:35/M
7 Seth Hunter Altoona 1053 24 79 1:30:09.22 9:40/M
8 Frank Montecalvo Duncansville 1078 21 107 1:41:44.14 10:54/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brad Brooks Warriors Mark 1012 26 6 59:26.47 6:22/M
2 Will Hymes Richmond 1056 29 10 1:03:15.27 6:47/M
3 Jonathan Makoczy Portage 1073 28 21 1:08:53.57 7:23/M
4 Jordan Rouzer Altoona 1100 25 36 1:15:03.47 8:03/M
5 Anthony Iraca Irvona 1058 29 37 1:15:06.17 8:03/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Dennis Hazenstab Pittsburgh 1050 34 5 59:16.22 6:21/M
2 Benjamin Fogle Duncansville 1034 30 13 1:05:13.32 6:59/M
3 Brandon Bishop Hanover 1006 34 22 1:08:55.47 7:23/M
4 Shawn Weyer Altoona 1122 30 34 1:14:15.14 7:57/M
5 Zach Winkler Altoona 1123 34 52 1:21:07.92 8:42/M
6 Jack Petre Chest Springs 1091 34 74 1:28:51.46 9:31/M
7 Raphael Voltz IV Altoona 1117 32 88 1:33:20.71 10:00/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Doug Schunk State College 1106 38 19 1:07:35.44 7:15/M
2 Carl Yerty Altoona 1127 35 24 1:10:44.21 7:35/M
3 Tom Hallinan Cresson 1047 35 25 1:12:03.25 7:43/M
4 Randy Carper Tyrone 1018 39 40 1:16:09.44 8:10/M
5 Donald Leeper Tyrone 1068 39 48 1:18:18.97 8:24/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Steve Myers Altoona 1082 44 16 1:05:48.46 7:03/M
2 Kelly Campagna Miffletown 1016 41 50 1:19:34.14 8:32/M
3 Dan Antonacci Indiana 1001 44 75 1:29:03.32 9:33/M
4 Scott Lantz Altoona 1066 42 92 1:34:07.95 10:05/M
5 Tom Worthington II Blandburg 1126 44 105 1:40:32.89 10:47/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Andrew Wedel Duncansville 1120 49 8 1:02:28.89 6:42/M
2 Robert Furmanek 1105 45 9 1:02:49.22 6:44/M
3 Eric Feagley Huntingdon 1032 49 33 1:13:46.21 7:54/M
4 Ben Harader Altoona 1049 46 55 1:21:41.46 8:45/M
5 David Stein Altoona 1115 45 56 1:22:03.51 8:48/M
6 Tyler Pepper Altoona 1090 49 72 1:28:00.58 9:26/M
7 Don Longstreth Altoona 1071 48 83 1:32:36.10 9:55/M
8 Maurie Furmanek 1131 46 93 1:34:19.34 10:07/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brian Pellmann Duncansville 1088 53 30 1:13:07.27 7:50/M
2 Kelly Over Woodbury 1086 50 38 1:15:42.58 8:07/M
3 Craig Cover Altoona 1022 53 100 1:38:12.58 10:32/M
4 Michael DelGrosso Altoona 1025 50 104 1:39:49.13 10:42/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Craig Hymes Annandale 1055 57 11 1:03:22.18 6:48/M
2 Ray Palmer Mechanicsburg 1087 57 57 1:22:15.71 8:49/M
3 Joe Franco Altoona 1036 57 61 1:23:35.95 8:58/M
4 Duane Brumbaugh Duncansville 1013 59 62 1:23:44.91 8:58/M
5 Jerry Carney Hollidaysburg 1017 57 64 1:24:22.12 9:03/M
6 Michael Hippo Altoona 1051 56 65 1:25:15.21 9:08/M
7 Todd Sponsler Hollidaysburg 1111 55 67 1:26:08.92 9:14/M
8 Ziad Khoury 1129 56 68 1:26:09.72 9:14/M
9 Mitch Steele Martinsburg 1114 57 82 1:31:32.44 9:49/M
10 Steve Willett 1098 58 106 1:40:53.45 10:49/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Karl Cover Montpelier 1023 60 32 1:13:13.96 7:51/M
2 Tim Hallinan Altoona 1046 64 87 1:33:06.21 9:59/M
3 Don Beckstead Hollidaysburg 1005 62 99 1:37:15.45 10:25/M
4 Tim Sheehan Altoona 1107 60 110 1:45:01.13 11:15/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Fred Petrunak Altoona 1093 67 60 1:22:58.46 8:54/M
2 Daniel Detrich Hollidaysburg 1027 67 78 1:30:01.21 9:39/M
3 Rick Eichelberger Hopewell 1030 65 84 1:32:36.46 9:55/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Stump Roaring Spring 1116 78 73 1:28:20.14 9:28/M
5K RUN
Female OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Morgan Hess Huntingdon 59 16 14 21:05.89 6:48/M
2 Alexis Stephens 663 27 15 21:07.50 6:49/M
3 Amber Knott Altoona 82 20 19 22:10.47 7:09/M
Female 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Harper Kerr Springfield 77 7 149 38:21.95 12:22/M
Female 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Blake Pennington Altoona 591 11 39 24:37.83 7:56/M
2 Emma Etters Altoona 33 9 61 27:17.44 8:48/M
3 Katie Etters Altoona 34 11 77 28:33.96 9:13/M
4 Kiera Pennington Altoona 593 9 87 30:21.96 9:47/M
5 Sophia Fiore Hollidaysburg 41 10 145 38:17.86 12:21/M
Female 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Reese Wilber Altoona 643 14 21 22:15.96 7:11/M
2 Alana Rinehart Altoona 605 13 37 24:22.93 7:52/M
3 Mary Stoltz Altoona 624 12 69 27:53.46 9:00/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alexis Lovrich Tyrone 92 15 22 22:19.96 7:12/M
2 Gwyneth Fox Altoona 44 15 48 25:46.46 8:19/M
3 Riley Boutiller Altoona 16 17 74 28:15.45 9:07/M
4 Madison Cowfer Altoona 23 15 114 32:53.82 10:36/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Molly Kibler Altoona 80 20 33 23:58.96 7:44/M
2 Amanda Chamberlain 659 20 54 26:33.96 8:34/M
3 Adrian Finochio Altoona 39 20 96 31:08.45 10:03/M
4 Christa Bennett Hollidaysburg 10 24 98 31:18.19 10:06/M
5 Lydia Tiesenga Altoona 630 24 116 33:07.21 10:41/M
6 Emily O'Donnell Altoona 109 23 134 36:14.70 11:41/M
7 Kelsey Havlin 653 23 135 36:55.13 11:55/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kelsey Solnosky Altoona 621 26 36 24:17.46 7:50/M
2 Shannon Brooks Warriors Mark 18 26 75 28:18.10 9:08/M
3 Kelsey Randolph Altoona 601 27 76 28:29.71 9:11/M
4 Sarah Weyer Altoona 641 28 82 29:21.63 9:28/M
5 Bethany Hunter Altoona 69 25 86 29:52.96 9:38/M
6 Sara Nicolini Altoona 108 28 108 32:06.23 10:21/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Linn Smearman Altoona 620 34 41 24:48.71 8:00/M
2 Lauren Otto Altoona 589 34 117 33:12.71 10:43/M
3 Kelly Soyka Ebensburg 623 33 119 33:13.35 10:43/M
4 Jami Grove Altoona 51 33 128 34:47.59 11:13/M
5 Collin Amanda Thompson Altoona 628 34 147 38:18.47 12:21/M
6 Kayla McTavish Altoona 100 30 156 44:21.25 14:18/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Shari Roberts Ellicott City 607 36 32 23:44.91 7:39/M
2 Kate Kilcoyne Altoona 81 36 83 29:42.17 9:35/M
3 Amanda Hicks Martinsburg 60 38 104 31:48.21 10:15/M
4 Jessica Oswald Hollidaysburg 111 39 109 32:07.21 10:22/M
5 Stephanie McClelland Hollidaysburg 97 35 126 34:34.21 11:09/M
6 Christy Nau Bellwood 107 37 138 37:09.17 11:59/M
7 Jessica White Altoona 642 39 143 37:57.93 12:15/M
8 Katie Fiore Hollidaysburg 40 37 146 38:17.86 12:21/M
9 Tricia Kerr Springfield 78 36 148 38:21.94 12:22/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Angela Servello Duncansville 617 40 43 24:54.29 8:02/M
2 Jodie Potter Phillipsburg 599 44 71 27:57.55 9:01/M
3 Amber Bott Altoona 14 43 93 30:52.40 9:57/M
4 Amber Gamber Etters 48 41 94 30:55.48 9:58/M
5 Brooke Sell Altoona 616 41 95 31:01.14 10:00/M
6 Kimberly Merritts Altoona 101 44 99 31:19.82 10:06/M
7 Rachel Glasgow Altoona 50 41 113 32:49.76 10:35/M
8 Jessica Cassarly Hollidaysburg 21 40 137 37:08.95 11:59/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Patricia Behim 665 48 56 26:35.47 8:35/M
2 Jenn Brown Bellwood 19 45 64 27:33.21 8:53/M
3 Christina Dambeck Altoona 24 48 67 27:43.71 8:56/M
4 Ann Wedel Duncansville 638 45 79 28:35.40 9:13/M
5 Merrilee Anderson Portage 3 47 80 28:49.96 9:18/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jami Hall Hollidaysburg 53 51 72 28:01.71 9:02/M
2 Stephanie Galanick Altoona 47 53 101 31:33.46 10:11/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Christine Hess Martinsburg 57 55 120 33:22.14 10:46/M
2 Christine Wolf Duncansville 646 59 129 34:54.34 11:15/M
3 Annette Pellmann Duncansville 590 56 144 38:14.41 12:20/M
4 Lori Voories Altoona 633 56 157 44:21.66 14:18/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Chrissey Wagner Hollidaysburg 634 60 107 32:02.36 10:20/M
2 Angeline Leeper Hollidaysburg 88 64 122 33:43.14 10:53/M
3 Sherry Phillips Altoona 597 62 123 33:55.13 10:56/M
4 Tina Honkus Hooversville 64 63 152 42:18.20 13:39/M
5 Tina Hyduke Port Matilda 70 63 153 42:31.68 13:43/M
6 Jan Somers 662 61 154 42:31.68 13:43/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sandy Boob Patton 13 66 84 29:47.66 9:36/M
2 Cathy Ferrero Cheswick 38 68 130 35:19.96 11:24/M
Male OVERALL 5K Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Ian Zimmerman Hopewell 650 18 1 16:48.30 5:25/M
2 Jack Hatch Altoona 56 17 2 17:29.46 5:38/M
3 Gabe Ebersole Altoona 31 15 3 17:41.21 5:42/M
Male 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Aidan Kent Altoona 75 8 132 35:38.46 11:30/M
Male 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Troy Ruggery Duncansville 611 11 24 22:40.57 7:19/M
2 Taylor Mahan Altoona 95 11 63 27:30.96 8:52/M
3 Wesley Hicks Hollidayburg 61 10 121 33:28.87 10:48/M
Male 12 to 14
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Alex Lieb Altoona 90 14 13 20:56.14 6:45/M
2 Ryen Webster Altoona 637 14 23 22:31.83 7:16/M
3 Christopher Fox Altoona 43 14 27 23:11.47 7:29/M
4 Paul Wedel Duncansville 639 13 34 24:11.16 7:48/M
5 Eli Ebersole Altoona 30 13 40 24:46.96 7:59/M
6 Kurt Ruggery Duncansville 610 14 70 27:53.56 9:00/M
7 Bowden Woodward James Creek 647 12 141 37:24.70 12:04/M
Male 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jeremy Jones Duncansville 71 17 4 18:26.70 5:57/M
2 Walt Wedel Duncansville 640 18 5 18:46.21 6:03/M
3 Braeden Ferguson Altoona 36 16 7 19:10.46 6:11/M
4 Liam Clyma Altoona 22 17 8 19:30.21 6:17/M
5 Andrew Donlan Altoona 28 17 9 19:45.72 6:22/M
6 Patryck Webster Altoona 636 15 11 20:46.96 6:42/M
7 Adam Diflaviano Duncansville 26 17 16 21:25.86 6:55/M
8 George Boutiller Altoona 15 16 18 22:01.69 7:06/M
9 Mason Replogle Hollidaysburg 603 15 26 22:50.71 7:22/M
10 Jack Donoughe 651 18 50 26:07.47 8:25/M
Male 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Thomas Rachman Ithaca 600 22 10 20:46.46 6:42/M
2 Michael Scott Altoona 615 21 17 21:36.20 6:58/M
3 Colin Lingafelt Altoona 91 24 29 23:23.13 7:33/M
4 Alec Madden 661 20 47 25:37.38 8:16/M
5 Braeden Burchfield 658 20 55 26:35.33 8:35/M
6 Scott Harding Jr Altoona 54 20 57 26:48.35 8:39/M
7 Nick Kosko Tyrone 85 19 105 31:51.16 10:16/M
8 Andrew Brawley Altoona 17 24 136 36:55.45 11:55/M
Male 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kyle Robinson Petersburg 608 25 20 22:13.92 7:10/M
2 Jacob Reed Warriors Mark 602 27 60 27:16.29 8:48/M
3 Jordan Novosil 657 28 78 28:34.46 9:13/M
4 Jared Tiesenga Altoona 629 26 92 30:47.06 9:56/M
5 Christopher Tsikalas Lilly 631 28 158 44:21.95 14:18/M
Male 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Justin Stephens 664 31 6 18:57.19 6:07/M
2 Kyle Stuckey Mechanicsburg 625 34 35 24:14.41 7:49/M
3 Matthew Kosko Hollidaysburg 84 32 106 31:51.37 10:16/M
4 Cameron Scott 654 30 112 32:33.66 10:30/M
5 K-Dog Bell Altoona 9 33 142 37:51.95 12:13/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Servello Duncansville 618 39 30 23:30.66 7:35/M
2 Brett Dongell Altoona 27 35 44 24:57.95 8:03/M
3 Joshua McClelland Duncansville 96 36 58 26:52.96 8:40/M
4 Matt Leaper Altoona 87 37 115 32:55.65 10:37/M
5 Jed Soyka Ebensburg 622 38 118 33:13.35 10:43/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Matt Stuckey Hollidaysburg 626 41 46 25:28.96 8:13/M
2 Travis Etters Altoona 35 40 62 27:20.46 8:49/M
3 Charles Scaife Altoona 614 40 81 29:05.71 9:23/M
4 Seth Gamber Etters 49 40 85 29:47.85 9:36/M
5 Charles Pennington Altoona 592 42 88 30:22.47 9:48/M
6 Travis Woodward James Creek 648 44 111 32:30.82 10:29/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lawrence Knott Altoona 83 49 42 24:53.21 8:02/M
2 Mark Rinehart Alrtoona 606 48 52 26:11.71 8:27/M
3 Frank Sanders 701 45 53 26:29.23 8:33/M
4 Shawn Kent Altoona 76 45 133 35:38.93 11:30/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jay Ruggery Duncansville 609 52 28 23:14.37 7:30/M
2 Randy Tarpey Tyrone 627 54 31 23:42.63 7:39/M
3 Shawn Kelly Altoona 74 51 38 24:34.46 7:55/M
4 Scott Replogle Hollidaysburg 604 54 51 26:10.71 8:26/M
5 Travis Eicher 660 50 59 27:08.89 8:45/M
6 Doug Fisher Altoona 42 54 65 27:34.92 8:54/M
7 Carl Musselman Bedford 106 52 66 27:37.71 8:55/M
8 Tony Fruchtl Hollidaysburg 45 51 73 28:06.89 9:04/M
9 Tim Caldana Moshannon 20 51 90 30:40.96 9:54/M
10 Mike Rhone 652 52 91 30:43.66 9:55/M
11 Dave Fusco Tyrone 46 51 124 33:56.34 10:57/M
12 Jonathan Muss Bellwood 105 54 131 35:26.46 11:26/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Brad Zearfoss Shanksville 649 57 25 22:42.24 7:19/M
2 Paul Hinkle, Jr. Tyrone 62 55 45 25:00.96 8:04/M
3 Jeffrey Perry Altoona 595 57 49 25:54.88 8:21/M
4 Russell Keith Altoona 72 59 89 30:31.65 9:51/M
5 David S. Hess Martinsburg 58 58 97 31:16.37 10:05/M
6 Mark Mahan Altoona 94 56 102 31:35.89 10:11/M
7 Kevin Winkler Altoona 645 57 151 40:11.16 12:58/M
Male 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 John Molnar Sidman 103 61 12 20:50.96 6:43/M
2 Dave Despot Altoona 25 64 110 32:17.21 10:25/M
3 Stewart McClelland Hollidaysburg 98 64 139 37:21.70 12:03/M
4 Patrick Bollinger 702 61 140 37:22.38 12:03/M
5 Gary Honkus Hooversville 63 62 150 39:27.70 12:44/M
Male 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 David Leeper Hollidaysburg 89 67 100 31:30.82 10:10/M
2 Bill Kibler Altoona 79 67 103 31:44.71 10:14/M
3 Steve Beschler Altoona 11 65 127 34:38.79 11:10/M
4 Terry Householder Duncansville 68 69 155 42:54.44 13:50/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gene Hall Hollidaysburg 52 72 68 27:49.71 8:58/M
2 Bill Harshman Tyrone 55 73 125 33:56.55 10:57/M
2 MILE WALK
Female OVERALL 2 MILE WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Donna Stoltz Altoona 4073 60 1 20:46.10 10:23/M
Female 6 to 8
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Sophie Heverly Altoona 416 7 23 32:52.68 16:26/M
2 Leslie Robinson 4084 8 38 36:43.88 18:22/M
3 Lauren Robinson 4085 6 40 36:55.43 18:28/M
Female 9 to 11
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Leah Rinehart Altoona 438 10 11 26:39.44 13:20/M
2 Brooklyn Lambert Altoona 422 11 15 28:37.14 14:19/M
3 Ella Heverly Altoona 414 10 25 32:53.59 16:27/M
Female 15 to 18
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Abby Fleming Roanoke Rapids 409 18 13 28:22.18 14:11/M
Female 19 to 24
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Gabrielle Whetstine Tyrone 4074 23 28 35:00.91 17:30/M
Female 25 to 29
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lauren Hippo 4079 28 29 35:00.91 17:30/M
Female 30 to 34
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Cari Glass Altoona 411 31 35 36:32.67 18:16/M
Female 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Elizabeth Heverly Altoona 413 39 24 32:52.68 16:26/M
2 Nicole Barnett 4080 39 27 34:59.68 17:30/M
3 Michelle Dunio 4078 39 30 35:01.68 17:31/M
4 Kayla Hopp Schellsburg 417 35 36 36:32.87 18:16/M
Female 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Jill Little Patton 425 43 2 21:07.19 10:34/M
2 Jennifer Rinehart Altoona 437 40 10 26:39.36 13:20/M
3 Christa Stipanovich Cresson 4071 43 19 30:51.12 15:26/M
4 Jill Madden Duncansville 427 40 32 35:45.18 17:53/M
5 Andrea Robinson 4083 43 39 36:54.66 18:27/M
6 Rae-Anne Keith Northern Cambria 418 42 42 41:40.42 20:50/M
Female 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Barbara Arthur 4081 47 34 35:48.44 17:54/M
Female 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michelle Zitsch Altoona 4077 53 22 32:16.93 16:08/M
2 Denise Baranik Hollidaysburg 247 52 31 35:02.14 17:31/M
3 Ellen Ruggery 4082 54 33 35:47.68 17:54/M
Female 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Laurie Molnar Sidman 430 58 9 26:38.14 13:19/M
2 Roxann Pasquino Altoona 433 59 18 30:47.43 15:24/M
3 Brenda Quarry Altoona 434 59 41 41:38.28 20:49/M
Female 60 to 64
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Lisa Appleby Everett 241 60 5 24:11.93 12:06/M
2 Sherry Obert Bedford 431 64 6 24:38.58 12:19/M
Female 65 to 69
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Kathy Woods Hollidaysburg 4076 66 8 26:37.70 13:19/M
Male OVERALL 2 MILE WALK Winners
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Little Patton 426 41 3 22:27.14 11:14/M
Male 35 to 39
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Michael Boytim Tyrone 402 37 4 23:09.56 11:35/M
2 Michael Kensinger Altoona 419 36 7 26:35.91 13:18/M
3 Neil Heverly Altoona 415 39 26 32:53.59 16:27/M
Male 40 to 44
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Tim Settle Altoona 439 40 43 41:42.92 20:51/M
Male 45 to 49
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Scott Harding Altoona 412 47 16 29:06.19 14:33/M
Male 50 to 54
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Mike Stipanovich Cresson 4072 51 20 30:51.33 15:26/M
Male 55 to 59
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Stephen Shortsleeve Altoona 4070 58 14 28:22.69 14:11/M
2 Terry Baker 4086 57 37 36:43.17 18:22/M
Male 70 and over
Total
Place Name City Bib No Age Overall Time Pace
1 Robert Conte Sr Altoona 405 70 12 27:09.19 13:35/M
2 Gary Rhodes Altoona 436 80 17 29:37.29 14:49/M
3 William Obert Bedford 432 73 21 30:55.57 15:28/M